Gillette is er weer! Het gewestelijk arbeidsbureau te Haarlem Geringe werkloosheid Hertog Willem Caspar Het zangconcours te Krommenie Lezers klimmen in de pen llpf Licht verdeeld DONDERDAG 4 JULI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Expositie bij Leffelaar Gedeelte V en W Tentoonstelling in het Frans Hals-museum Mijn en dijn!!.... Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland Het zilveren feest van pastoor B. van Leeuwen - Staatsloterij Kief voorwaardelijk veroordeeld „Van Ostade" met averij binnengeloopen WAT BIEDT DE RADIO VRIJDAG? Zeer verschillende uitingsvormen van zeer verschillende karakters zijn de werken die tm. 15 Juli tentoongesteld zijn bij Leffelaar aan de Groote Markt. De indruk, dien de olieverfschil derijen van Jeanne Bieruma Cos ting het eerst maken is, dat zij het niet te droge penseel met veel gemak hanteert. Hierdoor, en dit is de tweede indruk, weet zij met ■weinig middelen toch veel te geven. In één penseelstreek noteert zij bijv. een bloemblad met zijn nuances in kleur en vorm, de belichting en de diepte, benevens het wezen. Deze rake toets treft men bijv. aan als het kleurige bloempartijtje in de „naastliggende" bloemen van no. 37. Waar deze geladenheid niet wordt volgehouden (en bij haar noncha- lanten omgang met verf en pen seel blijft dit gevaar niet steeds denkbeeldig) en de kleur van het vullende vlak niet interessant is vai. harmonie, moet een fragment als hier boven omschreven het heele doek schragen. De liefhebber van een fijn ge nuanceerde teekening moet niet verzuimen even af te dalen in het kelderzaaltje, waar J. H. Pennings exposeert. Te weinig vlotheid en een overschot aan precisieuze tech niek zijn waarschijnlijk oorzaak dat dit teekenen niet dan bij een en kele uitzondering boven het edele ambacht uitkomt. Als zoodanig no teerden wij „Prinses" en „Rust", •welke titel wij echter weer niet kunnen onderschrijven door te veel actie in den halsstand. De belangrijkste, tevens de meest fel-bewogene van het drietal is de jonge beeldhouwer Hans Ittman. Zijn beeldjes zijn uiterst gevoelig van contour en zij zijn, ook die geboetseerd werden in klei, gedacht in steen. Deze goede kwaliteiten zijn ech ter dienstbaar gemaakt aan een eenzijdige, nJ. sterk-erotisehe in spiratie Wie over de coquetterie, die hierin tot uiting komt, kan heen zien, kan goed beeldhouwwerk oprecht bewonderen. L. T. Morgen, Vrijdag, zijn aan de beurt voor het afhalen van ae nieuwe bon kaarten: V vanaf VitW t/m Wen, De bewoners van den Ver- sprcnckweg en de Santpoorter- straat zenden ons een brief van den volgenden inhoud, dien zij aan het Hoofd van de Rijksver keersinspectie hebben gestuurd: „Bij de wederinstelling van de autcöusdiensten der N. Z. H. is voor buslijn A tusschen het station Haarlem en Bloemendaal de route gekozen over den Verspronckweg en door de Santpoorterstraat. Het herstel van deze verbindingen heeft ons den eersten tijd de nadeelen niet zwaar doen wegen, maar nu de groote autobussen gedurende eenlge maanden rijden, blijken de nadeelen ernstiger te zijn dan wij aanvankelijk vermoedden. Het voor bijrijden der zware autobussen ver oorzaakt een zoo krachtige trilling in onze huizen, dat een aantal er van schade heeft opgeloopen, die zoo verontrustend is, dat wij dit niet verder kunnen riskeeren. En kelen onzer hebben daarom ge klaagd bij de directie der N. Z. H., maar deze stelt zich op het stand punt, dat er nu eenmaal mets aan te doen is en dat de N. Z. H. voor schade niet aansprakelijk kan wor den gesteld. Het is mogelijk, dat dit standpunt formeel te verdedigen is, maar het gaat niet aan bewoners en eigenaars van de huizen te la ten opkomen voor schade, die de Maatschappij door haar rijdend materieel veroorzaakt. De directie der N. Z H. was bereid haar chauf feurs tot matiger rijden aan te spo ren. Dit is echter een wiendelijk- heid, waarmede wij .weinig gebaat zijn, omdat zij in de eerste plaats de busbestuurders vrij onverschillig laat, maar in de tweede plaats, omdat de trillingen en dreuningen in onze huizen er niets minder door zijn geworden. Wij wenden ons daarom tot u met het dringende verzoek te willen overwegen, of een andere route voor deze autobus diensten, waar een vastere bodem minder tot trillingen in de aan liggende huizen leidt, kan worden aangewezen. De schade aan onze huizen veroorzaakt zal op den duur toch van dien aard blijken te zijn. dat een wijziging in de route moet worden gebracht- Het komt ons beter voor, dat dit gebeurt, nu de schade nog vrij beperkt is." Zaterdagmiddag om 2.30 uur opent de burgemeester in het Frans Hais- Museum een tentoonstelling van wer ken van schilders uit de eeuw van Frans Hals, in het kader van het ze venhonderd-jarig bestaan van onze stad. De tentoonstelling zal tot 15 September geopend blijven. De dieven in Haarlem worden steeds brutaler. Zoo zagen zij gisteravond kans het reservewiel van een auto, die op den Rijksstraatweg stond gepar keerd, onder de oogen van den eigenaar te ontvreemden, terwijl deze zijn lek ken band wilde verwisselen. Op klaarlichten dag probeerden een moeder en dochter uit Noordwijk, die hier ter stede bij C. A. haar inkoo- pen deden, een mantel mede te ne men- De bedrijfsleider bemerkte cp het laatste moment den diefstal, zoo dat hij nog bijtijds de hand op beide vrouwen kon leggen. Zij zijn aan de politie overgeleverd. In de vergadering van Provin ciale Staten van Zuid-Holland zijn tot gedeputeerden gekozen: J. A J. Jansen Manenschijn (A. R.) te Zwijndrecht, mr. G. J. C- Schilt- huis CP. v. d. A), te Rotterdam, mr. E. J. M. H. Bolsius (K. V. P), te Leiden, mr. J- J. R- Schmai (C. H), te 's-Gravenhage, mevr mr. C. A- De Ruijterde Zeeuw (P. v- d. A.) te Rotterdam en ir. H Wittenberg (K. V. P te 's-Gra venhage. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd gekozen jhr. ir O. C. A- van Lidt de Jeude (P. v dè V.) te 's-Gravenhage. Woensdag 10 Juli zullen acht honderd Beverwijksche kinderen deelnemen aan den boottocht van Plan-West naar Schoorl. Het moment in den wedstrijd HaarlemN.A.C., waarop Roo- zen het derde doelpunt Tcopt Het programma voor de feestelijk heden ter eere van het zilveren pastoors feest van pastoor B. v. Leeu wen, luidt als volgt: Zaterdagavond zal de jubilaris op plechtige wijze te 6 uur worden in gehaald. Na ontvangst in de pasto rie zal de jubilaris te 7 uur een plechtig Lof opdragen. Zondag zal pastoor v. Leeuwen een plechtige Hoogmis van dank baarheid opdragen, waarbij pastoo' W. Bosch uit Aerdenliout de feest predikatie zal houden. Daarna zal om 2 uur een receptie zijn voor ge- noodigden, waarbij het feestcomité het geschenk zal aanbieden. Te 2.30 uur zal den parochianen en ande ren belangstellenden de gelegenheid worden geschonken, den jubilaris geluk te wenschen. De feestdag wordt besloten met een plechtig Lof. Het parochiale zangkoor onder leiding van den heer J. Kakebeeke zal de Missa „Huc ad regem pastorum" van Albert de Klerk uit voeren. Na de Hoogmis zal „Haec Dies" van Alphons Vranken worden uitgevoerd. \y Het feit, dat begin Juli van het vorig jaar 10.117 personen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem waren ingeschreven en op het einde van de maand Juni van dit jaar slechts 2365, bewijst, dat het groot ste deel van de werkende bevolking uit de 18 gemeenten, welke onder het hoofdkantoor Haarlem ressor teeren, in één jaar tijds aan den slag is gegaan en arbeid heeft kun nen vinden. Er zijn op het oogenblik 1692 werkloozen en 391 arbeiders, die bij de D.Ü.W. te werk zijn gesteld. Een aantal werkzoekenden is moei lijk te plaatsen, ofwel omdat er nog geen emplooi voor hen te vinden is (bijv. vertegenwoordigers) ofwel omdat zij ongeschoold zijn. Dan blijft er een kleine categorie over, die door gezondheidstoestand of lichamelijk gebrek alleen voor een beRaalde betrekking geschikt is. Dit de registratie blijkt duidelijk, dat over het algemeen voor ieder beneden 40 jaar werk voorhanden is. Wat de scholing en herscholing van arbeiders betreft, elkeen, die een vak wil leeren er. wenscht op geleid te worden tot bankwerker, timmerman of metselaar, kan zich daartoe wenden tot het arbeidsbu reau. Moeilijkheden in deze mate rie zijn thans nog de loondervings vergoeding, doch binnenkort wordt een oplossing te dier zake ver wacht. Het aantal werkzoekenden in de stad Haarlem bedraagt 1645; hier van zijn 1167 werkloos en 294 inge schakeld bij de D.Ü.W.-werken. Het aantal personen, dat van betrek king wenscht te veranderen, is 184. Van de 1167 werkloozen ontvangen er 449 ondersteuning, de anderen kunnen zich waarschijnlijk op een of andere manier zelf bedruipen. De laatste weken is men be zig politieke delinquenten te werk te stellen in verschillend® industrieën. Het is echter ge bleken, dat van de zijde der werknemers daartegen bezwa ren bestaan. De arbeiders die nen echter te beseffen, dat het in het belang van den Staat is, van het bedrijfsleven en van de maatschappij. Dat de delin quenten zelf hun kostje verdie nen, beteekent een ontlasting van den Staat. Dat zij niet meer werkeloos in de kampen zitten, doch zich ten nutte kunnen maken, komt de algemeene productiviteit ten goede. Bo- vonden wordt door de te werk stelling afstomping en verbitte ring tegengegaan. Dit zijn on getwijfeld redenen, die het be sluit billeken. Er zijn dan ook reeds eenlge hon derden gedetineerden aan het werk Zij verdienen hetzelfde loon als de vrije arbeider, waarvan 10 pCt. be stemd is voor het gezin, 5 pCt. voor onkosten cantine, 5 pCt. voor het ver voer naar en van het werk en 80 pCt voor den Staat, die de politieke de linquenten huisvest en voedt. Er zijn bij het Gewestelijk Arbeida bureau totaal 3291 aanvragen inge diend ter verkrijging van de vergoe ding voor de ingeleverde grensgelden. Tot nu toe zijn in behandeling geno men 2200 verzoeken, waarvan er 302 zijn afgewezen (vrijwillig naar Duitsch- land, geen bewijs van politieke be trouwbaarheid), 200 bij den Inspecteur van de Belastingen voor onderzoek liggen en ongeveer 1300 zijn uitbe taald. Het resteerend aantal zal in de komende maanden behandeld worden Men hoopt binnen drie maanden met de uitbetaling der grensgelden geheel gereed te zijn. 64. ,,Wat!" nep dg hertog, „hebben jullie den baron niet bevrijd?" „Welnee," zeiden de schrijver en teekenaar, ,,er zat geen kopij in." „Maar waar hebben jullie den baron dan gezien?" vroeg de hertog. „O, dat is hier niet ver vandaan," antwoordde de schrijver, „ik denk, een kwartiertje loopen, steeds maar rechtdoor." „Willen we meegaan om den weg te wijzen?" zei de teekenaar. „Maar graag," zei de hertog, „kom, dan halen we mijn lijfwacht en mijn vrienden Toscanini en Vinkolini. Den schildwacht moet u ook zien. Dat is een kerel, waar je nooit over uitge praat raakt." En met potlooden en papieren gewapend gingen ze op weg. Ze liepen zoo vlug als ze Iconden en kwamen op de plek waar de hertog zijn gezellen achtergelaten had. Er was geen sterveling te zien. „Wat zal ik nu hebben," riep de hertog, „waar zijn ze nu gebleven?" Toen klonk er gehinnile en het paard van den hertog dook uit het struikgewas en hup pelde op hem toe. Petronius volgde het op de schreden. „Halt, wie je ook bent, nep Petronius. ,,lk sla tot moes elk die ik zie." „Ik ben het, de hertog, riep de hertog. „Al ben je de keizer, je gaat er aan," riep Petronius. Hij wilde den eersten klap, die een daalder waard is, al geven, toen hij pas besefte, dat de hertog zijn baas was. „O, neem me niet kwalijk, heer," riep hij. „Ilc heb me jammer genoeg vergist, maar een menseh kan nooit voorzichtig genoeg zijn. Dat is altijd ergens goed voor." Na jaren van scheereUende komt Gillette ons bevrijden 1 Gillette Standard lOct. p.mesje. Zondag 7 Juli zal het zangcon cours van St. Caecilia te Krom menie worden voortgezet. De con certwedstrijden beginnen 13 uur en de officieele ontvangst, die hier aan voorafgaat, geschiedt om 12 uur in het R. K. Vereenigingsge- 'oouw. Voor de deelnemende veree- nigingen bestaat gelegenheid te re- peteeren in: R. K. Ver. gebouw, Zuider Hoofdstr.; Sociëteit „Ons Genoegen", Noorder Hoofdstr. 127 en café „de Roemer", Zuider Hoofdstraat 7. Als gidsen zullen fungeeren die kath. verkenners. Aan alle deelnemende vereenigingen, die een prijs hebben behaald, zal een firaai uitgevoerd diploma worden uitgereikt. Bovendien worden iede- ren concoursdag beschikbaar ge steld 5 complete zangnummers naar keuze van de winnaars. Het pro gramma voor Zondag luidt als volgt: 4de afd. gemengde koren: 1 Ont spanning na Arbeid, Andijk; 2 Laetita, Uitgeest; 3 Con Brio, Lutjebroek. 3e afd. gemengde koren: 1 Arti et Charitate, Leidschendam; 2 La Vita Nuova, Zwaagdijk; 3 Amster dam Nrd, Amsterdam; 4 Irene, Zwaagdijk; 5 St. Caecilia, Castri- cum. 2e afd. gemengde' koren: 1 Arti et Amioitiae, Hoogkarspel2 St. Ambrosius, Nibbixwoud; 3 Zang Veredeld, Beverwijk; 4 Huijgen- waert, Heer Hugowaard; 5 In Pace Nata, Limmen; 6 Eendracht Maakt Macht, Ursem. 2e afd. vrouwenkoren; 1 Arti et Amicitae, Hcjgkarspel. lste afd. gemengde koren: 1 Arti Vocali, Den Haag; 2 Zang en Vriendschap, Wognum; 3 Inter Nos, IJmuiden; 4 Cantate et Jubi late, Hillegom. lste afd. mannenkoren: 1 Veree- nigde W.-Friesche Zangers, Wog num. Afd. uitmuntendheid vrouwenko ren: 1 St. Theresia, Wervershoof. Eere-afd. gemengde koren: 1 Nieuw Leven, Medemblik; 2 St. Caecilia, Krommenie; 3 St. There sia, Wervershoof. f25.000: 10422: f 1.500. 8897 16670: f 1.000: 18309 19656; f400: 4471 4618 20790; f200: 15550 18726; f 100: 2910 3487 5688 10299 12410 15811 17150 Gisterochtend heeft de rechtbank in Breda uitspraak gedaan in de ge ruchtmakende zaak tegen den Am- sterdamschen P.R.A.-rechercheur Kief, die beschuldigd werd van we derrechtelijke vrijheidsberooving van den Tilburgenaar Jansen bij den speurtocht naar Arnold Meyer. Hij werd veroordeeld tot een voorwaar delijke hechtenis van 3 maanden met een proeftijd van één jaar. Het Nederlandsche s.s. „Van Osta- Ce", metende 2890 br.t., van de Scheepvaart- en Steenkolenmaat- schappij te Rotterdam, dat door de reederij Vinke Co was bevracht voor West-lndië, is bij Land's End in aanvaring geweest met een Grieksch stoomschip en is te Rot terdam binnengeloopen met een gToot gat in den romp. 6 Juli zal het 25 Jaar geleden zijn, dat de heer S. Hellker lid werd van het college kerkcollectanten der paro chie H.H. Elisabeth en Barbara. Zon dag 7 Juli 9 uur zal te zijner Intentie de Hoogmis worden opgedragen. Ge legenheid tot fellciteeren van 12.30 tot 1.30 uur, Zocherstraat 2. De heeren P. Schelvis, B. Garste- veld, W. Handgraaf en mej. A. Dokker, allen van Wijk aan Zee, zijn te Alkmaar geslaagd voor het Middenstandsdiploma. Al degenen, die Donderdag tezamen met Sjahrir waren ontvoerd, zijn vrij gelaten. Amsterdam, 3 Juli 1946. De stemming ter beurze was he den bij opening tamelijk prijshou dend, doch onder leiding van Kon. Olie, die later op 410 a 415 werden geadviseerd, werd de tendenz al gemeen wat zwakker. De obligatiemarkt bleef tamelijk op peil met hier en daar slechts fractioneele afwijkingen. Tegen het slot trad een lichte ver betering in. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Woord voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.- overz. 8.20 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.45 Fami- lieber. 12.00 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Progr. overz. 13.20 Espres- sivo. 14.00 Orgel. 14.20 Schrijvers. 14.40 Gram. 15.00 Stafmuzlek. 16.00 Declamatie. 16.30 Concert. 17.15 Gram. 17.30 Travellers. 18.30 Strjjdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Progr.-overz. 19.20 Gram. 19.40 „Tennessey-Valley. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.1. 20.08 Concert. 21.00 Op de brug. 21.15 Gram. 21.30 Kees v. d. Star, fluit. 22.00 Nieuws. 22.15 Vragen. 22.30 Gram. 23.00 PianorecitaL 23.30 Gram. HILVERSUM II - 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 815 Progr. overz. 8.20 Gram. 8 50 Huisvrouw. 9.00 Gram. 9.30 Wa- terst. 9.50 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Regenboog. 10.45 Elsa van Bueren. sopraan. 11 15 Vrouw. 11.30 Zuid-Afrikaansche liedjes. 11.40 Gram. 11.45 Tonny Schlf - ferstcin. 12.00 Hubert Barw&h- ser, fluit. 12.30 Sport. 12.35 En semble Bandi Balogh. 13.00 Nieuws. 13.15 Revue-orkest. 13 45 Cor van Reeden, piano 14.00 Kookkunst. 14.20 Aeolian-sextet. 14.50 Voordr. 15.10 Gram. 15.20 Hoorspel. 16.00 Gram 16 30 School is uit! 17.00 Sylve tre trio. 17.30 H.A.R.K. 17.35 Johan Jong, orgel. 18.00 Nieuws. 1.15 Bene dict Silberman. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Joop de Leur. 19.15 Nat. Reel. Spr oud-min. Kolfschoten. 19.30 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Cantate No. 135. 20.30 Lezing. 21.00 Op de brug. 21.15 Gram. 21.30 Gram. 22.00 Buitenl weekoverz. 22.15 Ram blers. 22 40 Avondw. 23-00 Nieuws. 23 15 Gram. Directeur: J. J W. Boerrigter. Waarn, Hoofdredacteur: W- Severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2