Hertog Willem Caspar Van het witte doek Twee burgemeesters twee meeningen Gemeenteraad van Noordwijk verliezen hun geduld HET EEUWFEEST VAN „DE TIJD" Witboek over de geldsaneering MAANDAG 1 JULI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Eerste Zomerconcert H.O.V. Bestrijding van den coloradokever SchilSpro Dieveggen in arrest Haring op komst Zilveren jubileum Tragisch ongeval Geslaagd BOLLENSTREEK Tarieven voor gas en electra niet verhoogd Harddraverij Lisse BEVERWIJK Wederom een plechtige Eerste H. Mis Feest bij de Hoogovens De installaties van het walsbedrijf terug Kinderuitzending naar het strand Afhalen schoenenbonnen VELSEN Oorlogsslachtoffers Schoenenbonnen te Castricum Inbraak te Castricum Wisseling van zender Nieuwe hoogleeraar Staatsloterij WAT BIEDT DE RADIO DINSDAG? „De blanke slavin" is een jeug dige en charmante Prangaise, die met een voornamen Turk trouwt en zich in zijn vaderland vestigt, waar het leven zeer ten achter Staat bij de moderne Westersche opvattingen op verschillend gebied, waar men o.a. ook nog den harem kent, in welke sfeer zij zich op den duur niet thuis voelt. Om dit the ma is een interessant verhaal ge vlochten, dat men kan zien in het Frans Halstheater. Slechts matige belangstelling voor dit. eerste Zomerconcert, waarop tevens voor de eerste maal sedert Eijn benoeming de dirigent Kees Kartvelt zou optreden. Een fraaie bloemenhulde in de Haarlemsche kleuren sierde den lessenaar. Het concert werd geopend met de ouver ture Cyrano van Joh. Wagenaar; het ging alles nog wel wat stroef en stijfjes, waarbij de klank nogal eens onevenwichtig was. Meer sfeer Wist Kees Hartvelt met het ensem ble te bereiken in de Marsyas-Suite Van Alphons Diepenbrock, waarin Gijs Beths op gevoelige wijze de obligaat-vioolpartij vertolkte. In de plaats van de door ziekte plotseling Verhinderde Maria de Jong trad Sftrs Bouter op met het Piano-con cert in C gr. (K.V. 415), een werk voor fijnproevers. Zij speelde het fraai van voordracht en toon, zeer beheerscht en uiterst muzikaal van opvatting, met een opvallend geestig Rondo. Een hartelijk applaus en bloemen beloonden haar voor haar kunstzinnig spel. Na de pauze ging Schubert's onvolprezen „Unvollen- dete", waarvan de warme melodiek ten zeerste trof. De samenwerking tasschen dirigent en orkest is na tuurlijk nog niet volgroeid, doch wü hebben goede verwachting. J. SCHEEPENS De directeur van den dienst van den Hout en de plantsoenen deelt mede, dat gebleken is. dat nog niet alle telers van aardappelen aan de verplichting tot het bespuiten van het aardappelgewas hebben vol daan. Met den meesten nadruk wordt er op gewezen, dat degenen, die hiervoor niet zelf kunnen zorg dra gen, hiervan alsnog binnen 3 dagen kennis moeten geven aan het bu reau van den dienst, Kleverlaan no. 9 (Gemeentekweekerij). Tegen hen, die aan dezen laatsten oproep geen gehoor geven, zal proces-ver baal worden opgemaakt, terwijl te vens de bespuiting op kosten van de nalatigen zal worden ten uitvoer gelegd. Morgen, Dinsdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaartenSchil t/m Spro. De politie te Heemstede heeft aangehouden de gezusters v. B., uit Haarlem, die na een langdurig ver hoor bekend hebben, geld uit een woning, waarvan de bewoners af wezig waren, te hebben gestolen Tevens bekenden zij in Amsterdam een tandem te hebben ontvreemd en deze te Haarlem voor f 75 te hebben verkocht bij een rijwielher steller. De gezusters v. B. zijn naar Amsterdam overgebracht. Een dezer dagen ls van IJmuiden een vloot van 120 loggers uitgeva ren. Binnen enkele dagen zal zij te- rugkeeren en naar men verwacht met een groote partij visch en haring Binnen 14 dagen zal de voorziening van haring zoodanig zijn, dat een leder in ruime mate van dit gerecht zal kunnen profiteeren. Het electrotechnische bureau Joh. G. Spruyt, Kampersingel 64, Haar-, lem, viert heden het 25-Jarig be staan. De firma mocht vele bloem stukken van relaties en collega's ont vangen. Bovendien ontving zij een zeer fraaie portefeuille van den Bond van Electro-Technici „Sint Anto- nius". Zaterdag is in Sint Joannes de Deo een tragisch ongeval gebeurd. Een tuinman, die een bad wilde ne men, kreeg tijdens het baden een toeval en verloor het bewustzijn. Een employé, die zag. dat het water op de gang stroomde, stelde een on derzoek in, waarna bleek, dat de tuinman reeds door verdrinking was omgekomen. Het ligt in de bedoeling van het comité voor ouden van dagen te Heemstede tusschen 10—15 Augus tus een boottocht voor de ouden van dagen te organiseeren. Aan het R. K. Lyceum voor Meis jes „Sancta Maria" zijn geslaagd voor eindexamen Gymnasium A de dames: W. E. Fibbe, te Haarlem; A C. M. Both, W. C. M. Breukels, A. M. L. Giesberger, te Heemstede: G M. M. Verdegaal te Sassenheim en M. L. Vervaat te Amsterdam. Voor eindexamen B de dames: E. J. M. van Dijck, M. Colders, W Colders, Haarlem; M. C. Olthoff te Heemstede; M. S. Huikeshoven, P. C Verduin te Bloemendaal; B. F. van de Laar te Overveen. Afgewezen: geen. Het examen wordt met twee can- didaten voortgezet. Feestelijke raadszitting te Hillegom In een buitengewone zitting van den gemeenteraad van Hillegom heeft de burgemeester, jhr. dr. O. van Nispen van Pannerden, in het bijzijn van enkele genoodigden een rede-gehouden n.a.v. het besluit der Alg. Ver. van Bloembollencultuur om haar zetel naar Hillegom over te brengen. Nadat spr. de voorge schiedenis geschetst had, verklaar de hij: de bloembollenbeuirs, bij' uitstek een handelsinstituut, zal nu worden geplaatst in het cen trum van den bloembollenhandel; dit is ten slotte van alle andere goed. en kwaadwillende franje ontdaan de volkomennatuur lijke en economisch voor het ge- heele vak volkomen verantwoorde beslissing, die door de Vereeniging is genomen. En al is men dit elders niet van meening, ik ge loof dat wij, die dagelijks temid den van het bloembollenvak en vakgenooten verkeeren, ons voor alsnog niet overmatig ongerust be hoeven te maken over het weinig helder verstand en economisch in zicht van de heeren bloemisten én over hun onnatuurlijke wegen (hier doelde de burgemeester ken nelijk op de verklaring van B. en W. van Haarlem red.) die zelf immers in zuiver vakbelang met groote meerderheid deze beslissing hebben genomen. Ons gemeente bestuur zal alles doen om het nieu we beursgebouw niet het sterf huis der Alg. Ver. te maken. De burgemeester wees daarna nog op de ongewone interventie die de goedkeuring in Den Haag bijna in gevaar had gebracht en roemde in dit verband den secretaris der ge meente, mr. Peek. Speciaal richtte spr. zich daarna tot de heeren Rijnveld, van Egmond en Staats, wien hij verzocht ook actief te blijven om een spoedige uitvoering der plannen te verzekeren. Gij kunt op mij rekenen, besloot de burgemeester, omdat ik overtuigd ben hiermede te dienen de ware belangen van dit „dorp", waarvan het mij echter een eer is de „dorpsburgemeester" te zijn. Enkele leden van den raad en gasten voerden hierna nog het woord. De raad van de gemeente Noord- wijk is in openbare zitting bijeen geweest. De loco-burgemeester, de heer mr. Punt, die de vergadering presideerde, deelde mede, dat er bericht was binnengekomen, dat de verordeningen op de straatbe lasting en op de vermakelijkheids belasting zijn goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. met de gemeente Leiden een contract aan te gaan voor de levering van gas, aanvaardde de raad na eenige discussie. Het volgende voorstel van B. en W. om, met het oog op de verhoo ging van den kolenprijs, de tarie ven voor het verbruik van gas en electriciteit te verhoogen, kon geen genade vinden in de oogen van den r&ad. De heer Van Bourgondiën drong er op aan, dat B. en W. zouden be vorderen, dat zoo spoedig mogelijk Huize „St. Jeroen" door de oor logspleegkinderen zal worden ont ruimd. De geëvacueerde ouden van dagen wachten op hun terugkeer naar Noordwijk. Deze kwestie is in behandeling, aldus mr. Punt, en alles zal worden gedaan om de ontruiming van dit pand, zoo be langrijk voor onze gemeente, te be vorderen. De heer J, Bus te Velsen-Noord heeft zijn 40-jarig jubileum ge vierd aan de Papierfabriek van Gelder oZnen. De harddraverijvereeniging „Lis- se en Omstreken" hield haar jaar vergadering in café-restaurant ,,de Witte Zwaan." De heer Driehuizen bracht het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat het batig saldo over 1945 bedroeg f 235.12, hetwelk gevoegd werd bij het saldo dat 1 Januari 1946 f 6851.80 bedroeg. Het aantal leden steeg in 1945 van 450 op 847, een toename van 397- De aftreden de bestuursleden C- Driehuizen, L- van Grieken en J. Tegelaar werden herbenoemd. In de vacature van den heer Th. F. van Rijn werd benoemd de heer J. S. Langeveld. Hét is een zeldzaam feit, dat St Agatha te Beverwijk twee weken achtereen een neomist aan het altaar ziet om zijn Plechtige Eerste H. Mis op te dragen. Na Pater Vermeulen was het Zondag de zoon van het hoofd van de R. K. Leerschool, pater W. Ruijpen, die het middelpunt was van een luisterrijke viering. Zaterdagmiddag werd de neomist, priester van de Orde van de Augus tijner Eremieten, plechtig ingehaald. Bij het H. Misoffer des Zondags werd de neomist geassisteerd door den deken P. J. Simons als presby- tei-assistens, terwijl confraters van zijn Orde de overige functies ver vulden. Kapelaan Jac. v. Pol was ceremoniarius. Het zangkoor voerde o. 1. v. diri gent S. Schelvis de Missa Regina Martyrum van Dom L. Refice uit. Een oudere confrater van den neo mist hield de feestpredikatie. In de pastorie was des middags een drukbezochte receptie. Een plechtig Lof met Te Deum besloot dit parochiefeest. Hedenmorgen hingen bij de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfa brieken de vlaggen uit. De harmo niekapel van de personeelsveree- niging stond opgesteld bij de bin nenhaven, waar ook ir. A. Ingen Housz, voorzitter van de directie met de andere direcieleden aan wezig was, om feestelijk den terug keer te vieren van de in Duitsch- land teruggevonden installaties van 't Walsbedrijf, die in 1943 ge stolen werden. Deze installaties vertegenwoordigen een waarde van tien millioen gulden. De terugkeer van dit vitale deel van het bedrijf, beteekent een mijl paal in de geschiedenis van de Ne- öerlandsche industrie, omdat nu weer spoedig de fabricage van de voor den scheepsbouw en andere be drijven benoodigde groote stalen platen ter hand kan worden ge nomen- Vandaag is de uitzending van kinderen vanwege den Kath. Bond voor het Gezin naar het strand be gonnen. In aanmerking komen de kinderen, die op doktersvoorschrift vrij van school hebben. Öok kinde ren, die nog niet den leerplichtigen leeftijd bereikt hebben, kunnen van deze gelegenheid gebruik maken, mits zij zichzelf kunnen helpen. De bussen vertrekken lederen morgen te 8 uur vanaf het Oude Raadhuis van Wijk aan Duin. De uitzending geschiedt van Maandag tot en met Vrijdag gedurende de maanden Juli en Augustas. Zij die voor een schoenenbon in aanmerking komen, kunnen 1, 2 en 3 Juli terecht in het distribu tiekantoor Kees Delfsweg 1, van 9—12 en 14—15.30 uur. Te Heemskerk is de uitreiking Donderdag 4 Juli, kantoor Maere- laan van 9—12.30 en 13.3015.30 Op een vergadering in „Concordia" te Velsen-Noord is tot uiting geko men, dat onder de zeer talrijke en zwaar getroffen oorlogsslachtoffers groote ontstemming heerscht over de wijze, waarop zij geholpen worden. Practisch zijn al hun verzoeken om vergoeding of hulp anderszins, onbe antwoord gebleven. Er is nu een commissie gevormd, bestaande uit de heeren L. Harsveld, H. Renooy, G 'Ruijzenaars, die zich bijzonder met deze lastige kwestie heeft be- Ze vielen er bij neer in een boschrijke streek waar het rook naar lava en zwavel, vlak bij den Vesuvius, die op rustige wijze aan het vuurspuwen was. Dat was van één kant wel zoo gemakkelijk want de omgeving stond gedurig in zaehten gloed, maar van den anderen kant hielden de lijf- wachters hun hart vast. „D'r kan toch niks gebeuren, meneer," vroeg hun aanvoerder aan Toscanini. „Wat doet dat ertoe," sprak Toscanim met luide stem, „een mensch sterft als het zijn tijd is. Wij Italianen zijn menschen. Wij sterven ook. Jullie Nederlanders hebben geen vulkanen. Des te interessanter is het. wanneer je kan zeggen: „De Vesuvius heeft mij omgebracht." „Maar je kan het niet navertellen," zei de schildwacht. Toen begon Vinkolini zachtjes te neuriën. „O bella mia Napoli," neu riede Vinkolini en dat klonk prachtig in den gloed van den Vesuvius en den maneschijn, die. dat vergaten we zoowaar te vermelden, er nog een feeëriek schepje opdeed. „Laat ie zijn mond houden," fluisterde hertog Willem Caspar tegen Toscanini, „als hij eenmaal begint is er geen houden meer aan en dan gaat hij hoe langer hoe harder. We loopen zoo veel te veel in het oog. Misschien loert hier al het gevaar dat boven mjjn hoofd hangt." Toscanini zou juist die boodschap overbrengen, toen ze niet veraf zacht gemompel van stemmen hoorden en daarop een ge- smoorden kreet. Wit van schrik vlogen alle lijfwachters overeind. (Vervolg van pagina 1) Om twee uur des middags volgde een plechtige zitting in het Amstel- hotel. Onde de eeregasten, die zich dezen middag in de met vele fraaie bloemstukken versierde zaal hadden verzameld, bevonden zich onder meer Z. H. Exc. Mgr. J. F. Huibers, Bisschop van Haarlem, en dr. Bee- kjnkamp, die de Nederlandsche re- leering vertegenwoordigde; voorts waren hier aanwezig de directeur en hoofdredacteur van „De Tijd", de heeren J. J. W. Boerrigter en P. A. Kerstens, de leden van het college van commissarissen, de heeren A. P. F. Duynstee, mr. G. C. J. D. Kropman, mr. H. J. M. Loeff, mr. Aug. Povel, prof. dr. F. Rutten en mr. dr. P. J. Witteman, de heeren J. W. Lucas en C. P. Ooms, aandeelhouders van '„De Tijd", di recteuren en hoofdredacteuren van verschillende Nederlandsche dagbla den en weekbladen, vertegenwoor digers van talrijke katholieke orga nisaties en vele andere genoodig den. De bijeenkomst werd geopend door den president-commissaris van „De Tijd" mr. A. P. F. Duynstee. Z. Hoogw. Exc. Mgr. J. P. Hui bers, vervolgens het woord verkrtj- gend, zeide er zich oprecht ln te verheugen, op dit oogenblik in de gelegenheid te zijn aan. directie, re dactie en overig personeel van „De Tijd" werkelijk te kunnen getuigen, hoeveel bewondering hij koestert voor wat zij met vereende krachten hebben gedaan voor ons Katho lieke volk en voor Nederland. Mgr. verklaarde niet alleen uiting te ge ven aan zijn persoonlijke sympa thie, maar te spreken namens heel het Episcopaat. „De Tijd", vervolgde Mgr., is geen abstractie, maar de gemeenschap van allen, die hun ar beid aan dit blad gegeven hebben en nog geven. Mgr. deelde dan mede, dat Z.H. de Paus eenige onder scheidingen verleend had. De direc teur, de heer J. J, W. Boerrigter, en de sinds kort afgetreden hoofd redacteur mr. L. G. A. Schlichting zijn benoemd tot Ridder in de Orde van den H. Gregorius den Groote. De heer A. G. G. Kroon, procuratie houder, wiens veertigjarig jubileum thans tevens gevierd werd, werd be noemd tot Ridder 'in de Orde van den H. Sylvester. De heeren J. van Hateren en H. Humme, belden ma chine-zetters, kregen resp. het gou den eere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" en de gouden eere-me- daiüe „Bene Merenti". Dr. Beekenkamp sprak dan een gelukwensch namens de regeering. Vervolgens hield de heer L. J. Ro gier een herdenkingsrede, waarna prof. mr. P. J. M. Aalberse nog het woord voerde. Een avond in deh Stadsschouw burg, voor alle werkers van „De Tijd", vormde het slot van de her denking van het honderdjarig be staan van de krant. moeid ten voordeele van alle gedu peerden. Besloten werd in Velsen tot op lichting van een stichting tot be hartiging van de belangen van oor logsslachtoffers over te gaan. Spontaan gaven zich 104 leden op Het bestuur, bestaandë uit de com missie-leden, werd uitgebreid met de heeren H. v. Diggelen, H. Hamers, K. Mollenvanger. De heer H. Hamers werd benoemd tot afgevaardigde in de commissie voor wederopbouw Id de gemeente Velsen. Te Castricum zal de uitreiking van schoenenbonnen, waarvan het laatste nummer van de stamkaart op no. 1 eindigt, geschieden Woens dag 3 Juli van 9—12 uur voor let ters A—K, van 2—3.30 uur L—Z. 1 Bij den juwelier-goudsmid Mienis in de Dorpsstraat te Castricum hebben ongenoode gasten door in braak de aanwezige zilveren er. gouden voorwerpen uit de étalage ontvreemd. De politie stelt een uit gebreid onderzoek in. De minister van Financiën heeft aan de Staten-Generaal aangeboden een witboek betreffende de maat regelen tot zuivering van het geld wezen ln Nederland. In dit witboek legt de minister van Financiën openbare verantwoording af omtrent de door hem getroffen geldzuive- ringsmaatregelen. Bovendien is plaats Ingeruimd voor de maatre gelen, die tijdens de oorlogsjaren werden uitgevaardigd en voor de in verband met de monetaire sanee ring gemaakte studies en plannen. Tot besluit werden eenige opmer kingen gemaakt over de tot dus verre door de geldzutvering bereik te resultaten, de hiertoe gebrachte offers, den huidigen stand van de monetaire saneering en de ter zake bestaande vooruitzichten. finnenkort is het witboek bij de suitgeverij verkrijgbaar. Met ingang van heden hebben de Nederlandsche omroepvereenigingen, van zender verwisseld. De K.R.O. en de r.C'.R.V. zullen nu over Hilversum I (301.5 M.) zenden en de V.A.R.A. en A.V.R.O. over Hllverum II (415.5 M.). Het schema van de nieuwsbe richten blijft op dezelfde zenders ge handhaafd. Prof. dr. A. Schellekens O.P. is be noemd tot hoogleeraar ln de moraal theologie aan dé R. K. Universiteit van Nijmegen als opvolger van ma gister dr. B. iKors O. F. f 5000.— 5309; f2000 3863; f 1000.— 8616, 2843 en 15235; f400.— 10816, 9613: 1200.— 7557, 2514 en 2143; f100.— 12799, 14184. 15188, 7503, 16304, 13779, 12985, 2005. Hedenmorgen vroeg is uit de Wll- helmlnahaven te Schiedam het zeil- jachtje „De Alk'' vertrokken voor een reis om de wereld. De uitslagen van de verkiezingen voor de constltutioneele vergadering in de geheele Amerikaansche zone in Duitschland lulden: christelijk-so- ciale unie 2.614.985, socialisten 1.815.665, communisten 405.579, de mocratische volkspartij 386.057. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Hoogmis. 8.30 Zonnebloem. 9.30 Gram. 9-45 Voordr. 10.05 Zang. 10.45 Voordracht. 11.00 Gram. 11.3C Lezing. 11.45 Familieber. 12.00 Angelus. 12.05 Piano. 12.25 Zonne wijzer. 12.30 Lunchconcert. 13 00 Nieuws. 13.15 Progr.-overz. 13.45 Lezing. 14.00 Lezing. 14.30 Gram. 15.00 Vrouw. 16.00 Zonnebloem. 16.30 Causerie. 16.45 Kamermuziek. 17.30 Rijk Overzee. 18.00 Muziek. 18.15 Lezing. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.30 Jongeren. 19.45 Departement. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.08 Zangspel. 21.00 Koempoelan. 21.15 Lange Deining. 22.00 Nieuws. 22.15 Avondgebed. 22.30 Gram. 22.45 Filmkwartier door A. v. Domburg. 23.00 Gram. HILVERSUM II - 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Morgenw. Sk30 Waterst. 9.50 Gram. 10.30 Vrouw. 10.36 Orgel. 11.15 Voor dracht. 11.30 Ensemble Jetty Can tor. 12.15 Gram. 12.30 Platteland. 12.40 De Papavers. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest Malando. 14.00 Naald en schaar. 14.20 Kamermuziek 15.00 Vrouwen. 15.15 Cabaret. 15.30 Kamerorkest. 16.30 Kindertijd. 16 45 Gram. 17.30 Ensemble Bandi Ba- logh. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.30 Lezing. 19.00 Java. 1915 Eere schuld en Dankbaarheid. 19 30 César Franck. 20.00 Nieuws. 20 05 Causerie. 20.15 Dinsdagavondtrein 22.00 Reportage. 22.15 Bult. overz. 22.30 Gram. 23.00 Nieuws. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2