Om negen kilometer Gedrukte markt DINSDAG 25 JUNI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING HAARLEMS FEESTWEEK Versiering en verlichting JEUGDIGE INBREKERS En meer Iangvingerigen HAARLEMS TRIBUNAAL Een feestelijke markt Feestvreugde in Hillegom Eerste zomer-concert H.O.V. Waarschuwing VOOR PUTTENS JEUGD Leerlingen-uitvoering Anny Bonarius Geslaagd Burgerlijke Stand Gedeelte L en M WAT BIEDT DE RADIO WOENSDAG? Voor de versiering en verlich ting van Haarlem ter gelegenheid van zijn 700-jarig bestaan als stad, is eenigen tijd geleden een commissie benoemd, die thans haar plannen en wenschen bekend heeft gemaakt. Alle groote gebouwen, zooals de Groote St. Baaf en de Am sterdamse!^ poort zullen even als de bruggen die week verlicht worden. De straten en particu liere gebouwen moeten indivi dueel verzorgd worden. Aanwij zingen en advies omtrent de ma nier van verlichting kan men krijgen bij het secretariaat van de commissie, Wilhelminastraat 3. Vanzelfsprekend zal de Bloemen stad ook ditmaal haar naam eer aan doen, doch niet alleen bloe men moeten deze maal de feest tooi aanbrengen, ook wordt een ieder verzocht te vlaggen.. Bij niemand ontbreke het rood-wit en blauw. De commissie stelt alles in het werk, vergunningen voor vlag gendoek te verkrijgen, welke waar schijnlijk ook voor particulieren beschikbaar gesteld zullen worden Voor het versieren van straten en dergelijke kan men sparregroen bestellen bij den Stadskweektuin, Kleverlaan 9, welke opgave vóór 30 Juni zal moeten geschieden. Buurtvereenigingen, die plannen voor de feestviering gereed hebben, moeten deze kenbaar maken aan het secretariaat van de commissie Voor de winkeliers zal een eta lagewedstrijd worden georganiseerd. Circulaires met uitvoerige gege vens zijn reeds in vier wijken van Haarlem verspreid. Het Leidsche kwartier en Haarlem-Zuid zullen de circulaires in den loop van deze week nog ontvangen. Degenen, die haar op een of andere wijze ver loren of niet ontvangen hebben, kunnen er alsnog een bestellen bij Zijlweg 63, tel. 15141. De Blcemendaalsche politie heeft 'eenige dagen geleden de hand kunnen leggen op twee 16-jarige geroutineerde inbrekers. Reeds 7 inbraken in Haarlem, één in Heem stede en één in Bloemendaal, als mede een 17-tal fietsendiefstallen hebben deze knapen op hun ge weten, Vanmorgen zijn zij voor een verder onderzoek naar Haarlem overgebracht. Men verwacht dat nog meer diefstallen, dooi- deze in brekers gepleegd, aan het licht zullen komen. Ook in Haarlem zijn de heeren uit de onderwereld zeer actief ge weest. Een monteur van een garage aan de Koudenhom zette gister middag even een auto buiten, doch toen hij hem na eenigen tijd weer binnen wilde zetten, was de wagen spoorloos verdwenen. Het betreft feen personenauto merk Hansa nr. GZ 38965. Bij een schoenenwinkel in de Anegang werd vannacht een eta lageruit ingeworpen en anderhalf paar schoenen meegenomen. De politie van Haarlem heeft ook de hand kunnen leggen op twee jeug dige misdadigers, n.l. den 13-jari- gen C. v. d. A. en den 17-jarigen A. K, die van een kraam op de Boter markt een portemonnaie met in houd en uit de vestibule van een woning een tasch ontvreemdden. Gisteren werden drie rijwielen ver mist. Onder groote belangstelling is gistermorgen een begin gemaakt met de behandeling der politieke delinquenten voor het Haarlemsche tribunaal. Als eerste verscheen voor de groene tafel de onderwij zeres A. A. C. G. uit Over veen, die beschuldigd werd tijdens den oor log toegetreden te zijn tot de N.S.B. Zij had voor deze parij ge collecteerd, op N.S.B.-feestdagen de N.S.B.vlag uitgehangen en haar ramen versierd met N.S.B.-propa- ganda-materiaal. Zij verklaarde, dat zij het zich uit hoofde van haar lidmaatschap tot een plicht voelde, propaganda voor deze be weging te maken. Mr. van Beek wees in een uitgebreide verdedi ging er op. dat de delinquente reeds 14 maanden in Duinrust ge detineerd was en dat het het psy chologische juiste moment was haar wederom in het gemeen schapsleven in te schakelen. Vervolgens had de smid J. C. P. uit Haarlem zich te verantwoor den. Hem werd ten laste gelegd, lid geweest te zijn van de N.S.B. en de W.A., voorts dienstneming bij de Ned. Landwacht en het col- porteeren met Vova. Uit schrifte lijke getuigenverklaringen kwam voorts vast te staan, dat P. ook aanwezig was geweest bij de mis handeling van den Israëliet Polak. De delinquent verklaarde, dat hij zich na dollen Dinsdag terug had willen trekken, doch dat dit niet mogelijk was geweest. De los werkman A. de E., die als lid van de N.S.B. toegetreden was bij de O.T. en in Frankrijk en Duitschland de Duitschers zijn diensten had aangeboden, verklaar de, dat hij voor den oorlog bij een Duitsche juffrouw in de kost was geweest en vermoedelijk daardoor sympathiek tegenover de Duit schers stond. Dan stond de redacteur J. de V. uit Haarlem terecht. Als N.S.B.-er had hij verschillende reportages met nationaal-soc. strekking ge maakt en deze uitgezonden over de radio. Ook voor de Deutsche Rund funk te Stuttgart en Bremen had V. verslagen van het Duitsche Propaganda-ministerie voorgelezen. Over deze zaken zal Maandag 8 Juli uitspraak gedaan worden. De centrale Vereeniging voor den Markt-, Straat- en Rivierhandel. afd. Haarlem, heeft het 25-jarig be staan feestelijk herdacht. De heer Sival, voorzitter, opende de plech tigheid en memoreerde in zijn toe spraak de veelbewogen jaren die de „Markt" heeft meegemaakt. Voor de iele Joodsche kooplieden, die niet meer waren teruggekeerd, werd een minuut stilte in acht genomen. Den heer Van Dril, directeur van het marktwezen, den heer Vrij, marktmeester, benevens B. en W. werden woorden van erkentelijk heid toegezwaaid voor de hartelijke samenwerking welke de kooplieden hebben ondervonden. De heer Van Driel zag in de aan den dag ge legde volharding en energie van de leden wel het beste bewijs dat het marktwezen zal blijven groeien en bloeien. Nadat de heer Tenboom als oud-lid nog eenige woorden had gesproken, werd de markt aan de Ged. Oude Gracht voor het publiek opengesteld. De kraampjes, bij deze gelegen heid versierd met guirlandes en vlaggetjes, boden voor den kijk- lustigen toeschouwer „elck wat wils". Het geroezemoes van het volle stadsleven, de luid schette rende geluidsversterker met zoete melodieën uit Hawaï, het vragen naar prijzen en kwaliteit van het begeerde en de rake, vaak geestige dialogen die daar meestal het ge volg van zijn, dit alles geeft een aparte sfeer, een eigen kleur aan dit pandemonium, in onze stad zoo onmisbaar geworden. Steeds wordt men getroffen door de druk te, die dit gedeelte van Haarlem zoo kenschetst en het is frappant wie men er allemaal tegenkomt. Het is net één groote familie. Het voor Hillegom heuglijke nieuws, dat de Algemeene Vereeni ging van Bloembollencultuur met meerderheid van stemmen besloten heeft, gebouw en zetel aldaar te vestigen, heeft in deze plaats groo te vreugde veroorzaakt. Reeds on middellijk na het bekend worden van den uitslag werden de vlaggen uitgestoken ter gelegenheid van de Hillegomsche overwinning. Gisteravond heeft de loco burgemeester, die met eenige gas ten op het raadhuis arriveerde, een feestelijke toespraak gehouden tot de talrijke ingezetenen van Hille gom, die zich voor het gemeente huis verzameld hadden. Vrijdag 28 Juni, 8 uur, zal de Haarlemsche Orkest Vereeniging haar eerste zomerconcert geven in de Gem. Concertzaal, welk con cert zal worden gedirigeerd dooi den nieuwbenoemden dirigent Kees Hartvelt. Als soliste zal op treden de pianiste Maria de Jong, die het pianoconcert in g. kl. terts Op. 25 van F. Mendelssohn— Bar- tholdy zal uitvoeren. Verder staan op het programma: Joh. Wage- naai's ..Cyrano de Bergerac", de „Marsyas"-Suite van A. Diepen- brock en de Symphonie No. 8 in b. kl. terts, de zgn. „Onvoltooide" van Fr. Schubert. De politie van Haarlem waar schuwt de bevolking uit haar rayon voor den exploitant Chr. S. Faasse, geboren 5 Nov. 1905 te Amsterdam, die reeds meerdere malen adver tenties heeft doen plaatsen waarin hij een levenspositie aanbiedt, door mede-exploitant te worden vaneen leesportefeuille genaamd „Lees kring Huis aan Huis". De reflec tanten werden verzocht een ge deelte in exploitatie te nemen, waarvoor men eerst een bepaald bedrag diende te storten. Op deze wijze zijn reeds tallooze niets ver moedende personen opgelicht, o.a. vorige week ook een Haarlemmer en wel voor een bedrag van f 1000. Chr. Faasse schijnt juridisch zeer goed onderlegd te zijn, want steeds weet hij zich bij aanhouding door de politie er uit te redden en zijn voorspiegelingen zoo uit te leggen, dat hij geenszins strafbaar is. De wethouders D. Geluk en S. v. d. Wall zijn verhinderd morgen spreekuur te houden. Leerlingen van Anny Bonarius gaven een kinder operette „De Pop- penbruilojt" en „Als de kinderen slapen". De opbrengst is be stemd voor Puttens jeugd. Hierboven een moment uit „Als de kinderen slapen" Het waren twee bijzonder fleurige operettes, die de leerlingen van Anny Bonarius Zaterdag- en Zon dagmiddag in den Stadsschouwburg het Haarlemsche publiek hebben gepresenteerd, waarvan jong en oud hebben genoten. Bovendien was het een sympathiek idee, de opbrengst van de uitvoeringen ten goede te doen komen aan de jeugd' van het zwaar geteisterde dorpje Putten, teneinde den jongens en meisjes aldaar in de gelegenheid te stel len te studeeren. Van de leidster zelf is het initiatief uitgegaan voor dit doel met haar leerlingen op te treden, hetgeen onder auspiciën van Volksherstel Haarlem geschied de. In „Poppenbruiloft", de eerste operette, werd vlot gezongen en ge speeld ondanks het feit, dat de schrijver van den tekst weinig reke ning gehouden heeft met den woor denschat van de jonge executanten en de jeugdigen onder de aanwezi gen. Het tweede stuk van het pro gramma, „Als de kinderen slapen", was wat dit betreft veel aanneme lijker, hetgeen zoowel het acteeren als den zang ten goede kwam, want daarop was weinig aan te merken. Het is werkelijk bewonderenswaar dig, wat mej. Anny Bonarius met haar leerlingen bereikt heeft. Woensdag- en Zaterdagmiddag worden extra voorstellingen gege ven voor de Haarlemsche school jeugd, eveneens ten bate van Putten. 57. „Waar gaan we heen?" riepen Vinkolini Cn Toscanini, die na tien stappen al buiten adem waren. „Het doet er niet toe waar we heen gaan," riep de hertog, „het, voornaamste is. dat we gaan. El' zit veel te weinig schot in deze geschiedenis. Ze denken nog altijd, dat het zoo'n vaart niet loopt." „Daar komen zigeuners aan," riep Vinkolini „misschien dat die ook nog een rol spelen." „Dat doen ze zeker," zei dé hertog, „kijk, er komt al een oud vrouwtje naar me toe." Werkelijk. een oud vrouwtje liep mummelend en bibberend op den hertog a.f. Zij keek hem diep in de oogen en greep zijn hand. „Ik zal u de 'toekomst voorspellen," zei ze. „U bent," zei het oude vrouwtje na een oogenblik, „een heer van goeden huize." ..Dat klopt," zei de hertog." ,,E!r hangt u een groot gevaar boven het hoofd." zei het vrouwtje, „ik zie water, veel water. En ik zie ook een koetsier en een baron." „Dat is sterk," riep vinkolini „ziei u soms nog meer?" „Stil," zei het vrouwtje, „haal me niet uit den trans. Ik zie nog een groote verrassing. Dit zit zoo gezien vlakbij. En dan ligt er nog een ontmoeting. D'r liggen trouwens veel ontmoe tingen." „Hoe lang is die voorspelling nou geldig?" vroeg Toscanini. „Tut. tut meneer," zei het vrouwtje, „u moet niet het naadje van de kous willen weten." Ze ging hee.n, den vinger waarschuwend geheven. De heeren N. J. de Wit, Th. Wolff, H. Teeuwen, C. J. v. Ooyen en H. Spierenberg, leden van de Tuinibouw Studieclub „Haarlem", zijn geslaagd voor het examen len knecht Hoveniersbedrijf. Voor het Middenstandsdiploma slaagden de heeren J. Bakker en N. J. v. Beek, eveneens leden van bovengenoemde vereeniging. HAARLEM. Geboren: C. van Dijk Kluit, z; A. A. FonteijneSmink z; A. G. H. SchoutenStrieker, d; T. Waagevan Nimwegen, z; E. DiependaalZwagerman, z; A. M. I. van Geest—Gericke, z; A. J. BoontjesZandstra, z; C. Jansen Mone, d; J. M. Kroon—Jukes, z; I. van der Spek—Paul, z; J. Heijer- manWebster, z; T. Ringnalda Mollinga, z; C. SchultingeHuizer, d; W. OosterwijkSchippers, d; A. Ackermansden Braber, z; H. J. KrooneSchabbing, d. Overle den: E. KorsVeering, 84 j., Sara- cenenstr.; E. J. Voorting-korstjens 78 j.. Dr. Leijdsstr.; P. Sinjewel, 75 j„ Schouwtjes!.; C. van Kersen- van Waalwijk van Doorn, 52 j„ Kleverparkweg. Gehuwd: A. F. de Lange en A. J. M. Bende; D. Kater en M. Felix. Geboren: E. H. J. Voss-Ooms, d., W. C. G. Wessling-Rieu, d., E. de Leeuw-van Wunnik, dC. C. L. Huijibens-van der Kroft, d„ H. Bvers-Wijkhiuizien. d„ C. M. van Gool-van Tol, z„ W. den Hollander van der Plas, d., E. C. J. Stachel- hausen-Horeman, z. Geboren: J. Hoegen-Vermaas, d., T. M. Dijkhoff-Schaap, d„ J. Mor ren-Klein, A. Slebe-Roosloot, d„ G. H. Jonckbloedt-Dubois, z.. G. A. A. Emans-Immers, z., A. C. van Laviere-Roetman, z.. R, C. de Ja- ger-Biegiesch, z., A. Koopman-Hop man, z„ J. de Boer-Ros. z.. M. De- rogee-Roubos, dM. E. C. Krijt- Nagtegaal, d„ T. Tjeerdsma-Douma, d., G. Treffers-Boterblom, z., J. A. Hendrikx-de Groot, d„ A. Leuwe- ner-Le Noble, d„ J. E. Winterink- Essevelö, z. Overleden: A, Oskam-Bruijn, 58 j., Gasthuisvest, W. Kreun, 79 j., Kamperl.. B. Hamminga, 77 j., Voorhelmstr. Overleden: G. Prins-Berkhout, 86 j„ 'Schotersingel, J. Potjer, 22 j., Ben Viljoenstr. A. W. van Cranen- broek, 87 j„ Merwedestr., H. H. A. W. van der Meulen-Timmermeister, 74 j„ Eindenhoutstr., H. A. 4 j., z.v. B. C Hilders, Kamperl, H. Slegt- kamp, 21 j., Kloosterstr., C. de Graaf. 73 j„ Maerten van Heems- kerkstr. Ondertrouwd: A. van Wijnen en M. Bliek. Ondertrouwd: H. van der Linden en R. Twdsk; M. J. Elich en N. van Pelt; F. C. Kuipers en W. A. Ven- nik; H. van den Andel en H. W. A, v. d. Wim; C. J Vink en C. M. Sin- tenie; T. Hoonhout en G. van der Laan; B. van Marsbergen en C. Klumper; K. van Huis en L. C. Ophuijisen; J. P. Campfens en M. de Haa-n; M. Schakelaar en W. C L. Sonnevelt; L. Blcemink en L. Gel ling. Gehuwd: 6. A. E. F. Groeneweg en C. J. Klute. Gehuwd: J. H. Lijnzaat en M. Hellingman; W. Holdrinet en M. C. B. Piët; W. A. Zalm en J. G. Laatsch; P. J. F. van Leeuwen en C- A. M. A. Grootes; M J. Hendrikse en E. Hartendorf; J. W. Hallo en M J. Stigter; C. W. Waalewijn en H. van Sprakelaar; G. Spee en J. E. Graf; G. F. Eikelboom en C. A- Valkenier. Vervolg van pag. 1) Alle bijkomende motieven, door beide partijen nu denken we weer aan de voor- en tegenstem mers in de algemeene vergadering te berde gebracht, zijn eigenlijk ondergeschikt aan de gezagskwestie, die als een roode draad door de de batten liep. De verkeersverbindin gen, de al of niet geschiktheid van den grond voor een proeftuin, het vrijkomen van het Krelagehuis, het zijn alle factoren, die meetellen, maar naar onze vaste overtuiging niet den doorslag konden geven. Voor Haarlem was het gisteren een zwarte dag Het centrum van een organisatie, die de wereld be strijkt, is voor haar verloren ge gaan, wat, zooals de zaken nu lig gen, meer het prestige dan een practisch gevolg raakt. Hillegom kon de vlag uitsteken, juichen en dansen. Haar doorzettingsvermogen, haar opmerkelijk zakelijk inzicht en haar intense strijd voor het ge stelde ideaal zijn beloond. Negen kilometer liggen er tus- schen de twee plaatsen, Ameri- kaansch bezien slechts enkele stap pen. Moge de groote stap, die giste ren gezet is, tot zegen van onze onvolprezen bloembollencultuur zijn Morgen, Woensdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten L vanaf Lieuw en M t/m Meu. AMSTERDAM, 24 Juni 1946. De beurs opende vandaag niet ge animeerd. De voorgenomen nationa liseering der suikerindustrie op Java door de Indonesische Repu bliek werd evenwel kalm opgenomen, aangezien dit voornemen valt of staat met de republiek zelf. De obligatiemarkt bleef nagenoeg prijs, houdend. Bij het verder verloop liepen op de aandeelenmarkt de advieskoersen verder terug en de beurs sloot ge drukt. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.- overz. 8.20 Gram. 8.50 Vrouw. 9.00 Congres. 10.00 Morgenw. 10.20 Vrouw. 10.35 Continubedr. 11 15 Jean Antonletti, piano. 11.45 Va- milie-ber. 12.00 Erica Helen. 12.30 Kalender. 12.35 Orgel. 13.00 Nieuws 13.15 Stafmuziek. 14.00 Vrouw. 14.15 Kamerork. 15.00 Jeugd. 17.00 Eddy Walis. 17.30 Volksherstel. 17.35 Ramblers. 18.00 Nieuws. 18.15 Benedict Sllberman. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.15 Lez. 19.30 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.08 Meisjeskoor. 20.30 Rotterdam. 21.20 Gesprek. 21.30 Sprookje. 21.55 Rad. Philh. Ork. 22.45 Geestelijk leven. 23.00 Nieuws. 23.15 Jan Corduwener. 23.35 Gram. HILVERSUM II - 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.-overz 8 20 Gram. 9.15 Ziekenbezoek. 9.30 Wa- terst. 9.50 Gram. 10.30 Apollohel. 12.30 Koor. 13.00 Nieuws. 13 15 Progr.-overz. 13.20 AU Round Sex tet. 14.00 Gram. 15.15 Orgel. 16.00 Postzegels. 16.15 Zang. 16.45 Jon gens en meisjes. 17.30 Gran>. 17.45 Rijk overzee. 18.00 Omr.-ork. 19.00 Nieuws. 19.15 Depart. 19.30 Eng. les. 20.00 Nieuws. 20 05 Béatitudes 21.05 Lezing. 22.20 Van Oost tot West. 22.30 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50 Schriftl. Directeur: J. J. W. Boerrlgter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2