Z.H. Exc. Mgr. Huibers opent Zesde Eeuwfeest Wat bereikt was, werd losgelaten Nazi-documenten opgegraven Haarlems actie in vollen gang Tot hoofd en hart De beroemde stad Amsterdam schrijft Z.H. de Paas Nederlandsche regeering bestudeert de nieuwe situatie feOSe JAARGANG No? 23574 DONDERDAG 20 JUNI iv+o Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weeK ïe,rteS°°^ler van Z.H, den Paus' De Heilige Vader had trouwens hi1 Het weer Mgr. Giobbe, Mgr. Huibers, Mgr. v. d. Burp en Mgr. v. Noort be luisteren den zang tijdens de plechtige opening van het zesde eeuivfeest van het H. Sacrament van Mirakel in het Concert gebouw té Amsterdam Enorme munitie-explpsie bij Hannover Koning Faroek ontving den Moefti in het kader der Mirakelherdenking heeft de Bisschop van Haarlem. Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, de tentoonstelling „Zes eeuwen Katholiek Amsterdam"welke in het Waaggebouw te Am sterdam wordt gehouden, officieel geopend. Mgr. Huibers en Mgr. van der Burg, Deken van Amsterdam, worden door de tentoon stellingscommissie rondgeleid Schoongemaakte haring: 10 cents De Rijksconferentie SJAHRIR'S TEGENVOORSTELLEN Beverwijk tegen plan- 0 Hiilegom Ernstige fabrieksbrand Jubilea aan de IJsvries Zangconcours te Krommenie De dokter leest op uw be slagen of rooskleurige tong, 'hoe het er uitziet in uw lichaam. Hoe het staat met uw ziel verraadt uw tong yeveneens NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT f» Op den vooravond van Sacra mentsdag heeft Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers ln liet Concertge bouw te Amsterdam de luister rijke viering van het zesde eeuw feest van het H. Sacrament van Mirakel geopend. Hij verrichtte deze plechtigheid in den naam van de Allerheiligste Drieëenheld, ter eere en onder aanroeping van de H. Maagd Maria, ondér aan roeping van de Engelen des he mels, de Apostelen en hun op volgers, den H. Willibrordus. die hier het Christendom bracht, 3t. Nicolaas, den patroon der stad, de H.H. Martelaren van Gorcum, die voor het geloof in het H. Sacrament stierven en alle verdere Heiligen van ons vader land, der» H. Paschalis, patroon der Eucharistische congressen, onder bescherming van Z. H. den paus. Diens afgezant, van Kar dinaal en Bisschoppen en onder blijde instemming van priesters, religieusen en geloovigen. Hij verrichtte haar uit dankbaarheid jegens God, Die hier in Amster dam Zijn wonderen wrochtte, Die de stad beschermde en in den oorlog heeft gespaard. Opdat al len Hem mogen kennen en Zijn zegen rusten, op Amsterdam en heel ons volk. x Achter den Bisschop op het spreek gestoelte verhief zich hoog boven het podium een draperie van ;el-witte banen, met de nationale k'. ren af gezet, welke de orgelkast gareel be dekte. Daarvóór was het wapen van Amsterdam met de keizerskroon aan gebracht en daarboven een reusach tige allegorische voorstelling van het Mirakel: engelenfiguren, die knielen aan weerszij van het vuur, waarin de hostie zweeft. Badend in strijk licht vormde het den fascineerenden achtergrond van heel de plechtigheid, een effect, dat den ontwerper van deae decoratie, architect Simon Switzar, alle eer aandeed. Als voorzitter van het hoofdcomité begroette de deken van Amsterdam, Mgr. G. v. d. Burg, ue talrijke aan wezigen, waaronder vele hooge gas ten, abten, prelaten en Monsignori en in het bijzonder Mgr. Huibers den Haarlemschen Bisschop met het Amsterdamsche hart en M»r GinKhe scmfwenf1^ Van deze herdenking,' een Jon v. ho g ncht aan Kardinaal de voorr. 5 brief las Mgr. v. d. Burg gewaagt hierin van cchoon T H,stad Amsterdam en haar 3®e traditie van den Stillen om- sang. Zijn beste wenschen begeleiden viering van het komende feest en Hij schenkt aan allen Zijn Apos- tolischen Zegen. Twee sprekers voerden het woord: Pastoor W. Nolet en Prof. dr. W. As- seibergs. Pastoor Nolet schetste den invloed van het Mirakel op het Re ligieuze leven. Sinds Christus Zijn Kerk stichtte, staat de H. Eucharis tie in het midden van het kerkelijk leven. Dit leven is niet star, maar in voortdurende Ontwikkeling. Spr. her innerde er aan hoe de viering van Sacramentsdag in de Nederlanden is begonnen, ingesteld door den Bis schop van Luik, juist zeven honderd Jaar geleden. De dankbare vereering van Christus in Zijn H. Sacrament is dan groeiende, zil wordt hier ln de 13e en 14» eeuw gestimuleerd door honderdtallen van mirakelen- ln Breda, Middelburg, Alkmaar. Hasselt, overal is het gerticht van wonderen. Zelden echter zijn zil historisch be wezen als het Mirakel van Amster dam, maar allen dragen zij bij tot de bevordering van den eerbied voor het H. Sacrament. Het Concilie van Trente bepleit de .eerbiedige ge meenschap" en geleidelijk zien wij de uitwerking* placht men tevoren zelden meer dan één maal 's Jaars te communiceeren, nadien geschiedt dit maandelijks, soms zelfs Iedere week. En als wij ln onze dagen de veelvul dige. de dageltjksche H. Communie beleven, ls het meer dan ooit onze plicht de herinnering in stand te houden aan de groote daden, waar mee God Zijn volk op deze hoogte heeft gevoerd. Prof. Asselbergs sprak over het Mirakel en het cultureele leven. Dit laatste ondervindt ln den beginne nauwelijks eenigen weerslag van het wonder, dat zich aan ons voordoet als een huiselijke gebeurtenis uit de sfeer der kleine luiden,- Pas na 100 Jaar wijdt Willem van Hildegaers- berch een niet grootsch, maar uit voerig gedicht aan het Sacrament van Amsterdamme en pas na nog maals 100 jaar schrijft een onbeken de zuster uit het klooster Gansoirde, thans de Nes, een bescheiden, maai bij wijlen aangrijpend gedicht vol liefde tot den Zaligmaker. Later ver rijken de Rederijkers de Sacraments processie, welke tot de Alteratie het groote gemeenschapsfeest blijft van Verwachting tot Vrijdagavond: Heldere koude inacht, morgen overdag wisselende bewolking met in het Oosten van het. land plaatselijk nog enkele buien. Overdag matige wind tusschen West en Zuid-West. Tets warmer Zon onder 21.03, maan 0.47 11.03, zon op 4.19. het Amsterdamsche volk. Spr. ging de eeuwgetijen na, het tweede in den tijd, dat Alardus de ketterij der Sa cramentariërs bestrijdt, het derde, na de Alteratie, waarbij Vondel zijn Altaargeheimenissen schrijft, welke de herdenking van het vierenswaar- dig wonder voorgoed verbinden met de geschiedenis onzer cultuur, het vierde, het dieptepunt met slechts de woorden van Pastoor Nanning ln de schuilkerk van Bultenveldert, waarna bit het vijfde de Juichtoon weer doorbreekt ln Broere's Dithy rambe. De begroetingsavond werd opge luisterd door het Collegium Musicum Amsteladomense onder leiding van Toon Vranken en besloten met het Te Deum, g«tongen door het koor van „Katholiek Amsterdam" onder leiding van Hendrik Andriessen, met Han het orgel J. Weegenhuise. Meer dan honderd personen heb ben Woensdag het léven verloren bij een explosie in een muni-tieopslag in een zoutmijn bij Hannover, waar tienduizend ton explosieve stoffen lagen opgeslagen. Tot op het oogen- blik zijn 2000 ton geëxplodeerd. Ze ventig meter onder den grond woedt het vuUr nog voort en het is slechts 1 km. verwijderd van de rest dei- munitie. In de mijn waren 80 Duit- schers en 23 „displaced persons" werkzaam toen het ongeluk gebeur de. Britsche troepen hebben het ge- lieele gebied der zoutmijn in een uiterst snel tempo ontruimd. Koning Faroek van Egypte heeft den Moefti ontvangen. Woensdag avond verscheen de Moefti plotseling in het Abdin-paleis. Toen dit nieuws den koning bereikte, gaf hij toestem ming tot een audiëntie. De Moefti zeide den koning, dat hij een vluch teling was, die zich onder de hoede van de Egyptische koninklijke familie stelde. De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening beeft den maximumprijs voor maatjesharing voor den consument gehandhaafd op 8 cent per stuk. Voor het schoonmaken der ha ring mag echter één oent meer in rekening worden gebracht dan aanvankelijk was bepaald, zoodat het schoonmaken der haring ten hoogste 2 oent per stuk kan kos ten. Op de naleving van de prijs- voorschriften voor haring zal streng worden toegezien. Naar aanleiding van de uiteenloo- pende berichten omtrent den vermoe- delijken datum van de Rijksconferen tie wordt van bevoegde zijde het vol gende vernomen: De huidige regeering houdt haar streven gericht op zoo spoedig moge lijke hij eenroeping van de Rijkscoa- ferentie. Teneinde paraat te zijn is als richtdatum 1 September aangeno men. Voor het overige kan uiteraard niet voorultgeloopen worden op^ de beslissingen van het nieuw te vor men kabinet. De Regeerings-Voorllchtings-Dienst deelt mede: Op dea 17en Juni zijn aan den Luit.-Gouverneur^eneraal vanweg» den heer Sjahrir de voorstellen overhandigd, waarmede hij die van Nederlandsche zijde beantwoordt. De voorstellen omvatten het sluiten van een vwirag, -nhoudende ln hoofdzaak een de facto erkenning van het gezag der regeering van de republiek Indonesia over Java en Sumatra en de samenwerking met die regeering tot de vestiging van eer» indoneaischen v rijen staat, die met Nederland ln een bond genootschap zal treden. De vijandelijkheden zullen worden gestaakt en van weerszijden geen uitbreiding worden gegeven aan de ingenomen posities en aanwezig» troepenmachten. Vertegenwoordigers der Buitengewesten zullen deelnemen aan d« onderhandelingen ever de vestiging van den Indonesischen vrijen staat. Een bijzondere verhouding daartoe en tot het Koninkrijk der Neder landen zal worden geschapen voor die gebiedsdeelen, die bezwaren maken tegen een onvoorwaardelijke toetreding. Over deze verhouding zal no. drie laren verder bij volksstemming worden ge'decideerd. Deze voorstellen vormen een ernstigen terugtred ten aanzien van die, welÊe in April J.l. aan de Nederlandsche regeertn»- ter beoordeling zijn voorgelegd. Deze laatste toch voorzagen oau ln een Intreden van de republiek als constltueercnd onderdeel van een vrijstaat Indonesië in bet Koninkrijk en hielden geen beperking ln Tan de toevoer van Nederlandsche troepen. In d.& besorekirigen op de Hooge Veluwe werd ter» aanzien van twen punten geen overeenstemming bereikt t.w. de verdrag:.* urm (waar tegen v.-it constitutioneele redenen bezwaren moesten worden gemaakt) er» de erkenning van het-de facto gezag der republiek over Sumatra (hetwelk in strijd werd geacht met de feiten), Verwacht mocht worden dat op deze basis naar verdere overeen stemming zou worden gezocht. Het plotseling- loslaten van het gelei delijk bereikte doet nu de hoogst ernstige vraag rijzen of de gespreks partner <1< Nederlanders wel ln een positie verkeert, waarvan men ziclt resultaten mag voostellen. De regeering bestudeert de thans ontstane situatie. „Het Dagblad" te Batavia schrijft over de tegenvoorstellen der Indo- jneslërs, dat het blijkbaar nog niet goed tot de Indonesiërs is doorge drongen, dat he* jongste aanbod van Den Haag inderdaad de gunstigste voorwaarden bevat die op het oogenblik aan de republiek kunnen' worden aangeboden. "De afdeeling Beverwijk van de Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur heeft met ^Poote meerder heid van stemmen het behoud van 'n Haarlemsch vereenigingsgebouw geëischt. Het plan Hiilegom werd terzijde geschoven. Gistermiddag te half, vier is een vrij ernstige brand uitge broken in de fabriek voor che mische producten „Ceta Bever" aan den Grooten Houtweg te Beverwijk. Het vuur greep snel om zich heen en kon door de snel gealar meerde brandweer niet gemakke lijk bedwongen worden. Er waren enkele uren nooöig, voor resultaat bereikt kon worden. Een groot ge deelte van het bedrijf, in het bij zonder de afdeeling waar de ma chines staan opgesteld, was toen echter in vlammen opgegaan. Een tweetal arbeiders bekwam ern stig letsel bij dezen brand en moest in het Roode Kruis-ziekenhuis op genomen worden. Hun toestand is bevredigend In den Rjussisohen sector van Berlijn is "n hoeveelheid mi crofilms opgegraven van het Nazi-ministe rie' van Propaganda, welke bestempeld wordt als een van de meest waardevolle documen- batie-vondaten over diep tweeden wereld oorlog. De film, welke een paar duizend voet lang is, bevat den tekst van geheime documenten. Op het moment is het origineele exemplaar in Parijs, waar copieën worden vervaardigd- voor die geallieerde re geeringen. Hiermee is men reeds een maand lang bezig bij werktij den van 24 uur per dag, maar nog is de voltooiing niet in zicht. De film werd ver moedelijk in de laat ste maanden van den oorlog begraven en nu ontdekt door een tip van een departements ambtenaar aan de Amerikanen. Het opgraven van de films bracht nog vele moeilijkheden met zich mee. De Amerikanen Waardevolle vondst in Berlijn^ vreesden dat de Russen de films niet zouden willen geven en som migen maakten daar om het plan in den nacht in het geheim films op te graven. Dit plan werd verwor-» pen.; toen bij een der gelijk geval in Tsje- cho-Slowakije ver scheidene Amerikanen wei-den gearresteerd. De Sovjets hoorden na eénigen tijd ook van de documenten. Zij vonden ze, maar weigerden om ze aan de Amerikanen te geven Na lange onder handelingen stonden de Russen eindelijk toe de films naar Pa rijs te laten brengen ter reproductie. Men verwacht, dat de films nog van be lang kunnen zijn in het Neurenberg-pro- ces. gij onthullen vele bijzonderheden van den nazi-dïroom tot wereldverovering door propaganda en relaties in de ver schillende landen. Ook vermoedt men, dat uit de documenten vele namen van Nazi agenten in het bui tenland bekend zullen worden. De actie, die Haarlem begonnen is om den zetel van Bloembollen cultuur binnen zijn veste te hou den, is in vollen gang. Het gemeen- t£ bestuur is paraat, waardoor oa. het N Krelagehuis nu eindelijk vrij belooft té komen, terwijl er nog andere pijlen op zijn boog staan. Het bestuur van de Haarlemsche Middenstandscentrale, overtuigd van het groote belang, dat er voor Haar lem in is gelegen, dat de zetel van Bloembollencultuur voor Haar lem behouden blijft, heeft in een schrijven aan het gemeentebestuur zijn instemming betuigd met de woorden van den burgemeester, zooals die tot uiting zijn gekomen in een onderhoud, dat deze had met twee vertegenwoordigers van het bollenbedriif. Vandaag heeft de directie van de N. V. Ijsfabriek en Koelhuis IJsvries te IJmuiden een gedeelte van haar personeel aan een feest maaltijd in restaurant Groenen- daal te Heemstede vereenigd. Het betrof hier de huldiging van hen, die gedurende den oorlogstijd ju bileerden, te.zamen 20 personen. Als bijzonderheid mag nog ver meld worden, dat de dag ook voor de directie een feestelijk karakter droeg, daar de heer A. H. J. C. M. Allard 35 jaar geleden tot diweteur werd benoemd, terwijl de heer P. A. A. M. Allard 30 jaar aan de Vennootschap was verbonden, waarvan de laatste jaren eveneens als directeur. Zondag 30 Juni en 7 Juli wordt een groot zangconcours gehouden in het daarvoor bij uitstek gunstig gelegen Agathepark. De R.K. Bond van zangvereenigingen in Noord en Zuid-Holland heeft dit concours uitgeschreven. Het wordt georgani seerd door de plaatselijke R. K. gem. Zangvereeniging „St. Caeci- lia". Niet minder dan 50 vereeni- gingen 'zullen hieraan deelnemen met in totaal ruim 3000 zangeres sen en zangers. Beide concoursda- gen beginnen des middags 12 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1