Italië verwerpt de monarchie Eerst begin Augustus half rantsoen suiker Communisten pogen Amerika despotisme op te leggen Rood fascisme Greote hotelbrand Londen en zijn Victory-parade Tot hoofd en hart Vele steden zullen zich niet bij dit resultaat neerleggen De „Westerdam" kiest zee Midden Juni normale distributie voor kinderen tot vier jaar HIet weer. Dr. Beel confereert EVC-ïeiders over de staking 69ste JAARGANG No. 23563 o DONDERDAG 6 JUNI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Massamoord op Chineezen bij Batavia KARDINAAL SPELLMAN: SERRARENS GEHULDIGD OP I.C.V.-CONGRES TWINTIG JAAR VOOR „LANDSTORMER" Zwitsersche locomotieven in ons land NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het is somber beeld, dat de wereld na een Jaar vrede biedt. Z. H. de Paus, levend op het vredige eiland van Vaticaanstad, overschouwt de woelige wereldzee en kan slechts constateeren, dat de vrede On het o ogenblik verder en verder terugwijkt. In het Engelsche Lagerhuis heelt de minister van Bul- tenlandsche Zaken, Bevin. in een rustig, maar daarom niet minder dringend, betoog een beroep op Sovjet-Rusland geidaan, den vrede niet te blijven saboteeren en niet langer de toegestoken hand te wei geren om tot overeenstemming en samenwerking te komen. „Mis den vrede niet", waarschuwde Bevin. „hl) mocht eens niet terugkomen" en de „Dailv Mail" plaatste boven haar commentaar de sombere woor_ den: the last warning, de laatste waarschuwing. Het zijn dezelfde klanken, die wij in 1938 hoorden, met alléén dit verschil, dat het wel heel onwaarschijnlijk is, dat Bevin een andere Chamberlain zal blij ken, zoodat nooh Amerika, noch En geland tot een „München" met de Sovjet-Unie zullen komen. Litwinóf's vroegere definitie van den vrede, dat hh een en ondeelbaar moet zijn. wordt blijkbaar niet door Stalin en Molotov geaccepteerd en wat daarvan de gevolgen zijn zullen wij mogelijk spoedig ondervinden. Het ijzeren gordijn, waarover Churchill eenigé maanden geleden in Amerika sprak, zal de wereld in twee sferen verdoelen, met weinig sympathie en verbindingsmogelijkheden tusschen beide. Die belde zijn Sovjet-Rus land aan den eenen kant en de Ver. Staten, Bngeland en alle lan den, waar de democratie werkelijk bestaat en de menschen dus vrij kunnen spreken aan den anderen kant. Het zou dwaas zijn deze trieste werkelijkheid niet onder de O oven te zien en er rekenig mede te houden. Ben gewaarschuwd man geldt voor twee, en dat is zeker op landen niet minder van toepassing. Gelukkig beginnen die Európeesche volken, die nog niet tusschen de poo- ten van den Russischen beer zijn doodgedrukt, tot net juiste inzicht te komen, dat deze nieuwe dictatuur van het communisme zeker zoo gevaarlijk is als die andere, waarvoor de wereld vijf jaar in vuur en vlam heeft ge staan alvorens zij onderdrukt was. In Frankrijk, waar de communisten het vorig jaar hun grootste successen hoekten, heeft de bevolking bijtij is begrepen, dat het op den verkeerden weg was en bij de jongste verkiezin gen heeft zij dan ook een dam tegen den rooden vloed opgeworpen. Niet alleen werden hun oogen geopend door het blnnenlandsch gewroet der communisten, maar het Fransche volk, dat zooveel interessen in Zuid-Oost- Europa heeft gehad, vooral na den vorigen wereldoorlog, ziet en hoort met ontzetting, wat zich achter het ijzeren gordijn afspeelt en dat Is nog slechts een zwakke afschaduwing van de werkelijkheid. Wij gelooven ook voor ons land, waar een communistische golf overheen ls geslagen, niet be ter te kunnen doen dan te wijzen op de toestanden, zooals die heerschen in de gebieden, waar de Russen de macht uitoefenen. Zij zijn een waarschuwing vooral voor hen, die meenen. dat het communisme ons het aardsch paradijs zal brengen. Zij zullen tot de conclusie moeten komen, dat het paradijs dat het roode fascisme van Rusland belooft, niet veel mooier ls dan dat wat het nat.-socialisme van Hitler's Derde Rijk beloofde I Vervolg op pag3) Woensdagnacht heeft in Chicago In het 23 verdiepingen hooge La- ealle-hotel een groöte brand ge woed, welke meer dan 50 personen het leven heeft gekost. De brand ontstond, toen in de lounge de klee ding van een gast vlam vatte. Daar de man In panischen angst van de eene zaal naar de andere rende, kre gen de vlammen gelegenheid overal om zich heen te grijpen. Talrijke gas ten, die door het alarm gewekt wer den, zagen zich een uitweg afgesne. den door den rook en de vlammen die door de liftkokers snel hun weg vonden. Velen trachtten nog het le ven ta redden door naar beneden te springen. Een blinde dame, die bij den brand zeer kalm bleef, wist met behulp van een geleide-hond veilig via de brandtrap de straat te be reiken. De brandweer werd erg ge hinderd door duizenden toeschou wers, die uit de theaters renden, toen de sirenes het groot alarm gaven. Chineesche vluchtelingen, die vandaag in Batavia aankwamen, hebben volgens A. P. medegedeeld, dat Indonesiërs fen aantal van naar «cliatting 1000 Chtnecsche mannen, vrouwen en kinderen hebben ver moord, aie j,et j-angerang-district, ongeveer 30 kilometer ten Westen van Batavia, verheten. Het Geallieerd Hoofdkwartier te Singapore heeft volgens Ass. Press meegedeeld, dat er geen inlichtingen waren binnengekomen over 'n massa moord op Chineesche burgers op Java. Er werd echter op gewezen, dat Chineesche kringen al eens eer der melding hadden gemaakt van een massamoord op Java en dat on derzoekingen toen aan het licht had den gebracht, dat er 2 Chineezen waren gedood. ïïïïSSö Koning Umberto 11 overhandigt zijn stembiljet in een der stem- bureaux te Rome tijdens het refrendum in Italië De offlcieele aankondiging' van de verwerping van de monarchie in Italië door het referendum zal Zaterdagmorgen in het Hof van Cassatie te Rome geschieden. De premier de Gasperi zal als tijde lijk staatshoofd optreden met de bevoegdheden van den koning, tot dat de nieuwe nationale ver gadering op 24 Juni een presi dent der Italiaansche republiek zal hebben gekozen. De Gasperi deelde het nieuws van de nederlaag aan den koning mede, die spoedig met zijn gezin het Qui rinaal verliet, waar het huis van Savoye in den persoon van Umberto's betovergrootvader Victor Emmanuel in 1871 den Paus verdreef. Bij het referendum heeft 54 pCt. van de stemmers zich voor de re publiek uitgesproken, Mfen voorziet een scherpe tegenstelling tusschen de twee groepen en tusschen het re- publikeinsche Noorden en monar chistische Zuiden. Het is niet on mogelijk, dat de monarchisten alle3 in het werk nullen stellen om de mo narchie te-rug te krijgen. De eerste teekenen daarvan zijn reeds te be speuren in een deel van de pers, waarvan sommige bladen schrijven, dat de monarchisten den geallieerden zullen verzoeken tusschen beide te komen en de uitvoering van het re ferendum te beletten, totdat „de mil- lioenen Italianen in Venezia Giulia. Triest en de koloniën, evenals de vele krijgsgevangenen" de kans hebben gekregen hun stem uit te brengen. De vroegere premier Nlttt ver klaarde zeer ongerust over den toestand te zijn. Volgens hem De nieuwste aanwinst van de Hollandrtmertka-Ujn. de „Wes terdam" heeft gisteren voor een drledaagsche technische proefvaart voor de eerste maal zee gekozen. Het nieuwe schip heeft een lengte van 158 meter en meet 16.000 brt. ZU ls de eerste nieuwe oceaan- stoomer dien Nederland na den oorlog de wereldzeeën opzendt. dreigt er een groote crisis, daar vele steden ln het Zuiden en. de eilanden zich nooit bij het resultaat zullen neerleggen. De offlcieele cijfers van de Italiaan sche verkiezingen luiden in afgeronde cijfers als volgt: Christen-democr. 7.870.000 35.4 Socialisten 4.600.000 20.7 Communisten 4.200.000 18.9 Nat. Democr. Unie 1.490.000 6.7 Uomo GuaUmque 1.170.000/ 5.2 Republikeinen 970.000 1.3 De cijfers van het referendum zijn voor de republiek 12.182.855 vpor de monarchie 10.362.709 Naar wij vernemen zal om streeks half Juni de distribu tie van suiker voor de jongste kinderen <04 jaar) op de ijprmale wijze worden hervat. Eerst begin Augustus zal een bon voor een half rantsoen voor de overige leeftijdsgroepen kunnen worden aangewezen. Zooals bekend, was het niet mo gelijk op de bonnenlijst van van daag een suikerbon aan te wijzen en zijn de loopende suikerbonnen 374 en 874 verlengd tot 22 Juni. De plotselinge stopzetting van de sut- kerdistributie, kort nadat het perso neel van de Westersuikerraffinaderij te Amsterdam in staking was ge gaan, heeft evenwel de vraag doen rijzen, of de onderbreking van de productie aan één fabriek, zij het dan ook een greote, oorzaak kan zijn van de noodzaak tot een dergelijken ingrijpenden maatregel. In normale omstandigheden zou dat zeker niet het geval zijn, maar de suikervoorziening van ons land was juist uiterst kwetsbaar. De in- landsche oogst aan suiker in 1945 heeft onder Invloed van de oorlogs schade aan den landbouw niet meer dan een kwart van normaal bedra gen, zoodat ons land voor de suiker voorziening sterk op aanvoer van overzee van ruwe suiker voor de Nederlandsche raffinaderijen was aangewezen. De verscheping van ruwe suiker ging evenwel niet vlot en enkele maanden geleden moest het feit onder oogen worden gezien, dat het suikerrantsoen niet gehand haafd kon blijven. De regeering slaagde er ln dit gevaar af te wenden door geraffineerde suiker in Enge land te leenen. zij berekende met deze geleende hoeveelheid tezamen, met de bij den handel aanwezige voorraden de distributie op den zelfden voet tot 11 Mei te kunnen voortzetten. Er werd tevens op gerekend, dat op dit tijdstip zooveel ruwe suiker binnen zou zijn gekomen, dat de suikerraffi naderijen weer geleidelijk in de be hoefte zouden kunnen voorzien. Deze berekening is ln zooverre Juist geble ken, dat 11 Mei de laatste Engelsche suiker gedistribueerd wer<r en er zoo veel ruwe suiker binnengekomen was, dat de productie van de raffinaderijen geleidelijk hervat kon worden. Doch de havenstaking verhin derde aanvankelijk dat de suiker werd gelost en toen vrijwilligers dit werk ter hand namen viel een van de grootste raffinaderijen eveneens wegens staking uit. Daar inmiddels enkele weken waren ver streken was de suikervoorraad ge heel uitgeput en de nieuwe pro ductie die op beperkte schaal geschiedt leverde nog niet vol doende op, om de distributie op den consumenten-bon voort te zetten. In de eerste plaats toch wordt de suikerverwerkende Industrie voorzien van suiker, omdat, wanneer deze door gebrek aan grondstoffen tot stil stand komt, er een groot aantal ar beiders werkloos wordt. De regeering stelt echter alles ln het werk de nadeelige gevolgen van het conflict voor het publiek zoo gering mogelijk te doen zijn. Zij beeft overwogen de ruwe suiker in distri butie te brengen. Daaraan zijn even wel zooveel bezwaren van technischen aard verbonden, dat deze distributie niet op korten termijn la uit te voeren. „In Amerika schiet het zaad van tweedracht en verwarring meer en meer wortel en neemt het commu nisme toe," schrijft Kardinaal Spell- man, aartsbisschop van New York en hoofdaalmoezenier van het Ameri- kaansehe leger in den oorlog, ln een artikel in het tijdschrift „The Ame rican Magazine". „De communisten beschimpen en bezoedelen, zonder uitzondering, iedereen, wiens meening en opvat tingen op politiek, sociaal of moreel gebied afwijkt van hun systeem. Hun geraffineerde, sinistere doctrines ma ken <je Amerikanen aan het twijfelen en misleiden hen, en uit onwetend heid of zwakheid geven velen hun trouw aan God, vaderland en mede- mensch op voor het communisme." De soldaten, die streden en zwoeg den overal ter wereld hebben het recht te bidden, zooals zij dat wen- schen en het recht hun kinderen op te voeden in hun eigen geloof en niet in het materialisme en atheïsme van het communisme. Zij hebben het recht te weten, dat zji hun ge meenschappelijk bloed niet vruchte loos hebben vergoten, aldus vervolgt de Kardinaal, „Vandaag probeeren de com munisten, die de waarheid on derdrukken en verdraaien, de Londen is in vol bedrijf voor de Victory-parade, welke op zaterdag 8 Juni zal worden ge houden. Uit alle deelen van het Britsche Rijk komen troepen, die er gens ter wereld aan den oorlog hebben deel genomen, naar de Britsche hoofdstad. Londen ziet weer uni formen en rassen uit alle hoeken en gaten van het imperium, zoe loe-negers uit Afrika en Gurkha's uit Britsch- Indië loopen weer door Londens straten even als Canadeezen, Austra liërs en Nieuw-Zeelan- ders. Vlaggestokken ver rijzen overal als pad denstoelen uit den grond. Van het Nelson- monument op Trafal gar Square slingeren guirlandes zich naar het plein. De „Big Ben" en de parlementsge bouwen zijn omzoomd door batterijen schijn werpers, die de gebou wen van alle zijden zullen belichten. De officieren en manschappen van de troepen, die aan het défilé zullen deelne- mah, zijn gekozen om hun voorbeeldig ge drag en hun dapper heid. De parade be staat uit twee colon nes: de le is een ge motoriseerde colonne en zal zich langs de voornaamste straten van Oost- naar Zuid- Oost-Londen bewegen, Grootste défilé ter wereld de 2e colonne gaat te voet, door de hoofd straten van West-Lon- den. Gezamenlijk zullen de twee colonnes van Parliament Square langs de Mali voorbij de Koninklijke Familie marcheeren. De Koning zal vergezeld door de Koninklijke cavalerie naar de Mali rijden. De Koninklijke standaard zal dezelfde vlag zijn, ■\yelke gevoerd werd, toen de Koning in Juli 1944 de Norman- dische kust bezocht. Eskaders van de R.A.F, en Geallieerde lucht strijdkrachten zullen in formatie over Lon den vliegen, en reeds menigmaal schrok de Londenaar op wanneer tientallen vliegtuigen als oefening op de stad neerdoken. Evenals heel wat keeren tanks, bulldozers en ander© door de straten rijden de voertuigen de men schen 's nachts uit hun slaap haalden. Alle groote generaals zullen in de parade aan het hoofd van hun troepen marchee ren: Montgomery, Mountbatten, Alexan der en vele andere grootheden zijn reeds in Londen. Da B.B.C. en ook de Nederlandsche radio zullen reportages ge ven van de parade. De televisie-afdeeling van de B.B.C. zal zelfs beelden van den marsch uitzenden. En ook Nederland sche troepen van de Prinses Irene-brigade zullen samen met de bondgenooten van den oorlog (behalve Rus land en Yougo-Slavië) aan deze Victory-para de deelnemen. menschen te intimideeren en Amerika een despotisme op te leggen. In de regeering, in de industrie, in de vakvereenigin- gen en zelfs in het leger bezet ten de communisten en met het communisme sympathiseerenden verantwoordelijke posten, terwijl leden van hun partil de pers, de radio en de films gebruiken om ons te beïnvloeden en ons tegen onszelf te verdeelen. „Wanneer het communisme over wint, komt ook de slavernij terug. Amerika en de Amerikanen behoeven slechts te kijken naar den staat van dienst en <je ruïne van die regeerin gen en volkeren, die zichzelf tot God en wet verklaarden, om overtuigd te zijn van den adeldom ln onze éigen vrije en democratische regeering en ons leven." (Van onzen parlementairen redacteur) De kabinetsformateur, dr. L. Beel, heeft vandaag de besprekingen voortgezet. Hij ontving vertegen woordigers van de A.R.-partij en de Chr. Hist. Unie om met hen van gedachten te wisselen over het re- geeringsprogramma, dat, zooals wij reeds eerder berichtten, tevens werd bekend gemaakt bij wijze van in formatie aan een vertegenwoordiger van de Partij van de Vrijheid. In de middagzitting van het I.C.V.- congres sprak Gaston Tessier, de secretaris van het Fransch Christe lijk Vakverbond, over de vrijheid van vakbeweging, waarin h(j zich richtte tegen de eenheidsvakorgani saties. Het is het eigenbelang van de arbeidersklasse de meervoudigheid van haar vrije organisaties te ver dedigen. De verdere zitting was ge wijd aan de feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan van het I.C.V., waarin de verschillende spre kers vooral den secretaris Serrarens hulde toezwaaiden. Oud-penning meester H. Amelink herdacht de voor- 1 zitters vaii het verbond. Oud-minls- ter Aalberse wees op den strijd tegen het oommunisme, die komen gaat, nu de christelijke vakbewegingen tot het offensief overgaan. Namens het bestuur bood de heer F. P. Fuyk- schot den jubileerenden secretaris een radio aan. Fiij de Tweede Kamerverkiezin gen waren 148.945 stemmen van onwaarde; dit kwam voornamelijk omdat' de meeste biljetten blanco waxen. Verwachting tot Vrijdagavond: Heldere nacht, overdag wisse lende bewolking met hier en daar nog een énkele verspreide bui. Matige wisselende wind. Koel weer. Zon onder 20.54, Maan 13.00 1.58. Zon op 4.22. Tijdens een betooging van de E.V.C. te Utrecht deelde de leider' van de Amsterdamsche havenstaking mede, dat een deputatie van zee lieden hun in den oorlog verworven decoraties aan de regeering zullen teruggeven. Wij wenschen geen on derscheidingen, aldus spr., doch wij eischen een menschwaardig bestaan. Verder deelde hij mede, dat men zal blijven staken, bok als men opnieuw suikerbieten te eten krijgt Spr. be weerde, dat men werkwillige zee lleden, die nog een voorwaardelijke gevangenisstraP hadden loopen, be loofd had deze straf te zullen kwijt schelden. Tevoren voerde de lande lijke secretaris der E.V.C. het woord, waarbü hij o.m. meedeelde, dat mi nister Schermerhorn tegen Blokztll had verklaard, dat hll wel de E.V.C. wilde erkennen, maar dit niet kon doen, omdat er machten waren, die hem daarvan af hielden. De bijzondere raad van cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak contra A. Elfrink, te Enschede, die wegens het in 1944 vrijwillig toetre den tot den landstorm Nederland tot de doodstraf was veroordeeld. Het vonnis luidde thans 20 jaar gevangenisstraf. Ongeveer een week geleden hebben Ingenieurs der Spoorwegen een vijf tal der 22 van Zwitserland overge nomen sneltreinlocomotieven ons land binnengebracht. In de behoefte aan goederentreinlocomotieven kun nen onze Spoorwegen tamelijk wel voorzien met de overgenomen Engel sche machines, doch ér bestaat een schrijnend tekort aan sneltreinloco motieven. De laatste aanwinst van deze vijf Zwitsersche machines zal zoo spoedig mogelijk in dienst wor den gesteld. De overige 17 stuks zullen waarschijnlijk binnen een maand arriveeren. Zij komen na revisie geleidelijk in dienst. Strijden tegen de natuurwet ten is eindeloos. Minachtina hebben voor deze wetten is een dwaling van ons verstand V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1