Dr. BEEL VORMT NIEUW KABINET Team zonder kracht Zes nieuwe bewindslieden doen hun intrede Sjahrir over zijn ontvoering Molotovgaataccoord met plan-Bidault Tot hoofd en hart SCHERMERHORN Regeeringsverklaring Het weer 69ste JAARGANG No. 23584 o DINSDAG 2 JULI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Internationalisatie van Triest voor 10 jaar De taal getuigt,v.an het ge moed. Al wat in de ziel woelt, vloeit over de tong weg. Waar het hart vol van ^is, loopt de mond van over^ Commissaris-generaal voor Nederl.-Indië? DE WIJZIGING IN DE DEPARTEMENTEN Binnenkort ministerie van Marine BUITENGEWESTEN ONDER NED. OPPERBEVEL? Stap in overeenstemming met MaMno-conferentie Voor het eerst sedert honderden jaren werd in Engeland een bur gemeester in het openbaar tot ridder geslagenDit geschiedde tijdens het bezoek van den En gelschen koning aan Edinburgh, toen de burgemeester, John I. Falconertraditiegetrouw de sleutels der Schotsche hoofdstgd aan den vorst overhandigde NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BATAVIA, 2 Juli (ANP-Aneta). In een beschrijving van zijn ontvoe ring heeft Sjahrir verklaard, dat da namen van de schuldigen bekend zijn, doch dat deze niet zullen wor den gepubliceerd, omdat de politie de zaak nog onderzoekt. De ontvoe ring zelf werd verricht door jonge soldaten, behoorend tot een groep, ,,dle voor, tijdens en na den oorlog slechts gedacht heeft aan eigen winstbejag," aldus verklaarde hij. SJahrlr's voUedig dossier be treffende de onderhandelingen met dr. Van Mook is tijdens de ontvoering gestolen en tot dus ver is er nog geen spoor van ge vonden. Morgen zal Sjahrir naar het bin nenland terugkeeren om „het nemen van scherpe maatregelen tegen da extremisten" te bespreken. Sjahrir zeide: „Ik ben zeer inge nomen met de vejrklarrng van Van Mook. Wij hebben elkaar leeren waardeereri." Sjahrir is 70 kilometer buiten Solo in het bergland vastgehouden. Da jongelieden, die hem hadden gevan gen genomen, verzetten zich niet tegen zijn invrijheidstelling, toen zij hem tenslotte hadden herkend. In verband hiermede verklaarde Sjahrir, dat zoowel Tan Malaka ala Soebardjo, voor hij werd ontvoerd, buiten zijn voorkennis in vrijheid waren gesteld. Molotof is accoord gegaan met do voorstellen van Bidault over een tien jarige internationaliseering van Triest onder gemengd toezicht als basis voof verdere onderhandelingen, zij het datt voorzien van een Russisch amende ment. Besloten werd de kwestie ver der te bestudeeren en er Dinsdagmid dag om twee uur verder over te be raadslagen. De Italiaansche koloniën, de Vredes conferentie en Duitschland staan neg steeds op de agenda. De Gasperi, pre mier van Italië heeft verzocht, ge hoord te worden, voordat een besluit over Triëst wordt genomen. Het voor stel van Bidault heeft in Italiaansche kringen veel verbittering veroorzaakt. De Tsjechoslowaaksche afgevaardig de Jan Masaryk hééft de Hongaarscha regeering bij de vier ministers be schuldigd van weigering om de af spraak over de uitwisseling van Tsje chen en Hongaren na té komen. Byrnes ontving vandaag generaal Lucius Clay, plaatsvervangend be stuurder van de Amerikaansche be zettingszone en diens politieken advi seur Robert Murphy, teneinde hen ta raadplegen voor het begin der bespre kingen over Duitschland. Ook de Grieksche premier Tsaldarls werd door Byrnes ontvangen De^e bracht Griekschen dank voor de be slissing over den dodecanessos over en verduidelijkte het Grieksche stand punt over economische problemen» waarvoor Tsaldaris zich vermoedelijk naar de Ver. Staten zal begeven. Zoo is dan eindelijk de katho lieke formateur dr. Beel na vijf weken van ingespannen arbeid er in geslaagd een ka binet samen te stellen, dat beant woordt aan de hem door H. M. de Koningin gegeven opdracht: de vor ming van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van de Tweede Kamer te genieten. De vijf weken, weike dr. Beel noodig gehad heeft om deze opdracht uit te voe" ren, bewijzen, dat de formateur niet alleen uiterst degelijk en voorzich tig is te werk gegaan. maar ook. dat hij vele moeilijkheden heeft moeten overwinnen om dit team te kunnen samenstellen, dat, gelij kelijk verdeeld;, vijf vertegenwoor digers van de Katholieke Volkspartij en vijf vertegenwoordigers vaij de Partij van den Arbeid telt. Van het begin af aan is het dui delijk geweest dat dr. Beel op een R'oomsch-roode coalitie aanstuurde Wel heeft hij, naar wij uit het ver loop der onderhandelingen meenen te mogen opmaken, ook andere mo gelijkheden en combinaties niet ge heel willen uitsluiten, maar zijn eerste doel heeft hij toch geen oogen- blik uit het oog verloren. Dat hii aanvankelijk op groote moeilijkheden zou stuiten om de Partij van den Arbeid voor zijn program 'te winnen, was te verwachten; dat in de Partij van den Arbeid heftige discussies gevoerd zijn over de kwestie al of niet in de oppositie, waarvoor de uiterste linkervleugel nogal voelde, behoefde eveneens niet te verwon deren. De spanningen zijn duidelijk genoeg naar buiten getreden na het échec, dat de Partij van den Arbeid, bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, had geleden. De leidende politici van de Partij van den Arbeid bleken eohter voldoende realistischen kijk op de verhoudingen te hebben om te be grijpen. dat het nu eenmaal onmoge lijk was de eerste vlooi te blijven spelen. De voorzitter van de Kamer fractie van de Partij van den Ar beid, mr. v. d. Goes van Natcrs. had het zelf vóór de verkiezingen vrij openhartig gezegd: wie de min ste vinst behaalt, zal het meeste moeten rekenen met het program van den ander." Dit is geschied en de Partij van den Arbeid, welke aan vankelijk,. nog onwennig de tweede plaats iri te moeten 'nemen, zeer hooge eischen stelde, zoo bijvoorbeeld dat. Schermerhorn opnieuw premier behoorde te worden, heeft haar wen- schen moeten matigen. Berst toén was er een basis waarop samenwer king mogelijk was. Beide partijen hebben immers een vooruitstrevend program, dat op vele punten paral lel loopt. Voor de katholieken was het zaak zich af te vragen, op welke wijze zij den nieuwen koers het meest in christelijke richting kon den. stuwen, zonder evenwel de oogen ?e. ,sll.'i,ten voor hun verantwoorde lijkheid voor andere bevolkings groepen. De katholieke politici had den wel degelijk de consequenties te overwegen, welke zouden voort- v vloeien uit de uitsluiting van het socialistische volksdeel uit de re geering, waardoor het met de com munisten in de oppositie zou wor den gedrongen. Het was bekend, dat de opvattin gen van Dr. Beel inderdaad in de richting gingen te streven naar een goede samenwerking met - de Partij ?6? Arbeid. Zijn standpunt was, dat het eerste eisch is, dat wij een sterke progressieve politiek voeren, omdat wij ander3 onzen tijd zouden missen en onze roeping als' Christe nen niet zouden kunnen volbren gen. Op Dr. Beel's program hebben katholieken en de Partij van den Arbeid elkaar ten slotte gevonden en is dit tweede kabinet na de bevrij ding dan ook tot stand gekomen. Bil de bestudeering van de mi- nisterlijst valt het in de eerste plaats op, da.t de heeren Scher merhorn en Logemann niet meer in het nieuwe kabinet zijn op genomen en Ir Vos verhuisd is vaa het ministerie van Handel en Nij verheid naar Verkeer. Het was op dit driemanschap van de Partij van den Arbeid in het vorig kabinet, dat zich de meeste critiek gericht heeft-, omdat hun politiek volkomen was dood geloopen. Schermerhom en Logemann wat Iïidië betreft, en Vos met z;jn bedrijfsorganisatie. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad eer de Partij van den Arbeid de heeren Schermerhorn en Logemann losliet. Tot op het laatste moment heeft men getracht Scher merhorn in het nieuwe kabinet te doen opnemen en al is dit dan ook niet gelukt, als Juist is. wat Ass. Press bericht, dat men overweegt den vorigen premier tot commissaris- generaal van Ned.-Indië te benoe men, heeft men toch zijn zin, mis schien zelfs meer- dan dat. Wij zou den het zeer betreuren, indien Dr. Beel in deze voor den druk van de Partij van den Arbeid enmis schien ook van Engelsche zijde wij herinneren nog eens aan de merkwaardige verklaring van den Engelschen minister van Staat, Noel Baker zou zijn gezwicht. Niemand zal op het oogenbllk den nieuwen minister voor Overzeesche gebiedsdeelen, Mr. Jonkman, om zijn taak. benijden. Juist de gebeurtenissen der laatste dagen hebben de wereld la ten zien, welk een wanorde en ge, zagsloosheid er in Indië heerschen. De ontvoering van Sjahrir c.s. en zijn bevrijding, hetgeen wonderlijk samenviel met het optreden van den collaborateur Soekairno, den presi dent van de „republiek", die thans alle macht aan zich getrokken heeft, is wel het duidelijkste bewijs van den chaotischen toestand, welke er momenteel heerscht. Dat het voor onze regeering een schier bovenmen- schelijke taak zal zijn .hier in korten tijd eenige orde te scheppen en het gezag te doen terugkeeren, zal nie mand durven te ontkennen. Maar wil er iets bereikt worden, dan is een homogeen optreden vati ons kabinet noödig. En wel in het bij zonder van de ministers van Over zeesche Gebiedsdeelen, Buitenland- sche Zaken en den vertegenwoordiger bij de U.N.O. en Veiligheidsraad. Wij zullen moeten afwachten of- hier een politiek van goede samenwerking mogelijk zal zijn. Wanneer 'n Scher merhorn bijv. als commissaris-gene raal (wat is men toch vindingrijk in het scheppen van belangrijke func ties!) hier tusschendoor sook weer een eigen Indië-politiek gaat voe ren, zal dit de samenwerking o.i. zeker niet bevorderen. Het „Vrije Volk" schrijft, dat de figuur van commissaris-generaal in Indië niet nieuw is. Dat is luist. In 1816 waren er zelfs drie (nog een kans voor Logemann?), die de lei ding overnamen na het inter regnum van de Engelschen -van de nogal tegenstrevende Britten Raffles en Fendall. Deze commissa rissen-generaal bleken echter tegen de Engelschen opgewassen Wanneer wij ons oordeel over dit nieuwe kabinet moeten uitspreken, dan ls dit niet vrij van een zekere teleurstelling. Weliswaar heeft -Dr. Beel aan de hem verstrekte opdracht in letterlijken zinvoldaan, zoodat hi1 or> een behoorlijke meerderheid in de Kamer zal kunnen steunen, het ge mis der aanwezigheid van andere oartilen dan K.V.P. en P v. d. A. heeft de basis van dit kabinet niet zoo breed gemaakt als de uitspraak Van links naar rechts, bovenste rij: dr. J. L. M. Beel, minister-president, Einnenlandsche Zaken; prof. mr. P. Lieftinck, Financiën; W. Drees, Sociale Zaken; ir. H. Vos, Verkeer en Scheepvaart; mr. J. R. Jonk man, Overz. Gebiedsdeelen; mr. W. C. G. H. ba ron Van Boetzelaer van Oosterhout, Buitenlandsche JCaken; onderste rij va/i links naar rechts: mr. J. li, van Maarseveen, Justitie; dr. G. W. M. Huysmans, Handel en Nijverheid; dr. J. J. Gielen, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; It. kolonel A. H. J. L. Fiévez, Oorlog en ad interim Marine; ir. J. A. Rin gers, Openbare .Werken en Wederopbouw: S. L. Mansholt, Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning; mr. E. N. van Kleffens, minister zonder portef. H. M. de Koningin heeft heden het K. B. geteekend volgens hetwelk het nieuwe kabinet is samengesteld als volgt: Minister-president en minister van Einnenlandsche Zaken: dr. L. J. M. Beel. Buitenlandache Zken: mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, hoofd van de directie politieke zaken van het departement van Buitenlandsche token. Justitie: mr. J. H. van Maarseveen, lid van de Tweede Kamer der Staten - Generaal. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: dr. Jos. Gielen, hoofd inspecteur van het lager onderwijs te Nijmegen. Financiën: prof. mr. P. Lieftinck. Oorlog en Marine a-i.: ïuitenant-kolonei A. H. J. L. Fievez, chef van bureau II van het militaire kabinet van den minister van Oorlog. Openbare werken en Wederopbouw: dr. mr. J. A. Ringers. Verkeer: ir. H. Vos. Economische Zaken: dr. G. W. M. Iïuysmans, directeur van de maatschappij tot financiering van het Nationaal Herstel. Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening: S. L. Mansholt. Sociale Zaken: W. Drees. Overzeesche Gebiedsdeelen: mr. J. A. Jcnkman, oud-voorzitter van den Volksraad. Minister zonder portefeuille: mr. E. N. van Kleffens. De beëediging geschiedt morgen in paleis Soestdjjk om II uur. Van gezaghebbende zjjile verneemt Associated Press, dat de nieuwe Ne- derlandsche regeering zich in haar zitting van Woensdagochtend zal be zig houden met het scheppen van de functie van commissaris-generaal van Ned.-Indië. Dit is een niet bui tengewone macht bekïeede bestuurder van Ned.-Indië, die boven de eigen lijke regeering aldaar- voor het oogenbllk dus boven Luitenant-Gou verneur-Generaal dr. H. van Mook geplaatst zal zijn. Sinds 1855 is voor de nitvoelng van dezen maatregel een bijzondere wet nóodlg. Van dezelfde zijde werd Associated Press verzekerd, dat het bericht, vol gens hetwelk prof. Schermerhorn voor de nieuwe functie in aanmerking zou komen, gegrond geacht kan worden. De Tweede Kamer zal Vrijdag 5 Juli bijeenkomen. Het ligt in de be doeling van den minister-president, dr. Beel, dan een regeeringjsvarkla- ring af te leggen. Over deze verkla ring zal de Kamer discussieeren Dinsdag 9 en Woensdag 10 Juli. Zooals uit de lijst van nieuwe ministers blijkt, is het dperatement van Algemeene Oorlogvoering opge-, heven, evenals het departement van Scheepvaart. De economische aspec ten van de scheepvaart zullen ko men te ressorteeren onder het de partement van Economische Zaken, terwijl het zuivere verkeerselement zal vqllen onder het door minister Vos te beheeren departement van Verkeer, waarvan de „Energie" wordt ondergebracht hij Economische Za ken, waartoe oók het mijnbedrijf zal behooren, Het beheer over fiet departement van Marine zal ijdelljk worden waar genomen door dén miniser van Oor log. Het ligt in de bedoeling, dat zeer binneiïkort zal worden overge gaan tót de benoeming van een minister van Marine. Verwachting tot Woensdag, avond Zwakke tot matigen wind. aan vankelijk nog uif Zuid-Oostelijke richting, later oinloopenp naar liet Zuid-Westen. on vele plaat sen onweersbuien. Daarna koeler. Zon onder 21.03, maan 9.27 0.02. zon op 4.25. Het A.N.P. verneemt uit be trouwbare bron, dat tussclien Nederlanders en Engelschen be sprekingen gevoerd worden, die ten doel hebben een groot ge deelte van de buitengewesten van Ned.-Indië aan het geallieerd opperbevel te onttrekken. Deze stap zou ln overeenstemming zijn met de Mallno-conferentie, die in het midden van deze maand begint. De gebieden zullen aan het Nederlandsche opperbevel worden teruggegeven. der kiezers had mogen doen ver onderstellen. Het is niet onmogelijk, dat bij de zware taak, welke op het nieuwe ka binet rust, dit reeds spoedig zal blij ken. Noemen wij slechts enkele kwesties, welke dit' kabinet zal moe ten behandelen: de a.s. Rijksconfe rentie, de grondwetsherziening en het Duitsche vraagstuk. Van dit tweede kabinet na de be vrijding wordt een krachtproef ge vraagd, welke misschien bovenmen- schelilk zal blijken te zijn. Is het wonder, dat wij vreezen met groote vreeze.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1