Atoombom gevallen Eeuwfeest van „De Tijd" glansrijk gevierd SJAHRIR ONTVOERD EN WEER BEVRIJD Soekarno wenschtalle macht „Proefkonynvloot" bij Bikini niet vernietigd Plechtige zitting in Amstelhotel Tot hoofd en hart KRITIEKE WEEK VOOR GROOTE VIER Radio-toespraak van Prins Bernhard 69ste JAARGANG No. 23583 o MAANDAG 1 JULI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Van Mook treedt niet af Molotof de veto-specialist Toscanini heeft concert te Londen afgezegd „Een krachtig geluid" Luchtstrijdkrachten wordëft samengevoegd Het weer Te Lunteren werd door de Kath. Jeugdbeweging de „Kampoelan 1946" gehouden. Z. K. H. Prins Bemhard gaf blijk van zijn be langstelling. De Prins volgt de spelen. Naast hem Z. H. Exc. Mgr. J. W. N. Baeten, Bisschop van Breda Geen springvloed PAUSELIJKE DECORATIES VERLEERD Mgr. J. P. Huibers tijdens zijn redevoering Atoombom gedoopt Hooge gasten op Koempoelan Groote dag voor de katholieke verkennerij Tot de Nederlandsche padvinders AARDAPPELRANTSOEN VERHOOGD NIEUWE PETROLEUMBON Nieuwe uitvoering der sehoenenbonnen Schnelboothaven wordt opgeblazen Glip over niets, wat u in het leven overkomt heen, want vaak bepalen kleine nietige oorzaken den levensloop der V menschen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Radio-Djokjakarta heeft Zaterdag medegedeeld, dat een gewapende groep Sjahrir uit zijn hotel te Soerakarta heeft ontvoerd, evenals Santoso, „minister" van Sociale Zaken, generaal-majcor Soedibio, lid van den generalen staf van 't „Repiublikeinsche leger" en vier andere „ministers" uit het „kabinet". Hedenmorgen vernam A.N.P.Ane'a uit goede bron, dat Sjahrir, Darmawan, Soemitro en Soedibio Maandag ochtend vroeg door een kleine eenheid van de TR.I, te Soerakarta zgn bevrijd. De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Naar aanleiding van een in die pers verschenen mededeeling, dat dr. Van Mook binnenkort op eigen verzoek als Luitienant-G.-G. zou aftreden, wordit medegedeeld, dat dit bericht onjuist is. Het valt te betreuren, dat voor noemd bericht, met de Malino-con- ferentie en andere belangrijke ont wikkelingen in zicht, slechts onnoo- diige onzekerheid wekt, die eiken grond mist. Zooals Zaterdag reeds gemeld, had Soekarno tevoren reeds den staat van beleg voor geheel Indonesië afgekon digd. Het decreet, waarbij hij de macht in handen neemt, luidt als volgt: „Met het oog op de gebeurte nissen in het land, welke het wel zijn en de onafhankelijkheid In gevaar brengen, heb Ik, president van de republiek, In overleg met het kabinet, op den 23sten Juni besloten, persoonlijk alle macht In handen te nemen totdat ln het land weer normale toestanden heerschen en het kabinet en de andere bestuursinstellingen weer normaal kunnen werken." Soekarno heeft ln een radiorede voor den zender van Djokjakarta de vijfde colonne van de ontvoering be schuldigd. II1J verklaarde voorts, dat er geen wijziging zal komen ln de evacuatie der Nederlanders, die thans per trein en door de lucht wordt uit gevoerd. De Groote Vier gaan een kri tieke week ln, omdat de defini tieve beslissingen zuilen moeten worden genomen 4>ver den datum van de Vredesconferentie en de kwestie Triest, terwijl tevens de Duitsche vraagstukken in behan deling komen. Gedurende het weekeinde herleef de de hoop, dat de vier ministers over Triest een compromis konden bereiken op basis van het laatste plan van Bldault. Dat houdt in, dat Triëst en omgeving tot autonoom gebied voor een periode van tien Jaar zou verklaard worden onder supervisie van zes naties: de Groote Vier. Italië en Joego-Slavië. De gouverneur van het gebied zou ge meenschappelijk door Italië en Joe go-Slavië benoemd worden. Een ac- coord werd evenwel niet bereikt. Intusschen Is nog geen beslissing genomen over de convocatie voor de algemeene vredesconferentie. Byrnes had Zaterdag voorgesteld de conferentie 20 Juli as. te Pa rijs bijeen te roepen. Bevin en Bidault stemden toe, maar Mo- lotov zei: „Neen". Byrnes zou toen opgemerkt hebben, dat de wereld nu weet, waar het veto vandaan komt. Molotov antwoordde, volgens Amerikaansche zegslieden, dat hij wellicht in staat zal zijn binnen twee of drie dagen zijn beslissing te laten weten voor wat de Vredes conferentie betreft. Zaterdag heeft Toscanlnl telegra fisch aan Londen medegedeeld, datnij het concert, dat hij op 8 Juli te Lon den zou dirigeeren, heeft afgezegd, daar hij te zeer teleurgesteld was over de rol van Engeland bij de behande ling van Italië op de Parijsche con ferentie. Tevoren had hij ook Parijs afgezegd. In Parijs kregen 2000 bezoe kers hun entréegelden terug. Voor het concert te Londen waren ruim 100.000 aanvragen. Air-marshal sir Sholto Douglas, de commandant van ae Britsche zone in Duitschland, heeft gewaarschuwd, dat hij krachtige maatregelen zal nemen indien de demonstraties, wel ke Donderdag in Hamburg plaats vonden, zich zouden herhalen. Sir Sholto richtte de" volgende boodschap tot het militair bestuur in Hamburg: „Ge zult er den burge meester van verwittigen, dat de op perbevelhebber ontevreden is over het gedrag van zekere deelen der bevol king. De burgers moeten gewaar schuwd worden dat ongeregeldheden van dezen aard niet getolereerd zul len worden. Indien op deze waarschu wing geen acht wordt geslagen zul len er krachtige maatregelen worden genomen". Volgens -TT.P.-correspondent ls dit de scherpste nota die tot dusverre tot de Dultschers gericht is. Zaterdag zijn 280 arbeiders van de Pletterij Nederhorst, die werkzaam zijn bij den bouw van het C P.I.M.- uprp te Juliahadorp (Curacaoin sta king Begaan. Automobilisten en motorrijders, die naar België willen gaan. kunnen bij de vereenlging, waar zij hun grens- documenten ontvingen, benzinebons voor Juli aanvragen, De luchtstrijdkrachten van het Nc derlandsche leger en het Kon. Ned. Indische leger zullen samengevoegd worden tot één rijks-leger-luchtmacht. In luchtvaartkringen wordt de hoop uitgesproken, dat de in den oorlog opgedane ervaringen ten volle zullen worden gebruikt bij het vaststellen van de sterkte en organisatie van het luchtwapen en dat de nieuwe Neder landsche luchtmacht thans zooals overal elders ter wereld. op gelijke basis met leger en marine de plaats zal worden toegewezen, waarop zij aanspraak kan maken. Verwaohtlng tot Dinsdag avond In 't Zuiden van het land meest zwakke Wind uit Zuidelijke rlch_ ting., vrj) warm, zonnig .weer. In het Noorden van het kind zwakke tot matige wind, tusschen Zuid en Zuid-vest. Aanvankelijk be wolkte lucht, doch geen regen van beteekenis. Later zonne schijn. Zon onder 21.04. Maan 8.06 23.42. Zon op 4.24. „Houdt u gereed voor het af werpen van de atoombom" werd Zondagavond even voor elf uur Anisterdamschen tijd door de luidsprekers van het waarne mersschip „Appalachian" gezegd. De „Dave's dream", de B-29, welke de bom zou afwerpen, vloog op dat moment snel naar de lagune bi) Bikini. Om 11 uur precies wierp majoor Harold Woed, na ontvangst van net bevel „Bomb away", de bom uit het vliegtuig en twee minuten later werd de lagune met een dikke laag rook bedekt. Een vlam en een rook zuil, met aanvankelijk ln het midden een kern van oranje en geel licht, steeg, op tot een hoogte van 15 K M. De slag van de ontploffing bereikte 2V2 minuut later de op een afstand van 29 K.M. liggende „Appalachian". Een korte, vinnige schok volgde, maar het explosiegeluld was niet zoo hard als men verwacht had. De bom barstte naast de „Nevada" uiteen, waardoor het schip bescha digd werd. verschillende schepen van de „proefkonHjnvloot" werden beschadigd. Eenlge sloegen om, an dere vlogen in brand. De „Appala- De zon, die Vrijdagavond door brak bij de plechtige onthulling van het grafmonument voor Mgr. Smits op St. Barbara te Amster dam, gaf ook Zaterdag, op Petrus en Paulus, een feestelijken glans aan het hoogtj] der eeuwfeestvie ring van „De Tijd". De deuren van het Kasteel bleven dien mor gen gesloten; de groote schare van zijn werkers, plechtig en feestelijk gestemd, richtte haar schreden naar het Waterlooplein, waar ln de kerk van den H. Antonlus, de Mo- zes en Aftron, die zelf op meer dan houderd jaar geschiedenis kan terugzien, het H. Offer van dank baarheid zou worden opgedragen. Voor in de kerk namen, met direc tie, hoofdredactie en commissarissen, de officieele genoodigden plaats, vooraanstaanden uit stad en land, priesters en leeken, onder wie Z. D. H- Mgr. D. Huurdeman, vicaris-gene raal van den Aartsbisschop, Mgr. F. v. d. Loo, officiaal van het Aarts bisdom, Mgr. J. G. van Schaik, proost van het Metropolitaan Kapit tel, Mgr. dr. J. Witlox, hoofdredac teur van de Maasbode, de hoogeerw. Pater dr. S. Makaay, Provinciaal van de Paters Augustijnen, dr. G. Bee kenkamp, voorzitter van den Pers- raad, vertegenwoordiger van de Re geering, wethoude mr. F. van Wyck, namens de Gemeente Amsterdam, Pater J. Gall S.J. van den Persraad, J. Veenhoven, 'secretaris en Mr. A. Steketee. adj-.secretaris van- de Ver. Nederlandsche Dagbladpers 1945, de oud-hoof dredacteureri Alph. Laudy en dr. C. R. de Klerk en de compo nist Hendrik Andriessen. De Hoogeerw. heer J. C. W. v. d. Wiel. deken van Haarlem, droeg het H. Misoffer op. geassisteerd door den pastoor van de Mozes, R. Hazebroek O.F.M. als presbyter-assistens, Rector J. J. Henneman, diaken, Pater J. Ruysenaars, sub-diaken,- Pater H. Sutorius, ceremoniari'us en Pater E. Kamrebeek en Pater C. Korstjes, cantores. Gezongen werd de Mïssa Solemnis voor achtstemmig dubbel- koor, voor deze gelegenheid gecom poneerd door Hendrik Andriessen en uigevoerd door het versterkte koor van het Missiehuis Driehuis onder leiding van Jan Mul. Albert de Klerk bespeelde het orgel. Na afloop bood de directie aan het geheele personeel een lunch aan ln Krasnapolsky. Zoowel de heer J. JJ. F. Möllmann, directie-secretaris, die •3e leiding had bij de organisatie van bet feest, als de directeur, de heer J J. W. Boerrigter, spraken een kort woord. (Vervolg op pag. 2) chlan» stoomde naar Bikini, en spoedig zag men, dat de palmboomen nog stonden en de stalen torens voor radar etc. niet door de hitte waren gesmolten. De vuurbal, welke het hart van de uitbarsting vormde, had volgens be- ïekeningen een hitte van meer dan 100 millioen graden Fahrenheit. De onbemande verkenningsvlieg tuigen kwamen onbeschadigd uit de rookmassa te voorschijn. Zij werden door het „moedervliegtuig" veilig naar hun basis teruggebracht. De seismograaf van Hawaii toonde geen zichtbare afwijkingen tijdens de ex plosie. De instrumenten van Sydney hebben niets geregistreerd. De inwo ners van de stad waren uit vrees voor een springvloed naar de omliggende heuvels gevlucht. Er 2iijn geen springvloeden voor gekomen. Geleerden en ingenieurs hebben Zondag de atoombom „Gilda" ge doopt en drie schilders hebben op het projectiel een buitengewoon tref fende gelijkenis van de filmactrice Rita Hayworth aangebracht. Rita Hayworth was zoo vereerd, dat zij uren, nadat zij het gehoord had, nog steeds in de wolken was. .De knal van de ontploffing van de eerste bom werd radiografisch uit gezonden en werd in Amerika een dag eerder gehoord, dan rondom Bi kini zelf, daar de atoom-expeditie zich n.l. aan den anderen kant van de datumliin bevindt. Volgens de laatste berichten ls de door de explosie veroorzaakte schade aan de vloot van 77 schepen als volgt: gezonken zijn 't transportschip Gilliam" en de „Carlisle", zwaar beschadigd de „Independence", de torpedojager „Lampson", het Japan- sche slagschip „Nagato", de Japansche kruiser „Sekawa", de kruiser „Pen- sacola" en de onderzeeër Skate". In brand gevlogen en licht beschadigd het vliegdekschto ..Saratoga", de slagschepen „Nevada" en „New York", pe torpedojager" „Wilson" en de transportschepen ..Briscoe". ..Nia gara". „Bladen", „Banner", „Butte' en „Cortland". De Duitsche zware kruiser „Prins Eugen" is waar schijnlijk niet ernstig getroffen. De Sovjet-Russische waarnemer Alexandrof verklaarde laconiek: „Ge ringe resultaten, vrees ik. Op vier of vijf mijl "fstand van het doelwit zou het wellicht een grandioos ge zicht geweest zijn, maar nu niet." 3500 leiders en leidsters van de Nederlandsche katholieke verkenners kwamen het afgeloopen weekend cp het voormalig Hagespraakterrein van Musserts trawanten te Lunteren, ironie der geschiedenis, bijeen. Studie van de drie hoofdpunten van 't program dei Katholieke Actie, tucht, zedigheid en stijl, was het doel. Ernstige sprekers wezen de hoorders op de waarde van elk der punten voor het spel van verkennen. Zondagmorgen droeg hoofdaalmoeze nier A. J. L. Verhoeven de Hoog mis op. gelijk met de 45 vande 85 aanwezige aalmoezeniers, voor wie overal altaartenten waren gebouwd, 's Middags bezochten hooge gasten het kamp. Mgr. J. W. M. Baeienr, coadjutor van den bisschop van Breda, werd met een donderend® rally verwelkomd. Opnieuw weerklonken de yells toen Z. K. H. Prins Brnhard het veld betrad, verwelkomd door den algemeenen leider Baron van Voorst tot voorst, pen plechtig Lof besloot den Koempoelan. Prins Bernhard heeft Zondag een radiorede gehouden voor de padvin ders van Nederland, waarin hij er met nadruk op wees, dat voor hen een grootsche taak ls weggelegd. Het goede voorbeeld, dat de- Neder landsche padvinders hebben gegeven, heeft tal van Jongens geïnspireerd en doen besluiten ook padvinder te wor den. Op dit moment gaan onze ge dachten in het bijzonder uit naar onze broeder-padvinders in de Overzeesche gebiedsdeelen. Even als wij hebben zij, toen eenmaal de lang verbeide vredesklok weer over de wereld luidde, de hand aan de ploeg geslagen om het hunne bij te dragen tot herstel van die hechte band van vriend schap, die ons allen bindt. Zij kunnen rekenen op onze warme belangstelling. Welpen, verkenners en voortrekkers van Nederland, van Delfzijl tot Zeeuwsch-Vlaanderen, van de Wadden eilanden tot Maastricht, Nederland sche padvinders in Oost en West en in het buitenland, ik wensch jullie allen een „goed pad en zonnig spoor", aldus besloot Prins Bernhard zijn toe spraak. Deze week zal op de bonnen ,.253 aardappelen" twee kilogram aard appelen verkrijgbaar zijnop de bonnen „753 aardappelen" één kilogram aardappelen. De geldig heidsduur van de bonnen 251 en 751 aardappelen is verlengd tot 6 Juli. Oude aardappelen kunnen van 1 Juli af zonder bon worden verkocht. Zij, die in het bezit zijn van een petroleumkaart voor kookdoelein- den of verlichting, kunnen op on derstaande bonnen dezer kaarten gedurende Juli de daarachter ver melde hoeveelheid petroleum koo- pen ton 41 t/m 44 der kaart UA 510 4 liter, bon 41 en 43 der kaart Uö 510 4 liter, bon 71 der kaart ÜC 510 4 liter, bon 126 der kaart UD 510 2 liter. Met ingang van 1 Juli worden schoenenbonnen van een nieuw model ingevoerd. De kleur dezer bonnen is blauw met rood. De op druk is in zwart uitgevoerd. Voorts zullen binnenkort ook voor werkschoenen nieuwe bonnen in omloop komen. Deze zijn uitge voerd in blauw en grijs met zwar ten opdruk. Woensdagavond 6 nur zal te IJinniden een gedeelte van de Sehnellboothafen, die den visschera- teven overdekte, worden opgeblazen, hetgeen met groote explosies ge paard zal gaan. Daar reeds bjj de kleine ontplof fingen tallooze ruiten werden ver nield en zelfs een ijsfabriek zooda nig werd beschadigd, dat deze ge stut moest worden, zijn thans uit gebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen, om erger incidenten te voor komen. In een straal van 500 meter moeten alle woningen en gebouwen worden ontruimd De Nederlandsche commandant van den M M.O.D. heeft er bij den Engelscöen commandant op aangedrongen den grooten bunker met kleine explosies te verwijderen, doch hierop werd geantwoord, dat dit niet mogelijk was. Wel werd hem tegelijkertijd medegedeeld, dat bin nenkort een nog grootere explosie zou geschieden, waarbij men zich in een straal van 1000 meter zal moe*en verwijderen. Het tijdstip van laatst genoemde ontploffing za! te zijner tijd worden bekend gemaakt. De dienst van openbare werken zal vóór de explosie van Woensdagavond da gebouwen, die aan zijn hoede zijn toevertrouwd, inspecteeren en na ie explosie de schade oonetnen, welke hierdoor is aangericht. Benoemd tot hulpaalmoezenier, ge lijkgesteld met den rang van kapitein, de weleerw. heer M. W. H. Martens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1