Empire-museum in Haarlem r Granaten op Gennep Letterraadsel Het huis van den Commissaris der Koningin ZATF.FDAG 29 JUNI 1946 PAGINA 2 Onteigening gronden voor aanleg park Fuik- vaart en verbindingsweg Builenrustbrug— Prov. weg DE MIJNGNTPLOFFING TE VELSEN Van het witte doek Schoenenbonnen AGENDA Gedeelte P, Q en R Raadsvergadering te Haarlemmermeer De gemeente-ontvanger te Heemstede HET ZANGCONCOURS TE KROMMENIE Onteigening gronden aanleg sportpark Schalkwijkerweg VERGADERING N00DRAAD VAN HEEMSTEDE A. J. Lievegoed overleden Liturgische weekkalender Het 4iuis van den Com missaris der Koningin aan de Nieuwe Gracht te Haarlem zal, zooals wij onlangs meldden, niet meer als ambtswoning ge bruikt worden, maar als mu seum worden ingericht. In een vorig artikel schet sten wij de roemruchte ge schiedenis van het statige huis en thans kunnen wij een en ander mededeelen over de plannen tot inrichting van een empire-museum, plannen, die reeds gedeeltelijk zijn uitge voerd. Het initiatief is uitgegaan van jhr. D. C- Röell, hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amster dam, die in de vroege oorlogsjaren de idee naar voren bracht en al spoedig steun vond bij het provin ciaal bestuur van Noord-Holland. De toenmalige commissaris der provincie, mr. Backer, heeft slechts zijdelings met het plan te maken gehad en het heeft dan ook niets v met een N. S. B.-uiting te maken. Hij heeft alleen ?en gedeelte van het gebouw een korten tijd afge staan aan de vereeniging „De lage landen", een N.S.B -instelling, die zich met de heemkunde bezig hield. In de commissie hebben naast jhr. Röell zitting de heeren C- Thomese, hoofdingenieur-directeur van 'den Prov. Waterstaat, R. D. Baart de la Faille, rijksarchiva ris, G. D. Gratama, oud-directeur van het Frans Halsmuseum, mr. J. van de Vaart, hoofdambtenaar van de Provinciale Griffie, die als secretaris optreedt Ook het Rijksbureau voor Mo numentenzorg heeft veel interesse voor deze onderneming. Het is de bedoeling, om het huis in zijn oor- spronkelijken staat terug te bren gen en tot in de kleinste bijzon derheden den empire-stijl te vol gen. Zoo heeft de commissie uit rekeningen van vroeger kunnen opmaken, welke gordijnen er bij voorbeeld gehangen hebben, welke tapijten en welke meubelen er ge kocht zijn enz. De gordijnen moe ten uit Zwitserland komen, de ta pijten uit Deventer en de meubi leering uit verschillende musea en var particulieren overal in den lande. Generaal Röell en de familie Barnaart zullen hun bezittingen uit den empiretijd aan het museum overdragen. De inhoud van de his torische vertrekken in het Provin ciehuis, die slechts gedeeltelijk his torisch is, zal naar de Nieuwe Gracht worden overgebracht. Zoo ver is het intusschen nog niet, want er is aan het uiterlijk en in nerlijk van het gebouw heel wat te veranderen. Zoo is een oud koetshuis, dat later op het terrein achter he(j huis is opgetrokken, weer afgebroken en de groote tuin is minstens een meter afgegraven, waarbij talrijke interessante vond sten gedaan zijn. De indeeling der kamers, die in den loop der tijden nogal eens sterk veranderde, wordt weer teruggebracht tot haar vroe- geren staat aan dc hand van oude teekeningen. In totaal is reeds f20.000 uitge geven en na het verblijf van den P. O. D. in dit pand komen er nog een f 10.000 bij, ongeacht de be schadigingen, welke niet meer te herstellen zijn. Het Hoofd van het gemeentebestuur van Haarlem brengt ter openbare kennis dat op de Gem. secretarie, •7e afdeeling, op alle werkdagen van 1 Juli t/m 3 Aug. 1946 voor een ieder ter inzage ligt het bij besluit van den tijdelijken raad der gemeente Haarlem van 21 Mei 1946 nr. 18, vcorloopig goedgekeurde plan tot ont eigening in het belang der volks huisvesting ten name van de ge meente Haarlem van gronden en water in den Poelpolder en Zuider polder kadastraal bekend gemeente Haarlem II. begrepen in het uit breidingsplan ,,park Fuikvaart", als mede van buiten dit plan vallende gedeelten van de in dat plan be- grepen perceelen sectie Q m;s. 99, 100, 352. 353 en 108 benevens het per ceel sectie P. nr. 211 ged.en het perceel Haarlem sectie E. nr. 5392 ged.; zulka met de tot dat onteige ningsplan behoorende kaarten, grcnd- teekeningen en verdere bescheiden. Belanghebbenden kunnen tot uiter lijk 14 dagen na verloop-van den ter mijn van wederlegging hun bezwaren schriftelijk aan het gemeentebestuur Opgeven. (Adv.). De commissie wil trachten, om subsidie te krjjgen, zóówel van het Rijk, de Provincie als de gemeente Haarlem, waarbij zij denkt aan een jaarliiksche bijdrage van f5000 Het ligt in de bedoeling een stichting te vormen en den heer H. Baard, directeur van het Frans Hals museum. tevens aan te stellen als conservator van 'dit empire- museum. Over een jaar hoopt men zoover te. zijn, dat de vertrekken zijn in gericht, de gouden kamer met haar pracht en praal, de kamer Wille- mijntje van de Dreef, de keuken, de slaapkamers enz. Op de bovenverdieping zullen af en toe tentoonstellingen gehouden worden, die bijvoorbeeld betrek king hebben op de typografie (wij Zijn de stad van Laurens Jansz. Coster) en de topografie, waartoe dan ook de Provinciale Atlas zal worden overgebracht. Betreffende de mijnontploffing te Velsen vernemen wij nader dat .het hier een zgn. glazen amtf-para- chuttstmijn betrof van Duitsche herkomst. Volgens een officieele lezing hebben degenen, die de land mijn hadden ontdekt, deze langs den weg naar Amsterdam vervoerd naar een plaats op 500 m. afstand van de Velser-pont, waar de mijn ontijdig is ontploft. In de „Spaarne Bioscoop" draait het derde deel van „De Witte duivel". Reeds de titel doet- ver moeden dat liefhebbers van sen satie hun hart op kunnen halen. De stratosfeer vormt den achter grond van deze geschiedenis. De Spookpatrouille, een cowboy- vliegenierssensatie, speelt zich op den beganen grond af, maar is minstens even spannend als de hoofdfilm. De film „De wraak van den on- zichtbaren man" verhaalt een griezelgeschiedenis bij uitstek, waarin een misdadiger zich bij een geheimzinnigen dokter onzichtbaar laat maken en door dit hulpmid del gesteund zijn rancune-gevoe- lens kan uitvieren. De vreemde technische vondsten, waarin de meest uiteenloopende voorwerpen door toedoen van den onzichtbare in het luchtruim zweven, alsmede het spannende en sensationeele verhaal, maken een gang naar Cinema Palace de moeite waard. Luxor prolongeert deze week voor het laatst de film „Intermezzo" met Ingrid Bergman en Leslie Ho ward in de hoofdrollen. „Spijkers met koppen" zal even eens deze week nog te zien zijn in Rembrandt, Van 1 t.m. 13 Juli zullen volgens onderstaande letterindeeling aan diegenen, wier nummer van de Tweede Distributiestamkaart als laatste cijfer een één aanwijst, schoenenbonnen worden uitgereikt: 1 Juli A en' C, 2 Juli B, 3 Juli D en E, 4 Juli F en G, 5 Juli H en I, 6 Juli J, 8 Juli KM, 9 Juli N—P, 10 Juli Q—S, 11 Juli T—V, 12 Juli WZ, 13 Juli na-uitreiking. Distributie van klompen Van 2 tot en met 6 Juli as. be staat volgens onderstaande letter indeeling gelegenheid tot het afha len van een aanvraagformulier voor klompen. Uitsluitend zij kunnen een formulier afhalen, die bij het verrichten van hun arbeid hoofd zakelijk op het dragen van klompen zijn aangewezen. 2 Juli AL, 3 Juli M—Z, 4 Juli A—I, 5 Juli J—R, 6 Juli S—Z. Distributie van petroleum. Uit sluitend degenen, die niet de be schikking hebben over een gas- of electriciteitsaansluiting en dus op het verbruik van petroleum zijn aangewezen, kunnen van 16 Juli aanvraagformulieren afhalen. De volledig ingevulde formulieren die nen aan dezelfde afdeeling te wor den ingediend van 820 Juli. Maandag 1 Juli zal het vijftig jaar geleden zijn, dat het echtpaar de heer P. v. d. Laan en mevr. E. v. d. Laan-v. Wees, Casteleijnstxaat 5 te Haarlem, in den echt werden verbonden. Stadsschouwburg: 30 Juni 8 u>, „De Komedianten" met „Een fijn, span", 1 Juli 8 u„ Ballet Jooss. lioscopen: Rembrandt: „Spijkers met koppen", 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: „De wraak van den onziehtbaren man" 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: „Intermezzo", 2, 4.15 7 en 9.15 u.; Frans Hals: „Blan ke Slavin" 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne bioscoop: „De witte dui vel", dagelijks 2.30, 7 en 9.15 u., Zon en feestdagen 2, 4.15, 7 en 9.15 u. APOTHEKEN De Zondag- en avonddiensten voor de apotheken worden in de week van 29 Juni tjn. 6 Juli waar genomen door: Bosch en Vaart- Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; Apotheek Florijn, Groote Houtstraat 78, tel. 10500; H. Rem mers en Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder-Apotheek, Jan Gij zen/kade 181, tel. 23821. Maandag zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten P vanaf Por, Q en R t.m. Rus. In de laatst gehouden gemeente raadsvergadering van Haarlemmer meer is besloten den gemeente secretaris na twee maanden dienst op eigen verzoek eervol ontslag te verleenen, alsmede aan de dames J. Zijlstra en Tuintjen, als onderwij zeressen. De mogelijkheid bestaat dat na bestudeering van het plan in Hoofddorp een monument voor gevallenen zal verrijzen. Tot onder wijzer lichamelijke oefeningen werd benoemd de heer C. H. E. de Bock en tot onderwijzeressen de dames J. J. K. de Groot, en Hamerslag van Maris. De vaststelling der ge- gemeentebegrooting-1946 was bin nen enkele minuten een feit. De nieuwe gemeente-ontvanger van Heemstede, de heer P. Tromp, is een geboren en getogen Heem- stedenaar, die zich in de algemeene achting mag verheugen. Hij is 36 jaar oud en reeds van zijn 18-de jaar af werkzaam in dienst van de gemeente, afd. financiën. Sinds 1 Augustus 1945 treedt hij op als tijdelijk ontvanger van den thans ontslagen N.S.B.-er Vlaanderen. imp' NUVSTIC Aan het Zondag as. in het Agathepark te Krommenie te hou den bondsconcours, georganiseerd door de R. K. Zangvereeniging „St. Caecilia',' bjj gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, nemen de volgende vereenigingen deel: 4e afd. Gem. Koren: 1. Ons Ideaal, Heemskerk; 2. Ars et Re- ligio, Enkhuizen; 3. Jubilate Deo, Schermerhorn; 4. Amicitia, Heer- Hugowaard; 5- St- Jacobus, Tuit- jenhorn. 3e afd. Gem. Koren: 1. Magnifi cat, Beemster; 2. Da Pacem, Sant poort; 3- Cantica Nova, Berkel en Rodenrijs; 4. Con Amore, West woud; 5. Zanglust, Spierdijk. 2e afd. Gem. Koren: 1. Hofwijk, Voorburg; 2- Ego Flos, Schoorl; 3- Zang en Vriendschap, Bovenkerk; 4. Eendracht maakt Macht, Ursem. 2e afd. Vrouwenkoren: 1. Arti et Religioni, Naaldwijk; 2. Cantate et Jubilate, Den Haag. 2e afd. Mannenkwartetten1. Dubbelmannenkwartet, Spierdijk. lste afd. Gem. Koren: 1. St. Caecilia, Onderdijk; 2. Cantate et Jubilate, Hillegom; 3. Zingen is Leven, Warmenhuizen; 4. Sursum Corda, Wormer. lste afd. Mannenkoren: 1. Die Goorne Sanghers, Goorn; 2. St Caecilia, Den Haag. Eere-afd. Mannenkoren; 1. Stree- ker Mannenkoor, Grootebroek. •61. Het was een droevig gezicht de spartelende paarden en de sparte lende lijfwacht. Den schildwacht biggelden de tranen over de wangen, toen hij de bandieten in de verte zag verdwijnen. Hertog Willem Caspar echter bleef vol goeden moed. Dadelijk ging hij aan den slag; hij liet de lijfwacht in gesloten gelederen aantreden, besteeg zelf liet eenig overgebleven paard, benoemde den schildwacht tot opperaanvoerder en gaf het bevel tot den afmarsch. Vinkolini en Toscanini sloten de rij Zij marcheerden kwiek en opgewekt. „Ik heb noe een hoop." zei de hertog, „en daar klamp ik me aan vast. Misschien, overkomt die kerels daarvoor ons hetzelfde. Overigens is zoo'n wandeling nog zoo kwaad n'®V' 's ie zeker niet als Je op een paard zit," beaamde de schildwacht. De hoop werd echter de bodem ingeslagen De bandieten voor hen werden al kleiner en kleiner, ze werden stipjes ze werden lucht. Alleen een gelukkig toeval speelt ze ons in handen," zei Vinkolini. „ik heb er een harp hoofd in." „Toch zullen we doorloopen," zei de'hertog we loopen door tot we er bij neervallen." De schildwacht keek naar 'het paard, waarop de hertog zat, maar zei niets. „Wat kijk jë, schildwacht," zei hertog Willem Caspar. „Och, zoo maar," zei de schildwacht. „Wil jil s°m® °P het paard?" vroeg de hertog. „Om den drommel niet," zei de schildwacht. Hij versnelde zijn pas en ze moesten hem wei volgen, of ze wilden of niet. En den heelen da^ liepen zij tot ze er bij neervielen Het Hoofd van het gemeentebestuur van Haarlem brengt ter openbare kennis, dat op de gemeente-secre tarie. 7e afdeling, op alle werkdagen van 1 Juli t/m 3 Aug. 1946 voor een ieder ter inzage ligt het bij besluit van de tijdelijke raad der gemeente Haarlem van 21 Mei 1946 nr. 19, voorlopig goedgekeurde plan tot ont eigening in het belang der volks huisvesting ten name van de ge meente Haarlem van gronden en water aan en bij de Schalkwijkerweg ten Zuiden van de Buitenrustbrug en ten Noorden van het perceel Haarlem II sectie Q nr. 52 nodig voor de aanleg van het in het uit breidingsplan „Zuid-Oost" ontworpen sportpark en van de aan de Oost zijde van dat park ontworpen weg, zulks met de tot dat onteigenings- plan behorende kaarten, grondteke- ningen en verdere bescheiden. Belanghebbenden kunnen tot uiter lijk 14 dagen na verloop van de termijn van wederlegging hun be-» zwaren schriftelijk aan het gemeen tebestuur opgeven. (Adv.). Vrijdagavond kwam de noodraad van Heemstede in vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van het raads lid J. v. d. Berge (A.R.), waarin deze voorstelde, de begrooting 1946- niet door den noodraad maar door den nieuw te .kiezen gemeenteraad te doen behandelen. Na felle be strijding van den heer Disselkoen en verschillende geopperde bezwaren van den heer Van der Erf, werd dit voorstel verworpen. De voorgestelde bepalingen voor den dienst van de gemeentereini- ging, die een verhooging van de tarieven inhouden, werden, even als het voorstel omtrent de jaar wedden van den secretaris en ont vanger en het voorstel inzake tegel- bestrating speelplaats Voorweg school zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na een korte geheime zitting werd tot gemeente-ontvan ger met 14 tegen 2 stemmen be noemd de heer P. Tromp, die een woord van dank sprak voor het in hem gestelde vertrouwen, na den eed te hebben afgelegd. Het punt van de agenda Open baar Voorbereidend Onderwijs lokte nogal eenige discussies uit doch werd eindelijk met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag merkte de heer Disselkoen op, dat het 7 Septem ber zeshonderd jaar geleden zal zijn, dat Margarethp, van Henegouwen aan Heemstede het recht van een zelfstandige heerlijkheid gaf. Burgemeester Banning van Gennep heeft aan het departement van Bui- tenlandsche Zaken mededeeling ge daan, dat Maandagmorgen kwart over negen, een granaat van zwaar kaliber, afkomstig uit de richting Duitschland, is ingeslagen onder zijn gemeente in de terreinen van het voormalig sanatorium „Zonlichthei- de", gelukkig zonder persoonlijke on gelukken te veroorzaken. Tegelijker tijd kwam een granaat terecht ln de Looy. Vrijdagnacht ls plotseling te Den Haag overleden de heer A. J. Lieve goed, een vooraanstaande persoon- lifkheid in de Nederlandsche journa listiek. De heer Lievegoed, die zich gedurende zijn geheele loopbaan had toegelegd op de wetenschappelijke zijde van de journalistiek, kreeg een leeropdracht aan de Leidsche Univer siteit, om daar colleges te geven over de dagbladwetenschap. Verschei dene jwiblicaties van zijn hand op dit terrein hebben het licht gezien. Van 1934 tot 1946 was hij chef van den Regeeringspersdienst. i 1 2 3 4 ...J. 5 6 7 8 II III IV Vervang elke stip door een let ter. In rij I plaatst men negen woorden, welke de volgende taetee- kenis hebben: 1. kwajongen; 2. zoetwatervisch; 3. verwaand, afge stompt; 4. plavuis: 5. krachtig; G. zwelgpartij; 7. inhoudsmaat; 8. puntig pennetje; 9. interval. Uit elk woord wordt nu één letler verwij derd en één andere letter bijge voegd. Door verwisseling van de letters, waarover men daarna bij elk woord beschikt, vormt men negen nieuwe woorden, welke de volgende beteekenls hebben: 1. witachtig; 2. oxyde; 3. lijst; 4. voormuur; 5. streng afgesloten maatschappelijke kring; 6. geringe hoeveelheid; 7. graansoort; 8. universiteitsconcierge; 9. bezonnenheid. De letters van de ze nieuwe woorden komen op de stippen van rij IV te staan. Vervol gens plaatst men de verwijderde letters op de stippen van rij II, tel kens achter het woord, waaruit de betrokken letter is verwijderd; op overeenkomstige wijze worden de stippen van rij III vervangen door de bijgevoegde letters. Van boven naar beneden zijn dan in rij II en in rü III twee bekende gezegden te lezen: Inzendingen t.e.m. Dinsdag 9 Juli op open briefkaart aan het Kasteel van Aemstel (afd. Prijsvraag), N.Z.- Voorburgwal 65—73, Amsterdam. Oplossing 15 JiCni: KERS MIST EVEN IDEE REDE SEIN SNELASTENT AUTO STUG SMETOGAMBT MUZE MARE EZEL BRES TELG TEST PrijswinnaarsM. Geene, Rusten burgerstraat 233 II en P. J. Lommer- se, Heerengracht 300, beiden te Amsterdam. G. J. A. Handgraaf, Sa natorium Hellendoorn, T. Ettema, Nieuwe Doelenstraat 29, Hilversum, mej. B. Kersten, Sumatrastraat 19 Heemstede en Martha v. Hooff, Graaf v. Wiedstraat 18, Haarlem. ZONDAG 30 Juni Zondag onder het oct. v. h. H. Hart. 2. H. Paulus. 3. H. Petrus. 4. oct. H. Hart. 5. S. Jan. 's-Hertogenb. 6. v. d. Bisschop). Credo. Praef. v- h. H. Hart. MAANDAG H. Bloed des Heeren. 2. (ln stille Missen) oct. S. Jan. Credo. Praef. v. h. H. Kruis. DINSDAG O. L. Vrouw Visita tie. 2. oct. H. Hart. 3. (in stille Mis sen) H.H. Processus enz. Credo. Praef. v. d. H. Maagd. WOENSDAG H. Leo II (nieuwe Pausmis). 2. oct. H. Hart. 3. H.H. Petrus en Paulus (4 Juli). Credo. Praef. Apost. L. Evang. v. 4 Juli. 's-Hertogenb. H. Rumoldus. 2. H Leo (nieuwe Pausm.) 3. oct. H. Hart. 4. oct. H.H. Petrus en Paulus (4 Juli). Credo. Praef. Apost. Laatste Evang. van 4 Juli. Breda, alle H.H. Bisschop pen v. Breda. 2. H. Leo (nieuwe Pausm.) 3. oct. H. Hart. 4. oct. H. K. Petrus en Paulus (4 -Juli). Credo. Praef. Apost. Laatste Evang. van 4 Juli. DONDERDAG Mis van Allerh. Hart. 2. oct. H. H. Petrus en Paulus (4 Juli). 3. H. Maagd. Credo. Praef. v. h. H. Hart. Utrecht. Overbrenging v. d. H. Martinus. 2. oct. H. Hart. 3. oct. H.H. Petr. en Paul. Credo. Praef. H. Hart. 's-Hertogenb. Eucharistisch Hart v. Jesus. 2. oct. H. H. Petrus en Paulus. Credo. Praef. v. h. H. Hart. VRIJDAG Octaafdag v. h. H. Hart (als op het feest). 2. H. Antonius Maria. 3. oct. H. H. Petrus en Paulus. Credo. Praef. H. Hart. Of wegens den lsten Vrijdag. Dezelfde Mis zonder 2e en 3e gebed. ZATERDAG Octaafdag v. d. H. H. Petrus en Paulus. Credo. Praef. der Apost. ZONDAG 7 Juli 4e Zondag na Pinksteren. 2. H. H. Cyrillus en Methodius. (Haarlem 3. H. Willi.baldi. Credo. Praef. H. Driev. 's-Hertogen- bosch. Zoete Lieve Vrouw van den Bosch. 2. v. d. Zondag. 3. H. H. Cy rillus en Methodius. Credo. Praef. H. Maagd. Laatste Evang. v. d. Zondag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2