De Moefti van Jeruzalem Siberisch Palestina Nieuw Nederland Een verleden vol agitatieuit de toekomst spreekt onheil Birobidjan, een Joodsche staat in de Sovjet-Unie IMMIGRATIE EVENWEL VERBODEN Gebrek aan arbeiders en materiaal ZATERDAG 22 JUNI 1946 PAGINA 4 Engeland zelf hielp hem in het zadel VLOOIENPLAAG IN PARIJS f Een fabeltje, een wer kelijkheid en geen slot RONDRIT DOOR DEN N.O.-POLDER Grond en gewas VELERLEI PROBLEMEN Naar onafhankelijkheid Mohammed Amin El Hoes sein. moefti van Jeruzalem, is een ontsnappingsspecialist en de laatste stofwolk, opgejaagd door den sleep van zijn Arabi- schén mantel, toen hii van Pa rijs naar den Levant vluchtte, is niet de kleinste die reeds vier voorgaande avontuurlijke wegen van dezen Mohamm'e- daanschen leeraar overscha duwd hebben. s Hij is op het oogenblik 51 jaar »ud, maar zijn onrustige natuur, lijn rossige, korte baard en zijn [eslepen vossenoogen geven hem fen jong uiterlijk. In zijn jeugd ge noot hij een opleiding van beroeps, agitator en na een Turksche school doorloope^ te hebben en een jaar de colleges van de Azhar-univereiteit in Cairo te hebben gevolgd, deed hij de traditioneele bedevaart naar Mekka, volbracht nog daarna, ge durende den vorigen wereldoorlog, een korte stage in het Turksche Jeger en begon toen als onderwijzer zijn loopbaan. Zijn carrière van moefti was nog maar pas begonnen, of, in 1920, werd hij door een Britsch gerechts hof tot tien Jaren opsluiting ver oordeeld wegens het verwekken van anti-Joodsche relletjes. Hij nam de vlucht en zocht zijn heil onder het asylrecht van den emir jAbcl|oela van Transjordanië. De fortuin was hem het jaar daarop reeds gunstig. De toenma lige Hooge Joodsche Commissaris voor Palestina, sir Herbert Samuel, deed een poging tot toenadering met de Arabieren en toonde zijn grootmoedigheid door aan Hoessein amnestie te verleenen en dreef de goedmoedigheid zoo ver, dat hij Hoessein tot moefti van Jeruzalem aanstelde. Dit moet Mohammed Amin El Hoessein zelf wel heel verwonderlijk toegeschenen hebben. De Islam kent geen georganiseerd priesterdom; iedere Arabische stad heeft zijn eigen moefti, die, wat jurisdictie en macht betreft, onge veer gelijk staat met een bisschop. De naam: groot-moefti, heeft Hoessein zichzelf toegeëigend en hij baseerde zijn (Overwegende positie op rechten, die hem door sir Her- bert Samuel verder werden toege kend, toen deze laatste hem aan. stelde als president van den Hoogeh Arablschen Raad. Hiermede kreeg hij eerst werke lijk een bepaalde macht over de godsdienstige fondsen, de Arabische gerechtshoven, kerkhoven en mos keeën en kon daardoor zijn invloed laten gelden op het religieuze en sociale leven van de Arabieren. Zijn eerzucht groeide met zijn promotie Vanaf dat oogenblik dateert zijn eerste contact met Hitler-Dultsch- land, dat hem direct en indirect ging steunen, onder meer bij den opstand in 1936. Hij genoot echter niet het volle vertrouwen van al Zijn geloofsgenooten en men diende een aankl;<cht tegen hem in als zou. hij twintig millioen gul den aan de religieuze fondsen we derrechtelijk onttrokken hebben. Toen er een prijs op hem uitge loofd werd. nam hij de vlucht op een vlsschersbootje en trok zich terug Un Syrië, waar hij in het stadje Makoera, vlak bij Beyroet, door de Franschen werd geïnter neerd. Daar woonde hij, met zijn secre taris en enkele bedienden, in een klein huisje, dat naar mystiek en samenzwering rook. In het begin van dezen oorlog ont snapte hij aan de onvoldoende be waking der Franschen en vestigde Zich in Bagdad, waar hij leefde op kosten van de regeering van Irak. De opstand in Irak van 1941 was De hoofdstad van Frankrijk ondergaat op het oogenblik een vlooienplaag, die het le ven in de theaters, de trei nen, de onder gr ondsche en andere plaatsen waar de menschen samenkomen hoogst onaangenaam maakt. Zelfs in de wetgevende ver gadering speelden de afge vaardigden met hun stropdas of rinkelden met geldstukken in hun broekzak bij hun po gingen om niet te laten mer ken dat zij zich krabben. Het behoeft geen betoog, dat dit kleine huisdier geen onder scheid maakte tusschen de politieke schakeeringenDon derdagavond bereikte de plaag ook de deftige opera, icaar een actrice in het mee- doogenlooze lieht der schijn werpers zich niet langer kon inhoudenen het publiek krabde mee. (A.P.). het werk van den Groot-Moefti en zijn Duitschen medewerker Dr. Gob- ba. Deze revolte duurde echter niet lang en vond haar einde in het om brengen van Joden en Christenen Hoewel de regeering van Irak open lijk een afkeuring tegen Hoessein uit sprak. vermocht dit toch geen f£ï- bceuk te doen aan den glans van zijn prestige. Uitgeweken naar Berlijn, hield hij daar voor de radio zijn berucht ge worden praatjes, die echter verstom den, toen Rommel door "de Lybische woestijnen naar Tunis en de neder laag werd gejaagd. Hij zocht toen zijn heil bij Mussolini en deed zijn best zooveel mogelijk verwarring te stichten in het Oostelijk bekken der Middellandsche Zee. Met Medina, Mekka en Damascus is Jerusalem een der vier groote hei lige plaatsen van den Islam, want van den ,,Haram es Cherif" het groote plein waar eens de tempel van Salomon zich verhief zou de pro feet Mohammed op een paard ten hemel zijn gestegen. De Mohammedaansche legende waarin men een combinatie terug vindt van Christus' verheerlijking op den berg Thabor en de hemel opneming van den profeet Elias verhaalt hoe Mohammed, slapend on der zijn groenen mantel, op een nacht door den engel Gabriël werd gewekt, die voor hem stond en een merkwaardig dier een paard, met een menschenhoofd en het lijf be dekt met veeren bij den teugel vast hield. Het beest droeg den. naam; El Boroek de bliksem. Mohammed steeg in het zadel en El Boroek droeg hem naar den Si- naï-berg. Op den terugweg naar Je rusalem werd Bethlehem aangedaan waar slechts een oogenblik gerust werd, den tijd voor een kleine over weging. In Jerusalem zelf ontmoette Mohammed dienzelfden nacht in den tempel van Abraham, Mozes en Je zus met wie hij zijn gebedsoefenin gen volbracht. Hij besteeg daarna Weer El Boroek en verdween in de zwarte diepten van den Oosterschen hemel. Op deze fabel berust het werke lijke prestige van den groot-moefti van Jerusalem in de Arabische we reld. Zijn laatste ontsnapping uit Parijs en zijn terugkeer in den Levant ral ge.en vereenvoudiging der daar druk kende problemen met zich voeren. Emir Abdoella van Transjordanië be schouwt hem nog steeds als een op lichter, de huidige regeering van Irak heeft zijn vroegere medewerkers op gehangen, hij mag zelf Palestina niet betreden en menige vooraanstaande Arabische" familie heeft nog een bloedwraak met hem te beslechten De vraag is nu in. hoeverre de unificatie-pogingen van den laatsten tijd in de Arabische wereld op werke lijkheid berusten. De houding van de Arabische Liga en die van den grooï, moefti komen samen op het beginsel; geen Russen, geen Engelschen, geen Franschen, geen Italianen en geen Joden. Het ziet er niet naar uit, dat de moefti aan het einde van zijn carrière gekomen is; integendeel. De eerste walvischvaarder, de „Willem Barendsz" van de Ned. Mij. voor walvischvaart wordt op de werf der Ned. Dok Mij. te Amster dam gereed gemaakt, om in het komende najaar ter walvisch- .vangst in het Zuidpoolgebied uit te varen. Het gat in het achterschip, waardoor de gevangen visch naar binnen getrokken wordt ij de wereldstrijdvraag r\ over de kwestie wie den Joden een permanent tehuis zal verstrekken, ivordt vrijwel nimmer ge sproken over een Joodschen staat, die al bestaat, doch Welks grenzen voor immi- - gr anten geslot.eh zijn: Biro bidjan in de Sovjet-Unie. Op 7 Mei 1946 vierde de Jood- A Is men voor het oude kerkje van Schokland staat waarin de viervoudige schoorsteen nog heet te getuigen van den onderlingen afkeer der vroegere bezoekers en achter de zeewering van het voor\malige eiland, dat thans als een heuvel in de eindelooze vlakte omhoogrijst, rondom schouwt over onaf zienbare groene vlakten, dan gevoelt men gerechten trots over hetgeen Nederlandsch vernuft en Nederlandsche arbeid hier heb ben gewrochtde herschepping van water in land, land, dat weer duizenden van ons wassende volk arbeid en brood en daarmede de vreugde van het leven kan verschaffenLand, waarop het 1'gouden graan kan rijpen, dat, in een ivereld van nijpend voed seltekort, fveer aan honderdduizenden het dagelijksch brood kan schenken. bevinden er zich enkele openbare (houten) gebouwen: twee kerkjes, een dorpshuis en iets, dat men eén gemeentehuis zou kunnen noemen, ware het niet, dat de N.O.P. (nog) geen gemeente is, doch een „open baar lichaam", bestuurd door een „landdrost", bijgestaan door «en „adviescommissie". Een zwarte golvende lijn op een wit bord, op circa drie meter hoog te. herinnert eraan, dat hier tien jaar geleden nog het water golfde van de toenmalige Zuiderzee. - Nabij Ens is het eerste particu liere bedrijf gevestigd, dat in den polder zijn intrede heeft gedaan: een imponeerende drooginstallatie, de grootste hier te lande, welke per uur 3500 K.G. lucerneklaver droogt en tot meel vermaalt. Het grootste deel van den polder- grond wordt gevormd door de zware zavel (vermenging van klei en zand) naar de randen lichter wor dend en daar omringd door lichte zavel, zand, veen en keileem. De aan de drooglegging voorafgegane onderzoekingen van den bodem zijn later vrijwel volkomen bevestigd. De polder mag tot de vrucht baarste gebieden van ons land worden gerekend, hoewel in de toekomst de Zuidoost-polder hem waarschijnlijk nog zal overtreffen. Waren het in 1942 het eerste oogstjaar voornamelijk rogge en haver, welke op de zanderige gron den werden verbouwd, in 1943 kwam op de zwaardere gronden de tarwe naar voren en nam sindsdien een steeds grootere plaats in. Dit jaar is het zaai-oppervlak als volgt verdeeld: 25 pCt. tarwe, 18 pCt. haver, 15 pCt. gerst, T pCt. rogge, 15 pCt, lucerne-klaver, 10 pCt. gras en 3 pCt. koolzaad. Het resteerende areaal draagt vlas, erwten, bieten en aardappelen, ter- wel ook enkele tuinbouwvelden, voornamelijk voor zelfvoorziening, zijn aangelegd. De rondrit door den Noord- Oost-polder, die enkele tien tallen kilometers lang en breed is, confronteert ons reeds direct met velerlei problemen. Aan den rand van het ontgonnen gebied staan hoog opgetast de rietschel ven. Van circa 3000 H.A. is het riet gesneden en daarmede is de bin- nenlandsche markt volkomen ver zadigd.' Alleen wanneer de export naar België waarover onderhan deld wordt doorgaat, kan een grooter deel van het rietland pro ductief worden gemaakt. Het wegennet in het gecultiveerde gedeelte, dat niet minder dan 245 K.M. lang is, is ongeveer gereld, maar loopt in hoedanigheid sterk uiteen. Gebrek aan arbeiders en materiaal, een eentonig thema, dat we nog dikwijls zullen hooren. Er is nog weinig, dat den blik langs de uitgestrekte horizonten ge vangen houdt. Wei komt er beplan ting- langs de wegen waarmee nog slechts sporadisch een begin is gemaakt en zullen er zelfs vier pf rceelen bosch, tezamen 2000 H.A. groot, op voor landbouw minder geschikte stukken grond worden aangelegd, maar dat is alles nog toekomstmuziek. Dat geldt ook voor de dorpen in wording, welke nog -weinig meer zijn dan. een verzameling barakken (arbeiderskampen), enkele nood woningen en ver in het rond verspreid een aantal bedrijfs gebouwen. Van deze laatste, hier en daar als roode heuvels boven de enorme vlakten uitrijzend, is er één pei 500 H.A. Een woning is er aan gebouwd, waarin thans de opzichter onderdak vindt. Zelfs niet de toekomstige hoofd plaats, Emmeloord (geprojecteerd op 8 a 10 duizend inwoners), is het weinig anders. Slechts zijn hier ook enkele tientallen definitieve, uiterst eenvoudige woningen gebouwd en Enkele jaren terug actueel, thans geschiedenis: drie phasen in den Noord-Oostpolder. Boven: een jonge kluut in den droogge vallen bodem; midden: onkruid in tallooze variaties nestelt zich-, onder: een dichtgestoven kavel- sloot tusschen rijpende rogge velden Van welke groote beteekenis de bemesting is, toont de tarwe-op- biengst aan. Bedroeg deze in 1942 meer dan 4000 K.G. per H.A., in 1945 was zij. gedaald tot 2000 K.G. Nu er weer zij het nog zeer on voldoende kunstmest beschik baar is, verwacht men dit jaar weer een staging. sche staat Birobidjan in Oost- Siberië, even ten Noorden van Mandsjoerfje, zijn 12den verjaar dag. In de Vereenigde Staten, waar vrijwel iedere humanitaire zaak wel verdedigers kan vinden, was dit feit aanleiding tot een' her nieuwde activiteit van het Ame- rikaansche Birobidjan Comité, dat door middel van geschenken (Mee ding en essentieele uitrusting) de vestiging van Russische Joden in Birobidjan tracht te bevorderen. Birobidjan is genoemd naar de rivieren, de Bira en de Bidjan, die het land van Noord naar Zuid doorstroomen om uit te loopen in de groote Mandsjoerijsche bocht van de Amoer. Het werd in 1928 door de Sovjet-Unie tot Joodschen staat bestemd en is sindsdien door Russische Joden gekoloniseerd. Er wonen op het oogenblik een 175.000 menschen, van wie 115.000 Jood zijn. Volgens Russische statistieken is Birobidjan ongewoon rijk en vruchtbaar. Zijn bodem wordt ver geleken met dien van de vrucht bare Oekraïne. Het hout van Biro- bidjan voorziet geheel Aziatisch Rusland van meubelen. Er zijn tenminste een half dozijn kolen mijnen en er liggen nog heel wat onontgonnen bodemschatten. On langs nog werd er tin ontdekt. In die streek wordt thans een stad' van 30.000 inwoners gebouwd. In het Noordwesten van het land ligt een der rijkste goudmijnen van de Sovjet-Unie. Ook marmer komt uit Birobidjan, dat verder textiel- en schoenenindustrie bezit. Het. land zou gemakkelijk vier millioen men schen kunnen onderhouden. Birobidjan heeft juist de tweede phase van zijn bestaan, namelijk die als .(Autonoom Gebied", door- loopen en de Sovjet-Unie heeft, nu beloofd dat het spoedig een „Auto nome Republiek" zal worden en op weg is naar het einddoel, een vol ledig bevoegde Republiek der Unie. De Russische autoriteiten voor spellen voorts dat Birobidjan aan de Vereenigde Volken als de eerste Joodsche staat voorgesteld zal wor den. Rusland zal in een niet verre toekomst trachten al de zestien republieken der Unie lid van de Vereenigde Volken te maken, aldus de secretaris van het Amerikaan- sche Birobidjan Comité, dr. Aro- now. Birobidjan zou dan óók zijn vertegenwoordiging bij de Veree nigde Naties krijgen. Voorloopig echter zal Birobidjan geen tehuis worden vooftde in den oorlog zoo vervolgde Europeesche Joden, want alleen Russische Joden worden er maar toegelaten. En die zijn niet overijld geweest in hun emigratie naar dit land: 115.000 kolonisten in 18 jaar is geen 'hoog aantal voor zulk een rijk land als Birobidjan. Onder de Europeesche Joden zijn er daarentegen wel vele die een vestiging in Birobidjan niet zou den versmaden. Dit zijn niet nood zakelijkerwijs alleen communisten, want ook op niet-communistische Joden schijnt deze staat een zekere aantrekkingskracht uit te oefenen. Het is echter te verwachten dat Birobidjan, de Joodsche staat «in Siberië, een fata morgana .voor de een tehuis zoekende Europeesche Joden zal blijven. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur; W. Severin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 4