VROUWEN BESCHERMEN DE H. STEDE i Negen portretten in een toren B Eeuwfeest „De Tijd" Luister en ondergang-der katholieke stad ZATERDAG 22 JUNI 1946 PAGINA 3 Al te ijverig in 1531, heroïek bij den beeldenstorm in 1566 PLAATSEN VOOR HET STADION Tot Zondagmorgen verkrijgbaar De kavel ter H. stede op de kaart van Cornells Anthonisz. Geheel links ziet men het "Wol- huis, waarvan de houw zoovepl iberoering wekte onder de vrou wen van Amsterdam, In de geteisterde gebieden heerschen nog woningtoestanden, waarvan men in het Westen niet droomt. In Overloon trof onze verslaggever deze kleuterschool aan, welke in een stal is onder- gébracht. Het tocht er behoorlijk, volgende week moet de school eenige dagen ontruimd worden, want dan moet het hooi op zolder en tegen den herfst moeten de koeien weer in de klas. Veel nood kerken verkeeren in omstandigheden, die niet beter zijn. zoodat men werkelijk spreken katn van missiestaten in Zuid-Nederland M I RAK€LLI€D ,jHier ziet ghy 't gryze hooft van burgemeester Buyck. De Solon dezer stede, en Aemstéls roem en puick. Het nutste lid des Raets, dat zonder wedergade. Getrouw aen Godt en Recht, zyn burgren quam te stade", dichtte Vondel bij het portret van Joost Buyck, dat thans op de tentoonstelling in de Waag te zien is naast dat van zijn huis vrouw Ballighje Occo. Dit laat ste draagt het opschrift: „Quaet verwint, goed beghint" Bisschoppen naar Luik In het liturgisch praeludium. dat vooraf gaat aan het Pontificaal Lof bij gelegenheid van de Mi- rakelvierimg in het Olympisch Stadion, wordt ook de dappere houding uitgeheeld van de Katho. lieke Amsterdamsche vrouwen ter verdediging, van de H. Stede. His torisch grijpt dit terug op twee gebeurtenissen in het Amsterdam van de zestiende eeuw, waarvan de eerste minder heroïek was dan de laatste. Er blijkt echter uit. welk een belangrijke plaats de kapel ter H. Stede in het religieuze en open bare leren der toenmalige stad in nam en ook dat de vrouwen, al droomde noe niemand van eman cipatie, wel degelijk haar invloed deden gelden. Het was in 1531, dat de stedelijke overheid besloot, de kwijnende draperie-nering nieuw leven in 'te blazen door een betere gelegenheid te scheppen voor het keuren van wollen stoffen. Men liet daartoe het oo„ vallen op een gunstig gelegen erf op het Rokin, naast de kapel ter H. Stede. Dit erf was ledig en ongewijd: bebouwing zou tot voordeel strekken van de kapel, waartoe het terrein behoor de, terwijl de nering en daarmee het belang der stad er mee waren gediend. De plannen van de overheid stuitten echter op verzet bii de vrouwen der stad, die de bestem ming van het erf als heiligschennis beschouwden. Zij waren niet te overtuigen en toen op haar protest geen acht werd geslagen en de bouw doorgang vond, besloten zij eigenhandig in te grijpen. In den nacht van 31 Mei 1531 kwamen meer dan 30o vrouwen, waaronder „van die alderrykste der stad", sa men en togen onder aanvoering van Engel Kors. Tryn Hillebrandsdoch- ter, Griet, de weduwe van Jacob Hugenzoon en Geert, huisvrouw van Willem Koeck. met schoppen gewapend naar het Rokin en wier pen ,,met groote onsturigheid en geweld" den bouwput, waar de pa len reeds geheid waren, weer dicht. Het gebeurde wekte den volgen den dag groot opzien in de stad. De deelneemsters aan het complot liepen met opgeheven hoofd langs straat en burgwal en de Burge meesters belegden een spoedverga dering om maatregelen te beramen. Zij konden die oproerigheid niet ongestraft laten passeeren, maar waren van den anderen kant, ge zien de Invloedrijke relaties van velen der betrokkenen, wei tot barmhartigheid genegen. Zij besloten derhalve den voornaamsten schul digen een lichte straf op te leggen en de overige tot de orde te roepen. Zoo werd veertien dagen later van de puye van het stadhuis afgekon digd, dat Engel, Tryn, Griet en Geert waren veroordeeld tot elk vijftig gulden boete subsidiair vier Jaren ballingschap. De anderen konden schuld bekennen en daar. mee gratie verkrijgen. De vrouwen lieten het er niet bij zitten. Zit waren overtuigd van haar goed recht en besloten verhaal te zoeken bij niemand minder dan Karei den Vijlde. Zoo reisde een deputatie van tien vrouwen onver wijld naar Brussel om haar beklag te doen. Ook de Overheid achtte het toen gewensoht afgevaardigden te zenden om te voorkomen, dat de Keizer al te eenzijdig werd voorge licht. On 14 Juli werd den Amster- damschen vrouwen audiëntie ver leend, hetgeen volgens oud-Neder- landsch gebruik zonder veel plicht plegingen geschiedde. Karei de Vijfde ontving de deputatie in zijn bidkamer en luisterde naar het relaas Dit maakte niet den ge- wenschten indruk Dn hem, zoodat de vrouwen aanhielden en den Keizer tot in zijn eetvertrek volg- SIÏ bleven argumenteeren, ter wijl hij zijn maaltijdgebruikte. De Keizer verwees ha'ar tenslotte naar zijn Kanselier, den Aartsbisschop van Palermo, die een onderzoek toezegde. Het resultaat was voor de vrouwen een diepe teleurstel ling; zij werden in het ongelijk ge steld en de Keizer bevestigde het vonnis. Nog gaf de deputatie het niet op. Zn tooe naar 's Keizers biechtvader en tenslotte naar den Pauselijken legaat, maar ook hier moesten zij onverrichteïrtake ver trekken. Overtuigd van het succes der de putatie hadden tntusschen in Am sterdam tal van vrouwen, die aan het nachtelijk gericht deelnamen, geweigerd schuld te bekennen. Het gevolg was, dat Mijne Heeren van den Gerechte andermaal ingrepen en Griet Dirk Woutersdochter, bak kersvrouw uit de Kalverstraat, Nelle huisvrouw van den kaarsenmaker Aangezien gebleken is dat velen, vooral van bulten Amsterdam, dié de pontificale plechtigheden op Zondag 23 Juni in het Amsterdam sche Stadion willen bijwonen no" niet in de gelegenheid zijn geweest zich kaarten te verschaffen, zal het Bureau van het Comité Zes Eeuwen, N.Z. Voorburgwal 165167, telefoon 32087, 49313, 35166, Zater dag tot 11 u. 's avonds geopend zijn en Zondag van 6 uur 's mórgens af, om, zoolang de voorraad strekt, aan alle aanvragen te voldoen. Hst plaatsenbureau van Zes Eeuwen ligt 10 minuten van het Centraal Sta tion. Willem Modder, Barbara, vrouw i&n Wigert den smid en Griet de schuur- ster veroordeelden tot 6boete of een vol jaar huisarrest met slechts verlof om op de hoogtijdagen ter kerke te gaan, langs den kortsten weg heen en terug. Het was dus te begrijpen met hoeveel spanning de terugkeer der naar Brussel afge vaardigde vrouwen werd verbeid. De ontgoocheling bii haar aankomst was niet te beschrijvenDaarbij kwam, dat de deputatie, terwijl zij In de reiskoets de poort binnenreed, aan vankelijk nog deed alsof zij het pleit gewonnen had; de inzittenden „sta ken hoer handen omhooghe, recht of sy triumphe gehadt hadden teghen de stede." Dat was het stads bestuur te har. De vrouwen werden onverwijld uit de stad gewezen en moesten haar intrek nemen in een herberg buiten de Regulierspoort. Nadat de officieele stukken uit Brus sel waren aangekomen, mochten zij ten stadhuize verschijnen, de boete betalen en naar huis gaan. Het Wol huis werd verder ongestoord voltooid en is te zien op de kaart, die Corne lls AnthonisE. vijf jaar later van Amsterdam vervaardigde. Geheel anders was het optreden der vrouwen, 35 jaar later, in 1566. De Reformatie won steeds meer aan invloed in de stad, de eerste hage- preeken werden gehouden, het gistte in Amsterdam. In Augustus kwamen de berichten over den beeldenstorm te Antwerpen en dit leidde ook in Amsterdam tot een hevige uitbar sting, waarbij in de oude St. Nico- laaskerk in enkele uren tijds werd vernietigd, wat de godsdienstzin van vele geslachten had opgebouwd en vergaard. -De Jaarlijksche kermis in September bracht veel volk naar de stad, waaronder tal van raddraaiers en duistere elementen. Op Dinsdag 17 September maakte zich uit de menschenmenigte in de Kalverstraat plotseling een wilde troep los, die zich, gewapend met balken, breek ijzers en touwen, toegang verschafte tot de Kapel ter H. Stede. Men meende het Godshuis verlaten te vinden en voor de overheid kon in grijpen alles te kunnen vernielen. Maar toen de beeldenstormers bin nendrongen, stuitten zij op verzet. Want Juist waren in de kapel do vrouwen bijeen, die een vergadering bijwoonden van het Sacramentsgilde. Moedig traden zij den beeldenstor mers tegemoet. Aan haar hoofd stond Ballighje Occo, huisvrouw van den regent Joost'Buyck, die verklaarde, dat de Amsterdamsche vrouwen des noods met den inzet van haar leven het heiligdom zouden verdedigen. Zij vormden daarop een levenden muur, die de woeste bende den toegang ver sperde. Deze miste den moed £r bloedige bressen in te slaan en droop beschaamd en boosaardig af. Zoo bleef de H. Stede van den beelden storm gespaard. Het dagblad „De Tijd" zal volgen de week zijn eeuwfeest vieren. Donderdag 27 Juni 's middags 18 uur zal een door den beeldhouwer Peter Roovers vervaardigde pla quette in den gevel van het perceel Schapenmarkt 5, Den Bosch, waar in 1845 De Tijd het eerst gedrukt werd, onthuld worden door den burgemeester van Den Bosch mr. H. J. M. Loeff. De muzikale omlijsting daarbij zal verzorgd worden door het Koninklijk 's-Hertogenbosch Man nenkoor. Vrijdag 28 Juni 's middags 18 u. zal op het kerkhof St. Barbara aan den Spaarndammerdijk te Amster dam het door den beeldhouwer Niel Steenbergen vervaardigde monument onthuld worden op het graf van den stichter van De Tijd Mgr. Ju- docus Antonius Smits. De herden kingsrede wordt uitgesproken door prof. Anton van Duinkerken, de „Minnestreelen" onder leiding van Hubert CuypeTs zullen liederen ten gehoore brengen. Zaterdagmorgen 29 Juni 10 uur zal de deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. v. d. Burg een Plechtige Heilige Mis van dankbaarheid in de kerk van den H. Antonius (Mozes en Aaron) aan het Waterloopleln, te Amsterdam opdragen. Een koor van 100 zangers voert onder leiding van Jan Mul de speciaal voor deze gele genheid door Hendrik Andriessen gecomponeerde achtstemmige dub- belkorige „Missa Solemnis" uit. Or ganist is Albert de Klerk. 's Middags 14 uur is in het Am- stelhotel een receptie, waarbij o.a. prof. mr. P. J. M. Aalberse en de heer L. J. Rogier, de samensteller van het gedenkboek fer gelegenheid van dit eeuwfeest, het woord zul len voeren. Van 15.30 u. tot 16.30 u. volgt een receptie voor genoodigden. ij een rondgang op de ten toonstelling. „Zes eeuwen Ka tholiek Amsterdam", welke ter gelegenheid van de Mirakelfeesten in het Waaggebouw gehouden wordt, staat men in den Zuidelijken toren tusschen negen portretten. Zes mannen en drie vrouwen zien van de wanden in het ronde vertrek den bezoeker aan;' eenmaal vormden zij <je machtigste familie van de stad hunner dagen; de regentengeslachten Occo en Buyck. Nergens konden zij beter zijn samengebracht dan Juist in dit historische gebouw, de oude St. lAnthoniespoort, een der weinige overblijfselen uit den Katholieken tijd. Het eerste stuk van de tentoon stelling Is het befaamde schilderij van Cornells Anthonisz, dat Am sterdam in vogelvlucht vertoont, de nog middeleeuwsche veste van Occo en Buyck. de Katholieke stad met haar kerken, kapellen en kloosters, welker dagen zijn geteld. Als men dien plattegrond nauwkeurig beke ken heeft, Is een blik uit het ven ster van den toren voldoende om het, beeld ral vóór vierhonderd jaar te doen herleven. Dan is de Waag weer St. Anthoniespoort, waar de gelijknamige dijk met een bocht op uitloopt om zich binnen de stad voort te zetten in den Zeedijk. Naar het Zuiden overziet men de stads, gracht, thans den Kloveniersburg wal tot aan den hoek bij den Am- stel waar zich eenmaal de toren „Swygh Utrecht" verhief. Naar het Noorden loopt die gracht als Gel. derschekade naar het IJ; hier staat op den hoek nog de Schreierstoren, ook een reliek uit de middeleeuwen evenals de zwarte stukken steenj die in de walschoeiing zitten, af komstig van den middeleeuwschen stadsmuur. En kijkt men ter an dere zijde „de stad in", dan ziet men recht in Bloed- en Monniken straat, rijst de schim van Alva op, van zijn Raad van Beroerten len van het Minderbroedersklooster, mikpunt der beeldstormerij. In deze atmosfeer komen zij tot leven: Occo en Buyck. Als de blik uit de vensters tot hen weerkeert, rijzen hun gestalten groot en mach tig voor het geestesoog. Uit de stad van Cornells Anthonisz, die even rossig is getint als de tijd, waarin zij onderging, wellicht de meest bewogene uit heel de histo rie van Amsterdam. Daar is Pom- pejus Occo, oorspronkelijk als Poppe Ockesz. uit Friesland afkomstig, grootpoorter der stede Amsterdam, bankier en factor van den Koning van Denemarken, voor wien hij niet slechts de geldzaken regelde, maar cok elke opdracht vervulde, van de H Aodriesser, - Stoa. - kar>, rockt hier niet ver ven v/ort- caler», boor mocht e^eopen- blin- kc», tot in ole «.warSta Hian haa^t rij on- om- Mier blaep ej aau- war» oloioir» Ttij blikt uit oil la baard Haar broool loc» on Wolk boa - kar» var» Amstarolarn or>8 "7" '*bon cUr> in d.en ct* -oloofolen Bij wadb-ta blaejlwaerktinkar» ol» vocbstapvan boa. haard vol Kr His.* staar» uw af gar» 6cJnreolai-»lang»ck»ir>ar>steagCr» levering van buskruit, klinkers en kaas tot. een minnemoer toe voor 's Konlngs jonggeborene, desge- wenscht ook een rol in het poli tieke spel. occo woonde ln de Kal verstraat en zijn huis „Het Para dijs" was middelpunt van een kring van geleerden en kunste naars, die gaarne zijn rijke biblio theek raadpleegden. Tot lïen be hoorden, met, andere humanisten, Alardus Amstelodamus, Cornelius Crocus, rector der Latijnsche 6Chool en later de eerste Amsterdamsche Jezuïet Nlcolaus Cannius. Daar zijn Occo's dochters; Thecla of Tietje, Anna en Ballighje. En daar zijn hun echtgenooten; Dirck Jan Hendricksz., Haj'o Hermannus, Kan selier van Friesland, en Joost Sy- brantse. Buyck. Er hangen nog -de portretten van dep koopman op Rusland Pompejus Dircksz. Occo, en zijn vroiiw Eva Pietersz. Ruys, maar de blik glijdt, vluchtig langs hen heen om aaii de overzij geboeid te blij ven rusten op den kop van den grimmlgen grijsaard, een vollen ringbaard om den sterken mond; Joost Sybrantsz. Buyck. Spreekt de naam occo nog van welvaart en weelde, kunstzin, geleerdheid ln een vroom en levensblij Amster dam en leest, men van de trek- ken van zijn gelaat voor alles de rustige voornaamheid van gezeten burger, geëerd patriciër, Joost Buyck roept beelden op van twij fel, verwarring, strijd en onder gang. Hier staat de vurige, over tuigde Katholiek in de branding van zijn tijd, den maalstroom van Wederdoopers, haghepredlkers, beeldenstormers, Spanjolen, Geu- zlln, de laatste verdediger van het oude Geloof in zijn stad. ejrocbtHi»»n boa to. bc.il'aa Want tot. tien Jaar na den op stand tegen Spanje Is Amsterdam nog Katholiek, de laatste stad in Holland. Olfschoon i allerminst Spaansch gezind, weigert zjj zioh te onderwerpen aan Prins en Sta ten zoolang de rechten der Katho lieke Kerk daarmee worden bedreigd. Veertig jaar lang- heeft Joost Buyck, als Burgemeester en Raad, zijn stempel gedrukt op het, bestuur der stad, de sterkste en meest omstre den figuur in de Katholieke fami- lieregeering, die aan de Alteratie voorafging, een persoonlijkheid die op den loop der gebeurtenissen besllssenden invloed had. Die d°or den een stout en listig, valsoh en wreed wordt, afgeschilderd, een re geerder naar het stelsel van Alva, een Amsterdammer met een IBpaansch hart, door anderen echter geprezen om zijn volharding en ge duld, zijn onwankelbare trouw en dappere standvastigheid, een der groote en ridderlijke figuren van de zestiende eeuw. „Een goed ge weten. en een goed oogmerk zijn een wisse troost", schreef hij ln zfjn wapen, in de onwrikbare overtui- Iging, dat hij God en Zijn leer en alle gezag bij de gratie Gods meer moest gehoorzamen dan de men- schen. Tegen den druk en de -groeiende ongunst van zijn tijd hield hij stand tot het laatst. Als het Amsterdamsche drama op dien fatalen 26en Mei 1578 zijn ontknooping vindt en met den 71-jarigen, nog ongebroken grijsaard de Katholieke magistraat, priesters in kloosterlingen, alle verdragen ten spijt, worden uitgedreven, is de stad niet langer Katholiek. Kerken, kapellen en kloosters gaan verloren, geen Sacraments processie trekt meer om de H. Ste de, de tijd der schuil- en huis kerken is aangebroken. Tien jaar heeft Joost Buyck de Alteratie in ballingschap overleefd; zijn stof felijk overschot werd na zijn dood in stilte naar Amsterdam gebracht en naast zijn vrouw in de Nieuwe Kerk bijgezet. In denaelfden toren, waar Joost Buyck, omringd door zijn trouwe stadssoldaten ooit heeft gespied naar Geuzen van Sonojr, die zijn stad be laagden, hangt nu zijn portret. Joost Buyck en de Occo's zijn weer "er- oenigd, hijzelf aan de zijde van Bal lighje, .die haar man in zijn moei- -.amen strijd zoo trouw terzijde stond Nu overal ln Amsterdam de vlaggen wapperen en Kardinaal, Bisschoppen en Prelaten met de tienduizenden opgaan naar de grootsche plechtig heden ln het Stadion, verwijlt de herinnering een oogenbllk bij die mannen en vrouwen, die ons aanzien in de Waag, die nog den luister van openbaar Katholiek leven kenden in hun stad, laatste bedegangers ter H. Stede, vereerders en verdedigers va: het H. Sacrament, die in dien tragischen strijd zijn ondergegaan. Z. Em. Joh. Kard. de Jong en de Bisschoppen van Roermond en 's Her- tgenbosch zullen de groote slotpro- cessie ter gelegenheid van het' zeven de eeuwfeest der instelling van Sa cramentsdag te Luik bijwonen. De raaj der Christelijke kerken van New-Jersey heeft er bi| presi dent .Truman op aangedrongen den naam van zijn vliegmachine „De hei lige koe", te wijzigen in „Amerikaan- sche Adelaar", ..Zegekar der vrijheid" of iets dergelijks. Tijdens een ver gadering der groep werd den Presi dent eveneens verzocht zijn persoon lijken afgevaardigde bil het Vatioaan, Myron Taylor, terug te roepen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3