m Koempoelan in grootschen stijl Seyss-Inquart valt door de mand Bevel gegeven tot massa-executie van tweehonderd gevangenen STAD EN STREEK OP DE KORREL WONDER IN DE WERELD 5000 leiders en leidsters komen 29 en 30 Juni bijeen te Lanteren WOENSDAG 12 JUNI 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht Onderwijzerssalarissen Brieven naar Duitschland N00DU1TKEERING VOOR DE ONDERWIJZERS Bescherming van natuur en landschapsschoon KUNSTSCHATTEH NIET GEROOFD, MAAR GERUILD Pauselijke nuntius uit Roemenië teruggeroepen VAN CONSUMENTEN IN CEKLEEDE JAS EN VETTE HARING VOOR 8 CENTS De nieuwe haringprijzen Wereldschaaktournooi te Zaandam Nederlandsche successeri in Ronde van Luxemburg Hoe wordt bruine suiker wit? Nooit heelt Argentinië diploma tieke betrekkingen met de Sovjet-Unie onderhouden; de staat waarmee het 30 jaar gele den de verbindingen verbrak was nog slechts bezig den aanloop te nemen voor den sprong naar het Rusland dat wij kennen en vreezen. Ofschoon het Kremlin tot nu toe met 13 landen op het Westelijk Halfrond reeds in diplomatiek verkeer staat, heeft het steeds het belangrijkste lid van de Zuid-Amerikaansche familie overgesla gen. Met wel groote verwondering heeft men dan ook de toenadering van de roöde machthebbers tot Perón, welke, volgens een communiqué van 6 Mei, is uitgeloopen op herstel der betrek kingen, gadegeslagen. Sinds eenige weken opereerde in de Argentijnsche hoofdstad, Buenos Aires, een Russi. sche handelsmissie, welker volmachten de economie echter ver te buiten gin gen. Zij toonde zich uiterst welwillend bood zelfs, zooals het Argentijnsche blad „La Vanguardia" eind Mei wist, Russische en (gedwongen?) Duitsche technici, 10.000 lorries, 10.000 tractors en 2.000 vliegtuigmotoren aan. De vriendelijkheid bleek op haar plaats de leider der missie, Sjevilof, teeken- de de RussischArgentijnsche politie ke overeenkomst. Aan deze snelle ontwikkeling is wel iets vooraf gegaan dat de moeite van het overwegen waard is. Sinds jaar en dag immers is Argentinië de grootste Amerikaansehe tegenspeler van de Vereenigde Staten. Voortdu rend heeft het zich verzet tegen on derwerping aan de „Yanquis", in welken vorm ook. Tijdens den oorlog heeft het zich zoo lang mogelijk neu traal gehouden; pas op het laatst, toen de Geallieerden zijn steun niet meer noodig hadden en deze steun den vijand niet meer schaden kon, heeft het aan Duitschland en Japan den oorlog verklaard. (De Russische afgevaardigde op de conferentie van San Francisco verklaarde zich dan ook tegen Argentijnsche deelname aan die conferentie). Toen in Februari kolonel Perón een ernstige candidaat naar het president schap van zijn land bleek te zijn, probeerden de U.S.A. zijn verkiezing te beletten door hulp aan zijn tegen standers te verleenen. Bekend is nog wel het Amerikaansehe blauwboek, waarin Argentinië (en Perón!) van collaboratie met de As werd beschul digd. De beklaagde beet evenwel venij nig van zich af. Perón werd president, met een groote meerderheid. Het gros van zijn aanhang werd gevormd door de lagere klassen, die door zijn mee sleepende leidersallure en zijn aan zienlijke, deels reeds verwezenlijkte, anderdeels nog eerst aangekondigde, sociale hervormingen werden geïmpo neerd. De Noord-Amerikanen bemerk ten dat zij een politieke fout gemaakt hadden en begonnen voorzichtig den Argentijnschen Caudillo te paaien; er werd een nieuwe ambassadeur be noemd en er werden groote leveran ties van landbouwwerktuigen in het vooruitzicht gesteld. Op dat oogenblik waren de Russen plotseling hun grieven tegen ,,het, Spanje van het Westelijk halfrond' vergeten, met het boven vermelde re sultaat. Ongetwijfeld zien Russen en Argentijnen beiden in de Vereenigde Staten hun belangrijksten tegenstan der. Nog vorige week legde de Peró- nistisehe krant „Democracia" boven dien den nadruk op het proletarische karakter van de regeeringsvormen ia de twee landen. Wanneer men zoo'n uitlating vergelijkt met het gefluit en geroep dat den nieuwen Ameri- kaanschen ambassadeur verwelkomde, is het duidelijk uit welken hoek de wind waait. Vriendschap met de Sov- jet-Unle is voor Perón een prachtig middel ter bedreiging van de U.S.A., die maar hebben te kiezen of te dee- len; óf toegeven aan Argentinië's stre ven naar verbreking der Noord-Ame- rikaansche hegemonie, óf berusten la vorming van een Sovjet-bruggenhoofd op Amerikaanschen bodem. Misschien echter is er een derde mogelijkheid. Perón steunt op de ka tholieke kerk (hij decreteerde onlangs dat missie onder de Indianen alleen aan katholieken was toegestaan, het geen zijn positie wel teekent), en deze is allerminst ingenomen met de gedachte aan politieke infiltratie door Russen. Misschien, éls Perón hierdoor zijn leiderschap eens zou verliezen Er zijn zooveel revoluties in Zuid- Amerika, ook in Argentinië, geweest! Revoluties in die streken hebben echter de eigenschap, onverwacht op te steken. Even onverwacht als de vriendschap tusschen den kampioen van het communisme en een van de staatslieden die door het wereldpubliek voor neo-fascistisch wordt versleten, uit wonderen ziJh de wereld nog niet De commissie van advies en over leg inzake de herziening van de on derwijzerssalarissen heeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een eenstemmig ad vies uitgebracht over de wijziging van de regeling inzake het voor pe riodieke salarisverhooging medetellen van den tijd, welken de onderwijzers ha hun 21sten jaar bulten het on derwijs hebben doorgebracht. Verder hwam zij tot volledige overeenstem- OIhtrent het treffen van een 7?~ ?°P!sen maatregel in afwachting van haar advies omtrent de nieuwe salarisregeling voor de onderwijzers. Verzending van post naar Duitsch land is thans weer mogelijk. De poststukken zijn echter aan ver schillende bepalingen onderwor pen. Alleen toegelaten zijn brieven t/m 20 gr. en niet-geïllustreerde briefkaarten met uitsluitend mede- deelingen van persoonlijken aard. Het gebruik van gevoerde enveloppen ls verboden. Op de postkantoren is een lijst met de geldende bepalingen opgehangen. Een opname na de plechtige wijding van mgr. St. Kuypers C.s.s.R. De nieuwe bisschop (in het midden) verlaat, omgaven door de wijbisschoppen en prelaten, de kerk. (Van onzen Haagschen redacteur) lil Lunteren, op het terrein waar eens de N.S.B.'ers hun Hagespra- ken hielden, zal 29 en 30 Juni de gereorganiseerde Christelijke jeugd beweging een Koempoelan In 'groot schen stijl houden. Naar de pas geïnstalleerde voorzitter, de heer H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, ons mededeelde, verwacht men dat dit weekend niet minder dan 5000 leiders en leidsters hun tenten zullen opslaan rond het Hagespraakterrein. Deze verkennersdagen staan in het teeken van de Katholieke Actie, voor welke de Katholieke Jeugdbeweging zulk een belangrijk hulpwerk kan en wil zyn. De drie onderwerpen van het actie-programma voor dit jaar vormen het hoofdmotief van de Koempoelan. Er staan inleidingen op het programma over zedigheid en stijl. Mgr. Jos. Baeten, de bisschop-co adjutor van Breda, zal des Zondags een plechtig Lof celebreeren, dat o.a. Z.K.H. Prins Bernhard als ko ninklijk commissaris zal bijwonen. Op den Zaterdag zal de klok worden gewijd, die voor deze gelegenheid gegoten werd. Twee van de verken nersleiders zullen van hier af een estafette beginnen naar Rome om aan Z.H. den Paus een boodschap over te brengen van dei Katholieke jeugdbeweging. Leden van de zus terorganisaties in België, Luxemburg, Frankrijk, Zwitserland en Italië zul len den koker met het document vervolgens van hen overnemen en te bestemder plaatse afleveren. Tot deze manifestatie van levenskracht is de Katholieke Jeugdbeweging zoo korten tijd na de bezetting in staat. Dat is mede te danken aan h'et in den oorlog voorbereide werk en het initiatief van diocesane, districts- en parochieele leiding. Er wordt hard gewerkt aan den verderen uitbouw1 van het nationale hoofdkwartier. In de Jan van Nassaustraat vertelt men u van de 80.000 leden en 12.000 lei ders, van de clubs waarvan er reeds eenige honderden zijn opgericht in de verschillende parochies, naast dB verkennersafdeelingen, van de ope ning van de eerste St. Joris-herberg in Den Haag, waar onderdak is voor 40 man, van het vruchtbare contact met de Katholieke organisaties in andere landen en van den organi- satorischen opbouw van het jeugd werk dat nu één is geworden en daardoor aan kracht gewonnen heeft. Tenslotte zullen in het na tionale hoofdkwartier in de eerste dagen van Juli gasten worden ont vangen uit Italië, Oostenrijk, Zwit serland, België, Frankrijk, Engeland en Ierland, een internationale hij- eenkomst waarop de samenwerking tusschen de verschillende landelijke organisaties besproken zal worden Tijdens een algemeene vergadering van de R.K. Onderwijzersvereeniging, welke momenteel te Utrecht wordt gehouden, deelde voorzitter Wild schut mede, dat in de commissie van advies en overleg met de regeering ter voorbereiding van een nieuwe salarieering met eenstemmig advies is besloten met spoed een nooduit- keering ineens te geven in- afwachting van een nadere regeling van de sa larissen. Dit als voorloopige maat regel. „Men zal zeer tevreden mogen zijn," aldus de heer Wildschut. Ver- dér deelde hij nog mede, dat het overleg wordt voortgezet inzake rechtsherstel en de uiteindelijke re- geiing der salarissen. De vergadering had een rumoerig karakter en alge meen we ra er weer de nadruk op gelegd dat het de hoogste tijd is, want dat de huidige regeling slechts pauperisme veroorzaakt. Op voordracht van den minister Van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is een college in het le ven geroepen, dat de regeering van advies zal dienen op het gebied van bescherming van de natuur en van landschapsschoon. Hiertoe is in gesteld een „voorloopige natuur- beschermingsraad". Zij is in het bijzonder belast met het voorberei den van een wetsontwerp tot be scherming van de natuur en het 1 andschapsschoon. De prosecutie in Neurenberg liet Seyss-Inquart Dinsdag keu rig in de val loopen. „Wat was uw opinie over Dr. Schöngarth (nazi-politiechef in Nederland)?" werd hem ge vraagd. „Hij was een man, dien je kon vertrouwen," antwoord de de beklaagde. Daarop legde de prosecutie een verklaring van Schöngarth over, waarin medegedeeld wordt: „Seyss-Inquart gelastte m(j re presailles te nemen door 200 ge vangenen te exeeuteeren, ten einde de bevolking te intimidee- ren." „Wa9?" snauwde Seyss-In quart, „ze waren al wegens sa botage ter dood veroordeeld. Ik verklaarde alleen, dat w(j ge streng moesten optreden." Seyss-Inquart ging voorts verder met te beweren, dat hij slechts het beste met Nederland had voorge had en veel van de door Berlijn be volen maatregelen had weten te voorkomen. De vernieling van de havens in 194# was een hoog bevel. In Berlijn wilde men de vergissing van Antwerpen niet herhaald zien. Wat de plunderingen betreft: een aantal niet gebruikte microscopen waren naar Duitschland gegaan, maar door Seyss' bemiddeling was 't Kameriingh Onnes-instituut gered. Seyss liet doorschemeren, dat de Nederlanders er atoomonderzoekingen deden. Koof van kunstschatten? Geen sprake van, integendeel. Seyss had zelfs complimenten van een museum directeur gehad, omdat door hem uit Duitschland gehaalde schilderijen „mooier waren dan de oude". De Nederlanders op de tribune lachten Het opblazen van dijken gaf Seyss toe', maar Bormann's bevel de „po litiek van de verschroeide aarde" in Nederland toe te passen en de Noordzee-duinem op te blazen had hij verhinderd. Seyss was slechts voorstander ge weest om de Joden als vijandelijke burgers te beschouwen. Hij wist, dat zij naar Auschwitz gingen, maar hij had een regeling getroffen met de Reuter verneemt, dat Op verzoek van de Roemeensche regeering mgr. Cassulo Andrea., de pauselijke nuntius voor Roemenië, is terug geroepen. Met het oog op de groote katho lieke belangen in Roemenië zou de Heilige Stoel een hoogen. niet-Ita- liaanschen vertegenwoordiger heb ben benoemd, wiens naam nog ge heim wordt gehouden Men gelooft, dat de vroegere apostolische delegaat voor Albanië, die zich op het oogenblik in Rome bevindt, daarvoor in aanmerking kan komen. We kunnen niet be paald zeggen, dat de groslijststem mingen, die onze K.V.P. uit zuiver democratische overwegingen ook na den oorlog heeft voortgezet, in onze omgeving en wel licht ook elders een succes zijn geworden. De gemoederen zijn nu wat bedaard, de slag is ge streden en het wachten is alleen nog maar op een zeteltje meer of minder, wanneer we eind Juli ten derden male naar de stembus trekken. Met veel zuchten, nachtelijk gecon- fereer en verstandelijk overleg, hebben de bestu ren der kiesvereenigingen de candidatenlijst samen gesteld en daar kwamen die beter wetende partij leden en kegelden de can- didaten omver. Over het algemeen is gebleken, dat de arbeiders het groote belang van de groslijst- stemming door onderlinge aansporing beter hebben ingezien dan de andere groepen, die achteraf mis schien wel mopperen, maar veel toch aan zich zelf te wijten hebben. Als het systeem eigenlijk nie mand bevredigd heeft, is het wenscheiyk het straks in een rustige atmosfeer op de helling te zetten. Of is het zoo, dat niemand zich nu vier jaar lang meer over de zaak druk maakt? Een uitgeslepen lezer zou eerst wel eens een stemming willen hou den over het al of niet handhaven van de gros lijstmethode. Ons dunkt, dat daar de vereenigingen voor opinie-onderzoek ge schikt voor zijn. Terwijl bij ons de ar beider als lijsttrekker of onmiddellijk hierop vol gend is geplaatst, houden de communisten er een anderen gedachtengang op na, In Heemstede is no. 1 van de lijst der C.P.N.: gezagvoerder der stoom- Eerlijk gezegd, we be grijpen er niets van: een zee vol haring, hunkerend om gevangen te worden, een land vol hulsmoeders, die niet weten hoe ze de touwtjes aan elkaar moe ten vastknoopen, en een nog altijd hongerend volk, dat weet dat iedere haring een buitengewoon hoog percentage vet be vat. We willen van deze zaak haring of kuit heb ben, want dit ministerieel woord wordt toch niet zoo maar uitgesproken. vaartmaatschappij Ne derland, in Bloemendaal ls het een ambtenaar van den Provincialen Water staat. Wordt deze lijn doorgetrokken dan zien we straks de communis ten in gekleede jas ter raadsvergadering komen. In IJmuiden is nu de haring troef. Maar daar wordt zwaar gedebat teerd over de 8 cent van Mansholt. Toen we ons onbescheiden oor te luis teren legden, hoorden we zelfs, dat oen roekeloos visscher een dubbeltje zou willen geven aan iederen burger, die straks een ha ring van 8 cent kan koo- pen. De minister is heel wat mans en holt niet achter spoken aan, zoodat de haring toch 8 cent gaat kosten. Ook suiker is een arti kel, dat we voor een goe de voeding noodig heb ben. Het ls weer bijzon der kostbaar en daarom is dan ook te verklaren, wat een kruidenier ons toevertrouwde, n.l. dat hy zijn overgehouden baaltje onder het bed op zyn slaapkamer had gescho ven. Hij heeft alle res pect voor de politie, maar hij vindt dat dieven al tijd nog wat vlugger zijn. Wat zijn ze brutaal, niet, om 's avonds aan te bel len aan een huis waar geen licht brandt, in de hoop dat er niet openge daan wordt, waarna prompt een inbraak volgt. Als het weer een hand je helpt, zullen we dezen zomer nog menig keer kunnen genieten van een openluchtspel, dat ter ge legenheid van Haarlems festijn op de Groote Markt, hetgeen, naar men ons toevertrouwde, ver rassend imponeerend zal worden, dat bij de ruïne van Brederode op Ko ninginnedag en dat te Bloemendaal, voor welke twee laatste spelen de plannen nog niet geheel en al in kannen en krui ken zijn. wy kunnen van harte toejuichen, dat men de viering van den ver jaardag van de Koningin wil veredelen en daartoe leent een openluchtspel met een historisch karak ter aan den voet van een ouden burcht met een grootsch verleden zich al heel bijzonder. De garni zoenen in stad en omtrek treffen het wel bijzonder, want zij zullen ook kun nen genieten van de vele cultureele ontspanningen die voorbereid worden. Van den anderen kant zyn wy zeer ingenomen met het militaire muziek corps „Prins Bernhard", dat echter helaas zooveel elders wordt uitgenoodigd, hetgeen wy eenerzijds met trots, anderzijds met spyt moeten constateeren. S.S., zoodat de Nederlandsche Jo den met hun verwanten konden correspondeeren. Toen Seyss zijn verwondering te kennen gaf, dat er geen brieven kwamen, werd hem gezegd, dat de Joden in Auschwitz wéinig relaties in Nederland hadden, omdat hun meeste familieleden ook al in Ausch witz waren. Begrijpelijkerwijs ont lokte dit een ironischen glimlach aan vele toehoorders in de rechtszaal. Seyss gaf de Nederlandsche Ver zetsbeweging een compliment door te zeggen: „De Nederlanders hebben ons absoluten politieken tegenstand geboden. Het was het grootste suc ces van de Verzetsbeweging, dat zij de bevolking ertoe bracht niet met ons samen te werken." De Fransche aanklager, Dubenest. stelde Seyss-Inquart voor weinig moeilijkheden en wel zeer duidelijk bleek het bezwaar, dat het verhoor niet door een Nederlander, die met de Nederlandsche zaken volkomen op de hoogte is, werd afgenomen. De datum, waarop de nieuwe prijsregeling van kracht wordt, ie nader bepaald op Zaterdag 15 Juni. Aangezien deze maximumprijzen eerst Zaterdag aan den afslag gel* den, zal de nieuwe detailprijs met ingang van Maandag 17 Juni aan den consument berekend worden, Achtste ronde van het wereld schaaktournooi te Zaandam: Meesterklasse: MühringKramer 0—1, Szabo—Wood 1—0, Stolt a— Christoffel 10, ListSoultanbeieff afgebr. EuweThomas l0, Ekström Znosko Borovsky 10. Internationale reservegroep A: Vin kenBeen 10, Meijerv. Ooster- wijk Bruin 01, O'HanlonSmak 10, Schoonhoven—Henneberke 01, v. d. Berg (Leiden)Scheitinga YiSchelfhoutVan Steenis 1O. Dames: Banninkmej. Gré Smit 10, mevr. Peening mevr. Jonkers 10, mevr. van Schaikmevr. Veen '/2— De stand aan den kop van de meestergreep luidt thans als volgt: 1. Euwe 6% uit 8, 2. Ekström 6 uit 8, 3. Stoltz~6 uit 8, 4- Szabo 6 uit 8. In de eerste étappe van de Remde van Luxemburg, een traject dat 183 KM. lang was, wisten onze landge- nooten goede successen te behalen. Vooren en Lambrichts werden resp. vijfde en achtste in denzelfden tijd als de winnende Belg Schotte. Ook de tweede en derde plaats waren voor de Belgen; een Luxemburger werd vierde. De drie overige Nederlanders, Sijen, Schellingerhout en Janssen, werden respectievelijk elfde, veertien de en zestiende op 3 min 50 sec. Door een verrassende 32-zege op Frankrijk heeft Joego Slavië zich ge- plaatst in de Europeesche finale voor de Davis Cup. r^v e ongeraffineerde sui- J kerz.g. bruine suiker, is uitstekend voor de consumptie geschikt, maar in de thee is zij moeilijk te ge bruiken. Er is echter een ma nier om bruine suiker wit te maken. Men doet in den filter van een gewonen koffiepot in plaats van koffie een weinig bruine suiker en giet dan voorzichtig, bij kleine beetjes, koud water over den zoeten inhoud. Het water zal lang zaam doordruppen en als een licht gekleurde stroop in den pot terecht komen Dit werk je moet zeer voorzichtig ge beuren en het opschenken bij uiterst kleine hoeveelheden, wil men voorkomen, dat de suiker oplost en geheel ver loren gaat. Wanneer 't door druppelende water geen kleu ring meer vertoont, is de sui ker „gewasschen" en kan zij in de thee worden gébruikt, zonder nasmaak. De stroop kan als zoetmiddel uitstekend in de pap gebruikt worden. De natte suiker wordt nu uit den filter gehaald en uitgespreid om langzaam te drogen (voor al niet verhitten of in de zon leggen). Er gaat bij de toepassing van dit recept iets van de \^suiker verloren. j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3