H.A.R.K. verrichtte goed werk „RONDE VAN SPANJE EVEN ZWAAR ALS DE TOUR DE FRANCE" KAMER STELT ORDE OP ZAKEN WIJKT DE VREDE? Men hoede zich echter voor overdreven verwachtingen Pijnlooze bevallingen Relaas van Lambrichs Kort inleidend woord van mr. Van Schaik VRIJDAG 7 JUNI 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht Beschuldiging tegen Warschau-regime Sovjet-attaché plotseling overleden I.C.V.-BESTUUR Deviezen groeien in Enkhuizen, Het stadje Enkhuizen is beroemd om zijn bloemzaadteelt. Arbei ders aan het werk in een perk met bloemen (Pyrethrum) waar van de zaden bestemd zijn voor export naar Engfland en Amerika Mgr. St. J. M. Kuypers C.ss.R., de nieuw benoemde Apost. Vicaris van Suriname, die op tweeden Pinksterdag door Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts in de St. Jans- basiliek te 's-Hertogenbosch tot bisschop zal worden gewijd Wegenwacht A.N.W.B. MGR. BUCKX 40 JAAR PRIESTER Paters Camillianen Nieuwe Tweede Kamerleden Ziektewetpremie over 1944 verhoogd Euwe aan de spits Vijf maal heeft men in de af- geloopen weken aan de wereld den spiegel voorgehouden. Vijf maal heeft de menschheid haar eigen gelaat aanschouwd, smar telijk verwrongen door de pijnen die zij doorstaat, vol groeven en littee- kens na een overwinning, die slechts op den vijand en niet op het bestaan zelf der vijandschap behaald werd. In steeds andere belichting hebben Byrnes, Molotof, Paus Pius XII, Bevin en Churchill het beeld ge toond van een krampachtig om haar genezing worstelende, maar zwakke en zieke samenleving. Hun redevoe ringen werden alle in het openbaar gehouden, de eerste drie voor de radio, de laatste twee in het Engel- sehe Lagerhuis. Zonder uitzondering brachten zij den critieken toestand van de wereld onder woorden. Te gelijk echter waren zij een bewijs van den wil om te leven die deze zelfde wereld bezielt. En de Heilige Vader voegde er het recept bij, vol gens hetwelk de eenig heilzame me dicijn kan worden bereid: daden van godsvrucht, boetedoening en gebed vol vertrouwen om Gods barmhartig heid. Het zijn niet slechts woorden ge weest. Byrnes legde aan zijn land verantwoording af van het beleid, dat hij op de Parijsche conferentie van ministers der vier groote mo gendheden had gevoerd. Hij was zijn landgenooten zoo'n verantwoording schuldig: het was het beleid van het volk, dat hij voerde, en de Amerika nen wenschten te hooren hoe hun afgezant hun zaken had behandeld. De zinsneden uit zijn rede, die het best den algemeenen nood schetsen, zijn die, waarin hij zei, dat het re sultaat der besprekingen „teleurstel lend klein" was, maar „oneindig grooter dan hij verwachtte, toen hij voorstelde de conferentie te hou den." Het schamele resultaat was nog meer dan de nuchtere busi ness-man verwachtte! Er zijn moei lijk termen te vinden, die scherper uitdrukken hoe ziek de wereld is. En tevens is het moeilijk duidelijker te zeggen, dat de zijden draad, waaraan zij hangt, vol gierige zorg wordt om sponnen met de ragfijne vezels, die elk accoord, hoe onbeteekenenn ook, ter versteviging aanbrengt. Byrnes' rede was ook een aanval op de houding van Rusland in de kwesties, die tusschen de Big Pour hangende zijn. Ten aanzien van de Italiaansche herstelbetalingen zei hij zender veel omwegen, dat Molotof onrechtvaardig overvroeg. Etn bij uit breiding geldt dit ook van de andere punten, waarover de ministers con fereerden. Byrnes zette uiteen, dat hij op deze praktijk niet wilde in gaan en dat hij daarbij vooral door de Engelschen gesteund werd. En hij kondigde aan, dat desnoods de Ver- eenigde Staten een beroep op de U.N.O. zullen doen. „De overwinnin gen van den vrede eischen," aldus de minister, „evenals de overwinningen van den oorlog opoffering, niet van het beginsel, maar öm het beginsel." Want het beginsel is juist die vrede zelf. Als Rusland niet bereid is om wille van den vrede ook maar iets belangrijks op te offeren, dan maakt het den vrede onmogelijk. Dan moet het tot opoffering gedwongen worden door de vereenigde machten der we reld, georganiseerd in de U.N.O. Hiertegen sprong de Russische volkscommissaris van .Buitenlandsche Zaken onmiddellijk in het geweer Hij sprak o.a. van een Anglo-Ameri- kaansch blok, dat vijandig stond te genover d© Soviet-Unie. Over zulk een blok had Byrnes al opgemerkt, dat de Russen, als zij bezwaar had den tegen blokvorming, ook „niet konden blijven weigeren, den landen van centraal Europa toe te staan hun poorten te openen voor den handel van Alle naties". De Parijsche conferentie heeft echter voor een groot deel in het teeken van een dergelijke weigering gestaan. En niet zonder reden sprak Churchill weer van het „ijzeren gordijn", dat de Russische invloedsgebieden afsluit van de wereld. Twee geweldige machten staan te genover elkaar, ieder met eigen voor nemens, eigen wenschen. eigen poli-' tiek. De Westersche Geallieerden aan den eenen kant wijzen op de lijst van concessies, die zij aan de Russen gedaan hebben. De Sovjet-Unie kan slechts op haar concessie inzake Ita- liaansch Noord-Afrika wijzen; in wezen is dat, geen concessie, maar slechts een afzien van het grooteliiks overvragen, dat Byrnes hekelde. Op de komende conferentie der vier mi nisters moeten de Russen op belang rijke punten toegeven. Wijken zij niet, dan wilkt de vrede wellicht te ver om hem te behouden De Poolsche vice-premier, Miko- lajczyk. beschuldigde Donderdag het huidige Poolsche regime ervan, dat het trachtte zijn Poolsche boeren partij te vernietigen door middel vair door' de geheime politie geleverd be wijsmateriaal, dat den indruk wekt, dat ziln organisatie met terroristi sche benden in verbinding staat. Hij zeide voorts, dat men ver valschte bewijzen van lidmaatschap der Poolsche boerenpartij onder Duit- schers had verspreid „óm na het referendum te kunnen zeggen, dat onze partij niet slechts anti-demo cratisch, maar pro-Dultscb Is". Kolonel Zabotin, vroeger militair attaché van de Sovjet-Unie te Ot tawa, die naar Moskou was terug geroepen na het begin van het op zienbarende Canadeesche proces we gens spionnage ten bate van de Sov jet-Unie, is vier dagen na zijn aan komst te Moskou aan hartverlam ming overleden. Het ministerie van Sociale Zaken deelt mede: Het is den laatsten tijd gebleken, dat talrijke Nederlanders zich niet ontzien brieven naar Amerika en andere landen te zenden, waarin zij klagen over misstanden en onbillijk heden bii de verdeeling der uit het buitenland ontvangen relief-goede- ren, terwijl zij daaraan veelal parti culiere steunaanvragen verbinden, welke het karakter van bedelpartijen dragen. Het behoeft geen betoog, dat deze handelwijze, welke den Neder- landschen naam in het buitenland onberekenbaar schaadt, volstrekt moet worden afgekeurd. Indien men bezwaren heeft tegen het beleid van een der met de ver deeling dezer goederen belaste in stellingen, dient men zich in de eerste plaats tot de betrokken In stelling zelve te wenden. Baat dit niet en meent men zijn grieven op deugdelijke gronden te kunnen handhaven, dan kan men zich ter zake wenden tot het ministerie van Sociale Zaken, uiteraard met vermel ding van namen en feiten. Aange zien het hier voornamelijk klachten betreft inzake toewijzing 'van uit het buitenland ten geschenke ontvangen kleeding, schoeisel en huisraad, waarmede uitsluitend de stichting nationale H.A.R.K. is belast, moge ln het bijzonder omtrent de werk zaamheden van laatstgenoemde or ganisatie het volgende naar voren worden gebracht. Tot heden heeft de H.A.R.K. ruim tien millioen stuks goederen uit het buitenland ontvangen en onder de bevolking verdeeld. Aanvankelijk, tot October 1945, is dit buitenlandsche reliefgoed uitsluitend naar de zgn. noodgebieden gegaan, dat zijn die streken, welke bijzonder door het oorlogsgeweld waren getroffen. Na dien datum heeft men ook het ove rige deel van Nederland, althans voor wat betreft kleeding en schoei sel, in de hulpverleening betrokken, al wordt bij de procentsgewijze ver deeling nog altijd extra rekening ge houden met de noodgebieden. Alleen al ln deze noodgebieden was volgens de cijfers van het Commissariaat Noodvoorziening zestig millioen stuks dringend gewenscht. Toch moest en moet ook nu nog de rest van Nederland eenigszins worden geholpen. De arbeiders, kleine middenstanders en soortgelijke categorieën heb ben het Immers wel bijzonder zwaar te verantwoorden op klee- dinggebied. De slijtage neemt hand over hand toe, en aange zien de binnenlandsche produc tie van textiel enz. nog niet op het vooroorlogsche peil is geko men, kan de distributiedienst nog steeds niet ln <je bestaande behoeften voorzien. Aller oogeh richten zich bijgevolg naar de H.A.R.K., die immers zooveel uit het buitenland krijgt, en deze H.A.R.K. is er nu eenmaal niet op berekend, aan die ontzaglijke vraag te voldoen. Zij kan slechts trachten de ergste nooden op het gebied van kleeding, schoeisel, huisraad enz. te lenigen en is uit den aard der zaak gebonden aan de hoeveelheden, welke zij uit het buitenland ontvangt. Dat nu ook de H.A.R.K. niet bij machte is om geheel afdoende te helpen, wekt ont stemming. Men krijgt achterdocht, en die achterdocht wordt gevoed doordat inderdaad in het groote H.A.R.K.- apparaat niet zijn ongeveer 10.000 medewerkers van wie slechts een zéér klein percentage gesalarieerd wordt wel eens verkeerde dingen zijn gebeurd, doordat eenige mede werkers zwak ln hun schoenen ble ken te staan en voor de verleiding ziin bezweken. De Justitie heeft on middellijk Ingegrepen en het minis terie van Sociale Zaken heeft ln vol ledige samenwerking met de H.A. R.K.-leiding alle maatregelen getrof fen, teneinde verdere onregelmatig heden te voorkomen. Afgezien echter van deze betreu renswaardige handelingen, waarom trent men zich van een oordeel moge m de slotzitting van het congres der I.C.V. werd voor zes jaren het bestuur als volgt samengesteld: H. Pauwels (Alg. Christ. Vakverbond België) voorzitter; P. J. S. Serrarens (Ned. Kath. Arb. Bew.) secr.-pen- ningmeester; G. Tessier (Fransch Christ. Vakverbond) en F. P. Fuyk- schot (Ned. Christ. Nat. Vakverbond) ondervoorzitters; J. A. Schaafsma (Int. Fed. v. Chr. Bouwvak- en Houtbewerkersbonden), Jac. v. BuS- gemhout (Int. Fed. v. Chr. Mijnwer kersbonden) en M. Garnier (Int. Fed. Chr. Spoorwegarb.bonden), be stuursleden. In aansluiting op de rede van Gaston Terrier werd in de morgen zitting van den laatsten congresdag een resolutie aangenomen, waarin voor alle arbeiders de vrijheid wordt geëischt zich in organisaties naar eigen keuze te organiseeren. De I.C.V. zal met kracht ernaar streven de vakbewegingsvrijheid te veran keren in het volkenrecht en deze vrijheid ln de landen, waar ze op geheven werd, te herstellen. Zij roept allen op om de wereldopinie dien overeenkomstig te beïnvloeden. Se cretaris serrarens besprak vervolgens de aanvullingen van de in 1922 te Innsbrück opgestelde beginselverkla ring. Fascistische en communistische staatsdictatuur werd uitdrukkelijk verworpen. De winst, voortvloeiende uit het overschrijden van den acht- urlgen werkdag, moet geheel ten goede komen aan de arbeiders. Voor continubedrijven elscht het I.C.V. een vierploegenstelsel. Bij het vaststellen van loonen, dient te worden uitge gaan van de beginselen dat Iedere volwassen arbeider recht heeft op een minimumloon, dat hemzelf en zljr gezin een menschwaardig be staan kan verschaffen. Het loon moet eveneens een belooning' zijn voor vakbekwaamheid, bepaald vol gens wetenschappelijke methoden Boven het aldus vastgestelde loon moet het aandeel van den arbeider overeenkomen met de waarde van zijn arbeidsprestatie ln de waarde van het eindproduct. Het belangrijke hoofdstuk der internationale samen werking ten gunste van de arbeiders., dat door tijdsgebrek niet gereed was, zal door den bestuursraad verder wor den uitgewerkt. De vertegenwoordiger van het Int. Verbond van Fabrieks arbeiders, Alfred Brussel, drong aan op Internationale regeling van het probleem der grondstoffenverdeeling Om vier uur des middags ontving het gemeentebestuur van Amsterdam deputaties der vakvereenlgingen ten Stadhuiae, waarna een rondvaart iwerd gemaakt door de grachten. onthouden zoolang de zaak nog „on der den rechter" is, is uit het on derzoek van Sociale Zaken komen vast te staan, dat de bedoeling der buitenlandsche gevers zeker tot haar recht is gekomen en dat voor een verguizing van het H.A.R.K.-appa- raat, dat aan het Nederlandsche volk in nood zoovele diensten heeft be wezen en nog bewijst, geen aanlei ding bestaat. Voor het overige moge nogmaals een ernstig beroep worden gedaan op het publiek om het euvel der bedel-klachten naar het buitenland met kracht te helpen bestrijden, met het oog op de ernstige schade, welke door dergelijke klachten aan den Nederlandschen naam ln den vreem de wordt berokkend. Den geregelden, dagelijkschen hulp dienst met de ln het Westen reeds bekende gele zijspanmotoren van. de wegenwacht hoopt de A.N.W.B. zeer binnenkort te kunnen instellen op een aantal drukke wegen in Noord- Brabant en Limburg, alsmede ln Gel derland, Groningen en Friesland. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. M. Buckx S.C.J., oud-vicaris van Finland, viert Zondag 9 Juni zijn. 40-jarig priesterfeest. De hoogwaardige pater-generaal der Camillianen te Rome heeft de Nederlandsche huizen der genoem de orde afgescheiden van de Duit- sche provincie en aan deze zelf standigheid verleend. Tot provin ciaal is benoemd pater Janssen te Vaals.1 De heer H. Ruyter (K.V.P.) te Arnhem heeft aan het Centraal Stembureau medegedeeld, dat hij zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet aanneemt. De heer Ruy ter ls ernstig ziiek. Voor benoeming komt thans in aanmerking de heer B. A. A. Engelbertink te Oldenzaal. De heer J. G. Suurhoff (P. v. d. A.) te Amsterdam heeft wegens verblijf buitenslands den termijn laten ver- loopen, binnen welken hij had moe ten berichten, dat hij zijn benoeming aannam. Hij kan dus geen zitting nemen. Als zijn opvolger zal be noemd verklaard worden de heer F. Goedhart te Amsterdam, die reeds in de voorloopige Tweede Kamer heeft zitting gehad. In het centraal instituut voor ver loskunde en gynaecologie te Moskou is een nieuw verdoovend middel uit gevonden dat pijnlooze bevallingen bewerkstelligt. De vitamine die in oe spieren wordt ingespoten doet de be valling niet alleen pijnloos, maar ook sneller verloopen. Experimenteel en klinisch onderzoek heeft uitgewezen dat het nieuwe middel absoluut onge vaarlijk is. De minister van Sociale Zaken heeft de premie voor de bij de zie kenkassen van de Raden van Arbeid verzekerden voor 1944 verhoogd met 1 pCt. Het is nog te vroeg in het jaar om te verwachten, dat de goede Sint uit het toestel van Madrid zal stappen en het is dan ook niet de goedheiligman die daar met pakjes en koffers beladen de doua ne van Schiphol gaat trotseeren. Maar wel is hij een goede bekende, Lambrichs, die in de laatste groote wielerronde vóór den oorlog achtste werd en in de eerste daarna een eervolle derde plaats veroverde. De douane is niet lastig en etT net toestel naar Maastricht vertrekt, kunnen we nog even praten over het rc-uzen karwei, van meer dan vler-duizend kilometer in Spanje. Precies, beaamt Lambrichs, dat (Van onzen parlementairen redacteur) Van het ongeschreven preroga tief van den voorzitter om een en kele maal buiten de orde te gaan, heeft mr. Van Schaik, die door een K.B. zijn mandaat als Kamer-voor zitter verlengd zag, bij den aanvang van de zitting van Donderdag ge bruik gemaakt om zijn erkentelijk heid te betuigen aan H. M. de Ko ningin en ook aan de „uit den har den strijd der meeningen voortge komen volksvertegenwoordiging", die zoo eendrachtig haar wensch om trent deze voorziening tot uitdruk king heeft gebracht. Daarin onder kende de heer Van Schalk een eer sten klank van een gemeenschappe lijk verlangen om bij de vervulling van de grondwettelijke opdracht el kander zooveel mogelijk te zoeken en te vinden. Aan het ln dezen oorlog in zoo sterke mate toegeno men gevoel van verbondenheid be hoeven verschillen van staatkundig Inzicht en levensopvatting geenszins in den weg te staan. Het is immers zoo, dat ons land zijn harmonische ontwikkeling, zijn vooruitgang en beschaving juist te danken heeft aan zijn historische geestelijke en politieke verscheidenheden. Een ver scheidenheid, walke er op gericht was, gezamenlijk het algemeen wel zijn te dienen. Zóó kon Nederland groot worden en het sprak wel van zelf, dat bij de vele zorgen van thans de Kamer zich met vereende krach ten zal moeten Inspannen om de zedelijke en stoffelijke welvaart van het volk te herstellen. Dat moeten wij doen, zei mr. Van Schaik, wlen het niet aan werkelijkheidszin ont breekt, zonder de illusie te koeste ren, dat de regeering dit herstel ge heel in eigen hand zou hebben. Daarvoor is teveel verwoest, daar voor zijn wij te zeer van hulp uit het buitenland afhankelijk. Maar geleidelijke opheffing uit de stof felijke Inzinking is mogelijk door de arbeidskracht volledig te concen- treeren op productieven arbeid, door onvruchtbare uitgaven aan de over heidsdiensten te vermijden. Als de Kamer haar synthetische taak ver staat, kan zij de krachtbron blijken in den moeilijken tijd welken het land voor zich heeft. Laat de parlementaire strijd, aldus besloot mr. Van Schaik, vóór alles gericht zijn op het welzijn van het Koninkrijk en laten wij trachten ln welwillendheid- elkaar te begrijpen. Moge Gods Zegen op ons land en onze werkzaamheden rusten. Na deze korte doch zoo veelzeg gende inleiding en na beëediging van mej. Tendeloo en de heeren Ku- pers, Posthumus en Mol, verliet dr. Beel, dip plaats had genomen in de bank van de K.V.P., de Kamer. Hij had er in de weinige oogenblikken die daarvoor geschikt waren de hand gedrukt van minister Drees, op de eerste bank aan de linkerzijde ge zeten, een oogenblik gesproken met den heer Van der Goes van Naters en hij was er, terwijl hij naar de deur liep, nog aangeschoten door den heer Schouten. De rest van den middag heeft de Kamer orde op zaken gesteld. Door den Voorzitter werden de afdeelln- gen getrokken, een groot aantal commissies werd benoemd. In die voor Buitenlandsche Zaken de hee ren Bierema, Tilanus, Serrarens, Brulns Slot, Van der Goes van Na ters en De Groot. In die voor de Indische Zaken de heeren Van Poll, Joekes, Stokvis, Meyerlnk, Zandt, Van Maarsseveen, De Groot, Vink en Tilanus. En tenslotte zette het stembureau zich aan den arbeid voor de benoeming van de leden van eenige andere commissies-, er was in het laatste uur van deze Tweede- Kamerzitting de weinig interessante bedrijvigheid van een nieuwe Ka mer, die zich gereed maakt voor haar werk. was het. Een reuzenkarwei, minstens zoo zwaar als de Tour de France. Als je daar zoo tegen den buik van een vliegmachine nog eens over staat na te praten, kan je eigenlijk niet eens meer gelooven dat het zoo erg was. En het ergste van alles was nog het weer. Bakken regen van den hemel, zóó bar soms dat we moesten gaan loopen, omdat we er eenvoudig niet tegenop konden. Zoo af en toe zou je er het bijltje graag bij neergelegd hebben. Toen we vertrokken was ik nog niet in vorm, maar dat kwam onder het rijden vanzelf. Ik kwam steeds beter te zitten en kreeg tenslotte de derde en zelfs even de tweede plaats ln het klassement. Wij, Nederlanders, hadden afgesproken, dat we in de eerste etappes ieder voor onze eigen kansen zouden rijden, maar elkaar souden helpen, zoodra een van ons een positie Innam, waarmee hij een serieuze kans maakte. Ik werd dus kopman. Pauwels en joossen, die de ronde ook uitgereden hadden, heb ben mij geweldig geholpen. Zelf heb ben ze veel pech gehad. De mooiste momenten waren na tuurlijk de twee etappe-overwinnin gen, waarvan één tijdrit. Den twee den tydrit had lk ook moeten win nen, maar ik had me te lang- koest gehouden, omdat ik dacht tóch al voor te liggen. Mijn moeilijkste dag was de voorlaatste, toen al die Span jaarden probeerden mij mijn derde plaats af te snoepen. Om de beurt gingen ze aan den haal en Lambrichs was zoo goed niet of hij moest eiken keer mee. Gelukkig kon ik het houden. En Je tegenstanders? De Zwitsers zijn erg tegenge vallen en de Portugeezen ook, maar de Spanjaarden zijn sterke knapen en ontzettend fel. Er zijn een paar krasse sprinters bf)vooral Langa- rica, de winnaar, is een gevaarlijke rakker. Wij zelf hebben er veel hulpt gehad van onze landgenooten die ln Spanje wonen. Wij kregen het eten dat we gewend waren en dat is by zoo'n karweitje natuurlijk een be langrijk ding. De uitslagen van de Donderdag te WormerveCT gespeelde partijen in de vierde ronde van het wereld- schaaktoumooi zijn; MuringChris- toffel (4(4WoodSoultanbeieff 01, KramerThomas 10, Saabo— Snosko Borovsky 10, StoltzEk- ström 10, ListEuwe 01. Stand meestergroepEuwe 3 pt. uit 4 partijen, Christoffel 2(4 punt uit 4, Szabo 2 uit 2, Stoltz 2 uit 3, Ek- ström 2 uit 3, Muring 1(4 uit 3, Thomas 1(4 uit 4, soultanbeieff 1(4 uit 4, List 1 uit 3, Snosko Borovsky 1 Uit 3 en Kramer 1 uit 3. Uitslagen damesafdeeling: mevr, Roodzandmej. Smit 10, mevr. Kleinmevr. Jonkers 1—0, mej. Bannlnkmevr. Veen 10, mevr. Peeningmevr. van Schaik 10. Mevr. Roodzand leidt thans met 3 pt. uit 3 partijen. Internationale res.-groep A: Vin kenSmak 10, Van Oosterwijk BruinHenneberke (4(4, o'Hanlon Schelfhout (4(4' B=enSchfil- tinga 01. Hier gaat Scheltinga aan den kop met 3(4 pt. uit 4 partyen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3