De jongens van pater Vlaar STAD EN STREEK OP DE KORREL *r»WQ9*> d De Heemsteedsche gemeentebegroting Lyceum is de helft te klein BACH'S HOHE MESSE ZATERDAG 22 JUNI 1946' PAGINA 2 STAD EN OMGEVING DE STADSFEESTEN Haarlemmers op bezoek bij pater Al in Arcen Nummering lijsten voor den gemeenteraad Mr. A. J. L. Liesker BELANGRIJK AGENDA Begrooting in den Raad Gedeelte J en K HAARLEMSCHE MARKT VIERT FEEST JURIDISCHE SPITSVONDIGHEID EN HET RESERVEPOTJE Chr. Oratoriumvereen. Triniteitslyceum H.B.S. A W erkschoenen Sport-agenda B. en W. van Haarlem stellen voor een creüiet van f 25.000 te ver- leenen tot dekking van de kosten voor de viering van het 700-jarig bestaan van Haarlem als stad. Ged. Staten hebben medegedeeld, dat tegen deze uitgave geen be zwaar bestaat. In de toelichting op dit raadstukje zeggen B. en W., dat een zeker plaatselijk bewust zijn en grootere belangstelling van de ingezetenen ten opzichte van de plaats van inwoning van grooten invloed zijn op de ontwikkeling der gemeente. Daar ook velen van bui ten Haarlem zullen komen, zijn er ook andere voordeelen aan deze viering verbonden. Eenigen tijd geleden heeft een aantal Haarlemmers een in- zamelactie gevoerd voor het zwaar geteisterde missiehuis St. Paul te Arcen, waarvan pater Al, een tijdens de bezetting in Haarlem zeer bekend ondergrondsch werker, su perior is. Als tegenprestatie voor hetgeen de Haarlemmers voor zijn missiehuis .gedaan hebben, heeft pater Al hen uitgenoodigd een paar dagen naar het thans gedeeltelijk gerestaureerde missiehuis te komen. Reeds bij de aankomst was er een hartelijke ontvangst. Het geheele dorp had de vlaggen uitgestoken Met eenige auto's bezochten de Haarlemsche gasten de zwaar ge troffen omgeving, waarbij de puin- hoopen en vernielingen van het kasteel te Blitterswijk, waar pater Al zijn loopbaan als ondergrondsch werker begon, niet werden vergeten. Als wederdienst projecteerde één van de leden van het Haarlemsch comité lichtbeelden van bekende plekjes uft Haarlem. Ook werd een voetbalwedstrijd gehouden tusschen de paters van het tehuis en 11 stoere Haarlemmers, welke laatsten een overwinning behaalden van 4—2. Studenten van het missiehuis gaven op den afscheidsavond een revue, die betrekking had op het werk, dat de Haarlemmers voor hen gedaan hadden. Tevens werd bij deze gelegenheid besloten 29 Sep tember in het Gemeentelijk Con certgebouw te Haarlem een uitvoe ring te geven, waaraan een uit 150 personen bestaand mannen- en knapenkoor uit Limburg zijn mede werking zal verleenen en waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aar- het Missiehuis St. Paul te Arcen. Verder zal het Comité Haar lemArcen een nationale loterij or- ganiseeren, waarvan de baten be stemd zijn voor de opleiding van paters, die naar de missie in Afrika sullen vertrekken. De nummering van de lijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen Haarlem is als volgt: 1. Partij van den Arbeid; 2. Kath. Volkspartij; 3. A.-R.; 4. Partij v. d. Vrijheid; 6. C.PN.; 6. Chr. Hist.-Unie; 7. Btaatk. Ger. Partij; 8. Gemeen schapsbelangen, Mr. A. J. L. Liesker, griffier bij het Haarlemsche kantongerecht, zal onze stad verlaten, daar hij benoemd is tot griffier van de Ar rondissementsrechtbank te Alk maar. Mr. Liesker werd geboren te De venter op 18 Juni 1887 en bezocht het Canisius-college der paters Je- zuieten in Nijmegen, waarna hij rechten ging studeeren aan de ge meentelijke universiteit van Am sterdam. In 1915 promoveerde hij op stellingen en in datzelfde jaar werd hij benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij het Kantonge recht, welke functie hij achtereen volgens in Zutphen en Maastricht vervulde, tot hij in 1929 de benoe ming ontving van griffier aan het kantongerecht te Haarlem. Tot griffier bijhet Haarlemsche Kantongerecht is benoemd mx. G. M. de Jongh, tot nu toe sufostituut- griffier bij de arrondissements rechtbank te Haarlem. Naar aanleiding van de in de pers geplaatste waarschuwing tegen de verkooponderneming A.v.K. te Am sterdam, berichten wij U dat de VEBKOOFONDERNEMING J. G. SLOOF te Haarlem hiermede niets uitstaan de heeft. Transacties met laatstgenoemde fir ma kunnen dus vol vertrouwen wor den afgesloten. De politie te Haarlem zal indien ge- wenscht de bovengenoemde mede- deeling ten veile bevestigen. (Adv.), Stadsschouwburg: 22 en 23 Juni 2 u., kinderoperettes; 22 en 23 Juni 8 u., „Comedia" met „Onze Lieve Evelyn"; 24 en 25 Juni 7.30 uur Haarlemsche Opera Stichting" met „Czardas-Fürstin"; 26 Juni 8 u., R K. Tooneelvereeniging „Rokato" met „Het lied van dlle tijden"; 27 Juni 8 u., „Comedia" met „Spel van het Noodlot". BIOSCOPEN Rembrandt: „Spijkers met kop pen", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: „De laatste kans" 2, 4, 15 7 en 9.15 uur; Luxor: „Intermezzo": 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: „Roeping", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne-bioscoop: „Het avontuur in de stratosfeer", Zon- en feest dagen, 2, 4.15, 7 en 9,15 uur; dage- lijksch 2.30, 7 en 9.15 uur. APOTHEKEN De Zondag- en avonddiensten dei- apotheken worden in de week van 23 tot en met 29 Juni waargenomen door Apotheek van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Fa. C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Norlf's Apotheek, Kruis straat 26, tel. 11174; Schoterbosch- apotheek, Rijksstraatweg 19, tel 12711. De Heemsteedsche gemeentebe- grooting voor ht jaar 1046 -vertoont de volgende interessante cijfers: voor het electriciteitsbedrijf wordt de winst geraamd op 188.641, bij een aflevering van 2.170000 KW. Van ht gasbedrijf wordt een winst levering van 3.000.000 M3. Votr verwacht van ƒ36.686, bij een af- het duinwaterbedrijf wordt de winst geraamd op 25.725 (vorige be grooting ƒ24.296, bij aflevering van 570 000 M3. Een nadeelig saldo wordt geboekt op den reinigings dienst n.l. ƒ51.835 (ƒ45.180). Ook de sportparken hebben een nadee lig saldo en wel een bedrag van 20.300 (20.800), terwijl de zwem vijvers een batig saldo vertoonen van ƒ2000. Een post van 300.000 is voor Openbare Werken voor buitenge wone werken, (vorige begrooting ƒ100.000). Voor het onderhoud van wegen, straten en plantsoenen werd op een bedrag van ƒ264.302 (206.575) gerekend. De gemeenteraad van Haarlem komt Woensdag 26 Juni 2 uur in de Statenzaal bijeen. De ontwerp- begrooting 1946 zal worden behan deld Woensdag 17 en Vrijdag 19 Juli, beide dagen des middags en des avonds. Maandag zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten J vanaf Jonk en K tot en met Knib. Van niet minder dan 176 can- didaten voor de eerste klasse van het Triniteitslyceum aan den Zijlweg heeft dezer dagen het hart sneller geklept, vol verwachting over het briefje, dat „geslaagd" zou melden. Het is niet juist, te meenen, dat de leiding van de school uitgaat van het standpunt, dat er noodzakelijk een groot aan tal adspirant-leerlingen moet worden afgewezen, omdat er nu eenmaal slechts voor een be paald aantal banken staan. Op ons R. K. Lyceum is voor iederen katholieken jongen plaats, jlie hersens genoeg heeft om het middelbaar onderwijs te kunnen vol gen. De Volgende vraag is dan: waar laat men al die leerlingen, die jaar op jaar in talrijjdieid toenemen? De situatie is momenteel zoo, dat er dit jaar vijf parallel esrste klas sen zijn, genummerd van A tot en met E en zes parallel tweede klas sen. Het maximum aantal leerlin gen voor den zoogenaamden onder* bouw dat zijn de twee lyceum- klassen, die de scholieren doorma ken vóór hun keuze op H.B.S. of gymnasium valt is 32 per klasse. Er zijn thans 720 jongens op de school en het ziet er naar uit, dat er het volgend jaar weer ruim /50 bij zullen komen, en dat, terwijl er 109 eindexamen doen of hebben ge daan. Van de 2300 leerlingen, wien het Triniteitslyceum sinds zijn oprich ting onderwijs gegeven heeft, heb ben er ruim 800 het einddiploma behaald, 720 zijn er nog op school, ongeveer 200 zijn tevreden geweest met het driejarige diploma en het aantal verhuizingen kan op het zelfde aantal geschat worden. De school is thans precies de helft te klein, waardoor dan ook een splitsing is gemaakt in ochtend- en middagonderwijs. Van bouwen kan nu natuurlijk nog niets komen, maar de pa ters hebben er goede hoop op. dat binnenkort een groot ge bouw tot hun beschikking ge steld wordt, waardoor het on derwijs dus weer normaler gegeven kan worden. WASSCHEN. DOORSMEREN GARAGE Pater Rector Vlaar, die de vol gende maand 65 jaar wordt en dus. zooals men pleegt te zeggen, den pensioengerechtigden .leeftijd be reikt, heeft een bijzonder zware taak, want hij is practisch van 's morgens vroeg tot 's avonds laat voor zijn dubbele school in de weer. Denk echter niet, dat de sfeer door deze splitsing verstoord .wordt of dat de band buiten de enge mu ren van de klasse te los is. Nog nooit zijn de godsdienstoefeningen in de kapel met zooveel kleur en geur gehouden, nog nooit bloeide het Triniteitsclubleven zoo intens, mede veroorzaakt door de aanwe zigheid van vier jonge paters, die de rijpere jeugd weten te pakken. Het volgend jaar viert de schooi haar zilveren jubileum. Dan wor den alle oud-leerlingen verwacht en daar ze trappelen van ongeduld, houden ze maar vast een voor reünie in het aanstaande najaar. Op onze vraag hoe de eerste klassers, die onmiddellijk na den oorlogstijd met een gebrekkige lagere school-opleiding, zich ge houden hebben, luidde het ant woord: met enkele klassen heb ben we moeite gehad, de orde en tucht er in te krijgen, maar over het algemeen mag gezegd worden, dat ook deze jeugd weer in banen geleid is en dat haar verstandelijke ver mogens zeker niet onderdoen voor die der ouderen, Ter gelegenheid van het feit, dat de Centrale Vereeniging voor den Markt-, Straat- en Rivierhandel 25 jaar bestaat, zal de afdeeling Haarlem van deze organisatie aan den marktdag Maandag 24 Juni een bijzonder feestelijk tintje ge ven. Bovendien zal zij des avonds haar lsden vergasten op een in- tiemen feestavond. De Haarlemsche markt, die een attractie is voor het publiek en wekelijks honderden stedelingen en omwonenden naar de Ged. Oude Gracht en de Botermarkt doet trekken hetgeen ook den win kelstand ten goede komt heeft heel wat moeilijke jaren achter den rug. Niet alleen dat haar in bezettingstijd het gevaar boven het hoofd hing opgeheven te worden, maar ook werden vele kooplieden, vooral Joodsche, weggevoerd, om niet meer terug te keeren. Nu breekt langzamerhand de zon weer door de wolken en daarom zal dan ook het 25-jarig feest van de Centrale Vereeniging feestelijk worden herdacht. De huur-overeenkomst inzake den Jansschouwburg kan tussehen- tijds ontbonden worden, waardoor het sloopen vervroegd wordt. Wanneer u binnen kort een brief voor Londen des avonds in Haarlem post, wordt hij den anderen morgen op de plaats van bestemming bezorgd. On getwijfeld een belangrijk bericht! Wij mogen deze voortvarendheid wel en we hebben ook niet te klagen over het binnen- landsche postverkeer. Veel van de snelheid, waarmee men schriftelijk bij elkaar in huis komt, gaat echter weer verloren, wanneer de ochtendpost bestellingen te laat ge schieden. In de buitenwij ken en in de omgeving gebeurt het zelfs gere geld, dat eerst tegen half tien de brievenbus klept, zoodat geen zakenman zijn post meer vóór den avond in handen krijgt. Ons dunkt, dat daar toch iets op gevonden kauwor den, eventueel in overleg met de KJL..M. De hooge vlucht, die het pleidooi van 'een ju rist somtijds bereiken kan, is weer eens duidelijk geworden bij een zaak voor den tuchtrechter tusschen een bollenkwee- ker en een ambtenaar. De verdediger van den kweeker betoogde, dat bollen kweeken zonder teeltbewijs niet beteekent met de bollen iets straf baars doen, maar met den grond. Hij verklaarde zelfs, dat, zoodra de bloembollen zich in den grond bevinden, zij juri disch niet meer bestaan en haar zelfstandigheid verliezen. Daardoor zou den bloemen geen „voor in beslagneming vatbare van den dag. Maar er zijn meer dingen, waar je niet bij kunt, zoo bijvoorbeeld het geval van den politie leen kameleon te Hillegom. Daar was een raadslid namens de Kath. Volks party afgevaardigd. Ty- dens de laatste vergade ring van den noodraad deelde hy mede dat hy voorwerpen" zijn. Onge twijfeld heeft deze scherp zinnige advocaat de ver slagen van Neurenberg gelezen en herlezen. En- we zien dan ook de uit spraak in deze kwestie met belangstelling tege moet. Er is nog een ander jurist, die iets merkwaar digs heeft gezegd en wel niemand minder dan de president van het tribu naal te Haarlem, die ver klaarde, dat het tribu- naalbesluit in stryd is met een der grondpyiers van ons strafrecht. De lezer, die niet in wetboe ken pleegt te grasduinen, staat bij het lezen van iets dergelijks een oogen- blik stil, schudt het hoofd en gaat over tot de orde zich bij de Partij van den Arbeid had aangesloten. En toen de candidaten- lyst voor den nieuwen ge meenteraad werd inge diend, kwam hy als eerste candidaat voor op een lyst van „Arbeidersbelangen". Waarschijniyk zal de man dit politiek noemen, maar wij houden ons liever bij het gezegde: zooals de wind waait, zoo waait my'n jasje. In de dagen, dat Ne derland nog luilekkerland was pochten de gemeen tebesturen met sluitende begrootingen en respecta bele overschotten. Nu is de toestand zoo, dat bijna iedere gemeente noodiy- dend is en dat een ge meente zooals Heemstede, die dat niet behoeft te zyn, omdat zij het ge raamde tekort nog uit een reservepotje kan halen, zich geneert en zich haast, haar betreurenswaardige financieele positie met tranen in de oogen te schetsen. Wij spreken ons spaarbankboekje wel aan, zoo verluidt het, maar wy hebben twee ton tekort en zijn dus eigeniyk ook nood lijdend. Ingewyden be grijpen dit klaaglied wel, want er wordt momenteel een felle stryd gestreden om de financieele verhou ding tusschen rijk en ge meenten verbeterd te kry- gen. Hoe slechter de ge meentelijke kassen er uit zien, hoe meer tam-tam er gemaakt kan worden en hoe vlugger er een oplos sing verwacht wordt. Den belastingbetaler, die ook hier weer het moede hoofd schudt, laat dit volkomen onberoerd. Hy betaalt dee moedig zyn cijns en is overigens van meening, dat hij aan zijn eigen zor gen genoeg heeft. De fi nancieele verhouding tus schen zijn inkomen en bet huishoudgeld van zyn vrouw acht hy minstens even zorgwekkend als die tusschen rijk en gemeen te. Ook zij heeft „soms" een reserve-potje uit bete re dagen, maar zij wil het niet weten en schermt liever met haar tekorten. Moge ook deze verhouding zich spoedig herstellen! „Mattheus-Passie" en „Die Hohe Messe", twee monumentale werken, waarmede Joh. Sebastiaan Bach de hoogsté toppen heeft beklom men, die ooit voor het scheppend menschengenie bereikbaar zijn, al dus besloot eens een muziek-, 'spe ciaal Bach-kenner. (En hieraan zou toegevoegd kunnen worden Jo- hannes-Passie en Magnificat, want deze werken staan bijna op 't zelf de niveau.) ÏMt is een bewering, tevens een profetie, die tot nu toe is uitgeko men, althans zeker wat werken in den polyphonen stijl betreft. Maar heeft Bach hiermede den hoogsten top bereikt, dan geldt deze bewe ring inzake de hoogste, bereikbare toppen o.i. ook den herschepper, in dit geval Georg Robert met zijn O.O.V. (de eenige plaatselijke ver eeniging in ons land, die B-ach's Hohe Messe op het repertoire heeft), mits nafcuiurlyk de uitvoe ring aan alle eischen voldoet. Georg Robert werkt onder gun stige omstandigheden. Hij beschikt over een door de herha alde passie- uitvoeringen geoefend Bachkoor en orkest, terwijl de solisten Jo Vin cent, Annie Woud, Han le Fèvre en Laurens Bogtman ook al geen leeken zijn op dit terrein. Boven dien werkt de entourage mede één der schoonste oude tempelge bouwen met een waardevol orgel. Doch puiten en boven dit alles wordt vereischt een dirigent, die het groote ensemble bezielt, be geestert en de ware Bach-sfeer aanbrengt. En een dusdanig diri gent is Robert. De geheele uitvoering bleef men in een ware Bach-stemming. Ech ter deden zich menigmaal lichte detonaties voor, die wel niet steeds erg hinderlijk waren (alleen bij „mortuorum" stoorde het zeer), maar die toch een vorig maal by- na niet voorkwamen. Dan bleek het koor te zwak bezet om 't ge heele 8-stemmige Osanna met flink volume en stralend geluid te kun nen zingen. Daartegenover stonden zeer vele onderdeelen, die door fraai geluid en sterke zeggingskracht buiten gewoon imponeerden, b.v. Sanc- tus en Gratias. Mede voldeden in hooge mate de soli met de obligaat-partijen viool, fluit, hobo en jachthoorn, artistiek voorgedragen door leden van het UB.O. Hau.- Ie Fèvre blonk uit in het zeeT gevoelvol voorgedragen Bene- dictus, Bogtman in het beweeglijke „Et in Spiritum", Jo Vincent in belde duetten en Annie Woud in het „Agnus Dei". De oude Bavo-kathedraal was met duizenden ménschen bezet. Men aanhoorde het werk onder ademlooze stilte. Ol. Koop Voor het eindexamen van heit Triniteitslyceumafd. H.B.S. A, dat 21 Juni gehouden is, slaagden: - J. van Duivenfoode, G. de Groot, J. Hoekstra, C. Hol, P- van der Hulst, H. Hummeling, A. Jaspers, W. de Jong, H. van Koningsbrug- gen, F. Koster, F. Overdijk, H. van der Valk, Th. Verbeme, J. Vroom, N. Zettoof, N. v. Baarsen, P. Da mes, M. van Dijck, W. van Dijk man, P. Franssen, C. Giebbels, C. Groot, A. Kaart, G. van Kalm.pt- hout, W. van Koppen, S. Lampe, L. Malherbe, J. Santen', J. Schoth, G. Sitrik. In het tijdvak van 24 Juni t/m. 1 Juli kunnen volgens onderstaan de letterindeeling aanvraagformu lieren voor werkschoenen worden afgehaald en ingediend: Afhaling aanvraagformulieren, 24 Juni A-H, 25 Juni I-Q, 26 Juni R-Z. Indie ning aanvraagformulieren, 27 Juni A-F, 28 Jpni G-L, 29 Juni M-Q, 1 Juli R-Z. Bedrijven met meer dan 10 arbeiders behooren hun aanvra gen collectief in te dienen. Haarlem: Wielrennen Ronde van Haarlem-Noord, Honkbal: Schoten—EDO, HHC Ajax, TYBBHCK, Heemstede: Sportpark, Kam pioenschap van Nederland: Haar lem—NEC. BennebroekPromotie BSM Geel Wit. Hoofddorp: Promotie ETO—WB Naar het A.NP. verneemt, is met ingang van 26 Juni benoemd tot burgemeester van Arnhem de heer C. G. Matser, sedrft 9 Mei '45 waarnemend burgemeester. Te voren was hij wethouder dier ge meente.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2