Opsporing van Menten verzocht Hertog Willem Caspar Rechtsgeleerden op het hellend pad Tuinbouwschool Verdeelde markt DINSDAG 18 JUNI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGÉVING Psycho-metriste was te duur Bonte middag voor de invaliden Gedeelte G en H Wielercriterium. in Haarlem Burgerlijke Stand BEVERWIJK Eindles aan de Autobusdienst Haarlem- Heemskerk Afscheid Zr. Zadelhoff Avondvierdaagsche in Beverwijk BOLLENSTREEK Handelsavondschool opgericht Het seizoen begonnen Onthulling monument Afhalen bonkaarten Verdacht van samenwerking met den vijand Pater Livinus t Kath. Volkspartij te Haarlemmermeer Candidatenlijsten te Haarlemmermeer R.K. Middenstand bijeen Veertigjarig priesterfeest Mgr. dr. J. Olav. Smit Tornado teistert Detroit Protestvergadering te Hoofddorp WAT BIEDT DE RADIO WOENSDAG? „Wanneer U een of andere duistere zaak hebt, mijnheer de officier, en u kunt er niet uitko men, dan kan ik u deze dame aan bevelen", zei de verdediger vaneen psycho-metriste, die wegens over treding van de prij zenbeschikking voor den economischen rechter terecht stond. De dame in kwestie had eenigen tijd geleden een séance gehouden in „De Witte Engel" te Hoorn en daarna spreekuur vastgesteld, waarop de menschen haar zouden kunnen to*1 sul teer en. Volgens eén wachtmeester vande politie, die een en ander onderzocht had, zou zij echter voor deze consulten een te hoogen prijs gevraagd hebben. De tuchtrechter, die de zaak reeds eerder in behandeling had, was van meening, dat een geldboete op zijn plaats was en eischte een bedrag van f 5.00.Hiertegen werd echter beroep aangeteekend, maar de officier van justitie bij de economische rechtbank vond de boete nog te gering en vroeg f 1000.met de opmerking erbij, dat die psycho-metrische séances „flauwekul" waren en dat hij niet begreep, hoe verstandige menschen daaraan geloof kunnen hechten- De verdediger betoogde, dat de psycho-metrie geen nonsens was en zeide, zelf een kenner van het vak te zijn. Wat de zaak betreft, zijn inziens was in het geheel niet vast komen te staan, dat zijn cliënte te hooge prijzen berekend had. De verbalisant was gedreven door een zekere vooringenomen heid tegen het werk van verdachte. Hij vroeg zoowel voor haar als haar „impressario", die eveneens moest terechtstaan, onmiddellijke vrijspraak. De economische rech ter was er ook van overtuigd, dat het wettige bewijs niet geleverd was en ontsloeg beiden van rechtsvervolging. De Nederl. Invaliden Bond, afd. Haarlem, heeft zijn invaliden een bonten middag aangeboden in ge bouw Rosehaghe. Het Roode Kruis zorgde voor het vervoer en was ook bij dezen middag vertegenwoordigd. De medewerkers, die voor een zeer gevarieerd programma hebben zorg gedragen, gaven zich geheel belan geloos. Morgen, Woensdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten G vanaf Gif en H t/m Hars. Aan het wielercriterium, dat Zondag 23 Juni op het bekende parcours in Haarlem-Noord wordt gehouden, zullen door verschillende oms' ndigheden ditmaal geen profs mededingen, zoodat alleen ama teurs en nieuwelingen aan den start zullen verschijnen. Ongeveer 80 amateurs en 30 nieuwelingen zullen aan dit vierde criterium da de wielervereeniging „De Kampioen" organiseert, deelnemen. De start en finish zijn op de Pla- netenlaan, vanwaar de amateurs 50 en de nieuwelingen 20 ronden of respectievelijk 75 en 30 KM. rijden. Van de Haarlemsche ama teurs rijden o.a.: Peters, Voorting, Neeft Blankman, de Vries, Storm, Kettenis, Verhoeks, Rottschafer en Houtman. Verschillende geluidinstallaties zullen de belangstellenden op de hoogte houden van den stand van zaken. Geboren M. A. Raar-Goes z.; J. M. Kamer-van Eekhout, z.; C. H. de Graaff-van Os, z.; M. C. Ossewaarde-Steentjes, cL; P. Koop- man-Bosscher, d.; A. van Nunen- Backx, z.; J. M. Luk-Rijbroek, d.; T. Veltmeijer-van Geerestein, d. Overleden J. de Vries, 84 J„ LeadschevaaxtC. C. Bakker-de Rooij, 74 j., Eendrachtstr.; M. C. Snel-Vos, 85 J., Schotersingel. Ondertrouwd L. Vogelesang en E. G. JonkerJ. van Wilgen en M. J. G. van Houten. Gehuwd N. de Nijs en M.Vonk; E. J. A. Creveld f A H. Nooij. Twee meesters in de rechten, die des avonds laat van een vergadering terugkwamen, werden, omdat het bijna nacht was, met den auto van een belanghebbende firma naar huis gebracht. Op weg van Am sterdam naar Haarlem stond een persoon met een rood licht te zwaaien. De chauffeur minderde weliswaar vaart, doch stopte niet, daar hij meende, dat het, lifters waren en daar bovendien zijn beide passagiers, die vermoeid waren van hun drukke zaken, te kennen hadden gegeven, dat hij maar dooi moest rijden. Ongelukkigerwijze waren het nu eens niet menschen, die wilden meerijden, maar twee ambtenaren van den C.C.D. Het nummer van den auto werd prompt genoteerd en de chauffeur moest gisteren op het matje komen voor overtreding van de.Landbouw- crisiswet. Nadat de economische rechter den verdachte aanhoord h"d, vroeg hij den beiden contro leurs van den CCD., die als ge tuigen optraden, wie de roode lamp in handen had bij de aan houding. Alle twee antwoordden: .,ik geloof, dat ik haar bij me droeg", waardoor dit probleem dus niet werd opgelost- De officier van justitie zeide in zijn requisitoir dat de meening- het zullen wel lifters zijn, geen excuus is om door te rijden, en eischte een boete van f 50of 30 dagen. De economische rechter vond, dat de twee rechtsgeleerden, die in den auto zaten, een moreele schuld hadden in dit geval en deed er f 10 en 18 dagen af. Bij de officieele eindles van de R.K. Lagere Tuinbouwschool wa ren aanwezig de leden van de Commissie van Toezicht; prof. Cleophas, voorzitter van de Onder- wysvereeniging van den L.T.B.; ir. Honig, inspecteur van het tuin- bouwonderwijs; ir. v. d. Helm, rijkstuinbouwconsulent en de heer Verkleij, die belast is met het toe zicht op het tuinbouwonderwijs in het Tuinbouwconsulentschap Am sterdam. De rijkstuinbouwconsulent kon de diploma's uitreiken aan de vol gende leerlingenJ. Pirovano, G. v. Egmond, B. Gerritsen, H. de Groot, J. Bruijns en L. Sprangers uit Be verwijk; P. J. Verduin, G. Brands, P. Vendel, J. Honig, V. Welp, G. Jongejans Czn., C. de Bie, C. de Vries en E. Hammes uit Heemskerk; G. Wigchert en Jac. Markerink uit Santpoort; G. Strous uit Haarlem; J. Brakenhof uit Bakkum; S. Koot uit Limmen; P. Heermans uit Velsen en J. Glorie uit Castricum. Drie leerlingen wer den afgewezen. De Naco heeft Heemskerk uit het isolement verlost door een autobusdienst HaarlemHeems kerk in te stellen. Via Santpoort, Velsen en Beverwijk bereikt men het dorp. Op Zondag rijden de bussen evenwel nog niet. De collecte te Lisse ten bate van de T.B.C.-bestrijding heeft ruim f 300.opgebracht. Henri de Greeve te Heemskerk Vrijdag 28 Juni zal de Z. E. heer Henri de Greeve in de K. S. A. te Heemskerk voor de Kath. Arbei dersbeweging een voordracht geven van „Het Vierde Beest." Vrijdag 5 Juli zal de adjunct-di rectrice van het Roode-Kruis-Zie- kenhuis, zr. J. H. Zadelhoff, Be verwijk verlaten. Zij is overge plaatst naar Zuftphen. Zr. G, Bon- nema volgt haar op. Voor de eerste maal in de ge schiedenis heeft Beverwijk nu zijn vierdaagsche. Talrijke wandel enthousiasten zullen tusschen 19 en 22 Juni van het K.S.A.-gebouw in In Noord wij kerhout was een ver gadering belegd om te komen tot oprichting van een handelsavond school. De voorzitter van de Kath. Middenstandsvereeniging had de leiding en ook pastoor L. Brink gaf van zijn belangstelling blijk. Nadt uitvoerig was gediscussieerd over verschillende mogelijkheden, werd besloten een handelsschool voor den /middenstand op te rich ten.. Het bestuur werd samenge steld uit twee vertegenwoordigers van iedere standsorganisatie. Tot bestuursleden werden gekozen P. S. van Leeuwen (L.T.B.) Ie voorzitter, B, v. d. Hoorn (Middenstand) 2e voorz., J. Willemse (Middenstand) secretaris, H. Jansen (Volksbond) penningmeester, B. J. Wessels (Volksbond) en J. R. Zonneveld iL.T.B.) propaganda, pastoor v. d. Brink moderator. In zijn slotwoord sprak dé heer van der Hoorn de hoop uit dat de school rijke vruch ten zal afwerpen. Hij deed een be roep zoowel op ouders als op on derwijzers om htm volledige mede werking voor dit werk te geven. Met bet rooien van de tulpen is het seizoen der bedrijvigheid in het bloembollenvak begonnen. Immers dit Is het signaal om met ajle be schikbaar zijnde krachten te trach ten de waardevolle bloembollen een zoodanige behandeling te geven, dat zij voor de export klaar komen en over e'enige maanden kunnen worden verscheept naar het buitenland. Te vens is dit een sein om de bloem bollen. die wederom opgeplant wor den, de noodlge schuurbehandeling te geven, opdat er het volgend jaar wederom voldoende leverbare bollen voorhanden zullen zijn. Niet alleen de schuurbehandeling vraagt de aan dacht, doch ook het plantklaar ma ken der landerijen, de exportverzen dingen, de emballage en het vervoer. Op het pleta voor de St. Victor- kerk te Noordiwijkerhout is een pomp onthuld tex nagedachtenis van pastoor Westerwoudt. Tevoren was een Zielenvesper gehouden tot intentie van den overledene. Onder de aanwezigen bevonden zich fami lieleden en vrienden van pastoor Westerwoudt. Na deze Vesper bega ven de aanwezigen zich langs het graf van den overledene, dat onder een schaf van bloemen bedolven was, naar het monument. Pastoor Brink dankte het comité en de pa rochianen voor de pomp, die als opschrift draagt; Aan pastoor L, M. Westerwoudt. De uitreiking geschiedt voor de bewoners van Driehuis, Velsen- Dorp en IJmuiden in het Patro naatsgebouw aan den Zeeweg Woensdag 19 Juni.de letters: D F en Donderdag 20 Juni G—H. Men zal zich herinneren, dat bij de Bloemendaalsche politie verleden Jaar October aangifte werd gedaan van een formidabele dieftal. De heer P. N. Menten, die in 1899 te Rotterdam geboren werd en na een verblijf in Polen In de latere oorlogsparen ln een groote villa aan de Westerlaan 26 te Aerdenhout ging wonen, was ln de bevrijdingsdagen gear resteerd, verdacht van collabo ratie. Toen hij vrijgelaten werd en zijn villa wederom betrad, kwam hij tot de ontdekking, dat er voor een be drag van f3.500.000 aan schilderijen, effecten en sieraden gestolen was Bij die gelegenheid vermeldde hfj zelf, dat h(j tusschen een binnen- en een buitenband om een autowiel een groot aantal brillanten verstopt had. De politie maakte alarm en later werd medegedeeld, <jat het onderzoek zeer bemoeilijkt werd, omdat ver schillende verdachten ln Engeland en Amerika vertoefden. Wij trachtten den zwaar bestolene te interviewen maar hij was zoo druk met de op poring van zijn kostbaar bezit bezig, dat hij ons niet te woord kon staan. In „De Patriot" wijdde men ln die dagen een geheele pagina over iet schandaal van den bestolene geïnter neerd, waarbij nog talrijke voorbeel den van zijn bezitsvorming werden gegeven. De zaak bleef onopgehelderd be heer Menten treurde om zijn ver loren eigendommen, want zelfs geen dubbeltje van de f3.500.000.kon worden opgespoord. Thans Verzoekt de procureur-fis caal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam opsporing, aanhouding en voorgeleiding van dezen P. N. Menten, die verdacht wordt van sa menwerking met den vijand, ge pleegd ln Polen, waar hij ook zijn rijkdom verworven heeft. Het signa lement luidt: lang ongeveer 1.70 M. bruin-blond achterovergekamd haar bol gezicht, vermoedelijk gekleed ln groenachtig sportcost-uum met band tn den rug van het colbert, goed be spraakt, spreekt behoorlijk Dultsch en Poolsch. Wie hem vindt, belle op 11481, Haarlem. Wij vragen ons ln verbazing af, welke merkwaardige factoren in deze kwestie een rol hebben ge speeld. Menten ls eerst gear- resteerd, daarna vrijgelaten, heeft 'vervólgens aangifte gedaan van den grooten diefstal, waarbij bleek, dat hij een 1 ge millioentjes verder achter de hand had. en ls nu blijkbaar voortvluchtig. 51.. By het concertgebouw gekomen, wilde Vinkolini onmiddellijk naar binnen. „Halt!" zei een kauwende portier, „d'r wordt hier geen sterfelijk mensch toegelaten. Laat de kaartjes zien." „Die heb lk niet," zei Vinkolini. „Dan kompt u er niet ln," zei de portier. Hij draaide zijn snor on en vouwde zijn handen op zijn buik. „Maar lk moet naar Toscanlnl," riep Vinkolini wanhopig. „Dat kan wei zijn, meneer," sprak de portier, „maar d'r moeten zooveel menschen naar Toscaninl. Ik kan wél zeggen, dat alle menschen, die ik hier krijg, naar Toscaninl moeten. Is-t-ie even goed. Hahaha." En hy begon onbedaarlijk te lachéh. Vinkolini werd bleek van woede, maar de hertog Vertrok geen spier en stapte op den brullenden kerel af. „Zegt u het maar," zei de portier. „Ik .moet naar binnen," zei de hertog, „en gauw ook." „Wat zegt le?" vroeg de portier, die geen woord Nederlandsöh verstond. „Mteneer moet naar binnen." verklaarde Vinkolini. „Dat- moet meneer dan probeeren," zei de portier. Vinkolini bracht dit antwoord aan den hertog over en deze bedacht zich geen moment, maar stapte door de contróle en snelde naar de zaal. Vinkolini kwam onmiddellijk achter hem aan en de nortier was zoo de kluts kwijt, dat hij iedereen naar binnen liet zonder betalen wat een heele opschudding verwekte. De grootste opschudding echter kwam nog. Want nu was de hertog ln de zaal, waar tweeduizend ademlooze toehoorders naar adem zaten te snakken. Een bron van gezondheid In den ouderdom van 68 jaar overleed in het klooster der paters Oapucijnen de Zeereerw. Pater Li vinus, in de wereld Gerardus Ver stappen. Reeds, op jeugdigen leef tijd werkte hij in verschillende plaatsen a'a.n het geestelijk welzijn van de menschen uit zijn omgeving. In 1935 werd pater Livinus belast met de zielzorg der' parochie in IJnrulden'-Oost. Ook hier was hij een geziene figuur, niet zoozeer door grootsche daden, doch als ver trouwd vriend en raadsman, die in stilte werkte voor hen, die aan zijn hoedie waren toevertrouwd. Een slepende kwaal heeft hem echter uit dien vruchtbaren werkkring weggehaald, doch een ieder, die pater Livinus gekend heeft, zal hem vol dankbaarheid gedenken. De plechtige uitvaart wordt gehouden Woensdag 19 Juni des morgens 9 uur in de Kloosterkerk te IJmui denOost. De begrafenis vindt plaats op het Paterskerkhof te Udenhout. Bij groslijststemming is het poli tiek advies gehandhaafd; de lijst ziet er als volgt nu uit: 1. J. G. Randsdorp, Abbenes, 2. Th. v. d. Geest, Hoofddorp, 3. P. Touw, Nieuw-Vennep, 4. A. Bo- gaart, Zwanenburg, 5. J. J. Visser, Badhoevedorp, 6. H. Zoeteman, Lijnderdijk, 7. P. A. Stokman, Ab benes, 8. H. C. van Staveren, Nieuw-Vennep, 9. L. J. v. d. Lans, Abbenes, 10. N. Waasdorp, Hoofd dorp, 11. L. A. Poelsma, Zwanen burg, 12. P. Rijnbeek, N.-Vennep, 13. A. J. Huijsmans Hoofddorp, 14. H. R. Voorvaart, Badhoevedorp, 15. G. v. Es, Abbenes, 16. J. A. A. M. de Wolf, Badhoevedorp. De volgende candidatenlijsten voor den gemeenteraad zijn inge diend: A. R. Partij, Chr, Hist. Unie, C.P.N. „De Waarheid", Gemeente belangen, Partij van den Arbeid, R. K. Volkspartij, Staatk. Geref. Party. Op de vergadering van de Midden standsvereeniging te Voorhout was als spreker uitgenoodigd Jan Bakker, directeur van den Diocesanen R. K- Middenstandsbond in het bisdom Haarlem. Hij sprak over het onder werp „Middenstanders, er dreigt ge vaar". In korte trekken gaf spr. eenige voorbeelden, waardoor de middenstand in gevaar komt n.l. door het groot-winkelbedrijf en de coöperaties. Hi1 spoorde de aanwezi gen aan krachtig mede te werken om zoover te komen, qat cje midden standers zelf de macht in handen hebben met de regeering als advisee- rende stem. De vooriztter spoorde de leden aan deel te nemen aan de bedevaart naar Heiloo, die gehouden wordt op 10 Juli. Opgave tot deelname kunnen geschieden tot 22 Juni. Mgr. dr. J. Olav Smit, die na af wezigheid van ruim 6 Jaar uit Rome is overgekomen, zal 15 Augustus hier te lande zijn veertigjarig priester jubileum vieren. Tijdens een tornado aan het On- tariomeer trad de rivier Rouge bul ten haar oevers, waardoor 20 per sonen gedood en een aantal anderen gewond werden. Vele gebouwen wer den vernield. Auto's werden tegen de huizen geslingerd. Dezer dagen is in „De Land bouw" een protestvergadering ge houden tegen de regeeringsmaat- régelen betreffende de varkenshou derij. Strenge voorschriften ztjn noodig, maar men was van mee ning dat de nieuwe regeling van de varkenshouderij te ver gaat. Op het platteland zyn velen, die van eigen bedryfsafval een vaAen kunnen voeden en voor eigen le vensonderhoud een varken moeten houden. Het zal de vleeschpositie van Nederland ten goede komen. Een request ls naar minister Mansholt gezonden, om verzach ting van de aangekondigde maat regelen te verkrygen. AMSTERDAM, 17 Juni 1946 Vandaag werden de officieele no teeringen in Rubbers verwacht, doch volgens hoeklieden was de kans daarvoor zeer gering. De stemming was tamelijk vast Dfe oblivatiemarkt bleef nagenoeg prijshoudend. Van Staatsfondsen waren de 4 pet. leeningen 1940 1 en 1940 XI ex lichj-, in reactie. In tegralen daarentegen lagen eerder iets beter. De markt 6loot eenigszins ver. deeld. Op de Rubbermarkt werden tegen bet slot de biedprijzen nog verder verhoogd. Alleen in aand Oostkust konden koopers en ver- koopers tot elkaar worden gebracht op een koers van 85 pet. Petrol.- waarden lagen eveneens niet on gunstig. Bankaandeelen sloten on. regelmatig. HILVERSUM H, 415 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Woord voor den dag. 7.45 Nieuws. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Gram. 9.15 Ziekenbez. 9.30 Waterst. 9.50 Gram. 10.30 Mor- gend.. 11.00 Fluit-reeital. 11.45 Gram. 12.00 Stafmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Progr.-oveTz. 13.20 Pop. orgelbesp. 13.45 Espressivo. 14.30 Voordr. 14.50 Gram. 15.00 Sextet. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Gram. 16.15 „Zanggenot". 1645 Jongens en meisjes. 17.30 Piano recital. 17.45 Rijk Overzee. 18.15 Mandolinata. 18.55 Progr.-overz. 19.00 Nieuws. 19.15 Departem. 19.30 Engelsche les. 20 00 Nieuws. 20.05 Orgelconcert. 21.00 Lezing 21.15 Rad Philh. ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Na het nieuws.... 23.15 Gram. 23.50 Schriftl. HILVERSUM I. 301 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8 00 Nieuws. 8.i5 Progr.- overz. 8-20 Gram. 8.50 Huisvr. 9.00 Gram. 10 00 Morgenw. 10.20 Vrouw 10.35 Anny van Es, alt; 10.55 Continu-bedr. 11.45 Fam.- ber. 12.00 Ensemble George Prank. 12.30 Kalender. 12.35 Ramblers. 13.00 Nieuws.. 13.15 Vaudeville orkest. 14.00 Vrouw. 14.15 Louis Werner, cello. 14.15 Gram. 15 00 Jeugd. 17.00 Dddy Walis. 17.30 Volksherstel. 17.35 Jan Cordu- wener. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Cause rie. 19.15 Liedjes. 19.30 L*zing. 20.00 Nieuws. 20.08 Res.-orkest. 21.00 Voordr. 22.15 Cantabile- Septet. 22.45 Lezing. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Directeur: J. J W. Boerrlgter. Waarn, Hoofdredacteur: W. Severing

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2