m Moerdijkbrug binnen enkele maanden gereed Affiches op de Champs Elysées en Fifth Avenue s Financieele basis van nationale vliegtuigindustrie verzekerd BIDAULT AL KLAAR Oorspronkelijke fundeering geschikt voor dubbelspoor-verkeer A.N. V. V. zal groote propaganda voeren in het buitenland flüü In Si IS H üi i is f Fokker brengt novum voor Europa Nederlandsch luchttaxibedrijf DINSDAG 25 JUNI 1946 Buitenlandsch overzicht PAGINA 3 Eeuwfeest dagblad „De Tijd' Oud-minister Tromp bij dr. Beel Inbraak in Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal O.m. antiek zilveren doopvont ontvreemd Da Pacem naar concours Maria-Novene te Santpoort Bedevaart naar Heiloo Oplichters gegrepen Gemeentezaken Haarlem Anjerdag in IJmuiden, Velsen en Santpoort De Sandhaes speelde gelijk SCHAAKPROBLEEM •M- - iJL; fjp i§ll 1ÜH Las Betere verbinding met het Noorden en Oosten Onderscheiding voor mr. Steenberghe Sportsnippers Bldault heeft het zekere voor het onzekere genomen en den Com munisten in zijn regeering een plaats gegeven. Hun felle cam pagne voor de verkiezingen, die zieh uiteraard tegen de Katholieken en de Socialisten richtte, is vergeten en vergeven. Zij hebben trouwens na den 2den Juni genoeg hun best ge daan om van het Kabinet deel te mogen uitmaken. De drie-partijen-regeering is dus behouden. De toestand van vóór de verkiezingen is echter niet besten digd. Het accent ligt op de M.R.P., die met drie van zijn meest geëerde voorlieden, Georges Bidault zelf op Buitenlandsche Zaken en Voorlich ting, Francisque Gay als minister van Staat en Robert Schuman op Financiën, en met nog vijf anderen in het kabinet is vertegenwoordigd. De Communisten hebben zeven af gezanten, de Socialisten zes. Het is niet juist, deze cijfers, 8, 7, 6, als maatstaf te nemen, aange zien er verschil in belangrijkheid tusschen de portefeuilles bestaat. Het is evenwel opvallend, dat de Socialisten, die hun deelname aan de regeering afhankelijk stelden van o.a. aanvaarding van de door Léon Blum te Washington gesloten lee- ning, niet de ministeries van Finan ciën, Nationale Economie en Buiten landsche Zaken bezetten; de M.K.P. neemt deze posten in. De Commu nisten, die een algemeene salaris- en pensioenverhooging eischen, zijn voor de Inwilliging van dezen eisch even eens afhankelijk van katholieke functionarissen. Bidault is op de Communistische en Socialistische voorwaarden wel ingegaan, zij het dat hij bij de loon- kwestie, die sterk afhankelijk is van den stand der prijzen en dus van Frankrijke productie (en dat depar tement heeft hij wel aan de Com munisten toevertrouwd, die nu kun nen toonen wat zij zelf vermogen bij te dragen tot vervulling van hun eisch) een slag om den arm heeft ge houden. In wat er aan goeds en heil zaams op sociaal, economisch en bui tenlandsch politiek gebied gaat wor den gepresteerd, zal de M.R.P. dus een groot aandeel hebben. Misschien is het ook van groot, be lang dat de Katholieken de porte feuille van Bevolking in handen hebben. Frankrijks bevolkingstekort is toch grootendeels ontstaan door inzinking van de moraliteit. Een verstandige, op Christelijke grond slagen gebaseerde bevolkingspolitiek zal wellicht niet slechts het gevolg, maar ook de oorzaak wegnemen. I" Ter gelegenheid van het eeuw feest van het dagblad „De Tijd" zal a.s. Zaterdagmiddag 2 uur een plech tige herdenking voor genoodigden in het Amstelhotel te Amsterdam ge houden worden. Van 3.30 tot 4.30 ts, in aansluiting hierop, een receptie, die voor iedereen toegankelijk is. (Van onzen parlement, redacteur). Hedenochtend heeft de formateur dr. L. Beel, oud-minister ir. Th. Ph. Tromp, minister van Waterstaat in het laatste kabinet-Gerbrandy, ont vangen. Nadat eenige dagen geleden in de meisjesschool „het Kopje" te Bloemendaal werd ingebroken, hebben vannacht enkele tot hu toe onbekend gebleven personen zich toegang verschaft tot de Ned. Herv. kerk, eveneens te Bloemen daal. Een antiek zilveren doopvont en een bedrag van 700 uit een collectebus werden ontvreemd. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Raad Heemstede De gemeenteraad van Heemstede zal Vrijdag 28 Juni des namiddags in zitting bijeenkomen. Op de agen da staat o.m. vaststelling jaarwed den secretaris en ontvanger, benoe ming gemeente-ontvanger.. B. en W. bevelen aan P. G. Tromp, tijde lijk gemeente-ontvanger en A. G. Zijlmans, commies eerste klasse ter secretarie. Het R. k. Gemengd Koor „Da Pacem" uit Santpoort zal Zondag 30 Juni a.s met zijn 90 leden deel nemen aan het R. k. Nat. Zang concours te Krommenie Het zal uitkomen in de 3e afd. met als ver plicht werk „O Regem Coeli" van W. Wiesehahn en als vrij werk „Af scheid" van Gerard H. Boedyn. Over eenige maanden zal de Moerdijkbrug. de belangrijke schakel in het Nederlandsclie en internationale verkeer, weer In gebruik worden genomen. De verwachting dat nog vóór 1 Sep tember de dienst over deze brug zal worden hervat, is gewettigd. Na de bevrijding stond men voor een schier hopelooze taak, temeer daar ook de pijlers zwaar beschadigd waren. Massa's verwrongen iizer moesten worden opgediept, voordat aan het weghalen van de duizenden kubieke meters steen en puin kon worden begonnen. De vernielde in in het water han gende overspanningen zijn nu alle „Vliegende kalveren". Het eerste groote veetransport door de lucht over een langen afstand vond plaats van het Teterdorp vliegveld in Neio- Yersey naar Dakota, waarhij tien volbloed Guernsey-kalveren per vliegtuig werden getransporteerd. Het inladen der dieren. Woensdag 26 Juni hoopt de heer Av. a. wal, de Borskistraat, vak- le klasse bij den Rijks- ef ondienst den dag te herden- ken dat hij voor 25 jaar bij dit be drijf in dienst trad Van 29 Juni tot 7 Juli wordt te Santpoort de jaarlijksche Maria- novene gehouden. De algemeene intentie is dit jaar: Maria's bijstand voor onze mannen en jongemannen, die bij de land-, lucht- en zeemacht en koopvaardij het vaderland die nen. Zaterdag 29 Juni is te 8 uur het plechtig Openingslof, waaron der preek. Zondag 30 Juni zijn de H.H. Missen te 7-9-11 uur, 's Avonds te 7 uur Lof. Gedurende de week zijn de H.H. Missen half 7, 7 urn en 8 uur en wordt het Novenelof gehouden 's avonds te 8 uur. De predikaties zijn over de vol gende onderwerpen: „Onder Uwe bescherming nemen wij onze toe vlucht". „Maria's biddend leger. Nederland en de steun van het ge meenschappelijk gebed". „De ziel zorg' bij leger en vloot". „Maria en het Apostolaat te zee". „Ons ideaal, onze daad, ons gedrag". „De nage dachtenis aan hen, die het offer van hun leven gaven". „Maria's biddend leger onder de Jeugd". „O. L. Vrouw van Fatima en de vrede". „Maria, Moeder van Altijddurenden Bij stand". Iedereen is in de gelegenheid aan deze Novene deel te nemen. Men zende bijzondere intenties aan de R.K. Pastorie, Frans Netscherlaan 12, Santpoort. De zes en dertigste Haarlemsche processie naar Heiloo wordt dit jaar Dinsdag 2 Juli gehouden. Deken v. d. Wiel zal de Hoogmis opdra gen en mgr. C. G. v. Trigt, officiaal van het Bisdom, zal het Lof cele- breeren. De Schola Cantorum en het knapenkoor der parochie te Heiloo zullen onder leiding van den heer v. Rossum de gezangen uitvoe ren. De KR.O. zal een en ander uitzenden. Op last van de Haarlemsche po litie zijn drie Hagenaars gearres teerd, die zich hier ter stede aa-n oplichterij hadden schuldig ge maakt. Door hun toedoen is o.a. een zekere L. P. P. een bedrag van f 1000 lichter geworden. Bovendien is de Haarlemmer J. G. B. aange houden, die iemand voor f 300 had opgelicht. Ten behoeve van tijdelijke onder brenging van een deel van den ge meentelijken geneeskundigen dienst en ook om een gebouw in reserve te hebben, stellen B. en W. voor, het pand Kenaupark 18 te koopen voor f 18.300. Voorgesteld wordt van mej. M. E. Labouehère voor de gemeente Haarlem, te plaatsen in het Frans Halsmuseum, te aanvaarden onge veer 1000 reproducties en eenige zeldzame jaargangen van tijdschrif ten en boeken. (Van onzen Haagschen redacteur) De Algemeene Nederlandsclie Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer gaat, blijkens mededeelingen, welke de nieuwe directeur jbr. W. Boreel ons verstrekte, een grootsclieepsclie propaganda in het buitenland voeren ter stimuleering van liet toeristen bezoek in 1947. Het grootste gedeelte van bet subsidie van f 300.000, dat op de begrooting voor dit jaar is uit getrokken, zal eraan worden besteed. In Amerika zal de vereeniging een eigen kantoor openen, in Engeland, Frankrijk, Zwitserland en Scandina vië zal zij vertegenwoordigers heb ben en in Zuid-Afrika en in Zuid- Amerika zullen agenten van groote maatschappijen haar belangen behar tigen, die tevens de belangen zijn Gistermiddag is uit de R.K. pas torie te Santpoort het rijwiel van den pastoor ontvreemd. Het programma van de orgel bespeling in de Groote of St. Bavo- kerk op Dinsdag 25 Juni, 's avonds van 89 uur, door George Robert, luidt: Koraal fuga en voorspel, Joh. PachelbelPreludium en Fuga g kl. t., D. Buxtehude; Partite Diverse Sopra, J. S. Bach; Fan tasia G gr. t, J. S. Bach en Mor- ceau de Concert, A. Guilmant. Voor den Anjerdag, die Zaterdag 2" Juni gehouden wordt, is voor Velsen, IJmuiden en Santpoort een comité samengesteld, waarin zit ting nemen: mej. C. Ledeboer en de heea-en P. Waardenburg, F. H. van Dijk, P. H. van Os, A. P. Bakker, J. Andriesma, F. H. A. Strijibosch en C. de Neef. Het comité doet een dringend beroep op ieder, die in de gelegen heid is, zich beschikbaar te stellen, als collectant of collectrice deel te nemen aan dit werk. Men kan zich opgeven vóór Donderdag 27 Juni en wel aan onderstaande adressen: Velsen-Noord, C. de Neef, Pels straat 15; IJmuiden-West, A. P. Bakker, Cronjéstraat 9 en U. V. V., Kennemerlaan 116; IJmuiden-Oost en Driehuis, Volksherstel, Zeeweg 347; Santpoort-Dorp, J. Andriesma, Hoofdstraat 156; Santpoort-sta tion: U. V. V., Clarionlaan lf (Woensdag van 10 tot 12 uur). De voetbalwedstrijd, dien de Sandhaes gisteravond speelde tegen het elftal van de Velser Gasfabriek, op het terrein aan de Kleverlaan te Haarlem, eindigde in een gelijk spel 55. LADDER WEDSTRIJD. In de pe riode Maart t.m Mei 1946 won Joh Weck, Maastricht, den prijs met 122 pnt. Daarop volgen Th. J. Schoorl, Haarlem, 115 pnt.; B. J. Wittenberg, Haarlem. 97 pnt.; F Karhof, Volen- dam, 9o pnt., enz. enz. Oplossing van den tweezet nr. 738 van H. B. F. Boumeester, Utrecht, eerste publicatie. 1. Txh6 dreigt 2 Rg6 mat. Mooie dubbele overschake ling door het paard f6. 1. Pd7, interferentie; 2. Dc2 mat. 1Fd5, ontpenning en interferentie: 2 Pd4 mat. 1 PT anders; 2 Dxe6 mat. Probleem nr 741 van C L Ruben, Zevenhoven Eerste publicatie 9$ abcdefeb Wit geeft mat in vijf zetten. Dit lange probleem lijkt moeilijker dan het is Voor oplossing vier pun ten. Volledige oplossingen binnen drie weken te zenden aan Jos. Duver- gé, Binnen Brouwersstraat 40, Am sterdam-C. van ons geheele volk. Toeristen im mers brengen deviezen en dat woord alleen is reeds voldoende om den ge middelden Nederlander in een soort extase te brengen. Het leek niet verstandig reeds dit jaar veel buitenlanders te lokken. Men zou er gezien de nog onvol maakte hotelaccommodatie en 't ge brek aan behoorlijke transportmid delen misschien meer kwaad mee doen dan goed. Dezen herist echter zal de actie worden ingezet voor een massaal bezoek in den volgenden zomer. In de New Yorksche onder- grondsche en op de Parijsche boulevards zullen met zorg ge kozen affiches van de aantrek kelijkheden van Nederland ver tellen, niet alleen van Marken en de bollenvelden, maar meer nog van zijn oude steden, zijn zomersporten, zijn heidevelden en zijn stranden. Men overweegt, aldus deelde mr. Deckers mede, in de omgeving van de slag velden kleine noodhotels te bou wen ten behoeve van Amerika nen en Canadeezen, pie de plaat sen in oogenschouw willen ne men, waar hun zonen vochten tegen de Nazi's. Wordt dus eerst het volgend jaar de groote stroom van buitenlandsche gasten verwacht, zij, die dit jaar ko men op eigen initiatief, zijn uiter aard welkom en worden zoo goed mogelijk ontvangen. Het rijke Neder land van weleer kon het zich veroor loven, dat zijn toeristische balans een nadeelig saldo vertoonde van 36 millioen, het arme van vandaag ech ter moet ervoor zorgen, dat de ba lans naar de andere zijde doorslaat. Goodwill heeft ons land in hooge mate. Groepjes Zwitsers, die een tocht door ons land maakten in Hotelplan-verband, vertelden ons, dat er veel meer gegadigden waren voor een reis naar Nederland dan plaatsen in de touringcars. En de vertegenwoordigers van de ..Ameri can Society of travelagents". die vo rige week in Den Haag ontvangen werden, noemden het thans reeds „refreshing to come to Holland" na andere landen in Europa te hebben gezien. De Amerikaansche toerist zal gaarne naar Europa uitvliegen, als het tenminste in staat is hem te ontvangen. Voor wat ons land betreft meenden zij. dat het zeker volgend jaar in staat zal zijn Amerikaansche toeristen in berekenenden getale op te nemen verwijderd, de pijlers zijn bijna alle hersteld. Een vernielde pijler is met zware ijzeren platen omwand en de leeggepompte ruimte is reeds met ongeveer 1.000 kubieke meter gewa pend beton gedeeltelijk gevuld. Nog steeds is men echter onder den wa terspiegel. Door normalisatie van de rivier heeft de Rijkswaterstaat 1.000 meter als breedte voor de nieuwe oeververbinding voldoende geacht, welk besluit voor de herstelwerk zaamheden een buitenkans betee- kende. Van het noorden uit is een. 400 meter lange aarden dijk aange- Iefd, waardoor 4on meter spoorbrug kon worden bespaard. De „Waterloo"-brug ligt in Dor drecht gereed en aan (je drie ..Hamil- ton"-bruggen wordt in Rotterdam de laatste hand gelegd. Deze brug- deelen worden alle op groote elevator- bakken gemonteerd en naar de Moer dijk gevaren, waar ze bij hoog water op hun plaatsen neergelegd worden. Ofschoon het verkeer voorloopig nog enkelsporig zal zijn, wordt de nieuwe brug toch met dubbelspoor belegd. Gelijktijdig worden de brug gen ook hoogei* gelegd, waardoor de doorvaarthoogte gelijk wordt aan die van de gewone verkeersbruggen. Bl| onderzoek bleek de oorspronkelijke fnndeerhig van 1870 reeds geschikt voor bet berijden met dubbelspoor en duidelijk blijkt hieruit boe dege lijk onze bruggenbouwers destijds reeds werkten. De nieuwe dienstregeling der Ne- derl. Spoorwegen, die 1 Juli ingaat, zal enkele belangrijke verbeteringen bevatten in de verbinding met bet Noorden en Oosten des lands. Tot nog toe reden de treinen, die de ver binding onderhielden tusschen Hol land (Amsterdam-Den Haag en Rot terdam) en Twenthe en Groningen 60 km. per uur. Met Ingang van 1 Juli wordt deze snelheid opgevoerd tot 80 km. De tijdsbesparing, die hierdoor wordt verkregen, maakt het tevens mogelijk de avondtreinen uit Holland naar Groningen en Twen- the en de avondtreinen vandaar naar Holland een uur later te laten ver trekken. Mr. M. P. L. Steenberghe, die het hoofd was tan de economische en scheepvaartmissie in Washington, is benoemd tot groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau. Tennis Wimbledon: Van Swol won zijn eersten wedstrijd te Wimbledon gemakkelijk van den Engelschman Tinkler: 61, 63, 64. Timmer is in een ziekenhuis op genomen en kan niet aan de wed strijden deelnemen. De ronde van Kerkrade is gewon nen door Janssen uit Elsloo op 25 sec. voor Schweitzer. Joossen, De Hoog, v. Herzele (België). Bij de amateurs won Ravesteijn. Het Nederlandsche politie-elftal is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormv.), achter: Giesbers (Eindhoven), Rampen (U. V.V.); midden: Huibrechts (B.V.V.), Kammeijer (Be Quick, Gr.), Wolfjes (Veendam); voor: Hartman (Haar lem), v. Eist (Theole), Witkamp (Be Quick), Heijster (Hermes), Bre men (Mauritst. Na een jaar onzekerheid over de toekomst van onze nationale vlieg tuigindustrie verschenen Maandag op een perslunch de heeren J. E. van Tyen, directeur van de Fokkerfabrie ken en F. Diepen, directeur van Frits Diepen Vliegtuigen N.V., met een aantal resultaten en plannen op tafel, dat allen, die de toekomst somber inzagen, ongetwijfeld zal heb ben opgelucht. De heer v. Tyen deel de mede, dat door regeeringshulp de financieele basis van onze nationale vliegtuigindustrie, die geconcen treerd zal worden in één fabriek, is verzekerd. Waar deze fabriek zal ko men ls nog niet beslist. Waarschijn lijk zal de keuze vallen tusschen Am sterdam en Rotterdam, al maakt de laatste stad de beste kansen. Gedu rende zijn reis naar Amerika sloot de heer v. Tyen een overeenkomst van wederzijdschen steun met de Beech Aircraft Corp., waardoor o.m. Neder landsche technici in Amerika zullen medewerken aan het ontwerpen en den bouw van een ultramodern vlieg tuigproject met straalaandrijving. Fokker ontvangt bovendien fabrieks- uitrusting, terwijl de Beechfabrieken zullen deelnemen In het kapitaal van de Fokkerfabrieken: een bewijs van het vertrouwen, dat onze industrie in Amerika geniet. Den krachtigsten stoot evenwel tot de hernieuwde aciviteit van onze In dustrie gaf de heer F. Diepen, een Nederlander met Amerikaanschen za kengeest, die onlangs een order plaatste voor 100 zakenvUegtuigen van het type F 25, een vierpersoons vliegtuig met duwschroef en dubbe len staart. De lieer Diepen, zelf een enthousiast sportvlieger, zag reeds voor den oorlog de mogelijkheden, maar ook de bezwaren van het bezit van een privévliegtuig in Nederland. Van de honderd vliegtuigen, qie door regeeringssteun tegen een redelijken prijs zullen worden verkocht, gaat een deel naar het buitenland voor deviezen. Voor de bezitters van privé- vliegtuigen wordt een centraal onder houdsbedrijf ingericht op het vlieg veld Ypenburg bij Den Haag; hier door is het grootste bezwaar van het privé-bezit voor den oorlog onder vangen. Bovendien zal Nederland, als eer ste land van Europa, waarschijnlijk reeds in September a.s., een geheel nieuwe onderneming ten doop hon den: het luchttaxibedrijf. De zaken man, die snel voor eén bespreking naar Ameland, Bremen of Meehelen wenscht te vertrekken, belt den plaat selijken vertegenwoordiger, die hem per auto naar het vliegveld brengt, waar de luchttaxi reeds wacht. Een origineel idee. dat bii den hul digen verkeersnood ongetwijfeld suc ces zal hebben. Tot slot deelde de heer v. Tyen nog mede, dat ook met de K.L.M. onderhandelingen voor ontwerp en houw van toestellen wor den gevoerd, die, naar hit verzeker de, waarschijnlijk gunstig zullen ein digen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3