Historische dag voor de Nederlandsche industrie Levensbijzonderheden der nieuwe bewindslieden Bikini-show „zeer geslaagd Brug in Alphen aan den Rijn bezweken BIKINI NEW YORK De ongeldig verklaarde K.V.P.-lijst Het grootste object dat uit Daitschland terugkeerde Geiten op de gevechtstorens stonden nog rustig hooi te eten Koolhoven overleden DINSDAG 2 JULI 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht Ongeregeldheden in Triest Scheepvaartverkeer moest worden stopgezet - S Machines van het Walsbedrijfvan de Hoogovens te IJmuiden komen terug. De ontvangst op de kade; op den achtergrond het Walsbedrijf Oost „Piel Hein" naar Batavia Brutale roofoverval 11 i -I. Klaar voor de atoombomproef. Bovenstaande per radio overge brachte foto toont 'major Wood- row Swancutt in de cabine van „Dave's Dream", het vliegende superfort, dat de atoombom naar het doel vervoerde, kort voor den start van het eiland Kwajaleïn naar Bikini. Voetbalprogramma De atoombom die men op een vloot bij het eiland Bikini heeft geworpen, heeft niet voldaan aan- de hoog opge voerde verwachtingen. Het projec tiel heeft aanzienlijke schade aan gericht, aanzienlijker dan welke vroegere bom ook veroorzaakte, zeker. Maar het had niet de alles- vernielende kracht van de bom die indertijd Nagasaki verwoestte. Zou men dan toch de beteekenis van het atoomwapen voor de mo derne oorlogvoering hebben over schat? Ongetwijfeld Is zulk een conclusie misplaatst na slechts deze eene „mislukking", die voorafge gaan werd door „gelukte" proeven als in den oorlog tegen Japan op Hirosjima en Nagasaki werden uit gevoerd. Toch zal de bom van Bi kini niet nalaten, eenige opluchting te veroorzaken in de vergadering der Atoomcommissie te New York, waar de bezitters van het atoom geheim het opnemen tegen Rusland dat in het geheim wenscht te dee- len, maar er dan ook naar eigen goedvinden gebruik van wil maken. Zal na Bikini het bezit van het atoomwapen den grooten mogend heden nog zoo belangrijk voorko men, dat zij er een diplomatiek con flict voor zullen riskeeren? De bom van Bikini is een sisser gebleken.militaire bluf" noemde het Parijsche blad „Résistance" de geheele geschiedenis. Men kan van meening verschillen over de vraag of de Vereenigde Staten met op zet dan wel per ongeluk de uitwer king, die met groot vertoon was aangekondigd, klein hebben doen zijn; zulk verschil van meening be rust op onbewezen gissingen. Dui delijk is echter, dat de „devaluatie" van de atoombom een bijdrage kan zijn tot het kalmeeren der politieke gemoederen, waar de wereldvrede voorloopig slechts baat bij kan vin den. Onderschatten mag men het nieu we wapen naar aanleiding van de pas genomen proef ook niet. Geen bom heeft tot nu toe een schip vernield of beschadigd zonder het te treffen, laat staan een aahtal schepen onbruikbaar gemaakt. Slechts is de uitwerking van het projectiel van Bikini te meten in maten die ook voor vroegere pro jectielen bruikbaar waren, en toont zij een nieuwen omvang, niet een nieuwe klasse van verwoesting. np t Zeven Amerikaansche en twee Britsche militairen zijn Maan dag bij een handgranaataanslag in de pro-Yougo-Slavische wijk van Triest gewond. Dit gebeur de bij de ongeregeldheden wel ke de laatste dagen de stad in groote onrust houden. In de avonduren kwam het tot een botsing tusschen 800 anti-com munistische Italianen en ongeveer 3000 Yougo-Slaven, die voor het gebouw van het communistische blad „II Lavocatoro" op de avond editie wachtten. De Italianen maak ten zich van de exemplaren van de krant meester en verbrandden ze. Bij een tegenaanval van de Yougo-Slaven werden verscheidene personen gewond. Maandagavond arriveerden er 100 man Britsche troepen als verster king in de stad. Maandagmiddag is de klap- brug over den Ouden Rijn in het centrum der gemeente Al- phen aan den Rijn gedeeltelijk bezweken. Bij het passeeren van een zwaar geladen vrachtauto zakte het brugdek ineen. Geluk kig konden de kettingen het brugdek nog houden, zoódat de chauffeur nog juist aan een groot gevaar wist te ontsnappen en den overkanj; kon bereiken. Het drukke scheepvaartverkeer door den Ouden Rijn, welke eeh vaai'weg Amsterdam— vo™t. moest echter on- de bniv r,^t0r stopgezet!^ daar elhSf Sl meeü kon worden op- lelifk rin? 1 KWordt nu zooveel mo- Öl'00' et Aarkanaal geleid. Ook het chukke verkeer te land on- ïan eeu en ander zeer veel hinder, daar auto's thans slechts via Zwammerdam en Koudekerk den Ouden Rijn kunnen passeeren. In verband met de moeilijkheden de door Gedeputeerde Staten eanrtirtf! „?nci ongeldig verklaarde raarkvmï8voor de gemeente- der K.V.P. te Nijme- zfidé in Dm V"1, dat van officieele Haag de noodige stap pen zijn gedaan om te trachten moeilijkheden uit den weg te ruL men. Andere politieke groepeeringen welke direct betrokken zijn bij de gemeenteraadsverkiezing, bemoeien zich eveneens met dit vraagstuk. Zij voerden besprekingen voor een goede regeling. Wij vernamen voorts, dat veel zal afhangen van de houding der poli tieke partijen ln plaatsen als Deven- k v0dZ" waar andere partijen dan de verkeeren11 dezelfde moeilijkheden In een besloten bijeenkomst zou de Partij van den Arbeid te Nijme gen. de kwestie besproken hebben. Een kleine vloot van rijk gepa- vciseerde schepen verliet gister morgen Amsterdam in de richting IJmuiden. Deze schepen, Rijnaken van het zwaarste formaat, waren met hun bemanningen door het Commissariaat Generaal, het C.G. R., in Duitschland teruggevonden. Hun kostbare lading bestond uit niet minder dan 6500 ton machine rieën van Walserij West, in 1943 door de Duitschers bij de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken geroofd. Voorafgegaan door een snelle motorboot van de K.M. oorlogs buit zooals de bemanning vertel de waarop zich de officieren van hef C.G.R. bevonden, die voor den terugkeer van deze installa ties hadden zorggedragen, bereikte de vloot de binnenhaven van het Hoogovenbedrijf, waar tegenover de walsbedrijven alles in gereed heid was voor de plechtige ont vangst. Kolonel ir. L. F. Otto, leider van de C.G.R., sprak een kort woord, waarin hij zijn vreugde uitsprak over het feit, dat walserij West, waaraan hij als ingenieur zelf had medegewerkt, weer tot het groote Hoogovenbedrijf terugkeert. Dit is het grootste object, dat door het C.G.R. in één stuk naar Neder land is teruggebracht. Directeur ir. A. H. Ingen Housz begon met te wijzen op den langen moeilijken weg, die afgelegd moest worden voor het zoover kwam als het nu is. Er is ontzet tend veel moeite voor noodig ge weest om het zoover te krijgen. Toen men wist, waar de machine rieën in Duitschland waren, heeft men alle mogelijke instanties moe ten aanklampen en heeft men de hoogste Amerikaansche en Engel- scbe autoriteiten op bezodk, gehad. Allen vonden het noodzakelijk, dat walserij West terugkeerde. Doch negen maanden zijn er overheen gegaan, voor het zoover was en ook nu zijn nog tal van .formali teiten te vervullen. Na de woorden van den directeur waren de schepen intusschen aan den wal gemeerd. De harmonie kapel van de Personeelsvereeniging speelde plechtig het Wilhelmus, terwijl de vlag omhoog ging. Bij deze plechtigheid waren buiten de directieleden en hun dames o.a. ook aanwezig de heeren luitenant B. de Heer en Civil Officer J. v. d. Woude, die met kolonel ir. L. P. Otto, het leeuwenaandeel hadden in het terugbrengen van walserij West. In het geheel bedraagt het aantal machines 16.000 ton. Acht- Na een verblijf - van twee maanden in de Australische wateren is de Ne derlandsche torpedojager „Piet Hein" uit Brisbane naar Batavia vertrokken Gisterennacht omstreeks 4 uur hebben 4 personen den 30-jarigen paardenkoopman V. uit Rotterdam, toen hij op den hóek van den Schie- damschen Singel en de Witte de With- straat liep, aangehouden. Zij som meerden hem zijn persoonsbewijs te toonen, grepen hem vérvolgens vast, en slaagden er .in, na een worsteling V. te berooven van 'zijn portefeuille met- f 5600. Alvorens hulp kon op dagen, waren de roövers verdwenen m een militairen personenauto, welke in de buurt stond. tien schepen zijn Lobith gepas seerd, alsmede 49 wagons. De nu aangekomen schegen vormen dus slechts een deel van het geheèl. In feestelijlcen optocht, waar bij de arbeiders hun liefde voor het bedrijf demonstreer den in spandoeken met gees- tige spreuken cp de gebeurte nissen, werd een bezoek ge bracht aan de terreinen van de door de Duitschers, op de fundeeringen na, geheel ver woeste fabriekshal van walse rij West. Het werk zal hervat worden en met de gezamenlijke krachtsin spanning hoopt men te bereiken, dat begin 1947 met de productie van de zware ijzeren platen voor den scheepsbouw en de andere groote industrieën begonnen kan worden. Met dit voor oogen is het gisteren inderdaad een belang rijke dag geweest voor den weder opbouw van ons land. Dr. L. 3. M. BEEL (K.V.P.) werd in 1902 te' Roermond geboren. Hij studeerde aan de R.K. Universiteit 1e Nijmegen, waar hij in 1935 promo veerde. Zijn ambtelijke loopbaan was hij in 1920 reeds begonnen op de secretarie in Roermond; in 1924 werd hij benoemd pij de bisschppelijke in spectie van het L.O. Daarna werkte hij op de Prov. Griffie te Zwolle en op de secretarie te Eindhoven, ln 1942 legde hij deze functie neer en vestigde zich als advocaat; tevens was hij leider van het Adviesbureau voor Bestuursrecht. In October 1944 werd hij adviseur voor Sociale Zaken van den militairen commissaris van Oost-B'rabant en eenigen tijd daarna vertrok hij als adviseur van den mi nister van Algemeene Zaken naar Engeland. Mr. J. H. VAN MA AR SF. VEEN' (K.V.P.) werd 3 Augustus 1894 te Utrecht geboren. Hij bezocht het Sted. Gymnasium en de Rijks-Uni versiteit en promoveerde in 1925 tot doctor in de rechtswetenschappen. Hij werd in 1929 lid van den Utrecht sen en gemeenteraad voor de R. K Staatspartij. Van september 1935 tot Maart 1937 was hij wethouder. Hij was rechtskundig adviseur o.m. van het R.K. Werkliedenverbond. In 1937 werd mr. Van Maarseveen lid van de Tweede Kamer. Dr. G. W. MÏ HCYSMAXS (K.V.P.) werd in 1902 te Eindhoven geboren. Hij studeerde aan het Canisiuscollege te Nijmegen en vervolgens aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, waar hij in 1926 promoveerde. Hij was enkele jaren directeur van de Rotterdamsche B'ank-Vereeniging te Heerlen en nadien van de Centrale Coöperatieve Boerenleenbank te Eindhoven. In 1945 nam prof. Ger- brandy hem in zijn laatste kabinet op als minister van Financiën. pr. J. .I. GTELEN (K.V.P.) werd 26 September 1898 te Rucphen geboren en studeerde voor onderwijzer te Bergen op Zoom en B'reda. Van 1917 tot 1922 is hij als onderwijzer werk zaam geweest te St. Willebrord. In 1922 werd hij leeraar aan de Middel bare Handèlsdagschool te Hulst, waarvan hij in 1934 directeur werd. In 1930 promoveerde hij summa cum laude tot doctor ;n de Nederlandsche letteren. In 1938 werd hij penoemd tot inspecteur van het Lager Onder wijs te Roosendaal. A. H. J. L. FIEVEZ (K.V.P.) werd in 1902 te Zutphen geboren. Na aijn militaire studies aan de K.M.A. te Breda 1919—'22 te hebben voltooid, werd bh benoemd tot 2e luitenant bij hét. 17e R.I. te Venlo. In Maart 1938 volgde zijn benoeming tot ka pitein van de infanterie en in No vember van dit jaar tot idem bij den Generalen Staf. Na terugkeer in Ne derland (Juni 1945) werd bij ge. plaatst op het ministerie van Oor log bij de afdeeling Generale Staf later militair kabinet van den mi nister, waar hy de functie vervulde van hoofd van het, bureau organisa tie. Kort daarop volgde zijn benoe- li V De reactie van de correspondenten, die de proefneming bij Bikini hebben bijgewoond, is er een van teleurstel, ling. De schade, welke aan de vloot is toegebracht, blijkt wel grooter te zijn dan aanvankelijk werd ge meld, maar er is verbazing over het feit, dat de geiten rustig in de gevechtstorens hun hooi stonden te eten. De hitte van de atoombomexplpsie had dit dus blijkbaar niet vRrbrand. Andere berichten melden dat er geen doode visschen zijn waargeno men. Admiraal Blandy heeft hekend ge maakt. dat, et geen mensch gedood of gewond is. Slechts een van de Robot-vliegtuigen is in zee gevallen vóórdat de bom uitgeworpen was. Alle andere keerden naar hun basis terug. Def commandant van de guperfór- ten, flie "de atoombommen uitwier- pen boven Japan, noemde de proef „zeer geslaagd," maar volgens hem was de explosieve kracht minder dan van de born, die op Nagasaki gewor pen is. Dit zou overeenstemmen met zijn opvatting, dat, schepen geen ge schikt doel waren voor atoombom men. De groote vraag van den dag is nu, of de bom de marinestaven zal dwin. geh een nieuwe bouwwijze toe te pas sen en de gevechtstactiek te wijzi gen,. ming tot mijoor en 1 Mei van dit jaar tot luit.-kolonel van den gene. ralen staf. Mr. C. G. W. H. BARON VAN BOETZELAER VAN OOSTEKHOlX is geboren 19 November 1892 te Amersfoort. Hij studeerde aan de Universiteit te Utrecht, en promo veerde in de rechtswetenschappen In 1923 trad bjj in diplomatiekeni dienst. Na een kort verblijf in Mexico werd hij 10 September 1930 verbonden aan het Nederl, Gezantschap te Brussel. 3 Decem ber 1934 werd hij gezantschaps- raad. in welke functie hij in 1935 naar Berlijn ging, van welke functie hij 25 April 1940 afscheid heeft ge nomen. Dr. Ir. J. .4. RINGERS werd 1885 te Alkmaar geboren. In 1906, na voltooiing van zijn studie ie Delft, trad hij als adjunct civiel- ingenieur in dienst bij den Rijke waterstaat. In 1926 werd hij tot lei der van de drooglegging «tan de Zui. dei-zee benoemd. 20 Mei 1940 werd hy benoemd tot Regeeringscommis- saris voor den wederopbouw en ia November van dat jaar algemeen ge volmachtigde voor den wederopbouw. In 1942 werd hij door de Duitschers gearresteerd en eerst na de bevrijding keerde hij uit Duitschland terug. Ir. Ringers werd teen benoemd tot minister van Waterstaat en Weder opbouw. Mr. E. N. VAN KLEFFENS werd in 1894 te Heerenveen geboren. In 1913 promoveerde hij aan de juridische fa culteit te Leiden en ving in 1922 zijn carrière aan bij het Dep. van Buiten- landsehe Zaken. O.a. was hij griffier van het scheidsgerecht voor interpre tatie Dawes en Youngplan; sinds do vorming van het kabinet-De Geer in den zomer van 1939 was mr. Van Klef- fens minister van Buitenlandsche Za ken, welke functie hij ook in de vol gende kabinetten-Gerbrandy bekleed de. Ook in de regeering Drees-Seher- merhorn nam hij de portefeuille van Buitenlandsche Zaken waar.. Mr. J. A. JONKMAN (P.v.d.A.) is 13 September 1891 geboren. In 1918 promoveerde hij op een proefschrift over den Indonesisch-nationalen grond slag van het Inlandseh onderwijs. Na dat hij in 1919 was uitgezonden als rechterlijk ambtenaar, werd hij in Mei 1927 benoemd tot lid van den Volksraad, in welk college hij zitting had tot 15 Juni 1931. In 1931 werd mr. Jonkman officier van Justitie to Makassar en in 1938 officier van Justitie te Semarang. 21 April 1939 volgde zijn benoeming tot voorzitter van den Volksraad. Het A. N. P. meldt, dat minister Jonkman niet aangesloten zou zijn bij een politieke partij. W. DREES (P.v.d.A.) werd 5 Juli 1886 te Amsterdam geboren. Hij be zocht de H.B.S. en de Handelsschool. Hij was voorzitter van de federatie Den Haag der S.D.A.P., lid van den Haagschen gemeenteraad, wethouder der Residentie, lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en van de Tweede Kamer voor de S.D.A.P. Op sociaal ge biedt had hij talrijke functies. Na de bevrijding werd hij samen met prof. Schermerhorn tot form^eur van een nieuw kabinet benoemd. PROF. MR. P. LIEFTINCK (P. v. <1. A.) werd 30 Sept. 1902 te Muider. berg geboren, studeerde van 1921— 1927 aan de juridische faculteit der Utrechtsche Universiteit. Van 1932— 1934 was hij werkzaam op het de partement van Ec. Zaken. In 1934 werd hij benoemd tot gewoon hoog leeraar in de economie te Rotterdam. Tijdens de mobilisatie was hij ver bonden aan het grondstoffenbureau van het departement van Defensie. 25 Juni 1945 werd hij reeds tot mi nister van Financiën benoemd. Ir. VOS (P. v. d. A.) is in 1903 in Opsterland geboren, in 1926 behaalde hij te Delft 't diploma van electro- techn. ingenieur en was tot 1934 werkzaam bij den Octrooiraad. Toen werd hij directeur van het weten schappelijk bureau der s.D.A.P. Later lid van den Amstferdamschen ge meenteraad en in 1937 lid der Tweede Kamer, indertijd deed Bil ven zich spreken door het ontwerpen van het bekende Plan van den Arbeid. 25 Juni 1945 nam hij zitting als minister van Handel en Nijverheid in het kabinet SchermerhornDrees. Ir. S. L. MANSHOLT (P. v. <1. A.J werd in 1908 in den Groningsehen Westpolder geboren. Hij studeerde nan de Middelbare Landbouwschool te Deventer en vestigde zich, na eenige jaren in Indië werkzaam te zijn geweest, op een boerderil in re Wieringermeer. Na de bevrijding werd hij tot minist-r vu T ar.dhosiw in het kabinet Drr rvmf;rhorn benoemd. Gisteren is de bekende vliegtuig constructeur en directeur van de N.V. Koolhoven-vliegtuigen, Sytse Kool hoven, ten gevolge van een hersen bloeding in de Mariastichting te Haarlem overleden. Kampioenschap van Nederland! Woensdag: HaarlemNAC, AjaxLim. burgia en NECHeerenveen. Zondag: NACHaarlem, LimburgiaAjax ca HeerenveenNEC. Promotie-degradatieTOG't Goot (Ol. Stadion, Zaterdag), UnitasVUC, Rigtersbleek Labor, PECVitesse, TSCRBC. HelmondiaGoes. Damkampioenschap van Nederland} Gezellig SamenzijnTwente 173. De k.L.M. zal gezamenlijk met de Tsjechische luchtvaartmaatschappij (C.S.A.). een nachtdienst Amster damPraag v.v. exploiteeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3