Overeenkomst over Triëst H 0 „Volgens plan" opgeblazen Schade viel mee Mr. H. L. Woltersom eervol ontslagen Het K.A.J.-spel in wording Tot hoofd en hart Plesman troost kleinmoediger! Begin gemaakt met opruiming van snelboothaven te IJmuiden Het weer 25.000 kajotters, 500 trommelaars en 5$90 vlaggen Veel omstreden stad onder toezicht der Ver. Naties 21 -landen-conferentie in Juli 69ste JAARGANG No. 23586 DONDERDAG 4 JULI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc De K.V.P.-Iijst te Nijmegen De zware explosie in de snelbootbunker te IJmuiden is goed geslaagd. Onder het middenstuk van de bunker zijn de pila,ren weggeslagen, waardoor het dak is doorgezakt. Het kan nu in stukken verwijderd worden Het verschil tnsschen de hei ligen en ons ligt hierin, dat zij God niet ontvluchtten, terwijl ivij Hem vaak geen paar minuten aan één stuk kunnen vinden. Ontruiming van het kamp Duindorp? „Piet Hein" niet naar Nederland GEBOREN: een K.L.M.-dochter Secretaris ministerraad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT „Durch Kampf zum Sieg", de leuze, die de Duitschers destijds bij de voltooiing van de snelboothaven te IJmuiden aan de voorzijde schilderden, wejrd gisteren eenigszins bewaarheid, toen ongeveer 400 kg. trotyl den strijd aanbond met den zwaren snelbootbunker, die prompt als een kaartenhuisje in elkaar plofte. kapitein Van Heelde, die als deskun dige de uitwerking, welke de explosie ten gevolge zou hebben, bepaalde. Na goedkeuring van de vertegenwoordigers van het ministerie van Oorlog, werden de sirenes in werking gesteld, ten tee- ken, dat binnen twee minuten het deel van de snelboothaven zou wor den opgeblazen. Tot groote verbazin? en vreugde van een ieder, bleek, dat het moment, waarop allen met span ning gewacht hadden, „meeviel". Eén dikke grijze rookzuil spoot als een fontein omhoog, vervolgens een vrij lichte luchtdruk, een gerommel.. en het monumentale bouwwerk brak doormidden. Terwijl een ieder haastig naar zijn woning liep, om te zien, of er iets beschadigd zou zijn, reden de auto's der militairen van den exploder- bunker naar de snelboothaven, om te bepalen hoe groot de uitwerking ge weest was. Volkomen volgens plan was het middenstuk, dat op 17 pijlers rustte en waarbij aan eiken pijler 'n lading van ongeveer 25 kg. troty was aangebracht, doorgebroken en naar beneden gestort. Dank zij de deskundige leiding van de Neder landsche officieren J- Maaskamp, M. H. J. Bourse en Captain Smart was de explosie geschied zonder noemenswaardige beschadiging aan de woningen en gebouwen. In afwachting van de tweede groote detonatie, welke niet, zooals be paald was, op Maandag zal geschieden, daar de plannen hiervoor eerst nauw keurig onder de loupe genomen moe ten worden, zullen kleine deelen van den bunker met lichte ladingen wor den opgeblazen en de boorgaten voor de tweede phase worden aangebracht. De groote brokken, die thans losge slagen zijn, zullen hanteerbaar wor den gemaakt en als dammen en wal len ten behoeve van IJmuiden ge bruikt De data van de volgende drie ex plosies zullen nader worden bekend gemaakt. De ladingen zullen niet, zoo als het gerucht de ronde deed, het gewicht van 15.000 kg. overschrijden, daar men thans reeds overweegt, of men wel een zwaardere lading dan deze maal 400 kg. zal aanbren gen. Om ongeveer 5 uur des middass' zette de IJmuldensche politie de ge- heele strook die ontruimd moest wor den af en belette een leder, behalve „genoodigden", de wijk, die binnen een straal van 500 M. vanaf de plaats der explosie lag. te betreden. In ang stige spanning wachtten alle bewo ners, die zich achter de demarcatie lijn hadden opgesteld, het oogenblut af, dat de lading zou detoneeren. Even vóór 6 uur, den tijd, waarop de explo sie bepaald was, werd er uit Den Haag opgebeld, dat de bunker niet eerder opgeblazen mocht worden, voordat luitenant-kolonel Sjoerdsma, als ver tegenwoordiger van het ministerie van Oorlog, gearriveerd zou zijn en den stand van zaken had gecontroleerd, hetgeen beteekende, dat op het laat ste moment de touwtjes uit de han den der Engelschen door het Neder- laudsche opperbevel werden overgeno men. Tegen 7 uur naderde de auto met den territorialen bevelhebber en De ministers van. Handel en Nij verheid en van. Financiën hebben aan mr. H. L. Woltersom, voorzit ter van den Raad voor het Be drijfsleven, van de Hoofdgroep Ban ken en van de Bedrijfsgroep Han delsbanken, met ingang van 27 Ju ni j.l. eervol ontslag verleend uit genoemde functies, aldus de Nieu we Courant. Dit ontslag liggen de volgende motleven ten grondslag: „dat mr. H. L. Woltersom bij zijn zeer belangrijke bemoeiin gen met de organisatie en de leiding van het Nederlandsche be drijfsleven weliswaar en onge twijfeld er naar heeft gestreefd de economische belangen van het Ne derlandsche volk zoo goed mogelijk tegen de aanslagen van den be zetter te verdedigen en daarbij ook practische resultaten heeft bereikt, doch van de hem toegevallen be voegdheden een zoo weinig met het Nederlandsche volkskarakter te vereenigen gebruik heeft gemaakt, dat hij op dezen grond in zijn ge noemde functies niet kan worden gehandhaafd". Het A.N.P. verneemt uit betrouw bare bron, dat de Partij van de Vrij heid voornemens is haar medewer king te verleenen aan die maatrege len, waardoor het mógelijk zou wor den, dat de K.V.P. te Nijmegen als nog met een eigen candidatenlijst aan de gemeenteraadsverkiezingen zal deelnemen. Het nieuwe kabinet is Woensdag in het Dept. van Jpstitie te Den Haag voor het eerst bijeengekomen. Van links naar rechts, bovenste rij: dr. J. L. M. Beel, minister-president, Binnenlandsche Zaken, prof. mr. P. Lieftinck, Financiën, W. Drees, So ciale Zaken, ir. H. Vos, Verkeer en Scheepvaart, mr. J. R. Jonkman, Overz. Gebiedsdeelen, mr. K. C. G. H. baron Van Boetzelaer van Oos terhout, Buitenlandsche Zaken, mr. J. H. van Maarseveen, Justitie, dr. G. W. M. Huysmans, Handel en Nijverheid, dr. J. J. Giélen, Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen; It. kolonel A. H. J. L. Tiévez, Oor log en ad interim Marine; onderste rij van links naar rechts: ir. J. A. Ringes, O.penbare Werken en Weder-, opbouw; S. L. Mansholt, Landbouw Visscherij en Voedselvoorziening; mr. E. M. van Kleffens, minister zonder portefeuille. Vierduizend gebruinde ruggen heb ik noodig, merkt regisseur Anton Sweets droog op, en verder 500 trommelaars, een paar honderd assistent-regisseurs, een kleine duizend uniformen van S.S., Kriegsmarine en de Wehrmacht en 5000 vlaggen van alle K.A.J. afdee- Hngen om mee te beginnen. De leiders in de zaal glimlachen;, maar uit hun zakelijke opmerkingen blijkt, dat alles er zal zijn. Want deze uiteenloopende collectie materialen van S.S.-uniformen tot gebruinde ruggen, is noodig voor het nationale K.A.J.-congres op 25 Augustus in het Olympisch Stadion. Verwachting tot Vrijdagavond: Verspreide onweersbuien, die tijdelijk afkoeling brengen. Mor gen gedeeltelijk bewolkt, wind veranderlijk doch meest tnsschen Oost en Zuid-West. Matig, behou dens tijdelijke toeneming bi plaatselijke omveerstoringen. Zon onder 21.03. maan 11.38- 0.19. zon op 4.2G. 25.000 kajotters nemen deel. niet als toeschouwers, maar als spelers in een spel, geschreven door mr. Jan Derks. Een spel met een dergelijk aantal spelers werd nog nooit in Ne derland, misschien zelfs in West- Europa, opgevoerd. Totaal nieuwe problemen doen zich voor. Met het opmarcheeren van de spelers zou reeds 5 kwartl-er gemoeid zijn, daar om bevinden de spelers zich reeds in het veld als de toeschouwers de tribunes betreden. Zij bewegen zich vrij door elkaar in eén oogensehijn- lijken chaos. Dan weerklinkt een mi- Senator Arthur Vandenberg heeft Woensdag' verklaard, dat de raad van ministers van Buitenlandsche Zaken tot overeenstemming ls ge komen over de kwesties Triëst en de ltaliaansclie koloniën, maar dat geen actoord werd bereikt over de alge- in eene Enropeesclie vredesconferentie. Vandenberg zei voort3, dat er een „hevig debat" had plaats gehad over de kwestie van het bijeenroepen van i en 21-landen-conferentie, waarbij Molotof volhield, (jat de kwestie der herstelbetalingen geregeld moest wor den voordat een datum was vast gesteld en uitnoodlgingeij verzonden. De senator voegde er echter aan toe, dat hij dacht, dat de conferentie voor einde Juli bijeen geroepen zou worden. De kwestie Triëst werd geregeld toen Molotof verklaarde, de voor waarden te aanvaarden die Dins dag door James F. Byrnes, waren gesteld, Inhoudende dat Triëst onder toezicht van de Ver. Na ties geplaatst zou worden. Bavin heeft een clausule ontwor pen, inhoudende Itallë's afstand van ziijn bezittingen in Afrika; de clau sule moet worden opgenomen in net vredesverdrag. Eveneens ontwierp Bevin een verklaring der Groote Vier met betrekking tot de te volgen procedure tijdens het overgangsjaar, waarna over de beschikking ten aan zien der koloniën zal worden be slist. In principe zijn de ontwerpen van Bevin aanvaard. De commissie voor het opstellen van het nieuwe eind ontwerp zal de zaak verder behan delen. nutenlange roffel van 500 tromme laars. In dezen tijd snellen allen naar hun aangewezen plaatsen, waar zij zich in groepen formeeren: de mijn werkers uit Limburg, de schoenma kers en wevers uit Brabant, de kan toorbedienden uit de groote haven steden enz., rotid het 30 bij 3o meter groote podium. Bazuingeschal weer klinkt van den Marathon toren en de spreker treedt naar voren. In het spel zal worden uitgebeeld hoe de katholieke jeugd van Neder land zich bezint op de gevaren waar aan zij nauwelijks ontsnapt ls: de arbeidsdienst, de lokkende reclame van de dienstneming bij Wehrmacht en -Kriegsmarine en de razzia's, hoe zij de nieuwe gevaren van de unifor miteit In liet gemechaniseerde (het Communisme) ziet en bestrijdt en haar vaste geloof in de overwinning uitspreekt ln een apotheose, waarbij 3000 vlaggen het stadion zullen wor den binnengedragen, en liet statuut van de arbeidende jeugd in enkele korte, duidelijke strophen zal worden afgekondigd. Indien de plannen om het aantal gedetineerden drastisch te verminde ren, waarvan wij dezer dagen reeds gewaagden, voortgang zullen vinden, zal naar wij vernemen een van clo eerste kampen, dat zal worden opge ruimd, het kamp Duindorp in Den Haag zijn, waar zooals men weet ongeveer 6.000 N.S.B.-ers op het oogenblik onderdak vinden. Duin dorp is een Haagsche stadswijk, dia noode voor de* burgerbevolking kat* worden gemist. Het bevat ongevcec 1600 woningen. Na zes jaar op aee geweest te zijn, zonder kans op terugkeer naar huis, zal de bemanning van' de bescha digde „Piet Hein'' ook binnen d» komende J.2 maanden waarschijnlijk niet naar Nederland komen. Velen der opvarenden zijn veteranen uit da zeeslagen ln de Atlantische en da Groote Oceaan. Zij vinden de hou ding van ds Australische vakvereeni- gingen, die geweigerd hebben hun schip te repareeren, moeilijk te be grijpen. De „Piet Hein" laadt thans brand stof in te Brishane en aal 7 Juli naar Batavia vertrekken. De heer Dahllöf, een der Zweedscha Journalisten, die deelnamen aan de r.penlngsvlucht van de nieuwe K.L.M.-lijn AmsterdamBazel v.v,, ontving ln Bazel een telegram met de mededeeling, dat hij de gelukkige vader van een dochter was geworden. Uit enthousiasme voor onze natio nale luchtvaartmaatschappij seinde de heer Dahllöf onmiddellijk naar Stockholm terug, dat zijn kind met de namen Karina Louisa Maria (K.L.M. Dahllöf) moest worden ga- doopt. Tot secretaris van den nieuwen ministerraad ls benoemd dr. M. J. Prinsen, secretaris-generaal van Bin nenlandsche Zaken en tot adjunct secretaris mr. J. J. Vriezendorp, tot heden secretaris van prof. Schermer- horn. De „Siegfried-lime'' Hitler's be- ïoemde maar nuttelooze Westwall is de moeite van het vernietigen niet waard. Tot deze conclusie zijn geallieerde officieren gekomen, veel van de uitrusting is uit de mode. Da luchtafweerbatterijen en de mijnen velden van der» Westwall zijn ver nield. et. oude woord spreek- dingen des levens drln- „Geen gend op ons lijstje wa- geld, geen Zwit- ren gezet. In- de sers" is zeer ac- sprekken kwamen nog tueel geworden. Waar terloops de Roode zijn de dagen, dat wij Nederlanders naar Zwit serland op reis gingen, de zakken vol rinke- Kruis-zendingen pas en de Nederland sche kinderen, die ln Zweden en Denemar- lende guldens, die ons ken warden verwend. Stil en timide stap tot vorsten maakten met aanzien en macht. Dezer dagen namen wij deel aan de openings- vlucht van de K.L.M naar Bazel en werden vóór ons vertrek van Schiphol in een hokje geduwd en letterlijk gage wenschte in te zien constructie van net Europeesche net, ds ge- luchtverbinding met ris West, den dienst Am sterdamNew York. In te 1939 vloog de K.L.M. 32.000 K.M. per dag, tbans 83.000 of twee nis al de lengte van den equa tor. De vloot groeide van 33 tot 59 toestellen. ten wij, bij aankomst het aantal passagiers te Blotzheim, de lucht- verdubbelde. En straks haven van Bazel, het wordt Zuid-Amerika ia vliegtuig uit en pas toen 't wereldnet der K.L.M. wij even later bij de Zwitsersche douane ston- Wij kenden de feiten, den en deze onze ba- de cyfers, wij wisten ren fvo TtTAnanhta In +i\ ni on uitgeschud, op zoëk nTptdp'n~'wTl"ë ven od Was plannen, maar naar de paar onnoozele dit gemeend? Veronder, weer uieuw' Wtriomfan- gedevalueerde guldens stelde men dus werke- Teiyke klanken SS het ViorJ. HnHon hmttron an welke wij méér bij ons haddén dan de dertig, die offi cieel zijn toegestaan, op voorwaarde, dat men as ook weer terug brengt. Het Deviezenbureau was volstrekt niet gul; Openingsvlucht naar Bazel hart deden bonzen en het hoofd recht op den nek zetten. Vergeten waren de leege porte feuille, het lijstje van nooddruft, de welvaart der Zweden, de Zwit sersche gastvrijheid. men oordeelde, dat'wij "-"L' T,1' sersctte gastvrijneid. op deze reisde gasten °°|d£ts ^voeren ^er ZageT dat. blik tenzij om"ons tTlatên schuwingsplaten, achter doemde Schiphol, zoo- scheren. Dus zaten wij aan den wand: Let als wij het dien middag kaal als ratten tusschen den coloradokever, pas zagen, een groep ba- Zweedsche en Deensche °P den bisamrat. En wij rakken en keeten, kaal. collega's in, die met ons openden plichtmatig on primitief, doch grim- ze koffers en tasschen, melend van bezigheid de Zwitsers konden ge rust zijn. waren van K.L.M. en Zwitsers en dus geen cent noodig hadden. en hoekiger. Toen viel onza maar groot en ongehro- op groote waar- Ep. achter hem meevlogen naar Bazel: montere, volbloedige knapen, de Zweden vooral, onbezorgde troe telkinderen van O- L. Heer. Wij keken naar de snit van hun costuums, naar hun overhemden en dassen, wij snoven den geur van éen verre welvaart. Zij spraken van sieraden en horlo ges, die zij koopen gin gen, wij dachten aan ons armzalig budget en aan de kousen en kin derschoentjes en wat nog meer aan nederige drukte en vertier, den hemel er boven vol ge- Maar 's avonds was er ronk. En op het plat te Bazel een maaltijd form een luisterrijke met de autoriteiten. Daar zwerm van zilveren zat ook Plesman aan. schepen der lucht, zoo- de directeur van de K. als geen land op het L. M. Hij sprak een kort continent ter beschik- woord en vertelde lets king staat, van zijn bedrijf na den De glazen werden ge- oorlog. Hij deed het op heven en wij klonken zijn wijs, nuchter, za- met den Zweed te on- kelijk, zonder eenlgen zer rechter en den Deen ophef, memoreerend de aan onze linkerzijde en heropening van de Java- met den Zwitser, d!» route, den wederopbouw over ons zat. Wij, klein- van het. binnenlandsoh moedigen, stonden verkeer, de snelle re- rechtop en fier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1