Spoedige constructie van Vrijstaat verlangd Waar bunkers burchten werden Sjahrir's tegenvoorstellen ZWARTE" EXAMEN-OPGAVEN Onrust in Palestina P. v. d. A. aanvaardt program-Beel Tot hoofd en hart Het weer. n De yell vervangt barsche commando's 69ste JAARGANG No. 23572 DINSDAG 18 JUNI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Handgranaat in winkel geworpen Morgen controle op haringprijzen ONRUST IN DUINDORP TEN EINDE n Prins Bernhard bezoekt IJmuiden Ontploffing op motorbootje Commissaris van Politie Tenckinck. Politieke recherche contra „Ochtendpost NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De tegenvoorstellen van Sjalfrir omvatten. volgens U.P., tie erkenning van de Indonesische republiek de facto op Java en Su matra en een spoedige constructie van den Indonesischen Vrijstaat, omvattende alle deelen van „Het vroegere JSederlandsch Indië", die een verhond op langen termijn zuilen aangaan met Nederland. Als eenig gebiedsdeel van Neder- landsch-Indië bezwaar heeft tegen het deelnemen aan den Vrijen Staat, wordt een speciale verhouding ge schapen tusschen dit gebied, den Vrijen Staat en het Koninkrijk der Nederlanden, hangende een referen dum. Eventueele geschillen zouden voorgelegd worden aan een arbitra gecommissie, bestaande uit verte genwoordigers van de Nederlandsche regeering, de Indonesische republiek en een vertegenwoordiger van een vreemde natie, die benoemd zou worden bij wederzijdsch overleg of door den president van een Interna tionaal hof. Het voorstel verlangt onmid dellijke onderhandelingen over de structuur van den Indonesischen vrijen staat, waartoe vertegenwoor digers van alle gebieden bulten Java en Sumatra zullen worden uit- genoodlgd. Sjahrir verklaarde tegenover U.P., dat hij het voorstel gematigd achtte en dat hij hoopte, dat dr. Van Mook er in een persoonlijk onderhoud met liem over wilde praten. Dr. van Mook, die de voorstellen Maandag ontving, zou deze onmld- In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een onbekende een handgranaat geworpen in den sla- terswinkel van Hoefsmit aan de chietbaanstraat te Rotterdam. De SÉfclofflng veroorzaakte niet ern stige materieele schade. Vermoedelijk zijn politieke motieven in het spel Naar van de zijde van het directo raat-generaal voor de prijzen werd medegedeeld, zal de controle, op de nieuwe prijzen voor maatjesharing met ingang van 19 Juni a.s. worden uitgeoefend. Bij boringen nabij Oldenzaal is op groote diepte eenig zout aangetrof fen. dellijk naar Den Haag, getelegrafeerd hebben. Het is niet bekend, of hij met een bespreking met Sjahrir moet wachten totdat hij antwoord uit Den Haag heeft. Zwaar Indonesisch vuur verhin derde Maandag Britsche verken ningsvluchten boven het gebied van Bekassi. Twee Nederlandsche pa trouilles werden gedwongen zich achter de Britsche stellingen terug te trekken, aldus een verklaring van het geallieerde hoofdkwartier. De Britsche strijdkrachten hebben hun cordon rondom Buitenzorg versterkt. De vergadering van de „big four" is te Par,s weer bijeen geko men. Een opname van de Russische delegatie aan de conferentie tafel, v.l.n.r.: Dehanosov. Wichynsky en Molotov Verwachting tot Woensdag avond: Wisselende bewolking met en kele buien. Koel weer. Matige, tijdelijk krachtige Westelijke wind. Zon onder 21.03, maan 0.01 8.32. zon op 4.19. (Van onzeiï Haagschen redacteur) Nadat, de gedetineerden den ge- heelen morgen de huizen niet hadden mogen verlaten, werden zij gistermiddae opgeroepen voor het gebruikelijke appèl. 'De straten in Duindorp. de Haagsche woonwijk die door prikkeldraad van de rest vaïi de wereld gescheiden is, vul den zich toen weer met de men- schen, die nu reeds meer dan een jaar door die straten loopen. Na het appèl gingen de meesten van hen weer aan het werk. De eerste officleele rapporten be. treffende onregelmatigheden noemen als» oproerkraaiers eenige zeer onlangs uit een ander kamp overgebrachte gedetineerden, die hier naar hun smaak te weinig vrij heden genoten. Zij wierpen de eer ste steenen en hadden spoedig onder de vaste bevolking van het kamp een vrij groot aantal volgelingen. Hun scheld- en goolpartijen waren ln eerste Instantie gericht tegen de militairen van de buitenbewaking. Een minstens even groote groep Duindorpers kwam on haar beürt ln verzet tegen de „opstandelingen". De schade door brand en vernie ling ontstaan, beloopt volgens de eerste schatting ongeveer f 1000. Z. K. H. Prins Bernhard heeft een bezoek gébracht aan den mijnenveegdienst van de Kon. Ned. Marine te IJmuiden. De Prins bezichtigt een der mijnen vegers Als een bron van vreugde straalt de zon over het duin landschap van Kennemerland. De kleine, zoete bosch-aardbeitjes worden rijp gestoofd, ze groeien in groote verscheidenheid op vele plekken, tusschen de bloeiende eendagsroosjes. Rupsen doen zich te goed aan het blijkbaar uiterst smakelijke blad van het kardi naalshoedje: ze vormen lange slierten van webben in totaal kaal-gevreten takken en strui ken. Er is de roep van den kie kendief ip de lucht en het ge ritsel van hagedissen langs den grond. Zoo liggen de duinen van Ken nemerland. Rustig en vredig. Maar tweemaal in de week, soms meer, is er het drukke leven van veel jonge menschen. Dan klinkt het lied juichend in de verte: Hoort, zegt het voort. Dan galmt de echo na een blijde yell, die de barsche commando's vervangt, die jaren lang in deze omgeving geklonken hebben. Dan is er het frissche van veelkleurige uniformen van ver kenners en welpen, van voor trekkers, gidsen en kabouters, bruin en blauw en-grijs. Want bunkers zijn hier burchten ge worden van een nieuwe ridder schap. Midden in de duinen ligt er zoo één: de Jacobus-burcht van de André de Thaye-groep van O. L. Vrouw van Goeden Raad uit Be verwijk. Daar hangt in de hut van den Dr. Schaepman-stam een ver weerde verkennershoed, een foto, een bidprentje, een kogel: Bidt voor de ziel van den verkenner, die zjjn leven gaf voor het vaderland, die gegrepen werd by illegaal werk, die gemarteld werd en doodgescho ten: Jacques Martens. Zulke figu ren heeft het systeem van Baden Powell gekweekt. Weer verder ligt de bunker klaar voor de St. Jozef-groep van St. Agatha te Beverwijk. De Wijk aan Zeeërs hebben ook hun bunker, dien zü intusschen reeds betrokken hebben. De jeugd heeft de duinen Verkenningsvliegtuigen, ln samen werking met Britsche gemotoriseerde infanterie en Palestijnsche politie, hebben vandaag razzia's gehouden op Joodsche stoottroepen", die gisteren ê^ïiVrt 5 hebben gedaan op bruggen oewonp *®lestUnsche landgrens. Vier beschadigd.V Spoorbrusg€n *erden *n„5„n 1°°dsche nederzetting wer den 300 personen bijeengedreven van wie er 70 voor een nader verhwr lm weggevoerd. In welingelichte kringen in Pales tina neemt men aan, <jat de aan vallen werden uitgevoerd door de Palmakh, een gemotoriseerde afdee- ling van de Haganah (geheime Jood sche militaire organisatie), en wel als antwoord op de verklaring van Bevin te Bournemouth, inhoudende, dat voor het toelaten van 100.000 Joden in Palestina nog een Britsche divisie noodlg zou zijn, en als tegen actie op het ontsnappen van den Moefti: van Jeruzalem. Parijs Is^de vorige week in opschud, ding geweest, toen de eind-examens- opgaven op de zwarte markt furore maakten en even later cje exa mens voor een week werden uitgesteld. De prijzen, welke voor de opgaven be taald werden, varieer den al naar ge lang de vakken. De Fransche litteratuur- vragen brachten b.v. „slechts" 100 gulden op, terwijl de Iets moei lijker wiskunde 20C gulden deed. Het ge- heele examen kostte 1000 gulden, maar de prijzen zakten snel, toen - eenmaal honder den exemplaren in handen van candldaten waren. Valsche ver klaringen van de Ver zetsbeweging, welke candidaten van het mondeling examen vrij stelden, waren ver. krljgbaar voor twee gul den. De Fransdhe kranten hebben verontwaardig de artikelen geschreven over deze „zwarte markt ln Intelligentie" welke het Fransche on derwijs lndlscrediet brengt. De candldaten wa ren om heel andere redenen kwaad. Dui zenden jongens en meisjes demonstreerden c Parijs in opschudding Zaterdae en raakten zelfs slaags met de po. Utle, toen aij de deuren van hun scholen geslo. ten vonden. Hard ging het er overigens nl8l toe. De nolitle gebruik ten hun opgevouwen mantels als wapen en de demonstraties waren eerder luidruchtig dan gevaarlijk. De clllmax werd be reikt, toen 33.000 can didaten eerst van het uitstel hoorden, toen zij zich meldden voor het examen. De meest weisprekenden onder hen hielden vlammen de speeches en trokken door het Quartier La. tin Eenige honderden kingen naar het Minis terie van Financiën, waar zij hun examen gelden terug elsdhten en anderen braken door het nOlltiecordon en marcheerden met borden over de Champs Elysées. Dit ls de tweede keer, dat ln Frankrijk de examen-opgaven uitlekten. In Zuid- Frankrijk gebeurde het ln 1944, maar toen werd de ontdekking eerst na de examens gedaan, zoodat deze ge annuleerd werden. In 1944 hadden de candi daten met behulp van hun ouders de druk kers omgekocht. De verdenkingen gaan nu weer naar de druk kers, maar er zijn nog geen arrestaties ver richt. veroverd en in deze natuur speelt zij het spel van verkennen. In Augustus zal deze prachtige streek het groote kampeerterrein zijn van meer dan achthonderd verkenners, -die van 22 tot 26 Augustus daar bijeen zullen zijn. Een groot kamp gaat het worden van vele tenten, met in het mid den een kleine openluchtkapel. Daar zullen de aalmoezeniers voqr de verkenners de H. Mis lezen. En naar men hoopt zal de Bisschop er komen om leiders en jongens te zegenen. De voorbereiding voor het groote kamp van midden-Noord-Holland is in vollen gang en in handen van de hoflieden en verkenners uit Be verwijk en omgeving. De taken zijn verdeeld en de duinen wachten. Gisteren heeft Z. K. H. Prins Bernhard in gezelschap van zijn adjudant, Ritmeester K. Geertse- ma, een bezoek gebracht aan den Mijnenveegdienst te IJmuiden. Precies 11 uur arriveerde de donkergroene Bentley van den Prins aan de kade van den Mijnenveegdienst, waar, behalve 1300 Mariniers, zich honderden juichende belangstellenden hadden opgesteld. Z. K. Hoogheid, vice- admiraal der Marine, bracht dit bezoek, om in kwaliteit van Inspec tor General de zes schepen, Born- diep, Vliestroom, Hollandsch diep, Texelstroom, Wester Schelde en Marsdiep, die ons land eenigen tijd geleden van de Engelsche Marine heeft overgenomen, te bezichtigen. In gezelschap van Overste E. C. M. Schouten en luitenant ter zee le klasse H. G. J. Coumou inspec teerde Prins Bernhard het Neder landsche en Engelsche personeel van den Mijnenveegdienst en de officieren van de L.C.M. en L.C.T. Na alle officieren en onderofficie ren de hand gedrukt te hebben betrad Prins Bernhard de werk plaatsen, waar Overste Schouten een kleine toelichting gaf bij het bezichtigen van de verschillende soorten mijnen en instrumenten. Hierna ging men over tot het eigenlijk doel van de komst van Prins Bernhard: het bezichtigen van de 6 Bymsen. Door een eere- wacht van marininers betrad de Prins het schip „Borndiep". Cfok hier trok het technische gedeelte de speciale aandacht van den Prins- Tenslotte gebruikte de Prins in tegenwoordigheid van eenige offi cieren de lunch in de Michaelstone Op het Kennemer-plein. Gistermorgen le op de Kaag op een motorboot, door onbekende oor zaak. een ontploffing ontstaan. Van de vier opvarenden, twee dames en twee heeren, werden er drie gewond. Maandag 24 en Dinsdag 25 Juni zullen in den' Stadsschouwburg des avonds half acht nog twee opvoe ringen worden gegeven van de operette „Czardas-Fürstin". De op brengst zal ten goede komen aan de oorlogsslachtoffers uit de Mei dagen 1940, die verpleegd worden ln het herstellingsoord „Unicum", (Van onzen parlementairen redactèur) Na afloop van de gisteren gehou den vergadering van de fractie der 1*. v. d. A. heeft deze, naar wij ver nemen, aan den formateur de offi cleele bevestiging doen geven, dat de fractie zich mee het door dr. Beel aan haar voorgelegde regeerlngs- programma kan vereenigen. De ont wikkeling, welke de besprekingen de laatste dagen van de vorige week genomen hadden, had, zooals wij al eerder berichtten, reeds duidelijk'ge maakt, dat de overeenstemming ln wezen een voldongen feit was. De uitslag van de fractievergade ring van de P. v. d. A. heeft daar van thans de definitieve bevestiging gebracht, waarbij het tot voldoe- ning stemt, dat de fractie besloten heeft de kwestie, ongeacht de ver dere actueele ontwikkeling van do gebeurtenissen in Indië, niet langer slepende te houden en thans naar eigen inzicht een polltieken koers to kiezen. Daar dr. Beel de instemming met zijnprogramma van de zijde der K.V P reeds gekregen heeft, is hiermede een Stevige regeeringsmeerderheid voor het door hem te vormen kabinet ln de Tweede. Kamer gewaarborgd, zoo dat de formateur ln de hoofdzaak: van zjjn werk geslaagd ls. Vandaag vergadert te Amsterdam de Partijraad van de P. v. d. A. welke de laatste officleele decisie over het regeeringsprogram moet nemen. De algemeene verwachting is, dat de Partijraad zich eveneens met het program accoord zal verklaren. Heden zou dr. Beel aan H. M. do Koningin op 't Loo tusschentljdsoh, rapport over de formatie uitbrengen. De Commissaris van Politie te Haarlem, de heer E. H. Tenckinck, zal, zoo verneemt „Het Vrije Volk", worden benoemd tot hoofdcommis» saris van onze stad. Onder hem zouden dan twee commissarissen van Politie optreden, wier benoe ming eveneens binnen korten tijd te verwachten is. Daar de heer Tenckinck echter aan het eind van dit jaar den politiedienst wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd gaat verlaten, ligt het voor de hand, dat een van beide commissarissen dan als hoofdcommissaris den heer Tenc kinck zal opvolgen. Te Den Haag kon men over deze aangelegenheid geen mededeeling doen. Vijf leden van den Polltieken Opsporingsdienst te Velsen ston den Maandag in kort geding voor den president der Arrondissements rechtbank te Amsterdam als eischers tegenover den hoofdredac teur van „De Ochtendpost", den heer L. A. Rodrigues Lopes en diens uitgevers, de firma John Kappee. Als raadslieden traden op mr. A. C. G. Proosdy voor de eischers en mr. H. J. Boelen voor de gedaagden. In „De Ochtendpost" heeft een serie artikelen gestaan, die zeer belastend zijn voor ver schillende rechercheurs van den toenmaligen P.O.D. te Velsen. De aangevallen rechercheurs hebben „De Ochtendpost" daarop in kort geding gedagvaard. Bij de opening van de zitting deelde de president van de Recht bank, mr. c. W. Th one mede, dat de zaak met gesloten deuren be handeld zal worden. Het verzoek van de pers, die zich beriep op dö openbaarheid van de zitting, om toegelaten te worden, Iverd afge wezen. De vijf rechercheurs eischen van de gedaagden, dat zij onmiddellijk de publicaties inzake de Velsensche aangelegenheid moeten staken, bij gebreke waarvan zij een dwang som van ƒ20.000 zullen hebben te betalen. Uitspraak in deze zaak of> 24 Juni. De collecte van de Stichting 1940—'45 ln de Haarlemmermeer in de maand Mei heeft 11589,50 op gebracht. Een man zonder schaamte is als een paard zonder teu gel; een vrouw zonder schaamte is als een lamp zonder licht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1