WETSONTWERP CONSUMENTEN CREDIET AANGENOMEN HONGAARSCHE AFGEZANTEN Oostenrijk vrijwel onafhankelijk? Kwijtschelding van voorschotten in bepaalde omstandigheden ïatstJ-fjef Waarschuwing voor jeugdige trekkers AP. VICARIS VAN MEDAN JUBILEERT HET NATIONALE PLAN RADIO MOORS ZATERDAG 29 JUNI 1946 PAGINA 3 Baitenlandsch overzicht WAT WEET U VAN STREPEN? TWEEDE KAMER SCHAAKPROBLEEM IS «&l if* V i k o Aangifte büitenlandsche waarden CEBUTO-REISBEREAEX In bosch en hei ligt nog 100.000 ton munitie Gen. Spoor constateert vooruitgang in Indië Productie zal moeten worden opgevoerd WAT BIEDT DE RADIO ZONDAG? Programma Maandag De Hongaarsehe minister-president Ferenc Nagy en zijn minister van Büitenlandsche Zaken Gyöngyosi, die in April 1.1. een bezoek aan Moskou brachten, hebben dezer - dagen een reis naar Parijs, Londen, Washington gemaakt. De lijst van aaken die zij te bespreken hadden was ongetwij feld lang. pe toestand van Hongarije immers is op tal van punten zorgwekkend. De daling van de waarde van het geld is enorm: eenvoudige artikelen kosten milliarden pemgo's. De hon gersnood neemt ontstellende afme tingen aan. De wederopbouw van net vele, dat in den oorlog gestolen of tot puin geworden is, ondervindt groote moeilijkheden. De maatrege len op sociaal terrein, die beoogden het grondbezit gelijkmatiger dan voorheen over het volk te verdeelen, brengen vooralsnog slechts econo- mischen achteruitgang. Op het ter rein der politiek: herstelbetalingen, grenskwesties en afhankelijkheid van Rusland, dat officieel de Hongaar sehe politiek niet beïnvloedt (deze reis naar het Westen is er een blijk van) maar door zijn bezettingstroe pen, zijn economisch-politieke zeg genschap (vastgelegd door een ver drag dat in Januari van kracht werd) en zijn Hongaarsehe geestverwanten toch de teugels in handen houdt Een iinancieele tegemoetkoming heb ben de ministers wel ondervonden. Het bezit der Nationale Bank, ter waarde van 32 milliard dollar, dat de Duitschers hadden weggenomen, zal worden teruggegeven. Over de herstel betalingen kon men in de Westelijke hoofdsteden geen toezeggingen doen: deze kwestie valt onder de autoriteit van degenen die de vredesverdragen opstellen, en daarvan is Rusland, dat vooral te lijden heeft gehad van den Hongaarschen steun aan de Asmo- gendheden, zeker de voornaamste be langhebbende. Wat de grenzen betreft: in Mei heb ben de vier ministers, tijdens de eerste zitting der Farijsche conferentie. Transsylvanië toegewezen aan Roeme nië. De Geallieerden hadden zich daartoe verplicht toen Roemenië in Augustus 1944 zijn wapens tegen Duitschland richtte, en het was een van de weinige punten waarover men het toen eens werd. Geen wonder dat de Engelsche en Amerikaansche staatslieden ter gelegenheid van Nagy's visite niet op de eenmaal genomen be slissing teruggekomen zijn. De Kon garen verlangden en verwachtten dat ook niet. Zij vroegen slechts dat de anderhalf millioen Honga ren die in he>t afgestane gebied wo nen gelijke rechten zouden krijgen als de Roemenen en dat een kleine grenscorrectie inzake een uitslui tend Hongaarsehe streek ten Oos ten van Debreczen te hunnen gun ste zou worden aangebracht. Het schijnt dat men in Londen en Washington beloofd heeft, hiervoor zijn best te zullen doen. Over een tegenwicht voor den Russischen invloed is wellicht, ge sproken, maar niets gepubliceerd. Het is echter al een heel ding, dat regeerders van een door de Sovjet- Unie bezet land officieel en uitvoe rig mogen spreken met de verant woordelijke leiders de»r Westersche politiek. Niet alle teekenen zijn somber. Gisteren is in den geallieerden be stuursraad voor Oostenrijk een overeenkomst geteekend, waarbij aan de Oostenrijksche regeering alle bevoegdheden in handen worden gelegd, behalve die betreffende de bezetting. De Oostenrijksche regie ring heeft het recht gekregen zonder geallieerde toestemming in ternationale overeenkomsten af te sluiten en diplomatieke, alsmede consulaire, relaties met/landen, die lid zijn van de Vereenigde Naties, aan te knoopen. Tot de kwesties, welke niet tot de competentie van de Oostenrijksche regeering zullen -behooren, zijn die der verplaatste personen en die van de demilitai risatie. (fteuter) De 68-jarige Napolitaansche staats man Enrico de Nicola is tot voor- loopig president van cle nieuwe Ita liaansche republiek gekozen. 'Heeft U wel eens een zebra ge zien in den dierentuin? En heeft U toen wel eens gepiekerdis dat nu een zwart dier met witte strepen of een'wit beest met zwarte strepen? Heel logisch. We hebben het nog wel eens terloops aan een kennis gevraagd. Maar het ware weten we nog niet. We weten alleen dat het strepen zijn. Er zijn strepen die we beter kennen. Bijvoorbeeld de strepen op de mouwen van onze Neder- land'sche militairen, van onze piloten en zeevaarders. Die strepen duiden rang of kwaliteit aan. Precies als de strepen op De Gruyter's ver pakking. Die duiden uitsluitend kwaliteit aan. Zij zijn immers het kenmerk van De Gruyter's betere waar. Betere waar en weer net als vroeger: tien procent korting. (Adv.). De groote sluis te IJmuiden, de grootste ter wereld, zal halt Juli wederom voor de scheepvaart in 'gebruik kunnen worden gesteld, welke gebeurtenis met eenige feestelijkheid gepaard zal gaan. Vermoedelijk zal hel m.s„Oranje" het eerste schip zijn, dat de gerepareerde sluis zal kunnen passeeren. Een overzicht van het bouwwerk In de vergadering van Vrijdag der Tweede Kamer werden de beraad slagingen over het wetsontwerp be treffende het consumenten-credtet voortgezet. De heer Andriessen (R.K.licht een amendement toe, dat de bedoeling heeft, in de wet vast te leggen, dat de credietnemers, wier gezinsinkomsten blijven beneden een sociaal minimum, de aan hen ver leende credieten niet behoeven terug te betalen, aangenomen, dat ook hun vermogenspositie hen daartoe niet in staat stelt. Het amendement beoogt verder, dat de regeering een bedrag als gezinsinkomsten vaststelt, waarvan niet behoeft te worden terugbetaald. Tal van gezinnen, met name meer de grootere, aldus spr., blijven beneden een inkomen, noodig om het levens middelenpakket aan te schaffen. Het is noodig, dat deze gezinnen weten, dat van hen, zoolang deze gezinsom standigheden duren, geen afbetaling kan worden gevraagd. Minister Lieftinck bespreekt eerst het amendement-Andriessen, om meer rekening te houden met de behoefte der groote gezinnen. De gedachte vindt hij sympathiek, maar de tijd heeft ontbroken om eventueele administratieve bezwa ren onder het oog te zien. Hij is echter bereid zoo ver mogelijk uitvoering te geven aan de gedach te en wil daarom het amendement aanvaarden. Het amendement dat afwijking be oogt, zoo noodig van den gestelden termijn, acht spr. eveneens aanvaard baar maar bij zou gaarne een andere reductie zien. Wat nu betreft het zooeven toege lichte amendement, de materieele ge dachte -onderschrijft de regeering, ge tuige de redactie elders van het wets ontwerp. Het hooren van den Socialen Raad bij vaststelling van het gezin*» inkomen moet echter leiden tot groote vertraging. Zoodra het wetsontwerp wet zal zijn, dienen de drukorders uit te gaan. Vertraging is niet wen- schelijk omdat honderdduizenden op deze wet zitten te wachten. De heer Andriessen wijzigt La<l<ierwedstrij<l. Driemaande lijks een prijs. De prijswinnaar ver liest zijn punten; voor de overige deelnemers blijven de punten mee tellen tot zij den prijs gewonnen hebben. Oplossingen van tweezetten twee punten van driezietten drie punten, van langere problemen vier punten, nevenoplossingen één punt, hoogstens twee per probleem worden beloond. Aantoonen van onoplosbaar heid twee pnt. Oplossers welke in drie maanden geen enkele oplossing, zonder geldige reden, inzienden, wor den van de puntenlijst afgevoerd. Oplossing van den tweezet nr. 739 van C. L. Ruben, Zevenhoven, Z.H., eerste publicatie. 1. 000! dreigt 2. d3xc4 mat. Den pikanten sleutelzet 1.ebben de meeste oplossers gemist. 1. Tdl faalt op Te7! 1. Ta5 op bfl. De pointe van deze mooie compositie ligt in de vier zwarte blokkeeringen door het kasteel cl. 1Tc6; 2. Pb5 mat, 1Tc5; 2. Tee mat 1Td7; 2. Pe8 mat en 1 Te7; 2. Td5 mat. Brillant! Probleem nr. 742 van B. Postma, 's-Gravenhage. Eerste publicatie. zijn laatste amendement In den geest, als door den minister bedoeld. Ook in het tweede amendement brengt hij de verlangde wijzigingen aan. De heer Wagenaar (C.P.) dient een1 sub-amendement in op het derde amendement-Andriessen met de be doeling, in plaats van „vrijstelling" te schrijven: „kwijtschelding". De bedoeling is, dat kwijtschelding ge schiedt indien de termijn van aflos sing is verstreken. Het sub-amende ment vervalt, omdat de heer Andries sen zijn derde amendement intrekt, nadat de minister heeft toegezegd, de personen te zullen hooren, die voor den Centralen Raad worden aange zocht. De beide vorige amendementen worden z.h.s. goedgekeurd. De heer Van Li dn den (P. v. d. A.) verdedigt een amendement om de mogelijkheid te schenken, een tweeden districtsraad in te stellen voor be paalde groepen der bevolking. Het amendement word goedgekeurd. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aangeno men. De Staatscourant van' 27 Juni be- yat de deviezenbekendmakingen 15, 16 en 17/46, resp. betrekking heb bende op aangifte van büitenland sche waarden toebehoorende aan niet ingezetenen, die gevestigd zijn of hun woonplaats hebben in Spanje; en op aanbieding en eigen, domsoverdracht van goud, edele metalen en büitenlandsche betaal middelen, voorzoover deze waarden In het buitenland berusten. abcdefoh Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken te zienden aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwersstraat 40, Amsterdam-C. 5-dg. reis ARNHEM e.o. 46.50 p, p. 4-dg. reis ARNHEM e.o, f 56.p. p. 3-dg. BOEIERTOCHT 45.50 p.p. 8-dg reis VALKENBURG J0.50 p. p. alles inbegrepen. Vertrek wekelijks 50 Verschillende daguitstapies, ook voor vereenigingen. Tempelierstraat en inl. Kantoren Ned. Spoorw. bam——BB—C—KT—IBBBHMmailWIIII r Nu de scholen haar poorten gaan sluiten en de jeugd naar buiten trekt om weer nieuwe kracht te verzamelen voor het komende onderwijsseizoen is het zaak te wijzen op de gevaren, die voor haar nog steeds in bosch en heide, in duinen en velden verborgen liggen. Dit zijn niet de gebruikelijké ver onderstelde gevaren, die de romantiek van lang vervlogen tijden weer moeten doen herleven, om inhoud te geven aan het spel der jeugd. Het zijn reëele gevaren, in den vorm van oor logstuig, dat door de oorlogvoerende partijen bij een overhaaste vlucht, uit slordigheid bij een snel optrekken of met opzet, allerwegen in ons land is achtergelaten. Het is een typisch verschijnsel, dat oorlogstuig zulk een sterke aantrek kingskracht -op de jeugd heeft, maar in stede van zich te verdiepen in de oorzaken van dit verschijnsel is het allereerst noodzakelijk het verschijn sel zelve tegen te gaan en lederen invloed te ontnemen. In den afge- loopen tijd is de jeugd op de scholen herhaaldelijk gewezen op de gevaren, die vooral nu bij het aanbreken van de vacanties in de aanwezigheid van het overal verspreide oorlogstuig schuilen, want vooral nu is zij licht geneigd paden, velden en wegen té betreden, die niet zijn vrijgegeven Nog steeds is het niet toelaat baar te kampeeren op terreinen, waar munitie heeft gelegen, daar het geenszins zeker is of werkelijk alle oorlogstuig verwijderd is. Het devies „rook niet in bosch en heide" krijgt nog meer beteekenis, als men weet, dat in de bosschen en velden nog ruim 100.000 ton munitie verspreid ligt. Na de grondige voorlichting op de scholen is het nu de taak der ouders geworden er op toe te zien, dat de kinderen van het oorlogstuig af blij ven Vaak gebeurt het nog, dat kinde ren gevaarlijke voorwerpen als pant servuisten, granaten of mijnen als oorlogssouvenir mee naar huis nemen Zij moeten gemeld en ingeleverd wor den bij de plaatselijke politie, die er dan zorg voor draagt, dat het gevaar lijke goed door; deskundigen onschn delijk wordt gemaakt. In dit verband is het belangrijk te weten, dat de veiligheidsapparatuur van het oorlogsgoed na eenigen tijd onklaa» wordt, zoodat bij de minste aanraking een explosie kan volgen. Daarom blijft het parool „handen af", waar het voorwerp zich ook bevind:, in het bosch, in het veld of aan de muur als oorlogssouvenir; volsta met melding bij de politie. Deskundigen weten er mee om te springen, maar de leek blijve er af. Kaar uit Batavia wordt gemeld, heeft generaal Spoor een radiorede gehouden. Hij bracht de rede van de Koningin 'van December 1942 ih herinnering en citeerde haar uit spraken inzake de toekomst van het Rijk. Wij strijden, aldus spr., voor het ideaal voorwaarden te scheppen, waarop het Koninklijk woord kan worden vervuld. Generaal Spoor besloot met er op te wijzen, dat er vooruitgang was in den toestand in de Buitenge westen en in verscheidene steden van Java en hij verklaarde rustig en onvervaard voort te zullen gaan mét de bevrijding van de bevolking van roovende en moordende onverlaten, wier eenig doel bij het uitoefenen van hun terreur winstbejag is. Soekarno heeft den staat van beleg voor geheel Indonesia af gekondigd. Er zij aan herin nerd, dat bij besluit van 7 Juni alléén voor Java de staat van beleg is afgekondigd. Sij decreet van de H. Congregatie tot Voortplan ting van het Geloof van 20 Juni 1921 iverd pater Matthias Brans O. F. M- Cap. benoemd tot Aposto lisch Prefect van Su matra. Deze maand heeft <Mgr. Brans dus reeds 25 jaar lang de leiding van deze missie op Su matra, die sinds 1924 beperkt werd tot het noordelijk gedeelte. Onder zijn bestuur maakte het missiewerk in dit gebied een enor- men vooruitgang, o.a. nam het schoolwezen 'n groote vlucht. Bij dit laatste denken wij niet alleen aan de pracht schoolcomplexen in Padang, Medan en an dere grootere centra langs de kust, maar evenzeer aan de meer dan 150 volksscholen en vervolgscholen in het hart van de missie: de Bataklandern. Had Mgr. bij het be gin van zijn bestuur in 1921 tot zijn beschik king 12 paters missio narissen, verspreid over enkele vaste staties, begin 1942 had hij 44 paters naast ziich staan, die in het tegenwoor dige vicariaat Medan 25 vaste staties bezetten met alleen reeds in de B'ataklanden ongeveer 225 bijstaties. Het aan tal religieuzen is toe genomen 5 broeders capucijnen, 28 fraters Groote bloei van missiegebied V van Tilburg- en 209 zus ters van diverse congre gaties, bijgestaan door 239 leeken, gaven zich met hart en ziel aan hun taak in onderwijs, ziekenverpleging aan de dagelijksche zorg in weeshuizen en interna ten. Aan ruim 200 scho len werd aan ongeveer 14.000 leerlingen onder richt gegeven! En laten we nog een frappante vergelijking maken: in 1921 zullen er in dit missiegebied ongeveer 3200 katho lieken z(fn geweest niet een gering aantal cate chumenen of doopleer lingen beg'in 1942 waren er ongeveer 32.000 katholieken met ongeveer 33.000 cate chumenen. Het aantal katholieken ls dus in deze twintig jaren met 1000 pCt. toegenomen. Helaas zijn er sinds dien vier- jaren missie- arbeid verloren gegaan door de interneering van Mgr. Brans met al zijn missionarissen. Al dien tijd was er zwo goed als geen contact met deze pas bekeerde christenen; dit moet voor een jonge missie ais die onder de Bataks een fatale uitwerking hebben. Midden in hun werk werden de maaiers weg gerukt van de velden, die wit stonden van den oogst. Het is feest, waar over een zware slag schaduw ligt uitge spreid de chaotische toestand in het binnen land van Sumatra. Mgr. Brans viert zijn feest niet in een Bisschoppe lijk paleis, zelfs niet. in een eigen huis van de missie, maar in het pa viljoen, dat hem in het Rapwi-kamp in Medan is toegewezen. Alles is hij kwijt; zijn Bis- schopskruis heeft hij in de gevangenschap verkocht óm den hon gerdood te ontgaan. Nu krijgt hij een nieuw van de Geallieerde soldaten. Prof. Tinbergen heeft een uitge breide toelichting verschaft op het Nationale Welvaartsplan 1946, dat het Centraal Plan-bureau voor 1946 heeft gepubliceerd. Hij verklaarde, dat de groote post van ons natio nale inkomen de eigen productie, tegenvalt. Men had een arbeidspro ductiviteit van 80 van die van 1938 gecalculeerd maar hoewel thans een lichte verbétering te constateeren valt. wordt die zeker niet gehaald. Dat is overigens ook in Frankrijk en België waar te nemen, meer dan in Engeland en Amerika en de oor zaken zijn velerlei: algemeene moe heid, ontbreken van machines en grondstoffen, verkeerd .inzicht bij de arbeiders, dié blijkbaar dikwijls niet willen begrijpen, dat we totaal ver armd zijn en dat derhalve hun loon niet dezelfde waarde kan hebben als vóór den oorlog, onbevredigende sociale omstandigheden in sommige bedrijven en dergelijken. De totale productie staat dan ook aanzienlek achter bij die van 1938. Daar de consumptie niet verlaagd kan worden en de overheidsuitgaven door b.v. internationale contracten gebonden zijn. moet men de inves- teering wel beperken, hetgeen b.v. vertraging van den wederopbouw zal veroorzaken. De overheid zal tevens dienen te streven naar beperking van haar "bemoeiingen. Daarbij komen nog als tegenwerkende fac toren dat de uitvoer naar Duitsch land. vroeger een groote klant, vrij wel is weggevallen, dat er geen groote inkomsten uit Indië te ver wachten zijn en dat we nog groote credieten voor noodhulp en weder opbouw aan het buitenland te be talen hebben. Ons volksinkomen is derhalve slechts te vermeerderen door grooteren uitvoer. In het plan-1946 is gerekend op een uitvoer voor .een waarde van 700 millioen gld. en gezien de cijfers over de laatste maanden wordt een waarde van 500 millioen zeker ge haald en te verwachten is dat ook het geraamde bedrag wel bereikt zal worden. Desniettemin moet de pro-, ductie nog als volstrekt onvoldoende worden gekenmerkt. Trof. Tinbergen zette tenslotte uiteen, dat de inkomens naar elkaar toegroeien en dat nog langen tijd planning en distributie noodig zul len z(jn. Vooral sparen is een eerste vereischte. Al te veel geeft men aan directe consumptiegoederen uit (ker sen bijv.), wat men eigenlijk voor meer duurzame goederen als kleeren had moeten besparen. Van ouds bekend Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Telefoon 14609 HILVERSUM I, 301 M.: 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 8.55 Post duiven. 9.00 Lezing, 9.20 Orgel spel, 9.45 Geestelijk leven, 10.00 Cantate, 10.30 Gedichten, 10.50 Orkest, 11.15 Lezing, 12.00 Gram., 12.30 Vcrordr., 12.40 Concert» 13 00 Nieuws, 13.15 Renova-septet, 13.50 Spoorwegen, 14.00 Gram., 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Kur- haus, 16.15 Reportage, 17.00 G.G.- Cabaret, 17.30 Oome Keesje, 18.00 Nieuws, 18.15 Sport, 18.30 Ned. Strijdkr., 19.00 Pr. Studiod., 20 00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 Kurhaus, 21.15 Gram., 21.30 Her- sengymn.. 22.00 Cabaret, 22.45 Orgel, 23.00 Nieuws, 23.15 Sky- masters, 23.45 Gram. HILVERSUM II, 415 M.i 8.00 Nieuws, 8.15 „Man tot Man", 8.30 Hoogmis, 9.30 Nieuws, 9.45 Gram.. 10.00 Kerk, 12.00 Gram., 12.15 Boeckhuys, 12.30 Lunchconcert, 13.00 Nieuws, 13.15 Progr.-overa., 13.40 Apologie, 14.00 Hartvalt Kwartet, 14.30 Nat. Reclassee- rlng, 14.50 Suriname, 15.20 Gooi- sche kring, 16.15 Reportage, 16.30 Ziekenlof, 17.00 Kerk. 19.00 Gram., 19.15 Bijbel, 19.30 Nieuws, 19.45 Kampvuren, 20.00 Pxogr.-overz., 20.05 Reportage, 20.35 Speculum Vitae, 21.00 Toscaninl, 23.30 Gram. HILVERSUM I, 301 M.: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochteifdgymn., 7.30 Gram., 7.45 Woord voor den dag, 8.00 Niéuws, 8.15 Frogr.-overz., 8.20 Gram., 9.15 Lezing. 9.30 Gram., 10.30 Morgend., 11.00 Or gel, 11.15 Schrijvers, 11.35 Gram 11.45 Familie-ber., 12.00 Mari nierskapel, 13.00 Nieuws, 13.15 Progr.-overz., 13.20 Rhapsodia Sextet, 14,00 Moeders, 14.20 Qua- tre-mains-Recital, 15.00 Gram 15.30 Piano-Kwartet, 16.00 Bijbel, 16.45 Gram., 17.15 Cinderella, 17.45 Rijk Overzee, 18.30 Ned. Strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.15 Progr.-overz.. 19.20 Gram., 19.30 Sport, 19.45 Landbouw, 20.00 Nieuws, 20.50 K.N.M.I.. 20.08 „Dio- penbrock-herd., 20,30 Causerie, 21.05 Pro Arte Kwartet, 21.30 Vrij en blij, 22.00 Nieuws, 22.15 Na het nieuws.22.30 Gram., 22.45 Le zing, 23.00 Gram. HILVERSUM II. 415 M.; 7.00 Nieuws, V.15 Ochtendgymn.. 7.30 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Progr.- overz)., 8.20 Gram., 9.00 Concert, 9.30 Waterst., 9.50 Gram., 10.00 Morgenw., 10.20 Regenboog, 10 45 Feestconcert, 12.15 Gram., 12.30 Kalender. 12.35 Jaap Brill, 13.00 Nieuws, 13.15 George Fra'bk, 13 45 Strijkkwartet, 14.30 Vrouw. 14.45 Gram., 15.30 Kleuters, 15.45 Mu- 'ziek, 16.30 School is uit, 17.00 Benedict, silberman, 17.40 Orgei, 18.00 Nieuws, 18.15 Reportage, 19.00 Gram., 19.15 Causerie, 19 30 Pria den Hertog-Berghout, harp, 20.00 Nieuws, 20.0 Ramblers, 20.40 Hoorspel, 21.15 Rad. Philh. Ork.. 21.50 Gesprek, 22.45 Lezing, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. Directeur: J J W Boerrlgter Waarn. Hoofdredacteur: ,W Severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3