Engelands interesse voor onze Indische politiek Diplomatieke sitdown-staking van Molotof De Haarlemsche Hertenkamp T Om negen kilometer Cijfer één Engelsche officieren in een krat Tot hoofd en hart Verwachtingen van Noel Baker Communisten in Italië geëxcommuniseerd voor schoenenbon Eeresaluut aan Engeland Parijsche conferentie brengt doodelijken slag toe aan Oostenrijksche aspiraties Veel van wat in den oorlog verloren ging wordt thans hersteld Het weer. 69ste JAARGANG No. 23578 o DINSDAG 25 JUNI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Plannen voor grootsche manifestatie Aan onze abonné's! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT LONDEN, 25 Juni. (Beuter). De Engelsche Mamister van Staat Noel Baker heeft in het Lagerhuis ge antwoord op de vraag, hoe ver de onderhandelingen over den toe komst igem status van Indonesië waren gevorderd. Hij zeide te ver wachten dat de nieuwe Nederland- sohe regeering niet alleen de be sprekingen met Sjahrir zou voort zetten, maar ze ook „snel en be vredigend ten einde zou brenigen". Thomas Driberg (Labour) vroeg hem, waarop hij zijn „nogal opti mistische verfklaring" baseerde, en of de Nederlandsche verkiezings uitslag eigenlijk niet een afwijzing be toetende van hen, die meer libe rale voorstellen hadden gedaan. Baker antwoordde, dat dit naar zijn meening geen afwijzing in hield, omdat dg partijen, die de oude regeering hadden gevormd, ook het nieuwe kabinet zouden vormen. Hij voegde er nog aan toe: „Wij zijn aangewezen op de politiek, die zoowel Indonesiërs als Nederlan ders als grondslag voor de onder handelingen hebben aanvaard. Mjjn hoop is gebaseerd op het feit, dat aan beide zijden de lieden met een vooruitzienden blik weten, dat het hun alles overheerschende be lang is deze aangelegenheid snel en in overeenstemming met elkan- Volgens een Ansa bericht uit Triëst, heeft Mgr. Margotti, de aartsbisschop van Gorizia, aUe re- dactioneele en technische em ploye's van vier communistische kranten geëxcommuniceerd om de door hen gevoerde campagne tegen de Kerk. Ook werden geëxcommuni ceerd alle personen, die de meenin gen van deze bladen verspreidden. (A. P.) der tot een goed einde te brengen". (Het zal wel geen toevallige co ïncidentie zijn, dat deze woorden van Noel Baker in het Engelsche Lagerhuis onmiddellijk volgen op de besprekingen van Nederland sche ministers te Londen, waarbij ook de vroegere gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, jhr. Tjaxda van Starkenborgh aanwezig was. Zijn deze verwachtingen van Noel Baker wellicht als wenken be doeld? Red.) Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in den loop van de maand Juli voor een schoenenbon in aanmerking komen, zij, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 1, Voorzoover zij sedert 1 Jan. 1945 nog geen schoenenbon hebben ontvangen. De plaatselijke distri butiediensten zullen na 1 Jiuli a.s. bekend maken op welke dagen men onder overlegging van zijn stam kaart met bijbehoorend inlegvel, den bon kan afhalen. Carel Uriels en A. den Doolaard voeren momenteel besprekingen met Nederlandsche en Engelsche autori teiten om als eeresaluut aan Enge land een grootsche manifestatie te geven in het Wemliley Stadion te Londen 31 Augustus a.s. Hiervoor zullen vertegenwoordigin gen in nationale kleederdracht en groepen uit de arbeidende bevolking der elf provinciën medegenomen wor den naar Engeland om in sapaen- werking met de aldaar in opleiding zijnde Nederlandsche strijdkrachten cén groet te brengen aan de Engel- sche bevolking. De ministersconferentie te Parijs zag zich Maandagavond tegenover een situatie gesteld die neerkwam op een diplomatieke sitdown-staking van Molotof, die niet van plan was inzake de Itallaansche of eenige an dere kwestie tot overeenstemming te komen voordat de kwestie Triest op de eeu of andere wjjze geregeld Is. Men is met het Itallaansche ver drag nu zoo ver, dat, indien Triest geregeld wordt, de andere stukken van de legpuzzle netjes op hun plaats zullen komen. Deze stukken aijn dan de herstelbetalingen, de Fransch-Italiaansche grens en de Italiaansche vloot. Het probleem der Itallaansche kolonies is, zooals be kend, onder een zucht van verlich ting een jaar uitgesteld. Sedert Vrij dag is men van de netelige kwestie Triest afgebleven en het is heel dui delijk dat de regeling van Europa's betwiste probleem buiten de bijeen komsten der Groote Vier geregeld zal worden totdat het punt weer te berde gebracht kan worden met eenige kans op het bereiken van resultaten. Een doodelijke slag werd op voorstel van Molotof toegebracht aan de Oostenrijksche aspiraties inzake grenswijzigingen met Italië en kort en bondig werden de aanspraken op het belangrijke Pusterdal, in het Noord-Oosten van Zvid-Tiroï gele gen, afgewezen. Voorts werden zonder eenig resul- Nu de vacantietUd wederom aan- a f V .Zullen w8 onzen abonilé's ,1. e -5L11 wenschen, gaarne m nf"» WeHaarlemsche Cou- laten bezorgen* vacantie"adres Wi'r.d^nTieChter een dringend be roep op U ons Uw opgave tijdig, d.w.z. eenige dagen vóór Uw ver trek naar Uw tijdelijke woon plaats, te doen toekomen. De weekabonné's gelieven, voor dat zij naar hun vacantie-adres vertrekken, het verschuldigde weekabonnementsgeld voor de Periode dat zij afwezig zijn, te voldoen aan den bezorger van wien ze op hun vaste adres de Krant ontvangen. „Nieuwe Administratie Haarlemsche Courant" taat de nog resteerende punten van het Italiaansch vredesverdrag behan deld. Ook in de kwestie van den Donau blokkeerde Molotof de onderhande lingen door zijn verklaring dat hjj aeze kwestie als een onderdeel der Balkan-verdragen wilde zien en dat dienaangaande de betrokken landen geraadpleegd moesten worden. (UP Onder zeer groote belangstelling werd te Laren de jaarlijksche St. Jansprocessie gehouden Als een weldadige bron van vreugde Iaat de zon door het door dpft wind bewogen bla dergroen van eerbiedwaar dige boomen haar goudgeel licht vallen op het grasveld, waar we een vijftal speelsche jonge hertjes ontwaren. Het zijn grappige, sierlijke beest jes met hun wit-gevlekten rood bruinen rug, korten staart en mooie oogen, die met levendige belang stelling van achter de omrastering het leven bezien, de spelende kin deren, den eenzamen wandelaar en de werklieden, bezig met de restauratie van hun verblijf, de Hertenkamp, vrucht van een we- deropbouwplan in prillen staat van ontwaken. Het is niet veel, vijf damherten en het was er vroeger toch veel gezelliger. Ook hier heeft, de oorlog zijn sporen achtergelaten; de aan blik stemt niet tot vreugde: tank- wallen, slooten en greppels. Van den levenden inhoud, die voor het uitbreken van den oorlog bestond uit een dertigtal kalkoenen, pau wen en krielhoenders, is door in den beruchten hongerwinter ge pleegde diefstallen, niet veel meer over. De dienst „Hout en Plant- Verwachting avond tot Woensdag- Matige, aan de kust tijdelijk krachtige Zuid-Westelijhe wind, Plaatselijk eenige regen. Wisse lende bewolking. Weinig veran dering in temperatuur. Zon onder 21.04, Maan 2.20 17.56. Zon op 4.21; iwee van de vijf Engelsche offi cieren, die vorige week door Joodsche terroristen werden ont voerd, hebben een re laas gedaan van hun avonturen. Een hunner zat 16 Juni in Tel Aviv in de officiersclub, toen twee gewapende Jo den aan kwamen rennen en hem een revolver in zijn rug staken met het bevel om mee te gaan. Ben van de mannen nam hem zijn kepi af en hij moest in een zwar te taxi stappen. In den wagen zaten vier mannen, allen gewa pend. Een zei: „U hoeft niet bang te zijn. U is een gentleman, ilk ben ooik een gentle man. U is gijzelaar". De taxi reed een mi nuut of vijf, stopte en de gevangene werd geboeid in een kral gestopt met een dek sel erop, en zoo in eer vrachtauto geladen. Een kapitein zat al in de krat. Zijn mond was met trekpleister dichtgeplakt. Even la ter hield de auto stil en de krpt werd een paar treden afgedra gen. De gevangenen wer den uit de kisten ge haald en opnieuw ge bonden. Vier man met geladen revolvers hiel den de wacht. zich uit- Ontvoering Palestina in Een paar uur later kwam er een gemas kerd man binnen en deze gaf bevel de tou wen los te maten en ze te vervangen door kettingen aan handen en voeten. Op verzoek bracht de gemaskerde zooals hij drukte. Voordat zij uit den kelder gehaald wer den en naar de klaar staande taxi werden gebracht, moesten ze een donkere bril op zetten. Toen er een minuut of tien gereden was, stopte de taxi. De En- gelschen moesten uit stappen en mochten niet omkijken voordat ze tot 200 geteld had den. Ze merkten toen, dat ze in een tuin stonden, die vlak bij de officiersclub lag, waar ze gevangen ge nomen waren. Algemeen meent men, dat de ontvoe ring van de vijf En gelsche officieren het hun een scheermes en werk is van de gehei- een bijlbel. Vrijdag gaf me Joodsche organisa- de leider beiden offi- tie „Iirgun Zvai Leu- cieren hun bezittingen mi", die van plan ge- terug, behalve hun weest zou zijn hen identiteitskaarten. Hij vast te houden als gij- stopte ieder een pond zeiaars, voor het geval in zjjn zak. „Voor slij- gearresteerde joden tage, beschadiging en terechtgesteld zouden voor het ongemak", worden. soenen" te Haarlem houdt echter het oog op de toekomst gevestigd en heeft verschillende aankoopen, van pauwen, kalkoenen, kriel hoenders, jonge eendensoorten en ganzen, gedaan. Het is vooralsnog onmogelijk aan herten te komen, maar misschien dat men er in zal slagen van andere dierenparken enkele jonge exemplaren aan te koopen. De Hertenkamp zal dus weer haar vertrouwd aan zien hernemen en zal Haarlem niet weinig aan stedenschoon ver fraaien. Wij zijn, dank zij den heer J. Dorresteijn, directeur van „Hout en Plantsoenen", in de gelegen heid om onze toekomstige kamp bewoners een bezoek te brengen en zoo richten we onze schreden naar de gemeentelijke kweekerijen, de voorlcopige verblijfplaats. Reeds in de verte worden we verwelkomd door het weinig hart verheffend, doch ongetwijfeld goed bedoeld geschreeuw van een pauw en als we dichterbij komen, wor den we getroffen door de kleuren pracht van den pauwestaart en de fel blauw gekleurde borst en hals. Met zijn oogen knippert hij een beetje, alsof hij zeggen wil: Neemt II het ons kwalijk, dat we een beetje trotsch zijn? Een goed moedige kalkoen bewaakt met minitieuze aandacht haar jongen, twee weken oud. "n Zeemijn, helsch vemietigings- werktuig uit den vorigen wereld oorlog, heeft een vreedzamer be stemming verkregen en dient nu als broeinest van een Kaapschen eend, die zich in zijn behuizing echter wonderwel thuis voelt. Greppels, gevuld met water, tankwallen en tankgrachten, het overbekende beeld van zin- looze vernielzucht, waarvan de geschiedenis alleen al een droe vig hoofdstuk op zich zelf vormt, afgebroken omheinin gen, ziedaar de froostelooze toestand waarin dit Herten kamp verkeert. Maar niettegenstaande het ge brek aan materiaal, is de Dienst Uitvoering'Werken reeds met man en macht bezig toekomstige verblijfplaats aan den Hout in ge reedheid te brengen, want daar zijn we het allen over eens, het moet mooier worden dan het ge weest is, Haarlem waardig. Tankgrachten worden gedempt, terwijl een klein gedeelte wordt herschapen in een vijver, waarin de eenden en andere vogels zich eerst recht In hun element kunnen ■uitleven. Kiepkarren rijden knarsend af en aan. Onvermoeibaar wordt hier gewerkt om den Hertenkamp op zijn oorspronkelijke grootte van 3 H A. terug te brengen en dan be denke men, dat men te kampen heeft met materiaal-schaarste, want er is heel wat hout voor noo- dig om voor een degelijke afraste ring te zorgen. Maar moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden. Zij stimu- leeren de werklust om, roeiende met de riemen die men heeft, den Hertenkamp zijn glorie van ouds her weer terug te geven en over tuigt U, „Het sael waerachtigh wel gaen". Als alles zich ontwikkelt zcoals de Hillegommers zich voor stellen, dan wordt de zetel van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, de organisatie met een reputatie in alle wereld- deelen, binnen enkele jaren naar liet „Treslong"-terrein te Hillegom verplaatst. Principieel hebben de afgevaardigden gisteren met 177 tegen 114 stemmen besloten de Bloemenstad te verlaten, na een debat van drie uur, waarbij het toeging zooals we dat bij dergelijke bijeenkomsten gewend zijn, forsch, zonder aanzien des persoons en vooruitstrevend. De debatten waren verre van aan genaam voor het gemeentebestuur van Haarlem, dat, zonder tegen woordig te zijn, fel werd aangeval len, waarbij burgemeester Reinalda persoonlijk zeer nauw betrokken werd. Men kreeg in het heetst van de discussie den indruk, dat deze slag geleverd moest worden door een oogenschijnlijk onbeteekenende gezagskwestie, die voortsproot uit een simpel nagelaten telefoontje en wellicht een verkeerd begrijpen. Men kan het ook een botsing noe men tusschen de groote zakenwe reld de bloembollen vormen een formidabel object voor deviezen, waarvan de bollenmagnaten zich zeer bewust zijn en het ambtelijk prestige, dat ook in deze dagen nog al eens onder de loupe van de pu blieke opinie komt. Onomwonden heeft dr. Verhage, de voorzitter van Bloembollencultuur, zich tegen een langer verblijf in Haarlem uitge sproken. De controverse is al ont staan kort na de bevrijding, toen de burgemeester het niet noodig vond, met Bloembollencultuur te spreken over het vrijkomen van het Krelagehuis. Toen dan ook sinds April cie onderhandelingen met de zen burgemeester over het blijven in Haarlem geopend moesten wor den, wenschte de voorzitter niets liever dan dat de burgemeester bij hem zou komen. En hij kon zich nu formeel schoonwasschen, omdat de Haarlemsche magistraat zelf aan den heer Bijvoet, die hem in April kwam vertellen, wat er dreigde, toevoegde: „Ik zal dr. Verhage op bellen". Tot op den dag van van daag, aldus de opponent, heb Ik niets van het gemeentebestuur ge hoord. Er zijn meer onverkwikke lijke momenten in deze geschiedenis geweest. Toen de heer Bijvoet den burgemeester waarschuwde, dat het tijd werd, dat hij dr. Verhage op belde, omdat hij na een verblijf in Rusland weer naar het buitenland zou moeten, had deze opgemerkt: „Laat er. Verhage eerst maar eens uitrusten van zijn reis, ik dank u voor uw mededeellng". Men rroet van de gedachte uit- gean, dat de beleefdheid eischt, dat de voorzitter eener Haarlemsche vereeniging tot den burgemeester komt. Maar wanneer er prestige- gevoeligheden in het spel zijn, die een zaak van zeer groot belang voor de hoofdstad van onze provincie ka pot kunnen maken, dan is het een kwestie van zakelijk beleid, om op te treden en desnoods via omwe gen het hoofd te buigen. In ambtelijke Haarlemsche krin gen heeft men dit snelle verloop van de zaak zeker niet verwacht. Na 't voorspoedige besluit van den gemeenteraad van Hillegom, om het „Treslong"-terrem en een ton ter beschikking te stellen, volgde al spoedig de mededeeling, dat Ged. Staten van Zuid-Holland gunstig bij de Kroon zouden adviseeren. Haarlem is daarna in Den Haag in het geweer gekomen, maar de mi nister heeft, na zijn adviezen te hebben ingewonnen, het besluit goedgekeurd en daardoor de ver plaatsing van Bloembollencultuur wel zeer gemakkelijk gemaakt; (Vervolg op vag. 2) Omdat hij begiftigd is met verstand en alles hem dienst baar is. is de mensch de ko ning der schepping. Hoe diep is dus zijn val, als de mensch slaaf wordt van de „dingen", yvan het materieel bezit. j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1