Gruwelijke slachting op Java Separatisme in Duitschland Agressieve verdediging van generaal Jodl Gewapende Indonesiërs hebben 3000 Chineezen gedood Centrale regeering geëischt MIRINDAJO E' een medisch raadsel Bewoners van bezette landen waren blij om Westwall te mogen boawen Aanval op Nederland ter sprake Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23564 VRIJDAG 7 JUNr 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Vijftig dorpen in asch gelegd Het weer. Kort geding E.V.C. contra minister Drees hu Hongarije heerscht hongersnood en evenals dit bij ons in den somberen hongerwinter het geval was, trekken de huisvrouwen uit de groote steden er op uit, om te trachten op het platteland wat voedsel te verkrijgen. Vrouwen uit Boedapest hebben, zelfs een plaatsje op de locomotief uitgezocht dm de lange reis naar buiten te maken wÈM fëül Het wagenpark van de Nederlandsche Spoorwegen zal worden uit' gebreid met 22 Zwitsersche locomotieven. De eerste dezer locomo tieven arriveerde dezer dagen in ons land en maakte een proefrit op het baanvak AmersfoortZwolle v.v. De machines kunnen een snelheid van 100 K.M. per uur bereiken. Na haar terugkeer wordt de locomotief aan een grondige inspectie onderworpen NEURENBERGSCHE HOF CHij werd doorprikt en doorstoken J en het deerde hem niet j Hertog van Aosta te Brussel Koningin Marie José naar Portugal NU STAKEN ZELFS DE RIJWIELHERSTELLERS PRINSES JULIANA IN OOST-BRABANT Een krachtige wil is als een stalen veer. Zoo gauw de druk vermindert, springt deze weer licht omhoog. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het Fransche persbureau A.F.P. seint: De wanordelijkheden te Tan gerang 30 kilometer ten Westen van Batavia hebben volgens de laatste berichten niet minder dan 3.000 dooden veroorzaakt, terwijl door brand, die woedt, nog 30.000 personen in levensgevaar verkeeren. 5.000 overlevenden zijn er in ge slaagd de Nederlandsche linies te bereiken. Zij vertelden, dat de we gen bezaaid zijn met de mishan delde lijken der slachtoffers als ge tuigenis van den wanhopigen strijd, dien de Chineezen slechts met mes- Ben gewapend tegen de goed ge wapende en geüniformeerde Indo nesiërs voeren. De Indonesiërs, die de slachting bedreven, „stonden on der geen enkele controle en waren zuivere gangsters, die door niets anders dan door bloeddorst gedre ven werden", aldus een verklaring van het Britsche hoofdkwartier te Batavia. U.P. weet met betrekking tot dezen massamoord nog het volgen de te melden: Gisteren zijn nog meer Chineezen afgeslacht, toen de Indonesiërs zich ten Westen van Tangerang in de richting van de kust terugtrokken. De Nederland sche commandant van Tangerang zeide dat bij luchtverkenningen is komen vast te staan, dat in een ge bied van tweehonderd vierkante mijl tusschen Tangerang en de kust meer dan 50 dorpen in smeu lende ruïnes zijn herschapen. Het lot van 30.000 Chineezen, die in het door de Indonesiërs bezet gebied vertoeven, is onbekend, omdat de geallieerden met dit gebied geen contact onderhouden en uitsluitend zijn aangewezen op luchtverkennin gen. Naar voorts gemeld wordt, be weegt een groep van 2.000 Indone siërs zich in de richting van Ser- pong, 15 mijl ten Zuiden van Tan gerang. Het Nederlandsche garni zoen van Serpong bestaat slechte uit een compagnie en de garni zoenscommandant heeft om ver sterkingen gevraagd voor het geval de Indonesiërs een poging doen de rivier over te steken en een aanval te ondernemen Een zegsman van het geallieerde hoofdkwartier te Batavia heeft ver klaard, dat de geallieerde troepen bereid zijn een poging te doen 1.000 gevangen Chineezen te redden, als de plaats, waar zij zich bevinden, kan worden vastgesteld. Het vermoeden, dat de aan wezigheid van Chineezen onder de Nederlandsche troepen, die Tangerang hebben bezet, de reden zou kunnen geweest zijn, waarom de extremisten tot hun moordpartijen zijn overgegaan, berust op onjuiste inlichtingen, aldus deelt de Ned.-Indische Voorlichtingsdienst mede. Er hebben zich geen Chineezen on der de bezettingstroepen bevon den. Donderdagavond heeft Sjahrh' een radio-rede gehouden, waarbij hij uitdrukking gaf aan zijn spijt over den massamoord op de Chi neezen ten Westen van Tangerang. Hij zeide, dat hij zich de gevoelens van haat en woede onder de Chi- neesche bevolking zeer goed kon in denken. Volgens Sjahrir waren deze gebeurtenissen te wijten aan het feit, dat „ons leger gedwongen was uit Tangerang, dat tot nu toe onder onze controle had gestaan, terug te trekken". „Separatisten zijn aasgieren" zet het leidende linksgerichte blad van Zuid-Duitschland, de „Frank furter Rundschau", boven een ar tikel, dat in den scherpsten vorm protesteert tegen de separatistische tendenzen, die in de gebieden van Rijn, Ruhr en Saar naar voren komen. Er is nauwelijks een probleem in Duitschland, dat de gemoederen ster ker beroert dan de toekomst van de Duitsche gebieden in het Westen, waarvan Frankrijk de internationalt- seering respectievelijk de inlijving in het Fransche economische leven ge- elscht heeft. Terwijl men in de bladen niet hoort reppen over de eveneens nog zwevende Oostelijke grenzen van het toekomstige Duitschland. vormt de status van het voor de Duitsche economie van groot belang zijnde in- liustrieele gebied van het Westen het onderwerp van dagelijksche be schouwingen. De Berlijnsche commu- nisteuleider Pieck heeft den eisch ge steld, dat Bijn en Ruhr niet van Duitschland gescheiden mogen wor den, evenals zijn groote rivaal in het Westen, dr. Schumacher. Aanleiding hiertoe was het telegram, dat de twee politieke partijen van het Saargebied aan de Parijsche conferentie hebben gericht teneinde om aansluiting van het Saarbekken bij Frankrijk te ver zoeken. De „Neue Saarbrilcker Zeltung" Xiep onlangs de Saarlanders op tot den strijd voor aansluiting bij Frank rijk, teneinde „bevrijd te blijven van den drukkenden last der herstelbeta lingen". Volgens het Frankforter blad zijn dezelfde mannen, die thans den last van zich af willen werpen, ver antwoordelijk geweest voor de beslis sing, die de Saarbewoners ln 1935 vrijwillig namen, omdat zij toen „groote zaken trachtten te maken door middel van Hitlers bewapening en oorlog". Inmiddels Is ln het Rijnland een ..Rhelnische Volkspar.tei" verschenen, welke strijd voert voor een zelfstan digen staat van Rijn en Ruhr die in eenig federatief verband met de rest Van Duitschland zou moeten staan. In de Amerikaansche zone herleeft het Duitsche bestuur in drie afzon derlijke landen met evenzoovele mi nister-presidenten en regeeringen. In de Britsche zone spreken de tendenzen, die stuwen naar een te- ïugkeer naar het verleden, nog dui delijker. Zoo is daar het miniatuur- land Lippe weer tot leyen gekomen. Het pronkt met een eigen regeering en met Detmold, zijn „wunderschö- xxe Stadt." In Oldenburg en Bruns- wijk zetelen minister-presidenten met een oberpresident In Hannover. Het kleine Oldenburg veerde veront waardigd uit zijn lethargie op, toen stemmen opgingen, die de autonome rechten van het land raakten. Brunswijk heeft zelfs de volgens historische kaarten hij dit land be- hoorende miniatuur-exclaven in de buurt van Bremen geannexeerd. Dit zijn kleine en schijnbaar onbe langrijke dingen vergeleken bij de problemen, waarvoor Duitschland staat, maar men mag de strevingen naar versnippering van het Duitsche land toch niet veronachtzamen. Be grijpelijkerwijs kan het Britsche mi litaire bestuur onmogelijk zooveel conservatisme aan den dag leggen, om zijn apparatuur aan de vorste lijke grillen van een ver verleden Ban te passen en het scheert het heele gebied, „Hannover region" ge naamd, over een kam. Niet alleen de militaire auto riteiten, maar ook de vooruit strevende politieke leiders, be strijden de separatistische ten denzen ln Duitschland. Zij stellen den eisch tot een sterke centrale regeering, die over de grenzen der bezettingszonen heen re- geeren kan. Verwachting tot Zaterdagavond; Zonnig en vrij warm weer met zwakken en veranderlijken wind. Zon onder 20.55 Maan 14.11 2.13, Zon op 4.22. Dinsdag 11 Juni wordt te Den Haag het kort geding gehouden E.V.C contra minister Drees en den Staat der Nederlanden. ji f» Het verhoor van generaal Jodl ln Neurenberg heeft Donderdag de ge rechtszaal in Neurenberg in een uiterste spanning gehouden door de agressieve wijze, waarop Jodl de vragen repliceerde. De schending van Nederlands neutraliteit kwam o.a. ter sprake, waarbij Jodl zich trachtte te verdedigen met de op merking, dat „Engelsche vliegtui gen ongestoord over Nederland en België vlogen." Toen de aanklager Roberts vroeg: „Moest het onge lukkige volk van deze landen om deze reden vernietigd en verminkt worden," bleef Jodl echter het ant woord schuldig. Op alle vragen had de generaal een antwoord klaar en de woorden strijd vereischte van hem minstens evenveel energie als de landingen van D-Day, welke juist twee jaar waren geleden. Er kwam zelfs een geladen sfeer ln de zaal, toen Ro berts Jodl beschuldigde vele on waarheden te hebben gesproken. De generaal stond op en zeide: „Mijn eer is onbesmeurd." Over het bombardement van Bel grado zeide Jodl, dat het aantal slachtoffers slechts een tiende deel bedroeg van de dooden, die in Dres den vielen. Toen hem gevraagd werd of hij de verdragsschending door den aanval op Rusland erkende, riep hij met verheffing van stem uit: „Dat kan lk pas erkennen als een histo rische studie der Russische docu menten bewijst, dat Rusland niet de bedoeling had ons aan te vallen." Jodl zeide, dat de bewoners van de bezette landen blij waren ge weest een Westwall te mogen bou wen. Toen Jodl gevraagd werd, of Von Schuschnigg ln een concentratie kamp werd ondergebracht, ant- en hobbelende vracht wagen en een dertig tal verbaasde, ge schokte en zeer praatzame lieden, die Sha kespeare citeeren, omdat er meer dingen tusschen als ge dat nog niet genoeg vindt: een floret, en heusch geen zuinige, wordt maar even door uw lever gesto ken en er weer kalm uit getrokken, zonder dat ge er een bloeddruppel bü niet bedrogen. „De won deren zijn de wereld nog niet uit," meenden wij te moeten zeggen. Zijn de wonderen dan de wereld nog niet uit? Mirln Dajo is maar een eenvou- s\ev£ii?t !&at' Wl' ^en gisteravond dig man en hoe hij ook be6-' ^beeuronkeWnadelgmanngdTe Ten* - doorstond, bleef spring- noemenswaardig gedeerd. een „intieme" seance in een oord, waar men alles behalve fakirs verwacht. En misschien, ja zeker is de man, dien wij vanavond gezien hebben, geen fakir in den zin, waarin wij de mannen der occulte ver schijnselen kennen. Hij liet ons tot zich komen op Wild-West-wijze en ver baasde ons met de dingen, welke hij aan zich liet ge schieden. Stel u voor: Een holle lange naald wordt door uw rug gestoken en komt op de hoogte van uw levend en gezond. De arts, die hem controleerde, be vestigde, dat het lemmet dwars door die lever ging; wij zelf stonden er vlak bij en knepen ons in den arm, omdat we niet meer wisten of we waakten of droom den. Maar die manipulatie Een medisch raadsel en soms meer? Wellicht, dat de medici zich voor hem gaan interesseeren en hij geen variété-nummer worden zal, wat overigens ook niet juist en bepaald onsmake lijk is. Het is toch geen al- borst weer naar buiten, bezorgde ons meer pijn dan ledaagsch verschijnsel, wan men bevestigt er een slang Mirin Dajo exotische en een sproeier aan en naam voor den man, die door die holle naald, die deze dingen klaarspeelde daar door uw lichaam de steek met de floret, steekt, spuit water als Wij wilden niet bedrogen ware er een fontein. Of, worden en wit zijn ook neer iemand het bestaat geen greintje hinder te ondervinden van de din gen, die ons al als een blok ter aarde zouden doen vallen, dingen, waaraan we maar liever niet den ken. Hoe Mirin Dajo dat dan levert? Door zich te concentreeren zegt hij, door den geest te laten heerschen over de stof. Maar de politie, die het daar niet erg op heeft be grepen, verbood gister avond een openbare voor- Stelling en het was met een intieme bijeenkomst, waarheen de hobbelende vrachtwagen ons bracht, dat Mirin Dajo de sterke staaltjes vertoonde, die wij u ln het kort hebben be schreven. Hij zal binnen kort, naar men ons ver telde, ln een ziekenhuis worden opgenomen. En daar zal hij dan bewijzen, dat elke operatie op hem onmogelijk is, wanneer hij zich daar bewust tegen ver zet. Wij betreden het .rijk der metaphysica, zeiden er sommigen gisteravond. Hij Is een bovennatuurlijk we zen, verkondigde de man, die voor de microfoon het publiek in het Apollo-pa- viljoen meedeelde, dat de voorstelling niet doorging. Laten we niet zoo hard van stapel loopen. Eén eigenaardig begaafd man ls Mirln Dajo ln leder ge val. woordde Jodl: „lk weet, dat hij op „eervolle wijze gedetineerd" werd." Roberts zei daarop; „U bedoelt, dat hij eerelid was van het concentratie kamp Dachau?" Aan het slot van het spectaculaire verhoor verklaarde Jodl, terwijl hij zich min of meer triomfantelijk verhief: „Het voorleggen van uw documenten heeft in bijzondere mate bewezen, dat lk een eervol soldaat en een betrouwbaar mensch ben." Aan boord van een Itallaansch vlieg tuig zijn gisteren de hertog én her togin van Aosta in Brussel aangeko men. Dit gaf aanleiding tot groote opwinding, daar de hertogin abusieve lijk werd gehouden' voor koningin Marie José, Umberto's gemalin. Een woordvoerder van de regeering verklaarde Donderdag, dat er weinig kans is, dat Umberto België als oord van ballingschap zal kiezen, daar hij in 1929 bijna was gedood door den kogel van een moordenaar en onlangs foto's het licht hebben gezien, waarop ko ningin Marie José is afgebeeld, toen zij in 1940 met Duitsche officieren een veroverd Belgisch fort bezocht. „Het is zeer droevig voor mij Ital.ë te verlaten", verklaarde Koningin Ma rie José aan boord van den kruiser „Duca Degli Abruzzl", die haar naar Portugal zal brengen. ..Ditmaal kan men niet zeggen, dat het vertrek van de koninklijke familie een vlucht is". De Haagsche rijwielherstellers beslo ten ln een bijeenkomst ln bet gebouw „Amlcitia" de staking voort te zetten, uitgezonderd voor medisch personeel. De fietsenmakers te Delft gingen eveneens in staking, terwijl de andere steden waarschijnlijk aan deze actie zullen deelnemen Gisteren heeft FTimses Juliana een bezoek gebracht aan de getroffen gebieden ln Oost-Brabant. De tocht begon met een bezoek aan de H.A.R.K. in Den Bosch. Via Berli- cum, Veghel en Oden ging het dan naar Grave, waar het R. K. Blinden instituut „De Wijnberg" werd be zocht. Na een Brabantsche koffie tafel in Boxmeer bezocht zij het oorlogsmuseum ln het zwaar geteis terde Overloon. Even voorbij St. An- thonls werd een klein kindje, dat plotseling den weg overstak, door den voorop rijdenden motor aange reden. De Prinses, die als eerste bij het slachtoffer was, troostte de moe der van het kind. Gelukkig waren de kwetsuren niet van heel ernstigen aard. Tenslotte werd het R. K. Doof stommen Instituut te St. Michels- gestel nog bezocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1