ir Van Normandië naar Oostzee Reclasseeringswerk nuttig en noodzakelijk STAD EN STREEK OP DE KORREL Gigantische trip van Britsche journalisten Aliens' geboortehuis Tweede atoombom- proef 25 Juli WEERPROFEET CHINA Mr. van Maarseveen voor de radio IJselijke geschiedenissen ZATERDAG 6 JULI 1946 PAGINA 3 mmm. 65.000 ton aan Duitsche gaspro- jectielen, w.o. gevuld met mos terdgaswerden in het Ameri- kaansche depot van den dienst voor chemische oorlogsvoering te St. Georgen in, Duitschland onschadelijk gemaakt. De hom men worden of verbrand of in zee geworpen. De vernietiging geschiedt door 200 Duitsche ar beiders, die in beschermende kleedij zijn gestoken, onder toe zicht van Amerikaahsche sol daten IN 40 DAGEN: Buitenlandsch overzicht Op de groote landbouwtentoon stelling, welke ter gelegenheid van het honderd-jarig bestaan van de Zeeuwsche Landbouw Mij. te Goes werd gehouden, wa ren naast de modernste werk tuigen ook de werktuigen, waar mede de Zeeuwsche boeren vroeger werkten, te zien Indiaansch gif tegen kinderverlamming Radio New York heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat vice-admiraal Blandy, die belast is met de uitvoe ring der proeven met de atoombom, den datum voor de tweede proef in de lagune van Bikini op 25 Juli a.s. heeft gesteld. De bom zal even beneden het zee oppervlak tot ontploffing worden gebracht. Een generale repetitie zal 19 Juli a.s. plaats vinden. Een hooggeplaatst Amerikaansch regeeringsambtenaar voor het Verre Oosten, John Cartér Vincent, heeft eenigen tijd ge leden gezegd: „China heeft tot taak de Vereenigde Staten en Rusland bijeen te brengen". En een Chineesch blad, de „Ta Kung Pao", publiceerde onlangs een beschouwing rond dit' thema. Het merkt op, dat ln het honderd-millioenenvolk twee partijen bestaan. De regeeringspartij der Kwo Min Tang, waarvan Tsjang Kal Tsjek de voornaamste leider is, en de communisten, wier belangrijkste figuur wel Tsjoe En Lai schijnt, te zijn, vertegenwoordigen twee zeer verschillende buitenlandsche politieke richtingen. Tsjang is Amerikaansch, Tsjoe Russisch georiënteerd, en elk van hen ontvangt van zijn favoriet ongetwijfeld aanzienlijken moreelen, politieken en materleelen steun. Vij andschap V.S.U.S.S.R. zou een 011- middellijken terugslag hebben op de Interne verhoudingen in China. En omgekeerd kunnen deze verhoudin gen bijdragen tot een goede of siechte relatie tusschen de beide we reldmachten. M.a.w., China is een barometer voor de wederkeerige ge zindheid van Russen en Amerika nen. Als men de internationale weers gesteldheid moet aflezen van den toestand in China, dan valt er slechts weinig, maar toch iets waar te nemen dat tot hoop stemt. De felle strijd namelijk tusschen regee- ringstroepen en communisten, die vooral in Mandsjoerije woedde, werd op 6 Juni officieel, maar niet in werkelijkheid onderbroken door een wapenstilstand, welke tot het einde der maand heeft geduurd. De legers der Kwo Min Tang waren toen juist bezig met een succesvollen opmarscli in de door de rooden bezette stre ken. Beide strijdmachten bleven on geveer waar zij op 6 Juni waren, maar voortdurend werden er toch nog gevechten geleverd. Zelfs Chineesche gemoederen bedaren niet zcffe gauw! De strijd om Mandsjoekwo werd onmiddellijk na de nederlaag van Japan gevoerd tusschen Rusland en China. Door interventie van op de eerste plaats Amerika trokken de Sovjets in Maart terug, zij het na het land van zijn zware Industrie te hebben beroofd, en na een vloot- basls te Port Arthur, een steunpunt te Dairen en deelgenootschap in de exploitatie van den Oostelijkeu Spoorweg te hebben verkregen. Door het heengaan van de Russen was evenwel de kous nog niet af. In het Chineesch-Russische verdrag im mers was bepaald, dat China zijn „Oostelijke provincies" zou terug krijgen, en ofschoon dit verdrag door de Chineesche regeering was gesloten en dus niets natuurlijker zou zijn dan dat regeeringstroepen het land zouden overnemen, eischten de Com munisten, niet minder Chineesch dan de lieden van Tsjang, dat zij de bezetting zouden mogen uitvoeren. Metterdaad, gewapenderhand, trok ken zij binnen, namen zij een aantal steden in. En als niet de soldaten der Kwo Min Tang een compleet te genoffensief hadden Ingezet, zou het teruggegeven gebied weer in handen der Sovjet-Unie zijn geraakt, al was h,et dan dezen keer via hun Chinee sche geestverwanten. Wat de regeering verlangt is, dat de Communisten haar niet zullen beletten, haar rechten over Mandsjoe kwo uit te oefenen. Zij erkent het recht van de volgelingen van Tsjoe, deel te nemen aan de bezetting maar dan alk soldaten van het eéne Chineesche leger. Over de opname van de communisten in regeering en leger 13 reeds menig woord gevallen, maar tot een accooru is men niet ge raakt. De feitelijke toestand is: twee regeeringen (Nanking en Yenan), twee legers, hevige concurrentie met een overwicht aan de zijde der aan hangers van Tsjang, dié echter niet den vrede kunnen bewaren als do tegenpartij oorlog voert. Toen de wapenstilstand begon, stond Tsjang Kai Tsjek ook in Mand sjoekwo het sterkst. Hij stelde voor, het geschil niet door de twee partijen alleen .te laten oplossen, maar den Amerikaanschen ambassadeur, gene raal Marshall, als scheidsrechter aan te stellen. Tsjoe Eu Lai wees dit van de hand; hy wilde liever niet geven en nemen, niet met een absolute uit spraak over gelijk of ongelijk een accoord bereiken. Inderdaad was -met niet onwaarschijnlijk, dat er bij ge ven en nemen voor zijn groep meer te nemen zou zijn dan bij Ameri- kaansche bemiddeling. Zonder overeenstemming is nu de wapenstilstand afgeloopen. Over her vatting der vijandelijkheden (ziet men af van de genoemde voortdu rende schermutselingen) zijn geen berichten binnengekomen. Tsjang Kai Tsjek heeft verklaard, niet te ge- looven in een opnieuw uitbreken van den burgeroorlog Blijkbaar is, met de dreiging van gevechten in den rug, onderhandeling dus nog mogelijk en overeenstemming geenszins uitgeslo ten. China is nog niet zoo'n onbetrouw bare barometer. bekende Belgische geleerde. prof. Piccard, die zich binnenkort met diepzee-onderzoekingen gaat bezig houden, geeft een uiteenzet ting omtrent de waarnemingen, die hij op 4000 meter onder den- zee spiegel hoopt te doen Ter gelegenheid van den nationalen rfcolasseeringsdag heeft de minister van Justitie, mr. J. H. van Maarseveen. Vrijdagavond in een radio-toespraak een warm woord van aanbeveling ge sproken voor het reclasseeringswerk in het algemeen en voor de te hou den collecte in het bijzonder. Het Nederlandsche reclasseeringswerk is al oud, zoo zeide spr. In het jaar 1823. dus bijna 1% eeuw geleden, werd door een aantal particulieren onze eerste, thans nog bestaande, reclasseeringsvereeniging opgericht. De taak, die de leden dezer vereeni- giner zich ten doel stelden, was de zelfde, die ook thans nog een der belangrijkste onderdeelen van het re classeeringswerk Is: het bezoeken va a gevangenen in de gevangenis. De reclasseering verzamelt de ge gevens omtrent den persoon van den dader, zijn verleden, zijn huiselijke, maatschappelijke en economische om standigheden. Zij tracht de drijf- veeren, welke den man to^ zijn mis greep brachten, bloot te leggen en te verklaren en wat zeer belangrij k 1» zij geeft haar indruk weer over de reclassabillteit van den verdachte. Dit werk onzer reclasseeringsvereenl- gingen, het z.g. voorlichtingswerk, is uitermate belangrijk. Het is zelfs een onmisbaar onderdeel van onze straf rechtspleging geworden. Ieder jaar worden er dan ook duizenden en dui zenden voorlichtingsrapporten ge maakt. Nadat spreker er nog eens den na druk op had'gelegd, dat de opbrengst van de collecte niet bestemd is voor de politieke delinquenten, zette hij uiteen waarom deze collecte dit jaar onze bijzondere aandacht verdient. De ontbindende en verwoestende krachten van den oorlog, aldus mi nister v. Maarseveen, zijn niet beperkt Wat 'n toestand met die tram naar ZandvoortOp één dag tijdens ons aller smeltings proces werden ongeveer 25000 per sonen uit Haarlem en Amsterdam naar zee vervoerd. Men staat er versteld van, dat de N- Z. H. dit karwei voor elkaar heeft gekregen, want daaruit blijkt, dat ze op ster ker beonen staat dan vele passa giers, die flauw vielen, dokters, ver pleegsters en E. H- B. O.-ers in het geweer riepen en des avonds thuis in hun tuintje of op een balcon- netje verzuchtten: „Als de moffen nog aan zee gezeten hadden, was dit alles niet gebeurd De tram directie deelt mede, dat er men- schen in elkaar zakten, zonder dat iemand het merkte, doordat zij halverwege tusschen omringende personen bleven hangen. Dat is ons toch al te grijs. Wij vragen ons af. waar in dezen modernen tijd de eerbied is gebleven voor degenen, die van hun stokje vallen. Het is ons een raadsel waarom zoo velen de tram nog prefereeren boven den treint welke laatste toch ook met een behoorlijke capaciteit 'usschen Haarlem en Zandvoort rijdt. De trein gaat wel om het uur, maat wanneer men anderhalf uur in de rij moet staan, om met de tram mee te kunnen, die om de twintig minuten gaat, is Bartje niet noodig, om een rekensom te maken. Alle hulde overigens voor het personeel van de tram, dat van geen flauw vallen wist en er zeker voldoende geblevèn tot het stoffelijk terrein. Als gevolg van den oorlog Is net be sef van het verschil tusschen goed en kwaad, tusschen het geoorloofde en nlet-gëoorloofde, bij groote deelen van ons volk ln zoo ernstige mate verloren gegaan, als men vroeger vol komen onmogelijk zou hebben geoor deeld. Er zijn, als gevolg van de oor logsomstandigheden, menschen tot misdrijf vervallen, van wie men dat vroeger nooit zou hebben gedachr. Het ls een eereplicht voor on3 volk dezen gevallenen de helpende hand weer toe te steken. Na heftige debatten ls de verki% zing van den Franschen oud-minis ter Paul Reynaud ln de Constituante met 298 tegen 132 stemmen geldig verklaard. Van communisische zijde werd Reynaud slapheid en onwaar digheid voor en tijdens den oorlog tegen Duitschland verweten. reden voor zou hebben gehad. Uw schrijver heeft gisteren in 'n koel hoekje bij zichzelf overwogen, waarom hij geen ijscoman is ge worden; ijscoman, bekeken in den breeden zin van het woord, dus be ter gezegd ijscomijnhèer of ijsco magnaat. Heusch lezer, er zjjn ook ijsliefhebbers flauw gevallen, om dat ze moesten wachtten tot ze-aan de beurt waren. En een zaken dat die lui doen! Maar ja, het is sei zoenwerk en je kunt bij de samen stelling van het moderne ijs maar niet over een nacht ijs gaan,, omdat er nu eenmaal bepaalde eiscfien aan gesteld worden. Toch kun je beter ijsberen b" een ijssalon dan bij een tramhalte. Wij hebben deze week iets ijzigs meegemaakt. Bo ven in den toren van de Visscherij- school te IJmuiden, in het afgezet te gedeelte, waar de politie ieder een en dus ook ons verboden had te komen, hebben we de bunker explosie afgewacht. Men had ons keurig geïnstrueerd: watjes in de ooren en den mond open, als de knal komt. Maar toen de knal kwam, stonden we met de lippen opeengêperst van angst en waren de watjes jüist uit onze ooren ge waaid. Lezer, we hebben de mach tige snelboothaven niet ln elkaar zien zakken, want na de explosie zagen we enorme rookwolken en toen deze waren opgetrokken, lag de Duitsche toren van Babel in puin. Onze eetlust was door den schrils geenszins bedorven, zoodat Donderdagavond arriveerden in Eindhoven ruim 69 Engelsche jour nalisten, vergezeld van een groot aantal opperoïficieren onder wie twee Major-Generals en de Chief of Staff van de British Army on the Rhine, Major-General Dowler, voor een bezoek aan de Nederland sche slagvelden. De journalisten zijn lid van de British Empire Press Union en afkomstig uit alle deelen van het Britsche wereldrijk, o.a. Zuid-Afrika, Australië, Canada, de Bermuda-eilanden, Malta, etc. De ze journalisten waren sinds 1935 voor de eerste maal in vergadering bijeen te Londen en het was de be kende Engelsche journalist Ward Price, die het initiatief nam om in samenwerking met het hoofdkwar tier van het Britsche leger, in ver sneld tempo denzelfden tocht te gaan maken,, die in 1944 en 1945 door Engelsche legers ai vechtende over het continent werd afgelegd. Deze gigantische trip, die een af meting had aangenomen zooals in de journalistiek tot dusverre maar zelden is georganiseerd, begon 1 Juni in Normandië en zal eindigen 10 Juli aan de oevers van de Oost zee. Vrijdag was de aandacht van dit persgezelschap geheel gericht op Nederland. De tocht begon in Eindhoven en ging langs dezelfde route, die de snel oprukkende le gers in 1944 in" the battle of Arn hem hebben afgelegd. In de British Officers Club te we ons daarna te goed hebben ge daan aan haringen van acht cent bij den visscher, die ons indertijd toezegde, een dubbeltje te schenken bij eiken haring, dien we voor dien prijs zouden kunnen koopen. Dia Mansholt toch! Juichen we het toe, dat onnoo- dige „gebouwen" uit den oorlogstijd worden opgeblazen, we doen dat geenszins wanneer het gebouwen betreft, die in Haarlem en Bloe- mendaal nog maar steeds bezet blijven voor allerhande doeleinden, waarvan een gewoon mensch lang •niet altijd het nut inziet. Het heet nu, dat Huize „Duinrust", dat al een jaar of zes aan zijn mooie be stemming onttrokken is, spoedig vrij zal komen, waarschijnlijk om dat hetzelfde het geval is met daar opgesloten vrouwelijke politieke delinquenten. Niemand zal ons kwalijk nemen, dat we die ontrui ming eerst willen zien. En als die glorievolle dag eenmaal is aange broken, behoeft men geen deskun dige te zijn, om te beseffen, hoe lang het nog zal duren, vooraleer dit prachtige gebouw weer prachtig zal zijn. Pessimisten beweren, dat de toekomstige duden van dagen, die nu den middelbaren leeftijd hebben, een goede kans krijgen. De gerepatrieerden, die niet direct onderdak "hebben gevonden, ver blijven onder andere in hotel „Duin en Daal" te Bloemendaal. We heb ben daar eens een kijkje genomen en zijn tot de conclusie gekomen, dat er uitstekend voor deze land- genooten gezorgd wordt. Ze hadden het zelfs niet warm en gewaagden van een uitmuntende service van „De Bilt"Wij doken weg ach ter een portie ijs en puften. Eindhoven werd een overzicht ge geven van de gevechten van 1944. Hieruit bleek, dat, toen de Britsche troepen het Maas-Scheldekanaal hadden bereikt en de kortste weg naar de nederlaag van de Duit- schers over den Rijn voerde, veld maarschalk Montgomery niet den geografisch kortsten weg zocht, maar om verschillende redenen, o.a. het ontwijken van de Sieg- fried-linie, den weg naar het Noorden koos, naar Nijmegen en Arnhem, omdat deze weg boven dien het element van verrassing van den vijand mogelijk maakte. Voor de toehoorders herleefde in deze toespraak opnieuw het drama van Arnhem, waar de dapper vechtende First Airborne-division na moedigen strijd gedwongen was een hopelooze positie prijs te ge ven. Een spreker van de R.A.F. liet er geen twijfel over bestaan, dat deze operatie van de parachutisten, van de lucht uit gezien, een vol komen succes was. Het was de on mogelijkheid een verbinding tot stand te brengen tusschen de luchtlandingstroepen en het opruk kende tweede Britsche leger, die de operatie bij Arnhem deed mis lukken. De landingsoperatie van de luchtlandingstroepen zelf zoowel als hun bevoorrading zijn ondanks alle moeilijkheden volledig geslaagd. In een groot aantal auto's en Belgische autobussen begaf het uitgebreide gezelschap zich daarna langs den voormaligen corridor door het gehavende Brabantsche land schap op weg naar Grave. In Grave zoowel als ln Nijmegen en Arnhem werden de Britsche journalisten voorgelicht over de wijze, waarop de strijd zich had ontwikkeld. Ward Price gaf uiting aan zijn groote bewondering voor de snelle en opmerkelijke wijze, waarop Nederland zich van de geleden schade herstelt. „Ik ben er van overtuigd", aldus Ward Price, „dat uw land zich als een der eerste in Europa aan de treurige gevolgen van den oorlog zal weten te ont worstelen." In Vt hart van Utrecht ligt 't. 'a Bescheiden heerenhuls met geplets- terden gevel, waarin eenige jaren ge leden Ariëns-vereerders een eenvoudi- gen gedenksteen plaatsten. In de Ham burgerstraat bij de Nieuwe Gracht, Het verloor het voornaam uiterlijk, dat het ongetwijfeld enkele tientallen jaren geleden had. Ook van binnen veranderde er nog al wat. Maar hier ls de plaats waar Arlëns geboren werd; waar hij als kind leefde en speelde; -waar hij als student in zijn v^canties weer .heen trok. Hier werd de eerste vorming gegeven voor dat edele ka rakter, dat velen van ons in den priester-Ariëns leerden kennen; dat prof. Gerard Brom ln zijn boek „Ariëns" zoo levendig beschreef. Dit Ariëns-geboortehuis ging enkelo weken geleden in volledig eigendom ovér aan de Dr. Ariëns-Vereenlging in Nederland; aan de belangrijke sociale instelling, die zoozeer zijn liefde had, dat zij zijn naam mocht dragen, veer tig jaar geleden als Dr. Arlëns-fonds, nu sinds vijf-en-twlntig jaar als Dr. Ariëns-Vereeniglng. De onderhandelin gen waren reeds ln het laatste stadium, toen de oorlog uitbrak, die een uit stel noodzakelijk maakte, tot nu, op den 86en verjaardag van Ariëns' ge boorte, de betreffende stukken gete*- kend konden worden. Welke plannen de Dr. Ariëns-Ver- eeniging met dit bezit heeft? De geest van Ariëns moge hier herleven in een stichting, die zijn veelzijdigen socia len, maatschappelijken, godsdlenstigen, apologetischen arbeid tot ons volk brengt en voortzet. Die ook de groote .persoonlijkheid van Ariëns aan ona volk moge openbaren. Het hoofdbe stuur van de Dr. Ariëns-Vereenlging heeft deze taak in studie en zal, zoo dra de tijd daarvoor rijp is, met een uitgewerkt plan komen. Het beseft zeer goed de vele en. groote moeilijk heden, zoowel van finantieelen al* van organisatorischen aard, die in de zen tijd aan een dergelijk plan ver bonden zijn, maar het twijfelt er niet aan, of het zal ln alle kringen een groote sympathie er voor vinden. Ieder, die inlichtingen wenscht, inlichtingen kan geven of belangstelling voor deze plannen heeft en sympathie ^wenscht te betuigen, richte zich hiervoor tot het Centraal Bureau der Dr. Ariëns- Vereeniglng, Beelsstraat 1, Hdlmond. Er zijn buitengewoon goede resul taten bereikt bij de behandeling van kinderverlamming met „curare een gif, waarin Zuid-Amerikaansche In dianen hun pijlpunten doopen. Na inspuiting met microscopisch kleine hoeveelheden van dit gif werd bij sommige patiënten de pijn binnen 20 minuten minder. Het grootste voor deel van deze methode ls de ontspan ning van de aangetaste spieren, zoo dat deze kunnen herstellen. De weduwe van Mussolini zal op grond var. de politieke dynastie ter gelegenheid van het instellen der republiek worden vrijgelaten. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3