Bonnenzweüdel berecht Meten met twee maten no Dijzonder Gerechtshof Publiekrechtelijke MAANDAG 17 JUNI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING LISSE ACCOORD MET PLAN-HILLEGOM Zonder staken succes bereikt Tragisch ongeval Succes voor St. Caecilia Haarlems Tribunaal Gedeelte E, F en G Geslaagd Haarlem wint trialmeet Plaatsenkaarten voor Mirakelfeest Volgend jaar A.N.V.V.- Orgelbespeling Een verjongde laan -Burgerlijke Stand BEVERWIJK Vier mannen en één meisje Nachtelijke aardbeien plukkers Bloemenveiling te Beverwijk VELSEN Weer ingebroken in het station Derde eeuwfeest paters te Megen Vlag van Garibaldi op Rome's Capitool R.K. Universiteit MARIA-OMMEGANG TE NIJMEGEN MILITAIRE AUTO OVER DEN KOP Staatsloterij bedrijfsorganisatie Prof. Veraart voor den R.K. Bediendenbond WAT BIEDT DE RADIO DINSDAG? De Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur, afd. Lósse, hield in hotel „De Witte Zwaan" een bui tengewone ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer C. J. Begers. Besproken werd de be schrijvingsbrief der buitengewone algemeene vergadering, allereerst het voorstel om de beurs en zetel van het hoofdbestuur over te bren gen naar Hillegom. Op een vraag of het beursgebouw in Haarlem nog opgeknapt kan warden werd medegedeeld dat de herstelwerkzaamheden ongeveer 126.000 moeten koeten. Haarlem, aldus werd medegedeeld, heeft geen aanbiedingen gedaan en het hoofd bestuur heeft dienaangaande niets bereikt. Met algemeene stemmen werd het voorstel van het hoofdbestuur aanvaard. De afd. Lisse gaat er dus mee accoord dat de bloembollen- beurs en de zetel van Bloembollen cultuur ziullen worden gevestigd te Hillegom. De heer K. J. Grullemans deed hierop mededeeling van den stand van zaken omtrent het tentoon stellingsgebouw, hoofdzakelijk de financieele zijde. Het tentoonstel lingsgebouw en de broeiproeven.be- drijven zullen komen te Lisse, Het is nog slechts enkele dagen geleden, dat een actie van het per soneel van Van Gelder's Papier fabrieken te Velsen-Noord onze aandacht had. Er bestonden onder de arbeiders verschillende wenschen omtrent loonen en arbeidsvoorwaarden. Anders dan door te staken heeft men getracht langs ordelijken weg het beoogde te bereiken, en de be sprekingen tusschen de hoofddirec tie van 't bedrijf en de fabrieksunie hebben resultaten gehad, die een succes moeten worden genoemd. De arbeiders krijgen 2 weken vacantie, één week aaneengesloten en 6 zoo genaamde snipperdagen. De in deeling van de verschillende loon- klassen wordt gunstiger ingericht, zoodat een percentage van hen, die het minimum-loon ontvangen, in de eerste klasse is overgebracht. In plaats an het variabele loon bedrag wordt aan het technisch personeel vast loon gegarandeerd, terwijl door peösioen-deskundigen aan de spoedige pensioensherzie Hing wordt gewerkt. Andere kwes ties zullen in versneld tempo behandeld worden. i Een tragisch ongeval geschiedde Zaterdagmiddag op het perron van het station te IJmuiden, waar eenlge soldaten van de gezagstroe- pen op den trein stonden te wacn- ten. Enkelen van hen waren ge wapend met sten-guns. In de ver onderstelling dat zijn wapen on geladen was, haalde een der sol daten den trekker over, met het noodlottig gevolg dat een der sol daten, de 32-jarige korporaal J. P. K-, wonende te Rotterdam, In de borst getroffen werd. Hij overleed bijna onmiddellijk. De R.K. Harmonie „St. Saecilia" uit Haarlem behaalde Zondag op het bondsconcours te Purmerend den eersten prijs, met lof van de jury, in den marschwedstrijd, den eersten prijs tambourcorps en den tweeden prijs, 316 punten, in den opncertwedstrijd afd. uitmuntend heid. Op den eertse zitting vah net Haarlemsche tribunaal flie Maan dag 24 Jiini gehouden wordt, zutlen vijf zaken behandeld worden, waarvan vier het lidmaatschatp van de N.S.B. betreffen en een het geval van een radioreporter. Morgen, Dinsdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten: E vanaf Es, F en G t-m Giez. Te Amsterdam is geslaagd voor het arts-examen onze stadgenoot, de heer H. Kuenen, De afd- Haarlem van den nieu wen Ned. Bond van Postduiven- houders organiseert 7 Juli 'n llef- dadigheidsvlucht, waarvan de baten geheel bestemd zullen zijn voor de lighallen Brederode-Duin, Onder zeer voldoende belang stelling organiseerde de Haagsche athletiekvereeniging V. en L. Zon dag op de sintelbaan aan de Laan van Poot te Den Haag een trial meet met Haarlem en Hellas. Bij zondere prestaties werden nie verricht of het moest zijn, die van den 39-jarigen v. d. Booren van Haarlem, die in den tijd van 4 min. 24,5 sec. de 1500 meter won. Haarlem werd eerste met een totaal aantal punten van 190, ge volgd door Hellas met 137 en V. en L. met 123 punt. Voor de^ plechtigheden, welke Zondag ter gelegenheid van het Zesde Eeuwfeest van het H. Sacra ment van Mirakel in het Amster- damsche Stadion worden gehouden, zijn behalve bij de firma Coebergh, ook plaatskaarten verkrijgbaar bij het Sigarenmagazijn „St. Bavo", Smedestraat 24. O peen bijeenkomst van de plaat selijke en regionale vereenigingen der Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, welke vorige week te Hilversum werd gehouden, is Haarlem aangewezen als stad, waar in 1947 het landelijk congres dier Nederlandsche vereenigingen voor vreemdelingenverkeer zal ge organiseerd worden. Het programma van de orgelbe speling in de Groote- of St. Bavo- kerk te Haarlem op Dinsdag 18 Ju ni 's avonds van 8-9 uur, door George Robert, luidt: Concert A gr. t. G. F. Handel; a. Prelude, b. Air, c. Gavotte S. Wesle; Fantasie C maj. C. Saint-Saëns; Andantino C. Frank; Eerste Sonate, F. Bo- rowski. Geruimen tijd geleden werd mel ding gemaakt van de reorganisatie die de Koediefslaan, een der oud ste lanen van Heemstede, zou on dergaan en velen, behalve de bewoners, betreurden dit. De reor ganisatie is thans een feit en erkend moet worden dat niet alleen de bewoners meer licht in hun huizen krijgen, maar dat ook 't al gemeen acpect van de laan zeer gunstig is gewijzigd. De oude beu ken zfjn verdwenen, evenals het ietwat onmogelijke rijwielpad dat er vlak achter was aangelegd en het is nu een flinke breede ver keersweg geworden, waerin een aantal jonge boompjes zijn geplant en waarin een strook gazon een frisch aanzien geeft. Openbare Werken heeft hier goed werk ge daan, amarde oude Koediefs laan Is het niet meer en zal het ook nooit meer worden. HAARLEM. Geboren: C. A. G. ZwartDijkzeul z; E. M. C. Nun- ninkVissers z; L. Barnhoom Zevenbergen d; J. van der Spek Kolderie z; M. J. KerstenJanus d; M. P. PaardekooperSmit z; C. VerhulstWesterman z; G. E. Drupsteende Graaff z; M. J. Schoffelmeer—van Praag z; L. J. H. D. van der Beek—van Kraalin gen z; E. Bruins—Bausch d; J. HeusRiegen z; J. Hof—Nagtegaal d; C. DijkmansRoobol z; M.' S. BolleLamboo d; J. WillemsDie- peveen d. Overleden: M. C. L. Tliunlssen Thieme, 89 j., Westerhoutstr.; C. M. van der Vosse, 66 j., Brouwerskade; C. T. M. B. L., 16 d. van P. J. A. Nieuwenhoven, Paarlaarst.; G. P. Klaasevan der Zwan, 74 j., Kamperl.; S., 11 j., d. van K. Hed- dema, Middenw.; J. Zwemmer, 79 j., Maarten van Heemskerkstr.; G. BenckerPostma, 81 j., Wester- houtp.; C. Wagenaar,'77 j., Ripper- dap.; J. P. Kensen, 71 j., KI. Hout- str.; P., 18 m., z. van P, ten Have, KI. Houtweg. Ondertrouwd: H. J. Jansen en V. van Drongelen; N. J. Fredrikze en M. C. Meulenberg; G. M. A. Bosse en C. A. Nieman; F. van Hees en W. A. Goedhart. Gehuwd: A. L. van Driel Krol en M. S. van Dam; P. A. Hulsman en T. Horjus. De tooneelgroep .„Nieuw Leven" zal Woensdag 17 en Donderdag 18 Juni in het Kennemer-theater opvoeringen geven van een vroo- lijk spel ln drie bedrijven „Vier mannen en één meisje." De aardbeien zijn duur, zelfs in het hart van de streek Kennemer- land. In Beverwijk moet men tot zeiven gulden per slof betalen. Het publiek is daarover ontstemd, met reden. De tuinder is eveneens ont stemd, met reden. Maar bij alles wat er rond de*aaxdbeien te doen is, moet toch het volgende ten zeer ste worden afgekeurd. Dagelijks ontdekken verschillende tuinders dat nachtelijke plukkers een flinke hoeveelheid van de begeerde vruch ten hebben ontvreemd. Waken helpt niets, een andere tuin wordt dan bezocht. Het is gebeurd dat een tuinder des morgens geen aardbei te plukken vond. Sloffenvoi waren er verdwenen. Wanneer er overvloed van aard beien was zou het niet zoo opval len, doch nu is iedere slof ér één. Het is bijna traditioneel dat de bloemenveiling in de week na Pinksteren een slechte markt heeft. In den afgeloopen week was dit weer het geval. Op enkele uitzon deringen na kwamen de irissen juist nog boven den minimum prijs. Vrijdag ging het weer beter; er was bij grooteren aanvoer een vlugge markt met goede prijzen- De voornaamste noteeringen lulden: irissen 1248 cent, Eng. irissen 2353 cent. De soorten der gladiolen breidden zich uit, o.a- sneeuwprinses 290—300. Sunrise 125—140, Sunrise 125—140. Lelies Donguflorum 5860 cent per kelk, Degald 185215, Wilma- zie 360380 per 10 stuks- Rozen van 10—20 cent per stuk. Duizendschoonen 840, Convillei 60—70, Ester Dead 45—120, Gail- lardia 2855, Danonkels in diverse soorten 522 (per 10 stuks)- Pot-planten hortensia 90165, Spirea 5075, Begonia 1027, Afrikaan 713. Voor de tweedei maal is ingebro ken in het plaatskaartenbureau van het station. Evenals de vorige maal verschaften de daders zich toegang door het forceeren van het bagage depot. De inbrekers stelden zich niet tevreden met de drie rijwielen, die zij in het depot aantroffen, doch namen uit het plaatskaartenbureau de brandkast mede. Toevallig was daarin geen geld aanwezig. Het derde eeuwfeest der paters Franciscanen en van het gymnasium 6t. Antoniug wordt van 23 tot 30 Juni gevierd. Pater Borromeus de Greeve zal Zondag 23 Juni de feestpredicatie houden. Ex-koning Umberto de Tweede van Italië leeft thans in ballingschap onder den naam graaf Sarre in een' villa te Iguaria Sintra, een noorde lijke voorstad van Lissabon. Sarre is de naam van een kasteel in de vallei van Aosta, dat aan het Huis van Savoye toebehoort. De vlag van Garibaldi's Romein- sche republiek van 1849 is Zondag op het capitool te Rome geheschen. Onder de tonen van Garibaldi's lied werd de vlag, die zoo versleten is, dat zij op bordpapier was vastge hecht om bij elkander gehouden te worden, de frappen van het capitool opgedragen door twee oUd-Garibal- disten, die gestoken waren in het roode hemd van Garibaldi's vetera nen. De vlag is dezelfde, die in Fe bruari 1849 boven het Capitool waaide. De heer Donker heeft aan den minister van Verkeer en Energie o.m de volgende vragen gesteld: Is de minister niet van ocfrdeel, dat er een ernstige discriminatie ten opzichte van het spoorwegpersoneel 'gelegen is in het feit, dat dit per soneel gezuiverd wordt volgens de bepalingen van het zuiveringsbesluit 1945 en de directie volgens het be sluit zuivering bedrijfsleven, dat een geheel anderen opzet heeft en in het algemeen van minder stringenten aard is? Is hij niet van meening, dat, af gezien van de vraag, hoe men denkt over strekking en omvang van de zuivering in het algemeen, het in ieder geval een eisch des rechts is, dat ln gelijkliggende gevallen meten met twee maten worde voorkomen? Is hfj bereid te bevorderen, dat aan bovenbedoelde discriminatie een eind wordt gemaakt? Aan de R.K. Universiteit te Nij megen is pater C. A. Moonen O. E. S. A., geboren te Utrecht, gepromoveerd tot doctor in de god geleerdheid. 50. „Dan naar den koetsier," zei de hertog. De koetsier was in geen velden of wegen te bekennen. Maar daar kwam een man met een aanplakbiljet. Hij plakte het op een muur en dadelijk dromden de Napolitanen samen om het te lezen. „Wat staat er?" vroeg de hertog. Vinkolini, die het nieuws met gretige oogen verslond, zei; „O niets, er is alleen een kerel ontvoerd." „Wat voor kerel?" vroeg de hertog. „Een Hollandsche kerel," zei Vinkolini, ..een koetsier." „Maar wat drommel!" riep de hertog, „dat is natuurlijk mijn koetsier." „Nee maar," zei Vinkolini. „dat ik daaraan niet gedacht heb. Hij kwam me wel bekend voor, maar ik kon er toch zoo gauw niet achterkomen. Wie er al niet ontvoerd wordt, tegenwoordig!" Ze stonden nog even te praten, toen er plotseling een ruiter aankwam met kwast en lijmpot. De ruiter plakte een nieuw biljet On en ging er toen als een haas vandoor. „Wat staat daar nu op?" vroeg de hertog. Vinkolini las bet hardop. ..Er staat, dat de koetsier tegen een losprijs van. 100.000 lire wordt vrijgelaten," zei hij. „Maar dan is die ruiter een bandiet," riep de hertog. „Er zijn zooveel bandieten," zei Vinkolini. „in Napels valt zooiets niet meer op. Laten We maar naar het concertgebouw gaan en Toscani om. huln vragen. Toscani weet dien koetsier wel te vinden. Maar eerst, moet de baron gered. Hij krijgt vast en zeker een zware dobber, die baron." Bij den distributiedienst te Del den is. op vrij groote schaal, ge zwendeld met bonkaarten. Eenige ambtenaren van dezen dienst maakten zich herhaaldelijk schul dig aan diefstal en verduistering van distributiebescheiden. De hoofdpersoon. H„ had 193 bonkaarten gestolen. Een gedeelte van deze kaarten verkocht bij en de overige hield hij voor eigen ge bruik. Een der andere deelnemers aan uezen ponnenzwendel had, daar hij niet rookte, een, aantal tabaks, kaarten verbrand De Almelosche politierechter, mr. Kingma Boetjes, veroordeelde den hoofdschuldige tot 6 maanden ge vangenisstraf met het verbod ge durende twee jaar distributie-amb tenaar te zijn en betaling van f 350. De anderen werden veroordeeld tot vrijheidsstraffen rarieerend vah 4 maanden tot 2 weken. Zondagmiddag is te Nijmegen de jaarlljksche Maria-ommegang ge houden. Duizenden Nijmegenaren uit alle kringen, en honderden priesters namen aan dezen omme gang deel. Zaterdagmiddag is aan de grens van Rotterdam een autobus tegen een militairen auto gereden met het gevolg, dat de militaire auto kantelde en 10 personen werden ge wond onder wie drie ernstig. Een militair uit Driebeken liep een. schouderfractuur on en zware hersenschudding. Een 24- jarige militair uit-. Middelburg kreeg een hersenschudding, terwijl een 28-larige lasscher "uit ^lblasseraairi, die in den autobus zat, twee knie- fracturen opliep. Tegen H. a' Brouwer uit Utrecht eischte Zaterdag in de Ochtendzit ting van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de advocaat-fiscaal een gwttmgenisstraf van acht maan den met Ontzetting uit de politieke rechten. Verd. had in October 1943 dienst genomen bij de Duitsche Kriegsmarine. Tegen den 25-jarigen C. Fiselin uit Den Helder werd geëischt een ge vangenisstraf van een jaar, waar van acht maanden voorwaardelijk. Verd. was in December 1944 in dienst getreden bij de Kriegsmarine. J. Aukema, die .in Mei 1943 in dienst trad bij den „Landstorm Nederland", welke organisatie tegen de Engelschen is ingezet, hoorde tien jaar tegen zich eischen met ontzetting uit de politieke rechten. De advocaat-fiscaal hield rekening met de jeugd van verd. (hij was 19 jaar toen hij zich aanmeldde) en met de omstandigheid, dat hij uit een N.S.B.-milieu kwam. Tegen den 34-jarigen W. K. van den Berg, die onder eendere omstan digheid in Duitschen Krijgsdienst trad, kon de advocaat-fiscaal geen verzachtende omstandigheden "ia den en hij eischte een gevangenis straf van twintig Jaar met ontzet ting uit de politieke rechten. Kort na een hersenvliesoperatie en waarschijnlijk min of meer onder den invloed hiervan, schreef in 1943 de toen 17-jarige Amsterdammer K. Reitsema een anonlemen brief aan den heer Offringa. In dezen brief deelde Reitsema mede, dat hij bij de Duitsche overheid aangifte zou doen van het onderduikadres van diens zoon, tenzij de heer Of fringa aan een.bepaald adres 1000 -gulden zou afleveren. Reitsema stond voor het Bijzonder Gerechts hof. te Amsterdam terecht. De ad vocaat-fiscaal hield rekening met den geringen graad van toereke ningsvatbaarheid van verdachte en eischte een straf van 2 jaar, door te brengen in een jeugdgevangenis. Uitspraak in al deze zaken op 22 Juni. f1500: 2058 2824; f 1000: 13176; f400: 10089 20889; f200 2971 16987; f 100 6396 9456 9818 11148 13039 13134 Op het congres van den Ned. R. K. Bond van Handels- en Kantoorbedien den sprak in het St. Josephgezellen- huis te Amsterdam prof. dr. J. A. Veraart over de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie; een onderwerp dat blijkens de drukke rondvraag in het middelpunt van de belangstelling staat. Prof. Veraart, die het oogenschijnlijk dorre onderwerp op een boeiende en realistische wijze behandelde, wees Jp zijn werkzaamheden gedurende de be zetting in Londen, waar in de inter nationale discussieclubs over den na- oorlogscben socialen opbouw bet ka tholieke systeem der bedrijfsorganisa ties door alle 21 naties, uitgezonderd Engeland en Rusland, werd aanvaard. De tijd voor de verwezenlijking van onze ideeën, aldus prof. Veraart, is rijp en daarom verkeeren wij in deze weken in een critieke situatie, nu bij de kabinetsformatie de idealen van de katholieke sociologie op bet spel staan. Nederland kan door de stichting van publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties, waarin zoowel werkgevers als werkne mers over sociale en economische vraagstukken zullen beslissen, pioniers werk verrichten voor de geheele we reld, en wij zijn hiertoe, aldus spreker, in staat, want in weinig landen leeft bet verantwoordelijkheidsbesef zoo sterk onder de massa. Als bewijs hiervoor wees prof. Veraart op de 3000 water schappen die reeds eeuwenlang zonde'.*" staatsinmenging voorbeeldig samen werken. Scherp stelde zich spreker tegenover het voorontwerp Vos, dat de beslissing in alle vragstukken een ambtenaren, inplaats van werkgevers en -nemers trekt, maar tegelijk wees hij op het groote gevaar dat reaction- naire machten van deze verdeeld heid zouden profiteeren. In de toe komstige bedrijfsorganisaties moe ten alle betrokkenen in zoo rijk mo gelijke verscheidenheid vertegen woordigd zijn, zoo mag bij groote industrieën het belang van de kan toorbedienden, ongeacht hun' getal sterkte, niet in dat van de arbeiders verloren gaan. Tot slot waarschuwde spreker voor de communistische ideeën van egalisatie en centralisatie, die het einde befeekenen van de ont wikkeling van elk individu afzonder lijk. Prof. Veraart gaf als zijn mee ning te kennen, dat bij een vooruit strevend regeeringsbeleid het wets ontwerp voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties voor Kerstmis wet kan zijn. HILVERSUM II, 415 m. 7.00 Nieuws. 7.30 Morgeng. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Prog.overz. 8.20 Gram. 9.00 Vrouw. 9.05 Gram. 9.30 Waterst. 10.30 Voordracht. 10.45 Gram. 11.25 Voordr. 12.00 Angelus. 12.05 Arnhemsch Blaas- Swartet. 13.00 Nieuws. 13.15 Pio- gr.overz. 13.45 Grafische kunst. 14.00 Gram. 15.00 Vrouw. 16.00 „Zonnebloem". 17.0o Mozart. 17.30* Causerie. 18.00 Dinermuz. 18.15 Kath. nieuws. 18.50 's Avonds als ik slapen ga.19.00 Nieuws. 19.15 Departem. 19.30 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 „Te Deum". 21.00 Filmkwartier door A. van Dom burg. 21.15 Klaas van Beeck. 22.00 Nieuws. 22.15 Avondgebed. 22.30 Ensemble Nina Dolce. 23.15 Gr. HILVERSUM I. 301 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocbtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Morgenw. 9.30 Gram. 10.30 Gesprekken. 10.36 Plano. 11.00 Voordracht. 11.15 Lyra-trio. 11.45 Familleber. 12.0o Ensemble Bandi Balogh. 12.30 Platteland. 12.40 Pierre Palla, orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 „Les Gars de Paris". 14.00 Naald en schaar. 14.20 Radio- Strijktrio. 15.00 Vrouwen. 15.15 Gina Madson. 15.35 Kwintetspe lers. 16.30 Kindertijd. 16.45 Gram. 17.Oo Lezing. 17.30 „Skvmasters 17.45 Rijk Overzee. 18.00 Nieuws. 18.30 Nèd. Strijdkr. 19.00 ....en nu naar bed! 19.05 „Java 19.20 Zang. 19.45 Departem. 20.00 Nieuws. 20.08 Bonte Dinsdag- avbnd. 21.30 Een hoorspel. 22.00 „Contact". 22.15 Buitenl. overz. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram Directeur: J. J. W. Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severin,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2