Haarlem neemt de leiding door 4-1 zege op NAC NIEUWE BONNEN AARZELING OP DEN DREMPEL Mysterieus bericht in spionnage-proces Ook Ajax en N.E.C. winnen Geheimzinnige landing in Duitsehiand Militairen mogen naar de Vierdaagsche Intern, tennis te Noordwijk Atoomconumssie kan besluiten nemen Gedeputeerden gekozen DONDERDAG 4 JULI 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht HlllST IS dOöd Generaal Weygand bij de getuigen zegt zijn chauffeur DE ZAAK VAN MEEGEREN DUURT VOORT... Kunsthistorici bezig met het onderzoek Quadrillioen- Doelman Kluit weet tijdens een N.A-C.-aanval schitterend redden in den wedstrijd HaarlemN.A-C.: 4—1 te M'elle Bidault verklaarde dat zij hevig geslagen was omdat zij de geheimen van de verzetsbeweging weigerde te ont hullen. Haar broeder was een der voormannen van het verzet Van SwolRinkel uitgeschakeld Kath. Econ. Hoogeschool Reclasseeringsdag Katholieken bedanken K.L.M.-lijn op Zuid- Amerika De drie Britsche ministers, die, tezamen met vice-koning Lord Wavell en inheemsche leiders, besprekingen hebben gevoerd over de toekomstige onafhankelijk heid van India, zijn naar Londen te ruggekeerd. Heel in het algemeen kan men zeggen, dat zij met drie groepen rekening dienden te hou den: de Congrespartij der Hindoes, de Moslemliga en de Indische vor sten; daarvan wenschten de eerste twee volledige onafhankelijkheid, terwijl de laatste, die in het Engel- sche bewind tot dusverre steun vond voor haar positie, maar matig enthousiast was. De ministers hebben één groot suc ces behaald. Het plan voor een Indi sche Unie is aanvaard door alle groe pen. Het kwam tegemoet aan de wen- schen van het Congres, door India niet te verdeelen in Hindoesche en Mohammeuaansche parten, maar één centraal bestuur in te stellen. En aan de eischen der Liga, door onder dit centrale bestuur provincies te laten bestaan met vrij groote zelf standigheid en recht van onderlinge samenwerking in provincie-groepen. De vorsten verliezen in deze regeling niet hun plaats in hun eigen rijken, maar worden ingeschakeld in het groote geheel, waarop zij dan zelf in vloed kunnen uitoefenen. Het plan veronderstelde een alge- meene, voor geheel India geldende constitutie, en deze zal worden op gesteld door een vergadering van vertegenwoordigers der Indische groepeeringen. In den tusschentijd echter is er ook een regeering noo- dig, en het vormen daarvan is den ministers te zwaar gebleken. Hun voorstel was, dat in het interim kabinet vijf Hindoes, vijf Mohamme danen en vier anderen (waaronder één aan den Hindoekant) zitting zouden hebben. Aan deze getallen- verhouding ligt niet het beginsel der evenredige vertegenwoordiging ten grondslag, want de Congrespartij is enkele malen grooter dan de Mos lemliga. Zou men (je vertegenwoor diging evenredig maken, dan bestond het gevaar, dat reeds deze voorloopige regeering geheel in de macht der Congrespartij zou komen, hetgeen het al te spoedige einde zou betee- kenen van de Mohammedaansche po litieke zelfstandigheid. Gandhi en Nehroe, leiders van het Congres, staan echter op hun rechten, die in theorie goed zijn, maar in de praktijk funest voor de te smeden eenheid zouden kunnen blijken. Vele besprekingen zijn over deze kwestie gevoerd. Wavell heeft ge dreigd, ook zonder toestemming der Hindoes een kabinet te zullen sa menstellen, op zoo breed mogelijke basis; maar uitvoering is aan dit dreigement niet gegeven. Men is ech ter zoo ver tot elkaar genaderd, dat de Moslems berusten in een over wicht van de Congrespartij, mits het surplus aan Congresministers be staat uit een of meer Mohammedaan sche leden van die partij, tusschen- flguur of -figuren dus. Op deze voor- Waarde is Gandhi niet ingegaan. Zoo staan, ruw geschetst, de zaken op het oogenblik van het vertrek der Engelsche ministers. India verlangt naar vrijheid, weet hoe de toekomst worden moet, maar is nog tezeer in zichzelf verdeeld om den eersten stap te zetten. (Eigen correspondentie) Onder de getuigen in het proces tegen de vroegere Duitsclie spion- na;,«groep S.R.A., dat Maandag in Dijon is geopend, bevindt zich o.a. generaal Weygand. Het is het grootste proces, dat na den oorlog in Frankrijk gevoerd wordt. Het onderzoek heeft een jaar gevorderd. Onder de beklaagden ce vinden zich tien vrouwen, voor het grootste deel jonge meisjes en ge routineerde spionnen, en een En- gelschman, George Dace, die beweert tot de Engelsche Intelligence Service behoord te hebben. In Dijon werd Zondag een spe ciale vergadering van de politie gehouden om een mysterieus te legram te onderzoeken, hetwelk voor Dace aankwam en waarin stond: „Maak u niet ongerust. Béwijzen in houten kistje ver zonden". De politie heeft een vermoeden, dat het „bewijs" in dit geval een bom is en tracht de herkomst van het telegram en het verdachte pakje zelf te vinden. De Duitsche Nieuwsdienst S.R.A. had zijn hoofdkwartier in Dijon, van -waaruit hij een netwerk van spion nen en agenten over geheel Frankrijk controleerde. Hun hoofdopgave was het bespionneeren en verraden van Fransche Maquis en leden van de Verzetsbeweging'. Een van de aange klaagde vrouwen, de zeer knappe Frangalse Andrée Rivea, was speciaal belast met het bespionneeren van gen. Weygand. De organisatie stond onder bevel van den Duitschen majoor Gleichauf, die in een gevangenenkamp in Duitschland vertoeft. De eerste voorbereidingen werden reeds vóór den oorlog genomen, toen een zekere Parmenti, alias Mercier, Fransche recluten ronselde en na den wapenstilstand tot geheime agenten opleidde. Na de oe- vrijding van Frankrijk werd het hoofdkwartier naar Stuttgart terug getrokken. maar door de inlichtingen van een Elzasser gelukte het aan de Eransche politie vele leden op te sporen. Zeventig werden aanvanke lijk aangeklaagd, maar slechts 44 zijn in hechtenis. De Ameri^aansche aanklager in Neurenberg heeft verklaard, dat Hit ler's chauffeur, Hans Kempka, de eenige is, die kan zeggen, dat zoowel Adolf Hitler als Martin Bormann dood zyn. Onbewogen memoreerde Kempka Woensdag in Neurenberg den dollen boel in de rijkskanselarij, waar 500 mensehen zich in veiligheid tracht ten te brengen op den dag, dat Ber lijn door de Russische legers veroverd werd. Hij verklaarde onomwonden, dat Hitlér op 30 April 's middags tusschen 2 en 3 uur stierf en dat Bormann ongeveer 12 uur later door een gra naat doodelijk werd getroffen. Kempka sprak vol eerbied over Hitier. Hij sprak over Eva Braun als Adolf Hitler's vrouw". Toen hij ver telde, hoe hij het lichaam van den Führer zag, gewikkeld in een deken, waaruit alleen de geschoeide voeten te voorschijn kwamen, zei- hij: „Het was dezelfde Adolf Hitler niet." Hij was er zeer onder den indruk van geweest, dat de gebruikte deken te kort was. In de gerechtszaal was het doodelijk stil, toen Kempka zijn verhaal vervolgde. „Ik kan zeggen, dat Hitier op 30 April tusschen 2 en 3 uur in den middag gestorven is. Ik zag hem niet sterven, maar ik droeg zijn lichaam den bunker uit en stak het in brand. Ik droeg ook Adolf Hitler's vrouw naar buiten. De an deren verlieten den bunker, verdeeld in groepjes. Kempka nam 's avonds om 9 uur afscheid van Bormann en van Goebbels. Hij zag Bormann in de uniform van een SS-generaal om streeks 8 uur 's nachts bij het station Friedrichsstrasse. Maandag heeft een Russisch vlieg tuig een geheimzinnige landing diep in de Amerikaansche bezet tingszone gedaan. De beide inzitten den zijn in de nabij gelegen bos- schen ontvlucht. Het vliegtuig is geland in een open veld, ongeveer 50 km. van het hoofdkwartier van het Derde Amerikaansche leger, dat te Heidelberg gevestigd is. Woensdagnacht was er een alge meen alarm in verband met de vlucht van de geheimzinnige vlie gers. Volgens een Duitsche vrouw droeg een van'de vliegers een Rus sisch uniform. Al heeft' het er de schijn van, dat de geruchtmakende zaak-Van Mee geren in de doofpot is gestopt, er wordt, waar het Van Meegeren be treft, nog altijd hard gewerkt om te achterhalen of hij nu werkelijk „De Emmaüsgangers" schilderde. Vermeer en Pieter de Hoogh „dwong onder zijn beheer" en daarmee de wereld der kunst en de kenners in het bij zonder voor het lapje hield. De met deze affaire belaste rechter-commis- saris, mr. G. J. Wiarda. heeft ver klaard. dat vijf Nederlandsche en bui- tenlandsche kunsthistorici nog steeds bezig zijn te onderzoeken wat de waarheid In deze geschiedenis is. Zij maken gebruik van de modernste onderzoekingsmethodes, terwijl ver schillende getuigen nog moeten ge hoord worden. Zóoals mén weet. heeft Van Meegeren een Vermeer geschil- derrf in het bijzijn van een aantal getuigen om te laten zien, dat hij de doeken, welke hii zegt vervaardigd te hebben, qua stijl en mengtechnisch volkomen aan de origineele Vermeers gelijk zijn. Hii schilderde zijn ..Jezus in den tempel", waarvan wij indertijd de reproductie hebben gepubliceerd. Mr. Wiarda achtte de artistieke waar de van dit doek nog niet beslissend voor de „Vermeer"-caoaciteiten van Van Meegeren. Al met al. zoo zelde hij, zal het eenl-gen tijd duren voor dat het onderzoek gesloten is. Een -'efnitieve uitspraak kan vooralsnog niet worden verwacht. De zaak-Van Meegeren duurt voort Het laatst uitgegeven bank biljet in Hongarije heeft een waarde van l.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO.OOOOOO pengö, dat is een quadrillioen. (Van onzen specialen verslaggever) HAARLEM, 3 Juli. Het moreel van de Haarlem-ploeg is na de smadelijke 8O-nederlaag tegen Ajax niet geknakt. In een vaak fei len, harden kamp hebben de rood- broeken zich hedenavond in het Beemsteedsche sportpark schitte rend hersteld, door den leiders in de kampioenscompetitie, N.A.C., een verdiende 41 nederlaag toe te brengen op een wijze, die aan dui delijkheid niets te wenschen over liet. De vooruitzichten op 'n dergelijk fraai resultaat waren niet gunstig, omdat Haarlem het zonder zijn stopperspil van Daalen moest stel len, een handicap van de eerste orde. Maar de wijze waarop aan voerder de Winter zich van zijn vreemde taak kweet, was boven allen lof en ook diens plaatsvervanger op de rechtsbinnenplaats, Boeree, deed 't lang niet kwaad. Zoo had dus-de Haarlem-achterhoede weinig aan kracht ingeboet, terwijl de voorhoe de misschien wel iete aan snelheid had gewonnen. N.A.C. stond dan ook van de eerste minuut af voor een zeer lastige taak en hoewel de zuidelijke kampioenen ontzettend hard voor 'n gunstig resultaat heb ben gestreden, bleek weldra, dat de speelwijze der Haarlemmers N.A.C. niet lag. Tegen de bekende, open aanval len van Haarlem had N.A.C. de buitenspelval als tegenwapen ge kozen, een tactiek, welke ondertus- schen van grooten invloed is ge weest op het verloop van dezen vaak boeienden kamp, waarin de techniek op niet al te hoog peil stond. Want hoewel Haarlem maar al te vaak in de val liep, ontston den vele eigenaardige situaties, waaruit doelpunten geiporen moes ten worden en het meest vreemde doelpunt kwam ter were'.d uit een buitenspel-geval, waarvoor scheids rechter Hofman niet gefloten had. Toen na een zeer verwarde situatie deze scheidsrechter beduidde dat men verder kon spelen* benutte Boeree de opgelegde kans en gaf daarmee Haarlem kolt voor de rust een 2—1 voorsprong. Voordien had een handigheidje van Roozen tot gevolg gehad, dat Groeneveld het leder in de Bredasche touwen Mademoiselle Marcelle Bidault, zuster van den Franschen minis ter-president, wordt als getuige gehoord in een proces tegen ne gen en twintig Gestapoagenten. kon jagen, waarna bij slecht weg werken der Haarlem-achterhoede, Pirard met een o.i. houdbaar schot voor het N.A.C.-doelpunt had ge zorgd. In de tweede helft bleken de Haarlem-voorwaartsen de Breda sche tactiek beter door te hebben en hoewel N.A.C. veelal In den aan val was, kon zijn voorhoede, waar in Rijvers bepaald tegenviel, het meestal niet verder brengen dan 't verdedigingsblok der roodbroeken. De weinige kansen, welke N.A.C. zich nog sohiep, werden door slecht schieten verknoeid. De Haarlem voorhoede was door het prachtige spel van Smit en het onvermoeide zwoegen van Koning en Roozen veel gevaarlijker en produc tiever. Bij een dier aanvallen wist Roozen met een prachtigen kopbal doelman Kools te passeeren en toen Smit een zijner vele kogels op de N.A.C.-veste door den N.A.C.-doel- man tot corner zag verwerkt, scoor de hij op fraaie wijze uit den hoek schop Haarlem's vierde doelpunt, waarmee hij zijn fout, tot tweemaal toe een strafschop te missen, goed maakte. De wedstrijd N.A.C.-Haarlem wordt Zondagavond om 7 uur ge speeld. De Haarlemmers hebben nu zij het met een ongunstig doelsal do in de kampioenscompetitie de leiding genomen. De tweede plaats is voor Ajax, dat met 31 van Limburgia won, maar Zondag ln Limburg de zaken wel Iets serieu zer mag opvatten. N.E.C. won in Nijmegen met 63 van Heeren veen. Haarlem 5 3 117 12-14 Ajax 5 3 0 2 6 14-6 NAC 5 3 0 2 6 7-7 NEC 5 2 1 2 5 14-12 Heerenveen 5 2 0 3 4 12-16 Limburgia 5 1 0 4 2 8-12 Naar wij vernemen heeft de Mi nister van Oorlog den legerorder, waarbij den militairen verboden werd öeel te nemen aan de Vierdaagsche, ingetrokken, nu van den Bond van Lichamelijke Opvoeding' de mededoe- ling is ontvangen, dat de heer Breu- r.ese heeft afgezien van de leiding. De traditioneele tenniswedstrijden van de internationale lawntennisclub van Nederland tegen het vertegen woordigend team van Cambridge University zullen dit jaar hervat worden en wel Zaterdag 13 en Zon dag 14 Juli a s. te Noordwijk aan Zee op de tennisbanen van het Casino. Patty en Segura hebben op het centrecourt van Wimbledon onze landgenocrten Rinkel en Van Swol uitgeschakeld. Deze verloren met 6-2, 54, 57, 8—6 in een partij, waar van de eerste sets onbelangrijk wa ren, maar waarin het speipeil van onze landgenooten steeds beter werd. Het curatorium der Katholieke Economische Hoogeschool heeft voor het studiejaar 1946-1947 benoemd tot rector-magnificus prof. dr. P. P. van Berkum en tot secretaris van de a senaat pro. H. A. Kaag. Morgen 6 Juli zullen in ongeveer 1000 plaatsen van ons land de col lecte-bussen rammelen ten bate van het reclasseeringswerk voor alle ge zindten. Vijf jaar lang heeft het zoo belangrijke reclasseeringswerk financieelen steun moeten ontberen. Geeft morgen daarom dubbel! Het is van sociaal en nationaal belang voor geheel ons volk. BONKAARTEN KA, KB, KC 608: 417 t.m. 421 brood 800 gr. brood 422 brood 400 gr. brood 425 boter enz. 125 gr. boter 426 boter enz. 250 gr. margarine 435 boter enz. 100 gr. vet 436 suiker 400 gr. ruwe suiker 427 algem. 200 gr. kaas 428 algem. 100 gr. zelfr. bakmeel 429 algem. 250 gr. jam, stroop enz. 430 algem. ca. 225 gr. huishoudzeep of 90 gr. toiletzeep B 79 reserve 1600 gr. brood C 79 reserve 800 gr. brood B80 reserve 100 gr, kaas BONKAARTEN LA, LB, LC 608: 389 vleesch 100 gr. vleesch 390 vleesch 400 gr. vleesch A 67 melk 2 liter melk B 67, C 67 melk 3% liter melk PONKAARTEN KD, KE 608: 917, 918 brood 300 gr. brood 925 boter enz. 250 gr. boter 926 boter enz. 125 gr. margarine 936 suiker 400 gr. ruwe suiker 92. algem. 100 gr. kaas algem. 100 gr. zelfr. bakmeel 929 algem. 250 gr. jam, stroop enz. 930 algem. ca. 225 gr. huishoudzeep of 90 gr. toiletzeep D 79 reserve 800 gr. brood E 79 reserve 500 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuits BONKAARTEN LD, LE 608: 889, 890 vleesch ICO gr. vleesch D 67, E 67 melk 6 liter melk Tabakskaarten enz.: T 37 2 rants, tabaksartikeien V 37, V 38 100 gr. chocolade en/of suikerwerken X 37 2 rants, tabaksartikelen X 38 100 rr. chocolade en/of suikerwerken De bonnen voor melk zijn geldig t,m Zaterdag 13 Juli. Voor de week van 14 t/m 20 Juli zullen voor ta bak, melk en aardappelen nog bon nen worden aangewezen Op de suikerbonnen 436 en 936 is, voor zoover voorradig, ook ge raffineerde suiker verkrijgbaar. Deze week is wederom een extra hoeveelheid van 100 gr. vleesch be schikbaar, zoodat men in totaal 600 gr. vleesch per veertien dagen ont vangt. De commissie voor de atoomenergie van de U.N.O. heeft Woensdag een stemmig een maatregel goedgekeurd op grond waarvan besluiten bij meer derheid van stemmen genomen wor den. De stap kwam nadat de Russische gedelegeerde, Andrei Gromyko, afzag van zijn tevoren ingenomen stand punt, dat alleen besluiten genomen konden worden bij een stemmenmeer- derheid van twee derde. De commissie verdaagde daarop de zitting zonder een datum vast te stel len voor de volgende bijeenkomst. (A.P.). De Prov, Staten van Noord-Holland kwamen gistermorgen te Haarlem bijeen, teneinde zes leden van Ged. Staten te kiezen. Gekozen werden met 75 v. d. 76 uitgebrachte stem men mej. mr. A. E. Ribbius Pele- tier (P. v. d. A.). Zij is de eerste vrouwelijke gedeputeerde ln het col lege. Verder de heer A. B. J. Prak ken (P. v. d. A.) met algemeens stemmen; mr. dr. P. Witteman >K. V. P.) met 58 stemmen en 19 blan co; dr. L. J. P. N. A. Bouwman (K. V. P.) met 57 stemmen en 19 blan co; B. de Vries (P.v.d.A.) met 42 st.; M. Harmsen (Comm. P.) m. 44 stem men. Allen wenschten de benoeming in beraad te houden. Tot buitengewoon lid van de Sta ten werd gekozen de heer P. S. v. d. Vaart (P. v. d. A.), diè zijn be noeming aanvaardde. De vergadering werd daarna ver daagd tot 12 Juli, des morgeus naif elf. Het was gisteren bij de verkiezin gen van de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een verrassing, dat alle zes gekozenen hun benoeming in beraad wenschten te houden. Reeds eerder was ons ter oore geko men, dat de P. v. d. A. en de K V P. geen overeenstemming hadden kun nen bereiken over de verdeeling der zetels, hetgeen voornamelijk zijn oorzaak vond in het al of niet zit ting nemen van een communist in het college. De katholieken wilden den candidaat der christelijke groe pen, mr. A. Bruch (A.R.steunen, waartoe de P. v. d. A. niet bereid was, ten gunste van de communis ten. Wij vernemen thans, dat de heeren mr. dr. P. J. Witteman en L. J. Bouwman hun benoeming niet aanvaard hebben. Het gevolg daarvan is, dat 12 Juli, wanneer de Prov Sta ten weer bijeenkomen, een nieuwe verkiezing voor deze twee plaatsen moet geschieden. Begin Augustus wordt de eerste proefvlucht gemaakt op de Hjn Am sterdamZuid-Amerika, die de K.L.M. binnenkort hoopt te openen. De Ned. Spoorwegen heeft een o«- arag van flö.000 beschikbaar geste:4 ten behoeve van bet fonds nood- gebieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3