Bidault tot premier gekozen Het moeizame sociale werk onder de gedetineerden Avondvierdaagsche begonnen Communisten stemmen blanco Nieuwe aanwinsten voor de Rijksluchtvaartschool N3EUWE BONNEN Sovjetplan voor de atoomenergie Allereerst is een gunstig klimaat vereischt Opleiding voor K.L.M.-vliegers Louis behoudt zijn titel DONDERDAG 20 JUNI 1946 PAGINA 3 HISTORISCHE ZITTING Georges Bidault Ontwerp-Baruch aangetast R.K. Universiteit Frankeer als regel met 'a Nationale Hulpzegel WEEK DER FRANSCHE CINEMATOGRAFIE Doodstraf geëischt tegen prof. Westra Deopening der Provinciale Staten van Noord-Holland. Mr. dr. P. J. Wiïteman, wnd. partijvoorzitter der K.V.P., leest het resultaat van het onderzoek der geloofsbrieven voor 'n Kind kan de wasch doen met de ideale stukken huishoudzeep Sportsnippers ZwaluwenRotterdam (Telefonisch van onzen Parijschen correspondent) Voor de zitting, welke wij Woens dagmiddag in de Salie Colbert der Kamer van Afgevaardigden hebben bijgewoond, past wel de qualificatie: historisch. Het is dan zoover gekomen, dat een Fran- sche volksvertegenwoordiging over eenkomstig de spelregels der demo cratie den candidaat eener partij op uitgesproken christeltjken grondslag als regeeringsformatenr heeft moe ten aanwijzen. Hebben de woordvoerders van res pectievelijk de communistische en socialistische fractie het daarom als een soort compensatie be doeld, toen zij met scherpen nadruk te verstaan gaven van de grondwets kwestie, waarin hun partijen bereid zijn tot -transacties, het Iaïcisme uit te zonderen? Dit moest in ieder geval onaangetast blijven. Het applaus, dat deze woorden oogstten is een aan wijzing, <iat het „heilig Iaïcisme" nog door een afdoende meerderheid „be schermd" wordt. George Bidault heeft 384 stemmen op zijn naam gekregen, 100 meer dan de vereischte meer derheid. Er waren 169 blanco stembriefjes, op enkele na af komstig van de communisten, die bij monde van hun fractie-voor zitter Duclos hadden verklaard te veel zin voor het behoorlijke te hebben om een onwilligen can didaat te handhaven. Zij zouden dus niet op den demissionnairen president Gouin stemmen. Het staat allerminst vast, dat Bi dault voor de vorming van zijn mi nisterie van den steun der commu nisten moet afzien of dat hi1 op den steun kan rekenen van de partijen, die vanmiddag voor zijn opdracht hebben gestemd. Herriot, die namens de radicaal-socialisten het woord voerde, maakte te dien aanzien het grootst mogelijke voorbehoud. Hij werd hierin gevolgd door den woord voerder van de soc. dem. Verzetsunie en van de Vrijheidspartij. Loyaal klonk echter in ieder geval de ver klaring van den woordvoerder der socialistische S.F.I.O.: „Wij willen dengene, die bereid is de volle ver antwoordelijkheid op zich te nemen, ook alle kansen op zijn stem geven." Deze woorden hadden een duidelijk tegen de communisten gerichte poin te, .evenals de waarschuwing: „In flatie is vijand Nr. 1 van den arbei der en de kleine luiden", waarmede hij zijn aanbeveling van 'n herwaar deering der koopkracht van loonen en salarissen vergezeld deed gaan. De door de C.G.T. naar voren gebrachte eisch eener onmiddellijke verhooging van alle loonen en salarissen met 25 pet. schept een probleem als een nachtmerrie voor <je te vormen regee ring en de communisten blijven blijkbaar vastbesloten hieruit voor hun partijdoeleinden alles te halen wat zij maar kunnen. Misschien zal Bidault aangewezen zijn op de vorming van een ministe rie, dat voor 100 pet. M.R.P. is. Vol gens Franclg Gay, een der voorman nen van de volksbeweging, zijn ont binding en het uitschrijven vaci nieuwe verkiezingen de eenlge uit - weg, Indien zoo'n ministerie geen voldoenden steun in de Constituante zou vinden. De vooravond van deze ge denkwaardige parlementszitting, „18 Juni 1940", de dag waarop gen. De Gaulle vanuit Londen Jiet Fransche volk voorhield, dat het een veldslag maar niet den oor log verloren had, -werd officieel herdacht met parades, onofficieel met het geroep „De Gaulle aan de macht", met talrijke straatbetoo- gingen en met de molestatie van enkele partijgebouwen der com munisten. Georges Bidault is een vurig ka* tholiek, die voor den oorlog leeraar in de geschiedenis was en hoofa- redacteur van het blad „Aube", dat toen slechts een kleine oplaag had. Gedurende den oorlog was hij actief leider van de Fransche ondergrond- sche beweging en in September 1944 werd hij voorzitter van den nationa- len raad van verzet en minister van Buitenlandsche Zaken. Hij heeft te den slag om Frankrijk als korporaal gevochten, werd in Juni 1940 krijgs gevangen gemaakt en met het oog op zijn leeftijd in December 1941 vrij gelaten, waarna hij in April 1942 door Laval werd gearresteerd. Hij wist uit de gevangenis te pntsnappen. In De cember 1945 is hij, 46 jaar oud, ge trouwd met Frankrijks eenigen vrou- welijken diplomaat, Suzanne Borel, die zijn assistente geweest was. In de zitting van Woensdag van de atoomcommissie heelt Engeland bij monde van Cadogan het V.S.-plan voor „atoom-ontwapening" gesteund, dat de stopzetting beoogt van de atoombom-productie, de vernietiging der reeds vervaardigde en toepassing^ van strafbepaling op overtreding zonder vetorecht van eenlge mogend heid. Engeland zal geen eigen plan Indienen, doch haar denkbeelden over de internationale controle der atoom energie binnen het kader der V.S.- plannen te berde brengen. Vervolgens sprak de Russische ge delegeerde Gromyko en verraste de vergadering met het ontwerp van een internationaal verdrag, dat alle pro ductie van atoom-wapens verbiedt en de vernietiging beveelt van de be staande voorraden atoomwapens bin nen drie maanden, Gromyko becritiseerde de Ameri- kaansche politiek van geheimzinnig heid- en legde vervolgens een compleet verdrag voor. Gromyko verzette zich tegen het, Amerikaansche voorstel oni ten aanzien van de atoomenergie het vetorecht der groote mogendheden te doen vervallen. Volgens dit verdrag zouden de par tijen „plechtig moeten verzekeren, dat zij iedere productie en gebruik van atomische wapens zouden verbieden". Na dit voorstel in details te hebbeu uiteengezet, stelde Gromyko voor een commissie ln^het leven te roepen, die een internationaal ontwerp-verdrag eD een sanctie-systeem voor het misbruik van atomische energie zou moeten Uitwerken. Aan de R.K. Universiteit te Nij megen zijn geslaagd voor het doc toraal examen in de theologie de paters C. Th. Schouten O.F.M., p. W. van Leeuwen S.ö.J- en P. H. Vermeulen, allen te Nijmegen en de heer H. G. Sleyfer uit Gronin gen. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlandsch pater J. L. J Vaissler S.J. en de heer P. J. H. Heynen te Rolduc. Geslaagd voor fiootoraal examen Fransch de neer H. W. J. Gudde uit Den Bosch. Dr. Eduard Benesj is' me2 alee- meene stemmen tot president en Tsjecho-Slowakije herkoïn Attlee heeft in het Lagerhuis me degedeeld, dat de eerste zondag vóór 11 November in Engeland als her denkingsdag voor beide oorlogen be schouwd zal worden. De Jaartallen 19391945 zullen op den cenetaaf worden aangebracht. Twee zwemmers in Buenos-Aires treffen op het oogenblik voorberei- °m dezen zomer het- Bngel- sche kanaal over te zwemmen. Bel den zijn reeds bezig met de training in koud water. Een van hen heeft verklaard, dat hii eind Juli een po ging zal doen om het record van 10 uur 45 minuten te breken. Van Vrijdag 21 Juni af zal de Ne- derlandsche filmwereld een week lang in het teeken staan der Fran sche Cinematographie. De bedoeling van deze Fransche filmweek is, om het Nederlandsche publiek een In druk te geven van de hedendaagsche Fransche film, zooals deze zich na de bevrijding van Frankrijk en spe ciaal van Parijs ontwikkeld heeft. De films, die zullen vertoond worden deels m gewone openbare bioscoop voorstellingen en deels in besloten samenkomsten, zijn: „L'eternel re tour", „Un ami viendra ce solr", „Les visiteurs du soir", „La bataille du rail", „Les enfants du para dis" e.a. Tegen prof. mr. H. Westra, ex- N.s.B.-burgemeester van 's Graven- hage, Is Woensdagmorgen voor het Bijzonder Gerechtshof te 's Graven- hage den doodstraf geëischt. De verdediger, mr. C. B^Reinhold, drong op clementie /ian. Uitspraak 3 Juli a.s. Minister van R'oyen zal zich dezer dagen naar Londen begeven, ten einde aldaar den heer van Kleffens, minister zonder portefeuille, te ontmoeten. (Van onzen Haagschen redacteur) Onlangs heeft de heer K. Toornstra, die met 'een domi no en een pater de afdeeling so- cialë, cultureele en geestelijke verzorging beheert van het Directoraat ^Generaal voor de Bijzondere Rechtspleging, ne genhonderd voormalige N.S.B.- ers getest op hun' politieke in telligent!?. Hij was tot de con clusie gekomen, zelde hij ons, dat veruit de meesten geen kla re voorstelling van zaken heb ben. Slechts met drie van hen, en er was toch een groote groep intelleetueelen onder de men- schen, die hij sprak, had hij een politiek gesprek kunnen voeren met eenigen achtergrond. Indien men de noodzakelijkheid bepleit van herideologiseering dient men dus in het *>g te houden, dat de resultaten van arbeid In die richting wel poovertjes zullen blij ven. Men kan bij de meeste poli tieke delinquenten nu eenmaal geen politieke instelling verwachten. Zeker voor de 10.000 zoogenaam de lichte gevallen geldt, dat zij veelal niët N.S.B.-er zijn geworden Bij een bezoek aan de Rijkslucht vaartschool te Gilze Rijen vertelde de directeur, de beer J. A. Bach aan het A.N.P., dat er een belangrijke uitbreiding van het vliegmateriaal ln de naaste toekomst op het pro gram staat. In de eerste plaats zullen 8 „Beechcraff-toestellen, speciaal vol gens aanwijzingen van de Rijkslucht vaartschool, ingericht voor het onder wijs aan verkeersvliegers, worden aangeschaft, omstreeks 15 Juli ver wacht men °P Schiphol drie van deze vliegtuigen. Het overige vijftal „Beechcraft" zal spoedig daarna vol gen. De kruissnelheid is 310 km., hetgeen overeenkomt met die vafi de D.C. 4. Voorts heeft de Rijksluchtvaart school 12 Amerikaansche „Harvard"- vliegtuigen in bestelling: waarvan er de volgende week twee per schip in Nederland zullen' aankomen. De directie verwacht verder nog 12 „Tiger Moths." De school beschikt reeds over 12 van deze kleine vlieg tuigen, die gebruikt worden voor de beginopleidlng der vliegers. Er zijn thans ongeveer 75 leerlingen ln opleiding en de uitbreiding van het lesmateriaal is dringende eisch, voor al ook omdat in den nazomer het aantal leerlingen verdubbeld zal zijn. Tenslotte krijgt de R.L.S. nog de be schikking over drie groote Junker- lesvliegtuigen. Deze Duitsche vlieg tuigen werden in den oorlog veel gebruikt om valschermjagers over te brengen. Ze zijn in het bijzonder geschikt voor het geven van klassi- caal onderricht in de navigatie. „Onze school", zoo besloot de heer Bach het onderhoud, „heeft een groote taak. Wij hebben 150 leer lingen voor de burgerluchtvaart en zullen in de toekomst waarschijn lijk ook militaire vliegers opleiden. De K.L.M. moet binnen enkele ja ren honderden vliegers hebben voor haar vliegdiensten. Wij hebben onze handen vol en kunnen de nieuwe aanwinsten heel goed gebruiken." om een politieke overtuiging, doch om een baantje, om een rolletje te kunnen spelen, om aan een zucht naar avonturen te kunnen voldoen, om geen buitenbeentje-te blijven in den kring, waarin zij verkeerden. De ze kampbewoners tezamen vormen een probleem, dat van de erfenis der N.S.B., waarmede ons land nu reeds een vol jaar tobt; ieder van hen afzonderlijk Is echter evenzeer een probleem, dat eigen aspecten heeft en eigen mogelijkheden. Dat maakt het sociale werk er niet eenvoudiger op. Van vaste richtlijnen kan geen spra ke zijn. Er zijn alleen reeds on geveer 50 verschillende redenen van detineering. Eik van de 100.000 gevallen moet afzonder lijk worden bekeken. Dat is harde noodzaak. De gedetineer de zal Immers eens weer te rugkomen in de maatschappij en het kan de maatschappij niet onverschillig zijn „hoe". Het behoeft wel geen betoog, dat het sociale werk pas vruchten kan afwerpen indien het verricht wordt in een gunstig klimaat. Welnu net apparaat van bewaking en bewaring, uit niets opgebouwd in enkele maan den, kleven noodzakelijkerwijze fou ten aan. Er zijn kampen, waar net mankeerde of nog mankeert aan orde en tucht en plichtsbetrachting. Vandaar dat thans een selectie van het hoogere personeel geschiedt op grond van een psychotechnisch on derzoek. Daarnaast is een zeker mi nimum aan 'materieel comfort bij de behuizing een eerste eisch, wil men een aiwiere mentaliteit onder de kampbewoners aankweeken. Maar voor alles geldt, dat het klimaat voor de heroriënteering wordt bepaald door het probleem der berechting. Een uitbarsting als in Duindorp eenlge dagen geleden kan overal en telkens weer voorko men zoolang de onzekerheid bestaat over de berechting en de traagheid, waarmede zij geschiedt. Doch de nieuwe maatregelen, welke noodig zijn om haar vlotter te doen ver- loopen er zijn plannen gemaakt moeten wachten op de nieuwe regeering. BONKAARTEN KA, KB, KC 606 340 t/m 344 algem. 800 gr. brood 345 algem. 400 gr. brood 346 algem- 200 gr. kaas 347 algem. 100 gr. bloem 348 algem. 100 gr. gedr. Zuidvr. A 64 res. 1 ei B 64 res. 1600 gr. brood C 64 res. 800 gr. brood B 66 res. 100 gr. kaas BONKAARTEN KF 606 380 BMV 250 gr. boter 381 BMV 125 gr. margarine BONKAARTEN LA, LB, LC 606 255 vleesch 200 gr. vleesch 256 vleesch 300 gr. vleesch A 52 melk 2 liter melk B 52, C 52 melk 3% liter melk BONKAARTEN KD, KE 606 840, 841 algem.. 800 gr. brood 842 algem. 100 gr. kaas 843 algem. 100 gr. bloem 844 algem- 100 gr. gedr. Zuidvr. D 64 res. 800 gr. brood E 64 res. 500 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuits BOJJiKAARTEN KG 606 880 BMV 250 gr. boter 881 BMV 125 gr. margarine BONKAARTEN LD, LE 606 755, 756 vleesch 100 gr. vleesch D 52, E 52 melk 6 liter melk Tabakskaarten, enz. T 33 2 rants, tabaksartikelen V 33 100 gr. chocolade of suikerw. X 33 2 ranits. tabaksartikelen- Het aardappelrantsoen zal nader en afzonderlijk worden bekend ge maakt. Voor de week van 30 Juni t/m 6 Juli zuilen nog bonnen worden aan gewezen voor melk, aardappelen, vet, jam, thee tabak, versnaperingen en huishoudzeep. Ruim 70.000 toeschouwers waren Woensdagavond in het Yankee Base ball Stadion te New York getuige van het gevecht om den wereldtitel zwaar gewicht tusschen Joe Louis en Conn. Louis heeft zich voor de 23e maal gehandhaafd. De strijd, die over vijf tien ronden ging, werd reeds ln de achtste ronde door knock-out beslist. De wereldkampioen is niet in moei lijkheden geweest, hij besliste elke ronde in zijn voordeel. In de beslis sende ronde kreeg Conn enkele harde llnkschen te incasseeren. Tenslotte plaatste Louis een linksche uppercut. Conn probeerde op zijn tegenstander te hangen, doch hij werd afgeschud, waarna Louis er met enkele rechtschen en uiteindelijk met een keiharde link sche een eind aan maakte. De Woensdagavond te Amsterdam gespeelde voetbal-wedstrijd voor mi litairen tusschen Amsterdam en Brussel eindigde in een 33 gelijk spel. Friars Fancy won het hoofdnummer der Ascotrennen, den strijd om de Royal Hunt Cup, op zeer eenvoudigo ■wijze. Uitslagen internationaal tafeltennis- toumooi te Amsterdam: Clausen Holswilder 1921, 1621; Carrington v. Zoelen 219, 2112, Bergmann J. du Buy 21—11, 2115, Carrington Holswilder 2112, 219, Bergmann— Pelser 2112, 2119, BergmannCar rington 21—19, 24—26, 21—14, 23—25, 21—14. -Uitslagen derde ronde zeskamp schaken Zaandam: Szabov. d. Tol 10, SandifortKotflnauer 01. Als voorgerecht van 6e traditio- neele vierdaagsche afstandmarschcn, welke na een onderbreking van enkele jaren dezen zomer wederom lil Nijmegen zullen worden gehou den, is gisteravond in verscheidene plaatsen des lands de zoogenaamde avondvierdaagsche begonnen. De wandelsport, die zich tijdens de laat ste „normale" jaren in een groeiende belangstelling mocht verhengen, blijkt niets van haar populariteit te hebben ingeboet. Ofschoon vele deelnemers deze avondmarschen beschouwen als een training voor Nijmegen, kan men toch moeilijk een parallel trekken Daarvoor is het afstandsverschil te groot, waarbij nog komt, dat het parcours van de avondvierdaagsche meestal leidt over goed-geplaveide wegen of paden, hetgeen ln de om geving van de Keizer Karelstad lang niet altijd het geval ls. In leder ge val, degenen, die niet in de gele genheid zijn het evenement ln Nijmegen mee te maken, hebben nu tóch hun vieirdaagsche. Het was een fleurig gezicht, de talrijke vereenigingen en individu- eele deelnemers in bonte mengeling te zien uittrekken, om zich later in plukjes "te verspreiden over de we gen en paden, zich slingerend langs weilanden en bosschen, langs vaarten en slooten. Gul klonk het lied in de avondlucht. De „oude" garde, het vierdagenkruis op de borst, bracht hier en daar de. Nijmeegsche sfeer met het officieele marschlied „Wij loopen de Vierdaagsche mee". Hier en daar was Pluvius wel ln een booze hui, maar hij was toch niet ln staat de tochten te bederven. In de beste stemming arriveerden de deelnemers laat in den avond wederom aan hun uitgangspunt. De eerste avond was mooi geweest. Zoo als gebruikelijk verried ook nu bij de finish de moeilijke gang van enkele wandelaars (sters)dat zij er niet zonder blaren onder de voe ten waren afgekomen, waaraan schoeisel en gestopte sokken niet vreemd zullen zijn geweest. Maar een speldeprik en wat talkpoeder zul len er wel voor zorgen, dat 6e voet zolen er vanavond weer tegen kun nen. In Haarlem en omstreken meld den zich 400 deelnemers. Zij verzamelden zich ten deele om zes uur tyj het gebouw Rose- haghe. Deregen trad wel eenigszins als spelbreker op. De wandelaars gingen den Zijlweg naar Bloemen- daal, vandaar via de mooiste we gen naar den Zeeweg, het Baou- werskolkje, Elswout en terug naax Haarlem. Aan den tocht namen o.a. deel personeel van de N.Z.H. T.M., de P.T.T., het Provinciaal Ziekenhuis, verschillende wandel- sportvereenigingen en vele indivl- dueelen. Voor de ontmoeting Zwaluwen Rotterdam, welke op Woensdag 26 Juni op het ADO-terrein te 's-Gra- venhage, zal worden gespeeld, ls net Zwaluwenelftal als volgt samen gesteld: Doel: v. d. Vliet (ODS) achter: de Jong (ADO), Cliouffour (Quick, Haag); midden: Holtzapnel (Quick, Haag), Langelaan (HBS), Stljgtr (BI. Wit); voor: Neuteboom (ADO), v. d. Vegt (HBS), Engelsman (Quick, Nijmegen), v. d. Gijp (Em ma) en Bergman (BI. Wit).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3