VRIJDAG 21 JUNI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING KATH. HUWELIJKSBUREAU DE FEESTEN EN ONZE BURGERPLICHT B.S.M.Geel Wit Officieele ontvangst Fantasie van overspannen geest Gedeelte K Voor Putten Nieuwe bonkaarten te Santpoort VELSEN W ederopbou w Ongevallen GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL Sportveld-Vrijburglaan wordt gedraineerd BOLLENSTREEK R.K.V.V. Lisse jubileert Zeep voor vuilen arbeid Groenteveiling te Beverwijk Valsche suikercoupures in omloop gebracht „Onderling Genoegen" ten concourse Burgerlijke Stand Verbouwing gasbedrijf Sportsnippers R.K. Middenstand ter bedevaart Vastere markt WAT BIEDT DE RADIO ZATERDAG? Wanneer men de statistiek over vijf jaren van het Kath. Bureau vcor Huwelijksvoorlichting te Haarlem in handen heeft, dan ziet men, dat er in de periode van 15 Mei 1945 1946 een enorme stij ging van nieuwe gevallen is ge weest. Allereerst het, pastorale ge- deelte. Waren er een jaar te voren 97, in het nieuwe verslagjaar niet minder dan 219, waarvan 201 mon deling werden behandeld, die 347 (161) bezoeken opleverden. Het be trof 69 (32) heeren en 124 (55) dames, die 132 (50) maal inlich tingen kwamen vragen vóór het huwelijk, 80 (39) maal in het hu welijk en 9 (8) buiten het huwelijk. Uit Haarlem 103 (55) bezoekers, uit de omgeving 110 (42). van ver re 6 (0). Zelfs kwamen eenige niet- katholieken den geestelijken leider raadplegen omtrent de verkeering zonder dat er een katholiek bij be trokken was. Steeds meer parochie priesters sturen bijzondere geval len naar het bureau. Kenmerkend voor dezen tijd is het aantal gevallen (n.l. 29) „be staande huwelijksband", d.w.z., dat een der gehuwde partijen komt vragen, of er nog eenige kans be staat, dat men voor de Katholieke Kerk kan scheiden en een nieuw huwelijk kan aangaan. Het medische gedeelte gaat over 171 (69) nieuwe gevallen met 22"2 (109) bezoeken. Verhouding dames tot heeren als 2 staat tot 1. De meeste adviezen werden gegeven aan gehuwden. Ongetwijfeld hebben de geeste lijke leider H. W Agterof pr. en de medische leider P. Tervooren, arts, goede vruchten kunnen plukken van hun vijf jaar geleden begonnen werk, dat meer en meer in een be hoefte blijkt te voorzien. Wethouder D. Geluk, voorzitter van het uitvoerend feestcomité, schrijft ons het volgende: Haarlem bestaat 700 jaar en dat wordt feestelijk herdacht. Daarvoor wordt heel wat werk verzet door de verschillende com missies, die reeds eenige maanden met de voorbereiding bezig zijn. Maar ook de hulp van vele bur gers is noodig. Zooals bekend heeft de kunstenaar Herman Moerkerk een prachtigen optocht ontworpen, die een kleurig beeld zal geven van de geschiedenis van onze stad. Deze optocht zal bijna 1000 deel nemers tellen en het valt moeilijk deze te vinden. Voor de verschil lende rollen moet men speciale typen hebben. Meisjes en vrouwen hebben zich in voldoend aantai opgegeven, maar er ontbreekt nog een aantal mannelijke deelnemers In vroegere eeuwen was het een eer aan een dergelijk feest deel te nemen en geen burger wilde zic'n aan dezen plicht onttrekken. Uit alle rangen en standen deed men mee. Hoe staat het thans met de Haarlemsche mannelijke inwoners? Wie zou niet een figuur uit onze geschiedenis willen uitbeelden? Komt, Haarlemmers, toont Uw burgerzin en geeft U op. Maar doet het spoedig, want de tijd dringt! Vrijdag 9 Augustus moet een dag van beteekenis voor Haarlem wor den. Heeren boven 20 Jaar kunnei öch melden bij de firma Ellinck- huüzen, Anegang 32 of by „Het fiporthuis", Groote Houtstraat 123, Het programma voor a.s. Zondag vermeldt o.a. dien eersten wedbtrjjd voor de promotie-degradatie-com petitie tusschen B.S.M. en Geel Wit. Het betreft hier een strijd om een plaats in den K.N.V.B. B.SM. Is nummer laatst der vierde klas en Geel Wit afdeelingskampdoen. De wedstrijd begint om half zeven. Voorts gaat T.Y.B.B. 2 zijn plaats in de reserve derde klas ver dedigen tegen R.C.H. 4, eveneens afdeelingskampicen. Ook deze wed- ei rijd begint om half zeven. Het H.V.H.-programma vermeldt verder Degradatie le klas Be verwijk 2 Haarlem 4. Beslissing 4 EZanövoortmeeuwen 6 Schoten 6. Competitie 2 A Ken- nemers 5 V.V.E. 2 I.E.V. 2 Terrasvogels 2 V.V.B. 2 Storm vogels 4 3 B Haarlem 8 D.9.K. Gistermiddag heeft het gemeen tebestuur de Oranje Garde, de Christeiyke Jeugdorganisatie die in Haarlem haar algemeene bestuurs vergadering hield, officieel ten siadhuiza ontvangen. Burgemee ster M. A. Reinalda sprak een wel komstwoord, waarin hij enkele deelen van de onuitgesproken rede van Prof. Huizinga citeerde en de ze toepaste op de doelstellingen van de Oranje Garde. De bonds voorzitter antwoordde hierop met een dankwoord. Het is een zeepbel gebleken, hel gekleurd en opgeblazen door de fan tasie van een overspannen geest, die uiteenspatte, maar J. R. zat met de spetters en moest zich nu verantwoorden voor de Haarlem sche Rechtbank. Bij het M. G. was hij „kind" in huis en zijn relaties met officieren, kolonels van de Australian Civil Affairs, waren le gio en invloedrijk, zoodat het hem niet moeilijk viel v. d. E. diets te maken dat hy als verantwoorde lijk leider van een volkomen op fantasie berustende organisatie „Wederopbouw van bevrijde gebie den in het Verre Oosten" hem aan een goed gesalarieerde baan kon helpen. Zijn bemoeienissen om hem ingeschakeld te krijgen by het M. G. kostte geld en zoo had verdach te reeds een bedrag getoucheerd, groot 1210.voor reis- en ver blijfkosten. De Officier eischte een gevange nisstraf van één jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De verdediger wees in zijn plei dooi er op dat de verklaringen van getuige v. d. E. niet „au sérieux" genomen konden worden. In zijn ijver om, op voorstel van den ver dachte, bij het M. G. te komen had v. d. E. een sollicitatiebrief geschre ven, waaruit zou moeten blijken dat get. v. d. E. met vele zaken relaties in contact stond. Dit bleek niet juist te zijn. Voorts kon de verdediger aantoonen dat het bedrag slechts .„geleend"' was en door verdachte zou worden te rugbetaald, zoodra hij met zijn zegenrijke taak in het Verre Oos ten kon beginnen. De verdediger vroeg vrijspraak. De uitspiraaik werd bepaald op Dinsdag 2 Juli. Morgen, Zaterdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten K vanaf Knies t/m Kost. Zaterdag- en Zondagmiddag 2 uur voeren de leerlingen van Anny Bonarius in den Stadsschouwburg de kinderoperettes „De poppen- bruiloft" en „Als de kinderen sla pen" op. De geheele opbrengst komt ten goede aan de jeugd van het zwaar geteisterde Putten. De uitreiking van de nieuwe bon kaarten geschiedt voor de bewoners van Santpoort als volgt: 3 Juli A t.m. G; 4 Juli H tm. O; 5 Juli P t.m. Z; 8 Juli na-uitreiking. Het kantoor is geopend des morgens van 912 uur en des middags van 1.304 uur. De Zondagsdienst der artsen te Santpoort wordt deze week waar genomen door Dr. Th. M. Mak, Hoofdstraat 135, tel. 8570. Het hoofd van de afdeeling scha devergoeding, Stationsweg 24, ves tigt er de aandacht op. dateige naren van perceelen waarvan de oorlogschade 'n bedrag van f 3000.- niet te boven gaat, de betreffende rekeningen, al of niet betaald, zoo spoedig mogelijk aan bovenge noemd adres moeten inzenden, daar anders aanmerkelijke vertra ging in de betaling kan voorkomen. Op genoemde afdeeling kunnen nadere inlichtingen worden inge wonnen, Maandag, Woensdag en Vrijdagochtends. Gistermorgen geschiedde in de Vissehershaven 'n ernstig ongeval. ECn 64-jarige te Umuldten-Ctast wonend persoon, werkzaam op een in de haven liggenden trawler, viel en kwam op een balk van de rem ming terecht, waardoor hij eenige ribben brak. Op den Schulpweg te Velsen- Noord geschiedde gistermiddag een aanrijding tusschen een 11-jarigen wielrijder en een motorryder. De wielrijder brak zijn rechterdijbeen en is naar het Roode Kruis-Zie- kenhuis te Beverwijk overgebracht. Donderdagmiddag is de Bloe- mendaalsche gemeenteraad onder voorzitterschap van Jhr. mr. C. J. A. den Tex bijeen geweest. De crediet-aanvrage van 6000 voor het draineeren van het sport veld aan de Vrijburglaan te Over- veen werd goedgekeurd. De Julianaschool voor openbaar lager onderwijs in de gemeente werkt nog met leesboekjes uit het jaar 1900, die vrijwel geheel uit losse blaadjes bestaan, bovendien is er veel te weinig leesmateriaal vcor de leerlingen, zoodat B. en W. het voorstel deden, een bedrag van ƒ1875 voor de aanschaffing van verschillende leermiddelen beschik- haar te stellen. Ook dit rrediet werd goedgekeurd. Het oudste lid van den raad, de heer W. Noorman, werd aangewe zen, om gedurende eenige weken in Augustus het wethouderschap waar te nemen voor twee leden van het college van B. en W„ die met vacantie afwezig zullen zyn. De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten het ongewenscht ach ten een bedrag uit te trekken voor het drukken van raadsstukjes. Ze zullen dus in het vervolg, evenals nu het geval is, gestencild worden. Voorts gaf spr. kennis van het be richt, daf de verhooging van de jaarwedde der wethouders en van de vergoeding der raadsleden goed gekeurd is. In de vacature van schoolarts werd intusschen reeds voorzien door de benoeming van mej. dr. Borgesius, zoo deelde wethouder C. «see op een vraag van mevr. v. Tienhoven, die uit het buitenland is teruggekeerd, mede. De R.K.V.V. Lisse viert Zondag haar 25-jarig bestaan. Het pro gramma van den dag is als volgt: 8.15 H. Mis met alge meene H. Communie in de kapel van Huize Pius, waarna ontbijt. 11.3012.30 receptie in het gebouw van den Ned. R.K. Volksbond. Des namiddags om 1 uur wedstrijden op,het gemeentelijk Sportpark en wel eerst S.J.C.Teijlingen, daar na LisseV.V.S.B? gevolgd door een wedstrijd tusschen de winnaars. 's Avonds zal in het gebouw van den Ned. R.K. Volksbond een fees telijke bijeenkomst- worden gehou den, waaraan medewerking wordt verleend door het Cabaret-gezel schap „De Jantjes" uit Hilversum en het Stemmingsorkest „De On derduikers". Maandag des namid dags om 7.30 uur zal er voor de donateurs een feestavond worden gegeven. Behalve dat de vereeniging haar 25-jarig bestaan viert, herdenken ook twee leden hun zilveren feest als lid der vereeniging, n.l. de hee ren J. Langelaan en J. Beyk, bei den actieve leden, die met de Pink sterdagen de voetbalsport hebben beoefend in het veteranenelftal. De viering van het feest is in goede handen by den voorzitter van de Propagandaclub, den heer Jos van Riel. Het afhalen van formulieren zeep vcoir vullen arbeid kan te Noordwljkea-hout geschieden Vrij dag 21 en Zaterdag 22 Juni. Het indienen der formulieren, waarbij tevens de zeepbonnen zul len worden uitgereikt, geschiedt Dinsdag 25 Juni van 2—4 uur. Personen, die reeds een formu lier voor giftigen arbeid hebben in gevuld, behoeven geen formulier voor zeep in te vullen, doch krij gen een oproep van den Distribu- tiedienst. De aardbeien nemen thans een belangryke plaats in op de veiling. Het koude weer houdt den aan voer beperkt. De pryzen loopen iets terug en varieeren momenteel van f3.10f4.70 per slof. De groentemarkt schommelt eveneens in prijsverhouding. Bosch peen neemt een belangryke plaats in. De minimumprys is vastgesteld op 13 cent per bos. Bloemkool komt ook nu weer tot 65 cent per stuk. De kwaliteit loopt sterk uit een. Sla varieerde van 210 cent per krop. Er is veel sla met „rand". Voor rhabarber bestaat hoege naamd geen vraag, zoodat groote partyen doordraaien. Beter gaat het met doperwten 95—110 cent per kg. Tuinboonen 54. En in het kroegje waren de poppen aan het dansen! De baron had zich met de onstuimige signorita in een hartelijk gesprek begeven. Zij hadden al eenige vriendelijke woorden gewisseld, toen de gondelvaarder uit Florence met roeispaan en al naar hen toe gekomen was en leunend tegen de tapkast het gesprek volgde op den voet. De baron trok gramstorig de wenkbrauwen op en de signorita zeide; „Pietro, laat meneer met mij alleen." Maar de gondelvaarder voelde daar niets voor. Hij boog zich gaandeweg naar voren en hing op het laatst met zijn roeispaan bij het hoofd van den baron. „Dit is een onopgevoed jongmensch, dacht de baron, „eigenlijk moet ik hem mores leeren Ik zal èr nog even mee wachten Een mensch moet altijd kans krijgen zijn leven te beteren. De baron wachtte zoolang tot de gondelvaardev hem ongeveer verpletterd had. Toen zag hij in dat het zoo niet langer kon. Hier dient met klem geprotesteerd te worden, dacht de baron; protesten hebben dikwijls een verheffende uitwerking. Ik zal het echter met zachtheid deen. Zachtheid kan in deze gevallen nooit kwaad. De baron wendde zich voor zoover hij nog kon tot den gondelvaarder en zei, dat hij met zachtheid protesteerde. De man bleek niet in het minst geroerd. Daarop wond de baron zich op. pakte de roeispaan en hakte er op los. Een vreeselijk tumult ontstond Niet minder1 Man 9 personen stonden hedenmorgen voor de Haarlemsche Rechtbank terecht in verband met de destyds gerucht makende zaak der valsche suiker coupures, die te Haarlem in omloop zijn gebracht. De twee hoofdverdachten J H. K. uit Haarlem en G. J. uit Am sterdam waren in Maart van dit jaar naar Sittard gegaan, om daar een aantal goederen te veilen. De eigenaar van het hotel, waar zy in die dagen logeerden, bood hun 16 coupures aan, die elk recht gaven op 100 K.G. suiker, voor 800 gld. per stuk. Nadat J. H. K. de cou pures in Haarlem en Heemstede had verkocht, bleken zij valsch te zijn. Na lang speuren van de re cherche zijn de drie drukkers van deze bescheiden gearresteerd. De Officier van Justitie eischte tegen J. H K. een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden en tegen G- J. 8 maan den gevangenisstraf. De politie rechter wilde geen uitspraak doen, alvorens rapporten omtrent verdachten zijn ingewonnen. Zeven banketbakkers en winke liers uit Haarlem en Heemstede kochten deze coupures voor f975. per stuk. In aanmerking nemende, dat de zakenmenschen, die deze bonnen kochten, die overtreding begaan hadden om hun bedrijf op gang te houden, eischte de Offi cier van Justitie tegen de twee banketbakkers, die het grootste aantal hadden overgenomen, een gevangenisstraf van zes weken en de rechter veroordeelde hen tot een maand gevangenisstraf. De anderen werden met voorwaarde lijke vrijheids- en geldstraffen be boet, naar gelang den ernst van de door hen gepleegde feiten. 2648 cent per kg. en peulen 120— 160 per kg. Een enkel partijtje komkommers werd aangevoerd. Postelein is zeer matig De prijs varieerde van 23 38 cent per kg. Frambozen brachten f 1.95 per pond op. Op verzoek van Apeldoors Har monie" vertrekt Zaterdag het Krommc- nleër fanfarecorps „Onderling Genoe gen" naar Apeldoorn, waar een concert wordt gegeven. Den daarop volgenden Zondag wordt een concours gehouden, waaraan „O. G." zal deelnemen in de Vaandelafdeeling. KROMMENIE Geboren: M. C. de WitNoom, d; A. A. Huijgen— Tieble, d; E. DoorakkersLeguyt, d; N. Boekei—De Jong, d; F. J. Braken- hoffvan Dam, d. Ondertrouwd: J. van Dijk en E. Ooms, van Castricum; J. Breeuwer van Zaandam en E. Kleijne; F. Caro en H. Honig. Dezer dagen ls de aanbesteding ge schied van de verbouwing van het Gasbedrijf te Krommenie. De inrich ting wordt zoodanig, dat hierin zullen worden ondergebracht: gasbedrijf, ge meentewerken, dienst van Sociale Za ken, evacuatie-afdeeling en ge meenteontvanger. De aangifte van nieuwe leerlingen voor de school voor modern kleuter onderwijs te Krommenie-Assendelft, kan geschieden Dinsdag 25 Juni, van 15.5017 uur aan de school. Tot en met Donderdag 27 Juni bij den heer K. de Boer, Agavestraat 37, Assendelft; mevr. P. KruiverPoel, W. Sijpesteijn- straat 22 en den heer A. C. Crok, Zaandammerweg 5. Zondagmiddag twee uur organi seert H. P. C. in de zwemvijvers Groenendaal te Heemstede een kringzwemfeest, tydens hetwelk de Haarlemsche kringkampioenschap pen zullen worden verzwommen. In den derden jiveds.trijd voor de eerste klasse bondscompetitie zwem men won H.V.G.B. met 63 van G.Z.C. Van Vrijdag 21 Juni tot en met Donderdag 27 Juni wordt in bioscoop „Central" te Krommenie een vertoo ning gegeven van de Deensche ver- zetsfilm ,,De Roode Aarde". W. G. Meijboom, secretaris van het centraal adminisfcratiebureau van de reedersvereeniiging te IJmui- den is benoemd tot waterschout, aldaar. Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van juridische en personeelszaken te Bloemendaal is Zaterdag 22 Juni a.s. verhinderd spreekuur te houden, De R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem zal Woensdag 10 Juli a.s. ter bedevaart gaan naar Helloo. Rector Kraakman en dr. Holthui- zen zullen de predicaties houden. De Ned. Spoorwegen zullen extra treinen lnlasschen. Amsterdam 20 Juni 1946. De beurs opende vandaag alge meen prijshoudend, op te" merken viel, dat de Indische Cultuurwaar den aangeboden werden, waarschijn lijk op de minder gunstige beoor deeling van den toestand ln Indië. De Obligatiemarkt toonde weinig verandering. Eenige vraag ontstaan tegen het slot was oorzaak, dat de markt al gemeen op hooger niveau kwam. HILVERSUM I, 801 M.: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Oram., 8.00 Nieuws, 8-15 Progr.- overz., 8.20 Gram., 10.00 Mor- genw., 10.20 Henriette Doornbos, mezzo-sopraan, 10.45 Continu, 11.45 Famille-ber., 12.00 Orkest Carlo Carcassola, 12.30 Kalender, 12.35 Jan Vogel, 13.00 Ned. Strijd krachten, 13.30 Benedict Silber- man, 14.00 Sport, >4.15 Huismuz 14.45 Boekbespr., 15.00 Rad.-Phil- harm. Ork., 16.00 Voordracht, 16.15 Gram., 16.45 Jo Hekkert— V'an Eysden, zang, 17.00 Nabij de twintig, 17.30 Film, 18.00 Nieuws, 18.15 Gram., 18.30 Ned. Strydkr., 19.00 Miller-kwartet, 19.30 Bijbel, 19.45 Departem., 20.00 Nieuws, 20.08 En nuOké, 21.15 Week- overz., 21.30 Klankbeelden, 22.00 Ramblers, 22.30 Weekend serenade, 23.00 Nieuws, 23.15 Jan Cordv.- wener, 23.40 Gram. HILVERSUM II, 415 M.: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Morgengebed, 7.45 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Progr.-overz., 8.20 Gram., 9.00 Dagboek, 9.05 Gram., 9.30 Waterst., 10.00 Johan van dei- Moren, 10.30 Voordracht. 10.45 Gram., 11.00 „Zonnebloem", 11.45 Piano, 12.00 Angelus, 12.05 Gram., 12.30 Lunchconc., 13.00 Nieuws, 13.15 Progr.-overz., 13.45 ,.De Tooneelkijker", door mr. Jan Derks, 14.00 Gram., 14.15 Engel- sche les, 14.45 Gram., 15.00 Kin derland, 16.00 Stlchtsch Piano kwartet, 16.30 Causerie, 17.00 Kiosk, 17.15 Ned. Kamerkoor. 17.45 Sportpraatje door Jan Cot- taar, 18.00 Jim Day, 18.25 Week overzicht, 18.45 Diuermuziek, 19.00 Nieuws, 19.15 Progr.-overz., 19.20 Lezing, 19.35 Kunstenaars, 20.00 Nieuws, 20.05 Lichtbaken, 20.30 Reportage, 21.00 Concertge bouw, 22.00 Nieuws, 22.16 Avond gebed, 22.35 Ricardo's, 22.45 Cau serie, 23.45 Gram. Directeur: J. J W Boerrlgter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2