Radar «opleidin; Geen hulp - toch geholpen Het groote gezin TI?TyirPT A T^JTTh Uitbreiding van het brein van dm commandant I JfAGINA 5 SATERDAG 22 JUNI 1946 MATROZEN AAN HET „PLOTTEN" Nog slechts enkele tientallen jaren geïêden werd de wereld verbaasd door een uitvinding, die het mogelijk maakte, gelui den over te brengen over zeer groote afstanden, zonder ander „transportmiddel" dan een hypothetische middenstof. Maai de techniek gaat snel en tegenwoordig vindt niemand een radiotoestel nog iets bijzonders, ferwijl iedereen zich een be paalde voorstelling heeft gevormd van „de aether". Zoo zal het ook gaan met radar. Heden ten dage is radar nog een vinding, die in hooge mate tot de verbeelding spreekt, omdat men nooit gedroomd had dat het mogelijk zou zijn objecten zichtbaar ivaar te nemen, die zich op groo- ten afstand bevinden en die ervoor zoover het oorlogs objecten zijn, niet den minsten prijs op stellen waargenomen te worden. Maar over enkele jaren zal dat anders zijn, want eigenlijk is de radar minder geheimzinnig en voor een leek heel wat gemakkelijker te begrijpen dan de radio. „Gevechts-informatie" TPv e huismoeder, die geen I hulp heeft, moet toch klaar zien te komen; wat de twee paar handen van bui tenaf haar niet aan, assistentie geven, zal ze op een andere ma nier in den dag moeten verwer ken. Eén daarvan is een scherpe indeeling van den tijd, een twee de is het inschakelen van alle huisgenooten, ook de jongsten. In België leeft een gezin, dat be staat uit vader, moeder en der tien kinderen. Er is geen hulp, maar het marcheert er prachtig; onder dat dak wonen vijftien blijde menschen met elkaar. Ze hebben er allemaal hun taak, ook de peuters, die zichzelf al spoedig leeren aankleeden en hun bedjes opmaken onder toe zicht van een der ouderen. De kleine meisjes helpen moe der dolgraag, omdat het werk haar op een prettige wijze wordt voorgehouden; ze zijn trotsch op de verantwoording, die haar is opgelegd! Natuurlijk, kinderen moeten ook spelen, maar men kam van een deel van den speeltijd werk tijd maken. Werken is voor een kind óók spelen, zegt de groote opvoedkundige, Maria Monies- sori. Een stelling waar de moe ders, zoo ooit, dan toch zeker in dezen tijd, gebruik van moeten maken. Een tweede hulp in de huis houding is: de tijd-indeeling, en deze heeft onmiddellijk te maken met overleg. Zooals het Voor lichtingsbureau van den Voe dingsraad, dat er in deze moei lijke jaren voortdurend op uit is geweest, de huisvrouw van practisch advies te dienen, schrijft, is het eenvoudiger en vlugger, alle ramen in huis achter elkaar te zeemen, dan ie- deren dag een paar, waarbij het werkmateriaal eenige keeren m.oet worden schoongemaakt en op/geborgen, en het strijken van de wasch noemt den minsten tijd, wanneer men de geheele wasch achter elkaar strijkt. Zóo zijn er tal van voorbeelden om,< zooals de Amerikanen zeggen „efficient" te werken. Het. wil zeggen: met zoo min mogelijken omhaal. Bijna iedere huisvrouw zal, door den nood gedreven, in haar huishouden op dit gebied, ook wat het inschakelen van de kinderen betreft, nog nieuwe toepassingen kunnen maken. A. Bgl. Atoomproef op 1 Juli CEBUTÓ-itEISBUREAlJX Trainingskamp „Collingwood" Millioenen-kamp Tusschen de kampbarakken staan de radar-antennes, inge wikkelde bouwsels, die een leek aan toekomstwonderen doen denken. INDIANEN IN DE U.N.O.? Vijf Indiaansche Opperhoof den en een vrouwelijke col lega zijn aangesteld als ver tegenwoordigers voor de In dianen in Noord- en Zuid- Amerika, die een petitie zul len indienen voor een per manenten zetel voor India nen in de UNO en den Veilig heidsraad. De 'benoeming werd bekend gemaakt door het Opperhoofd „Zwemmen de Aal" uit Stamford, die de vertegenwoordiger is van den Grooten Raad der Opperhoofden.j Nederlandsche marine-man aan het radar-peilapparaat. Verzet tegen regiem in Albanië In de pliegtuig-correctie-centrale zijn de „plotters" aan het werk om de posities van eigen en vijandelijke vliegtuigen te bepalen. Hiertoe gebruikt men groote glazen platen waarop concentrische cirkels zijn aangebracht. De eerste van de drie atoombom explosies op het atol Bikini zal op 1 Juli op een nader vast te stehen uur plaats vinden. De tweede explosie zal in den loop van Augustus plaats vinden en de derde ln 1947. Een atoombom van het type, dat op Na gasaki is neergelaten zal afgeworpen worden van een hoogte van 9000 meter. De kans, dat er een ramp zal plaats hebben op Bikini is „geringer volgens A.P., dan wanneer er een meteoor met een diameter van ander halve kilometer boven op het Empire State Building te New-York terecht you komen." 5-dg. teil ARNHEM e.o. /«.I0p p. 4-dg. reit ARNHEM e.o. p.p. 3-dg. BOEIERTOCHT 4S.M p. p 8-dg reii VALKENBURG /«.SO pp alles inbegrepen. Vertrek wekelijks 50 Verschillende daguititapjes, ook voor vereenigingen. Tempelierstraat en ink Kantoren Ned. Spoorw. Een kind leert op school, dat een echo ontstaat door het terug kaatsen van geluidsgolven tegen een muur of iets dergelijks; zoo kan een kind begrijpen, dat radar berust op de terugkaatsing 'v$n radio- golven door een willekeurig vast voor werp. Het meten van den tijd, die verloopt tusschen uitzenden en ont vangen, de bepaling van afstand en koers van het waargenomen object dus, dat alles beteekent slechts een Uitbreiding van dit principe. Voor de Marine bleek de nieuwe vinding van onschatbaar belang. Tn de eerste plaats konden nu de sche pen bedacht zijn op de nadering van vijandelijke vliegtuigen, reeds op een afstand van 100 of 150 mijl; in de tweede plaats verschafte de radar den commandanten tijdens gevechtsacties een duidelijk inzicht in de situatie van hun omgeving en in de derde plaats bleek de radar een uitstekend hulpmiddel bij de afstand-meting ten behoeve fan de artillerie, zoowel voor Bee- als voor luchtdoelen. Het is duidelijk, dat de radar bij de Geallieerde scheepsmachten een evo lutie beteekende, die niet bepaald bleef tot het uitvinden en aanbrengen van nieuwe apparaten. Er moesten menschen zijn, die die apparaten Kon den bedienen en repareeren, een staf van personeel moest in een minimum van tijd worden opgeleid. Daarvoor heeft de Engelsche Marine het trainingskamp H.M.S. „Colling wood". Wanneer men de havenstad Portsmouth verlaat in een van de specifiek Engelsche „dubbeldeks"-bus- sen, is er een rit van een half uur voor noodig om het plaatsje Pareham te bereiken. Een Engelsch dorpje als vele, in een streek van lieflijk glooien de heuvels, ontsierd door leelijke blok ken arbeiderswoningen en verspreide fabrieken. H.M.S. „Collingwood" ligt niet ver daarvandaan, het is gebouwd op een kaal terrein en doet aan als een onafzienbaar conglomeraat van barakken en verblijven, gescheiden do ,r asphaltstraten en nette tuintjes waar in niet veel groeien wil. Midden in het kamp staat de vlaggemast op een Quarterdeck zoo groot als de Dam in Amsterdam; op dit plein treden lede ren morgen de duizenden Engelsche matrozen, die hier in opleiding zijn, aan voor „parade" (baksgewijs, appèl) en voor een korten dienst, te houden dom- den vloot-aalmoezenier. En bij die Engelsche matrozen staan dan ook onze Hollandsehe ïjia- trozen aangetreden, de jongens van de Koninklijke Marine, die eerst daags onze radar-specialisten aullen Bijn. Want uiteraard zijn ook de oor logsschepen van de Koninklijke Mari ne, waarvan de technische uitrusting in de oorlogsjaren volkomen gelijken tred hield met die van de Geallieer de bondgenooten, reeds in de eerste oorlogsjaren voorzien van radar- apparaten. Onze nieuwe schepen worden alle met volledige radar-sets afgeleverd, ook de Koninklijke Ma rine heeft dus dringend behoefte aan een staf van personeel, H.M.S. „Collingwood" Is voor dit doel een ideaal oord. In de verblijven en werkplaatsen hebben, uitsluitend voor opleidingsdoeleinden^ een ver bijsterend aantal kostbare apparaten een plaats gevonden, Tusschen de gebouwen staan de radar-antennes, ingewikkelde bouwsels van hoek- ijzeren constructie met vormen van een grilligheid die een leek aan loekomstwonderen doen denken. In de werkplaatsen en verblijven Is aan de Hollanders een ruime1 plaats in geruimd: zij hebben hun eigen les lokalen en hun eigen toestellen voor practisch werk. Alles bijeen vindt men in H.M.S. „Collingwood" een staalkaart van hetgen de moderne techniek op radar-gebied heeft ge presteerd, «r bevindt zich in dit Kamp een collectie toestellen waar van de totale waarde op millioenen ponden geschat mag worden. De Hollandsehe cursussen in En geland betreffen de opleidingen tot Hadio-afstandpeiler le en 2e klasse De ..RAPS's" zooals men ze kort heidshalve noemt, zijn onderverdeeld in RAP V's (vuurleiding) en RaP P"3 (plotters). De „plotters" krijgen op de vloot een geheel nieuwe taak te vervullen, welke een direct gevolg Is van de voortschrijding der radartechniek. „Plotten" is -een bezigheid, waarvoor waarschijnlijk, nog geen goed Neder- landsch woord bestaat. Het omvai zoowel de plaatsbepaling van vijan delijke en vriendschappelijk schepen of vliegtuigen, als het uitzetten van de waargenomen posities op een schema, of kaart, en het bijhouden van dit schema. De plotters werken daartoe aan groote glazen platen, waarop een aantal concentrische cir. kels zijn aangebracht; het eigen schip wordt geacht zich in het mid delpunt- daarvan te bevinden, juisv aooals de Noordpool zich bevindt in het middelpunt van de breedtegra den op het Noordelijk halfrond. Al lerlei gegevens worden op deze schema's grafisch aangegeven, koevs- lijnen en teekens geven een duidelijk inzicht in wat de radar-apparaten onthullen. Een afzonderlijke studie vergt do wijze waarop de eigen jachtvliegtui gen door middel van radar naar den vijand gedirigeerd worden. t Het is noch de president van de Albaneesche Republiek, dr. Omer Nishani,noch de eerste 'Minister, En- ver Hoxha, dio op het oogenblik de ware regeerder van het land is. De macht ligt in handen van den myst'e- rieuzen minister van Binnenlandsche Zaken en hoofd van de politie. Kot- chi Xoxe. Hij heeft niet enkel het toezicht op de politie en op de ge vangenissen, die volgepropt zijn met tegenstanders van het regiem, maar hij houdt er ook een uitgebreid sy steem van ,,gedachtencontr61e'' en van spionnage op na, zoodat het vodr de Albaneezen ontzettend ge vaarlijk is, eenige eritiek uit te oefe nen, zelfs in bijzijn van goede vrien den. Volgens aanhoudende geruchten zou de Albaneesche Regeering op 25 Juni- a.s. een volledig govjet-regee- ringssysteem wettelijk bekrachtigen. Tenslotte nog een enkel woord over de z.g. „gevechts-informatie". De gevechts-informatie is een hoogst merkwaardig organisatorisch apparaat aan boord van een oorlogs schip, dat ontstaan is als gevolg van de veelheid der nieuwe waarnemings- toestellen. De eenvoudigste aandui ding voor dit apparaat is eigenlijk „uitbreiding van het brein van den commandant". De noodzaak van een dergelijke „organisatie" is gemakkelijk in te zien. De commandant van een oor logsschip, dat hi gevecht raakte, kon het langzamerhand niet meer af, vooral niet, wanneer er om hem heen een mêlée van vijandelijke en eigen schepen en vliegtuigen was ontstaan. Hij werd ovrstroomd me» „seintjes" en berichten, die van alle kanten binnenkwamen. De radar en asdic-apparatuur deden dezen stroom van berichten nog toendVneri. Het averechtsche resultaat van dezen overvloed van inlichtingen was, dat de commandant niet meer in staat was, hoófdzaken van bijzaken te blijven onderscheiden; de man „werd gek", om het eens populair te zeg gen. Om dit te voorkomen is de „ge vechts-informatie" uitgevonden. Bin-' nenkomende berichten worden thans al naar hun aard geschift en ver deeld over een aantal „plots", waar aan de plotters staan te werken. Ze worden gezeefd en wat overblijft wordt overgebracht naar een vol gend „plot", dat weer met gelijk waardige gecoördineerd wordt. Zoo verkrijgt men tenslotte, trapsgewijs een overzicht van de belangrijkste gegevens, ten diénste van den com mandant, die nu sneller en met minder hoofdbfekens beslissingen nemen kan. Dat dit schiften en zetten en plotten ook een kwestie van routine en secondenwerk moet zijn ligt voor de hand. Zoo zien we hier dus het merk waardige verschijnsel, dat de voor uitgang der techniek opeens de noodzaak van het scheppen van een geheel nieuwen „dienst" creëert. In plaats van minder menschen maken de machines de hulp van méér menschen noodzakelijk. Het ideaal van bemanning-looze slagschepen, die elkaar bekampen tengevolge van een druk op den knop aan den wal, is blijkbaar nog verre (Van een bijzonderen medewerker) I Ondervinden de gezinnen, en wel bijzonder de groote gezinnen, de belangstelling, de waardee ring en de hulp, die zij zoozeer noodig en waarop zij, krachtens hun bestaan en doel, zoozeer recht hebben? Konden we alle ouders van groote gezinnen pressen hierop even een ant woord te geven, we weten' zeker, dat een krachtig en overtuigd „neen" klin ken zou! O zeker. In woord en geschrift wor den de vaders en moeders van groote gezinnen geprezen; wordt hun offer leven, hun blijmoedigheid zelfs, an deren ten voorbeeld gesteld. Maar.... waar blijft de daad? De allesomvat tende steun dien zij. vooral in dezen tijd. zoowel geestelijk als materieel zoo hard noodig hebben? Deze zijn helaas, nu allerwege eigenbelang en zelfzucht hoogtij vieren, verre te zoeken. De ouders der groote gezinnen we ten, dat zij hun plicht gedaan heb ben, door de huwelijkswetten te eerbie digen. Doch wat hen maar al te vaak grieft, ls het niet begrijpen, niet aan voelen van hun strijd en moeilijkhe den door zoovelen, die dat toch wel moesten aanvoelen en begrijpen. De ouders hebben meer noodig dan wat losjes uitgestrooide, al of niet gemeende, troostwoor den. Daadwerkelijke steun materieel en geestelijk is in dezen tijd van armoe en heidendom hard ca hard noodig. Zeker, geen enkele ouder sluit da oogen voor de weelde en het geluk van zijn gezin. Niemand van hen: zou tér wille van een slof aardbeien, een prettige vacantie buiten of een geregeld bezoek aan concertzaal of schouwburg, één zijner kinderen wil len missen. Het heeft zijn nut de menschheid op de vele vreugden van het gezin, *n bijzonder van het groote gezin, te wij zen. Die vreugden zijn er en mogen gesmaakt worden: ze zijn zelfs de groote steunpunten, de lichtbundel» in het gezinsleven. Maar naast die vreugden bestaan de zorgen en de smarten, die zee? terecht meestal binnenskamers blijven. Maar die ook, en zeker in den tijd, dien we nu beleven, voor vele ouders té groot en té zwa*r kunnen worden en soms eerst tot uiting komen, als het te laat is. Kan dat niet anders? Gaat men eerst d&n op de groote trom slaan, als men allerwege de verwording aan. schouwt, of, duidelijker nog dan thans reeds het geval is, den achteruitgang van het kindertal bespeurt? De realiteit is wel zeer droevig. Wie oogen heeft om te zien en ooren om te hooren, kan constateeren, dat er in tal van gezinnen heel wat scheef gaat. Dat het materieel tekort een geestelijke dorheid -veroorzaakt; dat onverschilligheid en ontevredenheid, en nog veel erger dingen, binnenslut- pen in huizen en gezinnen, waar men ze best had kunnen weren, als er wat meer belangstelling en daadwer kelijk medeleven betoond waren. De Euro,peesche landen, die niet bezet zijn geweesto.a. Zweden en Zwitserlandkunnen zich op mode gebied veel ruimer bewegen dan de verarmde landenen doen het hunne om toonaangevend te worden. Dit Zwitsersche zomerjurkjemet hel-, witte ruiten, heeft een moderne vleugelmouw en een rokdie wijd valt door niet-ingestreken plooien, zooals men dezen zomer veel ziet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5