Mislukte ontvluchtingspoging Haarlem-Ajax de bigmatch van de kampioenscompetitie NIEUWE BONNEN Geen vermindering van Duitsche kolen Japansche terreur Economische Unie Woningen aan loopenden band Nieuwe tijd wordt wettig 14 S.S.-ers hadden onderaardsche gang gemaakt Bidault wint het pleit TREINEN RIJDEN GEEN 80 K.M. PER UUR Staking bij Amsterdamsche Droogdok Mij. opgeheven Nederl. record 2000 m. met 8Vi sec. verbeterd DONDERDAG 27 JUNI 1946 PAGINA 3 Mgr. Van Noort opgenomen in Maria-Paviljoen Duizenden waardevolle kunst schatten, die door de Duitschers in het begin van den oorlog uit musea, kerken en kunstgalerijen waren geëvacueerd, zijn thans overgebracht naar het 14de- eeuwsche Schloss Dijck van ■prins Salm Reyfferscheidt te Grevenbriech in het Rijnland, waar zij onder beioaking van Britsche soldaten zullen verblij ven, tot de oorspronkelijke ge bouwen, waarin zij thuishooren, gerestaureerd of herbouwd zul len zijn. Binnenkort zal in Rheydt een tentoonstelling van deze kunstschatten, waaronder zich zeer kostbare schilderijen bevinden, worden gehouden Motie van vertrouwen aangenomen Guerillastrijdars in zee geworpen Nieuwe dienstregeling der N.S. Derde plaats in den wereldhandel? /ingenieuze j inrichtingj Toscanini in het K.R.O.- programma Uitloting „Witte Kruis" Sportsnippers Ballet Jooss Voetbalprogramma voor het Westen Naar aanleiding van een bericht, waarin wordt medegedeeld, dat ten gevolge van den expert van Duitsche kolen naar Italië, Finland, Zweden, Zwitserland en Portugal, de leveran ties van Westfaalsche kolen naar Ne derland beperkt zal worden, stelt de heer Fentener van Vlissingen er prijs op te verklaren, dat dit beslist niet het geval is. De hoeveelheden welke bovengenoemde landen ontvangen, zijn vrij gemaakt door de toewijzin gen voor het Duitsche binnenland dienovereenkomstig te verminderen. Bovendien wordt er op gewezen, dat genoemde landen niet als nieuwe af nemers van Duitsche kolen beschouwd, kunnen worden. Italië, Finland, Zwe den en Zwitserland ontvangen reeds enkele maanden Duitsche kolen, ter wijl Portugal en ook Griekenland, die in dit verband genoemd worden reeds per Juni hoeveelheden kolen ontvangen. Naar wij vernemen is Mgr. dr. G. C. van Noort, oud-deken van Am sterdam, in het Maria Paviljoen op genomen, daar een ongesteldheid, waar Mgr. aan lijdende is, verpleging in een ziekenhuis gewemscht maakte. Het komt den minister van Bin- nenlandsche Zaken wenschelijk voor, dat, zoolang de Midden-Európeesehe tijd hier te lande gehandhaafd blijft, de invoering van den zomertijd ach terwege wordt gelaten, bepaaldelijk met het oog op de bekende bezwaren van agrarische zijde. Aangezien de thans bestaande afwijking van de wet van 23 Juli 1908, welke dateert van de bevrijding, niet op eenig wettelijk voorschrift berust, acht de minister het noodzakelijk, dat daaraan alsnog een wettelijke basis wordt gegeven. Op hetzelfde oogenblik, dat de vrijheid voor het grijpen scheen, ziin 14 gedetineerden uit het kamp „Vianda" te Hoek van Hol land bij een u'tbraakpoging door de bewaking overrompeld en weer veilig opgesloten. Reeds veertien dagen geleden ont dekte de kampleiding, dat eenige ge detineerden een ontvluchtingspagfng voorbereidden. Zorgvuldig gecamou fleerd was ergens- een steenem vloer van ongeveer 20 c.M. dikte opgebro ken. Door het ontstane, gat kreeg men toegang tot een kruipgang, die onder een deel van het kamp door loopt. De kampleiding, die wenschte te ontdekken, wie aan het complot meedeed, liet de betrokkenen stil hun gang gaan, doch controleerde voortdurend, hoever de poging reeds gevorderd was. On de plek, waar de kruipkelder het dichtst bij de om- De Constituante heeft Woensdag avond met 514 tegen 4 stemmen een motie van vertrouwen in Bidault's nieuwe regeering aangenomen- Heb kleine aantal tegenstemmers is het gevolg van den tegenzin der meeste leden die het niet met Bidault's standpunt eens zijn, om geboekt te komen staan als tegenstemmers, doch een groot aantal P.R.L.-leden en andere leden van de uiterst Rechtsclie partijen onthielden zich van stem ming. Bidault's medestanders waren echter zeer tevreden met het resul taat, daar er uit bleek dat de com munistische partij en bloo haar ver trouwen in de nieuwe regeering heeft uitgesproken. (U.P.). r!?lr,®te 1000 Neder landsche, «.Vormi S en Amerikaansclie vio„ü"S.ri|ders' die tusschen Maart 1943 en December 1943 door de Japanners op Java zijn gevangen genomen, zijn in man den bijeengepakt op lorries ge laden en bij Soerabaja in zee verdronken, ilet departement van den auditeur-militair te Soera baja heeft dit met zekerheid vastgesteld op grond van getui- gen-rapporten. In elke mand persten de Japan ners twee gevangenen, zoodat de zen niet In staat waren zich te ver roeren. Ooggetuigen bevestigden, dat ladingen met deze manden, vijf la gen op elkaar, op lorries werden ge bracht naar Grissee en Soekolik (bij ^.oerabaja)waarna de manden met de levende gevangenen eenige mijlen uit de kust in zee werden geworpen. Men heeft eveneens kunnen vast stellen, dat verscheidene van deze manden bij Kedong Tjowek aan land zijn gespoeld. Andere getuigen verklaren, dat de •Japanners ook gevangenen in der- !®Hike manden in het openbaar ten oon hebben gesteld, om de bevol- te 1 taIs afschrikwekkend voorbeeld Ktrim zien, wat er met guerilla- Bebeurde. Zulke misdaden nS begaan in Kediri en Kampit op Midden-Java. heining van het kamp kwam, werd de fundeering doorgebroken en een tunnel gegravendie gestut werd met hout, dat in de kruipgang lag. El- ken nacht vorderden de uitbrekers ongeveer 75 c.M.; de bedoeling was blijkbaar uit te komen op het talud van de gracht, waarna de uitbrekers hoopten zwemmend te ontkomen. De kampleiding schatte, dat in den nacht van J.l. Dinsdag op Woens dag de definitieve ontvluchting zou moeten geschieden. De uitgangen werden daarom extra bezet, om op alle verrassingen voorbereid te zijn, en daarna concentreerden de binnen- bewakers hun aandacht op het in den vloer gehakte gat, waardoor inder daad veertien gedetineerden succes sievelijk verdwenèn. Toen geen an deren" meer aanstalten maakten om door het gat te kruipen, kwam de bewaking te voorschijn en sommeer de de uitbrekers maar weer aan de oppervlakte te komen. Elf gaven hier aan terstond gehoor; de drie anderen kwamen eerst te voorschijn nadat een waarschuwingsschot gelost was. De betrokkenen bleken voor het meerendeel s.S.-lieden te zijn. Een van hen is in België reeds tot een gevangenisstraf van 20 Jaar ver oordeeld. (Van onzen Utrechtscben correspondent) In de nieuwe dienstregeling der N.S., die a.s. Maandag ingaat, is weer een groot aantal wijzigingen opgenomen, die echter niet ingrij pend van aard zijn. Het bericht, dat deze week verspreid werd, als zou den de laatste treinen naar het Noorden en Oosten des lands één uur later vertrekken omdat deze treinen sneller gingen rijden, is on juist. Inderdaad vertrekken deze treinen één uur later, doch zij zullen nog niet met een snel heid van 80 km. gaan rijden. Dit zal eerst met ingang van 19 Augustus mogelijk zijn, om dat dan pas voldoende snel trein-locomotieven beschikbaar zijn. Door het inleggen van een aan tal nieuwe bussen tusschen Gelder - malsen en Den Bosch zal de ver binding tusschen het Noorden en het Zuiden, wat den eersten trein be treft, aansluiten. Op het traject Den Haag—Rot terdam over Pijnacker wordt een uurdienst ingevoerd. Op een gehouden vergadering van de E.V.C. Bedrijfsgroep Metaal industrie is besloten de staking wel ke ruim drie weken geleden bij de Amsterdamsche Droogdok Mij. is ontstaan en welke ruim 810 arbei ders omvatte, op te heffen. Zooals bekend, was de oorzaak der staking de weigering van een aantal arbeiders een reparatie te verrichten aan eeD „hesmet" schip. De prijzen van smeeroliën en -vet ten zullen met ingang van 1 Juli niet meer van overheidswege worden ge regeld. (Van onzen parlement, redacteur). In een onderhoud heeft dr. E. Jas- par, de nieuw benoemde Secretans- Generaal voor de Nederl.-Belgisch- Lufaemburgsche Douane-overeen komst, mededeelingen gedaan over de werkwijze van het Secretariaat- Generaal en het doel, dat de drie in uitmuntende verstandhouding en op rechte vriendschappelijkheid samen werkende landen beoogen. Het is naar de vaste overtuiging van Dr. Jaspar op dit moment de tijd om de Economische' ünie te verwer kelijken. Het nalaten zou een histo rische fout van de eerste grootte zijn. Reeds thans kunnen wij zien, waartoe wij in staat zouden zijn, ware de Économische Unie op dit moment werkelijkheid. De cijfers wijzen het uit; het eene economische .gebied van België, Nederland en Lu xemburg zal, wat in- en uitvoer be treft, op de derde plaats in den we reldhandel staan en aldus een aan zienlijke macht vormen, waarvoor het de moeite waard is zich de op offeringen te getroosten, welke een Economische Unie dat wil prac- tisch zeggen een gedeeltelijk opgeven van eigen souvereinitelt om een grooteren economisclien weerstand te winnen ongetwijfeld over en weer ook zal vragen. Trouwens de Economische Unie zal niet alleen voor de drie contracteerende lan den, doch zeker ook voor geheel West-Europa van groote 'beteekenis blijken. De eerste taak van het nieuwe Secretariaat-Generaal is tweeledig: uitvoering geven aan dë Douane- cvereenkomst van 1944 en voorbe reiden van de Economische Unie. die 'e zijner tijd op de Douane-overeen komst zal volgen. Het Secretariaat-Generaal is te dien einde verdeeld in drie Raden, welke elk een Belgischen en een Ne- derlandschen voorzitter hebben, ge kozen uit de hoofdambtenaren van de betrokken ministeries. Dr. Jaspar verzekerde nog, dat de industrieelen in alle drie betrokken landen met veel geestdrift tegenover de gedachte van de economische een heid staan, al ontveinst niemand zvch, dat het moeilijkheden moetsop- leveren om deze eenheid te verwe zenlijken. Het is overigens het stel lige voornemen van het Secretariaat- Generaal' om de plannen In nauwe samenwerking met handel en in dustrie zelf voor te bereiden. Aan de Floralaan te Eindhoven is de eerste >„pie-tabrieated"-woning in Nederland in gebruik genomen. Veertien da gen geleden was er op deze plaats nog niets te zien en gisternacht hebben de bewoners er voor het eerst geslapen. Dit Is in dezen tijd, nu liet ondanks den groo- ten woningnood klach ten regent over den tra gen gang van zaken b(j den noodwoningbouw, een bijzondere presta tie. Zij valt te meer op, als men weet, dat het hier geen noodwoning, doeh een permanente woning betreft. Als de ideeën van den uitvinder en de ver wachtingen van zijn technischen staf verwe zenlijkt kunnen wor den, dan hebben we hier te doen met een novum in den moder nen woningbouw. Mits goedkeuring en mede werking van de over heid verkregen worden, zoo verzekert men ons, Is de „Daalbouw" de fabriek, die de be trokken woning bouve- de in staat aan den loopenden band wonin gen te fabriceeren, waarvoor practisch geen geschoolde arbeids krachten en geen de viezen noodig zijn. De woning maakt, ondanks enkele onvol komenheden, een voor- treffelijken indruk. Het is een huls van het kleinste type en ge schikt voor een echt paar met een of twee kinderen. Zij bevat: een kleine hal,' WC met douchecel (koud en warm water), een huis kamer-keuken van 5 x 3 meter, slaapkamer, tevens ontvangkamer, 3x3 meter, slaapkamer, tevens zitkamer 3x214 meter, een zolder, een klein keldertje, terwijl in alle kamers inge bouwde kasten en bed den aanwezig zijn. Sommige zaken zijn ingenieus opgelost. In de huiskamer bijvoorb. staat een soort inge bouwd dressoir. Klapt w men het blad daarvan noodwoningen die thans op, dan is het plotse- gebouwd worden, een ling een aanrecht met permanente woning alle ramen, kasten, bedden, schilderwerk, keukeninstallatie, on zichtbare lichtleiding, schakelmateriaal, dou che etc. zijn in de fa briek volledig in de doozen ingebouwd. Na dat op de bouwplaats de fundeering gelegd werd, Is het binnenhuis in 5 gedeelten op auto's naar de bouwplaats ge reden. De vier doozen werden tegen elkaar geschoven en de kap constructie werd er op gezet, 's Morgens om 8 uur kwam de eerste doos aan en 's middags om 4 uur moest „de mei" van het dak ge haald worden, omdat de pannen er op geleg<j moesten worden. Om 't huisje werd daarna een halfsteens muurtje ge bouwd. Uit inlichtingen kan geconcludeerd worden, dat voor een prijs, die lager is dan de meeste hoven den gootsteen een opklapbare kraan. In de slaapkamers ver dwijnen de opklapbed- den geheel In den wand, zoodat men overdag alle ruimte be schikbaar heeft. De constructie van deze huizen is al even ingenieus. Het binnen huis, bestaande uit 4 elementen (doozen), is in de fabriek geheel geprefabriceerd, d-w.z. wordt geleverd. De wo ning bijv., die thans te Eindhoven In gebruik Is, komt geheel kant en klaar met opklapbed- den, gaskachel, warm- watergeiser en wat dies meer zij op f 4000. De huurprijs bedraagt f 4 per week. Dit is het kleinste type, inhoud 145 kubieke meter; er komen echter ook wo ningen met een inhoud van 240 en 300 M3 Zondag 30 Juni van 21.0023.00 uur relayeert de K.R.CX een concert, te geven door het Scalaorkest van Mi laan onder leiding van Arturo Tosca nini in het Théatre des Champs Ely- sées te Parijs, ten bate van het Fran- sche Roode Kruis. Leon Povel verzorgt de reportage. Het concert wordt ook gerelayeerd door de zenders New-York, Brussel en Londen. Bij de op 26 Juni 1946 gehouden achterstallige trekkingen (van 1 Nov. 1938 en 1 Mei 1939), welke resp. 1 Nov. 1944 en 1 Nov. 1945 hadden moeten geschieden, van de premie- leening der Noord-Hollandsche ver- eeniging ..Het Witte Kruis" zijn uit geloot zestig series van vijftig loten. De hoofdpremies vielen als volgt: flO.OOÓ: serie 3029 no. 45 en serie 3407 no. 39; f250; serie 249 no. 4 en serie 6291 no. 8; flOO: serie 3029 no. 15 en serie 5708 no. 42. Verder waren er 94 premiën van f 25, terwijl de overige loten f 17 premie trokken. De uitbetaling ge schiedt op geblokkeerde rekening rechtsherstel. De uitgelote series zijn: 207 229 249 250 927 996 1153 1427 1563 1647 1683 1714 1916 2016 2148 24«7 2501 2537 2655 2664 2764 2933 3029 3072 3224 3304 3407 3452 3544 3586 3617 3643 3687 3707 3717 4403 4637 4717 4889 4928 4931 5007 5393 5708 5754 5881 5888 6076 6189 6270 6291 6308 6396 6406 6432 6673 6794 6883 6927 6948. De Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St Franciscus van Assisië" houdt op 6. 7 en 8 Juli a.s. in de groote zaal der St. Jozefgezellenvereentging, Stadhouderskade 55 te Amsterdam, zijn eerste bondsvergadering na de bevrijding. Het hoogtepunt van de kam pioenscompetitie ligt Zondag in het Westen, waar de beide Westelijke vertegenwoordigers Haarlem en Ajax elkaar tweemaal in de haren zullen vliegen. De Haarlemmers zijn deze competitie beter, de Amsterdammers minder goed begonnen dan wij ver moed hadden. De mannen van De Winter, die kans gezien hebben tweemaal een moeilijken en schijn baar hopeloozen achterstand in te loonen, zullen daaruit ongetwijfeld den moed putten dien zij noodig hebben om deze overigens zeer moei lijke wedstrijden tegen Ajax te be ginnen. Toch moeten wij betwijfelen of de roodbroeken tweemaal achter een in staat geacht moeten worden het maximum aantal punten uit twee kampioenswedstrijden te beha len. Ajax met zijn vijf invallers vormt naar onze meening toch altijd een homogener ploeg dan de Haarlem mers en wij houden het er op, dat het in staat zal zijn het grootste ge deelte van de te behalen punten in de wacht te sleepen. Nauwelijks minder belangrijk ech ter Is de tweede ontmoeting tusschen NAC en NEC. De Bredanaars hebben naar alle waarschijnlijkheid wel de zwakste ploeg uit de kampioenscom petitie ontmoet en daardoor de lei ding kunnen nemen, maar men moet aannemen, dat de club uit district IV in staat geacht moet worden nog voor vele verrassingen te zorgen. Den thuiswedstrijd tegen NEC zien wij hen zeker winnen en ook ln Nijme gen achten wij een succesje van de Bredanaars niet uitgesloten. Limburgla zal Zaterdag en Zon dag de punten binnen moeten ha len, die het ln staat zullen stellen voorlooplg nog mee te tellen In den strijd om den landstitel. Een andere vraag is of het dit ook wer kelijk zal doen. De ongerouti neerde Limburgers mogen weten, dat de Heerenveenèrs met den moreelen steun van een overwinning op Ajax al hun fanatisme en enthousiasme in den strijd zullen werpen om ook deze ronde met goed succes te over leven. Voor de promotie gaat ln district II Unitas naar Excelsior toe. Ex celsior, dat vorige week bij VUC met een zeer mooie overwinning startte, moet in staat geacht wor den uit dezen thuiswedstrijd m.D stens één puntje te halen. In het Oosten krijgt PEC een kans om zich te herstellen bij La bor, een kans, die het zeker niet mag laten glippen wanneer het prijs stelt op behoud van zijn eerste klas serschap. Belangrijk voor dit eerste klasserschap zal overigens op de eer ste plaats zijn de ontmoeting Rig- tersbleekVitesse, twee clubs, die de promotiecpmpetltie met een zeer bevredigende zege hebben Ingezet en die ln de wetenschap, dat een over winning op hun voornaamsten ri vaal van groote beteekenis is, alles op alles zullen zetten met de zege te gaan strijken. In district IV is Goes practisch binnen wanneer het zijn thuiswed strijd tegen Helmondia wint. RBC krijgt thuis een laatste kans tegen TSC. In het Noorden spelen Friesland en Emmen, de belde overwinnaars van LSC, tegen elkaar. Ook hier dus een ontmoeting, die voor de uit eindelijke beslissing van het groot ste belang is. Wimbledon derde dag: Van Swol— Harper (Austr.) 46, 86, 75, 63. Pails (Austr.)Wilton 6—0, 64, 81. RinkelDavid (Eng.) 64, 9—11, 6—3, 4—6, 6—3. Miss Winh- rop (V.S.)mevr. Blaisse 2—6, 61, 61, Madame patorni (Fr.)mej Hermsen 62, 61, Straubeovamej v (i- Wal 16, 75, 64. BONKAARTEN KA, KB, KC 606 349 algem. 250 gr. jam, stroop enz. 350 algem. 50 gr. thee BONKAARTEN KF 666 383 suiker 400 gr. ruwe suiker 382 BMV 100 gr. vet BONKAARTEN LA, LB, LC 606 A53 melk 2 liter melk B53, C53 melk 3)4 liter melk BONKAARTEN KD, KE 606 849 algem. 250 gr. jam, stroop er.2, BONKAARTEN KG 606 883 suiker 400 gr. ruwe suiker BONKAARTEN LD, LE 606 D53, E53 melk 6 liter melk TABAKSKAARTEN ENZ. T34 2 rants, tabaksartikelen V34 100 gr. chocolade óf suiker werken X34 100 gr. chocolade of suiker werken Het aardappelrantsoen zal nader worden bekend gemaakt. Op de bonnen 383 en 883 suiker kan, voor zoover voorradig, ook geraffineerde suiker worden af geleverd. Woensdagavond gaf het Ballet Jooss in den Stadsschouwburg te Amsterdam een gala-voorstelling, waarvan de baten aan de stichting 1940'45 ten goede zuilen komen Onder de bezoekers bevond zich het prinseljjk paar. De Prinses was ge kleed in een elegante witte avond jurk met een corsage van viooltjes, de Prins ln het uniform van in specteur generaal van de Konink lijke Landamcht. Het programma bestond uit ver schillende nummers, die reeds ln vorige programma's waren opge voerd. Aan den heer Jooss werd namens de stichting een fotoalbum over het illegale werk als blijvende her innering aan dezen avond aange boden. Tijdens wedstrijden van de Racing Club de Bruxelles slaagde onze landgenoot Frits de Ruyter er in het Nederlandsch record 2000 meter hardloopen aanzienlijk te verbete ren. Het record stond op zijn naam met een tijd van 5 min 29 9 sec., gemaakt op 30 Augustus 1942 te Amsterdam. Zijn grootsten concur rent den Zweed Ahlden hield hij langen tijd goed bij, doch in de laatste ronde was het tempo van den Zweed hem toch te machtig. Ahlden werd eerste in 5 min, 15 sec. De tijd van De Ruyter was 5 min. 21.4 sec., waardoor hij dus niet minder dan 8.5 sec. binnen het Ne derlandsch record liep. De Belg Brancart, die tot op 1000 meter het veld had geleid, gaf den strijd op, omdat hij te veel van zijn krach ten had gevergd. Distr. I, eerste kl XerxesHer mes. Prom-degr. derde kl.: Alcm. Vlctr. HRC, ZaandijkSDW. Kennemers BFC, AWLeerdam; derde kl. B: Helder—GVO. Prom.-degr. vierde kl Zaanlandia Alw. Forw., DTSETO, JHK—Or Zwart, AssendelftIVV, Electra JOS, APGSAmstel, BaarnAmersf. B. Dtetr II. prom.-degr. vierde kl.s HillegomWSB.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3