m Besprekingen begonnen Staiingspolitiek Jonge soldaten zijn den oorlog goed doorgekomen Het wèer Fundamenteel meeningsverschil tusschen Nederlanders en Indonesiërs? Bezettingstijd heeft geen merkbaren invloed gehad Vieeschrantsoen wordt verhoogd Houding Chr. fracties en P. v. d. Vrijheid Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23573 WOENSDAG 19 JUNI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Mevrouw Michiels to an Kessenich, echtgenoote van den burge meester van Maastricht, heeft het initiatief genomen, om de graven van Amerikaansche soldaten, op de begraafplaats Margaten, te laten onderhouden door Nederlandsche families. Zij is in Washington aangekomen, waar zij Vrijdag in een pers conferentie de Amerikaansche journalisten ontving INDONESISCHE VOORSTELLEN Veroordeelingen in Unilever-zaak De voormalige president van de Fransche provisorische regee ring, generagl De Gaulle, om ringd door een menigte in de straten van Bayeux (Norman- dië), waar hij Zondag l.l. een redevoering hield over de Fran sche binnenlandsche politiek en daarbij wees op de noodzaak van een twee-Kamerstelsel Naar 250 gram per week Extra bon voor een ei Veldslag rond auto met chocolade Kleuterhuis „Margriet" bestaat één jaar Tabaksbonnendrama De kabinetsformatie Twee van de drie missionarissen thuis Evenals het vuur verstikt en uitdooft, indien het wordt afgesloten, zoo verzwakken en sterven ook de driften, die gij \^in uw hart gevangen zet. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het gaat niet goed met de communistische E.V.C. Voor al Maandag J.i. was een „zwarte dag" voor de sta kingsleiders. Ten eerste heeft <Te E.V.C.zooals men heeft kunnen le zen. het proces tegen minister Drees en den Staat der Nederlanden ver loren. Ten tweede hebben de arbei ders van de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouwmaatschappij na acht weken staking het werk hervat zon der eenig resultaat te hebben be reikt. Een duidelijke nederlaag voor de E.V.C. dus, daar de door haar georganiseerde staking is opgeheven zonder dat zij er ook maar eenigs- zins in gemoeid ls. Er begint, naa^ het ons voorkomt, een kentering in de houding van vele arbeiders te komen, nu zij be ginnen in te zien, dat het de E.V.C niet in de eerste plaats gaat om de materieele positie van de bij haar aangesloten leden tf verbeteren, maar dat het den leiders der E.V.C. voor al te doen is om officieel als orga nisatie erkend te worden. Het is be grijpelijk, dat de meeste stakers zich hiervoor maar matig Interesseeren. Zij hebben Immers het werk neer gelegd dm hun eigen eischen of die van anderen Ingewilligd te krijgen en voelen er niets voor zich voor het karretje van het E.V.C.-bestuur te laten spannen om aan „stakings- politiek" te gaan doen. Het N.V.V. Zit mtusschen ook niet stil en raadt de E.V.C. aan zoo spoedig mogelijk tot een fusie over te gaan. want dan ls de erkenning automatisch een feit. Misschien is het in dit verband nog eens goed te herinneren aan de wijze houding van het Episcopaat, dat terecht de reeds meermalen, gebleken be reidwilligheid om met de E.V.C. te gaan samenwerken bewijst het het verbod voor katholieken om lid van het N.V.V. te worden heeft gehand haafd. De E.V.C. wil voorloopig echter van geen fusie weten, daar zij ten koste van wat ook eigen er kenning wil doorzetten. Daarom ook is zij boos op een groep stakers die in „Het parool" den voorzitter van da E.V.C. fel aanvielen. „Wij staken niet," aldus schreven deze menschen, „om de erkenning der E.V.C.. maar om de grieven die wij hebben. Eerst de grieven weg en dan gaan wij pra ten." De „Waarheid verwijt hun, „dat deze groep stakers door de boomen het bosch niet meer ziet; wat misschien beteekent. dat de stakers door de vele sta kingen de E.V.C.-leiding niet meer zien. ..E.V.C-ers. let op uw zaak", vermaant het blad „niet om de grie ven, doch om de erkenning gaat het. Immers, de grieven komen alle stuk voor stuk voort uit de niet- erkenning der B.V.C." Als de E.V.C. dus erkend is, zijn de grieven der arbeiders verdwenen. WIJ kunnen het ons nauwelijks voor stellen. De communistische E.V.C. is Immers wel gedwongen grieven te zoeken en tot stakingen op te wek ken omdat ze> dan eigenlijk geen ®:V.C. meer is en geen bestaansmoge lijkheid meer heeft. Haar doel ls im mers niet om tot rust in de arbeids- houdingen te komen, maar juist van fle onrust, al of niet kunstmatig opgewekt, moet zij het .hebben. Daar om gelooven wij niet, dat met de erkenning der E.V.C. de rust en de orde hersteld zouden zijn. Het com munisme kan in het na-oorlogsche Europa alleen tot bloei komen door den chao?. die alom heerscht, uit te buiten. De E.V.C. doet niet anders. En wie soms nog mocht twijfelen, of zij wel uit het communistische gezin komt. die bekijke maar eens de candidaten op de Amsterdamsche en Rot.terdam.sche ljjst der com munistische partij voor de gemeen teraadsverkiezingen. Misschien valt het hem dan op, dat zoowel de E.V.C.-voorzitter Blokzijl te Amster dam als de E.V.C.-bestuurder Van den Berg te Rotterdam op de com munistische ïyst voorkomen. Verwachting tot Donderdagavond: Matige, aan de kust HldeHjk nog krachtige ivln.i tusschen Zuid west en Noord-West. Wisselende bewolking met vooral aanvanke lijk buien. Nog koud. Zon onder 21.T>:1. Maan 0.37— 9.47. Zon op 4.19. Gisteren z((n, volgens U.P., de be sprekingen tusschen de vertegen woordigers van Nederland en de Indonesische „regeering" over de „verdere Indonesische voorstellen", die SJahrir gisteren door Britsche bemiddeling aan dr. Van Mook lieeft overhandigd, begonnen. D.r. van Mook en Sjahrlr hebben elkaar nog niet ontmoet, maar verwacht wordt dat zij binnen enkele dagen een per soonlek onderhoud zullen hebben ter opheldering Van de Indonesische voorwaarden. Welingelichte, neutrale kringen zijn niet optimistisch over de moge lijkheid, dat de Nederlanders de voor stellen in hun huldigen vorm zullen aanvaarden. O.a. meent men dat een fundamenteel meeningsverschil be staat over de Nederlandsche en de Indonesische interpretatie van den term gezag de facto. De Nederland sche interpretatie is een interne contróle «rfver het betrokken gebied binnen het kader van het Nederland sche Koninkrijk, de Indonesiërs leg gen het uit als een volledige onaf hankelijkheid als souvereine staat. Dit verschjl weerspiegelt siicl» in het Indonesische verzoek om een „Verbond" tusschen den „Indone- sischen Vrijstaat" en Nederland. Neutrale .waarnemers zijn van oor deel, dat de Nederlanders .zeker zuilen weigeren een dergelijk verbond te onderteekenen, omdat dit internatio nale erkenning en volledige Indone sische onafhankeiykheid zou betee- kenen zonder de zekerheid van eenlge Nederlandsche contröle. Dezelfde bronnen verwachten, dat de Nederlanders zich krachtig zullen verzetten tegen de clausule 'in het Indonesische voorstel, dat geen Nederlandsche troepen meer in Indonesië zullen landen. De Ne derlanders achten, naar men meent, de huidige strijdkrachten te zwak om de orde te handhaven, zelfs als men een overeenkomst zou bereiken. Men is van meening, dat een cate gorische afwijzing door Nederland Volgens de oude bevolkings statistieken, aldus luit.-kol. A. lieve/. gisteravond voor de radio, zou de lichting 1945 een sterkte moeten hebben vim 8O.OO0 man, doch liet was niet bekend, wel ken invloed de 5 oorlogsjaren op deze lichting gehad hadden. Zij ls 79.000 man sterk, en hieruit kan norden afgeleid, dat zij nu meriek niet veel van <|eu oorlog en den bezettingstijd geleden heeft. De nieuwe lichting ls in de eerste maanden van dit Jaar gekeurd Aan deze keuring ligt het Canadee- sche stelsel ten grondslag, waarby de Indeeling der dienstplichtigen nauw samenhangt met den keuringsuit slag. Van de lichting bleek 2 pet. tuberculose te hebben, waarvan 4 pet. inactief en 1 pet. actief, van welke laatste groep de helft z.g. „open- tuberculoëe" had. Een nieuwen dienst In het leger vormt de psychologische dienst. Hier- hi| worden de intelligentie en karak tereigenschappen van lederen Jonge man aan een onderzoek onderworpen aan dé hand van een aantal tested en een persoonlijk onderhoud. Op grond van dit onderzoek wordt een aantal Jonge mannen afgekeurd voor den dienst, terwijl voor de overigen ook dit onderzoek ertoe bijdraagt, eiken man op de voor hem meest geschikte plaats in het leger te bren gen. Van de jongemannen, die voor de keuring verschenen, bleek 77 pet. ge schikt, 31 pet. ongeschikt en 3 pes. tijdelijk geschikt. Het aantal af- gékeiirden was ditmaal lager aan ln de jaren voor den oorlog, toen dit varieerde van 3530 procent. Afge zien v'in liet betrekkelijk groote aan tal t.b.c.-gevallen, kan men zeggen, nat <ie slechte voedingsomstandlg- heden van den bezettlngstyd op den llchamelljken toestand van de nieu we lichting geen merkbaren Invloed hebben gehad. De invloed van den oorlog kwam daarentegen wel tot uiting in de psychische gesteldheid van de ge- keurden. By velen uitte zich een zekere onrust en vaak ook een aige- van de Indonesische, voorstellen ge vechten op groote schaal tengevolge zou hebben, waarschijnlijk gevolgd dodr interventie van de aijde der ver- eenigde naties, aldus meldt U.P. tenslotte. De berichten, die uit Bekassl en Tangerang komen, zijn nog steeds alarmeerend. Een groote Chineescho gemeente wordt geterroriseerd door Indonesiërs, die door het minste in cident gebracht kunnen worden tot het bedryven van nieuwe massa moorden. De evacuatie van Chineezen met hun gezinnen heeft voortgang. Dui zenden van hen zijn ondergebracht in kampen onder bescherming van de geallieerden en geregelde Indone sische legerafdeelingen. Naar schatting is er voor een to taal bedrag van zes millioen gulden in en bij Tangerang vernield. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 49-jarigen procuratiehouder by de Unilever Verkoopcentrale, J. B., en den 52-jarigen kantoorbediende P. G., die ruim 250.000 rantsoenbón nen voor margarine verduisterd had den, resp. veroordeeld tot anderhalf jaar en acht maanden gevangenis straf, met aftrek van preventief. meene desillusie. Voorts viel nog een zeker scepticisme te constateeren. Merkwaardig noemde spr. het, dat bij een intelligentie-onder zoek, waarbij de resultaten be oordeeld werden naar Engelsche normen, er naar verhouding meer Nederlandsche Jongens in de hoogere intelllgéntieklassen val len, dan Engelsche. Dit vindt trouwens bevestiging in de rap porten van Engelsche comman danten over de opleiding van onze jongens ln Engeland. De geest onder de jonge recruten is goed en er bestaat weinig neiging tot lijntrekken en lanterfanten. Met ingang van 23 Juni zal het vieeschrantsoen voor de leeftijds groepen boven vier jaar worden verhoogd van 150 tot 200 gram per persoon per week. Tevens zal op 20 Juni voor verbruikers boven vier jaar een extra bon voor 100 gram vleesch worden bekendge maakt, die van 23 Juni af veertien dagen geldig blijft. Zooals reeds eerder is aange kondigd tfacht de regeering de be perkingen, die het levensmiddelen pakket o-a. door de verlaging van het broodrantsoen heeft onder gaan, aan te vullen met andere producten. Het ligt in het voorne men, indien mogelijk, regelmatig boven dit nieuwe rantsoen een extra bon voor vleesch aan te wij zen, opdat het vieeschrantsoen, behalve voor- de kinderen van 0 t/m 4 jaar, in dat geval gemid deld 250 gram per week zal be dragen. Morgen zal een t>on worden be kend gemaakt, waarop personen, geboren in 1925 of vroeger, op nieuw een ei zullen kunnen koopen. Gedreven door snoepzucht en baldadigheid graaiden eenige kinderen een aantal plakken cho colade uit een vrachtwagen van de A.T.O.. die stil stond On de Haarlemsche Kampervest. Geheel ondeskundig glne men te werk, zoodat bij uet starten van den auto de lading los kwam te lig gen en ongeveer 70 kg. chocolade uit den wagen viel. Als een zwerm vogels nestelde eeii honderdtal kinderen zich op deze begeerens- waardige massa, doch reeds na enkele oogenblikken ontaardde dit Incident lu een waren veldslag. Men voclit, sloeg, stompte en schopte elkaar, terwijl de clioco. lade steeds van elgenaar verwis seldetotdat de politie ter plaatse verscheen en een ieder met mond en handen vol chocola wegstoof. Thaws speurt de politie ilverlg naar degenen, die ,je orga nisatoren van dezen diefstal zyn geweest. J Het kleuterhuis „Margriet" op het Kennemerplein bestaat van daag juist een jaar. In deze 12 maanden is er veel en belangrijk werk verricht. Honderden zwakke en herstellende kinderen hebben daar onder uitstekende leiding een goede verzorging' genoten. De kleu ters van 1 tot 6 jaar worden op medisch advies geplaatst en kunnen het tehuis gedurende een of meer maanden bezoeken. Er bestaat ge legenheid 60 a 70 jongens en meisjes tegelijk op te nemen, die eiken dag 's morgens 8 uur ko men en tot 's avonds 6 uur in het kleuterhuis verblijven. Zooals men weet ls het initiatief tat stichting van het tehuis „Margriet" uitge gaan van het Zuiden en wel van Tilburg, dat onmiddellijk na de be vrijding inventaris erf voor korten tyd zelfs personeel ter beschikking heeft gesteld voor 10 degelijke kleu terhuizen. Onder het mom, controleur van den C.C.D. te zijn, kwam gisteren ten tot nu toe onbekend ge&leven persoon ln een sigarenwinkel. Ijve rig vergeleek de pseudo-controleur de staten van verkoop met den voorraad bonnen en tabaksartike len. Tevreden over de wijze, waar op de eigenares haar zaak beheert, verdween het Individu, doch zooals later bleek met medeneming van een honderdtal' tabaksbonnen. (Van onzen parlementairen redacteur) In aansluiting op wat wij gis teren meldden met betrekking tot de houding, welke de fracties van de Anti-Revolutionnairen en do Chrlstelijk-Hlstorischen ten op zichte van het komende kabinet zullen aannemen, vernemen wij uit goed ingelichte kringen nader, dat inderdaad het kabinet op een loyale samenwerking met deze fracties, alsmede met de fractie van de Partij van de Vrijheid op verschillende punten van het re- "geeringsprogram zal mogen reke nen, zonder dat dit in het minst wil zeggen.* dat deze fracties zoo ver gaan. dat zij tot de regeerings- coalitie zullen toetreden. Men mag dus wel voor zeker aanne men, dat er geen vertegenwoordi gers van deze drie fracties in het kabinet zitting zullen nemen. Niettemin beoordeelt men de kans, dat er toch eenige liberale en pro- testantsche figuren tot het kabinet zullen toetreden, vry gunstig. Al thans men rekent erop, dat dr. Beel naar zulke figuren zal zoeken, waarbij de mogelijkheid, dat hij zal slagen, gezien de omstandigheid, dat hij op eenige punten van zijn program de instemming van pro testanten en liberalen kon verwer ven, vrij aanzienlijk wordt geacht. Het verloop van de komende forma- tieve besprekingen zal dit nader moeten leeren. Mede met het oog hierop is men tamelijk gpmatigd in zijn verwach tingen ten aanzien van den tijds duur, welken de onderhandelingen met de uit fe noodlgen personen nog in beslag zullen nemen. Er kun nen zich nog allerlei verwikkelingen voordoen ten aanzien van de porte- feuille-verdeeling zoowel als ten aanzien van detailpunten in het programma, zoodat ervaren politieke waarnemers wijs meenen te doen den tijd, dien het nog zal duren al vorens de samenstelling van het kabinet bekend kan zijn, op een dag of tien te schatten. Men moet hopen, dat het inder daad ook niet veel langer zal du ren, want in welingelichte kringen wordt het aspect, dat de ontwikke ling der Indische zaken biedt, zeer zorgeiyk geoordeeld. Het nieuwe ka binet, dat met dezen toestand ge confronteerd wordt, zal daarmede aanstonds een zwaren vuurdoop on dergaan. die van alle belangrijke proeven, waaraan het ook op andere punten zal worden blootgesteld, wel de voornaamste is. Juist terwille van de zorgelijke wending, die de dingen in Indië nemen, ziet men reikhalzend uit naar het optreden van de nieuw# regeering. De Partijraad en het hoofd bestuur van de Party van den Ar beid hebben gisteren een geheim# vergadering gehouden. Na afloop werd het volgende com muniqué verstrekt „De Partijraad van de Partij van den Arbeid heeft kennis genomen van het resultaat der besprekingen, die namens de Tweede Kamerfrac tie met den heer Beel zijn gevoerd over de vorming van een parlemen tair kabinet, steunende op de Partij van den Arbeid en de Katholieke Volkspartij. De' Partij'raad oordeelde, dat wat de grondslagen van een program betreft, de voorwaarden voor een vooruitstrevend bewind aanwezig zijn. Wanneer de samen stelling van het kabinet hiervoor de noodige waarborgen biedt en wanneer dit program en dit kabinet ook van de zijde der K.V.P. Ifi pro gressieven geest worden gesteund, zoo meende de Partijraad, zal een con structieve welvaartspolltiek in Ne derland mogeiyk zijn. De Partijraad verzocht de fractie, hierop niet al-, leen thans, maar ook tydens het op treden van het te vormen kabinet, het oog gericht te houden." Met de „Jan Lieven" is van de Afrikaansche kust in Rotterdam aangekomen pater Willem de Rooy M.S.A. uit de Eendrachtstraat te Haarlem. Pater Dirk. die evenals zijn beide broers ln de Missie van de Goud kust ln Afrika werkt, repatrieerde op 11 Maart, nadat hij zeven jaar de tropenzon trotseerde. Pater Willem de Rooy vertrok op 28- larigen leeftijd, begin 1987, naar de Goudkust. De derde zoon van de gelukkige familie hoopt eind van dit jaar eveneens eenigen' tijd in den familiekring terug ta keeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1