•;.\v Amsterdamsche en het Mirakel jeugd Voorlichting in en over Indië een eerste eisch Ernstige terugtred" r Tot hoofd en hart Het Vierenswaardig Wonder 'v Eerst orde herstellen .J Ir. J. Otten geeft zijn visie op het Indische probleem 69ste JAARGANG No. 23576 ZATERDAG 22 JUNI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc I» '4 ma* Dr. Beel in „retraite" E.V.C. te Rotterdam zet staking voort De Duitsche ontwapening Hoe de zevenjarige Rietje „het wonder" beschrijft Daar Australische zeelieden weigerden de sleepboot te beman nen, welke het Nederlandsche s.s. „Tasman", dat met 400 Neder landsche geëvacueerden naar Java en Sumatra vertrok, uit de haven van Melbourne moest sleepen, voer het schip op eigen kracht de haven uit. Een Australische loods, die demandeling der zeelieden schandalig vond, verklaarde zich bereid de Tasman uit de haven te brengen. Het schip vertrekt Onder de vele belangstellenden op de jeugdtentoonstelling op den N-Z. Voorburgwal 165 te Amsterdam waren ook groote groepen Volendammer schoolmeisjes De kleeding heeft invloed op het gedrag van den mensch. Kleedt u dus bij warm weer gezond en luchtig, maar fat soenlijk. S S NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Terwijl Dr. Beel bezig is de laat ste han<i te leggen aan de vor ming van een nieuwe regeering komt van den Regeeringsvoor- lichtingsdienst vertoiker van de meening van het huidige demission- nalre kabinet, dat voor het tot dus ver gevoerde beleid inzake Indonesië lu hooge mate verantwoordelijk is een reactie op de jongste voorstellen van Sjahrir, welke wij niet anders dan ais afwijzend kunnen interpre teeren. Niet alleen worden de Indone sische voorstellen 'n „ernstige terug tred" genoemd, maar op het einde van het communiqué wordt zelfs de vraag gesteld, of de gesprekspartner der Nederlanders wel in een positie verkeert, waarvan men zich resul taten mag voorstellen. Het is of de demissionnaire regee ring eerst thans de oogen opengaan, nu zij. na het bekend worden van het standpunt der Indonesiërs, de ontzaglijke klqve ziet, welke Neder land scheidt van Soekarno's „Repu bliek". Het driemanschap Schermer- horn Logemann Van Mook, dat sinds October van het vorig jaar, daarbij welwillend geassisteerd door Britsche adviseurs, getracht heeft door steeds verder gaande concessies een gun stige sfeer te scheppen om tot accep tabele verhoudingen te komen, moet thans zelf concludeeren, dat zijn po gingen gefaald hebben. Het heeft thans weinig zin nog maals de vraag te stellen waarom het pogen van dit driemanschap om tot een accoord te komen met Soe karno's vertegenwoordigers op een mislukking moest uitloopen. Duide lijk ia in ieder gil val gebleken, dat de steeds verder gaande concessies de klove niet verkleind, maar veeleer vergroot hebben. Kenners van de psychologie van den Oosterling wis ten, dat dit komen zou. Velen hun ner hebben dan ook de regeering her haaldelijk gewaarschuwd op dezen weg niet voort te gaan. Reeds de Voorstellen van 10 Februari J.I., waar bij de mogelijkheid van verbreking der Rijkseenheid in uitzicht werd ge- Bteid, gingen velen terecht te ver. Iedere ingewijde wist ook, dat de besprekingen, welke half April op de Hooge Veluwe zijn gehouden, vrijwel geen resultaat hebben opgeleverd. Zoo is het thans demissionnaire ka binet voortgesukkeld op dezen moei lijken weg. De onderhandelingen werden slepende gehouden en intus- schep, ging de terreur van extremis ten. vaak losgeslagen benden, waar op de „republiek" iederen greep mist, tegen weerlooze Nederlanden en in- heemschen ongestoord verder. Herin neren wij slechts aan het onlangs te Tangeran aangerichte bloedbad onder de Chineezen. Van een werkelijk ge zag was nergens sprake, maar wel stelde de .door de Japanners in het leveti geroepen „republiek" steeds hooger eischen: erkenning van de „republiek" over Java was al lang niet meer voldoende, ook Sumatra moest ertoe behooren, hoewel daar een onbeschrijfelijke chaos heerscht. Het was in dit stadium, dat het rapport van de commissie-Van Poli en de daarop gevolgde motie in de Kamer eenige ver ademing bracht. De balans werd op- Seraaakt en de toestand van het ogenblik vastgelegd. Zij sloot een periode af en maakte het mogelijk een nieuwe te beginnen. Het is goed aan deze motie, die in de Kamer met een groote meerder heid werd aangenomen en waaraan ook de fractie van de Partij van den Arbeid haar stem gaf, dé noodige aandacht te besteden, omdat het niet onmogelijk is, dat bij het op treden van een nieuwe regeering «on der Dr. Beel, deze motie als uitgangs punt zal worden genomen voor even- tueele verdere onderhandelingen. In deze motie staat uitdrukkelijk ver meld. dat het Nederlandsch-Indiseh Gebiedsdeel als deelgenoot van het Koninkrijk een auto nome bestaansvorm behoort te wor den toegekend. Dat is iets anders dan hetgeen Sjahrir voorstelt: het 3luiten van een verdrag, inhoudende een de facto erkenning van het gezag van de „republiek" over Java en Sumatra en de samenwerking met die regeering tot de vestiging van een Indonesischen vrijen staat, die met Nederland in een bondgenoot schap zal treden. De pogingen, tot nu toe onderno men om tot een accoord te komen Zijn op een mislukking uitgeloopen'. ZÏ1 hebben echter dit groote voordeel gehad: de wereld, en wij denken hier bij voornamelijk aan Amerika en En geland, heeft gezien, dat wij geen óogenblik geaarzeld hebben het In donesische volk de hand toe te ste-. ken. De Nederlandsche regeering heeft onderhandelingen gevoerd en la tot zeer vérgaande concessies be-, reid geweest tegenover een regiem, dat met behulp van de gehate Ja panners is tot stand gekomen. Zit heeft die onderhandelingen voort gezet met sen vertegenwoordiger van aen couaborateur soekarno, terwijl duizenden Nederlanders nog in kam pen zijn opgesloten en onder de terreur der extremisten zuchVn Er is thans een grens bereikt. Dê we" die sinds October 1945 is gevolgd' blijkt dood te loopen. Een nieuwe weg moet worden ingeslagen. En op dezen nieuwen weg mag, zooals de directeur van Philips, Ir. Otten. het gisteren op een persconferentie kern achtig uitdrukte, niet langer geaar zeld worden met het herstel van orde en gezag, om dan vervolgens werke lijk vooruitstrevend tejzy'n. In dezen geest zou onzes Inziens gehandeld worden volgens het woord van H. M. de „Koningin in December Een visschersdorp groeit uit tot wereldstad Met in haar midden de Gewijde Stede, Waar alles samenvloeit, wat aan gebeden En wenschen heel een eeuw voor innigs had. Brengen allengs de schepen schat na schat Als keurgeschenlt uit alle landen rpede, Dan rangschikt Amsterdam zijn kostbaarheden Rond de kapel, die het kleinood bevat. O Heer, die ieder ding in het heelal Zijn plaats gegeven hebt naar wijs bedoelen, Hoe heerlijk blijkt uw almacht overall Het vierenswaardig wonder aan het IJ Doet uw bewind als een genade voelen Door de tot macht geklommen burgerij. Anton van Duinkerken (Ontleend aan het gelijknamig gedicht, geschreven als bijdrage tot het Gedenkboek. Vitg. Urbi et Orbi (Van onzen parlementairen redacteur) De formateur dr. L. Beel heeft Vrijdagmiddag met volmaakt onbe kende besteming Den Haag voor het weekend verlaten. Men mompelt slechts het woord „retraite", waar bij men wegens gebrek aan inlich tingen in het midden laat of het een retraite van politieken dan wel van geestelijke aard is. In ieder ge val zijn voor de eerstkomende dagen de deuren- van het kabinet geslo ten. Naar aanleiding van de E.V.C.- vergadering te Amsterdam die een motie aannam om de regeering me dewerking bij de oplossing van het conflict te vragen, heeft de E.V.C. Vrijdagavond te Rotterdam een ver gadering gehouden. Besloten werd de staking voort te zetten. Generaal Joseph T. Mac Carney Amerikaansch bevelhebber der V.S in Europa, deelde Vrijdag in een persconferentie mede, dat de kwestie van de benoeming van een vier- mogendhedencommissie om een on derzoek in te stellen naar den stand van de Duitsche ontwapening in de vier beaette zones, verwezen was naar de regeeringen van de bezet tende mogendheden, ten gevolge van een klaarblijkelijk onoplosbare im passe bij de geallieerde controle autoriteiten, aldus A.P. Op vragen betreffende berichten over Amerikaansche -troepenbewegingen in Duitschland, aeide Mac Carney, dat de thans plaats vindende bewegin gen uitsluitend verband hielden met de hergroepeering en opstelling van de nieuwe politiestrljdkrachten van 38.000 man. Er bestaat een plan om de Ame rikaansche bezettingstroepen in Duitschland tot 150.000 man terug te brengen. De uitvoering van dit plan hangt af van verschillende on verwachte moeilijkheden In de be- zettlngspolitiek. Er gijn zelden tentoonstellingen zoo intensief bekeken als de expositie van het werk van leerlingen der ver schillende scholen, gewijd aan het Mirakel van Amsterdam. Ononder broken stroomden de voornamelijk jeugdige bezoekers toe en niets ont ging aan hun aandacht. Tot de beste inzendingen behoorden, zoo als wij ten deele reeds meldden: „Het Mirakel dpor Zes Eleuwen heen", een collectief werkstuk in boekvorm van de leerlingen dei- eerste klas Middelbare Meisjesschool, Valeriuspleln 12. het mooie boek :,Zes Eeuwen Mirakelstad" van de derde klas dezer M.M.S., met een fraaie bandteekening door Ria Hof- meyer. de „verzamelde gedichten" door Pius-U.L.O., Prinsengracht, „De Processie", collectief werkstuk dei- zevende klas Mgr. Dr. Ariënsschool, Bilderdijkstraat, en „Het Begijnhof", eveneens een collectief werkstuk, vervaardigd door de Örie vijfde-klas sen van de St. Janschool, Kortenaer- straat. Van de indlvidueele werk stukken verdienen bijzondere, vermel ding: „Vondel en het H. Sacrament van Mirakel", in boekvorm door Le- ontien van Beurden en een Tarcisius- beeldje, geboetseerd door Cathleen Kloppenburg, 13 jaar. Onder de opstellen vallen bijzon der op: die van Carla van Heukelum Stuyt, Tiny Bakker, Riekie Vermeu len, C. Stam, Thijs Holla, Huub Oos- tershuis. Het opstelletje van Rietje Gremmen, 7 jaar, leerlinge van de H. Hartschool. Ferdinand Bolstraat, verwierf een extra prijs. Twee leer lingen, één uit een derde klas, I.aura Schaap, en een ander uit een vijfde klas, Mia Spiekerman, maak- ,en een lief gedichtje ter eere van het H. Sacrament. Uit de bekroonde teekeningen .mogen afzonderlijk worden genoemd het aardige schetsje van A. Ariaans, 6 jaar, de teekeningen van Lies Harmsen. G. van de Kroon. Tonny Tuinman, de zusjes Riemersma. Ant Arends: Flans Broe^g. maakte zelfs een triptiekje, Hans van de Mee en Joh. Jansen waagden zich aan een olieverfscliildering. Alle leerlingen, die iets inzonden, hebben buitengewoon hun best ge daan en ontvangen een blijk van waardeering, zooais op de tentoon stelling is aangekondigd. De prijzen z(jn beschikbaar gesteld door den R.K Amsterdamschen Schoolraad en eenige firma's. ,Tot slot willen w(J het bovenge- (Van onzen parlementairen redacteur) Voorlichting en nog eens voor lichting, dat was de voornaam- ste teneur van de uiteenzet tingen, die Ir. 3. Otten, direc teur der- Phllipsfabrieken, vrij dag voor een groot aantal jour nalisten in Hotel des Indes in Den Haag gaf over indrukken, die lUj tijdens zijn recente reis naar Indië lieert opgedaan. Ir. Otten heeft kritiek in overvloed en lijj legt zonder aarzeling den vinger op wondeplekken, overal waar liij meent deze waar te ne men. Doch liij is in liet minste niet gedesillusioneerd over Indië thuis gekomen. Ir. Otten is zeer stellig de meening toegedaan, dat net op het oogen- blik tijd is geworden eerst de orde te herstellen zoodra ons dit mogelijk zal zijn. Maar, voegt hij er onmid dellijk en met den grootsten nadruk aan toe, niet de orde herstellen om daarna den ouden toestand van 1939 ln te voeren. Neen, als de orde her steld is, dan moeten we ook onmid dellijk ons werkelijk liberaal erf ruim en tegemoetkomend toonen om den Indonesiërs datgene te geven noemde: opstel van de zevenjarige Rietje Gremmen afdrukken, geti teld: „Het wonder van Amsterdam": „Lang geleden was er een man die erg ziek was. De vrouw had de pastoor gehaald. De man wou nog een keer de Heilige hostie ontvane. Pas was de pastoor weg of de man moest overgeven. De vrouw pakte gauw een bakje dat had de pastoor gezegt. De vrouw gooide het o'vergeefsel in het vuur. Toen ging ze zelf ook naar bed. Toen ze de volgende dag in het vuur keek. Zag ze de Heilige hostie in het vuur lig gen. En toen stak ze zo maar haar hand in het vuur. En.... toen ge beurde het, wonder. Ze stak haar hand in het vuur en geeneen brand- vlek zat er op. Dat was et wonder, maar et wonder was nog niet klaar. De vrouw lag Jezus nu in een kist. Nu haalde de vrouw gaUw de pas toor. En ze zei dat er zoon groot wonder was gebeurd. De pastoor ging mee. Hij nam een klein gouden doosje mee. Daar deed hij de Hei lige hostie in. Togn ging hij weer naar de vredes progie trug. De vol gende morgen keek de vrouw toe vallig weer in de kist. En de vrouw haalde weer de pastoor. En de pas toor ging weer mee. Toerr de vrouw de volgende dag weer ln de kist keek lag Jezes weer ln de kist. De vrouw haalde al weer de pastoor. En de pastoor deed weer de Heilige hos tie in 't gouden doosje. En toen ging'de pastoor weer naar de kerk. En toen begon de pastoor zen hoofd een beetje te zommelen. O ik weet 't al. Jezus wil in een processie naai de kerk. En toen wert er een heelen mooieprocessie gemaakt. Met kaar sen en vaandels én bloemen. En achter liep de. pastoor met de mon strans in zen handen". Dat de Vredesparochie, waar Rietje onder hoort, ten dage van het wonder nog niet z°n hebben be staan, is voor liaar ondenkbaar. Ook Mgr. Huibers heeft bij zijn bezoek aan de tentoonstelling het opstel van de zevenjarige met groote be langstelling gelezen. Uit alles blijken het religieus besef en de historische interesse -bij onze Katholieks Am sterdamsen^ schooljeugd. wat wij hun beloofd hebben. Hij ont kent dat dr- Van Mock aan alles wat er verkeerd gaat, schuld is; het is niet waar, zegt hij, dat hij in alles den verkeerden koers heeft gestuurd. Hij is niet begrepen en dit komt teil deele doordat hij niet de geiegenheid te baat heeft genomen zich te laten kennen. Van den anderen kant heeft zijn tegenspeler in zijn persoonlijk ka rakter al evenzeer vele eigenschap pen die tegenwerken, maar wat bei den missen, dat is de steun en het vertrouwen van het volk. dat zij vertegenwoordigen dr. Van Mook Vooral het vertrouwen, Sjahrir voor al het gezag en de orde. Als dez» beide mannen al tot een oplossing zouden komen, zal de massa dau volgen? Nog een andere figuur duidt ir. Ot ten heel scherp aan: den man, dis door de voordeur het paleis te Ba tavia heeft verlaten en er door ds achterdeur weer is ingekomen, en van wien het volk denkt, dat hij er niet meer is. Om duidelijk te z(jn: de singuliere edelheer Van der Plas. Het is niet nuttig, zegt ir. Otten, dat de man aanwezig blijft, omdat hij de gemeenschap schuwt en denkt het allemaal alleen te weten en alleen te kunnen. f Dit is dan een deel van de kri tiek. Maar de voornaamste kritiek, die ir. otten geeft, richt zien tegen de voorlichting, of liever tot liet ontstellend gebrek aan voorlich ting, dat er in en over IndlH heerscht. Een goede enthousias meer en de voorlichting Is bovenal noodlg voor de soldaten, die in Indië op de demarcatielijn aan het front staan en volstrekt niet we ten waarom, waartegen en waar voor /(j vechten, omdat de voor lichting volmaakt te kort is ge schoten voor de bevolkingen van Nederland en Indië. Een uitgeslapen Jonge voorlich- tingsofficier op een buitenpost ver telde aan ir. Otten, dat hij van den R.V.D. in Batavia als eeni-g mate riaal ontvangt artikelen, ontleend aan de „Merdeka", het Indonesische nationalistische orgaan, met de op dracht deze zonder commentaar to verspreiden, en dit is inderdaad de waanzin ten top gevoerd. En voor lichting voor het buitenland, die voor Amerika het allerdringendst noodig is. Er aijn daarnaast nog moeilijkhe den van anderen aard. zooals de gru welijke corruptie en chantagemetho- des, die de besten tot wanhoop drij ven. En daar zijn dan de moeilijk heden met de Engelschen. Er zijn op Java dingen gebeurd waarvoor men op zijn hoofd moet gaan staan om er nog iets van te begrijpen. Maar voor alles blijft noodig voorlichting. We zijn er eerst tij dens den oorlog en veel te laat mee begonnen en daarom moe ten wij haar nu met verdubbel de kracht aanpakken, volger» goede methoden, die naar ir. Ot- ten's meening wel iets anders zijn dan de eigengereide methoden, waarmee we het tot nu toe ge probeerd hebben. ^Daarbij moeten wij begrijpen, dat er een andere tijd is aangebroken, waarnaar we ons te voegen hebben, een tijd waarin we in Indië niet meer bo ven op den bok ziullen zitten, maar waarin we wel de belang rijkste partij zullen blijven. Mits we het goed aanpakken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1