Spaansche kwestie uitgegroeid tot een hutspot van regels Nog geen beslissing over het probleem Triëst Oneenigheid in den groente en fruithandel Atoom proeven D ,De laatsten zullen de eersten zijn" Manna uit een onverwachten hoek Het weer De kabinetsformatie Groentevoorziening blijft op gelijken tred voortgaan in „Ford- en Chevrolet-zee Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23580 o DONDERDAG 27 JUNI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week PARIJSCHE CONFERENTIE DR. LANGE IN VEILIGHEIDSRAAD: Maaltijden in de restaurants Tuinlieden gaan op excursie ït I Wifte ratten op de commando-brug, l geiten in de machine-kamers Het nieuwe terrein van „Haarlem" Tentoonstelling in Nijmegen Rookartikelen zijn gewild t NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Epn Russisch voorstel voor üe oplossing van het probleem Triëst werd tydens de Kitting van hedennacht te Partjs ver worpen, daar n°«h Bynnes noch Bevln er zich mede actoord konden verklaren. Molotov wilde van Triëst een autonoom district maken onder souvereiniteit van Joegoslavië en be. stuurd volgens een door de Groote Vier opgestelde statuut. Hij voegde er aan toe. dat Ml als uiterste con cessie een door Italië en Joegosla vië gedulde souvereiniteit nog wilde aanvaarden, In de vergadering van gistermid dag konden de ministers niet tot overeenstemming komen over de vrijheid van scheepvaart op den Do mui en de teruggave van geallieerde eigendommen lil Roemenië. Molotov stelde nog voor den plaatsvervangers op te dragen een voorloopig concept van het vredes verdrag met Finland on te maken, zoodat dit binnen enkele dagen aan de ministers zal kunnen wor den voorgelegd. Byrnes wilde eerst de huidige agenda afwerken. Bevin stemde voor het, voorstel van Mo lotov met de opmerking: ,.Het zou tenslotte in overeenstemming met den Bijbel zijn de laatsten zullen de eersten zijn" (het Flnsche verdrag staat als laatste punt oP de agenda). Molotov antwoordde glimlachend..De Bijbel is een goed boek maar ik ge. loof dat wl] al genoeg problemen van ons zelf te behandelen hebben, zonder dat wij ook den Bijbel In de discussie moeten betrekken." Ten aanzien van de algemeene economische clausule in het vredes- verdrae met Roemenië wilde Molo tov, dat de clausule van de meest begunstigde natie niet van toepas sing zou zijn Op de landen, welke Roemenië begrenzen Byrnes was hiertegen, en men Is niet tot over eenstemming kunnen komen, meldt Reuter. De Australische afgevaardigde Evatt deelde Woensdagavond in den Veiligheidsraad mede, dat de commissie van drie, die de kwestie-Franco onderzocht heeft, niet tot overeenstem ming heeft kunnen komen over de resolutie van den Poolschen afgevaardigde Lange. Namens de meerderheid van de commissie diende Evatt een herziene resolutie in, waarin wordt vastge. Bteld, dat Spanje een mogelijke be dreiging vormt voor den internatio nalen vrede en dat de Veiligheids raad de kwestte-Spanje op de agenda houdt zonder een beroep te doen On de algemeene vergadering van de U.N.O. Gromyko vond de motie te zwak. Evatt verklaarde daarop, dat zijn resolutie zoo zwak is, omdat, wan neer een positieve actie zou worden voorgesteld, Gromyko dit met zijn veto zou verhinderen. „De werkelijke moeilijkheid is, dat er geen eerbied meer 1 n den Raad is. Ik ben niet bereid een resolutie goed te keuren die de bevindingen van de com. missie van onderzoek lp een onjuist daglicht stelt." Gromyko zeide vervolgens, dat de door Evatt .ingediende resolutie „absoluut waardeloos en nogal dwaas" was en Evatt antwoordde: „De heer Oromyko, die zoo vrij van zijn recht om „neen" te zeg gen gebruik heeft gemaakt, zal er geen bezwaar tegen hebben, dat anderen van ditzelfde recht ge bruik maken." De resolutie van Evatt werd ver volgens met negen tegen twee stem men aangenomen. De voorzitter ver klaarde dat de resolutie was aange nomen, doch Gromyko verklaarde, da" dit niet het geval was, omdat een der permanente leden (Rusland) tegen het voorstel gestemd heeft. Mr. Van Kleffens, de Nederlandsche vertegenwoordiger, verklaarde dat de resolutie een voorstel van orde en dus niet aea het veto onderworpen was. „Dit toont aan tot welke onmo gelijke situaties bet vetorecht kan lei den". Hij stelde voor dat de Ver. Na ties later het vetorecht zouden* wii zi ft»?' ,^°k dr; Evatt was van meening dat de resolutie zuiver een voorstel van orde was en dat, wanneer men het vetorecht zou uitbreiden tot voor atellen van orde, de raad in een lm- passé zou geraken. Dr. Evatt richtte zich toen tegen Gromyko en terwijl hij op de tafel hamerde, zei hij: ,,De heer Gromykj moet begrijpen, dat zÜn »>neen" zich niet van voorstel tot voorstel kan- richten, zoodat tenslotte nog alleen maar zijn eigen Voorstel overblijft". Evatt verklaarde, dat hij geen termen in de resolutie kon opnemen. In het vervolg moeten in alle res- tauiants steeds drie eenvoudige maaltijden verkrijgbaar zijn en op de menukaart vermeld worden, in de vier klassen, waarin de restaurants zijn ingedeeld in verband met inrichting, stand, bediening enz. jnag de vleeschmaaltijd van f 1.45 tot 'f-50 kosten, de vleeschlooze maal- llden tot f2.05 en de visch- aiitua ri-55 tot f2-75- eenvoi dan' wanneer elk der drie vermeirt1®6 maaltijden op de kaart Inoeen r,„,en tevens verkrijgbaar is den „„„3, duurdere maaltijden wor- wL un .,lencl' uiteraard ook slechts vermelde in de beschlkking Dr. Lange betreurde het, dat de Spaansche kwestie uitgegroeid was tot een hutspot van regels en voorschrif ten. Hij stelde den Raad voor de on- eenigheid over de betwiste punten te aanvaarden en te stemmen over het voornaamste gedeelte van de Evatt resolutie. Gromyko was het daarmee ook eens, zoodat Evatt schamper op merkte: „Wij zijn blij, dat er eindelijk eens wat manna valt, al komt het dan ook niet uit dien hoek van den heme) van waaruit men het gewoonlijk ver wachten kan." Verwachting tot Vrijdagavond Zwaar bewolkt met eenigen tegen. Wind tnsscheu Zuid en West meest matige, aan de knst tijdelijk krachtige. Later iets la gere temperatuur. Zon onder 21.04. maan 3.21 20.43, zon op 4.22. (Van onzen parlementairen redacteur) In de definitieve formatie van het kabinet is op het laatste oogenbiik nog weer vertraging gekomen door dat er nog eenige interne moeilijk heden geregeld moeten worden, ter wijl ook voor Buitenlandsche Zaken en voor Marine en Scheepvaart nog geen oplossing is gevonden. Trouwens ook op een ander punt staat de formatie nog niet geheel en al vast. Het is echter zeer waarschijn lijk te achten, dat de ministerlijsr zeer spoedig bekend zal kuanen wor den gemaakt. Het bovengenoemde voorbehoud vooropgesteld is er reden aan te Rie men dat naast dr. L. J. M. Beel als minister-president en minister van Binnenlandsche Zaken in het kabinet zullen toetreden: mr. H. van Hels- dingen, die de portefeuille voor Over- zeesche Gebieden zal aanvaarden de aanbieding van deze portefeuille is voor velen de grootste verrassing van de geheele kabinetsformatie ge weest voorts mr. J. H. v. Maarsse- veen voor Justitie; luit-kol. A. Fievez voor Oorlog: prof. mr. P. Lieftinclc voor Financiën; dr. G. Huysmans voor Handel en Nijverheid; dr. J. Gielen voor O., K. en W.; W. Drees voor Sociale Zaken; Ir. S. L. Mansholt voor Land bouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning: L. Neher voor Verkeer en Ener gie; ir. H. Vos voor Openbare Werken en Wederopbouw, terwijl mr. E. N. van Kleffens als minister zonder portefeuille de Nederlandsche verte genwoordiger bij de U.N.O. zal blijven. Nabij Southampton vond dezer dagen een proefvlucht plaats met het eerste helicoptère- vliegtuig, dat met behulp van uitlaatgassen inplaats van een propellor loordt voortbewogen. Het toestel, dat nog in het experimenteele stadium ver keert, heeft alleen een hef- schroef, welke door een 330 P.K. motor gedreven wordt Reeds eenigen tijd bestaat er tusschen groot- en detailhandel in groente en fruit een geschil, dat steeds grooter vormen aan neemt. De kleinhandelaren wenschen van de grossiers te koopen op de oude voorwaar den, die hierin bestonden dat zij tweemaal per week hun door de grossiers geleverde groenten door middel van de Rotterdam- sche Bank betaalden. De grossiers echter wenschen deze regeling te wijzigen in drie betalingen per week, daar de boek houders anders ook des Zondags moeten doorwerken. Vervolgens bestaat er oneenig heid over de betaling van de fust. Alleen in Haarlem is het regel dat de kleinhandelaren twee cent per colli als fustgabruik moeten beta len. De grossiers stellen zich op het standpunt- dat zij volkomen het recht hebban dezen prijs te bere kenen. Eir bestaat momenteel kans dat deze kwesties worden opgelost door den prijs van twee cent op één cent per colli terug te brengen, waardoor de lasten gezamenlijk ge-/ deeld zouden worden. Donderdag jl. is beslaten de kwestie aan het bedrijfschap in Den Haag voor te leggen en de beslissing een week op te schorten. Inmiddels is het ge schil In Den Haag behandeld, doch zonder succes voor den detail handel. Deze laatste besloot daar om geen groente meer af te nemen van de grossiers en de eenigen tijd geleden opgerichte in- en vertkoop- vereeniiging der kleinhandelaren, de Verna, in te schakelen. Solidair aan de bestuurderen handhaafden hedenmorgen beide partijen het standpunt waarop zij zich gesteld hadden, zoodat, ondanks het feit, dat enkele grossiers kersen voor 40 cent per pond wilden verkoopen, de kleinhandel zijn aankoopen deed bij de Verna. Hierbij deed zich echter de Op de vergadering van de Onderlinge Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en Omgeving" werd besloten, dat de vereeniging 31 Juli een excursie gaat maken naar Enkhuizen. Voorts werd besloten, dat getracht zal worden op 13 Juli den Hortus te Leiden te bezoeken Tenslotte werden voorbereidende maatregelen getroffen voor de groote tentoonstelling die in de tweede helft van September zal worden gehouden en waarvoor on der de leden veel belangstelling bestaat. e spanning rond de Bikini-eilander, neemt snel toe, nu over eenige dagen de atoom-proef plaats aai vinden. Op 1 Juli zal om streeks half twaalf in dexr avond Amsterdamsche tijd een van de Kwajalein-groep opgestegen B-29 de bom uitwerpen. Boven het doel zullen de atmospherische toestand, de windkracht en de windrichting geme ten worden, en na drie proefvluchten zal de bom boven het rood- en oranje geschilderde slagschip „Ne vada" neerdalen. Binnen een millioenste ïecohde zal dan honderd nillipen dollar aan plan nen en ontwerpen in een enorme rookzuil opgaan om antwoord te geven op de vraag: „Wat zal de bom doen?" Onooglijke en onbeken de vrachtvaardertjes zullen er naast eens beroemde schepen liggen. Er zijn pessimisten en optimisten op Bikini. Vol gens de laatsten zulleiyde 42.000 man in bet gebied van de proefneming even veilig zijn als in ieder;e Amerlkaansche haven. De veiligheidsmaatregelen zijn gebaseerd op ue ondervin dingen in Nieuw-Mexico De algemeene regel is: Iedereen op veiligen afstand van de explosie en wel zóó, dat hij zich bij een plotse- men voor het hoofd hou den. Alleen 6000 waarne mers, fotografen enz. zul len door speciale vliegers- brillen. plat op den grond liggend en beschermd door lood en beton, het schouw spel mogen gadeslaan. De schepen zullen, op vastgestelde afstanden van >e s lin.g'e windverandering snel uit de voeten kan maken. De waarnemers zullen op ongeveer 20 km. van de explosie-plaats verwij derd zijn. De zee is in sectoren verdeeld met de namen van bekende auto merken, welke iedereen kent. Er is èen Ford en Buick en elders een Che vrolet-zee. Vijf minuten vóór de explosie worden de voorschriften nog eenmaal voorgelezen en drie minu ten later moet iedereen Bikini den rug toekeeren, de oogen, sluiten en de ar- elkaar, liggen. De „beman ning" van Guineesche big getjes is op de gevechts- post; 4000 witte ratten zijn op de gevechtstorens, aan dek en op de commando brug, 200 gelten, sommige geschoren, sommige met een nieuwe en geheime be scherming waren-in de ma chine-kamers en 200 var kens met een geschoren huid, ingesmeerd met vet en lotion, om de mensche- lijke huid zooveel mogelijk te benaderen loopen overal rond. Wanneer de uit de lucht afgeworpen bom geen „blindganger" is, zal een straal, die het menschelijk oog over een afstand van 20 en meer mijlen ver blindt, een uitbarsting ontketenen. Een vloedgolf zal over den oceaan slaan, die waar genomen zal kunnen wor den door gevoelige instru menten in Shanghai en aan de Oostkust van Chili; in Australië en zelfs aan de Atlantische Oceaankust van Amerika. Na een eerste controle zullen Vliegende booten over de Lagune vliegen en snellen amper 40 voet bo ven de woest kolkende zee. Zij moeten de radio-activi teit meten. Indien hun ver slag gunstig is, zullen twee helicoptëres omlaag fladde ren en monsters nemen van het water dat door de atoomkracht beroerd is. De geiten, varkens en ratten zullen verzameld en snel overgebracht worden op een speciaal uitgerust schip, waar dokters de uit werking zullen bestudeeren van de doodende gamma- stralen op de levende licha men. Een leger van natuur kundigen en onderzoekers zal het eiland binnendrin gen, om te zien, wat de bom heeft aangericht. Maandenlang zal Bikir.i van de rest der wereld ge ïsoleerd blijven, totdat elk spoor van de atoomsplit sing zal zijn verdwenen. I moeilijkheid voor dat de Verna wel groente doch niet voldoen de fruit beschikbaar had, zoo dat de consumenten, die over het algemeen van het conflict weinig nadeel ondervinden, toch het fruit niet in ruime mate kunnen koopen. De schommeling in de prijzen was niet van beteekenis, zoodat wanneer men vandaag niet tot een overeenkomst zal geraken, de voorziening van groente in ieder geval op gelijken tred zal blijven voortgaan. Tegen 12 uur trokken de grossiers met hun goederen de stad In om deze aan particulieren te verkoo pen, daar de groente en fruit, wan neer zij opgepakt bleef staan aan bederf bloot gesteld werd, hetgeen vanzelf sprekend ongeoorloofd is. De prijzen zullen echter gelijk blij ven aan die waarvoor de detaillis ten de goederen verkoopen. In aansluiting op het gisteren gepubliceerde inzake het aanleggen van een nieuw sportterrein ten behoeve van de voetbalvereeniging „Haarlem", deelen wij nog het vol gende mede: Het nieuwe terrein zal Westelij ker gelegen zijn dan het oude. Daarvoor bestaan reeds plannen. Voor den aanleg van het terrein en den bouw van tribunes is een bedrag noodig van f 300.000. De vereeniging beschikt over f 100.000, dan hoopt men door het organisee- ren van een loterij en donaties van vrienden f 100 000 bijeen te krijgen. De vereeniging zal zorgen voor den bouw van tribunes en verdere ■opstallen en de gemeente zal de groSden laten onteigenen en dan ruilen met het tegenwoordige ter rein, dat een bezit van „Haarlem" is en in het uitbreidingsplan ligt. Een voetbalwedstrijd zal door maximum 14.000 bezoekers bijge woond kunnen worden. Er worden 2.000 zitplaatsen gemaakt op da overdekte tribune en 2.500 op de open tribunes. Op initiatief van Volksherstel afd. Haarlem zal in het kader van, de cultureele actie „Haarlem helpt Nijmegen", onder auspiciën van „Kunst zij ons doel" een tentoon stelling gehouden worden van werken van schilders en beeldhou wers uit Haarlem in de lokalen van het Stedelijk Museum te Nij megen. Alle schilders uit Haar lem en omstreken kunnen hieraan deelnemen. Zij die nog geen uit- noodiglng hebben ontvangen kun- en zich wenden tot het secreta riaat van „Kunst zij ons doel", Vinkenbaan 10, Santpoort. Waarschijnlijk door de goede kwaliteit der tabaksartikelen die in hjet begin van deze week in den handel zijn gebracht heeft een tot nu toe onbekend gebleven in dividu bij een sigarenwinkel in de Admiraal de Ruyterstraat een etalageruit ingeworpen en 25 pak jes sigaretten, 150 sigaren en 10 doosjes Victor Hugo sigarillos ont vreemd. De menschen meten vaak hun leven, hun daden, hun gedachten af naar de gedach ten, de daden en het leven van anderen. Men moet zijn levenshouding niet afmeten naar die van zijn naaste, men moet die stemmen naar de eenig juiste stemvork: Gods geboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1