Daadwerkelijke steun voor noodgebieden gevraagd VREDESVERDRAG MET ITALIË BESPROKEN Opgeschroefde campagne der Fransche communisten EEN VOGEL GEVLOGEN Von Papen verdedigt zijn politiek Byrnes stelt voor alle eischen tot schadevergoeding te laten vallen Wij Nederlanders zijn verantwoordelijk voor onze getroffen landgenooten" Hulpactie van Ned. Volksherstel Beschermt de Staat tegen de partijen zegt De Gaülle DINSDAG 18 JUNI 1946 PAGINA 3 Buitenlcmdsch overzicht Kath. Metaalbewerkers bijeen Onthulling gedeiikteeken generaal Snijders Het bunkerkamp „Kostverloren" in de Zandvoortsche duinen is ingericht tot vacantieoord. Een der bunkers, welke thans tot een aardig vacantiehuisje is omgebouwd Parijsche conferentie Neurenberg Bananendistrihutie vertraagd Radio-rede van Prinses Juliana Vischhandelaren wanden zich tot den minister Haringprijs van 12 cent bepleit ZAAK-DE VILDER IN HOOGER BEROEP Koningin zal decoraties uitreiken Int. zeskamp schaken In de belangstelling voor het Nabije Oosten is eon nieuwe stijging ge komen door de vlucht van den Groot-Moefti van Jeruzalem, die ln Parijs werd gevangen gehouden. De Moefti was een godsdienstig lei der der Arabieren, maar omdat in den Islam het religieuze onverbre kelijk verbonden is aan het sociale en politieke, ging zijn leiderschap verre de grenzen van het godsdien stige te buiten. Hij had grooten in vloed op zijn geloofsgenooten en wendde dezen tijdens den oorlog aan tegen de Engelschen, wier Falestina- Solitiek hij uit den grond van ztln art verfoeide, In den oorlog was een anti-Engelsche houding maar al te gemakkelijk een pro-Duitsche. Dit was bii den Moefti het geval. Hit wist in Berlijn te komen, confereerde daar met de nazi-leiders en hoopte zijn voordeel te doen met een even- tueele verovering van het Midden- Oosten door de Duitsche troepen. Die vlieger ging echter niet op en de Geallieerden detineerden hem te Parijs. Zijn terugkomst in het .midden der Arabieren van Palestina is allesbe halve gunstig voor de Engelsche po sitie in dat land, waar zij toch al tal van moeilijkheden ondervinden door de voorgenomen stichting van den Zionistischen staat. Er is alle reden om te verwachten, dat de Arabieren veel extremer in hun optreden zul len worden. Zij hebben reeds eerder gedreigd, zich tegen voortgaande Joodsche immigratie desnoods met geweld te zullen verzetten, en deze bedreiging kon wel eens overslaan in „djïkat" (heilige vrede, maar ook heilige oorlog om dien vrede te waar borgen in <jen geest van den profeet) hetgeen een einde zou maken aan ^.de kalmeer-taktiek van de Britten. ^BEn het zou ook een nadeelige uit werking kunnen hebben op de Mo hammedanen in Britsch-Indië, die juist bezig zijn zich te schikken naar de Engelsche voorstellen inzake het verleenen van zelfbestuur aan dat machtige schiereiland. Men is niet algemeen overtuigd van de goede tróuw der Fransehen, die den Moefti hebben laten ont glippen. Men kan zich voorstellen dat deze geste een soort wraakne ming zou zijn voor het verlies der Fransche posities in Syrië en Liba non, waartoe de Engelschen wel eeraigszins gedreven hebben. Mis schien ook hoopt Frankrijk door de vorming der Arabische wereld een be langrijke macht in de Middellandsche Zee onder Engelsche auspiciën op deze manier tegen te werken. Maar dit alles is voorloopig niet meer dan speculatie. De houding van de hoofden der Arabische staten is nog niet duide lijk. Vast staat echter uit den aard der zaak dat zij anti-Britsche en antl- Amerikaansche actie in Palestina niet geheel zullen verwerpen, over tuigd als zij moeten zijn dat hier door de redding van het Arabisch karakter van het Beloofde Land na der komt. Het is evenwel niet waar schijnlijk dat Hij extremisme zullen toetuichen. Zij zouden daardoor de contrèle op de situatie verliezen. En dit extremisme zou zoo gauw van locaal of „nationaal" naar pan- islamitisch overspringen. Dat is niet voordeelig voor Ibn Saoed, die olie- concessies aan Amerika geeft; voor Faroek, die al meer dan genoeg te stellen heeft met de Egyptisch-natlo- nalistische Wafd-partij 'en voorshands nog alleen maar profijt kan trekken uit vriendschap met Engeland; Voor Feisal van Irak, die zijn rijk prac- tisch aan de Engelschen dankt, en Juist op dit oogenblik voor zijn gebit in Engeland vertoeft; en voo- Turkije, den thans wsit afzijdigen, niet Arabischen maar wel Mohamme- aaanschen, eersten grondlegger van 't Arabische verbondenheids-gevoel, die tegenover zijn Eussischen buurman minder op zijn eigen dan op de Engelsch-Amerikaansche kracht moet rekenen. Gisteren is het eerste congres na de bevrijding van den Ned. Kath. Metaalbewerekrsbond te Utrecht ge houden. De voorzitter, de heer v. d- Brink, releveerde de gebeurtenissen in de dagen van «de gedwongen op heffing van den bond in 1941. Niet minder dan f 1.959.763,58 aan bonds- bezit ei f 1.472.795,40 aan werkloo- zenkasbezit werden in handen van Woudenberg achtergelaten. Het aan tal leden bedraagt momenteel 23.487. Herstel van den export is een le vensbelang voor het, geheele volk, aldus spr.. Het is een noodzakelijk heid dat een einde wordt gemaakt aan de misdadige „staak maar raak"-methode van de E.V.C., die bij de doorvoering ons volk verpau* periseert. In het Ned. Legermuseum is in te genwoordigheid van een aantal auto riteiten. alsmede van ritmeester Dor- hout Mees als vertegenwoordiger van Z. K. H. Prins Bernhard, een gedenk- teeken onthuld voor wijlen generaal C. j. snijders, opperbevelhebber van land- en zeemacht ln de oorlogs jaren 1914—1918. °®neraal W. J. C. Schuurman Leeft generaal Snijders geschetst als een man van uitzonderlijk formaat, w^ens beslissingen werden gedragen door een groote kennis van zaken en diepgeworteld verantwoordelijkheids besef. Mevr. de wed. Snijders verrichtte het onthullingsceremonieel, waarna een deputatie van den bond van ridders der Mil. Willemsorde een krans legde aan den voet van het monument. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat de „lievelingstulband" van den groot- Moefti hem per speoialen boodschap per la toegezonden. Onder voorzitterschap van Byrnes bespraken de vier minis ters gisteren te Parijs de clau sules van het vredesverdrag met Italië. Byrnes verklaarde dat de Vereenigde Staten bereid waren Italië te helpen door afstand te doen van alle eischen op Italië, met Inbegrip van herstel betalingen. Bevin en Bidault verzetten zich hiertegen, terwijl Molotof zich naar geen van bei de zijden wilde binden. Bidault verklaarde, dat Frankrijk zijn eischen op herstelbetaling nog schatte op 110.000.000 gulden. Bevin en Byrnes konden nog geen schatting opgeven, hoewel Byrnes verklaarde, dat een voorloopige Amerlkaansehe schatting 275 millioen gulden beliep. Molotof was van meening, dat het onmogelijk is de herstelbetalingen van Italië te bespreken voor men de vraag heeft beantwoord of Italië de ze wel kan opbrengen. Hij herin nerde er aan, dat men de vorige maand had verklaard, dat Italië te arm was om herstelbetalingen- te kunnen opbrengen. Hij stelde voor dat de ministers zouden besluiten genoegen te nemen met een gedeel telijke schadevergoeding, terwijl zij het aan de deskundigen zouden over laten het Juiste bedrag van de schade te bepalen. Op dit moment bood Byrnes aan alle eischen tot schadevergoeding te gen Italië te laten vervallen. De ministers besloten een speciale commissie in te stellen, waarin ook Italiaansche verte genwoordigers zouden worden opgenomen, die alle eischen tot schadevergoeding op Italië zou den behandelen. Gisteren was het precies twaalf jaren geleden, dat Franz von Papen de beroemde Margurber rede hield, waarin hij waarschuwde tegen c!e wijze waarop de nazi's rechten va d kerk, critiek en individu met voe ten traden. Von Papen maakte deze rede tot de voornaamste basis van zijn verdediging. Kubuschow, zijn advocaat, die wordt bijgestaan door von Papon's zoon, noemde de rede voering „uniek" in 'de geschiedenis van den nazistaat en de publicatie er van was dan ook door Göbbels verboden. Von Papen zeide, dat hij op dat oogenblik tot de conclusie ge. komen was, dat Hitler's regiem ge vaarlijk was. Hij noemde den vroe- gerem führer thans „compromisloo- zen autocraat". Een der beschuldi gingen, die von Papen als katholiek het meest aan het hart gingen was medewerking aan kerkvervolging door schending van het concordaat Het waren Bormann en Göbbels. die Hitier telkens weer tot maatregelen tegen kerk brachten en von Papen beweerde herhaaldelijk te hebben ge protesteerd. Hij zeide zich verplicht gevoeld te hebben zich ondanks deze ontwikkeling niet terug te trekken, omdat hij daarmee niets bereiken kon „Trouwens ook de Paus heeft den Berlijnschen nuntius niet terug geroepen," zeide von Papen. Breed voerig sprak von Papen oolr over zijn rol in Oostenrijk en hij deed daarMj voorkomen alsof het hem moeite kostte zich in voor een diplomaat, passende woorden te blijven uiten In Oostenrijk bestond er na den moord op Dolfués het gevaar dat ook daar het streven naar vriendschap met Duitschland een fiasco zou wor. den. Daarom ben ik naar Weenen gegaan, zeide von Papen De door Messersmith aangehaalde uitlatingen als zou von Papen beweerd hebben gekomen te zijn om Oostenrijks re geering te ondergraven en te ver zwakken, noemde beschuldigde hoogst verwonderlijk, aangezien hij een zeer slecht diplomaat geweest zou zijn, wanneer hij zijn hart zoo bad opengelegd. Von Papen, die bijna aan bet einde van zijn directe getui genis is, zal morgen door Maxwell Fyffe ln kruisverhoor worden geno men, In de kringen van de Italiaansche ambassade en de delegatie te Parij3 is men verontwaardigd over het ver langen van Molotof, dat de Interne politieke situatie in Italië door de ministersconferentie ln behande ling dient te worden genomen. Politieke waarnemers merken in middels op, dat bij Molotof's ver zoek. om de binnenlandsche situatie in Italië op de agenda te plaatsen, verwezen werd naar de ongeregeld heden in Napels, Tarente en andere steden, welke geëindigd waren voor dat het voorstel werd ingediend. In de bijna haastige toestem ming van Byrnes en Bevin om den binnenlandschen toestand van Italië op de agenda te plaatsen, ziet men de aanwijzing, dat de Vereenigde Staten en En geland dezelfde concessies van Rusland zouden kunnen vragen ten aanzien van de interne poli tiek der Balkanlanden. Toch neemt men aan, dat de Sovjet delegatie zich heftig zal verzet ten tegen een eventueele be moeiing van de Westelijke mo gendheden met de binnenlandsche aangelegenheden dezer landen, in het bijzonder Bulgarije en Roemenië. (United Press). De aangekondigde distributie van bananen voor, kinderen gehore in 1943 of later heeft vertraging ondergaan, daar het schip met ba. nanen, dat 15 Juni ln Rotterdam werd verwacht, door machinesto ring zijn route heeft moeten wijzi gen. Eind Juni wordt evenwel een tweede schip met bananen in de haven van Rotterdam verwacht. Een gedeelte van de lading zal dan zoo snel mogelijk in distributie worden gebracht. T In de noodgebieden heeft de bevolking met de meest primi tieve middelen, met een onbe- grensd vermogen om uit niets iets te maken en met ware volharding iets grootsch ver richt. Herhaaldelijk ben ik bij mijn tochten getroffen dtmr den geest van 'samenwerking, waarin men aan het opbouwen is, door de waarheid van ons aloude: eendracht maakt macht. Dit alles i%voor ons ge heele land van enorm belang en verdient meer aandacht en waardeering, dan er tot nu toe vaak aan gegeven is, aldus H. K., H. Prinses Juliana die gisteravond in Jhaar kwaliteit van presidente van Ned. Volks herstel voor de radio sprak over; „Volk in nood". De actie, die in de komende veer tien dagen zal worden gevoerd voor het door Nederlands Volksherstel in het leven geroepen fonds noodgebie den, geeft mij een welkome aanlei ding uiting te geven aan de gevoe lens, die bij mij gewekt zijn door de kennismaking met die deelen van ons volk, die het zwaarste door den oorlog getroffen zijn, aldus vervolg de de Prinses. Vóór alles wil ik hier getui gen van mijn groote bewondering voor den moed en de energie, waarmede de bewoners van de noodgebieden uit puin en chaos weer hun leven aan het opbou wen zijn onder onzegbaar moei lijke omstandigheden. De verras sende snelheid, waarmede de her bevolking van de verwoeste en ge- evacueerde gebieden is geschied, is te danken aan het feit. dat de van have en goed beroofde be woners niet gewacht hebben totdat hun weg naar huis ge- effend was door overheidsmaat regelen, maar dat zij zelf van het eerste oogenblik, waarop dit na de bevrijding mogelijk was, de handen uit de mouwen heb ben gestoken en zich liever thuis de grootste ontberingen hebben getroost, dan elders van ande ren afhankelijk te bljjven. Het is mij dan ook een behoefte om, nadat mijn man en ik in Denemar ken, Zweden en Zwitserland den dank van het Nederlandsche volk hebben overgebracht voor alle hulp die het buitenland gegeven heeft, thans bewondering uit te spreken voor allen in ons eigen land, die zelf hebben aangepakt en die door hun eigen krachtsinspanning en ini tiatief ai het verwoeste niemands land in Nederland weer bewoonbaar en „vruchtbaar hebben gemaakt. Er is echter nog ontstellend veel ellende in ons land. Het particu lier initiatief .heeft niet de taak en ook niet de mogelijkheid, om den be- (Telefonisch van onzen Parijsclien correspondent) Het Centraal Comité der Com munistische Partij heeft zich uitgesproken voor handhaving van den socialist Gouin aan het hoofd eener regeering. die in sa menstelling sleohts weinig zal afwij ken van de thans demisslonnaüe. Het acht dit de beste oplossing der re geering, zoogenaamd wijl zij het snelst uit het provisorische voert. In deze even onwaarachtige als opge schroefde campagne der Communisti sche partij, waarin de vooruitgang van de Republlkelnsche Volksbeweging werd voorgesteld als een vooruitgang der „reactie" en waarin alle hens aan dek van het schip van het anti-clert- calisme werden geroepen, zou het ver wonderlijk zijn geweest, Indien het comité de candidatuur van Bidault had aanvaard. Nu echter de socialis tische partij nogmaals verzekerd heeft van een nieuw regeerlngsvoorzitter- schap niets te willen weten, en de Volksbeweging, dat zij de candidatuui van Bidault handhaaft, is men er uiterst benieuwd naar, hoe de Con stituante het klaar zal spelen as. Woensdag een formateur aan te wijzen. Aan de huidige regeerlngscrlsls ont- leenen de door Gen. De Gaulle Zondag te Bayeux ontvouwde grondwetsideeën bijzondere actualiteit. De communis ten verwijten De Gaulle, dat hij een soort apologie heeft gehouden ten gunste van de presidenteele macht Zij zullen weldra lnsinueeren voor zijn persoonlijke macht. Maar bulten de communistische gelederen neemt van dag tot dag het aantal toe van hen, die tot het inzicht komen, dat alhans zeker de bevoegdheid tot het aanwijzen van den regeeringsformateur beter kan berusten ln handen van een boven de partijen staandèn presi dent. dan ln handen van een ln do partijen opgaande volksvertegenwoor diging. Bescherming van den staat tegen de partijen schijnt overigens een leiden de gedachte te zijn ln De Gaulle's opvattingen over de vraag, hoe de toe komstige Fransche grondwet er uit behoort te zien. Deze bescherming legt hij vooral in een versterking van de uitvoerende macht, welke nauw keurig gescheiden moet zijn van de wetgevende macht. De uitvoerende macht moet daarom voortkomen uit den president, die niet slechts de re geering benoemt, maar ook, door de ministersvergaderingen voor te zit ten, er de continuïteit vertegenwoor digt. HIJ moet verder het recht heb ben om ln gevallen van uierste ver warring de volksvertegenwoordiging te ontbinden en het volk ln een nieu we verkiezing om zijn uitspraak vragen. Om zijn functie het scheidsrechter lijk karakter te verzekeren, moet ae president gekozen worden door een nog breeder kiescollege dan hgt uit twee kamers bestaande Parlement. Van de door De Gaulle ontwikkelde grondwetsidee merkt men vrijwel al gemeen het volgende op: zij komt li', aanzienlijke mate overeen met het Grondwetsplan van de Volksbeweging; zij behelst de voorwaarden waaron der De Gaulle genegen zou zijn even tueel een presidentschap der nieuwe Republiek te aanvaarden. De redevoe ring te Bayeux beteekent dan ook reeds De Gaulle's sensationeelen terug keer ln het openbare leven van het land, en men zal er ongetwijfeld nog meer van hooren. woners van bunkers, kippenhokken en te kleine noodwoningen weer een normale huisvesting te geven. Maar het kan er wel zeer veel toe bijdra gen, om hun moeilijke levensom standigheden te verzachten. Ik denk hier bijvoorbeeld aan de gezinszorg, de wijkverpleging, de kleuterzorg, vaeantiezorg voor huismoeders en kinderuitzending, die door vrijwil lige organisaties worden behartigd en in de noodgebieden tot de grootst mogelijke activiteit moeten worden gebracht. Tenslotte deed H.K.H. een drin gend beroep op alle landgenooten om te beseffen dat wj) als Nederlan ders verantwoordelijk zijn voor onze getroffen landgenooten in alle groote en kleine noodgebieden. zij vroeg dit in de komende weken daadwerkelijk te toonen. (Van onzen Haagschen redacteur) Vlschhandelaren en haringven ters hebben Maandagmiddag in Den Haag lang vergaderd over wat hun te doen staat, nu zonder voorkennis van de vakgroep de Overheid heeft bepaald, dat de haring 8 cent mag kosten en dat voor het schoonmaken 1 cent per stuk in rekening mag worden ge bracht. Er waren op deze vergadering be stuursleden van de afdeelingen van de vakgroep Detailhandel in Visch uit Amsterdam. Rotterdam, Den Haag. Haarlem, Tilburg, Breda, enz. En zij allen waren het er over eens, dat deze Priis te laag Is. 9 cent voor een haring zelden zij, accoord. maar 1 cent voor het schoonmaken, dat is te weinig. Het weekloon van een ge schoolden knecht in aanmerking ge nomen komt het erop neer, dat de handelaar geld moet toeleggen op het schoonmaken. Met algemeene stemmen besloot men den minister voor te stellen den prijs voor het schoonmaken op max. 4 cent te zetten. Op deze wijze zou zwarte handel onmogelijk zijn, aan gezien ook hii geringe .aanvoeren de maximumprijs van 12 cent voor een schoongemaakten haring zou gelden. Bij grooten aanvoer kon hij door de normale concurrentie zakken tot ongeveer een dubbeltje. Als de minister vandaag wei gert het voorstel van de vakgrócp te accepteeren, dan zullen de afdeelingsbesturen hun leden ad- viseeren geen haring meer te verkoopen. Voor den Bijzondere Raad van Cas satie zijn behandeld de beroepen van de gebroeders De Vilder tegen het vonnis van het Bijzonder Gerechts hof. te Amsterdam De procureur fiscaal requlreerde tot verwerping van het beroep van den procureur fiscaal te Amsterdam en verwijzing van de zaak naar het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden. De president deelde mede. dat de raad geen termen aanwezig acht thans in te gaan op het verzoek van de verdediging tot in vrijheidsstelling van de verdachten. De uitspraak werd bepaald op 12 Juli. H. M. de Koningin zal 20 Juni op het vliegveld Soesterberg een aantal decoraties uitreiken voor uitstekende daden, verricht tijdens den oorlog. O.a. zal een tiental rid ders der Militaire Willemsorde worden geïnstalleerd. Na afloop van de uitreiking der decoraties zullen de aanwezige troe pen défileeren voor Hara Majesteit en de sedert het begin der vijan delijkheden benoemde ridders M. W. O. Nadat Vrijdag het groote interna tionale schaaktournool te Zaandam besloten werd, begon Maandag in het gebouw van de Kamer van Koophandel te Zaandam de interna tionale zeskamp. De Tsjech Kott- nauer. die voor het vorige tournool had ingeschreven, doch door visum- moeilijkheden twee dagen te laat aankwam en daardoor moest wor sen uitgeschakeld krijgt door dezen zeskamp toch nog gelegenheid zijn krachten met zijn rivalen te meten. De andere deelnemers in den zes kamp zijn de Hongaar Szabo, de Zweed Stoltz en de Nederlanders Cortlever, Van Tol en Sandifort De resultaten van den eersten dag luiden; KottnauerSaabo O.I, SandifortStoitz 01. Tijdens de jaarvergadering van de Internationale Federatie van Motor rijdersclubs te Genève. werd onze landgenoot Plet Nortler met alge meene stemmen tot voorzitter be noemd van de Internationale Sport- commissio.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3