Programma der feestweek Militaire herstellingsoorden Haarlems 700-jarig bestaan HAVENCONFLICT TEN EINDE Amerika zet voedsej- aankoopen stop De Winter spil bij Haarlem-N AC? Tot hoofd en hart! 69ste JAARGANG No. 23585 WOENSDAG 3 JULT 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week E.V.C. adviseert tot opheffing der staking BONAANWIJZiNG EENMAAL PER 14 DAGEN Voor melk en aard appelen nog per week Voorloopig geen koffie Zelfrijzend bakmeel op den bloembon Een dezer dagen ontving Z. H. de Paus de renners van de ronde van Italië Nog meer commissarissen- generaal Extra-bon voor 1 kilo aardappelen Jack Miller overleden Het weer Prof. Westra tot 20 jaar veroordeeld De plicht van het vaderland JpS Van de werf „De Schelde" te Vlissingen is de „Schelde 204", ivelk schip met den naam „Wil lem Ruys" werd gedoopt, te water gelaten. Het is het groot ste schip, dat ooit in Vlissingen gebouwd is. Reeds voor den oorlog iverd de kiel gelegd en na zeven jaar glijdt het schip, eindelijk in zijn element Vrachtwagens vol textiel Inval te Heemskerk Van Bakel vervangt Verhappen Ir. Ottevanger verlaat Haarlem Nat. Reclasseeringsdag Boschbrand te Santpoort Het is soms noodig. dat ivij onszelf hard aanpakken, dat we radicaal zijn. Een bijl kan nooit zoo scherp geslepen worden als een mes, maar wel daartoe worden omge- i smolten. J NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Op een gistermiddag in de Apollohal te Amsterdam gehouden vergadering van de E.V.C. is me degedeeld, dat de staking in de Rotterdamsche en de Amsterdam- sehe haven wordt opgeheven. Woensdagochtend hebhen alle ar beiders het werk hervat. De E.V.C.-leiding deelde voorts mede: 1.* Tegen de stakers zullen geen rancune-maatregelen worden genomen, 2. alle arbeiders van de Rotterdamsche havenarbeidsreser ve en de samenwerkende haven bedrijven te Amsterdam zullen weer tewerk worden gesteld; 3. ook alle zeelieden worden weer aangenomen of in de wachtgeld regeling geplaatst. Na hervatting van den arbeid ;al de E.V.C. contact opnemen het liet College van Rijfcsbemid- delaars. De voorlichtingsdienst van het mi nisterie van Sociale Zaken deelt mede: Onder dagteekening van 22 Juni jl deed de E.V.C. den minister van So ciale Zaken een brief toekomen, waar in zij zich bereid verklaarde de zee lieden- en havenstakingen te beëin digen, indien van werkgeverszijde geen ssgn. rancune-maatregelen genomen zouden worden. De minister heeft in dezen brief aanleiding gevonden den betrokken Rijksbemiddelaar te verzoe ken met den Raad van Bestuur voor de Zeevaart en de Scheepvaartver- eenlgingen Noord en Zuid besprekin gen te voeren, om op deze basis tot ©en einde der stakingen te geraken. Gevolg gevende aan den bij deze besprekingen te hunner k nnis «jc- brachten wensch der regeering. heb ben de desbetreffende werkgevers zich bereid verklaard na opheffing der sta king geen rancune-maatregelen te ne men. De E.V.C. heeft hierin aanleiding gevonden tot opheffing der stakingen te adviseeren. Hedenmorgen hebben de havenarbei ders in de hoofdstad zich weer bij hun oorspronkelijke werkgevers gemeld om het werk te hervatten. Slechts enkele arbeiders, die inmiddels werk vonden in den kersenpluk of ander ruim oe- taald seizoenwerk, keerden niet terug. De teruggekeerden behoefden geenei- lei verklaring te 'onderteekenen. Die genen onder hen, die werkzaam waren in het z.g. afgesloten havengebied, konden niet aanstonds tewerk gesteld worden. De daar werkzame militairen en vrijwilligers moeten eerst worden afgevoerd. Van 7 Juli31 Augustus a.s. zal de bonaanwijzing' éénmaal per Veertien dagen geschieden. De bon- nummers voor artikelen, welke ge woonlijk in de aanvullende bon- nenlijst voor de tweede week van een veertiendaagsche periode wor den opgenomen, zullen gedurende genoemd tijdvak reeds in de eerste week worden gepubliceerd. Deze maatregel is genomen om den detaillisten de gelegenheid te ge ven hun zaken te sluiten voor vacantie. Het is mogelijk, dat de artikelen, welke opgenomen worden in de aanvullende lijst, niet onmiddellijk in het begin van de eerste week verkrijgbaar zullen zijn, aangezien voor de bevoorrading met deze ar tikelen uiteraard minder tijd be- schilflóaar is. De bonaanwijzing voor melk en aardappelen zal, evenals tot dus verre, per week blijven geschieden. Daar de verwerking van ruwe koffie in verband met de staking in de veemen sinds geruimen tijd stagneert en dientengevolge de werkzaamheden in de branderijen evtenmin voortgang kunnen, heb ben, kan 7 Juli geen nifeuwe kof fiebon worden aangewezen, zoo dat voorloopig na dien datum geen koffie verkrijgbaar is. De nog in circulatie zijnde han del .voorraden maken het mogelijk de uitreiking van toewijzingen ten deele, o.a. aan ziekenhuizen, voort te zetten. De verstrekking van rantsoenbonnen voor koffie is tij delijk stopgezet. Op den bloembon, die Donder dag 4 Juli bekend gemaakt wordt, zal uitsluitend zelfrijzend bakmeel worden verstrekt. Zijn wij wel ingelicht, zoo meldt „Het Vrije Volk", dan wordt de aanstelling van een klein college van commissarissen-generaal (in Ned. Indië) onder leiding van Schermerhorn overwogen. Dit col lege zaï in den overgangstijd, voor dat het normale bestuur gevormd is en een volksvertegenwoordiging voor Indonesië gekozen kan wor den, bestuurskracht hebben. Gezaghebbende Nederlandsche krin gen te Batavia wijzen er volgens A.N.P.-Aneta op, dat de aankomst van een Commissaris-generaal in Ne^l, Indië niet inhoudt, dat de bevoegd heden van den Lt.-G.G. in eenig op zicht zullen worden beperkt. De Corp- missaris-generaal zal niet boven den Lt.-G.G. worden geplaatst, doch beide functionarissen zullen als gelijkge rechtigde leden van een kleine com missie, waaraan wellicht een nog te benoemen derde lid zal worden toe gevoegd, samenwerken ten einde de onderhandelingen te voltooien. Voor personen, geboren in 1941 of vroeger, geeft bon „254 aardap pelen" tot en met Zaterdag 6 Juli recht op het koopen van 1 extra kilogram aardappelen. Be aardap pelbonnen voor de week van 7—14 Juli zullen .wederbm niet in de bon- nenlijst. maar afzonderlijk worden bekend gemaakt. De bekende aeoordeonnist en xy- lophonist Jack Miller, die, zooals wij meldden, bij een aanrijding ernstig gewond werd, is aan de ge volgen van dit ongeval overleden. Verwachting tot Donderdag avond In den loon vam vannacht en morgen plaatselijk onweers buien. die afkoeling brengen. Overigens nog zonnig. Wind. tij delijk ve'ramlerlljk, later meest matig lilt Zuid-Westelijke rich ting. Zon onder 21.03. maan 10.44 0.02. zon op 4.25. In «en offlcieele verklaring wordt meegedeeld, dat de regeering der V. S. in verband met het opheffen van de prijscontrole voorloopig uit de markt gaat voor wat aanknopen van tarwe en vleesch ten behoeve van door honger bedreigde landen betreft. De regeering weigerde meer te be talen, dan de vroegeré vastgestelde prijzen. Br was geen tarwe en vleesch voor deze prijzen beschikbaar. De regeering wenscht niet mede te wer ken aan een inflationistischen druk op de prijzen en besloot daarom uit de markt te gaan. Zij hoopt hierdoor de prijzen op. een lager peil te stahi- liseeren. De tarwe-export wordt hierdoor niet ernstig bedreigd; aangezien nog groote voorraden, aangeschaft voor 3o Juni, aanwezig zijn. Déze zullon het export-deel. zes mil- lioen ton tarwe voor 30 Juni, hel pen dekken. Het Bijz. Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den oud-burgemeester van Den Haag, prof. mr.J. Westra, tegen wien de procureur-fiscaal de doodstraf had geëischt wegens hulp verleening aan den vijand. Het Hof veroordeelde hem tot 20 jaren gevangenisstraf. „Het Nederlandsche publiek is slecht geïnfomeerd omtrent de zorg die de overheid besteedt aan onze gewonde militairen. Voor wie ech ter zou meenen dat het Rijk in de ze zijn plicht zou hebben verzaakt, levert onze instelling het peioijs van het tegendeel", aldus de reserve-ma joor J. de Swart, chej der militaire herstellingsoorden, tijdens een pers conferentie die in het eerste mili taire herstellingsoord „Bosch en Ven" te Oisterwijk gehouden werd. Toen na de bevrijding duizenden vrijwilligers zich meldden, meetrok ken naar Duitschland of belangrijk werk deden bij het vervoer van Cherbourg af, deden zij dat met groot enthousiasme, zonder zich af te vragen wat het Rijk zou doen als zij gewond werden. Zij aan vaardden de consequenties, deze v/aren ook grooter dan vermoed was. Al spoedig lagen gewonde Ne-' derlandsche jongens verspreid lil meer dan 50 Engelsche hospitalen. Er werd uitstekend voor hen ge zorgd, maar zij lagen alleen tus- schen allerlei vreemde nationalitei ten en hadden vaak' g?en contact met het vaderland. In Brussel werd zoo spoedig mo gelijk een Nederlandsch hospitaal ingericht met Nederlandsche dokters en personeel. In de Engelsche hos pitalen werden de Nederlandsche gewonden opgespoord en overgeno men, Er moet echter nog veel voor onze jongens gedaan worden als zij het hospitaal kunnen verlaten. Daar om werden in November van liet vorige jaar de militaire herstel lingsoorden in het leven geroepen. Tevoren hadden de stoottroepen zelf reeds het initiatief genomen en hun herstellingsoord te Oisterwijk werd overgenomen. Daar verblijven op het oogen- blik geregeld 80 a 90 patiënten. De bedoeling is dat zij, die het hospitaal verlaten, hier de ver dere rust en training vinden, waardoor zij wederom geschikt worden gemaakt voor de militai re of burgerlijke maatschappij. De zwaargewonden leeren hier door massage en sportoefeningen hun kunstledematen gebruiken en middels cursussen en werk plaatsen wórden zij klaar ge maakt voor een goede betrek king in de burgermaatschappij als er in het leger geen plaats meer voor hen is. Er is een sociale dienst, waarvan mej. Lusink de leiding heeft, die tracht de persoonlijke, huishoudelij ke of financieele moeilijkheden der patiënten op te lossen en daardoor hun genezing bevordert. Dezelfde dienst zorgt er voor dat de patiënt een betrekking krijgt en zoo zijn er in het afgeloopen jaar reeds 135 patiënten geplaatst. Ook dan ech te wodt het contact met het her stellingsoord niet verbfbken en men blijft er op letten hoe het gaat en zoo noodig wordt ook dan nog de helpende hand geboden. Zoo is het b.v. sinds eenige maanden mogelijk dat de ontslagen patiënt, zoolang hij nog niet vol doende verdient, zijn werk in uni form verricht en door den garni zoenscommandant worat ingekwar tierd. Het eerste herstellingsoord te Disterwijl bleek spoedig te klfln. daarom werd te Doorn een tweede gesticht, dat vooral ook met het oog op Indië zal worden uitge breid tot 500 bedden. Zaterdag 27 Juli: Gala-voorstelling tooneelstuk „Achter wallen en poor ten". (Herhaling 28, 29 en 30 Juli) Zaterdag 3 Augustus: Carillonspel, rondtocht van 14 muziekcorpsen en taptoe op de Groote Markt, Kermis vermakelijkheden t/m 11 Augustus op het Phoenix-terrem, Leidsche- plein, Teylerplein en Zaanenlaan. Zondag 4 Augustus: Landenturn- wedstrijd NederlandLuxemburg en cricket wedst rij d Maandag 5 Augustus: .Concert van vijf mannenkoren met solisten in de Groote Kerk. Dinsdag 6 Augustus: Openluchtspel „De vrijheid vlagt" op de Groote Markt in de avonduren: herhaling 7 en 8 en eventueel '10 en 11 Aug. Zwemwedstrijd- HaarlemDerby m Stoop's bad. Woensdag 7 Augustus: Vóór het Paviljoen concert van een groot aantal koren met orkestbegeleiding. Voetbalwedstrijd Haarlemsch elftal— Bondsèlftal op het E.D.O.-tenein. Vrijdag 9 Augustus: «Allegorisch- historlsche optocht door de binnen stad en een gedeelte van Haarlem- Noord (winkelwijk). Da mes-a thletiek- wedstrijden op het sportterrein Ver- spronckweg. Concert 10 gemengde koren met 30listen in de Groote Kerk. Zaterdag 10 Augustus: Marsch- wedstrljd door 14 muziekcorpsen voor het Paviljoen. èondag 11 Augustus: Wielercrite- rtum Flanetenlaan; vuurwerk aan het Noorder Buiten-Spaarne. Verschillende bruggen en openbare gehouwen zullen versierd en ver licht worden. De etalagewedstrijd zal velen trek ken. Een dorado voor huismoeders kan de manu.facturenhandel van de fir ma SchuytDe Boer aan de Mae- relaan te Heemskerk genoemd wor den. Er was daar een hoeveelheid vooroorlogsche textielgoederen opge slagen, genoeg' om lieel het dorp te kleeden. Helaas is dit alles niet te recht gekomen in die linnenkas ten, waar het zijn moest. De eigenaar van de zaak, leider van Volksherstel, had er de voorkeur aan gegeven op andere dan normale wijze de goede ren te distribueeren en hij zet dan ook tegen de Heemskerkenaren, dat hij niets te verkoopen had. De eco nomische recherche Is er achter ge komen en heeft driemaal met steeds grooter succes een inval gedaan. Vrachtwagens vol goederen werden in beslag genomen en,in het ge meentehuls opgesla'gen. En niet al leen in den winkel waren goederen verstopt, ook in andere woningen en van achter een dubbelen wand in de zaak werden tweehonderd overalls te voorschijn getooverd, be nevens een partij lakens, sloopen, zakdoeken, petten en baby-artikelen. Er waren rollen flanel, waar de mot in z>at. Te Heemskerk is men zeer ontstemd over het gebeurde, dat 't gesprek van deïj dag vormt. Alge meen is men zeer voldaan over het optreden van de economische recher che. De firmant, de heer H.. en diens echtgenoote zijn in het Huis van Bewaring te Haarlem ingesloten. Reeds eerder werd omtrent hen het c-en en ander gemompeld, waarbij mede Volksherstel Heemskerk ter sprake kwam. Thans heeft de re cherche'een goeden greep gedaan. Naar wij vernemen is de moge lijkheid groot dat rechtsbinnen De Winter vanavond in den wedstrijd tegen NAC de spilplaats zal bezet ten. Dit zou het geval zijn wanneer wat zeer waarschijnlijk is Van Daalen niet kan spelen. De Winter zal dan op de rechtsbinnenplaata vervangen worden door H. Boeree. Voorts is Van Bakel in plaats vail Verhappen opgesteld. De opstelling Is dan: v. 1. n. r.t Kluit, Van Bakel, v. d. Hulst, Vis ser, De Winter. Van Gooi, Groc- neveld, Smit, Roozen, Boeree en Koning. Nadat ir. G. Friedhoff als hoofd ingenieur en leider der bouwkun dige afdeeling den dienst Open bare Werken Haarlem heeft ver laten, zal met ingang van 1 Aug. a.s. ook ir. F. Ottevanger, wegens benoeming tot hoofdingenieur-di recteur van de volkshuisvesting, heengaan. Ir. Ottevanger heeft o a- bekend heid gekregen door zijn boek „De .jscciaal-economische structuur van Haarlem en omgeving", waarin hij een prachtig pleidooi hield voor annexatie der randgemeenten. De voorzitter van de afd Haar lem der R. K. Reclasseeringsveree- niging, de heer J. H. J. Uylings, schrijft ons: Met schroom zet ik mij neer om ge volg te geven aan het mij gedane verzoek, een aanbevelend woord te schrijven aan de bewoners van Haarlem en omstreken voor de gioote collecte, in het geheele land te houden op Zaterdag 6 Juli ten behoeve van de gezamenlijke Re- clssseeringsvereenigingen in Ne derland, hiervan uitgezonderd de hulp aan politieke delinquenten, omdat die een eigen organisatie hebben. Het vragen is tegenwoordig aan de orde van den dag. Telkens weer en voor allerlei doeleinden wordt gecollecteerd. Doch iederen keer blijkt uit de resultaten, dat vele menschen met een gezond verstand en een warm hart, begrijpen, dat het noodig is. De lust, om te geven is er veelal nog wel. doch niet ten behoeve van het reclasseeringswerk. Men heeft geen geld over voor lui, die zelf de oorzaak zijn van hun ellende en die toch steeds weer in hun fout terugvallen En .toch,, hoe onredelijk is dat standpunt. Zeker, er zijn echte boeven en onverbeter lijke misdadigers, doch zij behooren tot de uitzonderingen. Het meeren- deel der ingeslotenen heeft wel ge faald, doch kan met verstandige hulp weer normaal leven. Reclasseerders weten, hoevelen er zijn, die na hun val door de straf zoo ernstig zijn geschokt, dat hun goede voornemens stand houden, als hun maar de gelegenheid gebo den wordt. Moge dan Saterdag 6 Juli mijn schroom ongegrond blijken en het resultaat onze stoutste verwachtin gen overtrefféh. Vele arme drommels, die slechts misère en schande voor zich ziert in de toekomst, zullen dan weer wat levensvreugd en levensmoed krijgen. Gistermiddag is de Santpoort- sche brandweer uitgerukt voor een boschbrand aan den Middendui- nerweg. Het vuur kon spoedig ge- bluscht worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1