Groote beroering onder de aardappeltelers West-Indië biedt petities aan 't Vraagstuk Triëst beheerscht Parijsche conferentie Australië tegen veto-recht bij atoom-aangelegenheden Verlate oogst, geringe aanvoer en te lage prijzen Voorziening wordt moeilijk „Bestuur van Curagao berust op verouderde koloniale beginselen Amerikanen zenden een kruiser naar de veelomstreden haven KABINETSFORMATIE HEDEN GEREED? Arnold Meyer tot 5 jaar veroordeeld Materieele nood in het groote gezin Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23579 WOENSDAG 26 JUNI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weeft Het weer. De hier te lande vertoevende West-Indische delegaties zijn door H. M. de Koningin ten pa leize Het Loo ontvangen. De leden der delegaties voor het paleis boiJ riid tegen den colorado- r, wordt in West-Friesland hounmralht gevoerd. Een land- sPuit zijn aardappel- pa .ten-met een oplossing, wel ke den kever onmiddellijk doodt Candidates!ijst K.V.P. te Nijmegen Ongeldig verklaard EGYPTE WENSCHT GEEN „SUPER-STATEN" Leden van de Life Guards en de Horse Guards, die de Engelsche Koninklijke familie hij haar officieele tochten escorteeren, droegen weer hun traditioneele kleurrijke uniformen met ge pluimde helmen en kurassen, doch slechts in verhand met het maken van een kleurenfilm. Een der manschappen legt met be hulp van zijn kameraden de laatste hand aan zijn omvang rijk, toilet Kard. de Jong dit najaar naar Rome Het is het beste niet te haastig te zijn. Dwazen ko men gauw tot een besluit, maar het duurt lang eer de uitkomsten van hun dwaas- \heid goedgemaakt zijn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Br is groote beroering ontstaan onder <le aardappeltelers in Noord-Holland en zelfs valt het woord „staking". De telers lil West-Friesland hebben op eenige vergaderingen de hangende pro blemen besproken en op een hiervan Is besloten twee dagen lang t.w. vandaag'en morgen geen aardappelen aan te voeren. Op een andere bijeenkomst werd deze termijn zelfs tot een week ver lengd. De oorzaak ligt In de prijzen Ta den nacht van 15 op 16 Mei is de aardappeloogst in een groot' deel van Noord-Holland door een nacht vorst ernstig beschadigd. Daardoor U de oogst een maand verlaat. In- tusschen zijn echter de prijzen op de gewone wijze vastgesteld. De prijs gaat aeer snel omlaag. Dit schept de moeilijkheden. De grieven zouden ook ontstaan zijn doordat de Stichting Voor den Landbouw niet gehoord is. Intusschen blijft de aanvoer nog zeer gering. Normaal worden om streeks dezen tijd op de veiling Grootebroek-Bovenkarspel vijftig tot honderd wagons per dag, dat is van een half tot een millioen kg. aard appelen. aangevoerd. Maandag was de aanvoer slechts 23 wagons. Over 10 14 dagen zal de aan voer wel snel toenemen, want dan begint de eigenlijke oogst. Verwachting tot Donderdag avond.: Matige wind tussehen Zuid- West en Noord-West. Wisselend bewolkt met een-enkele regen bui. tets lageresV<mpera tuur maar in liet. algeineenneer zon dan vandaag. Zon onder 21.04. maan 2.49 19.23. 7,on op 4.21. En de aardappelen moeten den grond uit, opdat 't tweede gewas kan worden geteeld. Dan ait men weer om rooiers verlegen, die exhorbitante loonen vragen. Normaal levert de veiling van Grootebroek-Bovienkarspel, die on geveer de grootste van 011s land is, tjjdens het hoogseizoen een millioen kg. aardappelen per dag. de andere veilingen in West-Friesland ook eeil millioen en de veilingen ten Noorden van Alkmaar evenzoo, totaal dus drie millioen kg., ruimschoots voldoende om West-Nederland van aardappelen te voorzien en bovendien blijft dan nog lieel wat over voor export. Tlians echter is de situatie zoo, dat men in de steden vrijwel geen aardap pelen kan krijgen, al is er goede hoop, dat. deze toestand over 14 dagen tot liet .verleden behoort. Dinsdagmiddag hebben de beide West-Indische delegaties aan H. M. de Koningin twee petities overhandigd, waarin wenschen van Suriname erf Curagao wor den geuit ten opzichte van zelf bestuur binnen Rijksverband. O.m. wordt beperking van de zéér groote bevoegdheden van den gouverneur verzocht. De Staten van Curagao wijzen er op, dat het bestuur van Curagao berust op verouderde koloniale beginselen. De Nederlandsche regeering Is voorts niet bekend met Curagao- sche toestanden, daar men veelal eenzijdig' wefdt ingelicht, aldus de Staten in de petitie. De belangstelling voor de con ferentie te Parijs ging Dinsdag niet zoozeer uit naar de formeele zitting, waar een aantal kleine economische besprekingen aan de> orde kwam, als wel naar de private besprekingen tussehen Molotof en Byrnes voor den aanvang van de vergadering. Hoewel het onderwerp van hun" besprekingen angstvallig geheim ge houden wordt, is ongetwijfeld de kwestie-Triest behandeld, daar hier ue sleutel van de gelieele situatie ugt. Daar de bezorgdheid In Araeri- Raansche diplomatieke kringen over een internat, uitbarsting in Triëst voorliliuirt, aldus A.P., hebben de V.s. Dinsdag den zwaar bewapenden kruiser Targo naar de haven van Triëst gezonden. In de afgeloopen drie weken heb ben de autoriteiten te Washington verschillende berichten ontvangen over een mogelijke Joego-Slavische poging, zich van Triëst meester te maken. De Ver. Staten willen hierdoor een bewijs geven, dat zij vast besloten zijn hun verplichtingen in het gebied van Triëst na te ko men. De Italiaansche regeering poogt van haar kant munt te slaan uit de onbekwaamheid van de vier mi nisters om het tot een keeoord té brengen. De regeering van De Gas- peri heeft reeds gedreigd af te tre den indien de beslissing inzake Triëst nadeelig voor Italië uitvalt en dé officieele Italiaansche nota drukt de weigering uit eeriige ver dragsclausule te zullen erkennen volgens welke Italië afstand van zijn koloniën zal moeten doen. Hoewel de stemming in liet Palais du Luxembourg Dinsdag iets beter was, verklaarde Bevin tijdens de vergadering: De manier, waarop de zaken nu behandeld worden, lieeft veel weg van een eomedie en het laat, n,e onverschillig ivat voor on derwerp we nu gaan behandelen Na hun bezoek aan H. M. de Ko ningin hebben de West-Indische delegaties gezamenlijk het volgende communique uitgegeven: „De mogelijkheid van een misver stand, dat onze komst de zorgen van de Nederlandsche regeering zou kun nen vergrooten, willen wij uit den weg ruimen door te verklaren, dat het doel van onze petities is qen grondslag te leggen voor samenwer king in Rijksverband voor wat be treft Suriname en Curagao. Daar voor is noodig, dat de volken ln West-Indië in de gelegenheid wor den gesteld mede te werken door middel van eigen besturen. Invoe ring van zelfbestuur Is mogelijk binnen het -kader zelfs van de be staande grondwet. Wij zijn uitge gaan van de veronderstelling, dat er een Rijkseenheid tot stand komt in den geest, door, H. M. in Hare Koninklijke rede van 6 December 1942 tot uitdrukking gebracht." De „Amigoe" over de delegatie De „Amigoe" schrijft, dat de Cu- racaosche delegatie niet representa tief ls. Verklaringen der delegatie leden zouden door de feiten zijn gelogenstraft. West-Indië dénkt niet aan scheiding. Het is te betreuren, dat deze ernstige kwesties bespro ken worden door personen, die alle mogelijke kunstgrepen toepassen om zich zelf op den voorgrond te plaat sen, zegt het blad verder. Het is alsof de commissie voor autonomie zich hoofdzakelijk tegen gouverneur Kasteel richt. Op eenige uitzonde ringen na zijn de leden stuk voor stuk niet de juiste mannen op de juiste plaatsen. De „Amigoe" schrijft voorts, dat het hier een publiek geheim is, dat eenige leden der Staten de mogelijkheid overwegen het mandaat van de delegatie in te trekken. v Ged. Staten van Gelderland heb ben Dinsdagnamiddag de lijst van can- didaten van de Kath. Volkspartij voor de gemeenteraadsverkiezingen in Nij megen ongeldig verklaard, daar de lijst eenige minuten na den wettig vastgestelden tijd op het hoofd- stembureatj was ingediend. De atoo'm-commissie der Ver. Vol ken vergaderde Dinsdagavond te New- York, ter bespreking van het Ameri- kaansche en Russische voorstel voor internationale contróle der atoom energie. - De Fransche gedelegeerde Tarodl zeide. dat beide plannen veel ge meen hebben, en meende, dat her, niet onmogelijk is een compromis te vinden. De Poolsche gedelegeerde, dr. Lange, steunde het Sovjet-Russische voorstel." Mr. tan Klef fens drong er bij de commissie op aan, niet problemen als het vetorecht en de bestraffing van overtreders te behandelen vbór men liet er over eens geworden zon zijn, welk plan men in praktijk wenseht te brengen. Nederland zal zelf geen plan indienen. Kolonel Khalifa, die Egypte ver tegenwoordigt, verklaarde, dat hij het Amerikaansche plan geheel en al steunde. Egypte kan zich niet vereenigen met het denkbeeld van „super staten" met vetorecht, en het be grijpt de debatten over het vetorecht niét, nu de Geallieerden in den laat- sten oorlog zich gesteld hebben te genover een ..Heerenvolk". Evatt, de Australische gedelegeerde, zeide, dat Australië in het algemeen met het voorstel-Baruch accoord ging. Gromykó's suggesties terzake van verbod van vervaardiging en ge bruik van atoomwapenen, zouden z.i. in het Amerikaansche plan ver werkt kunnen worden. Evatt ver klaarde zich tegen behoud "van het veto-recht inzake atoom-aangelegen- heden. Op zijn voorstel werd ten laatste besloten een werkcommissie, be staande uit de leden van de com missie, In te stéllen, welke alle ter tafel gebrachte voorstellen aal bestu- deeren. De bijeenkomst werd daarna ver daagd. (Van onzen parlementairen redacteur) Naar wij vernemen, mag men verwachten, dat in de zitting van de Tweede Kamer van Donderdag de regeeringsverklaring zal wor den voorgelezen. Dit houdt in, dat de formatie van het nieuwe kabinet in den loop van vandaag bekend zal zijn. Hedenmorgen is dr. L. J. M. Beel door H. M. de Koningin ontvangen. Gisteren heeft hij nog besprekingen gevoerd met de heèren mr. Deckers en Van Hels dingen Het Bijzonder Gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft hedenmor gen Arnold Meyer veroordeeld ter zake van „het voortgezet misdrijf van opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp verleenen", tot een gevangenisstraf van 5 jaar met af trek van voorarrest, waaronder te vens begrepen de tijd. dien hij op last van het Militair Gezag in het kamp te Vught heeft doorge bracht. H(j werd voorts ontzet uit het actief en passief kiesrecht voor den tijd van 10 jaar. Arnold Meyer heeft 8 dagen tijd om in cassatie te gaan. Naar onze Utrechtsche correspon dent verneemt, ligt het in de bedoe ling van Kardinaal de Jong in het najaar, waarschijnlijk in September, naar Rome te gaan. De reis zal per tréin worden gemaakt, over Parijs, door Zwitserland en Italië. De juiste datum noch de duur van de reis staat echter vast. Dr. J. Geerdinck, secretaris van den Kardinaal, zal Z. Em. op deze reis vergezellen. Over het bijeenroepen van het College van Kardinalen is op de Maliebaan ech ter niets bekend. 11 (Van een bijzonderen medewerker) Het zal wel geen betoog be hoeven, dat de vijf voorbija oorlogsjaren, plus een jaar bevrijding, hun sporen ïu ieder gezin, en bijzonder in tiet groote gezin, hebben achtergelaten. Als we de kapitaalkrachtige en da zwartehandelaars-gezinnen uitzon deren, kunnen we wel als vast staand aannemen, dat de met veel kinderen gezegende ouders vour leege linnenkasten staan, bergen verstelwerk hebben, waar ze nooit doorheen komen. Misschien heeft de Hark sommigen van hen een keer geholpen? De ouders zullen er blij mee geweest zijn. Maar wat baten voor gezinnen van 10 k 14 menschen „een paar stuks van teder"? Toch zullen de ouders daarover nog het minst mopperen. Erger 13. nu zoo langzamerhand weer het een en ander te koop is, dat er meer luxe zaken in de winkels voorradig zijn, dgn noodzakelijke levensbehoeften. Erger is, dat alles wat dan eindelijk te koop is op ge bied van kleeding en meubileering zoo schandalig duur is, dat een groot gezin er niet aan tippen kan. De ouders van groote gezinnen beseffen wel, dat in dezen noodtoe stand zoo gauw geen verbetering kan komen: ze weten ook heel goed, hoe ln sommige stréken van ons land dé men3C'nen er veel el lendiger aan toe zijn. Ze storten zelfs nog graag hun kleine gave voor de hulpacties. Maar waar ze zich wel aan erge ren en waar zij zich niet mee kun nen vereenigen. is het iedc- ren dag terugkeerend feit, dat zij, levend in het land van groenten en fruit en andere al of niet nood zakelijke heerlijkheden, van al dia dingen gespeend blijven, omdat da prijzen zoo verschrikkelijk hoog zijn. En het gebak? Laten we dat maar tot de luxe rekenen. Maar zoo'n paar maai in de weeit wat versche groente voor de op groeiende en nog lang niet op krachten zijnde jeugd, is toch niets overdadigs. In deze en meer toch zoo belang rijke artikelen is elke verhouding tussehen prijs en gezinsinkomen ho peloos zoek. Zou hierin geen verbetering zijn te brengen? Is het niet erg, dat zoovele kinderen van kleine en groote gezinnen< nog geen aardbei geproefd hebben: nog niet weten hoe een haring smaakt en vaak niet eens hun ver snaperingsbon gehonoreerd hebben en de hun toegedachte portie boter niet krijgen, omdat geldgebrek nood zaakt sommige bonnen te verkoopen? Vele winkeliers hebben helaas een slecht begrip van goed verdeeleu. Beschikken zij nu en dan over koek, blskwie en beschuit, dan verdeelen zij dat gelijkelijk over hun klanten. Soms maken ze een royaal gebaar, en geven zij aan de groote gezinnen een dubbele portie. Ook hier blijft alle verhouding zoek. Het zijn allemaal slechts kleinig heden, die het groote wereldgebeu ren niet raken. Al die kleinigheden stapelen zich echter in het groote gezin op tot bergen van moeilijkhe den. Vooral het besef, dat met een klein beetje welwillendheid, een klein beetje meevoelen met de noo- den van het gezin, die berg zou kunnen slinken en dat dit als regel niet gebeurt, veroorzaakt on tevredenheid. Zelfs de grootere kin deren in het groote gezin gaan reeds de nlbeilljkheden voelen. O, we weten wel. dat deze beper king in levensbehoeften lang niet altijd verkeerd is, vaak heel goed kan zijn, maar men moet niet over drijven. Ook hier gaat de kruik te water, tot ze breekt. Bovendien: hier ls verbetering te "brengenI In dien de officieele Instanties het niet doen, dan moet het particulier ini tiatief ingrijpen. Iedere winkelier kan het groote gezin respecteeren. Tot slot nóg een opmerking over de vacantie-mogelijkheden voor hetl gropte gezin. Waarom worden de vaders en moeders met veel kinderen niet In staat gesteld, vfat meer van ontspanningen (dierentuin, speeltuin. rondvaarten e.d.) té profiteeren. door een flinke reductie op de toegangsprijzen te geven, als ze met veel kinderen aankomen? Thans behooren dergelijke zeer nood zakelijke ontspanningen vrijwel tot. de onmogelijkheden. Misschien stemmen deze eenvou dige woorden hen, die helpen kun nen en dat zijn er toch nog zoo velen tot nadenken, zoodat dezen er naar gaan streven, in het alge meen of in het bijzonder, den mate- 'Meelen nood van het groote gezin fe verlichten. De politie te Zeist heeft drie in- hrekers ingesloten, die bekend hebb°n schuldig te zijn aan een veertigtal in braken in deze gemeente.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1