Speer wilde Hitier vergassen DE NOOD BENEDEN DEN MOERDIJK Haringprijs blijft 8 cents ATOOM OP DE WAAGSCHAAL Moerdijkbrug rust op haar pijlers Geen distributie van fruit Mislukte apotheose van 12-jarige dictatuur Nederlanders fungeeren als Duitschers Koningin reikt decoraties uit Boek over Vaticaanstad In Zuid-Nederland heerschen toestanden waar men in Holland niet van droomt V olksgezondheid bedreigd Als kleinhandel onwillig is: distributie VRIJDAG 21 JUNI 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht Men betale niet te hooge prijzen PROCES-NEURENBERG Jubileum St. Vincentius- vereeniging Dep. v. Volksgezondheid bepleit (Van onzen specialen verslaggever) De nood in de geteisterde ge bieden is zoo langzamerhand een aangelegenheid geworden, pijnlijk om over te praten, goed om over te zwijgen, wil men zijn krant voor de meeste lezers niet vervelend doen zijn. Toch zijn wij op uitnoodiging van Volks herstel weer meegetrokken op een excursie door Oost-Brabant en Noord-Limburg om te zien hoe de toestand is. In de meeste plaatsjes, die wij doorkwamen, stonden de vroede vaderen klaar, soms in een gespaard ge meentehuis, soms in een naar stig dichtgespijkerd cafétje, maar altijd vol enthousiasme en verwachting om te vertellen van Mn moeilijkheden, en als illustratie van het betoog wa ren er altijd weer de krotjes van woningen waarin zoovele kin derrijke Brabantsphe en Lim- burgsche gezinnen leven. H. M. de Koningin heeft onder scheidingen der militaire Wil lemsorde uitgereikt aan hen, die zich tijdens de Meidagen van 1940 en in het verzet tegen den Duitschen overweldiger onder scheiden hebben. De vorstin verricht den symbolischen rid derslag bij Z. K. H. Prins Bern hard tijdens de plechtigheid, welke op het vliegveld Soester- berg plaats vond Geslaagd Relletje rond Louis Sportsnippers Men kan de conferenties die tot nu toe gehouden werden in zekeren zin onschuldig noe men. Ze betreffen den aard der samenleving, hun uitslag be perkt zich tot organisatie en machts verhouding. De U.N.O. echter voert de laatste dagen een ander soort be- sprckinKGHi die dc &toomboin tot onderwerp hebben, en daarmee niet alleen over de structuur der wereld maar tevens het bestaan zelf van de mensphheid handelen. Men heeft het atoomgeheim nu eenmaal ontsluierd, en de verworven kennis weer vernietigen is niet moge lijk. In handen van één of enkele re geeringen kan dit wapen de ver schrikkelijkste bedreiging van den wereldvrede, ja van de wereld zijn, die op dit oogenblik kan worden ge dacht. Er moet derhalve een regeling geschapen worden die de gansche bevolking der aarde in staat stelt, over de toepassing van het geheim voortdurend controle en macht uit te oefenen. De U.N.O., vertegenwoor diging van de geheele beschaving, is daartoe het aangewezen lichaam. Haar roeping is het, te bewerken dat atoom-energie slechts voor vreed zame doeleinden zal worden gebruikt. Dat voor zulke doeleinden de gewel dige krachten inderdaad kunnen worden benut, zeggen ons berichten uit Oakridge (Tennessee), waar men reeds aanzienlijke vorderingen op dit punt heeft gemaakt. Tijdens de openingszitting van de U.N.O.-commissie voor Atoomener gie heeft de Amerikaan M. Baruch enkele dagen geleden voorgesteld, een lichaam in het leven te roepen dat volledige zeggenschap over alle onderzoek, productie en aanwending van atoomkrachten zal bezitten: de A.D.A., Atomic Development Autho rity. Deze instantie zou worden sa mengesteld uit deskundige vertegen woordigers van de volkeren der we reld, onder auspiciën van de U.N.O., maar los van den Veiligheidsraad. Zij zou in alle landen inspecteurs moeten stationneeren, die zouden controleeren of en waar men atoom energie benutte en fabriceerde, waar toe men dit deed, en in welke mate. Want de A.D.A. zou nauwkeurig aan de staten voorschrijven wat hun ten aanzien van de atoomkracht is toe gestaan. Een land dat hierin te ver ging zou moeten worden gestraft, desnoods met atoom-bommen, die in het bezit der A.D.A. zouden zijn. De leden der Atomic Development Au thority zouden tezamen de atoom- rantsoenen vaststellen en tezamen tot bestraffing besluiten .als ergens clandestien werd geproduceerd. Geen lid zou, zooals in den Veiligheids raad, recht van veto hebben, omdat het zich zelf of een bevriend lid door veto aan de bepalingen der A.D.A. zou kunnen onttrekken. Namens Amerika bood Baruch aan, de atoom bom-fabricatie stop te zetten, indien een goed functionneerend interna tionaal lichaam tot stand zou komen, en bommenvoorraad en geheim aan dit lichaam uit te leveren als (door de praktijk van jaren) zou vaststaan dat beide niet voor een oorlog zouden worden gebruikt. Enkele punten zijn hierin essen tieel: 1. internationale gewapende controle; 2. onderwerping van alle staten (ook Rusland, ook Spanje) aan de beslissingen van den gemeen- echappelijken Raad; 3. Amerika blijft voorloopig heer en meester van het atoom, tezamen met Engeland en Canada. Terwijl de rechtvaardigheid van de eerste twee punten zonder meer duidelijk is, nauw als immers de gansche menschheld by het ge bruik der nieuwe krachten is be trokken, kan men de juistheid van de derde grondbepdling begrijpen, als men in de overweging Amerika's verlangen betrekt, niet met zijn eigen huidig bezit door anderen, wier bedoelingen een agressief ka rakter kunnen aannemen, te worden aangevallen; het staat bommen en recept pas af als tegen 'zulk een aanval internationale waarborgen zijn geschapen. Baruch's voorstel vormde slechts een springplank voor gedachtenwls- seling. De voornaamste andere, Rus land, bleek inderdaad heel andere gedachten te wisselen te hebben. Het was een machtig schouw spel, toen gistermorgen de drie geweldige bokken Ajax, Heracles en Condor, resp. met een capa citeit van 350, 250 en 200 ton, hun reis aanvaardden met de tweede en tevens laatste over spanning van de spoorbrug, die Dordrecht met Zwijndrecht ver bindt. Getrokken door een drietal sleep- booten, werd de circa 300 meter lange reis naar de spoorbrug aan vaard. Langzaam werd het gevaarte tusschen de beide pijlers gemanoeu vreerd, manoeuvres die zeer eenvou dig leken, doch ongetwijfeld getuig den van vakmanschap. Om 10-35 uur, in minder dan twee uur, gerekend van het tijdstip af waarop men met de optakeiing begonnen was, rustte de tweede overspanning op haar pij- Iers, daarmede de mogelijkheid schep pend, dat inderdaad, zooals in het voornemen ligt, 15 Juli weer de eer ste trein zal rollen tusschen Zwijn drecht en Dordrecht. De oude brug was reeds 20 Sep tember 1944 in het ongereede ge raakt, toen n.l. de eerste boog, waar schijnlijk bij het aanleggen van springlading, in de lucht vloog. De grootste verwoesting werd evenwel aangericht 27 Maart 1945, toen de tweede en derde boog werden opge blazen. Hoewel de fruitteelt zich in het algemeen nog niet volledig van de tijdens den oorlog door inundaties en gevechtshandelingen geleden verliezen heeft hersteld, zijn de ver wachtingen voor den oogst van dit jaar niet ongunstig. Door de groote vraag naar fruit, zoowel van de zijde der consumen ten als van de verwerkende in dustrie, zal het evenveel niet mo gelijk zijn dezen zomer volledig in de behoeften aan fruit te voorzien. De belangrijke vooroorlogsche in voer van buitenlandsch fruit, zoo als Amerlkaansche appelen, sinaas appelen en bananen, kan door onze précaire deviezenpositie nog niet worden hervat. Ook zal het herstel van onzen vroegeren export zooveel mogelijk bevorderd moeten worden. Een distributie van versch zacht fruit heeft groote bezwa ren. Nu de handel in groenten is vrijgegeven en het apparaat van deze distributie is opgehe ven, levert een aparte distribu tie op bon van fruit ernstige moeilijkheden op, waartoe ook de aard van het product bij draagt. Om de vorming van te hooge prijzen te voorkomen, dient het pu bliek een meer afwachtende houding aan te nemen en geen genoegen tg nemen met abnormale prijzen. Een dergelijke houding van het publiek zou ongetwijfeld eën redelijke prij- zen-ontwikkeling bevorderen. Albert Speer heeft Donderdag bii kijn verhoor in Neurenberg ver klaard, dat hü 2 maanden vóór het einde van den oorlog Hitler in zijn schuilkelder te Beriyn met een nieuw soort gifgas om het leven heeft willen brengen. HU vertelde hoe zijn pogingen faalden, omdat het moeilijk was gas in den kelder te laten, zonder door de SS-wachten onderzocht te worden. „Ik wist, al dus Speer, dat, indien het gifgas in de luchtververschlngsinstallatle werd gebracht, het spoedig over den ge- heelen kelder verspreid zou worden." Plan mislukte door verschil lende moeilijkheden. Toen Speer deze wetweh»t0t H het vermoorden van Hitier bekend maakte, zaten Goerina en de andere beklaagden uitdruk kingloos te kijken. Volgens door Speer overgelegde do cumenten, scheen Hitier er in Ja nuari 1945 van overtuig^ te zijn, dat de oorlog voor Duitschland verloren was. Hitier moet toen het duivel- sche plan hebben gehad om Duitsch land met den grond gelijk te maken.. Zoo gaf hij op 19 Maart aan de weer macht de opdracht de politiek van de verschroeide aarde toe te passen. J ,?'peer ze'de hij, dat het nood zakelijk was allen bestaansgrond van de Duitschers weg te vagen, omdat het Duitsche volk te zwak was ge bleken en de toekomst uitsluitend toebehoorde „aan een machtiger na tie in het Oosten''. Speer verzette zich. Hij heeft voor radio-Hamburg een beroep gedaan om de tactiek der vernietiging te staken, de geïnter neerden vrll te laten en met elke terroristische actie achter de geal lieerde linies op te houden. Het schijnt wel vast te staan, dat Speer er in zekeren zin in geslaagd is de algeheele vernietiging van Duitsch land de apotheose van Hitler's twaalfjarige dictatuur te voor komen. In Warley, in Essex, wordt geduren de 4 avonden een z.g. „Victory-tattoo" gehouden, een militaire demonstratie van bet eerste lnfanterie-trainings- corps aldaar. Deze „tattoo" wordt elk jaar gehouden en de bedoeling is gel den in te zamelen voor een fonds, dat aan nagelaten betrekkingen van ge sneuvelde militairen ten goede komt In verband met de Victory-viering heeft de „tattoo" dit jaar een min of meer feestelijk karakter. Een kleine 400 Nederlandsche mili tairen, die aldaar eveneens gelegerd zijn, zullen aan de „tattoo" deelnemen en als vijand, d.w.z. als.... Duitschers fungeeren. Donderdag heeft H. M. de Koningin op het vliegveld Soes- terberg dertig helden van de fronten en van het verzet gede coreerd. Daarbij waren o.a. te genwoordig H. K. H. Prinses Ju liana met de kleine Prinsesjes, alle opper- en vele hoofdofficie ren van de verschillende onder deden van zee-, lucht- en land macht, de ministers Sehermer- liorn, Meynen en De Booy en verschillende buiitenlandsclie mi litaire attache's. Onder degenen, die de decoraties ontvingen, waren generaal H. G. Win kelman, die het Grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw ontving, en Z. K. H. Prins Bernhard, wien het Commandeurskruis der Mi litaire Willemsorde werd overhan digd. De Koningin heeft een toespraak gehouden, waarin zij den gedecoreer den hulde bracht voor de daden van moed, beleid en trouw en de aan getreden manschappen aanspoorde de groote daden van de gedecoreerden als lichtend voorbeeld voor oogen te houden. „Ik ben er ten volle van overtuigd, aldus H. M. de Koningin, dat gij op dezelfde wijze uw plicht zult doen als uw thans onderscheiden wapen broeders, wanneer zulks van u ge vraagd mocht worden. Moge de herinnering aan het voor beeld, gegeven door zooveel flinke mannen in de afgeloopen jaren in een ongelijk lijkenden strijd, u hij- blijven, u sterken en u het nood zakelijke zelfvertrouwen geven." Aan het groote troepen-défilé na men meer dan 7000 man van alle onderdeeien van onze Nederlandsche weermacht, ook de marine en lucht vaarttroepen deel. Vijf muziekkorp sen luisterden de parade op, o.a. de Kbn. Militaire Kapel en de Mariniers kapel. De Italiaansche uitgeversfirma Sa- nasoni zal een 900 pagina's tellend boekwerk uitgeven over Vaticaan stad, voorzien van 50 illustraties, die nog nooit tevoren zijn gepubli ceerd. Het boek zaleen reeks op stellen bevatten over allerlei onder werpen, geschiedkundige en politieke zoowel als kunsthistorische. Mgr. Giovanni Montini, plaatsvervangend staatssecretaris van het Vaticaan zal een inleiding schrijven, terwijl de Vaticaansche jurisprudentie zal worden behandeld door prins Pacelli, een neef van paus Plus (XÏI. Tot de bekende auteurs die aan het boek meewerken, behooren: vincenzo Ussani, Giuseppe Lugli, Antonilio Munoz, Enrico Josi, Gustavo Gian- noni, Silvio Negro, Paolo Delia Torrë, Valerio Mariani, Luigi Huetter en Ennio Francia. Volgens een officieel bericht uit Rome heeft Z. H. de Paus bij ge legenheid van de a.s. viering van het Eeuwfeest der St. Vincentlusvereeni- ging in Nederland 24 en 25 Juli a.s. aan den president van den hoofdraad een persoonlijk schryven gezonden, waarin Z. H. zyn groote waardeering uitspreekt over den zegenrijken ar beid der vereenlglng in de afgeloo pen 100 jaren en den leden, weldoe ners en bezochte gezinnen „zijn by- zonderen apostolischen zegen schenkt". De algemeene Ned. vereeniging voor sociale geneeskunde heeft zich tot minister Beel gewend met het verzoek bij de kabinetsformatie don reeds lang' bestaanden wensch tot in richten van een afzonderlijk depar tement voor Volksgezondheid onder vakkundige leiding te vervullen. Ons notitieboekje telt vele blad zijden vol aanteekeningen en wij zullen u besparen ze alle weer te geven, maar het beeld van dezen tocht blijft; in de geteisterde streken wordt de volksgezondheid bedreigd en gaat een brok cultuurleven verloren. Oh, er is gewerkt en enthousiast ge werkt. In overloon bouwde men een heel complex noodwoningen, met kerk, klooster en scholen. De banken in de primitieve klassen timmerde men van den-ouden kerkvloer, bij re gen drupt 't water, by warmte de teer naar binnen. In Meyel, een dorpje, waar niet veel hêel meer is, werd daags voor Pinksteren de oogst, welke er voor het eerst sinds jaren weer goed voor stond, door ongeloofelijk zwaren hagel totaal vernield. Boeren verzekeren, dat de korrels als kippeneieren zoo groot waren. De rog, de haver en de aardappel zijn geheel neergesla gen. Wat doet een kapot dorp met deze extra schade van ruim een half millioen. In al de plaatsen klaagt men over groote uitbreiding van het aantal T.B.C.-gevallen en in de nauwe wo ningen kan men de patiënten haast niet isoleeren. Scabius-bestrijding is haast niet mogelijk. Men slaapt in vodden en menschen, die vandaag behandeld worden, zijn morgen weer besmet. Er is haast geen gezanshulp, zelfs niet in gezinnen, waarin de moeder ziek is; kraamverzorging stuit op moeiiykheden, er is een voudig geen geld om de verzorgsters te betalen. Fietsendistributie gaat zeer slecht, boeren, die iederen dag 50 liter melk moeten vervoeren over vele kilome ters, krijgen geen rijwiel door do stagnatie bij de rijksbureaux. Boven alles culmineert de woningnood. Er zijn vele goede noodwoningen ge bouwd; wij zagen perfecte uitvoerin gen, maar' voor vele gezinnen blijft nog het kippenhok of het krot. Zonder behoorlijk huis is geen ge zinsleven mogelijk en dit blijft do kern der maatschappij. In de meeste plaatsen zal Zondag de Sacramentsprocessie gehouden worden. Tusschen de ruïnes van ver scheidene kerken zagen wij een. rustaltaar; geen harmonie of fanfare, iets waar een Brabantsch of Lim burgsen dorp haast nog minder bui ten kan dan buiten het varken in 't kot, zal 't feest opluisteren, want men heeft geen enkel instrument meer. Alles wat men aan plaatselijk chau vinisme, energie, en cultuur bezit is meestal In de harmonie verblazen, Ook heeft men geen enkel patronaats- of vereeniglngsgebouw meer. Maar Nederland raakt gewend aan de ellende en primitieve toestanden, naarmate er meer over gesproken wordt vervlakt het beeld, maar een enkele tocht als deze brengt alles weer eens sterk m het geheugen en. men kan zich dan ook niet losmaken van de gedachte, dat hier nog steeds geholpen moet worden. De keuter boertjes aan den rand van de Peel en in Noord-Limburg zijn nooit rijk geweest, maar nu is heel het leven verpauperd en dat doodt het enthou siasme en den lust om steeds weer verder te gaan. Op allen rust hier de plicht te helpen en de collecte voor het Fonds noodgebieden en Volksherstel kan dan ook niet genoeg worden aanbevolen. Van bevoegde zyde verstrekt men ons over den haringprijs de vólgen de mededeelingen; De consumentenprijs van 8 cent per stuk is naar de berekening van de directie voor de prijzen ruim vol doende. De detailhandelaar betaalt ongeveer 5 cent per stuk, zoodat hij bij verkoop tegen 8 cent plus 2 cent voor schoonmaken een vergoeding van ongeveer 5 cent heeft, hetgeen een zeer ruime marge is in vergelij king tot de marges die kleinhande laren in andere levensmiddelen mo gen berekenen. Dat de kleinhandel zich zoo heftig tegen de vastgestelde prijzen heeft verweerd, komt voort uit 't feit, dat de kleinhandelaren in visch aan zeer hooge verdiensten gewend zijn. Het is niet verantwoord den detailhandel iets extra's te geven alleen maar om den lieven vrede te'bewaren, omdat de winstmarge toch reeds naar ver houding zeer hoog is en omdat in dat geval andere kleinhandelsbedrij- ven terecht eveneens een verhooging van hun marges kunnen eischen. Indien de kleinhandel weigert tot verkoop van de haring tegen de vastgestelde prijzen over te gaan en Indien geconstateerd wordt, dat men te hooge prijzen berekent, dan zullen maatrege len van de overheid niet uitblij ven. Weigert men de aangevoerde haring te koopen, dan zal de overheid ook niet terugdeinzen voor de laatste consequentie en zelf de distributie ln handen ne men. Het is trouwens reeds meermalen voorgekomen, dat gemeenten zelf den verkoop van de visch ter hand namen. Het is echter te hopen, dat het zoover niet zal komen, want met aller medewerking zal er voor ieder een rijkelijk haring tegen lage prijzen beschikbaar zijn Voor het eindexamen onderwijzer zijn aan de Rijkskweekschool te Haarlem geslaagd mej. A. v. Gel der, C. Klein, L. Koene, A. v. Ne«, E. A. Visser. In een telegram aan Edward E»gen, voorzitter van de „New York State Boxing Commission" heeft Donald O'Toole, democratisch afgevaardigde, verzocht, de uitbetaling van Joe Louis en Billy Conn niet te doen plaatsvinden totdat een onderzoek was ingesteld inzake het titelgevecht, aangezien dit niet regelmatig in zijn werk zou zyn gegaan. De manager van Louis heeft hierop schouder ophalend geantwoord, dat O'Toole hem vóór den wedstrijd "om vrykaar- ten had gevraagd, die hfi niet heeft gegeven. Uitslagen zeskamp schaken Zaan dam: v. d. Tolcortlever 01; Cort- leverSzabo V&: Kottnauer— Stoltz 1—0; v. d. TolSandlfort 1—0. In de Dierentuinzaal te 's-Gra- venhage won de wereldkampioen ta feltennis wederom in de finale van Carrington. By in België gehouden wegwed strijden werd Braspennincx vier de en Sehulte vijfde, Lakeman zes de, Van Schendel 9e en De' Roover lie. Op een dezer dagen te Londen ge houden bijeenkomst van de Federa tion Internationale de Natation Amateur is de voorzitter van den K.N.Z.B., de heer Jan de Vries uit Amsterdam, gekozen tot bestuurslid van de F.I.N.A. De heer De Vries is tevens secretaris van de Europee- sche Zwemliga en secretaris van de Internationale Waterpolo commis sie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3