Achter Poorten en Wallen' PROGRAMMA HAARL. SPORTWEEK Zaak-Van Dam storm in een glas water VRIJDAG 7 JUNI 1946 PAGINA 2 Een liefdesgeschiedenis Tweemaal de doodstraf geëischt We willen allen graag veel jam! Jeugdige dieven moeten zich verantwoorden Wangedrag van rijks ambtenaar BEGRAFENIS MET MILITAIRE EER Jubileum in „De Kerkuil" 10 jaar Winfried Dief voor het gerecht De negende veroordeeling Rijke variaties De Hildebrandgroep Mijnwerkerscongres in de hoofdstad Legerauto gestolen Prijshoudende markt WAT BIEDT DE RADIO ZATERDAG? Twee weken geleden heeft de af- deeling Haarlem van de N. A. T. U. namens de bij haar aangesloten amateur-tooneelvereenigingen pro test aangeteekend tegen de op voering van het tooneelspel ..Ach ter poorten en wallen" van Jan van Dam, dat ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Haar lem op 27, 28 en 29 Juli in den Stadsschouwburg zal worden ge geven. De N. A. T. U. heeft door motie aangenomen, dat zij geen mede werking zal verleénen aan de op voering daar de schrijver van het tooneelstuk zich gedurende de be zettingsjaren op cultureel gebied op on-Nederlandsche wijze zou heb ben gedragen. De hoofdcommissie ter viering van het 700-jarig bestaan van Haarlem als stad heeft zich te dezer zake van advies laten die nen door den heer W. Pauw, die destijds aan het Militair Gezag was verbonden aan de afdeeling zuivering. Deze deelde mede, dat de dilettantentooneelvereeniging „Door inspanning uitspanning", waarvan de heer Jan van Dam voorzitter was, zich in den bezet tingstijd bij de Kultuurkamer had aangemeld, dat zij echter niet als lid was ingeschreven. Toch was dit voor hem een gereede aanleiding de tooneelvereeniging voor twee jaar te schorsen. Daar de leden zich nooit persoonlijk hadden aan gegeven kregen zij evenwel het recht dadelijk te mogen spelen in een andere amateurveeeniging, zoo zij dat wilden. Als amateur kan den heer Van Dam ook niets ten laste worden gelegd, omdat hij ncoit te voren een tooneelspel geschreven had. Nu beweert men, dat Van Dam het stuk aan de Kultuurka mer aangeboden zou hebben. Dit Is beslist onwaar, aldus de heer Pauw. Zooals gebruikelijk is werd het tooneelstuk ter keuring aan de politie voorgelegd, teneinde toe stemming te verkrijgen voor opvoe ring daarvan. De Haarlemsche po litie heeft toen, daar zij zelf geen beslissing kon nemen, het stuk doorgestuurd naar Den Haag. En het antwoord van het departement Van Volksvoorlichting, afdeeling Theater en Dans, luidde: „in ver band met de tijdsomstandigheden afgekeurd", dit natuurlijk inzake de strekking van het stuk. De heer Jan van Dam is inder tijd, namelijk tot 1940, lid van de N.S.B. geweest. Hij was een idea- De machinebankwerker B. B. uit Haarlemmerliede, had zich gis teren voor de Haarlemsche recht bank te verantwoorden voor een zeer onbezonnen daad. Reeds eeni- gen tijd had hij verkeering met een meisje, dat als dienstbode werkzaam was bij een familie aan de Amsterdamsche vaart. Dikwijls hadden zij ruzie en maakte één van hen het uit, doch steeds werd het weer bijgelegd en verkeerden Bij weer in volkomen harmonie. Toen de band weer eens verbroken werd en het geschil niet zoo vlug werd opgelost, meende B. B., dat de werkgever van zijn meisje de schuld hiervan was. Hij charterde een Zandvoorter, aan wien hij zich voorstelde als ex-illegale en vertelde, dat de bewoners van het betreffende perceel aan de Am sterdamsche Vaart collaborateurs waren. Voor een som gelds zou de Zandvoorter een handgranaat naar binnen werpen. De schade, die aanvankelijk geraamd werd op f 400, was thans gestegen tot f 1000. De Officier van Justitie eischte voor deze onbezonnen daad een gevangenisstraf van 12 maan den, waarvan 6 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak 20 Juni. De 37-jairge Zandvoorter Jan Paap is uit beginsel in vreemden krijgsdienst gegaan en wel bij de „Kriegsmarine". Mr. Geelinck, ad vocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, vond de daad van verd. zóó ernstig, dat hij de doodstraf eischte. Dezelfde veroordeeling vroeg mr. Geelinck voor den 25-jarigen D. v. d. Kraan uit Haarlem, die in de Waffen-SS 4 Jaar lang heeft gestreden. De fototentoonstelling „De on dergedoken camera" zal wegens de enorme belangstelling ruim 200 personen dagelijks worden verlengd tot en met 15 Juni. list, die echter reeds voor den in val van de Duitschers in ons land. voor het lidmaatschap der partij had bedankt. Bovendien is na de bevrijding nimmer een aanklacht tegen hem bij den P.O.D. inge diend, zoodat de hoofdcommissie besloten heeft de verantwoording te dragen. Zij heeft moeite ge daan,'iets te kunnen vinden, dat den heer Van Dam ten laste ge legd zou kunnen worden, doch zij is er niet in geslaagd. Het spel „Achter poorten en wallen" zal dus in Haarlem de volgende maand worden opgevoerd. Maar als er niet spoedig stroomen leege jampotten naar Eist in de Over- Betuwe worden gestuurd, loopt het mis met de jamvoorziening. De heerlijke TEO-jam is er nu! Moet thans de productie worden stopgezet door gebrek aan leege potten? Hier moet U meehelpen! Wanneer U een nieuwe pot koopt, geef Uw win kelier dan meteen de leege potten mee, die U hebt staan. Slechts op die manier kunnen wij doorgaan met het bevoorraden van de winkeliers met onze heerlijke, ge zonde en voedzame TEO-jams. Ook jeugdige dieven komen den laatsten tijd steeds meer voor. De 13-jarige kantoorbediende P. S. uit Heemstede stond terecht wegens diefstal in vereeniging. Een nog jeugdiger vriendje van hem was op het idee gekomen, zich te verrijken met de goederen van een familie, waar hij dikwijls over huis kwam. Daar hij er echter alleen geen kans toe zag, betrok hij P. S. in het zaakje, dat zij op 21 Februari zou den opknappen. Terwijl de een naar binnen ging en de bewoners in de kamer aan de praat hield, glipte P S. door de op een kier staande deur de gang in, liep de trap op en belandde in een slaapkamer. Hier stopte hij eenige voorwerpen by zich o.a. een broche, een hals ketting met hanger, een sigaretten koker e.d. en rende het huis weer uit. De opbrengst ad f 25.deelden zij later samen. De Officier van Justitie eischte tegen P. S. een ge vangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden in de Bijzondere Jeugd gevangenis te Zutphen; zijn vriend je was eenigen tijd geleden door een kinderrechter veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden. Uitspraak over 14 dagen. Ook een controleur van den C.C.D. begaat wel eens fouten, zoo als bleek bij den volgenden ver dachte W. V. uit Haarlem. In een café op de Groote Markt maakte hij kennis met L. H., even eens uit Haarlem, die wist te ver tellen, dat des avonds om 10 uur een man in de Jansstraat zou ko men, die 1000 pakjes Rhodesia bij zich had. Zij besloten hem deze sigaretten afhandig te maken, door net te doen alsof zij van de politie waren. De man, die op de plaats van bestemming aangekomen, van zijn fiets wilde stappen, werd door de twee samenzweerders aangespro ken. W. V. liet zijn penning zien, nam de sigaretten in beslag en ver deelde den buit. De Officier eischte voor het wangedrag van dezen rijksambtenaar een gevangenisstraf van 6 maanden. Ook L. H. hoorde een dergelijke straf tegen zich êischen. De Zondagavond door een mo torongeval om het leven gekomen res. 2e luitenant Houben is gister middag met militaire eer op de Algemeene Begraafplaats te Haar lem teraarde besteld. In de aula voerde allereerst het woord kapitein J. Gualtherie van Weezei, commandant vandeStorm- school, die aan de illegale werk zaamheden van Houben herinner- dz en het betreurde, dat deze ijve rige soldaat zijn beëediging tot officier, waartoe hij 28 Mei be noemd was, niet meer heeft mo gen beleven. De commandant van de onder wijsinrichtingen der Kon. Land macht, kolonel Joh. Sitsen, stelde Houben ten voorbeeld aan de man schappen. Hierna speelde de militaire ka pel „Wilt heden nu treden", en aan de groeve ons volkslied. Kin deren strooiden bloemen op het graf, waarna een peloton een eere- saluut bracht. Dinsdag 11 Juni viert mejuffrouw J. Q. van Regteren Altena haar ze ventigsten verjaardag. Door haar kunstzinnig enthousiasme is De Kerkuil een der middelpunten ge worden van het artistieke en cultu- reele leven hier ter stede. Met haar staf van medewerksters heeft zij de kunstnijverheid op zuivere en pro ductieve wijze gediend en in menige woning alom in den lande verbete ring van smaak aangebracht door het doeltreffende met het sierlijke te vereenigen. Er zal Dinsdagmiddag van 3 tot 5 uur gelegenheid zijn om haar in De •Kerkuil temidden van haar werk te complimenteeren. Na de vele moeilijkheden, waar mede de R.K. Haarlemsche tafel- tennisvereenigmg „Winfried" tij dens den oorlog te kampen heeft gehad, is zij juist bij haar 10-jarig bestaan, dat deze vereeniging Za terdag 8 Juni herdenkt, weer tot bloei gekomen. Het eerste lus trum in 1941 heeft men zonder uiterlijk vertoon voor de buiten wereld voorbij moeten laten gaan. 43. „Maar nu gaan we in een ruk door naar Napels," sprak de hertog, „de voorgeschiedenis heeft nu lang genoeg geduurd." „Deze woorden zijn allen lezers uit het hart gegrepen, hertog," antwoordde de baron, ,,ik begrijp eigenlijk niet waarom we zoolang moeten wachten Ik zie er de aardigheid niet van in." „Je moet er altijd even inkomen," zei de hertog, „en dat schijnt bij sommigen nogal lang te duren. Hé. kijk daar eens. Een ruiter!" Ze keken en zagen een somber zwart man in volle vaart passeeren. „Als dat geen bandiet is weet ik het niet," zei de koetsier, „ha, het begint spannend te worden." „Als het maar tijd wordt," riep de schildwacht, „kijk eens, daar is Vinkolini." Ben groote bloeiende kapperszaak verscheen voor hun oogen. „Vinkolini, ikapper bij uitnemendheid" stond op de ruiten. Dadelijk snelde de baron naar binnen en jawel, daar stond Vinkolini, zingend een aria en inzeepend een mageren, dunnen man met een snor. „Amico Vinkolini!" rieD de baron. Vinkolini liet de aria meteen in den steek en uitte een schorren kreet. Van de opwinding zweepte hij den mageren man tot ver onder zijn halsboord en stak daarna den kwast in zijn mond. De magere man „robeerde den kwast er uit te krijgen, maar het lukte niet. Als een waanzinnige danste hij in het rond. Vinkolini omhelsde den baron, door de klanten warm en luide toegejuicht. Alleen de magere man wrong zich in allerlei bochten en schuimde van woede en zeep. Met loome pasjes begaf de ma chinist A. K. uit Breda zich gister- r orgen in het beklaagdenbankje tijdens de zitting van de Haar lemsche Rechtbank, waar hij zich moest verantwoorden voor twee diefstallen, die hij vlak na elkaar gepleegd had. 16 April was A. K. naar Bloemendaal gegaan, om een kennis op te zoeken, doch daar ze niet thuis was, klom hij door een openstaand raampje de woning binnen. Lang duurde zijn visite echter niet, want nadat hij eenige waardevolle goederen bij elkaar had gezocht, w.o. distributiebe scheiden, geld, een polshorloge enz. verdween hij weer met mede neming van den buit, die hij zich vergaard had. Verd. ging vervol gens naar IJmuiden-Oost, waar hij eenige dagen bij een anderen kennis bleef logeeren. Toen hij bij zijn vertrek zijn koffertje ging pakken, stopte hij daar ook eenige voorwerpen van zijn gastheer in, zooals schoenen, kousen, een klokje, een horloge, een electrisch scheerapparaat e.d. Hij nam af scheid van de gastvrije menschen en zou naar den trein gaan, toen men op het laatste oogenblik den diefstal evenwel bemerkte, zoodat A. K. direct aan de politie werd overgeleverd. In aanmerking nemende, dat dit reeds de negende veroordee ling zou zijn, die tegen verd. werd uitgesproken, requireerde de Offi cier van Justitie een gevangenis straf van 4 jaar. De verdediger vroeg den rechter in een lang en interessant pleidooi een psychia- tisch en een reclasseeringsrap- port omtrent den persoon van verd. in te winnen, daar A. K een geheel nieuw soort dief is. De baten van zijn daden wendde hij n.l. niet te zünen voordeele aan. doch gaf de artikelen steeds weg. Uitspraak over 14 dagen. Het voorloopig programma voor de Haarlemsche Sportweek, die van 4 t/m 11 Juli in samenwer king met de Anglo-Netherlands Sports Association uit Derby ge houden wordt, is thans samenge steld. De sportweek zal Donderdag avond 7 uur geopend worden met een grootschen optocht, waaraan ongeveer 1000 personen meer dan vroeger zullen deelnemen, daar dit jaar voor het eerst de R. K. Sportvereenigdngen hun medewer king verleenen. De tocht zal op de Kleverlaan beginnen; als eindpunt is de Groote Markt genomen, waar een vaandeldéfilé gehouden wordt. Vrijdag 5 Juli worden van 7 tot 8 uur op zeven openbare pleinen groote tumdemonstraties gegeven. Tegelijkertijd zijn er kanowedstrij den in het Noorder Buitenspaame, welke echter om 9 uur eerst be ëindigd zijn. In de Delft aan de Kleverlaan zullen dien avond zwemdemonstraties worden gege ven, n.l. kunstzwemmen en water polo. De Zaterdagmiddag is wel zeer gevarieerd. Om 2.30 begint men met handbal, waarna de ver eeniging West Frisia een kaats- demonstratie geeft. De korfbal- bond heeft een groep geselecteerd, die de toeschouwers van deze sport zal laten genieten. Dien mid dag is er een sterwandeltocht door de stad, om 4 uur een bosch loop in Den Hout over een nog te bepalen aantal kilometers en van 3 tot 7 uur wordt er een massa schaakkamp gehouden, waaraan ongeveer 300 personen zullen deel nemen. Het hoogtepunt van dien dag komt des avonds 21.30 uur, wanneer versierde booten een gon delvaart zullen houden in Haar lems grachten. Zondag na het middagmaal om 2 uur worden op het E.D.O.-ter- rein tumdemonstraties gegeven door een keurkorps uit het Kon. Ned. Gymn. Verbond.' Een tafel- tenniswedstrijd, die om 8 uur be gint in de gymnastiekzaal aan de Badhuisstraat, vult den avond. Maandag 8 Juli wordt in Haarlem- Noord op het bekende parcours een wielercriterium gehouden. Ook bestaan er plannen om een behen digheidswedstrijd voor motorrijders te geven. Evenals Vrijdag zullen er des avonds van 5 tot 7 uur tumdemon straties gegeven worden op open bare pleinen, doch de groepen zul len worden verwisseld, zoodat elke wijk een ander spel te zien krijgt. Op het Noorder Sportpark zal een voetbalwedstrijd worden gehouden tusschën de Haarlemsche politie en politie-Hilversum. Om 7 uur kan men genieten van internationale zwemwedstrijden tusschen Dene marken, Zweden en Nederland in Stoops bad. In het Gem. Concert gebouw-beginnen des avonds de bokswedstrijden HaarlemDerby. Hierbij zullen alleen licht- en mid dengewicht elkaar bekampen. Woensdag 10 Juli des middags 5 uur een voetbalwedstrijd tusschen een Haarlemsch elftal en de club uit Derby, op het Sportpark te Heemstede. Damesathletiekwed- strijden vullen de pauze. Den laatsten dag van het festijn, Don derdag 11 Juli, des middags 5 uur sluitingsfeest op het ED.O.-terrein. Een en ander wordt afgewisseld door athletiek, honkbal, turnen enz., waaraan alle vereenigingen zullen deelnemen. De sportmen- schen uit Derby zullen deze sport week bijna geheel bijwonen, met uitzondering van de voetballers, die slechts drie dagen in ons land kun nen vertoeven. De Kath. Reisvereeniging, afd. Haarlem, zal ln den historischen op tocht in Augustus de Hildebrand groep uitbeelden. Zij zit echter nog verlegen om enkele heeren, teneinde de groep voltallig te maken. Men kan zich opgeven: Jan Steenstraat 58, tel. 19002. Zaterdagavond geefj. *t vrouwen koor „Onder ons" voor de in „Sa- repta" verpleegde oud-illegalen ,,'n Uurtje muziek". De Nederlandsche korfbalploeg, wel ke Tweeden Pinksterdag in het Zui dersportpark te Den Haag de return- match tegen België zal spelen, Is als volgt samengesteld: Aanval dames: G. Hofwegenv. d. Graaf (Deetos), G. v. d. Voet (Deetos) Heeren: J. Huter (D.K.C.), G. Seits (Deetos). Midden: dames: A. v. Es Westerkw.N. PedrollVlietman (Westerkw.), Heeren: H. Koper (Wes terkw.), D. Stoeltl (Westerkw.). Ver dediging dames: R. v. d. Linge (Koog Zaand.), mevr. S. Burgerv. d. Berg (Swift), heeren: P. Oerlemans (Swift;, P. Doeven (Koog Zaand.* Gisteren werd het congres van de Christelij ke MijnwerkersinternationaJe geopend. De verschillende oorzaken van het wereldtekort aan steenkolen werden besproken. Uit een rapport van den heer Frederikx, voorzitter van den Belgischen Christelijken Mijnwerkers- bond, bleek dat de arbeiders in ver schillende landen niet veel voelen voor arbeid in de mijnen. Het zal daarom zaak zijn dat er voor mijn werkers een soort „statuut" wordt ge schapen, waardoor zij boven andere arbeiders bevoordeeld worden in ruil voor hun gevaarlijk en ongezond werk. Over de nationalisatie der mijnen werd gesproken door den heer Mulders van den Nederlandschen Katholieken Mijnwerkersbond. Zijn conclusie was dat deze nationalisatie in strikten zin moet worden verworpen. De heer Mul ders pleitte echter voor een concen tratie in het mijnbedrijf. Voor de Caddclub aan den Zijl- weg is een legerauto gestolen. Uit een anderen legerwagen werden eenige partijen sigaretten ont vreemd, doch hiervan is de dader reeds gegrepen. Het betrof den 11- jarigen J. v. W. uit Haarlem. De 17-jarige C. H. B., die een tasch met papieren en een bedrag van 71gestolen had, is gisteren ge arresteerd. De tweede uitvoering van „HeC Vierde Beest" is heden, (Vrijdag), 8 uur ln den Stadsschouwburg. Amsterdam, 6 Juni '46. Het dividendvoorstel der Konink lijke werd heden tér beurze gun stig ontvangen. In aanmerking nemende, dat de aandeelen in korten tijd ruim 100 pet. van 320 tot 430, Woendag, zijn gestegen, kan het huidige koerspeil thans rijkelijk hoog worden geacht, mede ln verband met de nog te be talen Vermogensaanwasbelasting. De Scheepvaartmarkt was goed gedisponeerd. Ook bankaandeelen waren weer goed van toon. Industrieele Onder nemingen waren licht verdeel cl. De beleggingsmarkt sloot Ucht verdeeld. HILVERSUM II - 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Gram. 8.55 Vrouwen. 9.00 Gram. 9.30 Waterst. 10.15 Lezing. 10.30 Muziek. 11.00 Zonnebloem. 11.45 Caecila-trlo. 12.15 Pinkster- poëzie. 12.30 Lunchconcert. 13.00 „Victory-Day". 13.45 „De Tooneelkijker" door mr. Jan Derks. 14.00 Gram. 14.15 Engel- sche les. 15.00 Kinderland. 16.00 Ned. fabr. 16.20 Gram. 16.30 Cau serie. 17.00 Kiosk. 17.15 Cant. no. 175, Bach. 17.45 Lezing. 18.00 Di- nermuziek. 18.30 Lezing. 19.00 Nieuws. 19.15 Lezing. 19.25 Kun stenaars. 19.40 Weekoverz. 20 00 Nieuws. 20.05 Lichtbaken. 20.30 Potpourri. 21.30 Luisterspel. 22.00 Nieuws. 22.15 Avondgebed. 22.30 Meunler-kwintet. 22.45 Causerie. 23.15 Victory-Day. 23.45 Gram. HILVERSUM 1 - 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Pro- gramma-overz. 8.20 Gram. 9.15 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Gra- mofoonmuz. 11.00 Voordracht. 11.15 Orgelspel. 11.45 Familieber. 12.00 Eddy Walls. 12.30 Kalender. 13.00 Victory-Day. 13.45 Gram. 11.00 Lezing. 14.15 Huismuziek. 14.45 Boekbespr. 15.00 Alexander Nevsky. 16.00 Maleische les. 16.15 Gram. 16.45 Sport. 17.30 Film land. 18.00 Nieuws. 18.15 Gra- mofoonmuz. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Mandoline-orkest. 19.15 Lezing. 19.30 Bijbel. 19.45 Depar- tem. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.l. 20.08 Oorlogsdoc. 23.15 Vict.-Day Directeur: J. J. W. Boerrlgter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2