Umberto in Barcelona GEBREKKIGE AAMKLACHT STERKT POSITIE VAN SEYSS-INQUART Tijdslimiet voor verdedigers VAN HAARLEM NAAR LEEUWARDEN BINNEN VIER UUR Opschudding onder tuinders van Kennemerland Koninklijke standaard van Quirinaal te Rome neergehaald De levering van 40 petder aardbeien aan de industrie Tot hoofd en hart V.. 69ste JAARGANG No. 23569 VRIJDAG 14 JUNI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Na het referendum in Italië vonden in verschillende plaatsen ongeregeldheden plaats. Een vrachtauto met gewapende po litiemannen temidden van de monstranten in Napels. NEURENBERGSCHE HOF KONINGIN ONTVANGT Het weer. HOOGE ONDERSCHEIDING VOOR DEN KARDINAAL Aanval op Triëst? Samenwerking tusschen Naco en Friesche busonderneming Wmm Het Haagsche puin wordt ver werkt tot z.g.h. Vïbro-steen, dat bestemd is voor den wederop bouw in ons land. Het puin wordt tot gruis gemalen,' gaat vervolgens in vormen en komt daaruit als Vibrosteen te voor schijn. Op den voorgrond ziet men de nieuwe steenen, welke uit het puin (op den achter grond) vervaardigd werden. Vrede hersteld tusschen Iran en Azerbeidsjan ZIJN MEDE-ARBEIDERS BESTOLEN Moeder Cabrini Eerste Amerikaansche heilige Vrijspraak voor onhandig schutter Beverwijker beroofd Er zijn er, die altijd om de menschen lachen in plaats van met de menschen vroo- lijk te zijn. tllEUWE HAARLEMSCHE COURANT Om half vi|f werd Donderdag middag de koninklijke standaard van ex-koning Umberto van het Quirinaal te Rome neergehaald. De ex-koning nam afscheid van het personeel van het Quirinaal en van zijn lijfgarde en begaf zich in gezelschap van den lei der der democratische parti) en eeuige anderen naar het vlieg veld. Een groep Italiaansche arbeiders herkenden den koning bij aankomst Tijdens een demonstratie in Na pels scheuren pro-monarchisten aanplakbiljetten met de beelte nis van Mateotti van de muren. aldaar en riepen „leve de koning". Vrouwen snelden toe om hem de hand te kussen. Umberto, bloots hoofds en in civiel gekleed, schud de velen de hand. Dertig stukken bagage werden aan boord van een vliegtuig gebracht. De paspoortfor- maliteiten werden achterwege gela ten. Even later steeg de koning met een gezelschap van 25 personen in het viermotorige Italiaansche vlieg tuig „Savoia Marchettl", dat ondej escorte van vier geallieerde jagers met onbekende bestemming vertrok. Eenige uren later landde het vlieg tuig In Barcelona op doorreis naai Lissabon. Kort voor zijn vertrek heeft Um berto zich in een proclamatie tot het Italiaansche volk gericht, waar in hit de regeering beschuldigt In strijd met de wetten en revolution- nai're daad te hebben verricht, door eenzijdig de macht tot zich te trek ken, die haar niet toekomt, terwij) zij den koning voor het alternatief stelde, bloedige botsing* uit te lokken of voor geweld te buigen. De koning ontslaat allen, die een eed aan hem hebben afgelegd, van hun verplichtingen. „Met een door smart bezwaard hart verlaat ik het land, maar in het klare besef alles in het werk te hebben gesteld, wat ik doen kon. Wat ook ons land overkomt, het kan altijd op mij rekenen als een van zijn meest toegewijde zonen. Leve Italië" Het waren de laatste woorden van het Huis Savoye ln Italië. Friedrich Wimmer, op verzoek van Seyss Inquart als- getuige décharge ■gedagvaard, uit de strafgvangenis van Scheveningen naar Neurenberg over gebracht, bekleedde in de periode van Juli '40 tot Mei '45 in Nederland de functie van commissaris-generaal voor binnenlandsch bestuur en justi tie en was gedurende den uitzonde ringstoestand plaatsvervanger van den rijkscommissaris. De getuigenis sen die hij aflegde ten gunste van Seyss Inquart, -met wien hij sedert 1938 bevriend is, waren dan ook auto matisch een verdediging van eigen stand. Wimmer voerde den strijd met volle toewijding. Het spijt ons geen anderen Indruk te hebben ge kregen. Zijn tegenstander, de jeugdige Fransche aanklager Debenest, was niet tegen hem opgewassen. De getuige volgde dezelfde tactiek die ook de beschuldigde zelf pleegt toe te passen. Alle ver ordeningen door het rijkscom missariaat uitgevaardigd en alle wijzigingen ln strijd met de grondwet ln bestaande" verorde ningen aangebraebt, poogt hij t» reclltvuardl"e" verklaring, dat a,. daartoe noopten en e -verant- woordelljki alle .naat.. regelen tan ernsti: en aard tracht l»ü ;l 1 wentelen op de re- geeringsorganen te Berlijn op Himniler ot de weermacht. Con- cludeerend moet na liet kruis verhoor vart dezen eersten getnige ln de Nederlandsclie zaak worden vastgesteld, dat de positie van Seyss inquart. vrijwel onveran derd schijnt. Zwakke plekken in zijn verdediging zijlt niet sterker geworden, maar aan den anderen kant is de aan klaver er ook niet ln geslaagd uit de ondervraging van den getuige munt te slaan Wimmer bevestigde dat de Duitsche politie in Nederland rechtstreeks aan. Himmler ondergeschikt was. De getuige zeide voorts, dat Mussert her haaldelijk erop aangedrongen heeft benoemd te worden tot minister-pre sident en daarmee Seyss Inquart vaak in een moeilijk parket heeft gebracht. Ook kwam het Kamerlingh Onnes instituut weer ter sprake en de aan klager zelde, dat Dultschland het in stituut had opgeëischt voor een atoomonderzoek Het gerecht heeft medegedeeld, dat nieuwe maatregelen genomen zijn tot bekorting van den tijds- duur van het proces. De verdedi gers van de beschuldigden zullen voor hun pleidooien slechts veer tien dagen mogen gebruiken. De aanklagers hebben genoegen ge nomen met slechts drie dagen voor hun requisitoirs. Het besluit van het tribunaal tot beperking van den tijd voor pleidooien heeft onder de beschuldigden en ver dedigers gropte beroering verwekt. Streicher's verdediger kreeg van zijn cliënt terstond een briefje met de opmerking: „daaraan ziet men weer dat het vonnis bij voorbaat geveld Is". Onder de verdedigers heerscht eveneens groote oneenigheid, daar drie hunner, die aanwezig waren bij de gesloten zitting van het Tribunaal, waarin over bekorting gesproken werd, de anderen niet verwittigd hadden. H. M. de Koningin heeft gisteren op het Loo ontvangen den opper rabbijn van Palestina, dr. J. I. Her- zog, die eenlgen tijd ln ons land vertoeft. Verwachting tot Zaterdag- avond.; Wind aanvankelijk nog tns- schen Noord en West, later ver anderlijk. Gedeeltelijk bewolkt Overwegend droog. Na een kou den nacht morgen overdag Iets warmer dan vandaag. Zon onder 21.09, maan 21.59 4.38, zon op 4.19. Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, heeft, naar aanleiding van zijn benoe ming door den vorst grootmeester der souvereine en militaire orde van Malta tot eere- en devotie baljuw Grootkruis, de tot die on derscheiding' behoorende versierse len ontvangen. Volgens onbevestigde berichten uit Triëst zou Yougo-Slavlë ,van plan zij n Zaterdag Triëst aan te vallen. In de omgeving Van de stad heerscht naar aanleiding van deze berichten ernstige ongerustheid. Velen maken toebereidselen de stad te verlaten. „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". Deze zinvolle spreuk in het monument op den Afsluitdijk, daar waar hij ge dicht werd en waar de arbeiders - van weerszijden elkander troffen, krijgt weer 'n bijzonder reliëf, nu deze plaats het trefpunt zal zijn van de N.V. „Naco" te Purmerend en de Ned. Tramweg Maatschap pij te Hecrenveen, de onderne mende vennootschappen, die met ingang van Maandag a.s. in nau we samenwerking een autobus dienst over den grooten dijk ope nen en op deze wijze een snelle verbinding van Noord-Holland en Friesland tot stand brengen. Donderdag hebben beide onder nemingen een proefrit gemaakt, waaraan een officieel tintje werd gegeven. Behalve de directeuren en dheifs der N.V.'s namen verte- In Kennemerland is het niet in orde met de aardbeien. De tuinders zijn zeer ontevre den over de van hoogerhand opgelegde regeling, dat 40 pCt. zonder dop moet worden aan gevoerd ten behoeve van de in dustrie Gistermiddag is dat tot uiting gekomen, toen honderden tuinders te Beverwijk bijeen waren om te gen dezen maatregel te protestee ren. De heer A. Aardenburg, voorzit ter van den kring Kennemerland van den L.T.B., heeft namens de organisaties de bijeenkomst geleid. Spr. wees erop, dat men niet van Radio Tehera'n heeft ln een com-: munlqué bekend gemaakt, dat te Tebrls een accoord is geteekend tusschen de Iraansche centrale re geering en de regeering van Azer beidsjan. Op drie punten is een overeen stemming bereikt: ten eerste zal Azerbeidsjan zijn autonomie opgeven en deel van Iran worden; ten tweede zal Azerbeidsjan geen eigen minister en minister-president meer hebben en ten slotte zal Azerbeidsjan voor- loopig bestuurd worden üoor provin ciale en gemeenteraden, zoodat zijn volksvertegenwoordiging opgeheven wordt. Ook de Koerdische volgelingen van Ghazi Mohammed* hebben „opnieuw trouw gezworen aan de centrale re geering" van Teheran. plan is oproer te maken of te sta ken, doch dat men in onderling overleg' een goede regeling wil be reiken. Deze aardbeienregeling is tot stand gekomen, plotseling over de hoofden van de tuinders heen, en het georganiseerd overleg is uit gesloten. Zonder de Stichting van den Landbouw erin te kennen Is deze beslissing genomen. De tuinder weet, aldus spr., dat hij den plicht heeft het Ned. Volk te helpen en de regeering te steu nen en ondanks de groote bezwa ren, doordat op vele tuinen tot 98 pCt. bevroren is, wil hij de 40 pCt. leveren, doch het is hem technisch onmogelijk de Moulin Rouge zon der dop te plukken. Deze teelt om vat 90 pCt. van de aardbeien. Nu is van hoogerhand een an dere regeling afgekomen: de 40 pCt. zonder dop blijft gehandhaafd, doch Indien het bezwaarlijk Is zoo te leveren, kan ook met dop wor den aangevoerd, doch dan tegen 50 cent per K.G. Dit is evenwel nog veel ernstiger. Deze prijs kan met geen mogelijk heid gehandhaafd blijven, omd^t cleze beneden den kostprijs ligt, al dus besloot spr. De tuinders hebben óp deze ver gadering heftige woorden gespro ken. De algemeene conclusie van de .vergadering was, dat men bereid is de 40 pCt. aan de industrie te leve ren tegen den prijs van 70 ent. per K.G., doch met dop. Er werden telegrammen gezon den naar den minister van Land bouw en naar het bedrijfsschap. Heden brengt een deputatie van de standsorganisaties een bezoek aan den minister om de wenschen van de tuinders over te brengen. De officier van justitie bij de Haarlemsche rechtbank eisohte te gen den 23-jarigen los-arbeider M. P. uit Alkmaar, die van zijn mede arbeiders van de Hoogovens te IJmuiden fietsen (in totaal vijf stuks) had gestolen, een gevange nisstraf van één jaar en drie maan den. In een stemming in de consisto riezaal van het Vaticaan hebben 20 kardinalen en vele bisschoppen en aartsbisschoppen zich uitgesproken voor heiligverklaring van Moeder Cabrini, die <je eerste Amerikaansche heilige ml worden. De plechtige Heiligverklaring zal op 7 Juli in de St. Pleter te Rome plaats vinden. genwoordigens van den commissa ris der Koningin in Friesland, van de Provinciale Staten van Noord- Holland, van de Rijksverkeersin spectie, van de Ned. Spoorwegen en van de Kamers van Koophandel uit beide provincies aan den tocht dieel. De autobusdienst zal worden on derhouden van Alkmaar en Leeu warden. Naar Friesland zullen per dag negen ritten gemaakt worden en naar Noord-Holland acht. Er is voor gezorgd, dat er te Alkmaar steeds aansluiting Op de treinen uit de richting Amsterdam en Haarlem is. Uit de laatste plaats bestaat ook gelegenheid gebruik te maken van den „Naco"-bus, die op Alkmaar rijdt. De verbinding over den Afsluit dijk heeft groote voordeelen, niet alleen oondiat de reis korter duurt per trein van Haarlem naar Leeuwarden (met de boot van Enk huizen naar Stavoren) is er zes uur mee gemoeid, met den bus is men binnen vier uur op de plaats van bestemming maar ook om dat de boottrein slechts tweemaal per dag gaat, terwijl de autobus negen keer op een dag naar Fries land vertrekt. De passagiers stap pen bij het monument op den dijk over in een anderen bus. Deze bus dienst voorziet in een belangrijke behoefte. Het contact tusschen de beide provincies zal waarschijnlijk hierdoor neg versterkt worden, het geen zoowel in het belang van Noord-Holland als van Friesland is. Nauwelijks een jaar na de be vrijding wordt de Afsluitdijk inge schakeld voor een intensief perso nenverkeer. De „Naco" heeft vijf nieuwe Amerikaansche bussen ter beschikking, die plaats bieden aan 36 passagiers. De N.V. verwacht binnen enkele maanden een aantal Etetgelsche autobussen, die een zit- oapaciteit hebben voor 46 personen, zoodat de vervoersmogelijkheid dan nog grooter wordt. Voor den krijgsraad te velde stond terecht J. van T. uit Heem stede, die als vrijwilliger bü do N.B.S. in Juni 1945 te Beverwijk bij een oefening den trekker van zijn pistool had overgehaald, zan der zich er van te -overtuigen, dat zich geen kogels meer in het pistool bevonden. De kogel trof een der andere leden der N.B.Sdie voor hem niet geheel zichtbaar was, waardoor deze zoodanig gewond werd, dat hij eenigen tijd later is overleden. Beklaagde werd over eenkomstig den eisch vrijgesproken. De 25-jarige H. J. R. uit Bever wijk had aan zijn vriend C. ver teld, dat er 's avonds wel eens een plaatsgenoot bij hem op bezoek kwam, die in het bezit was van geld. Zij spraken af laatstgenoem de te berooven, als hij een bezoek had afgelegd. Dit geschiedde eind April, met gevolg, dat de Bever wijker zijn portefeuille, inhoudend f 80 en enkele papieren, kwijt raak te, en eenige stompen in zijn ge zicht had te incasseeren. C. is voortvluchtig: daarom had ït. zich alleen voor de Haarlemsche recht bank wegens medeplichtigheid aan diefstal te verantwoorden. De offi cier eischte een gevangenisstraf van acht maanden. De passagierslijsten van de M.S. Tegelberg en „Johan de Wit", die respectievelijk 18 en 19 Juni in Amsterdam worden verwacht, lig gen op ons bureau, Smedestraat 5, ter inzage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1