BRITSCH ULTIMATUM Ministerconferentie te Parijs wordt vandaag hervat Seyss-Inquart geen candidaat voor de doodstraf? Ombert® in Lissabon Delegaties uit West-Indië in ons land aangekomen Een verdediging die niet doorbroken werd Onderhandelingen vlotten niet De moeilijkheden bij suikerdistrihutie Groete strijd gaat beginnen Aan Indonesische strijdkrachten in nabijheid van Soerabaja Nederl. guldens als Amer. tandvsiSBang ATGOMRAAD BIJEEN aangekomen Zelfbeschikking binnen Rijksverband de voornaamste wensch Radiorede van de Prinses BevinHet resultaat der besprekingen ligt in den schoot der goden BRITSCHE KRUISER TE TANDJONG PR10K Feest op de Hoogovens Centr. Suiker Mij. wil fabriek te Breda inschakelen Euwe in Zaandam Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23570 ZATERDAG 15 JUNI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week' Internationale samen werking of ontbinding Vóór de Rijksconferentie Luitenant Gruppelaar op „Pea cock" werd winnaar van het springconcours voor profs en amateurs tijdens het concours hippique, dat te Twello werd gehouden, Op Schiphol arriveerden de com missies uit Suriname en Curagao, om aan H. M. de Koningin een petitie aan te biedennaar aan leiding van den bestuursvorm van deze Nederlandsche ge biedsdeelen. WAT KOST DE HARING? Minister Beel naar Brussel NEURENBERGSCHE HOF Ernst der conferentie De Kabinetsformatie Bindt u niet te snel aan an deren. Vele menschen doen zich mooier voor dan zij zijn. Een zee-anemoon is een tes- dere bloem in rose, crème of lila kleur. Haar vangarmen bewegen zich als lokkende bloembladen, doch zij kan een zioerm van kleine stekels uitzenden, die vastgrijpen wat ze hebben willen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Britsche vliegtuigen hebben rondom het gebied van Soerabaja pam fletten met het voigende ultimatum uitgeworpen: „Indonesische strijdkrachten worden thans in de nabijheid, van Soerabaja geconcentreerd, dit in strijd met de door uw leiders gegeven verzekering, dat alles zou worden gedaan om een gewapend oonflict tusschen geallieerden en Indonesiër^ tijdens den voortgang van de onderhandelingen te vermijden. Indien n et alle troepenbewegingen en verdere maatregelen in het gebied, begrensd door de lijn Pangkon LamonganModjokerto, de rivier de Porong en de kust onmiddellijk worden gestaakt, zullen de concentraties binnen 24 uur en zonder verdere waarschuwing uit de lucht worden aangevallen." Sommige Amerikaansche krijgs gevangenen uit het gebied cm Tokio hebben zilveren vullingen in hun tanden en kiezen, welke gemaakt zijn van Nederlandsche guldens. Het boren ging huise lijk tot met een kabel van den speedo-metej van een veronge lukten auto. De boortjes waren gemaakt van oud-roest en de Nederlandsche guldens waren tot poeder gevijld. (AH.) „Wij hebben de keus tusschen Internationale samenwerking of ontbinding", verklaarde de Ameri kaansche vertegenwoordiger in de Atoomcommissie, Baruch, Vrijdag in een rede tijdens de eerstezitting van den Atoomraad. Daarom heb ben de V.S. een beroep op de an dere landen gedaan om de atoom bom als oorlogswapen te verwerpen. De vervaardiging der atoombom - men zal moeten worden gestaakt en de reeds vervaardigde bommen zullen moeten worden vernietigd. Baruch verklaarde zich tegen het recht van veto in de atoom kwestie „om degenen te bescher men, die hun beloften om de atoomenergie niet te ontwikke len of deze te gebruiken voor ver nietigingsdoeleinden, zouden bre ken". Joliot-Curie, leider der Fran- sclie delegatie voor de commis sie, heeft op een persconferen tie te New-York verjdaard, dat een staking van alle*atoomdes kundigen verwacht kan worden, tenzij overeenstemming wordt bereikt betreffende de interna tionale contróle der atoomener gie. Ex-Koning Umberto van Italië is Vrijdagmiddag per vliegtuig te Lis. eabon aangekomen. De Gasperi heeft Vrijdag lp een radiorede een beroep gedaan op al le Italianen, om ongeacht de stem, die zij hebben uitgebracht de republiek te steuner, Italië heeft gespam;en naar de Gasperi geluisterd, toen hij plech tig de tragedie „van dien man" be treurde. De Gasperi zei, dat de ko ning, „gecompromitteerd door Mus- solini's dictatuur jn de afgeloopen twee maanden getracht had de .macht te hei-winnen. Hij heeft schuld aan dfj nationale ramp en daarvoor moet hij boeten." Vrijdagmiddag zijn op Schiphol aangekomen twee delegaties uit West-Indië, één uit Curasao, be staande uit vier afgevaardigden, en één uit Suriname, bestaande uit zeven leden. Dr. E. Snellen, gepensionneerd hoofdambtenaar, tijdelijk tewerkge steld aan het departement van Over- zeesche Gebiedsdeelen, de heer Jil- werda, namens de minister, en de heer Van Dorp, namens den R.V.D., waren ter verwelkoming aanwezig. In een gesprek met dr. M. F. da Costa Gomez, zette deze het doel van de komst der delegaties uiteen. De leden hebben uitge breide volmachten van de Staten der beide gebiedsdeelen en wen- schen de Koningin een petitie^ aan te bieden. Zij vertolken de wenschen der geheele bevolking van de beide gebiedsdeelen. „De geest van de grondwet van 1865 kan geen beginsel meer zijn voor den huidigen toestand. Binnen het raam van de Grondwet van 1922 is het zeker mogelijk in den onderbouw verandering te bren gen nog vóór de Rijksconferentie een definitieve beslissing zal ne men. Hiervoor zijn wij gekomen," aldus de heer Gomez. Een der leden van de delegatie zd- de: „Nederland gaat zijn Kon^iKiijk weer ophouwen. Indien dit zoo is, moeten Suriname en Curasao ze ker niet op de te houden conferentie ontbreken. Het is ons streven reeds thans, vóór de Rijksconferentie be gint, tastbare resultaten naar ons land mee te nemen." Een lid der Surlnaamsche delegatie verklaarde, dat Suriname zoowel als Curagao Suriname wellicht in iets mindere mate positief politiek zijn georiënteerd. Beide bevolkingsgroepen staan geheel achter het doel, dat de deputaties zich stellen, en volgen meo de uiterste belangstelling den gang van zaken in Nederland." Al kent men in Suriname en Cu racao niet het partij leven, zooals zich dat in Nederland openbaart, toch La dit geen teeken van gebrek aan po litiek© belangstelling. Voor zoover de politieke overtuiging tot uiting komt, kepmerkt zij zich door het gemeenschappelijk streven naar bevrijding van verouderde, auto cratische toestanden, met name sterke beperking van de macht van de gou verneurs der beide gebiedsdeelen. Men herinnert zich de beloften van de Koningin, dat de Rijksdeelen liet zeïfbeschikkïngsrr .'it bin*?cn het Rijksverband ..ouden krijgen, sn houdt zich d.taraaa vast. Het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening deelt mede: Da nieuwe detailprijs van gezoute haring is vastgesteld op 8^:t. per stuk. Voor het schoonmaken Inag ten hoogste 1 cent in rekeningworden gebracht. Voor koelhuishariiig mag deze prijs met 1 cent verhoogd wor den. Kleinhandelaren mogen gerookte, gestoomde en gemarineerde haring voor ten hoogste 10 cent te koop aanbieden. De detailprijs voor rol- mops is, in afwijking van hetgeen daarover eerder is medegedeeld, vast gesteld op li cent. H.K.H. prinses Juliana zal als voor zitster van Nederlands Volks herstel Maandag a.s. 20.40 uur een radio-toespraak houden over „Volk in nood". De minister van Rinnenlar.dsche Zeken, dr. L. J. M. Beel is heden- j middag per vliegtuig naar B'russe! gereisd ter bijwoning van de viering van het 100-Jarig bestaan der regie van post- en telegraaf aldaar. Hij wordt Zondagavond terug verwacht. Nadat minister Byrnes giste ren in den loop van den dag te Parijs was gearriveerd, kwa men ook de ministers Bevin en Molotof per vliegtuig aan. Byrnes ontving de Amerikaansche correspondenten in zijn appartemen ten in het „Hotel Meurice". Hoewel het gesprokene „niet voor publi catie bestemd was", gaf hij den cor respondenten den indruk, dat, hoe wel er, sedert de ministerconferentie een maand geleden op reces ging, nog niets op wijziging in de Russische houding wijst, hij niet geheel en al pessimistisch was over de kansen om tijdens de nieuwe zitting tot een (Van onzen eigen correspondent) Uit een doos met sigarettenpeuk jes heeft doctor steinbauer, de ver dediger van Seyss-Inquart, zijn pijp gestopt en vergenoegd blaast hij dampwolken om zich heen. Hij is tevreden. Ook zijn mandant is te vreden. Onmiddellijk na afloop van het kruisverhoor heeft de voormalige Rijkscommissaris zijn advocaat een briefje laten overhandigen waarin hij schrijft: „De beëindiging van de bewijs voering geeft mij aanleiding u al lerhartelijkst te danken. IJver, hel derheid van geest en standvastig heid op het Juiste oogeribllk, ver geeft u mil dat de advocaat ln mti spreekt, hebben de prestatie van uw verdediging wellicht tot de re latief succesrijkste gemaakt. De linie van onze verdediging is op geen enkel punt doorbroken. Dus allerhartelijkste dank." In de kringen der Nederlandsche delegatie is men minder enthousiast «n men had zich klaarblijkelijk van het resultaat der kruisverhooren meer voorgesteld. Het is verleidelijk dit voor ons teleurstellend effect te wijten aan de weinig productieve tactiek der Fransche woordvoerders, die hun aanval op Seyss-Inquart over een veel te breed front onder namen in plaats van zich te con- centreeren op de meest belastende punten van de aanklacht. Maar een andere oorzaak van het' onbevredi gend verloop der bewijsvoering is zonder twijfel de handigheid, waar mede de uitstekende en ervaren Steinbauer de ondervraging der ge- tulgen décharge wist te dirigeeren. Nadat vanochtend dr. Hirschfeld en Schwebel hun getuigenissen heb ben afgelegd en de bewijsvoering tegen Seyss-Inquart is afgesloten,, vragen wij ons af of de positie van den beklaagde verbeterd dan wel verslechterd is. Het antwoord in dit stadium van het proces kan slechts betrekkelijke beteekenis hebben, want het uiteindelijk oordeel der hooge rechters zal in niet geringe mate worden gevormd onder den invloed van pleidooien en requisitoirs en uit den aara der zaak moest men bij voorbaat van de ondervraging der getuigen a décharge meer voor- dan nadeelen voor den beklaagde ver wachten. Het behoeft daarom niet te ver bazen dat de algemeene opvatting omtrent de kansen van den be klaagde gunstiger is dan aan het begin van het proces. In December gold Seyss-Inquart te Neurenberg, onder den Indruk van de aanklacht die het optreden van den Rijkscommissaris in Ne derland betrof en die nog zeer on volledig was, in het oordeel van vrijwel iedereen als doodstraf-can- didaat; thans wordt de mogelijkheid dat hij het leven zal verbeuren door velen in twijfel getrokken. Samenvattend kan worden ge zegd dat het verweer van Seyss-In quart, ondanks de onloochenbaar heillooze gevolgen van zijn bewind voor ons volk, op een vernuftig op geworpen verdedigingswerk steunt, hetwelk niet door overrompeling, maar slechts door tactisch geperfec- tionneerde aanvalsoperaties zal kun nen worden genomen. soort vergelijk te komen. Byrnes gaf ook den indruk, dat hij het Britsche plan voor een federatief Duitschland zijn steun zal geven wanneer Duitschland ter sprake komt. Vandaag om vier uur komen de ministers in het Palais du Luxem bourg bijeen. In contrast met de rumoerige én opdringerige menigte en het gevecht tusschen fotografen en de politie bij de aankomst van Molotof, verliep de ontvangst van Bevin heel ordelijk. Van de twee scheen echter Molotof veel opgewek ter. Er kon bij Bevin slechts een maal even een glimlach af en de Engelschman scheen in gedachten verzonken te zijn. Voordat Bevin het vliegtuig te Londen betrad zeide hij, dat het resultaat van de conferentie in den schoot der goden lag 'en dat hij hoopte, dat de goden vriendelijk zouden zijn. Minister Byrnes verklaarde van zqn kant vóór zijn vertrek uit de Vereenigde Staten: „Men kan voor deze conferentie niet genoeg bid den." Gisteren is officieel bekend ge maakt. dat de Britsche kruiser „Swiftsure" vandaag te Tandjong Priokzou aankomen voor een be zoek van drie dagen. Gistermorgen zijn de eerste wa gons uit Duitschland met materiaal en machines van de door de Duit- schers gestolen walserij van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfa brieken te IJmuiden aangekomen- De trein van 8 wagons reed, met vlaggen versierd, de hoogovenster reinen op, waar hij met gejuich werd begroet. Op den grooten gas houder werd tegelijkertijd de vlag gëheschen.Schepen met verdere materialen zijn nog onderweg. (Van. onzen parlementairen redacteur) Bij alle bereidheid tot samenwer king, welke tusschen de K.V.P. en de P.v.d.A. bestaat, wil het bij do allerlaatste besprekingen, welke aan het definitief sluiten van het ac- coord voorafgaan, nog niet vlotten. Opnieuw is er eenig uitstel gekomen in de kabinetsformatie, doordat de fractie van de P.v.d.A. haar laatste vergadering, welke zij Vrijdag zou houden, heeft verschoven naar Maandag. De moeilijkheid blijkt nog steeds te schuilen in de Indischo paragraaf van het regeeringspro- gram, waaromtrent de K.V.P.-fractie inmiddels het definitieve standpunt heeft vastgesteld. Wij meenen te weten, dat de K.V.P. overleg ook met andere groepen dan die van Sjahrir vooropstelt, alsmede een spoedig bijeenroepen van de Rijks conferentie. Klaarblijkelijk heeft do socialistische fractie de behoefte dit standpunt nog eens eenige dagen het onderwerp voor nadere bestu deering te maken, waarbij men ook mag aannemen, dat zij de zaak trai neert om tijd te winnen teneinde de tegenvoorstellen van Sjahrir nog mede in haar overleg te kunnen be trekken. De directie der N.V. Centrale Sui ker-maatschappij verzoekt ons het volgende op te nemen: De staking aan de Wester Suiker raffinaderij is een sympathie-staking, verband houdende met de staking in de havens te Amsterdam en Rot terdam. Ei' is dus geen sprake van een staking wegens loongecchillen. zooals door velen wordt gemeend De directie heeft het voorn cmc.iuij voortduring van de steking de fa briek te Breda, die een capaciteit hc. welke nog boven die van Din- teloord ligt, ln te schakelen en bin nenkort een desbetreffend voorstel aan den minister te doen. Dan zal de suikermisère, spoedig tot het ver leden behooren. De kampioenscompetitie gaat mor gen beginnen, om in' een loffelijk tempo 5 weken te worden af gewerkt. Den eersten dag van deze competitie is bet nog zeer rustig iu de kampioensregionen, want alleen de Zuidelijke matadoren zullen ia het veld treden. Naar onze meening moet NAC. een tikje sterker geacht worden dan de gastheeren, maar laat de Bredanaars eens bij PSV infor- meeren, hoe moeilijk het winnen in in de Limhurgsche dreven, Overigens, zij zullen dat wel aan den lijve on dervinden. In verschillende districten begint voorts de promotie-competitie. To Amsterdam zullen TOG §n AFC elkaar vanavond al in de haren vliegen, een plaatselijke ontmoeting, met velerlei mogelijkheden en maar één zekerheid: dat het weer eivol zal zijn in het Olympisch Stadion. Tevens kan wor den beslist, of inderdaad 't Gooi den strijd tegen deze rivalen zal moeten opnemen. De Hilversummers trekken naar Xerxes,waar na Lagendaal nu Wilkes het schrikbeeld is. Wanneer de Hilversummers niet winnen, of minstens gelijk spelen, is hun lot be slist. Winnen ze wel, dan moeten a» het resultaat afwachten van den wed strijd XerxesRFC, die volgende week gespeeld wordt. Vrijdag werd te Zaandam de elfde en laatste ronde gespeeld van het internationale schaak toernooi Euwe die in deze ronde Wood versloeg, won tevens het tournooi Eindstand meestergroep1. Euwe Q'/j 2. Ekström 3. Szabo 8'/a, 4 Stoltz 8, 5, List 5 V2, 6. Christof- fel 4j4. 7. Kramer 4Vi, 8. Muhring 4 '/j, 9, Soultanbeleff 4. 10. Wood 31/2, 11 Thomas 2'/a, 13. Zn,06ko Borrovsky 2<4- Het Amerikaansche leger heeft thans beschermend doek, waarop kogeis afstuiten en dat een verbete ring is van het lichaampantser voor vliegeniers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1