Hoopvol resultaat in Parijs Sacramentsprocessie in het hart der Mirakelstad Haarlems historie herleeft i 8 Groote Vier bereid tot terugtrekking der troepen uit Bulgarije en Italië Het weer. Begijnhof, middelpunt der devotie Van riddertournooi en valkenjacht Gesprek met Herman Moerkerk DISTRIBUTIE VAN RUWE SUIKER Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23575 o VRIJDAG 21 JUNI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week" Niet alles gelooven, zegt Byrnes Britsche artillerie actief 25.000 KISTEN SINAASAPPELEN Het aardappelrantsoen in de komende week Invasie van Duitsche kinderen Comité Zes Eeuwen EIND JUNI: 21.000 balen aangekomen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De vier ministers van Buiten- landsche Zaken der Groote Vier kwamen voor het eerst sinds de hervatting der besprekingen op een belangrijk punt tot over eenstemming. Zij besloten na melijk tot gemeenschappelijke terugtrekking van alle geallieer de troepen uit Italië en Russi sche troepen uit Bulgarije binnen negentig dagen nadat het vre desverdrag met Italië In werking is getreden. De aanvaarding van de evacuatie uit Bulgarije door de Sovjet-Unie was door Bevin als voorwaarde gesteld voor de terugtrekking der geallieerde troepen uit Italië. Het groote be lang hiervan ligt in het feit, dat het de eerste stap van de Rus sen is voor terugtrekking der roode troepen uit den Balkan, waartegen Molotof zich totnu- toe bl| alle besprekingen krach tig verzette. De ontruiming van Bulgarije door de Sovjet-troepen zal ongetwijfeld de eerste stap zijn naar de Engelsch- Amerikaansche erkenning van de Bulgaarsche regeering, welke conces sie de Russen reeds lang zonder succes probeerden te bereiken. Het ls zeer wel mogelijk, dat thans de eerste hindernis op den weg naar de onderteekening der vredesverdragen jnet de Balkanlanden is weggeno men. Het tweede belangrijke punt van overeenstemming in deze zitting was de benoeming van een commissie van afgevaardigden der Groote Vier, beiast met de controle op de ten uitvoerlegging van de vredesvoor waarden en het kenbaar maken van haar precieze meening tegenover de Italiaansche regeering. De besprekingen over de Itali aansche koloniën zullen worden voortgezet zonder dat een beslis sing wordt genomen over het trusteesehap over de koloniën, welke kwestie met instemming van Molotof een jaar zal worden uitgesteld. Tijdens de besprekingen van giste ren kwam Molotof met de beschul diging, dat de Vereenigde Staten en Engeland blijkbaar bezig waren de vliegvelden van Italië te vergrooten, hetgeen kon wijzen op het verblijf van hun troepen aldaar gedurende langen tijd. Byrnes ontkende desbe treffende berichten en bevestigde, dat de Amerikaansche troepen bin nen de aangegeven periode Italië zouden verlaten. Hij voegde er aan toe, dat hij bijna dagelijks berichten ontvangt over hetgeen de Sovjet troepen in Oostenrijk, Roemenië en Bulgarije doen, hetgeen eveneens op een langdurig verblijf zou wij zen. Hij zeide al lang geleden ge leerd te hebben niet alle berichten te gelooven en adviseerde Molotof hetzelfde te doen. Het Britsche communiqué van gis teren meldt o.m., dat Britsche artil lerie de posities der extremisten op den oostelijken oever van Bekassi, die de Britsche stellingen onder vuur hadden genomen, hebben beschoten. Het om een gedeelte van Buitenzorg gelegde cordon is thans opgeheven. De Egyptische delegatie, die belast Is met de mogelijke herziening van het Anglo-Egyptisch verdrag, heeft, naar Reuter meldt, de B'ritsche am bassade doen weten, dat zij in be ginsel accoord gaat met de nieuwe Britsche voorstellen tot bet sluiten van een nieuw verdrag tusschen de twee landen. Verwachting tot Zaterdagavond: Heldere nacht. Overdag vrij zonnig weer. Overwegend droog. Veranderlijke wind. Iets warmer. Zon onder 21.04. Maan 1.05 12.21. Zon op 4.19. Gisteravond Is In de Rotterdam- sche haven aangekomen het Noor- sche s.s. „Heranger", dat o.m. 25.000 kisten sinaasappelen aan boord heeft. Deze sinaasappelen zijn in hos Angeles aan boord gekomen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen ,,244 en 744 aardappelen" tot en met 29 Juni a.s. geldig blijven. Vodr de week van 23 t.m. 29 Juni a.s. zijn voorts aangewezen de bon nen „251 en 751 aardappelen", elk voor 1 K.G. aardappelen. In de plaats van het tijdelijk ver laagde aardappelrantsoen wordt voor personen geboren in 1941 en vroe ger op bon „252 aardappelen" 200 gram brood beschikbaar gesteld. Voor personen geboren in een der laren van 1926 t.m. 1931 kunnen ge durende het tijdvak van 23 Jur.i t.m. 6 Juli a.s. op bon „B 65 re serve" twee kg. aardappelen gekocht worden. In een zonovergoten en met kleu rige geelwitte en rood-wit-blauwe vlaggen en wimpels versierd Begijn hof. het feestelijk hart van de Mi rakelstad, trok Donderdagmiddag de plechtige Sacramentsprocessie uit. Het was een feest van devotie en barokke praal, dat tegelijk in zijn strenge vroomheid de sfeer van het ontijdelijke ademde: een oord van bezinning en een rustige ingetogen- beid temidden van de bij de gratie der actualiteit levende grootstad Voor de kerk was onder een bal dakijn het rustaltaar opgericht. Na dat in de kapel de Schola Cantorum Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers tijdens de plechtigheden in den middag van Sacramentsdag op het Begijnhof. Naast hem de Amsterdamsche pastoors W. Nolet. D. J. J. de Kok. Th. Win kelman en J. Schiphorst Men schrijft ons uit Maastricht: De invasie van kinderen uit JJuitschland, die tot dusverre be perkt bleef tot het bedelen van Duitsche kinderen in bet grensland van Limburg, neemt thans heel an dere en zeer ongewenschte vormen aan. Tientallen Duitsche kindereu. die met Nederlandsche hulp worden binnengesmokkeld, gaan met geor ganiseerde transporten naar de groote steden in het Westen des lands, speciaal naar Amsterdam, waar zij clandestien vertoeven en bij Nederlandsche families onderduiken. Onlangs waren wij getuige van het vertrek van een transport kinderen, dat in Bleyerheide was aangekomen en door Amsterdamsche familieleden in ontvangst werd genomen. Vaak zitten de kinderen zonder geld en moeten onder bedroevende omstan digheden naar Amsterdam liften. De leeftijd der kinderen varieert van peuters van 4 jaar tot knapen van 15 Fred Rose, de eenige communist in het Canadeesche parlement, is tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens samenzwering om de Sovjet- spionnage van geheime inlichtingen te voorzien. Voor zijn verblijf in Canada vertoefde bij in Polen. van het Philosophicum uit War mond het Gregotiaansche Ave Ve- rum had gezongen, formeerde zich de stoet, bestaande uit louter gees telijken van alle rangen en orden, in hun kleurige paarse, bruine en zwart-witte gewaden, een eerbied waardig geleide van Mgr. J. P. Hui bers, die het Allerheiligste door den Hof droeg onder een baldakijn, dat door twee Dominicanen en twee Carmelieten wer& uitgehouden. Zijne Hoogwaardige Excellentie, die een met goud en fonkelend gesteente afgezetten koorkap droeg, werd geas sisteerd door pastoor W. Nolet en pastoor J. Schiphorst. En voor hem uit schreden de Monsignori, de ab ten en prelaten en de tallooze gees telijken uit de stad; Mgr. C. Dub belman, apostolisch prefect van Jub- bulpore, Mgr. dr. G. C. van Noort, oud-deken van Amsterdam, voor wien deze dag in het bijzonder een glo rierijke moet zijn geweest, Mgr. Th. Lagerwey, en bijna alle Amsterdam sche pastoors. Lamjs de paden waar de proces sie trok. stonden in stille godvruch tige aandacht de geloovigen, die eerbiedig knielden, als het Allerhei ligste voorbijkwam. En helder en klaar klonken de latijnsche gezan gen, het Rex Clementissime en het Pange Lingua, voortreffelijk door de studenten uit Warmond gezon gen. Het was, zooals Pastoor M. Nolet in zijn feestpredicatie zeide: „Gods trouw blijft in eeuwigheid". En in de harten van allen welde de dank baarheid voor Gods bijstand, die de aloude Mirakelstad door alle ver drukking en ellende heen veilig heeft geleid. In de uitgestrekte vlakten van het Zuid-Westelijk deel der Vereenigde Staten gaan de boeren de lucht in voor hun da- gelijksch werk. In Oklahoma, waar zij groote afstanden moe ten afleggen, gebrui ken zij vliegtuigen om hun vee te beschermen tegen de prairie-wol ven, waarop zij jacht maken en schieten vanuit laagvliegende machines. Een ander werk voor deze piloten is na te gaan of alle afrasteringen nog in tact zijn. De boeren gaan per vliegtuig naar de dichtstbijzijn de stad voor het aan- koopen van materiaal en om bezoeken af te leggen. De organisatie van deze vliegende boeren heeft zich van Okla homa reeds uitgestrekt over Texas, Iowa, Ne braska en Kansas.ter- wijl nog meer Ameri kaansche staten plan nen daarvoor uitwer ken. De boeren beginnen het nut van het vlieg tuig in te zien en ge bruiken het ook al voor het bezaaien van Zaaien per vliegtuig uitgestrekte ak- Vroegere experimen ten met rijst zaaien op een reeds onder water gezette sawah hadden weinig succes, daar men droge rijst daar voor gebruikte, die bleef drijven en slechts langzaam en onregel matig verdeeld zakte. Nu drenkt men de rijst eerst. De rijst zakt dan direct naar den bodem. Tachtig procent van de rijstvelden van Ca- lifomië worden op deze manier bezaaid. Dezelfde succesvolle resultaten heeft men bereikt met het be zaaien van grasland. Bescherming van den oogst vanuit vaste sta tions is tot nu toe on doeltreffend gebleven maar het vliegtuig be strijkt in een dag twaalf- tot vijftienhon derd hectaren met in sectenpoeder, wat zeer belangrijk is in geval van veepest, die geen catastrofale afmetin gen kan aannemen wanneer zij terstond onder controle ge bracht kan worden. De „Voyager 150", die hiervoor gebruikt wordt, heeft een kruis snelheid van ongeveer 200 kilometer per uur. Op de basis van 250 vlieguren per jaar, komt de luchtkilome- terprijs neer op onge veer 6 Amerikaansche centen. De machine heeft een nuttig draag vermogen van 500 kilo gram. Ds moord van Raamsdonk? Nee, dien doe ik niet. Stelt u zich eens voor, met mijn figuur. Ridder in het steekspel, dat zou bij mij veel beter passen. Herman Moerkerk hoort dit alles zwijgend aan en bepeinst, of hij den man r.iet in de groep ar men zou kunnen laten meeloo- penIntusschen denkt de Brabantsche kunstenaar er het zijne van en verwondert zich er over, dat de Haarlemmers, zelfs in tooneelcostuums en gegrimeerd, waardoor ze toch niet te herken nen zijn, niet iets losser, wat min der stijf kunnen zijn. De historische optocht, die ter gelegenheid van het 700-jarig be staan van Haarlem door de straten zal trekken, wordt geen gewone op tocht. Het feit alleen al, dat aan een bekenden kunstschilder de op dracht is gegeven den stoet te ar- rangeeren, waarborgt een artistiek verantwoord geheel. Het is echter jammer, dat er weinig menschen ziin, die begrip hebben voor een kunstzinnigen, harmonieuzen en smaakvollen optocht. Velen zijn van meening, dat het een reclame-op- tocht moet worden, hetgeen na tuurlijk niet het geval zal zijn. Herman Moerkerk heeft met eenige spijt geconstateerd, dat er over het algemeen minder belang stelling en geringer enthousiasme bestaat voor dit historische feest in Augustus dan voor de Camera Obscura-herdenking, die door het uitbreken van den oorlog helaas geen doorgang kon vinden. Hij meent dit echter te moeten wijten aar. de veranderde mentaliteit ge durende de afgeloopen jaren. Het gezicht van een Bossche naar kan niet lang donker blij ven en wanneer de kunstenaar begint te spreken over zijn ideeën en plannen voor het feestelijk gebeuren, dan vroolijkt hij weer op. Hij rekent nog steeds op de spontane medewerking van Haar lems burgers en is ervan over tuigd, dat de grootsche optocht- slagen zal. Op het oogenblik zijn de voorbe reidingen reeds druk aan den gang. In de Doelen zijn drie Haarlem- sche kunstschilders Joop Ebeli, Pe ter Huyzer en Levinus Tollenaar eiken dag aan het werk, om de om- timmering van de praalwagens te beschilderen. Zij doen dit met ijver en toewijding, niet alleen omdat zij den arbeid prettig vinden, maar ooi: omdat zij het publiek iets willen laten zien, dat werkelijk af is. Hei, streven van het drietal is nog extra te waardeeren, daar zij niet naai eigen denkbeelden te werk gaan, hetgeen toch het goed recht van den kunstenaar is, maar ontwerpen uitvoeren van een ander, die toch zijn eigen visie op de dingen heeft. En dit is, wat de heer Moerkerk zoozeer roemt. Het spreekt vanzelf, dat bij het samenstellen van den optocht, be^ halve aan fragmenten uit de ge schiedenis van onze £tad, ook ge dacht is aan de verschillende legen- Een kijkje in het atelier, waar Haarlemsche kunste naars den historischen op tocht voorbereiden den, die ons door overlevering be kend zijn. Juist dat zijn dankbare onderwerpen, aangezien het aantal heldenfeiten in Haarlems historie nu niet bepaald groot is. Herman Moerkerk heeft nog ver schillende verrassingen in petto. Er zal een valkenjacht worden uitge beeld met edelvrouwen, die echte gedresseerde valken op haar handen mee zullen dragen en Mozart, die op 13-jarigen leeftijd in onze stad vertoefde en op het beroemde orgel in de Groote St. Bavokerk speelde, zal op een praalwagen gezeten zijn voor een machtig instrument, waar uit gedurende den tocht werkelijk sereene muziek zal klinken. Onze indruk is, dat het ongetwijfeld een gebeurtenis wordt; waarover Haar lem nog lang na het feest zal spre ken. Zondagmorgen 28 Juni loopt ten behoeve van de bezoekers der plechtigheden in het Stadion te Amsterdam een extra trein, ver trekkende uit Den Haag om 6.13, uit Leiden om 6.27, uit Haarlem om 6.55 en aankomende op het Centraal Station te Amsterdam om 7.10. Een lading van 21.000 balen ruwe suiker is gistermiddag uit Havanna met het Nederland sche s.s. „Stad Maassluis" te Rotterdam gearriveerd. Omstreeks einde Juni zal een be gin worden gemaakt met de distri butie van ruwe suiker op basis van een rantsoen van 400 gram per per soon per veertien dagen voor alle leeftijdsgroepen. Vermoedelijk zal 27 Juni de eerste bon voor 40o gram ruwe suiker wor den bekend gemaakt voor de periode van 22 Juni tot 7 Juli. Voorzoover nog voorraden geraffineerde suiker bij de winkeliers aanwezig zijn, mag op dezen bon ook geraffineerde sui ker worden afgeleverd. Voor de kin deren van 0 t.m. 4 jaar, voor wie reeds 13 Juni een bon voor suiker voor drie weken was aangewezen, zal de achterstand met de bekendma king van dezen eersten bon op 27 Juni gelieel zijn ingeloopen. Het Centraal Instituut voor Voe dingsonderzoek te Utrecht heeft de ruwe suiker op haar kwaliteiten voor consumptledoeleinden onder zocht. Er bleken geen schadelijke stoffen in de ruwe suiker aanwezig te zijn en evenmin kon een schade lijke werking door bacteriën worden geconstateerd. De geruchten, dat ruwe suiker schadelijk zou zijn voor de gezondheid, zijn van allen grond ontbloot. Telkens als gij twijfelt: ..zou ik sprekenmoet ik zwijgen?", zwijg dan. Spréken kunt ge altijd later nog; zijn daarentegen de woorden een maal over uw lippen, dan helpt geen zwijgen meer. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1