E.V.C. had geen succes in Brabant Naar een nieuwe Moerdijkbrug Arn. Meyer voor den rechter Weer suiker Poging om staking tot „Dinteloord uit te breiden mislukt Eerste nieuwe overspanning gereed Arabieren dreigen met boycot Het weer Ooggetuige-verslag uit Napels „Piet Hein" kon niet gerepareerd worden voor de kleinen Bon 09 voor Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23567 WOENSDAG 12 JUNI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Wederopbouw in Gelderland. Nadat in April 1945 door de Duit- schers bij hun terugtocht de brug over het Twente-Rijnkanaal te Almen bij Zutphen werd opgeblazen, is door Rijkswaterstaat met grooten ijver gewerkt om dit ongemak zoo spoedig mogelijk te herstellen. De brugoversparuning, welke ca. 50 M. lang en 140.000 kg. zwaar is, werd bij Feijenoord gebouwd en dadelijk na aan komst op haar plaats gebracht. ln de kapel van het paleis te Stockholm werd de erfprins Karei Gustaaf van Zweden ge doopt. Prins Gustaaf Adolf en Prinses Sibilië verlaten met den doopeling de kapel na de plech tigheid Palestina in het geding Italiaansche republikeinen demonstreeren Jhr. Tjarda één dag in ons land Goedewaagen in arrest Australische politiek gewraakt 2500 Chmeezen gered Een ei voor volwassenen schoenreparatie MEER WERKWILLIGEN TE ROTTERDAM Zich ontspannen beteekent zich verstrooien. Helaas zijn er vélen, die tot schade voor hun ziel meenen. dat dit het- yzelfde is als zich vergooien NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ff Dat Nederland slechts betrek kelijk korten tijd van suiker ver stoken zal zijn, dankt hït aan liet Zuiden, m de eerste plaats aan het feit, dat men daar over een uitstekend geoutilleerde raf finaderij beschikt, de „Dintel oord". In de tweede plaats aan de rustige Brabantsche bevol king, die het gestook van de E. V.C. in de groote havensteden hartgrondig verfoeit en voor der gelijke chicanes niet te vinden is. Over de mislukte poging van de E.V.C. om de stakingsbacil ook uit te breiden tot de Dinteloord, vertelt het Brabantsch Nieuwsblad het volgende: Veertien dagen geleden heeft men een ploeg E.V.C.-propagandisten per auto naar de „Dinteloord" gestuurd om te trachten het personeel dezer fabriek mede in de staking te betrek ken. Wat op de „Dinteloord" gebeurt heeft met het zeeliedenconflict in de verste verte niets te maken, zoo- da deze poging om de kraan geheel dicht te draaien bewijst, dat de com munisten er niet voor terugschrikken zelfs het welaijn der kinderen aan hun belangen op te offeren. De poging Is grandioos mislukt. Het personeel op de „Dinteloord" is nagenoeg geheel in den Kath. Bond georganiseerd en de heeren hebben er goed aan gedaan reeds na een half uur rechtsomkeert te maken, anders hadden zij wel eens een minder aangename ont vangst kunnen hebben. Tegenover het gedrag der com munisten in de havens steekt de houding van onze rustige, orde lievende Brabantsche bevolking aldus besluit het blad, wel uiterst gunstig af. Niet enkel zorgen vrijwilligers uit deze streken er voor dat de schepen gelost wor den en dat de chaos in de havens niet nog groöter wordt, maar toen vorige week de directeur aan de arbeiders vroeg, op den feest dag van 's Heeren Hemelvaart en den daarop volgenden Zondag door te werken teneinde de sui- kervooraening zonder stoornis te doen verloopén, hebben daaraan allen con amore gevolg gegeven. Geen wanklank werd gehoord! De regeering was zoo gelukkig 80 tot 100.000 ton ruwsuiker uit Cuba te kunnen betrekken. In verband met allerlei moeilijkheden was het niet mogelijk dit kwantum eerder in bezit te krijgen. Als de schepen, die deze suiker aanvoeren, zonder verwijl waren gelost, zou er geen vuiltje aan de lucht zijn geweest, maar op dit critieke moment ging de E.V.C. aich In de havens roeren en ds zoete vracht uit Cuba bleef öngelost voor den wal liggen. Vervolgens is boven dien de W'Oster-raffinaderij gaan sta ken. In de vier weken, dat de haven staking thans duurt, is vrijwel alle suiker in de depots en bij de gros siers en detaillisten verbruikt. Wat er nog Is, zal hard noodig zijn om sanatoria, ziekenhuizen en de laag ste leeftijdsgroepen In de nu- volgen de weken van het noodige te voor zien. Er bestaan hier te lande slechts twee raffinaderijen vóór ruwsuiker: de Wester te Amsterdam en de „Din teloord". Belde hebben een even groote capaciteit, n.l. 500 ton ruw suiker per dag (d-t. 450 ton suiker) ofwel ruim 10.000 ton per vier weken. Aangezien de consumptie het verbruik der suikerverwerkende In dustrieën Inbegrepen - ongeveer 7200 ton per vier weken bedraagt, kan de „Dinteloord" alleen royaal geheel Nederland van suiker op basis van de huidige rantsoenen voorzien. Op een terrein van de fabriek van „Penn en Bauduin" te Dor drecht ligt thans de eerste nieu we overspanning van de ver- keersbrug bij Moerdijk klaar, om binnenkort haar reis te maken naar de plaats waar zij een scha kel zal vormen in de zoo belang rijke verbinding tisschen Noord en Zuid-Nederland. Deze nieuwe overspanning, die een lengte van 100 meter en een ge wicht van 930 ton heeft, is vervaar- Het A.P.P. verneemt van gezagheb bende waarnemers bij de conferentie van den raad der Arabische Liga te Bloedaan (Syrië), dat de Falestijn- sche kwestie aan het Internationale hof van justitie zou worden voorge legd. Dit zou geschieden ln den vorm van een proces tegen Engeland, dat gegeven beloften en op zich geno men verplichtingen niet zou zijn nagekomen. Volgens dezelfde bron zou de raad een economische boycot tegen Enge land en de Vereenigde Staten procla- meeren en aan de Arabische landen verzoeken geen olieconcessies aan deze landen toe te staan, Indien zij hun pro-zionnlstische politiek hand haven. In de afgeloopen week heeft presi dent Truman echter verklaard, dat hij een commissie zou Instellen die zich bezig moet houden met de voor stellen uitgedrukt ln 't rapport van de commissie van onderzoek voor Palestina en dat o.m. voorziet ln het opnemen van Jaarlijks 100.000 Joden ln Palestina. E®" Britsche oorlogsveteraan heeft zijn persoonlijk gebrek aan woonruimte opgelost door een lan dingsboot, zooals die tijdens den oorlog gebruikt werd, te koopen en om te bouwen tot een woonschip. Betoogcrs, die Dinsdag naar de regeeringsgebouwen te Bagdad mar cheerden, voerden een groote pot bloed met zich mede om aan te duiden, dat zij bereid waren „hun b'bsd te vergieten voor de vrij heid Het waren leden ran de antl-zlonistlsche liga en de niet- erkende nationale vrijheidspartij. Het is precies tien uur als Arnold Meyer de civiele zaai van het Bos sche Hof wordt binnengeleid om de behandeling van zijn zaak door het Efljzonder Gerechtshof mede te maken. De zaal is tot in de uiter ste hoeken gevuld met verslagge vers en belangstellenden en er heerscht een sfeer van spanning. Meyer is weinig veranderd. Hij ziet alleen wat bleek. De publieke tri bune is compact gevuld met belang stellenden, als de behandeling een aanvang neemt. Dan leest de procureur-fiscaal mr. F. Deelen de tenlastelegging voor. Deze luidt: ,,dat hij tusschen Mei 1940 en het einde van het jaar 1941 opzettelijk ten voordeele van den vijand, terwijl Nederland met Duitschland in oorlog was. in het door den vijand bezette Nederland- sche gebied, als leider van Nationaal Front, in hét openbaar en wel in het in dat bezette gebied regelmatig ver schijnende en verspreid wordende weekblad „De Weg" en het eveneens aldaar regelmatig verschijnende en verspreid wordende dagblad ge naamd ,,Nederlandsch Dagblad", veelvuldig propaganda heeft gevoerd gericht op het breken van het gees telijk verzet van het Nederlandsche volk tegen den vijandelijken bezet ter en het ontrouw worden van dat volk aan zijn regeering en de ge meenschappelijke zaak der tegen Duitschland strijdende mogend heden". Hij las vervolgens verschillende van Meyer's hand afkomstige artike len voor. Een der belangrijkste cita. Bijna 100.000 republikeinsche demonstranten begaven zich Dinsdagavond naar den zetel der regeering in Rome, teneinde uiting te geven aan hun onte vredenheid over hét talmen van het kabinet ten aanzien van de proclamatie van het einde der monarchie. Zij begonnen hun opmarsch op be vel van den socialistischen minister van Binnenlandsche Zaken, Romita, die gedurende een republikeinsche bijeenkomst in het Palazza di Popolo uitriep „Het kabinet zit maar te praten in plaats van te handelen. Gaat naar het Viminale-paleis en hits de re geering op". Te Agnetendorf in Zuid-Oost Duitschland is op 84-jarigen leeftijd de Duitsche schrijver Gerhardt Hauptmann overleden. Hauptmann is een der bekendste Duitsche dra maturgen van de naturalistisch dra matische school. Tijdens het Nazi bewind liet Hauptmann zich als een gewillig Instrument door de Nazi's gebruiken. Wij herinneren ons b v. de herdenking zijner 80en verjaardag, die ook in Nederland nogal nadruk kelijk werd gevierd. Hauptmann had zich dezer dagen Juist gevoegd bij de Duitschers, die door de Polen waren gelast om SUezië te verlaten. ten is dat uit 't „Nederlandsch Dag blad", waarin Arnold Meyer het vol gende schreef: „Wij, nationaal-socialisten van Nationaal Front, wij zijn ten volle bereid. Wij vragen zelfsZou thans na deze rede van den rijkscommis saris niet het oogenblik zijn aange broken, dat de Nederlandsche Unie. de N.S.B. en Nationaal Front een gezamenlijk initiatief nemen tot het oprichten van een afzonderlijk Nederlandsch legioen om naast de Duitschers. de Italianen, de Finnen, Roemenen, de Spanjaarden. Hou ga ren en Slowaken mede të helpen Europa te beschermen tegen het Russisch bolsjewisme?" Naar wij vernemen heeft de Ne derlandsche gezant te Parijs, jhr. Tjarda van Starkenborch Stachou- wer een dag in het vaderland ver toefd. Dinsdagmiddag is hij per K. L. M. naar Parijs teruggekeerd. Verwachting tot Donderdag avond: Wisselend bewolkt, hier én daar nog enkele buien. Aanvan kelijk veranderlijke wind, later uit richtingen tusschen West en Noord. Vrij koel. Zon onder 20.59, Maan 19.55 3.37. Zon op 4.20. dlgd uit onderdeelen van de vier vernielde overspanningen van de ver- keersbrug. Slechts enkele nieuwe onderdeelen werden hieraan toege voegd. In het najaar werden de ver bogen en vernielde balken, platen en spanten van de plaats, waar de eens zoo machtige brug toen als een hoop verwrongen staal ln het water lag, naar de fabriek vervoerd, waar men direct aan den arbeid toog. De reis naar Moerdijk zal naar alle waarschijnlijkheid ln Juli beginnen, waar de nieuwe overspanning in de plaats zal komen van een der over spanningen van de spoorbrug, die tijdelijk dienst doet in de verkeers- brug. In den loop van deze week wordt de tweede overspanning op stapel gezet. Ook deze wordt vervaardigd uit het materiaal van de vier ver nielde overspanningen. De twee nog resteerende overspanningen moeten echter nog geheel van nieuw mate riaal worden vervaardigd. Het zal nog wel even duren, voor dat de brug weer met haar tien over spanningen ln volle glorie prijkt en de naam Moerdijk niet meer analoog is met „oponthoud", maar het begin Is er. Dr. T. G'oedewaagen ls dezer da gen ln Duitschland gearresteerd ln de Engelsche zone. De voormalige secretaris-generaal van het N.S.B.- departement van Volksvoorlichting en Kunsten was zoo slim geweest, bericht „Trouw", onder te duiken in het administratief apparaat van het geallieerd hoofdkwartier te Hannover. Hij zal binnenkort wor den overgebracht naar Nederland. Zijn verblijfplaats zal voorloopig in dé cellenbarakken te Scheveningen zijn. Sonja Stolcowski, de 24-jarige dochter van Leopold Stokowski, den beroemden dirigent, trad Za terdag ln de St. Bartholomeus-kerk te New York in het huwelijk met Willem H. Thorbecke, luitenant bij de Kon. Ned. Luchtmacht. De bruid schreed naar het altaar op de tonen van door haar vader spe ciaal voor deze gelegenheid gecom poneerde muziek. Stokowski zelf kon door dringende beroepsbezig heden niet aanwezig zijn. Het A.P.-bureau te Rome ving een telefonisch oog getuige-verslag op van de onlus ten in Napels, wel ke hun hoogtepunt vonden in de bestor ming van het commu nistische hoofdkwar tier, en de daarop vol gende pogingen dit ge bouw in brand te ste ken. De verslaggever bevond zich in het po litiebureau, dat aan het communistische hoofd kwartier grenst. Te 20.15 uur Ned. tijd gaf de foto-verslag- gèver het volgende ver slag door: „Bij het begin der wanordelijkheden be droeg het aantal de monstranten naar schatting 10.000. Thans zijn er minder men- schen. De vrouwen en kinderen zijn naar huls gegaanmaar de mannen weigeren dit voorbeeld te volgen, zij hebben zich voorgeno men het gebouw ln brand te steken en zich niets van de politie aan te trekkennu en dan wordt 't rustiger... dan blaast er plotseling iemand op een hoorn. Ik weet niet wat het signaal beteekent, maar de massa komt in be weging en hernieuwt zijn pogingen. „Wacht.... konden jullie het hooren?.... Bestorming van communistisch hoofdkwartier V J dat was een machine geweer, maar lk zie geen gewondenze moeten in de lucht ge schoten hebben De volgende telefoon verbinding met A P. Rome kwam te 20.33 uur Ned. tijd tot stand. „Luister. Vanuit het communistische hoofd kwartier heeft Iemand twee bommen tusschen de menigte geslingerd- de hel ls losgebroken. Ik lig nu languit op den vloer met den tele foonhoorn voor mijn mond. 't Huis waarin ik my bevind wordt onder vuur genomenin dezelfde kamer bevindt zich Amerikaansche militaire politie.... deze heeft haar hoofdkwar tier in het hoofdbureau van politie waar van daan ik dit alles volg de militaire politie is zwaar gewapend, doch heeft strikte opdracht zich niet in de ongere geldheden te mengen, tenzy 't gebouw wordt aangevallendat ls totnutoe niet gebeurd... op het oogenblik zijn de straten vrijwel leeg. maar uit alle omrin gende gebouwen wordt thans gevuurdluis ter, dan kun je ze hoo ren schieten. Je kunt (een zachte maar scher ps knal gevolgd door een dof geluid is tele fonisch hoorbaar) uit het communistische hoofdkwartier wordt te ruggeschoten." G. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, de Nederlandsche ge zant in Australië, veroordeelde Dinsdag de actie van bepaalde Australische vakbonden met be trekking tot het opleggen van een arbeidsverbod voor Nederlandsche koopvaardijschepen en reliefgoe- deren. Hy zei, dat niet slechts een Ne derlandsch schip, dat evacué's ver voerde, sleepboothulp was geweigerd, maar, dat de Nederlandsche torpe- dobootjager „Piet Hein" bij zijn ver. geefsche pogingen noodzakelijke repa raties uitgevoerd te krijgen. ge dwongen was van haven naar haven te varen. Het Nederlandsche volk, aldus da gezant, zal een dergelijke behande ling niet begrijpen. Het zou geneigd zijn deze als een hoon van hun vroe gere wapenbroeders te beschouwen en als nadeelig voor de toekomstige betrekkingen tusschen Nederland en Australië. R. G. Menzles, leider van de op positie in Australië, heeft verklaard, dat hij het volkomen eens was met den Nederlandschen buitengewonen gezant en gevolmachtigden minister, G. C. Baron van Aerssen Beyeren van Voshol. Het is nutteloos voor de Australische regeering van haar vriendschap voor de Nederlanders te spreken, indien zij toestaat, dat de Australische politiek tegenover Nederland van een dusdanige be schamende vijandigheid is. De be handeling van de „Piet Hein" vormt slechts het hoogtepunt van een reeks gebeurtenissen, waarby de Austra lische regeering heeft geduld, dat de betrekkingen met de Nederland sche regeering werden beheerscht door de communistische havenar beiders. Nederlandsche troepen hebben 2500 chineezen, die ten Westen van Tangerang woonachtig zyn, gered. Onder hen bevonden zich eenige hon derden vrouwen en kinderen uit Ke- tapang, die de Indonesische militai re politie gevangen had genomen en slecht behandeld, en duizend man nen, die byeen gebracht waren in de Maoek-gevangenis en gedurende vier dagen geen voedsel hadden ge had. De extremisten vluchtten vóór de Nederlanders arriveerden. 13 Juni zal de in het vooruitzicht gestelde bon voor 400 gram suiker voor de jongste kinderen (0 t/m 4 jaar) worden hekend gemaakt. Hierdoor is de distributie van ge raffineerde suiker voor deze leef tijdsgroep hervat. In verband met de bevoorrading van den handel is het mogelijk, dat de suiker niet overal onmiddellijk verkrijgbaar zal zijn. Het aardappelrantsoen voor personen boven 4 jaar is voor de week van 16 t/m 22 Juni met 1 kg. verlaagd. Daartegenover zal op een aardappelbon voor deze leeftijdsgroepen 200 gram brood per persoon verkrijgbaar zijn. Een ver rassing vormt de bon voor een ei voor volwassenen, die morgen be kend zal worden gemaakt. Door moeilijkheden bij den aanvoer is, zooals reeds eerder gemeld, het rantsoen cacao verminderd van 100 gram tot 50 gram per persoon. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat bon 09 der leder- kaart ls aangewezen voor het doen repareeren van schoenen met lede ren zooimateriaal. Deze bon blijft geldig en kan in combinatie met reeds aangewezen bonnen worden gebruikt. Het aantal toezicht houdende ar beiders voor de haven, dat vorige week Zaterdag op een vergadering van de E.V.C. besloten had het werk wederom neer'té leggen, is niet groot. Gisteren meldden zich naar aanleiding van <je hernieuwde E.V C.- actie hoogstens 30 arbeiders minder. Het aantal werkwilligen daarentegen is inmiddels weer met eenige hon derden gestegen. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1