Molotov thans inschikkelijk Dodekanesos aan Griekenland Het eeuwfeest van „De Tijd Oproeping reserve officieren Zesde Eeuwgetij van het H. Sacrament van Mirakel Nog geen oplossing van het groenteconflict O sK,„y «rsB r~'n«s "trr ff Vakkennis redt de schipperij Tot hoofd en hart Maj. Breunese treedt terug Z.H. de Paus dankt voor betuigingen van aanhankelijkheid Het weer Pauselijke gelukweuseli aan „De Tijd3 69ste JAARGANG No. 23581 o VRIJDAG 28 JUNI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 - Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week PARIJSCHE CONFERENTIE V J NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 99 Het zal niemand verwonderen dat ons blad deelt in de groote vreugde, welke heerscht in het Kasteel van Aem- stel, nu het honderdjarig bestaan van ons zuster-orgaan De Tijd officieel gevierd wordt. Weliswaar hebben wij een jaar geleden, toen zoo kort na de bevrijding een grootsche viering onmogelijk v.ras, onze oudere collega reeds van harte gelukgewenscht, maar ook thans, Au heel katholiek Nederland zich opmaakt het oudste katholieke dagblad in ons land te eeren, wiUen wij hierin niet achterblijven. Onze lezers kennen de nauwe ver bondenheid tusschen onze krant en De Tijd en wij weten dat zij hier voor dankbaar zijn, omdat mede als gevolg daarvan het mogelijk is ons blad van een voortreffelijke journa listiek op allerlei gebied te doen profiteeren. Gaarne willen wij dan ook de tolk zijn'van al onze lezers om onze naaste collega bij dit heuglijk' feest onze felicitaties en hulde aan te bieden en Gods zegen af te smeeken, opdat het De Tijd ge geven moge zijn met dezelfde frissche jonge kracht, waarmee zij de tweede eeuw van haar bestaan is ingegaan, deze ook te beëindigen. Want al is De Tijd dan ook een eeuw oud, zij is jeugdig en vooruit strevend als nauwelijks een ander katholiek blad. Onwillekeurig denkt men aan Cicero's „De Senectute" waarin Cato op het verwijt dat de ouder dom onze activiteit vermindert, antwoordt, dat de ouderdom juist tot groote dingen in staat stelt, omdat hij beschikt over wijsheid, aanzien en een scherp oordeel, eigenschappen, die men in zijn ouderdom niet slechts niet ver liest, maar die juist in steeds grootere mate tot uiting komen Ons katholieke volk moge zich gelukkig prijzen in dezen chaoti- schen tijd over een blad te beschik ken, dat de eigenschappen van wijs doorzicht en scherp oordeel niet alleen zal aanwenden om de posi tie van katholiek Nederland te verstevigen, doch ook om juist op dit keerpunt der geschiedenis, waarin wij thans leven, steeds en overal vooraan te staan in den strijd, waar onze Moeder de H. Kerk wordt aangevallen. Mogen de woorden van Z- H. den Paus, tot uitdrukking gebracht in het Schrij ven van den Substituut van het Staatssecretariaat, Mgr. Montinl, waarin de H. Vader Zijn Apostoli- schen zegen verleend „hor tarnen turn laudabilis constantiae", als aanspo ring tot lofwaardige stand vastigheid, naast het devies van de honderdjarige, Dieu et m o n Droit, God en mijn Recht, ook in de tweede eeuw van haar bestaan den koers van De Tijd blijven bepalen. Dan zal Gods ze gen niet alleen op haar, doch op heel ons Kasteel van Aemstel blij ven rusten, zooals dit ook in het verleden, soms op bijna wonder baarlijke wijze, geschied is. Aan den vooravond van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bemhard wil het Prins Bernhard-fonds voor de laatste maal nog eens een dringend, beroep doen op het Nederlandsche volk, om te offeren voor dit fonds, door morgen een echte anjer of een anjer-embleempje te koopen of in te teekenen op de lijsten. Op deze wijze kanhet Prins Bernhard-fonds onder leiding van prof. dr. B. P. Cleveringa het arsenaal worden in den strijd voor de geestelijke en cultureele zelfstandigheid van ons volk. Steunt het Prins Bemhard-,fonds, dan steunt u onze jeugd bij haar vorming, onze arbeiders in hun ontwikkelingswerk, onze soldaten in hun kwartieren, .onze intellectueelen en kunstenaars bij hun arbeid, alles in hun eigen organisaties en bij hun eigen acties. De anjer, in 1940 symbool van geestelijk verzet, thans teeken van geestelijke vrijheid en cultureelen wederopbouw. Molotov was Donderdag op de conferentie te Parijs zeer In schikkelijk en verklaarde zich accoord om Frankrfjks verlan gen Inzake de grenswijzigingen in te willigen en om de Dode kanesos aan Griekenland terug te geven. Molotov bracht zijn collega's in verbazing door de oplossin gen zonder argument en bijna onmiddellijk, te accepteeren. De andere ministers in het bijzonder Byrnes hielden let terlijk den adem in, tengevolge van de vlotheid waarmede deze kwesties werden afgedaan. Als resultaat van deze zitting heerschte er een veel vroolijker atmosfeer dan in de morgen uren, toen de ministers en hun experts het Luxembourg verlie ten in een sombere stemming De ministerraad heeft be&loten een groot deel van de vrijstellingen, verleend aan reserve-officieren, die werkzaam zijn in vitale bedrijven, tusschentijds weer in te trekken, in verband met het groote tekort aan voor indeeling beschikbare officieren. Om de Nederlandsche Vierdaagsche niet in gevaar te brengen heeft ma joor Breunese besloten zich als leider van de Vierdaagsche Afstandsmarchen terug te trekken. Zondag 23 Juni in den namiddag werd een telegram verzonden aan Z. H. Paus Pius XII van den vol genden Inhoud: De Katholieken jjan Nederland in groote menigte tezamen te Amster dam In het Stadion ter luisterrijke viering van h*et zesde eeuwgetij ter eere van het H. Sacrament van Mi rakel, vereendgd met Zijne Eminentie den Kardinaal-Aartsbisschop en de overige Bisschoppen van Nederland en vele Hoogwaardige Abten, Prela ten, priesters en religieuzen, bieden U hun oprechten dank aan voor üw zoo belangstellend en hooggewaar deerd schrijven en voor den Pause- ijken Zegen, betuigen hun hulde en hun ongebrokèn trouw aan Uw Hel- hgheid en aan de H. Kerk en belo- hun a«bed en werk voor de pacificatie der wereld. W.g. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, Donderdag 27 Juni mocht Z.H. Exc. de Eïsschop van Haarlem het vol gende antwoord van den H. Vader ontvangen De H.Wader, dankbaar voor de be tuigingen van aanhankelijkheid en gehoorzaamheid, die Gij Hem, mede in naam van Zijne Eminentie den Kardinaal-Aartsbisschop van Utrecht, van de Bisschoppen en priesters en een over.groote menigte van geloovi- gen, naar Amsterdam tezamenge- stroomd om het Eucharistisch Con gres bij te wonen, hebt aangeboden, verleent nogmaals van ganscher hartp aan allen, die bij deze verho ven plechtigheden aanwezig zijn, den Apostolischen Zegen en koestert den vurtgen wensch, dat de harten der geloovigen door de overvloedige uit gestorte genade van dit verheven Sa crament in nieuwe godsvrucht en deugd mogen ontgloeien. w.g. Montinl, Substitutus. daar men inzake Triest geen en kele vordering had gemaakt. Molotov aanvaardde den terugkeer van den Dodekanesos naar Grieken land onvoorwaardelijk. Aanvanke lijk wilden de Russen op deze eilan den kolenbases voor hun koopvaar dijvloot hebben. De eilanden zullen gedemilitariseerd worden. Frankrijk krijgt het Mont-Cenis- plateau en de valleien Tendes and Brigue op voorwaarde, dat Italië stroom van de krachtstations in deze valleien mag blijven betrek ken. Ook bereikte men overeen stemming over een clausule in het Bulgaarsche verdaag, waardoor de vloot van dat land beperkt wordt tot 7.250 ton en 3.100 man personeel. Verwachting tot zaterdag avond: Aanvankelijk wisselende bewol king met 'een enkele regenbui. Later weer toenemende hoogere bewolking ln het Westen van liet land. Matige, aan fle kust tijde lijk krachtige wind, krimpend van West naar Zuid. Weinig verandering ln temperatuur. Zan onder 21.04, maan 4.19 21.50, zon op 4.22. 199 Van het Pauselijk Staatssecretariaat ontving „De Tijd" ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan een in het Latijn gestelden schrittelijken gelukwensch, waarvan wij hier de vertaling laten volgen. t Edelachtbare Heer, Weldra zullen honderd jaren gelukkig hun kringloop hebben volbracht, sedert het dagblad De Tijd begon te verschijnen; en het resultaat van zoo een gezegende vruchtbaarheid zal voor U, voor Uwe medewerkende schrijvers en voor allen, die dit dagblad hoogachten, lezen en begunstigen, een gegronde reden tot blijdschap zijn. De verheven Opperpriester wil dit eeuwfeest sedert het roemrijk begin van deze heilzame onderneming niet stilzwijgend voorbijgaan, maar veeleer door lofprijzing, lelicitatie en toe komstwensehen de in het verleden goed volbrachte daden be kronen en nog rijkere vruchten voor de toekomst in het vooruit zicht stellen en voorbereiden. Het is de schitterende verdienste van dit dagblad, dat het steeds met ijver en getrouw de Katholieke Kerk verdedigde, waardoor het zich verheugt in alleT bewondering en lofprijzing. Het heeft zich altijd tot duren plicht gerekend voor de eischen van gerechtigheid en waarheid op te komen en vooral de docu menten, richtlijnen en bevelen van den Apostolischen Stoel te publiceeren en deze in eerbiedige gehoorzaamheid door nadere verklaringen duidelijk te maken. Moge het voortreffelijk dagblad dan voortgaan den goeden strijd te voeren, licht en troost in de zielen der menschen te brengen, de sociale liefde en vrede te bevorderen en al hetgeen goed, passend en wenschelijk is te verdedigen. Deze vruch^n in zeer rijke mate als resultaat van dit eeuw feest toewenschend, verleent de Heilige Vader van ganscher harte aan U, Uwe medewerkers en alle beheerders, vrienden en lezers van het dagblad De Tijd den Apostolischen zegen als onderpand der hemelsche gunsten en als aansporing tot lof waardige standvastigheid. Inmiddels verblijf ik met verschuldigde hoogachting. Uw zeer toegenegen I. B. MONTINI, Subst. Het groenteconflict tusschen gros siers en kleinhandelaren neemt steeds dreigender vormen aan, ge zien de ernstige feiten, die gister middag hiervan het gevolg waren. Omstreeks 11 uur had het bestuur van de grossierscombinatie een korte bespreking met enkele ambte naren van den C.C.D. gehouden over hetgeen men zou doen met de goederen, waarmede de grossiers des morgens waren blijven zitten, Na rijp ceraad zou oogluikend wor- den toegelaten, dat de grossiers zelf veral 0n het Ne- ijzeren schepen, waar aan vakopleiding on- derlandsche wa- hypotheek óp werd der hen vertrouwd en ter, op rivieren, verleend en die een populair te maken en kanalen en vaar. langeren levensduur daarnaast het apparaat ten, gaan in lange hadden. De schepen te scheppen, dat üier- slepen kempenaars, kregen motoren en ln zou voorzien, aken en spitsen achter het reederjjwezen ont- de rookpluim van een .wikkelde zich, dat de In de kwart-eeuw. sleepboot. Daar gaan risico van de vaart dat hij thans directeur duizenden kleine overdroeg op assur^n- is van het Onderwijs- vrachtschepen, die dag tte-maatschappijen. De tonds, heeft de heer en nacht het water oude zeilschipper, die De Jong zijn idealen ploegen, met den haas. aan boord zijn vak- goeddeels kunnen ver- tigen adem hunner kennis opdeed, kwam motoren en altoos wat voor tal van proble men te 6taan. maar klaaglijke signalen in schemer en bü mist. Daar gaan ook altijd nog de klippers, tjal ken en pramen' onder de vlucht van hun zei len. De binnenvaart is een nationaal be drijf van de eerste orde, niet slechts op het eigen water, maar in normalen tijd tot ver over de grenzen* Nederlandsche schip], perg bevaren Europa tot aan de Zwarte Zee! De Nederlandsche schipperij was van ouds een afgesloten be. drijf; tot diep in de vorige eeuw floreerde Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 25 jaar wezenlijken. Thans be heert zijn Instelling twaalf binnenvaart- scholen over het Se- heele land die oplei. den voor kapitein en machinist by de bin nenvaart, twee dagnij verheidsscholen, teven® internaat, waar jonge lui worden gevormd voor Rijn-, binnen en kustvaart, twee In structie vaartuigen, een weekblad en een eigen radio-omroep, welke de sahippers voorlicht zorglijk vooral werd de toekomst voor zi n opgedaan, ontoerei- - --gen van r kend was ifi den al zwaarder wordenden strijd om het bestaan. Het is één man ge- t vak. Wanneer straks ook het, lager onder wijs voor de Neder landsche schippers- Jeugd afdoende gere- het, tal van schippers weest, die het gevaar geld is, kan de heer De waren mannen van zag en zich de toe- - aanzien in- de plaats komst van de schip hunner Inwoning, persbevolking aantrok, waar zij van Kerstmis Dank zij het initiatief tot. Vrouwendag de van den heer G de winterrust genoten. Jong kwam 25 jaar ge- Hun kinderen gingen leden hét Onderwijs- er op school en ook fonds voor de Blnnen- ai waren die 's zomers vaart tot stand, dat hoog kunnen houden, aan boord, waar zy het °b 5 Juli a.s. als Oh- hier en elders, ln heel vak al spelende leer- derwijsfonds voor de Europa. De Nederland den, zij stonden in al- Scheepvaart gaat Jubl- sche schipper zal ook gemeene ontwikkeling leeren. De heer De Jong morgen aijn, die hij niet veel achter bij begreep, dat alleen gisteren was en hij kinderen van den wal. kennis en nogmaals dankt dit naast God Mear omstreeks de kennis de verpaupe- aan het thans jubilee- eeuwwisseling traden ring der Nederlandsche rende onderwijsfonds groote veranderingen schippers kon voorko- en in het. bijzonder in. De houten schepen men. Het werrt zijn ie. aan aijn directeur, den verdwenen, er kwamen venstaak de gedachte heer G. de Jong. Jong zijn levenstaak als voltooid achten. Want een nieuwe vakbekwame generatie van kleine vrachtvaar ders zal onze beste Ne derlandsche traditie hun artikelen aan de particulie ren zouden verkoopen, daar de détaillisten des morgens als groot handelaren waren opgetreden door de groenten en het fruit tan de V.E.R.N.A. te betrekken. Men be sloot echter de kleinhandelaren niét door dumping in de wielen te rijden. De drijfveer van deze, an ders ongeoorloofde geste was, dat de groente bij lang wachten zou bederven. De handelingen streefden echter het doel voorbij, daar, toen de auto's en wagens van de gros siers tegen 12 uur in alle deelen van de stad verschenen, de groente en het fruit tegen zulke prijzen werden verkocht, dat hierdoor de goederen van den détailhandel ge vaar liepen te bederven. Kisten spinazie werden gratis uitgereikt; komkommers werden twee S. drie stuks voor een kwartje verhandeld en kroppen sla werden als pepemoten op St. Nicolaasavond tusschen de menschen gestrooid. De kersen, waarvoor de kleinhandelaren bij de V.E.R.N.A. f 1.65 betaalden, werden thans voor f 2.50 de 5 pond van de hand gedaan. De kinderen waren uiterst in hun schik met dezen massa verkoop; zij lieten zich niet onbetuigd met het graaien en eten uit de sloffen met kersen en aardbeien. Evenzoo was het een glorieuze dag voor de zakkenrollers. Enkele grossiers hadden het ge val anders en beter aangepakt en de groente e.d. naar fabrieken ge zonden, waardoor zij niet alleen méér voor hun waar ontvingen, doch ook incidenten voorkwamen. Enkele wagens met andijvie en spinazie moesten naar de vuilnisbelt ge bracht worden, daar door den over vloed aan groente er geen vraag naar bestond. Vraag, als u iets in het le ven overkomt, niet: waartoe, waarom; doch, wat voor be doeling kan dit Jiebben ten opzichte van mijn bestem ming, wat moet ik nü doen, I wat wordt er van mij ver- \langd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1