Eerste kennis making 1 De ontvoering van Sjahrir Hartekreet uit groot gezin Verkiezingsfraude in Polen bevestigd Italië rouwt De Koningin naar Londen? Schuldigen zouden ontdekt zijn Hongaren raken den tel kwijt Mijngasontploffing in Heerlen Tot hoofd en hart1 69ste JAARGANG No. 23588 ZATERDAG 6 JULI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Keizer van Japan bezuinigt 3946 man personeel van Hirohito's keizerlijke huis houding zijn ontslagen. De keizer moet het nu nog slechts met 4785 employe's stellen. Meer dan 2000 van hen zijn houtvesters en boscharbeiders. Hirohito is de grootste grootgrondbezitter \van Japan. Geen inmenging van Engelsche zijde Omdat Triest wordt geïnternationaliseerd Instructietroepen, die naar de West vertrokken onder commando van kapt. Nooy, defileerden in Den Haag voor den nieuwen min- van Oorlog, luit.-kol. Fiévez. Tevens waren aanwezig minister Jonkmanoud-minister van Oorlog Meynen, generaal Kruis en vice-stafchef Doorman De verkiezing van den Franschen president Uitnoodigingen voor de vredesconferentie Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" is uit Plymouth te Hoek van Holland aangekomen. Vermoedelijk zal het schip op 1 Sept. naar Indië vertrekken Nieuwe rantsoenbonnen en -kaartjes Oude bonnen tot 4 Aug. geldig VROEGE AARDAPPELEN WEINIG FLORISSANT Aardappelbonnen voor de komende week Zuidvruchtenbonnen langer geldig Brandstofbonnen voor kantoren Vijf dooden en tien gewonden Prins Bernhard te Parijs Wanneer ons een kruis, mis schien éen zwaar kruis, op de schouders wordt gelegd, dan zouden weWij moeten echter stil zijn tegenover wat de hemel ons zendt en aan- vaarden. j NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De regeeringsverklaring, waar mede Dl'. Beel gisteren het nieuwe kabinet aan de Kamer voorstelde, steekt in gunsti- gen zin van die van het vorige ka binet af door haar strakke lijn en beknoptheid. Schermerhorn's pro gram besloeg niet minder dan een brochure van een dertig pagina's, waaraan nog een reeks „praatjes op de brug" werden toegevoegd bij wij ze van toelichting. De nieuwe mi nister-president heeft deze methode gelukkig niet overgenomen en heeft slechts in het kort de beginselen aangegeven, waardoor toet kabinet zich bij zijn werkzaamheden zal laten leiden. Over het algemeen kan men het volkomen eens zijn met deze beginselen. In velerlei op zicht zijn zij een voortzetting van het beleid der vorige regeering, al zijn er ook punten, waarin men dui delijk de hand van den katholieken formateur bespeurt. Met vreugde constateeren wij, dat het nieuwe kabinet naast de stoffelijke wel vaart ook bijzonderen nadruk wil leggen op de geestelijke welvaart. Dat de regeering vooral het groote gezin in bescherming wil nemen, is ons uit het hart gegrepen. Van be lang is echter de practische uit voering dezer beginselen. Goede wil alleen Is niet voldoende, vooral op daden komt het aan. En deze da den kunnen alleen tot stand komen, wanneer alle leden van het kabi net bereid zijn hieraan hun vólle medewerking te verleenen. Niet Immers het program, waarop men het beleid wenscht te grondvesten, geeft den doorslag voor het al of niet slagen van de politiek van een kabinet, maar de personen die het program hebben uit te voeren. Ver tegenwoordigt vaak de persoon van een minister alleen al niet een pro gram? Wanneer wij bijvoorbeeld zien, hoe het heele Indische vraagstuk in handen gelegd is van vertegenwoordigers van de Partij van den Arbeid, dan hechten wij bitter weinig aan de woorden van de regeeringsverkla ring. maar dan zijn de figuren JonkmanVan Mook, met thans nog in de schaduw, maar waarschijnlijk spoedig in het volle daglicht Scher merhom en Logemann, voor ons een program op zlclr zelf. Een program waarvan het Nederlandsche volk zich by zyn verkiezingen duidelijk afkeerig getoond heeft en dat, hoe dan ook, wanneer op denzelfden weg als tot dusver zal worden voort gegaan, tot een catastrofe moét lel den. Wij begrijpen nu den hautainen toon, welken „het Vrije Volk" aan sloeg in zijn hoofdartikel, waarin het zijn oordeel over het nieuwe ka binet uitsprak. „De partij van den Arbeid is waarlijk niet zoo bran dend van verlangen naar minister zetels om er principieele concessies voor over te hebben. Veeleer ging zij o.a. in den jongsten Partijraad uit van de gedachte: graag of niet: mèt ons program of zonder ons." Dus ook: „ons Indonesisch program of zonder ons". Wij zouden willen vragen, juist als het „Handelsblad" van gister avond, wie nu eigenlijk formateur is geweest. Dit is intusschen vrijwel zeker: de Indië-politiek van dit ka binet zal een voortzetting zijn van de politiek van Schermerhorn en Logemann. Of het parlement hier aan zijn sanctie zal geven? De regeeringsverklaring heeft ons wat Indonesië betreft niet kunnen gerust stellen. Misschien dat de debatten, welke de volgende week in de Kamer gehouden zullen wor den, ons wat opheldering zullen ge ven. Ook. is het niet onmogelijk, dat in de troonrede van 23 Juli a.s. meer concrete mededeeliftgen zullen worden gedaan. Wij kennen nu de groote lijn van 't program, waarop het nieuwe team gaat werken. Het wachten is nu op a d e n. In een vertraagd telegram uit Warschau vermeldt de „Daily Telegrapli"-correspondent, dat. er met het Poolsche referendum ernstige onregelmatigheden zijn geschied, voldoende om een ge heel verdraaid beeld van den ver kiezingsuitslag te geven. Het tellen der stemmen gebeurde in vele gevallen niet in de stembu- reaux, maar in de bureaux van de centrale kiesdistricten en in som mige gevallen zelfs in de kantoren van de veiligheidspolitie. In officieele Britsche kringën zou men, volgens U.P., niet twijfelen aan de juistheid van het bericht in dc „Daily Telegraph". De Engelsche regeering is echter niet van plan het referendum met de Poolsche regee ring te bespreken. Heden en Maandag zijn rouwdagen ln Italië, omdat Triest geïnternatio naliseerd wordt. Het werk zal tien minuten gestaakt worden. De winkels zullen een half uur sluiten. Met in gang van aanstaanden Dinsdag, al dus de Italiaansche radio, zullen da nationale bevrijdingscomité's in het geheele land ontbonden worden. (A.F.P.l De Italiaansche1 autoriteiten in Tenda Briga, dat door de Groote Vier aan Frankrijk is toegewezen, maken aanstalten dit gebied te ver laten. Volgens een mededeeling van Press Association te Londen zal H.M. de Koningin aan het eind van deze maand een bezoek brengen aan Londen. Zij zal in het Buckingham Palace gast zijn van het Engelsche Koningspaar in den ayond van 30 Juli en het paleis den volgenden dag verlaten. Bi| een tragisch vliegongeval op Engelsch gebied, nabij Isle of Man, is- omgekomen de 26-jarige P.A.C. Michielsen, leerling-waarnemer der Nederlandsche luchtstrijdkrachten uit Tilburg. Radio-Djokjakarta (de republi- keinsche zender) heeft officieel de namen gemeld van degenen, die beschouwd worden als de ont werpers van de plannen tot Sjah- rir's ontvoering, t.w. Tan Malak- ka, Soebardjo, Soekrani, Mohamad Yamin en Iwa Koesoemasoemantri. Deze bekende communisten en links-extremisten hebben hun plannen door den commandant van de T.R.I.-divisie te Djokja karta, Soedarsono, doen uitvoeren. Soedarsono zou de eenige hoofd schuldige zijn, die tot op heden gearresteerd is. Radio-Djokjakarta deelde voorts mede, dat Tan Malakka en zijn mede-samenzweerders ook het plan hebben gesmeed een nieuwe „re geering" te vormen, waarin ver scheidene personen van het eerste „kabinet"-Soekarno zitting zouden Vrijdag besloot de grondwettelijke commissie van de wetgevende verga dering, dat de president van de vierde Fransche republiek door minstens twee Kamers gekozen moet worden. Dit principe, kortelings geuit door generaal De .Gaulle, werd in de com missie aanvaard met 27 tegen 11 stem men, waarbij de communisten tegen stemden. (A.P.). De ministers der Groote Vier te Parijs zijn, volgens Reuter, na lang durige discussie accoord gegaan met een amendement van Molotov op een voorstel voor de uitnoodigingen voor de vredesconferentie, volgens hetwelk de vier groote mogendheden der halve China daarbij niet inbegrepen alleen voor de uitnoodigingen ver antwoordelijk zijn. De bankbedienden te Boedapest za ten Vrijdag met de handen in het haar ten gevolg® van de Woensdag plaats ge had hebbende uitgifte van een bankbiljet ter waarde van 100.000.000.000.000 000 pengoe. Een Engelsch pond is voor acht van deze biljetten verkrijg baar en een Ameri- kaansChe dollar voor twee. Verwacht wordt echter, dat de koers zal stijgen. De menschen ln de Hbngaarsche hoofdstad raken bij de geldtellerij hat spoor bijster. Een nieuw woord, milpen- goe, hetgeen een mil- Iioen pengoe beteekent, werd in het begin van de inflatie verzonnen om accountants, boek houders en den gewo nen man te helpen, die ten aanzien van hun bezittingen totaal dien tel kwijtraakten. Ver volgens kwam er weer een nieuwe uitdruk king: bilpengoe, het- I Zwarte handel in j vreemde valuta I geen een biljoen pen goe beteekent. Volgens een nieuw besluit van de regee ring moeten de winkels thans tot des namid dags vijf uur open blij ven teneinde de arbei ders in staat te stel len hun inkoopen te doen. Tot nu toe waren de meeste winkels des middags gesloten, zoo dat de eigenaren van de pengoe's, die zij des morgens ontvangen hadden, konden afko men door goud, dia manten en andere ar tikelen, waarvan aan genomen wordt, dat zij een meer blijvende waarde bezitten, te koopen. Bij de effectenbeurs te Boedapest zijn we derom 700 personen gearresteerd, die ervan verdacht worden in het zwart gehandeld te hebben. In deze buurt wordt het groot ste gedeelte van den handel in vreemde va luta gedreven. Volgens regeeringsfunotiona- rissen zijn verscheiden duizenden personen in de provincie onder vraagd. (A. P.) Met ingang van 7 Juli zullen rantsoenbonnen en rantsoenkaartjes van nieuw model in. omloop wor den gébracht voor voedings- en ge notmiddelen. De nieuwe rantsoen bonnen zijn uitgevoerd in de kleu ren groen, blauw, rood, rood met blauw of rood met grijs. De tekst is uitgevoerd in zwart en bestaat uit de aanduiding van hoeveelheid en artikel in het artikelnummer, voorafgegaan door de letter D. De thans in omloop zijnde rant soenbonnen en bonnen der toeslag kaartjes blijven geldig tot en met 3 Augustus. De wisselbonnen blijven ook na laatstgenoemden datum gel dig. Eveneens blyven geldig de bon nen „een rantsoen artikel A" voor rantsoen huishoudzeep, de bon nen „een rantsoen artikel K" voor een paar schoenen (uitsluitend voor gerepatrieerden uit Ned.-Indië), en de bonnen „een rantsoen artikel AA" (voor schoenreparatie). hebben. Tan Malakka zou de „pre- sidents"-plaats bezetten. Mohammed Natsir, de republikeln- sche „minister" van Voorlichting, heeft nog medegedeeld, dat gedurende het onderzoek documenten gevonden zijn, welke aantoonen, dat Soebardjo voor nemens was te ijveren voor een voog dijschap voor Indonesië onder de Ver- eenigde Naties, indiefl de actie ge slaagd zou zijn. Hij verklaarde, dat het complot sinds October bestond en onthulde, dat een eerdere poging, wel ke eind Februari zou geschieden, door tegenmaatregelen was verijdeld. Sjahrir heeft in de radio-uitzending uit Djokjakarta, welke drie minuten duurde, met geen woord gerept over eenig vraagstuk, dat thans naar voren treedt, zooals het dictatorschap van Soekarno of het nieuwe „kabinet". Aan hetgeen de directie van den landbouw van het ministerie van Landbouw, visscherij en Voedselvoor ziening mededeelt omtrent den stand der groenten- en fruitteeltgewassen op 30 Juni 1946 ontleenen wij het volgende Voor de ontwikkeling van som mige gewassen, met name de boonen, was het weer te koud, doch andere, zooal's koolsoorten en peen, profiteer den van den regen en ontwikkelden zich gunstig. De vroege aardappelen hebben zich in enkele gebieden van de gevolgen van de nachtvorsten ih Met hersteld, behalve in Noord- Holland, waar de stand van het gewas nog teleurstelt. De kersen leden eenige schade, veroorzaakt, door plaatselijk optredende ha gelbuien; dë overige fruitteelt gewassen vertoonen een goede ontwikkeling. De schade, die de nachtvorst van 15 op 16 Mei in Zeeland heeft toe gebracht, is grooter dan aanvankelijk wer<j verondersteld. Vele vruchten vertoonen thans vorstscheuren. Samenvattend kan worden gezegd, dat onvoorziene omstandigheden voorbehouden de meeste groenten- teeltgewassen een goeden oogst zul len geven. Van appelen, peren en pruimen kan een matig-goede, van het kleinfruit en fruit onder glas een goede oogst worden verwacht. Gedurende de week van 7—13 Juli is op de bonnen „385 aardap pelen" 3 kilogram en op de bonnen „885 aardappelen" 1 kilogram aardappelen verkrijgbaar. Van 721 Juli is bon „B 81 reserve" geldig verklaard voor 2 kilogram aardappelen. De geldigheidsduur van de voor 100 gram gedroogde zuidvruchten aangewezen bonnen 348 en 844 al gemeen, is verlengd tot en met 21 Juli. Van 6 Juli10 Augustus dienen de bonnen der kaarten WA 606, ge merkt met „le periode", „2e perio de", „3e periode", „4e periode", „5e periode" en ,,6e periode", elk recht gevende op het koopen van één een heid vaste brandstoffen, en de bon nen der kaarten WB 606, gemerkt met „le periode", „2e periode", „3e peri ode", „4e periode", „5e periode" en ,,6e periode", elk recht gevende op het koopen van vijf eenheden vaste brandstoffen, by een brandstoffen- leverancier te worden ingeleverd. Het afleveren van brandstoffen op deze bonnen zal geschieden zoodra de handel hiertoe bevoorraad is. Naar aanleiding van onze ar tikelenreeks „Het groote ge zin" ontvingen wij de volgen de ontboezeming van een katholieke huismoeder „Daar ik moeder ben van zeven jongens en twee- meisjes en dus een groot gezin heb, deed het mij goed, uw artikelen in de courant te lezen over onze groote gezinnen. Dus er zijn dan toch nog menschen, die begrip en waardeering hebben voor ons moeders uit het groote geztu. O, ik ben niet veeieischend en egoïstisch, want dan zou ik geen echR moeder zijn, maar als de nood. op zijn hoogst is, zijn wij als. moe der steeds verplicht er op uit te trekken, in den hongerwinter om voedsel en tegenwoodig o.a. om textiel. Doch in den regel krijg je een gevoel, dat je met je groote gezin tot last van de maatschappij bent. Het is een zegen, dat mijn man en ik geloovige menschen zijn en een groot vertrouwen hebben in ons aller Vader,die voelbaar om ons is en over ons waakt, op Wien on3 heele huwelijksleven gebaseerd is, want als we op de hulp en waar deering van de menschen zouden zijn aangewezen, dan waren we er slecht aan toe. Ja, als de menschen onze groote gezinnen kunnen pluk ken aan bonnen, om daarvan zelf beter te kunnen worden, dan zijn. ze altijd even vriendelijk. Als. ik u vertel, dat men bijvoorbeeld een, pond boter vraagt voor een Jongens broekje, of nog sterker, twee en een half pond boter voor een jurk je, bestemd voor een meisje van vier jaar, dan is dat toch wel erg, vooral als die mensehen nog een vooraanstaande plaats in de maat schappij innemen. Het lijkt alsof er tegenwoordig maar één spreekwoord is: „Red u- zelf" en dat doe ik dan ook. al zeg ik het zelf, heel aardig. Alle mo gelijke klusjes en karweitjes knap pen wij zelf op en het Is maar goed, dat we zoo vernuftig zijn, want als we dat niet waren, zou het slecht met ons gesteld zijn. Doch velen zitten met één probleem. Da groote vacantie staat dadelijk voor de deur. Wie zou de ouders der groote gezinnen nu eens van een stuk of vier van de schoolgaande kinderen gedurende eenigen tijd kunnen ontlasten? De ouders zien uit den aard fler zaak erg tegen de ze vacantie op, want geld, om met al de kinderen er op uit te gaan, kan er niet van af. Hen zes weken aan of bij huis bezig te houden is ook dikwijls onmogelijk, vooral om dat zooveel moeders de laatste ja ren nogal overspannen zijn (waar dok al niemand aandacht aan be steedt). Ik zou nog uren kun#n praten of schrijven over dit alles, doch ik moet me beperken, ofschoon Ik toch niet kon nalaten even te rea- geeren op uw artikelen. Ik danlc u voor de goede gedachte, die u had. aan ons eens aandacht te be steden. Hedenochtend vroeg heeft zich in de staatsmijn „Wilhelmina" ta Heerlen een mijngasontploffing voorgedaan. Volgens de laatste ge gevens hebben hierbij één opzichter en vier arbeiders het leven verloren. Voorts zijn er tien zwaar en licht gewonden geteld. Over het lot van één arbeider verkeert men nog in het onzekere. De ontploffing schijnt gebeurd ta zijn toen in de afvoergalerij van de 331 meter-verdieping een transport-» band verlengd moest worden. De minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans, onder wien het mijnwezen ressor teert, heeft van zijn medeleven doen blijken en laat zich geregeld op de hoogte houden van de laat ste berichten over deze ramp. Het Staatstoezicht op de Mijneni stelt een diepgaand onderzoek ia. Prins Bernhard is gisteren on het vliegveld „Le Bourget" bij Parijs ge land. Hij begaf zich naar de ambas sade, waar hij generaal Piollet en kolonel Pierrè Michel Levy de ver sierselen van commandeur in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden heeft uitgereikt. f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1