Oproer in kamp Duindorp Scheepsramp in Zeeuwsche wateren S.s. Meerkerk op mijn geloopen POLITIEKE CRISIS IN FRANKRIJK g VriendscKappelijke sfeer op Parijsche conferentie Gedetineerden stichten brand en vallen binnen-bewahing aan Enkele slachtoffers Spoedig weer witte suiker? E.V.C.verliestproces De Gaulle waarschuwt tegen dictatuur Twaalf opvarenden vermist Molotov is van meening dat in Italië een burgeroorlog dreigt Tegelen bereidt de Passiespelen voor Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23571 MAANDAG 17 JUNI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week gevallen Verklaring van commandant VIJF ZEEVERKENNERS VERDRONKEN DR. CARP TOT TWAALF JAAR VEROORDEELD Onrust duurt voort Het weer. Passagiers gered Sjahrir's tegenvoorstellen overhandigd Staking bij Scheepsbouw geëindigd Van eind Juni tot half Septem ber zullen te Tegelen voor het eerst na 1940 weer de Neder- landsche Passiespélen worden gehouden. Een opname van de voorstelling van het H. Avond maal Wordt Helgoland opgeblazen CONGRES OUDE S.D.A.P. Zinrijke traditie Weinig menschen begrij pen, dat de eenige manier om zelf gelukkig te zijn bestaat in het geluk geven aan ande ren. Zijdie -nooit aan ande ren denken, zijn de ergste egoïsten. Het lot van den egoïst is verlatenheid in den ouderdom NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ia het intemeerlngskamp Duin dorp hebben zich Zondagavond onge regeldheden voorgedaan. Omstreeks 7 uur heeft een 10-tal gedetineerden getracht oproer In het kamp te ver wekken. Met behulp van een groote groep op sensatie beluste gedetineer den werd een blokpost bestormd en een brandje gesticht. Aangezien het aanvankelijk den schijn verwekte, dat een massaal oproer dreigde te ont staan, hebben de kampleiding en de detachementscommandant zeer uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen. Dank zij de voortreffelijke samenwer king tusschen militairen en binnen bewaking, was de rust spoedig hersteld. Het aantal slachtoffers is beperkt ge bleven tot 1 doode en 3 gewonden (allen gedetineerden). Een zeer grool aantal gedetineerden heeft 'daadwer kelijk. getoond het niet met deze op roerige actie eens te zijn. De ongeregeldheden vonden haar oorzaak in het feit, dat enkele ge detineerden de onbewapende binnen bewaking zijn gaan sarren. Toen een dei' bewakers met eon klap reageerde, ontstond een gevecht waarbij de N. S.B.-ers de bewakers met tafelpooten, dakpannen en stukken ijzer te lijf gingen. De binnenbewaking moest zich terugtrekken en riep de hulp in van de bewapende buitenbewaking, die tot vuren overging, waardoor een N.S.B.- er gedood en enkelen gewond werden Het waren niet zoozeer de „idealis tische leden van de NSB" of de SS-ers. die zich gisteravond aan relletjes heb ben schuldig gemaakt verklaarde da kampcommandant van „Duindorp" Zondagnacht aan het A.N.P. De eigen lijke schuldigen zijn ongeveer twee honderd zoogenaamde „brood-NSB-ers" die op een relletje belust waren. De herrie werd aangestookt door tien nieuwe geïnterneerden, die onlangs uit een ander kamp bij ons werden geplaatst. Deze menschen stonden voQr het. meerendeel in hun eerste kamp ook niet al te best bekend en zij hebben hier veel kwaad weten te be werkstelligen. De geest was hier goed. Enkele kwalijke individuen kunnen echter veel last veroorzaken. Het beste bewijs dat de geest hier goed was is wel dat van de zesduizend geïnterneerden er ongeveer tweehon derd lastig werden, dat er geen men schen van de eerst onbewapende binnenwacht werden gewond en dat geen wapenen te voorschijn kwamen. Wellicht hadden deze onruststokers in hun nieuwe verblijf minder bewegings- Momentcel worden de vooruit zichten voor hervatting der nor male suikerdistributie gunstiger beoordeeld dan een week gele den. De dagproductie van de „Din- teioord" Is ruim voldoende om een kinderbon te honoreeren, zoodat de verstrekking van sui ker aan andere leeftijdsgroepen in hoofdzaak een kwestie is van zoo snel mogeltlk herbevoorraden der grossiers en detaillisten. Door de meevallende raffinage^ capaciteit is de verwachting gerecht vaardigd, dat een normale distribu tie van suiker eerder zal kunnen worden hervat dan aanvankelijk ge hoopt 'werd. De stroopvoorzlening wan onsumenten en. industrie zal zon der efenlge stagnatie kunnen door gaan, <jaar de „Dlnteioord" met een maandproductle van 1000 ton in de bestaande behoefte volledig kan voorzien. Op de Nieuwe Maas is Zondag ter hoogte van het hoofd te Schiedam een zeiljachtje. waarop zich 30 pad vinders bevonden, gebotst tegen een sleepkabel van den tanker Emma en een sleepboot. Nog voor de botsing geschiedde sprongen 20 jongens ih het water. Vijftien hunner konden worden gered en vijf zijn verdron ken. De rivierpolitie heeft het jachtje in beslag genomen. Met vernietiging van de sententie van het Bljzoner Gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij dr. J. H. Carp, gewezen president, van het Vredesgerechtshof te Den Haag. was veroordeeld tot 18 jaren gevange nisstraf, heeft, de Bijzondere Baad van Cassatie hem heden, overeen, komstig den eisoh, veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf wegens samenwerking met den vijand. Tot opvolger van het overleden Tweede Kamerlid, den heer Ruiter van de K. v. p., zal de heer J. J. W. IJsselmuiden te Arnhem worden benoemd verklaard. vrijheid dan elders. Zij kozen een gunstig tijdstip, het was Zondag, er waren menschen van den staf met ver lof en zij konden vermoeden, dat hulp van militairen niet zoo massaal ais op de werkdagen zou kunnen worden gerequireerd. Wij zijn er in geslaagd, voordat van militaire hulp sprake was, de gemoederen tot bedaren te brengen. Nadat ongeveer 7 uur heden ochtend bil de reveille in kamp Duindorp jle toestand als rustig geschetst zou kunnen worden, ontstond er, na eeu half uur, opnieuw eenige beweging. Ver schillende groepjfcs gevangenen weigerden n.l. op het appèl te verschijnen. Vermoedelijk vielen er hedenochtend nog één doode één gewonde, toen gegeven be velen niet direct werden opge volgd. Door den onoverzichtclij- ken toestand ls hieromtrent nog geen zekerheid te verkrijgen. De alarmtoestand is gehandhaafd, de militaire bewaking blijft in het kamp. Er zijn strenge voorzorgs maatregelen getroffen; de gedeti neerden moeten in de woningen blij ven. Zooals bekend, bestaat het ln temeeringskamp Duindorp uit een Woonwijk der gemeente 's-Graven- hage, in de nabijheid van de Scheve- ningsche haven, die door een drietal prikkeldraadversperringen van de buitenwereld is afgesloten. Verwachting tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt niet tijrte- lijk eenigen regen, matig wind tusschen Znld en West. Weinig verandering van temperatuur. Zon onder 21.02. maan ondei 7.22, zon op 4.19. Hedenochtend heeft de Arron dissementsrechtbank te 's-Gra venhage uitspraak gedaan in het kort geding E.V.C. c$ptra minis ter Drees en den Staat der Ne derlanden. De rechtbank ver klaarde den eisch van de E.V.C. niet ontvankelijk en veroordeel de de E.V.C. in de kosten van het proces, zijnde f 130. De rechtbank heeft hierbij over wogen, dab-de E.V.C. geen rechtsper soonlijkheid bezit "én derhalve niet tegenover derden kan optreden. De E.V.C. mist de bevoegdheid de leden in rechte te vertegenwoordigen en ook het bestuur is daartoe door de leden niet gemachtigd. Daar de E. V. C. geen eigen vermogen bezit kau zij geen aanspraak maken op scha devergoeding. Voorts was de recht bank van oordeel, dat de regeering in dezen abnormalen tijd van groote schaarschte niet neutraal mag zijn bij arbeidsgeschillen; de toevoer van overzee mag in geen geval stagnee - ren. De rechtbank kent de regeering de bevoegdheid toe met alle middelen op te komen voor het algemeen be lang. Frankrijk werd Zondag in een ernstige politieke crisis gedom peld, toen de communisten mee deelden niet te willen deelnemen aan een kabinet onder leiding van de Republikeinsche Volks beweging. In tegenstelling tot de door de communisten voorgestelde oplossing, n.l. terugkeer tot de driepartijen- regeering, herleefde in Parijs de speculatie, dat de M.R.P. een beroep zou doen op de Gaulle om als pre sident van de voorloopige regeering op te treden. Ter gelegenheid van de inwijding van een monument, dat de Gaulle's landing bij Bayeux in Juni 1944 in herinnering brengt, heeft Generaal de Gaulie op het versierde plein van het stadje voor het eerst sinds zijn aftrec^n een rede uitgesproken. Toen de burgemeester de Gaulie een „man met bestemming" noemde, die „eenmaal de macht terug zou krij gen", onderbrak de menigte van ongeveer 15000 man met uitroepen als ,,De Gaulie weer aan de macht." In zijn rede waarschuwde de Generaal tegen het ontstaan van „dictatuur" in het politieke leven, hetgeen hij een „kwestie van leven of dood noemde." Hij sprak zich uit voor hét twee-kamerstelsel. De Gaulie werd enthousiast toege juicht. Onder zijn gehoor bevonden zich de Generaals de Lattre de Tas- signy, Koenig, Juin. Leclerq en de geestelijke admiraal Thierry d'Ar- genlieu. Het stoomschip Meerkerk van de N.V. Veroenigde Neder- landsche Scheepvaartmaatschap pij, metende bruto 7995 ton, op weg van Rotterdam via Antwer pen naar Australië, is in den nacht van Zaterdag op Zondag om kwart over 2 in de Zeeuw sche wateren ter hoogte van de Middensteenbank (in de buurt van Westkapelle) op een mijn geloopen. Het schip had geen loods aan boord en bevond zich buiten het vrij gegeven vaarwater. De loods boot van het Nederrandsche loodswezen te Vlis&ingen heeft honderd man, onder wie 17 pas sagiers, van boord gehaald en naar Vlissingen gebracht. De reddingsboot uit Breskens is op de plaats van het onheil aan wezig, evenals enkele sleepboo- ten, waaronder de „Goliath" uit Vlissingen. De kapitein en de stuurlieden bevinden zich nog aan boord, terwijl 14 Indonesische schepelin gen van de bemanning vermist worden. Het schip zal vermoe delijk verloren zijn. Aldus luidde het eerste bericht, dat ons over deze scheepsramp bereikte. Later werd het volgende gemeld: Alle passagiers zijn behouden aan land gebracht en in Vlissingen in het Strandhotel ondergebracht. De H.A» R.K. heeft hen van kleeding voorzien. Aan boord bevonden- zich eerst nog 10 leden der bemanning. Twee Euro- peesche leden der bemanning, de vier de machinist, en de assistent-machi nist. worden vermist. De andere 10 vermisten zijn allen Lascaren (Indo nesische schepelingen). De geredden bevinden zich in welstand, niemand is gewond. Later heeft de reddingsboot uit Breskens nog 5 leden der bemanning aan wal gebracht, zoodat zich thans nog vijf personen aan boord bevin den. Van de twee leden der bemanning* de vierde machinist Jansen en de assistent-machinist Verduyn, die on middellijk na de explosie over boord zijn gesprongen is niets meer verno men, zoodat vermoedelijk twaalf slachtoffers zijn te betreuren, twee Nederlanders en tien Lascaren. Eén der Britsche autoriteiten heeft de Indonesische tegenvoor stellen hedenmiddag 16.00 uur plaatselijken tijd aan dr. Van Mook overhandigd. Vandaag zijn na een staking van twee maanden de arbeiders van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. weer aan het werk gegaan. Hun eischen zijn niet. ingewilligd. Tusschen be- drijfskernen en directie wordt nU overlee gepleegd. Prinses Juliana heeft Zaterdag een onverwacht bezoek gebracht aan de St. Maartenkllniek van het Paedologlsch Instituut te Nijmegen. Op hun eerste bijeenkomst kwamen de ministers van Bui- tenlandsclie Zaken tot overeen stemming over een vier punten bevattende agenda, waarbij Mo lotov ermee instemde de dis cussie van Oostenrijk op te voe ren. De bijeenkomst was misschien de vriendschappelljkste, die de ministers ooit hebben gehouden, ondanks' de over het algemeen sombere voorspel lingen die in alle delegaties gedaan werden. Deze week komt pas de groote krachtproef wanneer de ministers zich weer aan de problemen wijden, die hen verleden maand op het doode punt brachten. De vier punten van de agenda, waarover men het eens werd, waren de volgende: 1. de vredesverdragen met Italië en de vroegere as-satel lieten; 2. de kwesties inzake Duitsch- land; 3. de kwesties inzake Oosten rijk en het Öostenrijksch verdrag en 4. de Itallaansche politieke situatie. De grootste sensatie van de'eerste bijeenkomst vormde Molotov's be schuldiging, dat in Italië burger oorlog dreigde. Volgens hem konden de geallieerden niet onverschillig blijven voor de dreiging van een Ita- llaanschen burgeroorlog en hij drong er op aan. dat de Itallaansche regee ring verzocht zou worden inlichtin gen, over de ongeregeldheden te ver strekken. Byrnes antwoordde, dat volgens zijn Inlichtingen het hui dige democratische regime in Italië de beslissing van het referendum doorvoerde en dat het de situatie goed onder contróle had. De verwachting, dat de ministers der groote vier op hun bijeenkomst van Maandag op eenige belangrijke punten tot overeenstemming zouden kunnen komen, leek 24 uur nadat Molotov zijn toegevend gebaar had gemaakt, weer wat te zijn terugge drongen. Nog altijd wordt Molotov's bereidheid om over Oostenrijk, zij het in algemeene termen, te spreken, als een gunstig teeken beschouwd, maar in politieke kringen Het men uitkomen, dat Oostenrijk het derde punt van het program uitmaakt en dat de vier ministers, lang voordat zij daaraan toe waren, mogelijk In een bittere discussie verwikkeld wa ren geraakt over Italië en de vredes verdragen met de vazalstaten van de As. In het bijzonder noemde men de kwesties Triëst, de Itallaansche koloniën en de Itallaansche schade vergoedingen. Mochten de ministers elkaar op deze omstreden punten toch kunnen vinden, dan zal de. Pa rijsche conferentie ongetwijfeld van .dezelfde historische be tee kenis zijn als de ontmoetingen van Roosevelt, Churchill en Sta lin in het verleden. De misluk king der conferentie beteekent de formatie van twee blokken, Rusland en de met Rusland sa mengaande landen eenerzijds, de Westelijke mogendheden en de rest van Europa anderzijds en een botsing van beider politieke doelstellingen zal moeilijk ver meden kunnen worden. De Britsche vloot is voornemens het vestifig-eiland Helgoland onge veer van d® kaart weg te vagen, ai- dus verneepnt U.F. uit marinekrin gen. Duizenden tonnen dynamiet zullen gebruikt worden om voor goed een einde te maken aan deze „Duit- sche dolk op Engeland". Het eiland, dat strategische onderzeeërs-bases en enorme radar-stattons bezit zal waarschijnlijk ln de tweede helft van juni worden opgeblazen. Er zal niets van Helgoland over blijven dan een paar uit het water opstekende rots punten. Behalve de basis Helgoland heeft de Britsche vloot ook eerf ver woesting van de groote Duitsche marinebasis van Wilhelmshaven op het oog. (Van onzen Utrechtschen correspondent) De nieuwe politieke partij, die zich de Oude S.D.A.P. noemt, heeft een tweedaagsch congres In Utrecht gehouden. De congresleider J. C. Louwerse deelde méde. dat de thans opgerichte partij 't programma van de S.D.A.P. van 1912 weer tot het hare zal ma ken en dat programma zal aanpas sen aan de omstandigheden. Van het bestuur werd de heer J. C. Louwerse uit Zeist voorzitter, mevr. de Wed. Jos. Loopuit uit Am sterdam secretaresse en de heer A. Langendijk uit Amsterdam penning meester. Aan de gemeenteraads verkiezingen kan de nieuwe partij uiteraard niet meer deelnemen. Sinds 1932 zijn de Passiespelen in het vriendelijke en gastvrije Tege len een schoone en zinrijke traditie geworden, die zelfs de tweede we reldoorlog nauwelijks heeft kunnen verstoren. In 1935 hebben 90.000 menschen de Passiespelen in Tege len bezocht. Dit jaar worden er min stens evenveel verwacht. In het oor logsjaar 1940 werden de Passiespelen voor het laatst opgevoerd en volgens het program, dat de Passiespelen om de 5 Jaar beoogt uit te voeren had de eerste daarop volgende reeks op voeringen in den zomer van 1945 moeten plaats vinden. Maar een Jaar geleden was Tegelen nauwelijks ont snapt aan de woede van den front- strijd, die in deze omgeving bijzon der hevig is geweest, en ai bleef Te gelen zelf goeddeels gespaard voor vernietiging, het openlucht theater met zUn houten gehouwen was door de Duitschers gesloopt en veranderd in een schier onherken bare woestenij. Maar de bewoners van Tegelen hebben een jaar geleden besloten, dat de Passiespelen in 1946 in elk geval doorgang zouden vinden. Sinds November van het vorig jaar hebben 500 inwoners van Tegelen den door Jacques Schreurs M.S.C. geschreven, tekst van dit Passiespel, dat het Bij belsche Lijdensverhaal getrouw volgt en dramatisch uit beeldt, ingestudeerd onder de Idea listische leiding van den heer A. Thiissen, die al den vrijen iijd, welken ztfo maatschappelijke functie als fabrikant hem laat, besteed heeft aan het voeren van de regie. Zater dag J.I. is de eerste groote repetitie in costuum gehouden en het kleine getal genoodigden dat van deze ge beurtenis getuige mocht z,Jn' heeft er zich van kunnen overtuigen, dat de komende Passiespelen hun voor gangers zeker in de schaduw zullen stellen. Ter gelegenheid van de Passiespe len zullen de NB. exra-treinen naar en van Tegelen in verschillende richtingen laten loopen. Op Zon dag 30 Juni zal de officieele pre mière zijn. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1