Ruwe suiker wordt in distributie gebracht Noodtoestand op Java afgekondigd Vurige tongen Binnenkort meer vleesch Geweld zal met geweld worden beantwoord" Dr. Beel bij Koningin Moslem Liga voor een Onafhankelijk India Stalin en Peron begraven de strijdbijl Suikerdistributie in het Zuiden Tot hoofd en hart Het weer 69ste JAARGANG No." 23565ZATERDAG 8 JUNI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week NIEUWE AARDAPPELEN KOMEN 17 JUNI Haring 8 cent BETER TE VROEG SOEK ARNO VOOR DE RADIO: Winkeliers willen zelf een bon aanwijzen Tusschentijdsch verslag over kabinetsformatie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT El Greco En plotseling ontstond er uit den hemel een gedruisch als van een voorbijgaanden hevigen wind, en vervulde geheel het huis waar ze gezeten waren. En hun verschenen verspreide tongen als van vuur en namen boven ieder hunner plaats. En vervuld werden allen van den Heiligen Geest en ze begonnen verschillende talen te spreken, naar de Geest hun ingaf zich te uiten. Minister Mansholt, zoo juist uit Amerika weer in ons land te ruggekeerd, heeft ten aanzien van de voedselvoorziening in ons land verklaard, dat men niet algemeen ervan overtuigd is, dat de toe stand inderdaad critiek is. Het vet- en suikerrantsoen waren nau welijks te handhaven. Al maandenlang leefden we, aldus de minister, van de hand in den tand. Zes èt acht weken geleden is op korten termijn 10.000 ton suiker geleend van Engeland. Voor vetten was er soms slechts een werkvoorraad voor tien dagen. Zoo is het al maan denlang. we zitten werkelijk heel moeilijk. Tot dusverre heeft men met kunst en vliegwerk de rantsoenen op peil kunnen houden. Zoo zijn er b.v op de bonnefooi schepen naar Canada gestuurd om suiker te halen. Het is gelukt daar 30.000 ton te laden. Toen brak hier prompt de havenstaking uit en de suiker bleef liggen. Er is gesuggereerd, dat de verlaging van het suikerrantsoen een truc was om de staking te breken, maar de heer Mansholt verzekerde, dat dit niet het geval is. Iedere storing, welke zich voordoet, heeft tot gevolg, dat de rantsoenen niet te handhaven zijn. Toen is ook de Westersuïkerraffinaderij gaan staken. Daarop is de Dinteloord ingeschakeld. Deze heeft een geringere capaciteit en zij kan het tekort niet inhalen, zoodat men naar andere mid delen moet uitzien. Het eenige middel is de ruwe suiker te laten lossen door vrijwilligers en soldaten. Dan wordt de ruwe suiker in distributie gebracht. Dit zal on middellijk geschieden. Deze ongeraf fineerde suiker is in thee niet te ge bruiken. in koffie echter wel. Er zijn natuurlijk bezwaren aan verbonden; er zullen verliezen komen, maar die worden genomen, omdat we de suiker distributie wenschen te handhaven. Het ls verre van ons aldus de minister om de "stakingen hierdoor te willen beïnvloeden. Thans wordt bijna een vierde van de suikerbehoefte uit eigen oogst bestreden. De produc tie voor dit jaar zal 20.000 ton zijn, het volgend jaar 25.000 ton. Ten aanzien van het vet zitten we in een critieke positie. Als we de grondstoffen, welke in Indië liggen, niet krijgen, bullen er moeilijkheden komen. Maar de rantsoenen kunnen op peil gehou den worden door het doen lossen door vrijwilligers. Zoodra er zekerheid Is, dat er vol doende visch komt, zal de maximum prijs worden afgeschaft. Deze maxi mumprijs wordt gewoonlijk beschouwd als de vastgestelde prijs. De reecler.-j hadden besloten de vangst te beperken door met zestig netten te laten varen. Ondertusschen waren de., prijzen zóó, dat ze niet te dragen waren. Deze be paling heeft de minister niet goed gekeurd. Er moet met volle capaciteit gevaren worden. De prijs van de haring, welke 200 a 400 gulden per kantje was, is te ruggebracht op 35 gulden per kantje. Vandaag wordt in Londen -de Victory-parade ter her denking van de overwinning der geallieerden gehouden. Een aantal enthousiastelin gen had reeds in den afge- loopen nacht postgevat aan de Mali, waar de troepen langs den koning trekken. Zij hebben op straat gekam peerd, voorzien van dekens en zelfs van een wekker Deze vroegkomers, die zit tende aan den voet van lan taarnpalen hun maaltijd nut tigden en verder den tijd kortten met boeken en kran ten, trokken natuurlijk veel bekijks. j vs De Moslem Liga heeft Donderdag het plan van de Britsche kabinets delegatie voor de onafhankelijkheid van India met groote meerderheid aangenomen. Wegens het Hoogfeest van Pink steren zal ons blad Maandag niet verschijnen. De Directie. soekarno neett, volgens U.P., voor geheel Java per radio een noodtoestand afgekondigd. De In donesische „republiek" heeft een „Raad van Verdediging" gevormd, bestaande uit Sjahrir en vertegen woordigers van „regeering, leger en volk". Soekarno zeide in zijn radio verklaring; „Ons land is in ge vaar. Indien de Nederlanders onze souvereiniteit niet willen erkennen en mochten -trachten ons hun wil op te dringen, dan zullen wij geweld met geweld beantwoorden." Soekarno voegde hieraan toe: „Er is een mogelijkheid, dat de Indonesische kwestie voor de Ver- eenigde Volken zal komen". Het Indonesische ministerie van „Voorlichting" ontkent, dat deze verklaring de afkondiging van de mobilisatie beteekent. Het betreft hier „slechts een alarmtoestand voor het land". De Spanjaarden zijn geschokt door het bericht, dat Peron en Stalin de strijdbijl begraven hebbenv en de diplomatieke betrekkingen hebben hersteld. De Madrileensche avond bladen brengen het nieuws op de voorpagina. In officieele Spaansche kringen weigert men commentaar te leveren, doch in gezaghebbende krin gen wordt, deze gebeurtenis een Rus sische slag tegen de Anglo-Amerika nen genoemd. (U.P.) Dit wordt de maximumprijs op den afslag. Voor de consumenten komt dan haring beschikbaar voor 8 cent. Over omstreeks 10 dagen zal dezo maatregel effect sorteeren: men wil namelijk de thans varende visscherg niet voor een fait accompli stellen als zij thuis komen. Met de aardappelen zitten we moei lijk. De rooidatum is 12 Juni. Er is een gering tekort aan oude aardappe len. 17 Juni komen de nieuwe aard appelen aan de markt; ze zullen wor den gedistribueerd. Misschien gedu rende veertien dagen wordt 1 K.G. per persoon verstrekt, maar dit wordt gecompenseerd door een tijdelijke ver hooging van het broodrantsoen. Overgegaan zal tenslotte worden tot verhooging van den vleeschimport. Daarmee zal een verhooging van het vleeschrantsoen gepaard gaan. Dit zal zeer binnenkort het geval zijn. De vereeniging van winkeliers en grossiers in kruidenierswaren te Ber gen op Zoom heeft met klem gepro testeerd tegen het niet-aanwijzen van een suikerbon. Volgens hen kan in het Zuiden zonder den geringsten aanvoer uit daar opgeslagen voor raden best een bon voor suiker wor den gehonoreerd. Nu de nieuwa bonnenlijst geen suikerbon aanwijst, hebben de winkeliers en grossiers zich nogmaals met een telegram tot den minister en tot het C.D.K. ge wend. In het telegram verzoeken zij uiterlijk vandaag alsnog een suiker bon aan te wijzen. Wanneer zulks niet geschiedt, zijn zij voornemens daags na Tweeden Pinksterdag zelf een bon voor suiker aan te wijzea en dezen te honoreeren aan ieder, die koopen wil. Aan andere Zuidelijke distributie kringen hebben de winkeliers ver zocht een zelfde actie te ondernemen. De kabinetsformateur, dr. Beel, is vanochtend door H. M. de Ko ningin ontvangen ten einde haar tusschentijds verslag uit te bren gen van zijn bemoeiingen omtrent de vorming van een kabinet. (Van onzen parlementairen redacteur) Bij de politiek ingewijden, ook in ons eigen kamp, is eenige onrust gaande wegens het feit, dat de on derhandelingen van den formateur Beel met de Partij v. d. Arbeid toch minder vlot verloopen dan het zic'a in het begin liet aanzien. Een der oorzaken daarvan (niet de eenige is de Indische paragraaf. De Partij v. d. Arbeid schijnt op dit punt een grootere tegemoetkomendheid te verlangen van den formateur. Ge vreesd wordt, dat hij onder te ster ken terughoudendèn druk uit eigen kring staat. Wij hebben den indruk, dat het meer gaat om een bevredi gende formuleering van de doelstel ling ten aanzien van het Indische beleid dan om haar wezenlijken in houd. In kringen, die er sterk voor voe len, dat de formateur in zijn than3 ondernomen pogingen' om de K.V.P. en de Partij v. d. Arbeid samen te brengen moge slagen, is men van meening, dat zóódanige formuleeringen en rangschikking der beleidsparagrafen noodig en mogelijk zijn, dat de K.V.P. haar rechtmatig deel krijgt zonder dat het daardoor aan de Partij v. d. Arbeid onmogelijk wordt gemaakr, mede in zee te gaan. De hoop is levendig, dat dit alsnog bereikt zul worden, aangezien men het zeer on heilzaam zou achten, als het zóó zou uitvallen, dat de Partij v. d. Arbeid redelijkerwijs kan zeggen ln de oppo sitie gedrongen te zijn. De zeven gaven van den H. Geest zijn: wijsheid, ver stand, raad, stérkte, zoeten- schap, godsvrucht en de vreeze des Heeren. Met deze gaven verrijkt, zal de mensch als een gezonde boom heer lijke vruchten dragen. En die vruchten zijn volgens St. Pau- lus: liefde, blijdschap, mede, geduld, goedertierenheid, goedheid, lankmoedigheid, zachtnïoedigheid, trouw, ze digheid, kuischheid en rein heid. j Zooals God die Vader Zioh aan Mozes kenbaar maakte in het brandende foraamtoosch, dat aJUerzijds vtan vlammen omspeeld, nochtans niet geschroeid werd; zooals tie Amsterdam God de Zoon Zijn waarachtige tegenwoordigheid in de geconsacreerde Hostie deed bi ijlken door temidden der vlammen van het haardvuur de gedaante van brood ongedeerd te behoeden; zoo maakte die Heilige Geasit op den Pinksterdag Zijn komst aan de Apostelen kenibaar door boven hun hoofden te verschijnen in de gedaante van vurige tongen. Het vuur, zegt de H. Hieronymus naar aanleiding van liet Pinkster gebeuren, heeft twee kenmerken: het geeft lioht en het geeft warmte. Deze twee kenmerken karakteri- seerem wel zeer bijzonder de rne- derdaling van Gods Heiligen Geest in onze harten op den Pinksterdag. Dit vuur geeft licht. Wij leven ln een tijd, die bijzonder geschikt ia om ons verstand te verbijsteren door tal van wereldsche problemen. Het is bijna onmogelijk, in de war reling vtan moderne gedachten- systamen op allerlei gebied zliich een reohten weg te vündien, diie naar het geluk voert. Doch de ge- loowiige ontvangt met den H. Geest die wijsheid en het verstand, den raad en die sterkte om het juiste pad te kiezen, het pad, dat naar het Licht voert. Dit vuiur geeft ook warmte. „Ik zal u Mijnen Geest zenden, den Trooster", zoo heeft Jezus beloofd. De Geest is die liefde van den Va der en dien Zoon, uit beiden voort gekomen en aan ons medegedeeld in dien vorm eener allesomvattende genade. God, Die Zich aan ons meedeelt, is liefde. Wanneer wij Hem ontvangen in ons hart, wor den wij inwendig ontstoken van een heilig vuur, een waar „enthousiasme". Dit woord enthou siasme gebruikt Plato, om aan te dmidien, dat binnen de menschelijke inborst een vlam gloeit, die aan het heele wezen haar warmte me dedeelt en die den mensch in staat Stelt, hooger prestaties in het gees telijke leven te bereiken dan waar toe het kille verstand of de bere deneerde zucht naar het bereiken van aardsch belang hem kan prik kelen. De wijsgeer vergelijkt dit in nerlijke gloeien met het woeden van een godheid. Wij weten door de Openbaring, hoezeer deze op vatting tot volle waarheid werd door de genade van den H. Geest Hij stelt ons niet alleen in sitaat, onze geloofsovertuiging te overwe gen en te practiseeren, doch hij geeft ons ook het vermogen, haar met vurige liefde te beminnen en er alles voor over te hebben, wat vian ons gevraagd wordt om Sn deze wereld goede Christenen te zijn, die hun God beminnen boven alles en hun evennaaste gelijk zich zelf. Tenslotte, zegt St. Hieronymus, heeft bet vuur, dat warmte geeft, ook de macht om te vernietigen. Diit vuur vernietigt slechts het booze. Dante zegt van het helle vuur, dat bet ontstoken is door de goddelijke Macht, de hoogste Wijs heid en de eerste Liefde. Dit zijn de drie Personen van de H. Drievul digheid en het kan ons op eerste giehoor verbazen, dat het ontsteken van het eeuwige vuur der hel door den dichter wordt toegeschreven aan de Liefde. Doch wanneer wij er dieper over nadenken, moeten wü begrijpen, dat hetzelfde vuur, waardoor het goede in ons wordt verlicht en verwarmd, het kwade Sn ons verschroeit. Laten wij, nu Wij te Amsterdam het feest gaan vieren van den verborgen God, Die het vuur verkoos om Zijn waar achtigheid te doen blijken, ons ge moed openstellen voor de inwer king van het geestdriftwekkende Pinkstervuur. Verwachting tot Zondagavond: Zwoel weer met wisselende be wolking. Plaatselijk regen of onweer. Veranderlijke wind. De vooruitzichten voor Tweeden Pinksterdag: Weinig verandering. Zon onder 20.56. Zondag; Maan 15.21—2.28. Zon 4.2130.57, Maandag; Maan 16.29—2.42. Zon 4.2120.58. Dinsdag; Zon op 4.21,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1