Probleem-Triest aangesneden Grootsche plannen van K.L.M. AJAX FAVORIET VOOR DEN TITEL r*- HACHELIJK BEZIT Rusland wil Joego-Slavië bevoordeelen; Westersche mogendheden tevreden met compromis Tien machines zullen drie werelddeelen aaneenrijgen SPEER VERDEDIGT ZICH ZATERDAG 22 JUNI 1946 PAGINA 6 Buitenlandsch overzicht Ex-koning Umberto II van Italië met zijn zoon (links) en jongste dochter (rechts) bij het verlaten van het kasteel te Sintra in Portugal, waar de uitgeweken Italiaansche koninklijke familie thans verblijf houdt Twee kilo aardappelen op rantsoenbonnen De sinaasappelen niet voor Nederland De verstrekking van rozijnen PARIJ.SCHE CONFERENTIE Naar Curasao en Z.-Amerika België-Nederland militair Szabo wint in Zaandam In tegenwoordigheid van de le den der delegaties van Surina me en Curagao werd op Schip hol een Douglas van het type D.C. 4 met den naam „Parama ribo" gedoopt. De doop werd verricht door den heer F. H. R. Lim a Po, voorzitter van de Staten Commissie van Suriname Neurenberg „Geheime wapens" steunden op propaganda Pleidooien Zal Haarlem zich nu herstellen? Promotie-degradatie '0y U&Üfi 1STRTA fFiu WAT BIEDT DE RADIO ZONDAG? Programma Maandag De gedachtenwlsseling met de twee deelgenooten in het atoomgeheim, Engeland en Canada, had reeds vóór de op stelling van het plan-Baruch plaats. Dit plan is de conclusie van het Amerikaansche plan-Acheson-Lilien- thal en de voorstellen, die de Brit- sche atoom-experts opperden. Geen wonder dus, dat beide landen thans met het ontwerp der Vereenigde Sta ten instemmen en hiervan Woensdag te New York openbaar en officieel getuigden. De Russen zijn het echter juist op de kapitale punten (men zie het overzicht van gisteren) met de be zitters' van de atoombom oneens. Zij willen, zooals Gromyko de atoom commissie mededeelde, inplaats van internationale controle toezicht door iederen staat op zichzelf; inplaats van algemeene onderwerping aan de A.D.A.'vetorecht voor de groote mo gendheden; en inplaats van geleide lijke uitlevering van voorraad en ge heim door de V. S. aan het te for-/ meeren lichaam, onmiddellijke ver nietiging van de Ameri-kaansche bom reserves. Met andere woorden; zij willen uit drukkelijk n i et wat Amerika voor stelt. Zij willen den voorsprong de* Westersche Geallieerden te niet doen en zelf experimenteeren en bewape nen met een atoombom, die zij nu reeds hebben of binnenkort onge twijfeld zullen hebben. Zij willen bij hun atoombewapening vooral niet gestoord en vooral' niet binnen be paalde perken gehouden en vooral niet geïnspecteerd worden. Inderdaad zou zulk een controle, als zij ook over de Sovjet-Unie werd uitgebreid, de Russische politiek van afgeslotenheid verpletteren. In naam van de A.D.A. zou men alle groote fabrieken geregeld bezoeken, inter nationale vliegvelden in het onme telijke rijk aanleggen d.w.z. op pre cies de meest ongelegen plaatsen snuffelen, in het land zelf een ge wapende macht onderhouden, een inlichtingendienst organiseeren, de sterkte van de bolsjewistische bewa pening voorschrijven, kortom, men kou Rusland zijn giftanden (of moet men zeggen: slagtanden?) uittrek ken En dat schijnt met de vreed zame bedoelingen der Sovjets niet te kloppen. et voorstel van Baruch heft r voor een belangrijk deel de I I souvereiniteit der afzonder- •*- lijke staten op, want het standaardiseert hun initiatief inzake bewapening. In zooverre is het vol komen nieuw. Nog nooit is de we reld in staat geweest, eenige blij vende regeling der bewapening tot stand te brengen. Sinds den vo rken grooten oorlog hebben wij be- wapenings-, ontwapenings- en her- bewapenings-epidemieën beleefd. Het succes van dat alles is de strijd geweest dien wij nu nog zoo on barmhartig diep in onze gedachten meedragen. De noodzaak van een bewapeningsreglement is door dien- zelfden strijd duidelijker gebleken dan tevoren, en de ontdekking van de atoomsplitsing dwingt machtig en klemmend. „Nooit meer oorlog ls niet slechts een leus of een wensch, het zijn de woorden waarin de menschheid om haar voortbe- staan smeekt. Men behoeft aan het Amerikaan sche plan geen overgroote illusies te verbinden. De organisatie van een over den geheelen aardbol verspreid liet van inspecteurs, het bestuurs apparaat van de A.D.A., het bespre ken der „rantsoenen" en eventu- eele straffen, en het scheppen van mogelijkheden om regeling en in spectie de onmisbare niggegraat van een „atoom-leger" te geven, zal meer moeiten en tijd kosten dan er wellicht voor een of ander land noodlg zijn om bommen in massa te construeeren en als tegen wicht voor de A.D.A.-macht te ge bruiken, in woord of in daad. Men ziet thans twee opvattin gen tegenover elkaar staan: die van Baruch stuurt aan op organisatie van de atoom „industrie" vanuit één centrale in stantie, die alle bevoegdheden in zich vereenigt krachtens het man daat dat alle volkeren haar dienen te verleenen; die van de Russen weigert organisatie, wil ieder zijn gang laten gaan, en wenscht in leder geval de Sovjet-Unie zelf te beschermen tegen inmenging door de anderem De heele bespreking in New. York beeft iets hachelijks en dreigends. Ook op andere conferenties moet men tot overeenstemming komen, over Triest, over het voedsel. Er zou den rampen te gebeuren staan wan neer men geen accoord wist te be reiken. Wat echter is het' gevolg van het uitblijven van overeenstemming Inzake de atoombom? Dat de atoom- bezittende landen (en wie weet hoe talrijk deze zijn of eerstdaags wor den?) een wedloop in bommenfabri-- eatie zullen beginnen en zich gereed maken voor een oorlog die aan net leven van geheele volkeren een 'einde kan maken. De ramp die dan zou losbarsten zou verschrikkelijker zijn, dan het projectiel dat op Hirosjima werd geworpen (Waarom heeft Ame rika toen toch het bestaan van atoombommen bekend gemaakt? Jeukten de vingers dan zoo erg?), en dat nog maar van primitieve ma kelij was, doet vermoeden. Do Russische voorstellen bevatten geen enkelen maatregel om het ge bruik van de atoomkracht ten kwade door een agressieve mogendheid te voorkomen. Het plan-Baruch streeft daar tenminste naar, zij het zonder den Amerikaanscben voorsprong op te heffen vóórdat die voorsprong waardeloos is geworden. Het ziet er echter niet naar uit dat het, in groote lijnen onveranderd, zal worden aanvaard. De politiek heeft daarvoor een te groote stem in het kapittel over een zaak die aan alle politiek het zwijgen zou kunnen opleggen. Het blijkt voor te komen, dat handelaren in aardappelen op de rantsoenbonnen voor aardappelen met opdruk „2000 gram aardappe len" slechts een kilogram aardap pelen afleveren. Het C-D.K. wijst er met nadruk op, dat deze handel wijze in geen geval toelaatbaar is. De handelaren zijn verplicht op deze bonnen 2 kilogram Tegen niet voldoen af te leveren, aan deze ver plichting zal opgetreden worden. De 25.000 kisten met sinaasappe len welke aan boord van een Noorsch stoomschip te Rotterdam zijn aangevoerd, zijn, naar ons bij informatie bleek, niet voor Neder land bestemd. De bevoorrading der handelaren met rozijnen ondervindt vertraging, waardoor de aflevering aan den consument niet overal op tijd zal kunnen geschieden. Er zijn evenwel voldoende rozijnen in de opslag plaatsen aanwezig, zoodat alle bon nen t.z.t. zullen worden gehono reerd. De ministersconferentie treedt in een kritiek stadium, wanneer een werkelijke positiebepaling tus- sclien Rusland en de Westelijke mogendheden wordt besproken in zake Triest. Hierdoor zal waar schijnlijk beslist worden of de Groote Vier zullen samenwerken in de organisatie van den vrede, of dat Europa verdeeld zal worden in twee rlvaliseerende blokken. Gedurende de gisteren gehouden zitting van de ministers der Groote Vier werd de kwestie-Triest weer voor het eerst sinds de onderbreking aangesneden. Daar de Fransche ver tegenwoordiger, Bidault, het te druk had met ue binnenlandsche moeilijk heden, bepaalden de gedachtenwis- selingen zich tot de omschrijving der standpunten. Molotov hield vast aan de Rus sische versie, volgens welke de De heer Plesman heeft Vrijdag tijdens een lunch, waarbij de vol tallige commissies van Suriname en Curasao die in ons land ver toeven aanwezig waren, ter ge legenheid van den feestelijken luchtdoop van de „Paramaribo", een nieuwe DC 4 voor den Trans- Atlantischen Flying-Dutchman- dienst, grootsche plannen, die de K.L.M. nog dit jaar hoopt te ver wezenlijken, ontvouwd. In November zal driemaal per week een luchtlijn gevlo gen worden AmsterdamNew YorkCuracao; in October tweemaal per week Amsterdam LissabonDakar Buenos Aires en tweemaal per week MiamiParamariboRio de JaneiroBuenos Aires. Zonzui len tien machines drie wereld deelen aaneenrijgen. Groote aankoopen liggen, nog in het voornemen voor de allernood zakelijkste verdere ontwikkeling: Zuid-Afrika, andere lijnen door Azië en tenslotte als sluitstuk een heel stelsel van hierop aansluiten de verbindingslijnen. De Zuid- Amerikaansche gebieden van Ne derland beloven wonderlijke ont plooiing voor Nederlands energie in de wereld. ,,De West kan vandaag merken, aldus dé heer Plesman, dat, al schijnt het soms anders, hier in Nederland toch vele harten warm voor haar kloppen. De K.L.M. heeft de verbinding met de West tot werkelijkheid gemaakt, maar het is de Koninklijke Shell, die hier den stoot toe heeft gegeven. Wij zijn. groot en dank verschuldigd aan de regeering, aan de ondernemin gen en eigenlijk ook aan het Ne- derlandsche volk In zijn'geheel, dat dit is tot stand gebracht." De heer Lim a Po zeide, dat dit samenzijn een belofte is voor de komende besprekingen. Wat nu en eerder door de K.L.M. is onderno men geeft, aldus spr., vertrouwen in de medewerking van het Neder- landsche volk. De heer Da Costa Gomez prees den heer Plesman als een vriend van Curagao en noemde de K.L.M. De landenwedstrijden tusschen de militaire voetbalelftallen van. Ne derland en België worden gespeeld ln België op 7 Augustus en in ons land op 28 Augustus a s. Zoowel België als Nederland zal met een zeer sterk elftal met ver scheidene Internationaals uitkomen. De uitslagen van de laatste par tijen van den zeskamp schaken ln Zaandam: StoltzCortlever V.K, Stoltz v d. Tol 10, CortleverKott- nauer SandifortSzabo 0—1. De einduitslag luidt: 1. Szabo 4% p. uit 5, 2 en 3. Kottnauer en Cortlever bede 3)4. 4. Slolz 2%. 5. V. d. Tol 1 6. Sandifort 0. een van de pioniers die uit Neder land naar de West zijn gekomen. In onze harten, aldus spr., leeft het verlangen naar een „Willem stad", een toestel genoemd, naar de hoofdstad van Curasao. Albert Speer getuigde te Neuren berg, dat Duitschland zich geduren de den oorlog practisch niet met atoomexperimemten heeft bezig ge- honden. Ondervraagd door den Amerikaan- schen aanklager Jackson, erkende Speer, dat de nazi-propaganda be treffende „nieuwe geheime wapens" bijna nooit op Iets bijzonders steunde en uitsluitend ten doel had, het mo reel van het thuisfront op peil te houden. De getuige verklaarde, dat Duitsch land uit voorzorg met de andere lan den wedijverde wat de oorlogsgassen betreft „omdat wij niet wisten, wie het eerst tot chemische oorlogvoe ring zou overgaan". Speer zelde voorts, dat hij het Hitier kwalijk nam, ^onderden V-2's naar Engeland afgeschoten te heb ben, toen de oorlog verloren was. De vervaardiging was kostbaar en in verhouding tot do uitwerking der. raketten niet gerechtvaardigd. „Voor iedere raket zou men een jager heb ben kunnen vervaardigen", aldus Speer. Vrijdag deelde de raad van Dult- sche verdedigers te Neurenberg aan het hof mede, dat 120 uur, d.l. 20 1 zitting-dagen noodlg zouden zijn I voor de verdediging van de 22 be klaagden, ln plaats van veertien. De kampioenscompetitie voetbal, Zondag ingezet met de „Zuidelijke derby" LimburgiaNAC, gaat dit weekeind op volle toeren draaien. Breda ziet de kampioenen van dis trict IV en VI ten tweeden male tegenover elkaar in het veld, Ajax kruist twee keer den degen met Hcerenveen en Haarlem zal het moeten uitvechten met NEC. Om te beginnen met den wedstrijd waaraan we 't meeste houvast heb ben: NAC, dat vorige week ln Lim burg, zij het op het kantje, met 10 van Limburgia won, moet in eigen omgeving in staat geacht worden de Limburgers, die thuis op hun felst zijn, opnieuw te verslaan. Ajax- ls op papier sterker dan Heerenveen en ons dunkt, dat dit Maandag wel in de uitslagen zal zijn uitgedrukt. Wel zullen de Friezen vooral op eigen bodem zich heftig verweren, maar de grootere vaardigheid v.an de Amster dammers, die immers favoriet zijn voor den titel, moet toch beide malen den doorslag kunnen geven. De meeste onzekerheid koestert men t.a.v. de beide wedstrijden NEC Haarlem. De mannen van smit heb ben het seizoen besloten met min of meer onverwachte nederlagen. Nu kan men zeggen, dat de wedstrijden, waarin deze behaald werden, niets meer om het lijf hadden, maar daar mee komt men er toch niet heele- maal. Men komt gemakkelijker van overwinningen tot nederlagen dan van nederlagen tot overwinningen en de wedstrijden tegen NEC zullen de Haarlemmers ongetwijfeld voor zeer eroote problemen stellen. We geven NEC ln Nijmegen en Haarlem moge lijk op eigen veld de beste kansen. Voor de promotie-competitie gaat AFC, na zijn zege op TOG, 't Gooi bezoeken. De Gooiers hebben geen groote ploeg, maar kunnen den te genstander soms bijzonder fel te lijf gaan en met den steun van hun r.ieuwen doelman, Van der Heyden, die Zondag J.l. met waren heldenmoed .tegen een Xerxes-overmacht gevochr ten heeft, kunnen zij mogelijk den opmarsch van de tweede klas-kam pioenen tot staan brengen, vooral wanneer deze elkaar onderling het leven moeilijk maken, wat niet uit gesloten is. Verliezen de Hilversum mers daarentegen, dan dalen hun kansen direct een heel eind en koerst AFC aardig naar de veilige haven van de eerste klas. In II komt VUC thuis ln het ge weer tegen Excelsior, dat dus op nieuw den sprong naar de eerste klas gaat wagen. VUC is zoo mogelijk nog iets zwakker dan 't Gooi, maar zal kracht puren uit de wetenschap, dat deze thuiswedstrijd zeker niet ver loren mag worden. Gebeurt dat wel, dan geven wij voor de kansen van de zwart-witten geen stuiver meer. In III zijn Labor en het aloude Vitesse met' goed succes uit de voor ronde van de promotie-competitie te voorschijn gekomen. Behalve deze clubs nemen ook PEC en Rigtersbleek aan de eigenlijke promotie-competitie deel. die Zondag begint met de wed strijden VitesseLabor en PEC Rigtersbleek. In den eersten wed strijd geven wij de thuisclub de beste kans, maar datzelfde zouden wij van de ontmoeting PECRigtersbleek niet zonder meer willen, beweren. In district IV speelt Helmondia thuis tegen RBC, hetgeen voor ons een overwinning van de tweede klas- sers beteekent. De meeste belang stelling gaat echter naar TSCGoes. De Tilburgers hebben, ook na de ne derlaag in Goes, de kans in eigen hand om zich van het begeerde plaatsje in de eerste klas meester te maken. Een overwinning zou Zondag een heel belangrijke^tap in die rich- *''ln ''het' Noorden gaat LSC bij Em- men mogelijk zijn tweede nederlaag halen. Het voetbalprogramma voor het Westen ls als volgt: Distr. I promotie derde kb. hkc SDW, Alcm. Vlctr.Zaandijk. Leer damKennemers, AWBFC. Derde kl. B: GVAPurmerst. C: DTS Beverw. D: DECSchagen. Prom. vièrde kl.: Alw. Forw.Wa- tervog., ETOVVB, JHKIVV, Or. ZwartAssend., JOSElectra, Am- stel— APGS, ZSGO—Amersf. B, MSV Zwal. Voor. Vierde kl. G: RCAWllh. Voor Distr. II: prom. vierde kl.: Archt- 1 pelHillegom. grens, die Venezia Giulia zal verdeelen, ten Westen van Triest zal moeten loopen, zoodat deze stad dus aan Joego-Slavië wordt toegekend. Daartegenover staat het Fransche voorstel, Triest aan Italië tè laten en dé vlootbasis Pola aan Joego-Slavië te geven. Bevin en Byrnes accepteer den dit laatste voorstel als een com promis, waarmede zij zich konden vereenigen. Molotov echter wees het van de hand. Vandaag wordt het probleem ver der besproken. OOSTtNR.UK OOSTEN. ITALI Xor\€ Morman. «Unie* XX jC* X K.XJCA Ami r"Fr»nf(K voort&tl HILVERSUM II 4.15 m. 8.00 Nieuws. 8.15 Man tot man. 8.30 Studiod. 9.30 Nieuws. 9.45 Hoog mis. 11.30 Trio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.15 „Boeckhuys". 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Progr.-overz. 13.40 Apolo gie. 14.00 Gram. 14.15 Koor. 14.45 Reportage. 15.00 Hartvelt-kwart. 15.30 Eeuwfeest Mirakel. 17.00 Gram. 17.30 Kerkd. 19.00 Gram. 19.15 Bijbel. 19.30 Nieuws. 19.45 Kampvuren. 20.00 Gooisch Kwar tet. 20.30 Luisterspel. 21.00 Or kest. 22.00 Nieuws. 22.15 Avond gebed. 22.35 „Splendora". 22.45 Kath. Actie. 23.15 Gram. HILVERSUM I, 301 m. 8.00 Nieuws. 8.15 Platteland. 8.30 Gram. 9.00 Causerie. 9.15 Orgel spel. 9.45 Lezing. 10.00 Lez. 10.30 Kerkd. 12.00 Bandi Balogh. 12.30 Vrouwen. I2.40r „Brand over Zee land". 13.00 Nieuws. 13.15 Metro- pole-orkest. 13.50 Spoorwegen. 14.00 Gram. 14.05 Boekbespr. 14.30 Kurhaus. 16.30 Gram. 17.00 Gesprekken. 17.30 Oome Keesie. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18 30 Ned. Strijdkr. 19.00 Discussie. 19.25 Promenade-ork. 20.00 Nieuws. 20.05 Act. 21.15 Hoor spel. 21.45 Potpourri. 22.30 Bu reaucratie. 22.45 Gram. 23 00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 „Sky- masters". t HILVERSUM II, 415 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Woord voor den dag. 8.00 Nieuyvs. 8.15 Progr.-overjz. 8.20 Gram. 9.15 Ziekenbez. 9.30 Watefst. 9.50 Kamermuz. 10,20 Gram. 10.30-Morgend. 11.00 Gram. 11.15 Schrijvers. 11.35 Viool-reci tal. 12.00 Gooilanders. 13.00 Nieuws. 13.15 Progr.-overz. 13.20 Orgel. 13.45 Gram. 14.00 Moeders. 14.20 Zangrecital. 14.40 Marine kapel. 13.30 Gram. 16.00 Bijbel. 16.45 R'damsch Philharm. Sex tet. 17.45 Gram. 18.00 Celesta- ens. 18.45 Sport. 19.00 Nieuws. 19.15 Progr.-overz. 19.20 Gram. 19.40 Lez. 20.00 Nieuws. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Na het nieuws.... 22.30 N. Testa ment. 22.50 Zang. 23.15 Gram. 23.50 Schriftl., HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gróm. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Morgenw. 9.30 Gram. 10.30 Vrouw. 10.36 Cneeilia-trio 11 00 Causerie. 11.15 Pierre Palla. 11 45 Familieber. 12.00 Gram. 12.30 Spi onnetje. 12.35 Lyra-trlo. 13.00 Nieuws. 13.15 Kon. Mil. kapel. 14.00 Piano. 14.20 Lez.. 14.40 Bram de Wilde, clarinet. 15.00 Uit dei wereldliteratuur. 15.20 „Bonbonnière". 16.30 Kwintet spelers. 17.00 „Skymasters". 17.30 Gram. 17.45 Rijk Overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 .En mi naar bed. 19.05 Tooneel. 19.20 Louis Zimmerman, viool. 19.45 Landbouw. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.08 Gram. 20.15 Kur haus. 21.15 Romancers. 22.30 Swing-College. 23.00 Nieuws. 23.15 Kprhaus. 23.30 Palais de Danse.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 6