LEERZAME UREN Zwarte markt beheerscht Duitschland SLEESWIJK-HOLSTEIN de laatste landingsplaats op roemrijke slagschepen ■4 Levende illustratie der ontwapening ZATERDAG 6 JULI 1946 PAGINA 5 MACHINISTEN AAN HET TUINIEREN f Ook de stoker is geëmancipeerd De stokers ALUMINIUM DAKBEDEKKING Torpedomakers Machinisten Reorganisatie Katholiek Cultureel Tijdschrift Felle strijd om extra calorieën j-^evonshire en Cornwall zijn graafschappen in Zuidivest- 1 Engeland, ivaar men, als de trein langzaam rijdt, patrij- zen en fazanten kan zien die naast de rails, onverstoor baar, hun voedsel zoeken in de greppelsHet glooiende land wordt hier werkelijk heuvelachtig, in Cornwall zelfs berg achtig; de heuvels zijn bedekt met onafzienbare bosschen, bijna ongerept. Een asphaltweg slingert zich onder de boomen door, de kleine dorpjes, de eenzame farms, de oude watermo lens liggen ver uiteen. Hier en daar in een dal een stukje weiland, half overstroomd. Maar aan alle kanten kleine, ondiepe beken, ruischend over de steenen, met stroomver snellingen en kleine watervallen. Die kleine beekjesstrqamen samen en voeden het lijkt ongeloofelijk, de breede, diepe rivier Plym, die uitstroomt in den Atlantic en Cormoall van Devon scheidt. Hier, aan den Devonschen oever, hebben de Engelschen de groote havenstad Plymouth gebouwd. Strocmop-vaarts, waar Plymouth geleidelijk overgaat in de voor. stad Devonport, vernauwt zich de rivier; ze wordt hier Tamar genoemd en rond dit gedeelte heeft Eiich het Marine-leven geconcen treerd. Od drie, vier plaatsen op en bij het water vindt men hier deta chementen Nederlandsche matrozen, die zich bekwamen voor de taak. die hun later op de schepen van de Koninklijke Marine ten deel zal val len. De jongens van tie stokersoplei- ding wonen en werken op de twee imposante Engelsche slagschepen, die samen H.M.S. „Imperieuse" wor den genoemd; de torpedomakers wer ken ook op een schepencomplox H.M.S. ..Defiance", maar ze krijgen een deel van hun practische lessen in het nabijgelegen Camp ..Wilcove" en wonen een mijl of wat verder, in Camp „Ralei.g'h". De tijd, waarin een stoker een man was, die met ontbloot bo venlijf „voor heete vuren stond" om een schamel loon te verdie nen enr zijn gezondheid te ver spelen is. althans bij de Konink lijke Marine, voorbij. Moderne oorlogsschepen zijn uitgerust met turbines, de olie heeft de kolen verdrongen en in plaats van stoomketels heeft men olie- stookinrichtingen in de ketelrui- men gemonteerd. Daarmee is ook de stoker geëmancipeerd, hij is een vakman geworden en 'het wordt tijd, dat voor hem een nieuwe naam wordt uitgevon den. Op de Tamar liggen, zij aan zij ge. meerd, twee groote Engelsche slag schepen. de „Revenge" en de „Re solution". Schepen van imposant formaat: ze zijn reeds vóór den eer sten wereldoorlog van stapel ge- loopen. Toen ze werden opgelegd kregen ze de stokers-opleiding aan boord. Het Nederlandsche detachement, onder bevel van den officier MSP I. W. D. J. van Gestel, kwam er in Januari 1945 aan boord. Onze jongens wonen en werken hier geheel als hun Engelsche col lega's. Ze bevolken de verblijven aan boord en volgen hun theoretische lessen, die gegeven worden door vijf instructeurs, twee majoors- en drie adjudants machinisten. Als gevole van de bijzondere omstandigheden is de cursus,* dien de. stokers hier krij gen. voornamelijk gericht op theo retische kennis: later, op de vloot, bestaat gelegenheid te over voor hei opdoen van practijk. Desalniettemin wordt een dankbaar gebruik gemaakt van de aanwezigheid van de instal laties op de beide slagschepen: de ketels, hulpwerktuigen en brand- bluschmiddelen worden aan nauw- Aluminium wordt voor een nieuw doel aangewend en wel als een soort verf voor daken, die de zonnestralen terugkaatst en de temperatuur in huis laag houdt. Het glanzende metagl, fijngewre ven en vermengd met asphalt, ligt boven op de dakbedekking en wordt met een borstel of een verf spuit aangebracht. De verf is uitgevonden door de Unite,: Gllsonite Laboratories te Scranton (Pennsylvania). De uit vinders beweren, dat 80% van de zonnestralen, die de dakbedekking doen uitdrogen en verweeren. wordt teruggekaatst, en dat de temperatuur in gebouwen 15 tot 20 graden lager komt te liggen. Torpedomakers oefenen aan dieptebommen-werpers gezette studie onderworpen: kennis van pakkingsoprten en smeermid delen staat op het les-program en een aoart vak vormt de z.g. „scheeps- brveili.o'lng": de stoker moet weten, op welke wijze het schip verdeeld is in waterdichte compartimenten, en wat hij bij brand of treffers onder water 'zetten moet om-den onder- tan» van het schip te voorkomen. Practisch werk wordt ook gedaan in de groote ketelruimen met de Yarrow-ketels en aan de Dieselmo toren. Tot siot van de opleiding loopt de stoker een week normaal de wacht mee dan is hij klaar om zich verder te bekwamen aan boord van een. oorlogsschip. Van Flag Staff Steps, de kade langs de Engelsche Marinekazerne, onderhoudt een ander bootje vijf, zes maal daags den dienst op H. Ms. ..Defiance". Ook H. M's. „Defiance" is een complex van oude Engelsche schepen, maar zooveel ouder en zoozeer verbouwd, dat ze van al hun grimmigheid ontdaan zijn. Nadat dit complex hier 25 jaar gelegen had. bleek, dat het nog heel goed kon drijven. De Duitsche bom aanvallen spaarden Plymouth niet en H Ms. ..Defiance" was een al te gemakkelijk doelwit. Men spande dus een stuk of wat sleepbeoten voor de drie aaneengebouwde schepen en legde het heele geval voor anker op een meer beschutte plaats. Zoo kwam dit ..kamp» met torpedoma- kers-opleidine en al den oorlog door; nu ligt het weer. ongeschon den op zijn oude plaats. De eerste groen Nederlandsche tor- deoomakers kwam hier aan boord op' 6 April 1945 onder bevel van den officier M-SD I J van Otteren. De naam „torpedomaker" is een tikje misleidend. De torpedoma, ker „maakt" torpedo's alleen in de zen zin, dat hij ze repareert wanneer er iets niet deugt; in ruimeren zin is de 'torpedomaker de man, die aan boord van een oorlogsschip het ge- heele torpedowezen be'heerscht. Hij kent de torpedo's van binnen en van buiten, weet hoe ze moeten worden afgesteld en hij ls ook de man. die op post staat bij de lan- .ceerbuizen. wanneer torpedo-acties worden uitgevoerd. Het richten het baksen van de lanceerinrichting wordt be. oefen,i aan een vijfling-lanceerbuis. die op den bak van één der schepen staat opgesteld. Het is een soort van gun-drill, zooals we on de artille rie-school in Portsmouth hebben meegemaakt; ieder kent zijn post, kent zijn taak en volgt met auto matische zekerheid de aanwijzingen van den richter op. Dan. als de routine er goed in zit, volgen wer- Kelijke lanceer-oefeningen niet oeféntorpedo's op een speciaal voor dit doel gebruikt schip in de baai. Sir Walter Raleigh, de Schout bij Nacht van Cadiz, samenzweer der en geschiedschrijver, admiraal van de avonturiersvloot de En gelsche Piet Hein heeft niet alleen zijn naam gegeven aan een goed soort fietsen en een goed soort sigaretten, zaliger gedachte nis, maar ook aan eenvan de mooiste Engelsche marinekampen En net zoomin als deze zeeheld ooit gedroomd kan hebben van fietsen of sigaretten, kan hij ooit gedroomd hebben van machinis ten. Toch worden die machinisten nu opgeleid in het kamp, dat- naar hem vernoemd is. De Nederlandsche matrozen in dit kamp behooren tot een zeer speciale opleiding, namelijk die van de ser geant-machinisten. Alvorens we iets vertellen over hun werk, moeten wé iets vertellen over hun verblijven. D.e verblijven vormen een bepaald deel van dit Engelsche trainingskamp en nu lijkt het wel, of de Nederlandsche jongens er een eer in stellen, met het uiterlijk van hun woon-, slaap- en waschgelegenheden hun Engelschen vrienden en collega's de oogen uit, te steken. Zelden zagen we de eetzalen en recreatieruimten zóó gezellig, de waschplaatsen zóó brandblinkend hel der, de slaapzalen zóó „model" opge ruimd en dat bij een onver wacht bezoek! Natuurlijk zit daar de bootsman achter, maar dan met bezieling in plaats van dienstijver. Deze bootsman doet ook het Sjjne. door de tuintjes voor de barakken met liefde te verzorgen, en dat valt niet mee, als je zoo ééns in de drie maanden van verblijf verhuizen moet.... maar dan verhuizen da tuintjes mee, en niet tot hun schade. Is zoo'n tuintjes-liefde niet begrijpe lijk voor een Marineman, die in negen jaar nooit langer thuis geweest is dan veertien dagen achtereen? De opleiding, die zes maanden duurt, beteekent voor allen een half jaar hard werdken. Hard studeeren in de leslokalen, flink aanpakken in dj „fabriek". Sinds April 1945, toen de eerste klas van 12 zich hier vestigde, hebben in totaal 53 man, geëxami neerd voor sergeant, dit detachement verlaten; verscheidene van hen dienen nu reeds op de vloot» in Indlë of elders. Leslokalen en „fabriek" bevinden zich in een ander kamp, dat aan de overzijde van den weg gelegen is en, minder poëtisch, RN ATE wordt ge noemd. De Engelschen zijn dol op af kortingen; dit onuitspreekbaar woord beteekent: Royal Naval Artificers Training Establishment. De naam spreekt voor zich zelf. De leslokalen zijn ruim en licht en achter .'iet (als overal) enorme quarterdeck be vindt zich de „fabriek". Die fabriek is natuurlijk geen fabriek; dit Neder landsche woord dient tot aanduiding van een complex werkplaatsen, die samen misschien wel de mooiste am bachtsschool ter wereld vormen. Het smidsvak wordt hier beoefend in de „koperslagerij", in een andere afdee- ling leert de opleiding lasschen, waar bij lange rijen lasch-apparaten ten dienste staan, en dan geeft een enor me „fabriekshal" het wonder te zien van honderden ja letterlijk hon derden draaibanken en f^aisban ken, waaraan de Engelsche en Neder landsche matrozen broederlijk bijeen hun werkstukken voltooien. Dat is kamp Raleigh. Een kijkje bij de hoofd turbines aan boord van H. M. S. „Imperieuse" De redactie van het Katholiek Cultureel Tijdschrift heeft besloten tot een Ingrijpende reorganisatie. Naar den inhoud zal het zich in zooverre wijzigen, als van een min der frequent verschijnend en uit voeriger periodiek te verwachten valt. Het zal dieper en breeder in gaan op de religieuze en cultureele stroomingen en verschijnselen in binnen- en buitenland en zich rich ten tot allen, die in de kwesties van den geest belangstellen. M.a.w. het zal terugkeeren tot het niveau der vroegere „Studiën". Het Tijdschrift zal in het vervolg maandelijks verschijnen en voor zoo ver het van de redactie afhangt, ten minste 80 bladzijden per aflevering bevatten. (Eigen correspondentie) De kracht voor iederen Duit- scher om zich zelf in het leven te houden hangt van de mogelijkheid af. of hij méér kan koopen dan de hem tóegewezen rantsoenen. Er zijn verschillende soorten zwarte markten in Duitschland. Zij loopen van den min of meer normalen inkoop tegen betaling van geld op markten, die clan destien in iedere groote stad aanwezig zijn, tot den ruiihan del in alle soorten goederen die men vindt in elk dorp en elk gehucht. Sommige Duitschers kunnen koopen en ruilen, an dere niet. Dit verklaart het groote verschil in gezondheids toestand bij individueele Duit schers, dat den bezoekers op valt. De plaats van het eerste type van markt is aan de autoriteiten bekend. In Berlijn is liet de Tier gar teil, in Hamburg de Reeperbalin. In liet begin der bezetting brachten de han delaars liun goederen in kleine kof- Iers aan en verban delden deze in de open lucht, terwijl de bezettings troepen eveneens hun waren in den handel wierpen. Er lieerschte dik wijls een vroolijke drukte en een at mosfeer van bijna legaliteit. - Soms zelfs diende een jeep als markt stalletje. Sindsdien hebben menigvuldige politie-raids en arrestaties de han delaars gedwongen de „markt" meer tot een plaats van persoonlijk 'con tact te maken. De echte zaken worden op een Richtoefeningen aan vijflinglanceerbuis In de laatste dagen van den oorlog kregen de restanten van Goering's Luftwaffe het laatste commando: „Terug naar Sleeswijk-Holstein". Een derde deel der 4500 vliegtuigen, die de Duitschers nog tot hun be schikking hadden, slaagde er in de laatste landingsplaats te be reiken!. Het zou ook hun sloo- pingsplaats worden, want thans hoopen zich op zes vliegvelden in dit wijde vlakke land de wrakstukken van de Ska's en de Heinckels, de Messer- schmidts en de V-1's dagelijks hooger op. Toen aircommodore Trinder ons over het vliegveld van Eggebek leidde, spatten daar juist met da verende knallen de motoren van een zwaren bommenwerper uiteen. Hoog laaiden de vlammen op, maar reeds na weinige ^seconden kwamen Duitsche brandweerlieden het vuur blusschen. Zoo gaat het dagelijks en van honderden trotsche vlieg tuigen is reeds niets meer over dan het schroot dat versmolten zal worden, of de gebeukte motoren, die in zee geworpen zullen worden. De R. A. P. heeft korte metten gemaakt met het materiaal voor zoover dit niet ingevolge de herstel- regelingen aan geallieerde regee ringen, i. c. de Fransche, voor wie op de vliegvelden in dit gebied 450 transporttoestellen vliegklaar wor den gemaakt, moest worden afge leverd. Zij was op deze taak voor bereid, want reeds bij de invasie waren 13 „dis-armament wings" gevormd voor het ontdekken en verzamelen van vijandelijk mate riaal. De eerste dezer wings werk ten in België en Nederland. Maar het grootste werk hadden de Wings te doen in Sleeswijk, waar de Duit schers hun Luftwaffe in de meest chaotische wanorde hadden achter gelaten. Van de 60.000 man Luft- waffe-personeel waren zeer velen meer besloten plaats afgedaan. De atmosfeer is rustiger en geheimzin niger geworden. Kleine groepen vor men zich en gaan weer uit elkander, of een soldaat leunt doelloos tegen een deurpost, terwijl zijn contaetm". n over de prijzen knibbelt. Deze prijzen zijn fantastisch. Si garetten, koffie, thee, chocolade zijn lionderd maal den normalen prijs; boter en brood honderdvijftiu maal: suiker tweehonderdmaal. Een pond boter kost half zooveel als het maandgeld van een ongeschoolden arbeider. Een zwarte handelaar moet zes pak jes sigaretten verkoopen om even veel te verdienen als een rijksamb tenaar. De goederen komen meestal van voorraden van het bezettings leger en kampen van „verplaatste personen" Niet meer dan vier pro cent van de gerantsoeneerde goede ren, die voor de Duitschers bestemd zijn, worden door hun legale bezit ters voor dit soort distributie ont trokken. Het bedrag aan geld dat op deze markten door de handen gaat is fenomenaal De indruk dien men krijgt is, dat de Duitschers, die niet gelooven dat hun geld nog eenige reëele waarde bezit, roekeloos hun kapitaal en spaargelden verkwisten om hun gezondheid op peil te hou den. Bovendien brengen de geruch ten over een komende inflatie indi- vidueele 'personen er toe ai hun marktgoederen te verhandelen tegen ruilgoederen. Geen enkele monetaire hérvorming echter zal een ander type zwarte markt, die veel minder gevaarlijk is in haar economische gevolgen, be reiken. Het is het ruilsysteem dat geweldig is uitgegroeid en dat wel niet zal verdwijnen, voordat de han delsartikelen meer overvloedig wor den Er is bijna niemand die niets heeft aan te bieden; vanaf den handwerker, die zijn gebarsten pijp laat repareeren tegen voedsel of sigaretten, tot aan den officieelen vertegenwoordiger van de regeering die het een en ander door de vingers ziet in ruil voor een of andere beiooning. Slechts hoogstens vijftig procent van de Duitsche po litie of den civielen dienst kan men beschouwen als ongevoelig voor om- kooperij. lp den strijd voor het be staan, 'waarin iedere Duitscher zich geplaatst ziet, kunnen maar weini gen de verleiding weerstaan zich eenige extra-calorieën te verzekeren. Na eenig onderzoek kan men de conclusie vaststellen, dat iedere Duitscher langs illegale kanalen on geveer vijf en twintig' procent voed sel méér ontvangt, aau liem op zijn distributiekaarten is toegewezen, hoewel er een aanzienlijk verschil bestaat in de voedselvoorziening van den een tot den ander. het land in gevlucht met genoeg voorraden om in de zomersche bos schen maandenlang te blijven kam peeren. Allen werden gevonden en thans zijn 5000 in „dienst- gruppen" georganiseerd om bij de destructie van hun eigen vliegtui gen te helpen. Ook ander materiaal wordt ver nietigd. Vier groote vaste radar- stations en zeer veel rijdend radar- materiaal zijn reeds de lucht in geblazen De vliegvelden van Sleeswijk- Holstein bestaan alleen nog in naam. In de skeleten van de start banen groeit gras en op de velden daartusschen groeien weer aard appelen, groenten en koren. Het is vreemd een boerenwagen over de breede startbaan te zien rijden, maar het is een levende illustratie van de ontwapening waaraan hier gewerkt wordt. Er heerscht rust in dit land, waar de namen op de winkels een Deen- schen klank hebben. De kleine ste den zijn het toomeel van vredig vertier. De straten zijn vol passa gierende menschen en vluchtelin gen uit het Oosten, die er hun toe vlucht zoeken; zooals de Luftwaffe deed in de Mei-dagen van 1945, toen de provinciestad Flensburg een wereldnaam kreeg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5