SEYSS-INQUART SPEELT EEN SLUW SPEL Europeesch wielercriterium van grootsche allure Installatie Haarlems Tribunaal Commissaris van Noord-Holland zorgde eerst voor zich zelf FRAUDE OP DISTRIBUTIEKANTOOR TE EINDHOVEN NIEUWE BONNEN Negen amateurteams aan den start Provincie betaalde extra-kosten, schilderijen en tapijt Directeur en adjunct-directeur bedreven groote zaken Ontkent betrokken te zijn bij den moord op Dolfuss Plundering van ons land was „wettig" DONDERDAG 13 JUNI 1946 PAGINA 3 De straf moet een verbeteringsmaatregel zijn Stramme pijn in al Uw ledematen Petroleum Zondag a.s. op de Boschbaan Prins Bernhard lost het startschot Diefstal van bankbiljetten Bij de fa, Enschede en Zn. Dr. Jac. P. Thysse Schaakmeester op bezoek „Wij moeten ons steeds indachtig blijven, dat wij leven in het land van Grotius, dat wij dus een tra ditie hoog te honden hebben en dat wij nooit de rechtspraak in conflict brengen met de handhaving van het recht, zooals Nederland dat steeds gekend heeft," aldus besloot mr. T. A. M. A. van Löben Seis gisteren zijn toespraak tot de voor zitters en leden van het Haarlem- sche tribunaal, dat zijn taak in het gebouw aan de Dreef begonnen is. Bij deze plechtigheid, waarbij o.a. tegenwoordig waren burgemees ter M. A. Reinalda, de Haarlemsche rechtbank met den officier van justitie en den griffier, sprak de president een woord van welkom. Hij meende in de tegenwoordigheid van de rechtbank een symbool te zien van de belangstelling, die dit college heeft voor de berechting van politieke delinquenten. Het tri bunaal zal de Haarlemsche recht bank ten voorbeeld nemen, omdat zij onder de moeilijkste omstandig heden kranig heeft volgehouden. Spr. wilde zich verantwoorden ten aanzien van de late in werking tre ding van dit tribunaal. Eerst in Januari werd een geschikt gebouw gevonden. Het was moeilijk, om kundig personeel te krijgen en ware papier en drukwerk niet in den par ticulieren handel gekocht, dan zou er nu geen vel aanwezig zijn. Onder de delinquenten in de kampen heerscht een groote onge rustheid en daarom is het noodza kelijk, dat in den kortst mogelijken tijd de achterstand wordt inge haald. Van de ongeveer 4 tot 5000 te behandelen zaken zijn thans 400 dagvaardingen uitgebracht. Acht kamers zullen in enkele weken dit aantal behandeld hebben. En het is de vraag, of men van Amsterdam uit het tribunaal aan een stuk bezig zal kunnen houden. Men vraagt snel recht voor politieke delinquen ten, maar hoofdzaak is goed recht. Na het binnenkomen van de dos siers van den officier-fiscaal ln Amsterdam vereischen talrijke za ken een nader onderzoek. Zoo mo gen onschuldige leden van een ge zin niet de dupe worden van con fiscatie van vermogens. Volgens spreker is het tribunaal- besluit in strijd met een der grond- peilers van ons strafrecht. Alle be gane handelingen waren niet straf baar ten tijde, dat zij gepleegd werden. Toen een Nederlander na den Rijksdagbrand in Berlijn ter dood veroordeeld was, beriep men er zich in ons land op, dat de daad verricht was toen hierop nog niet de doodstraf stond. De nood is dan ook de eenige oplossing van deze kwestie. Nadat spreker nog uit voerig op den aard van de recht spraak was ingegaan, zeide hij, dat het goed zou zijn, indien de leden van het tribunaal de bewarings- kampen bezochten. De rechter moet namelijk met eigen oogen gezien hebben, wat de straf die hij oplegt, beteekent. Spr. betreurde het, dat er geen mogelijkheid is voor voor waardelijke veroordeeling. Gij hebt een zeer moeilijke, tjjd- roovende en verantwoordelijke taak. Wij moeten van den eenen kant strenge maatregelen toepassen en nooit vergeten, wat de delinquenten ons hebben aangedaan, maar van den anderen kant niet uit wraak zuchtigheid handelen, aldus spr.. De straf, hoe streng dan ook, moet een verbeteringsmaatregel zijn. Want wat doet Nederland straks met menschen, die maxi mum tien jaar lang geïnterneerd zijn geweest, die hun geld hebben moeten afstaan en wier gezinnen uit elkaar gerukt zijn. Nederland heeft niets in de toekomst aan een groot aantal verbitterde vij andige lieden. Het gezelschap bezichtigde ver volgens het gebouw, de kleine en de groote rechtszaal, de vertrekken voor de griffie en de overige outil lage. Ged. Staten van Noord-Holland hebben in een boekwerk van 58 pa gina's aan de Prov. Staten een over zicht gegeven van alle gebeurtenis sen na de laatste vergadering in den oorlog op 8 Juni 1941. Deze opsom ming van veelal bekende of reeds in onze gedachten verjaarde gebeurte nissen tijdens het N.S.B.-bewind wordt nu en dan onderbroken door enkele passages, die een beeld geven van de gemakkelijkheid waarmee de N.S.B.-functionarissen zich finan cieel wisten te bewegen. Om het oude ambtenaarscorps te blijven binden, aldus Ged. Staten, werd de stroop pot kwistig gehanteerd en werd zelfs soms aan hen die van hun afkeer deden blijken, de stroop tegen wil en dank toegediend. Mr. A. J. Backer heeft het na zijn benoeming tot Commissaris der Provincie noodig geoordeeld boven zijn salaris en zijn offi- cieele vergoeding voor represen tatiekosten, in strijd met de gel dende staatsrechtelijke begrip - pen, achtereenvolgens f 5000, f 4000 en f 3000 als extra-repre sentatiekosten uit te trekken. Hij versierde zijn woning met schil derijen waarvoor telken jare f 5000 op de begrooting werd gebracht. In zijn vertrek, dat volgens hem niet waardig genoeg was aangekleed, liet hij een vloerkleed van f 4720 en een bureau van f 1375 aanbrengen. Een der bestuursraden en de N S. B--griffier mr. Van Urk lieten op kosten van de provincie op hun par ticuliere woningen windgeneratoren installeeren nadat zij, om dit doel te bereiken, 'n eveneens door de pro vincie betaalden windgenerator aan den Beauftragte hadden aangeboden. Elk apparaat kostte f 4500. Op Dolle Dinsdag hebben de toenmalige machthebbers een greep in de kas gedaan. In de brandkast der Prov. Griffie bevond zich een doos met in geval van nood uit te reiken enveloppen, inhoudende voor iederen ambtenaar ongeveer een maand salaris in contanten, in totaal f 33.302. Mr. Van Urk f nadat de anderen reeds gevlucht waren, deze doos tot zich genomen, waarna blijkens een kasboek, dat na de capitula- is een gevolg van verslapping Uwer bloedzuiverende organen. Neem Kru- schen, om ze weer aan te sterken. De weldadige werking blijkt U al gauw. Zoodra lever, nieren en inge wanden weer normaal hun werk doen. verdwijnen de schadelijke zuren en daarmee ook Uw pijn. Bij apoth. en drog. Pabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). (Adv.). tie ter beschikking is gekomen, op 5 Sept. 1944 aan den Com missaris, de bestuursraden, den griffier en enkele speciaal be vriende N.S.B.-ambtenaren onge veer 3 maanden salaris werd uit gekeerd. Later werd dit bedrag verantwoord als zijnde voor het inrichten van een ambtsgebouw te Amsterdam. Tijdens de jodenvervolgingen wer den eind 1942 193 joodsche „patiën ten" opgenomen in het Prov. Zieken huis te Santpoort. Menige totaal on juiste krankzinnigverklaring werd afgegeven. Het grootste gedeelte kreeg later gelegenheid onder te duiken. In alle Prov. Ziekenhuizen zijn razzia's op joden gehouden. Over <len Rijn bij Keulen is een nieuwe brug geslagen, welke thans officieel is opengesteld. Een toevallig ontdekt feit, eerst onlangs aan het licht gekomen, heeft de ambtenaren van het Directoraat- Generaal voor de prijzen op het spoor gebacht van een aanzienlijke distri butie-fraude, die het distributie kantoor Eindhoven als centrum had en zich over een aanzienlijk deel van Brabant uitstrekte. Het bleek, dat ongeveer zes we ken geleden de verkenners van een troep, waarvan de adjunct-direc teur van het distributie-kantoor Eindhoven, v. d. Wiel, hopman was, in de hanebalken van het troep lokaal een bedrag van f 5000 ont dekten, waarvan de hopman toen verklaarde, dat hq dit voor een oud vrouwtje met het oog op de geld- saneering in bewaring had geno men. Hij verbood den jongens er iets over mede te deelen. Bij onderzoek bleek, dat de ad junct-directeur naar alle kanten groote zaken bedreef, waarbij de di recteur v. d. Ven hem hielp. Bij een tabaksgrossier werden o.m. 5 rijwie len tegen 1000 pakjes Rhodesia ge ruild. Verder verkocht v. d. Wiel mo toren en een auto, die het M.G. hem voor f 1320 had toegewezen voor f 4500. Vocrzoover men heeft nage gaan, beloopen de knoeierijen, die zich over ongeveer een jaar uitstrekken, in ieder geval de volgende hoeveelheden: 7.545 kg. suiker, waarvan in het begin v. d. Wiel 2.000 kg. tegen f 10,— per kg. van de hand deed, 2.800 kg. margarine, 1.150 kg. stroop, 4.363 kg. bloem en verder room boter, kaas en cacao. Ook bij den Amerikaanschen textielgoederen- verkoop bleek, dat de directeur en de adjunct-directeur zich eerst van de beste manufacturen verzekerd hadden, zoowel voor zich als voor hun familie. Bonkaarten KA, KB, KC 606: 331 algem. 250 gr. jam, stroop enz. 332 algem. 100 gr. koffie 333 algem. 50 gr. cacao 335 algem. 250 gr. waschpoeder A 61 reserve 1 ei Bonkaarten KF 606: 379 reserve 125 gr. boter Bonkaarten LA, LB, LC 606: A 50 melk 2 liter melk B 50, C 50 melk 3'A liter melk 244 aardappelen 1 k.g. aardappelen 245 aardappelen 200 gr. brood Bonkaarten KD, KE 606: 831 algem. 250 gr. jam, stroop enz. 832 algem. 50 gr. cacao 833 algem. 250 gr. waschpoeder Bonkaarten KG 606: 877 BMV 125 gr. boter 878 suiker 400 gr. suiker Bonkaarten LD, LE 606: D 50, E 50 melk 6 liter melk 744 aardappelen 1 k.g. aardappelen Tabakskaarten enz.: T 32 2 rants, tabaksartikelen V 32 100 gr. chocolade of suikerw. X 32 100 gr. chocolade of suikerw. De bonnen A 61 voor 1 ei en 878 suiker voor 400 gr. suiker blijven geldig tot en met 6 Juli a.s. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende het tijd vak van 16 Juni t.m. 13 Juli op de bonnen 334 en 834 algemeen 2 liter petroleum verkrijgbaar zal zijn. In verband met de bevoorrading van den handel bestaat de mogelijk heid, dat de petroleum niet overal onmiddellijk te verkrijgen is. De bon nen mogen evenwel niet te voren worden ingeleverd. (Van onzen.eigen correspondent). Opzienbarende onthullingen en sensationeele wendingen heeft ook >h: De Amsterdamsche wielerclub Olympia organiseert Zondag a.s. op de Boschbaan een wielercriterium, dat een der hoogtepunten belooft te worden van het Nederlandsche wielerseizoen. De beste amateurs van negen Europeesche landen ver schijnen er aan den start om elkaar de suprematie te betwisten en in wielerkringen beschouwt men deze krachtmeting terecht als het ten tamen voor de komende wieler kampioenschappen in Zwitserland. De volgende landen verschijnen er met hun zes beste renners, onder wis ln de meeste gevallen hun nationale kampioen, aan den start: België, Frankrijk, Luxemburg, Zwitserland, Denemarken, Zweden, Engeland, Ier land en natuurlijk ook Nederland. De wedstrijd wordt verreden volgens de ploegformule. Zulks beteekent, dat van de vijftien eerst aankomende renners de drie best geplaatste van elk land punten krijgen yoor het landenklas- sement. Al zal het zonder twijfel ook individueel een strijd worden om de beste plaatsen het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan men kan er toch van verzekerd zijn, dat de ploegleiders hun pupillen opdracht zullen geven, in hoofdzaak voor de pioegkansen te rijden. Het is, gegeven de beschikbare ruimte, ondoenlijk hier alle renners op te noemen, die aan den start zullen verschijnen. Wij herhalen echter nog even de namen van de Nederlandsche deelnemers: Kleefstra, Middelink, Van Beek, De Booij, Verhoeven en De Vries. Het zijn allemaal amateurs, die hun sporen verdiend hebben. Het bestuur van Olympia heeft aan dit wielerevenement met geweldige voortvarendheid gewerkt. Het mag als een succes voor deze vereeniging wor den aangemerkt, dat Prins Bernhard zich bereid heeft verklaard het start schot te komen lossen. In verband hiermee zal de wedstrijd, die gaat over dertig ronden (totaal 160 K.M.), niet om kwart over twaalf beginnen, zooals aange kondigd was, maar om één uur. Wel is er nog een vóórwedstrijd. Men schat, dat de hoofdwedstrijd om half zes af- geloopen is. Dat een merrie een tweeling ter wereld brengt wordt in paarden- fokkerskringen een groote zeld zaamheid genoemd. Het gebeurt wel eens maar doorgaans blijven de veulens dan niet in het leven. In Ansen bracht een merrie twee veulens ter wereld, die goed gezond zijn en levenslustig bij de moeder op het land rondhup pelen. Dinsdagmiddag zijn bij de Firma J. Enschede en Zonen N.V. te Haarlem zestig fonkelnieuwe bank biljetten van vijftig gulden gesto len. Daar de controle op de druk kerij Enschede zeer scherp is, is het raadselachtig op welke manier deze diefstal is geschied. Het betreft een deel uit de serie CQ, die wel geheel afgewerkt was, doch nog niet in omloop is gebracht. De nummers van de biljetten zijn: CQ 96040 tot en met CQ 96066 en CQ 96068 tot en met CQ 96100. Den winkeliers en zakenlieden wordt dringend verzocht een groote acti viteit te ontplooien, om wanneer zij een van deze biljetten ontvangen dit direct bij de politie aan te ge ven. Vermoedelijk zullen de biljet ten de eerstkomende weken niet worden aangeboden, zoodat ook na eenigen tijd nog oplettendheid wordt gevraagd. de tweede dag van het kruisver hoor van Seyss Inquart niet ge bracht. Het is moeizaam vechten tegen den zich taai verdedigenden voormaligen rijkscommissaris en zelfs de geroutineerde Amerikaan- sche aanklager, Thomas Dodd, slaagde er niet in zijn tegenstander te ontwapenen. De beklaagde verweert zich name lijk volgens het systeem dat hij in breuken op het volkenrecht -delic ten die hem nooit het leven kunnen kosten desnoods toegeeft, maar dat hij dó verantwoordelijkheid voor daden welke zouden kunnen worden uitgelegd als misdaden tegen de menschelijkheid, euvelen die de doodstraf aouden rechtvaardigen met klem van zich afwijst. Daaraan is het ook toe te schrijven dat hij een veel zelfbewuster houding toont en een veel zekerder toon aanslaat als hij over zijn rol in de Oostenrijk- sche politiek wordt ondervraagd, dan wanneer hij zich moet rechtvaardigen voor zijn beleid in de Nederlandsche bezette gebieden. De beschuldigingen van Nederlandsche zijde betreffen nie. alleen het ln beslag nemen van Joodseh bezit, de confiscatie van heï vermogen deT vrijmetselaars, de op heffing der deviezengrenzen tusschen Duitschland en Nederland en den roof van kunstschatten, maar bovenal de deportaties van Joden en haar tra gische gevolgen, de executies van politieke gevangenen en" gijzelaars en de maatregelen, welke aanleiding waren tot den hongerwinter 1944-'45. Al deze punten waren gisteren reeds door den Franschen aanklager De Scnest ter sprake gebracht en door Seyss inquart beantwoord. Maar het vraag- en antwoordspel nas onbevredigend gebleven en gis teravond waren in een conferentie tusschen ae Nederlandsche vertegen woordigers en de Benest een reeks nieuwe gezichtspunten gerezen op grond waarvan laatstgenoemde van daag zijn vragen in scherper en nauwkeuriger vorm poogde te her halen. Toen evenwel de Fransclie woordvoerder trachtte sommige on derdeden opnieuw te behandelen, werd hü door den president onder broken en erop attent gemaakt dat zulk een herhaling niet geoorloofd was. Het is duidelijk, dat dit incident een gevolg is van het feit. dat niet een ingewijd Nederlandsch rechts kundige tegen den sluwen beklaag de mag optreden. Het zwaartepunt van de behandeling der Nederland sche zaak zal derhalve gezocht moe ten worden in de ondervraging der getuigen Wimmer, Hirschfeld en Schwebel, die Donderdagmiddag en Vrijdag aan het woord zullen komen. Ter huldiging van de nagedach tenis van dr. Jac. P. Thijsse is een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, het levenswerk van Thijsse voort te zetten. Hiertoe wordt een nationale inzameling gehouden, waarvoor giften gestort kunnen worden op postgiro 3011, Rotterd. Bankver. te Amsterdam, rekening H. Kleün. Circulaires zijn verkrijg baar aan het secretariaat, de Ge- nestetlaan 32, Bilthoven. De Tsjechische schaakmeester Kotnauer zal Zaterdag 15 Juni voor 40 leden van de Hoogoven- Schaakclub een aimultaan-séance geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3