NOG KLINKT HET LIED VAN DEN MEREL DE VICIEUZE CIRKEL IN FRANKRIJK HET GAAT NIET GOED Adagio in weld rust Prijzen- en loonenmisère NOREN LEVEN OP DIËET met de training van onze amateur-wegrenners ZATERDAG 6 JULI 1946 PAGINA i Merelnest met eieren Gromyko over het recht van veto Critiek op Amerikaansche dagbladpers De jonge Koning Feisal van Irak gaat aan boord van een marine- flat te Westminster voor een tochtje op de Thames, om een be zoek te brengen aan het Royal Navy College te Greenwich ONDERLINGE NAIJVER Een overzicht op de zaal „de Buck" in Brugge, waar 1 Juli j.l. een groote bijeenkomst plaats vond van de Belgische Konings- gezinden. Vicomte Charles Ter linden, professor aan de univer siteit te Leuven, sprak over „de rol van de monarchie in België". Op den achtergrond een foto van Koning Leopold Oudheidkundige vondst in Engeland Geen week langer BETERE RIJWIELBANDEN Tegenover een verslaggever van de New York Herald heelt Gromyko o.m. liet volgende verklaard; „De Spaansehe kwestie ls zeer ernstig. Fascisme en oorlog zijn on afscheidelijke begrippen." Vervolgeus weerlegde Gromyko de kritieken der laatste dagen, volgens welke de Sov jet-Russen te veel van hun recht van veto gebruik zouden maken. Hij zeide: „in den loop van de debatten over spanje waren er niet drie nieuwe veto's in een dag, maar de veto's waren een gevolg' van herhaling van een zelfde vraag." Gromyko nam in het interview met den Amerikaan- schen Journalist de gelegenheid te baat om kritiek uit te oefenen op de houding van zekere. Amerikaan sche bladen, die de mogelijkheden van een conflict bespraken én zelfs een oorlog voorspelden. „Een derge lijke daad", aldv.s Gromyko, „kan beschouwd worden als verraad tegen de zaak der Ver. Volken". Wat be treft de kwestie van de censuur, waaraan telegrammen van Ameri kaansche correspondenten in de Sov jet-Unie onderhevig zijn, verklaarde "Gromyko: „Het Amerikaansche ver soek. zooals het bil het congres is ingediend, tot vrijwaring van cen suur op berichten van Amerikaan sche Journalisten in de Sovjet-Unie, iou een onrechtvaardige discrimi natie tegenover correspondenten van andere landen, die onderworpen zijn aan den algemeen geldenden regel in de Sovjet-Unie, vooronderstellen". Volgens de New York Herald zou de Sovjet-Russische gedelegeerde er zijn afkeuring over uitgesproken hebben, dat een dergelijke kwestie zelfs maar aanhangig gemaakt kon worden. (A.F.P.). Als iederen avond luisteren wij in den tuin naar het lied van onzen merel. Het is warm en bijna windstil, al leen brengt nu en dan een nauwelijks merkbare zucht een vleug van jasmijngeur mee. Vier, vijf steenhommeltjes drij ven zoemend rond tusschen de jange bloeistelen van het vin gerhoedskruid, van den eenen beker naar den anderen. De zwarte poes van den over kant laten we met rust nu, ons grasveldje heeft immers al stevig wortel gezet en poesje kan er niet veel kwaad meer doen. Met de soepelheid, haar geslacht eigen, sluipt ze langzaam over den dun nen rand van de schutting, houdt even in om ons een oogenblik on derzoekend aan te staren en dan glijdt ze lenig weg achter het tuin huisje. Herinnert ze zich iets? Maar wij zijn in een vreedzame stem ming. De merel fluit. Als we de moede leden willen strekken, maar de on gedurige geest weer bezig is met de zorgen van allen dag of met plannen voor morgen, dan is daar opeens de merel met zijn heerlijk adagio. Het kalmeert en bemoedigt tegelijk er gaat een weldadige rust uit van het lied van dezen vogel. De merel fluit onze merel mo gen wij wel zeggen zeggen wij althans. Want sinds hij zijn eerste broedsel heeft grootgebracht in onze open serre, zijn wij hem als ons privé-eigendom gaan beschou wen. Wij hebbén de evoluties van de familie merel van a tot z ge volgd, we hebben al haar angsten en vreugden gedeeld. Is het dan wonder dat we spreken van onzen merel, onzen privé-merel? Wij luisteren naar onzen merel. En de heele buurt luistert mee, gratis. Wij zijn welwillend genoeg (Van onzen Parijschen corresp.). Terwijl de prQzen met (le lift naar boven gaan, volgen de loonen en salarissen over de trap", luidt een hier gebruikte beeldspraak, die heel aardig het pro bleem typeert, waarvoor de econo mische conferentie van 4 tot 20 Juli een oplossing moet trachten te vin den, binnen het raam eener onder, iinge afstemming van produciic, loonen en prijzen. Aan de conferentie nemen deel vertegenwoordigers van de regeering, van de arbeidersverbonden, van de patroonsorganisatie en van het syn dicaat der landbouwers. De C.G.T. handhaaft onverkort den eisch eener algemeene verhooging der loonen, salarissen en pensioenen met 25 pCt. De regeering' is bereid onmiddellijk de slechtst betaalden te helpen door een tijdelijken df.urtetoeslag en door aanzienlijke verhooging der kin derbijslagen. De landbouwers zorgen voor een kleine complicatiezij eischen een belangrijke verhooging van den prijs van het graan, waar uit het Fransche basisvoedsel bij Uitstek bereid wordt. Aan de conferentie neemt ook deel de Natuur: met de belofte van'een zeer goeden oogst. Een feit is, dat de lponen en sa larissen bij hun trappenklimmerij Binds het vorige najaar, toen zij in overeenstemming met de arbeiders- verbonden geblokkeerd werden, aan het uitblazen zijn. Blokkeering ten spijt zijn ondertusschen de prijzen blijven stijgen, zoodat grof genomen te Parijs de loonindex in Mei van dit Jaar 500 was tegenover dien van de prijaen 600 1939 als basisjaar ge nomen. Wanneer men echter aan neemt, dat in het verschil tusschen de beide indexcijfers de achteruit gang van de werkelijke welvaart tot uitdrukking komt, die het natuurlijk gevolg is van den oorlög, vraagt men zich af, hoe een nominale vereffe ning der indices anders dan denk beeldig kan zijn, en niet heel spoe dig de werkelijkheid weer te voor- Echijn zal komen in de gedaante van een nieuwe stijjlng van net prijspeil, teweeg gebracht door plot seling vermeerderde vraag naar niet plotseling vermeerderde artikelen. Aangenomen, dat de regeering er in slaagt de prijzen van de gecontroleerde markten te stabi- liseeren zij is er tot dusverre nog nooit in geslaagd blijven de prijzen van de zwarte markt haar toch ontsnappen. Tot deze aeer omvangrijke en goed voorziene markt, liler heel treffend de „marché parallèle" geheeten, is teder genoodzaakt zijn toevlucht te nemen, die geen zin of gelegenheid heeft zijn leven liggend door te bren gen. Voor wie, zij het ook matig, werken wil, zijn de officleele rant soenen volstrekt onvoldoende. Com mentaren uit C.G.T.-kriagen gaven tusschen de regels door dan ook vrij duidelijk te verstaan, dat de her waardeering der loonen mede voor iedereen vereischt werd door deze noodzaak, welke overigens niet al leen op etenswaren betrekking heeft. Het probleem der loon-revalofi- satie is in werkelijkheid slechts op te lossen door vermeerdering der productie: het is ongelukkig, dat de C.G.T. dit door haarzelf tot dusver gehuldigd en verdedigd realistisch standpunt, onder invloed van de politiek, heeft verlaten. Als econo mische rechtvaardiging van haar eisch heeft de C.G.T. aangevoerd, dat de toename der productie sinds den datum der loonblokkeering thans een algemeene loonsverhoóging van 25 procent toestaat en dat de sinds die blokkeering voortgezette stijging der prijzen deze verhooging eischt. Deze motiveering onthult tenvolle, hoe een duisteren chaos de financiën en economie van het land eigenlijk vormen. Indien immers, ondanks vermeerderde productie en gelijkge- bleven loonen, de prijzen zijn blijven stijgen, waarom zullen zij dan op houden te stijgen, wanneer de loonen verhoogd worden, er dus meer vraag komt en de productiekosten toenemen? om ook anderen van dit genot te gunnen. Ons hart zwelt van trots, hij is vanavond weer op zijn best, hij maakt ons niet te schande. Gindsche daknok is om zoo te zeggen zijn podium. Vandaar over ziet hij ook zijn gansche territo rium: een rechthoekige ruimte van een 100 bij 20 M., ingesloten door een ononderbroken carré van vier huizenblokken. Dit gebied moest hij in het voorjaar, zingend en met imponeerende dreighoudingen, te gen een soortgenoot verdedigen. Nog zie ik hem over den c^k- rand rennen, m sluipende houding, kóp en snavel in rechte lijn met het lijf, den nek omhoog gekromd, pal op den tegenstander af, als een rat. „Tsjieng, tsjieng, tsjieng fel en driftig daar was geen woord Fransch bijEn het pleit was gauw beslecht. Sindsdien is hij hier heer en meester. Wij luisteren. Is -dit dezelfde vo gel? Boe bedaard en beheerscht berouwt hij vanaf dien hoogen post zijn donkere rollers de stille, avondlijke ruimte in. Hoe krachtig en nadrukkelijk klinkt dit diepe tremolo, hoe rijp en zuiver de vloeiende tonen daar tusschen door, hoe verrassend telkens het accelerando aan het slot. Beschikt de merel bij oppervlak kig luisteren maar over één enkele strophe, de aandachtige toehoorder telt er wel tien, zij het steeds vól gens eenzelfde schema. Soms hoo- ren wij hem duidelijk den karekiet nabootsen. Ook dan wijkt hij niet van het sohahlooh af 't past er wonderwel in. „Orre, orre, iet, iet!" Nu en dan scheert een snelle gierzwaluw in een speelsche bui vlak over hem heem. Dan duikt hij even weg, om een oogenblik later weer rustig door te zingen. Pier en zelfbewust steekt zijn donkere sil houet af tegen den lichten avond hemel. Een beejd van robuustheid. Nog zingt de merel. Met den zanglijster, den spotvogel en en kele andere mindere goden, is hij een der weinigen die ons na den langsten dag nog op hun lied vergasten. En, heeft nief iedere groep huizen haar eigen merel, üw merel? Ga 's avonds in uw tuin zitten en luister. Wie dit lied verstaat gaat rustig slapen. J. O. Eenigen tijd geleden heeft de Nederlandsche Wielren Unie een stuk of acht Nederlandsche ama teurs aangewezen, uit wier midden straks het viertal zal worden ge kozen, dat'onze kleuren gaat ver dedigen op de wegkampicenschap- pen in Zwitserland. Het idee leek zoo kwaad niet. Men had immers op die wijze een mooie gelegenheid om uit een klein kringetje van be slist goede renners een sterk vier tal te kiezen voor de eerste na- oorlogsche wereldkampioenschap pen. Althans, dat was de theorie. In de praktijk komt het hierop neer, dat de gekozen renners elkaar bij elke voorkomende gelegenheid op nieuw zooveel in het vaarwater zitten als ze maar kunnen. Ze gunnen elkaar eenvoudig de zege niet omdat ze bang zijn, wanneer zij een plaatsje minder krijgen, niet voor Zwitserland in aanmerking te zullen komen. Ze bekommeren zich om den koers dien zij rijden maar heel weinig, zoolang hun ri valen rustig bij hen zitten. Gaat één van hen echter aan de haal, dan zijn ze erbij om hem een of andere stoute daad onmogelijk of althans zeer moeilijk te maken. Men heeft dit grapje nu een week Noorwegen, de oor logswees van Scan dinavië, .komt dgv gevolgen van den oorlog meer en meer te boven. Het devies is hard werken op een diëet van brood, aardappelen en visch. Dank zij het feit, dat de economie voor na don ooVlog zorgvuldig uitge stippeld is men was hier reeds druk mee be zig toen de nazi's nog heer en meester waren is Noorwegen *op zijn minst even hard op weg naar volledig her stel als welk ander land dan ook, waaraan de Du'itschers zich te ga£t hebben gedaan. Er is een groot gebrek aan schoeisel. Veel kin deren konden eten af- geloopen winter niet naar school gaan omdat zij geen schoenen had den. En verder heeft ODk Noorwegen zijn nijpend gebrek aan woonruimte, maar met dit voordeel, dat er ln ieder geval volop hout ls. De Noren zijn een stoer en trotsch volk en ofschoon zij op het oogenblik een eiland van schaarschte zijn in den Scandinavischen hoorn van overvloed, beklagen zij zich weinig. Dene marken zwemt in de melk en room en heeft voor de hartigheid volop spek en hun Oosterbu- den, de Zweden, zijn het Een zeevarend volk is flink rijkste land van Scan dinavië. Er bestaat geen tegen- Stelling tusschen de No ren en de vrij van zor gen zijnde Denen. Dit kan niet gezegd worden ten opzichte van de Zwe den en hieraan is de oorlog niet vreemd. De verhouding tus schen Noorwegen en Zweden is te vergelijken met die tusschen de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië in net begin van de vorige eeuw. Een hoogstaande Noor vertelde den cor respondent van Associa ted Press, dat hij van meening was, dat zijn landgenooten leden aan een minderwaardigheids complex. „Wij genieten niet zoo van het leven als de Denen en wij voe len ons de minderen van de Zweden, waar schijnlijk omfiat zij een grooter verleden hebben en beschaafder en be leefder zijn. En ik vrees ook, dat zij betere za kenlui hebben." „Ons woeste land dwong ons naar zee te gaan en dit heeft in ze kere mate onze cultu- reele ontwikkeling tegen gehouden. Verder is Sit de reden; dat wij met duizenden naar prettiger streken trokken." Maar een zeevarend volk is flink en daarom wordt er zonder morren gewerkt aan den weder opbouw. En hierbij speelt de scheepvaart een voorname rol, want de ze helpt de Noren aan deviezen. Een boer, die op een akker te West Row (Eng.) aan het ploegen was, vond onder zijn ploegijzer een Ro- meinsch zilveren zwaard, dateerend uit de derde eeuw voor Christus. Toen hl) hierna begon te graven, vond hij nog 33 stukken, waaronder presenteerbladen, schalen, bokalen, vingerkommen en lepels. Een deskundige van het British Museum heeft verklaard, dat de voorwerpen van onschatbare waarde zijn en dat het hier een ontdekking betreft van groote beteekenis. Alle voorwerpen zijn goed bewaard ge bleven. Van 1620 September zal in Am sterdam een nationaal congres „Volks gezondheid 1946" worden gehouden. H. M. de Koningin treedt als bescherm vrouwe op. H. K. H. Prinses Juliana heeft het eerevoorzitterschap aan vaard. of vier, vijf aangezien, maar er getuige de Zaterdag jl. verreden Ronde van Wormerveer, waar het weer bar was noggeen verbe tering in kunnen brengen. Dit kan echter geen week langer geduld %orden. Onze amateurs, die straks in Zwitserland een heel moeilijk karwei krijgen denk aan dé Boschbaan! mogen niet pas een ploeg gaan vormen, wan neer ze boven hun collega's zijn gesteld om de reis naar Zwitserland mee te maken. Ze moeten nu reeds het moeilijk karwei van saamhoo- righeid oefen'en, willen ze eenige hoop koes-teren, dat het hen in Zurich althans eenigermate naar den vleeze gaat. Wij kunnen het eens zijn met de bewering van on zen collega Van M-okum, die be weert. dat de selectie toch wel een beetje vroeg gedaan is. Maar dat is niet het eeni-ge. Deze selectie is ook te groot, althans in dezen vorm. Terecht wil men zic-h nü nog niet tot vier renners beperken, omdat men uiteraard niet weet hoe deze vier eind Augustus in vorm zullen zijn. Men kiest er dus acht of negen. Maar waarom dan geen A-ploeg en een reserve-ploeg (B) aangewe zen? Waarom deze twee formaties niet tegen eikaar in het harnas ge jaagd? Men maakt er den koers zooveel interessanter mee en te vens bereikt men dat de renners op elkaar ingesteld zullen raken, omdat ze samen tegen elkaar moe ten vechten. En is het nu werkelijk zoo'n kar wei den jongens aan he>t verstand te brengen, dat niet de best ge plaatste renners oo(k persé de bes ten hoeven te zijn? Me dunkt, het moet toch mogelijk zijn hen in te pompen, dat niet de overwinnaars- zon der-tegenslag de helden van een kosrs hee-ten. De helden? -Dat zijn jongens, die twee of drie keer van een onklaar geraakte fiets moesten en het tóch niet opgeven, dat zijn binnen zekere grenzen de dervers, jongens die niet bang zijn voor werk en die het niet kunnen laten in de voorste gelederen te zitten, óók al weten ze dat er in hun kielzog profiteurs varen, die straks hun wieltje zullen gebruiken om de beslissende sprint te winnen. Geef mij drie van deze strijdlu6ti- gen en ik zal er drie winnaars-op- lengte voor passeeren. Het interesseert maar heel weini gen in Nederland of nu Kleefstra, dan wel Middelink of De Booij een verrassende prestatie gaat leveren in het Alpenland. Ons gaat het er om of Nederland beter uit het fel gevecht van Europa's beste ama teurs op den weg te voorschijn komt dan bij de jongste kracht meting op de Amsterdamsche Boschbaan. En dat is noodig! Cr' Naar wl) vernemen ls de productie van rijwielbanden per 1 Juli voor wat de kwaliteit betreft, aanmerke lijk verbeterd, hetwelk o.m. tot uit drukking komt in de kleur der banden. Deze wordt weer ongeveer zooals voor de» oorlog en benadert de teint van stopverf. Voorts is het canvas ock al weer van een bet,er soort De eerste Engelsche actrice, die door de Comédie fran<;aise ln haar 300-jarig bestaan geëngageerd ls, 1b de 25-jarige Pamela Stirling, die thans in Londen optreedt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 4