Neder landsche landing op Madoera Twee dozijn rubberstempels van Molotov Moeder Cabrini verheven tot gemeenschap der Heiligen Britsche troepen trekken over de Bekassi Eerste canonisatie na den oorlog Reeris acht dooden te Heerlen Goudschat groeit aan Zwaarmoedige sticht brand Het weer Rusland blokkeert uitnoodigingen voor de vredesconferentie West-lndië wenscht herziening van status Gemeentebegrooting van Heemstede Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23589 o MAANDAG 8 JULI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Kajottersdag te Tegelen Prof. Schermerhorn bij de Koningin Geldigheidsduur van de zeepbonnen Boerderijbrand te Haarlemmerliede Uitspraken Tribunaal Autodieven achterhaald Tekort van 120 mille NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BATAVIA, 8 juli (A.N.P.—Aneta). Van officieele zijde wordt gemeld, dat een kleine macht bestaande uit Kederlandsche mariniers 5 Juli een landing op het eiland Madoera heeft gemaakt en daar slechts enkele uren ls gebleven. Vdlgens berichten uit Britsche bronnen werd de landing met een betrekkelijk klein schip uit gevoerd. Antara het Indone sische persbureau meldt, dat daarbij 300 mariniers betrokken waren en dat de Indonesiërs vele Nederlanders hebben gedood of gewond. Antara voegt er aan toe, dat de Indonesische verlie zen bestaan uit 3 dooden en 12 gewonden en dat de landing van 9 tot 14 uur heeft geduurd. Zooals reeds gemeld, hebben Brit sche troepen de Bekassi overschreden. De officieele verklaring van het Ge allieerde opperbevel luidt: Tengevolge van intensieve activi teit van sluipschutters tegen de Britsche stellingen en van verschei dene aanvallen, die terroristen op Britsche troepen, gelegerd op den Westelijken oever, hebben onderno men, waardoor deze troepen verlie- Het aantal dooden bij de mijngas- ontploffing te Heerlen is tot acht ge stegen. Drie zwaargewonden verkee- ren nog in levensgevaar. Het aantal staven goud, dat te Rotterdam gevonden is, is nu tot 10 gestegen. Zaterdag zijn n.i. bij de op- spuitingswerkzaamheden aan de Merwehaveu, opnieuw 5 staven goud te voorschijn gekomen. Zondagnacht is te Ooster-Blokker de rentenierswoning van de bekende dichteres T. KoemanGroot tot den grond afgebrand. De alleen wonende 79-jarige weduwe, lijdende aan zwaar moedigheid, werd levenloos achter de woning in het water gevonden. De sporen wijzen, erop, dat de ongeluk kige met behulp van petroleum het huls in brand heeft gestoken. zen leden, hebben Britsche strijd krachten kampongs, onmiddellijk aan den Oostelijken oever gelegen» bezet. Deze kampongs hadden terroristen- benden geherbergd, die bij verschil lende gelegenheden Britsche strijd krachten hadden aangevallen en daar toe de rivier waren overgestoken, in strijd met de bovengenoemde overeen komst." Verwachting tot Dinsdagavond: Matige noordelijke wind. Zwaar tot half bewolkt. Droog weer. Wei nig verandering In temperatuur. Zon onder 21.00, ntaan 16.36 1.21, zon op 4.30. Te Tegelen ls Zondag het eerste Kajotterscongres gehouden. Dr. Fe- ron droeg ln het Openluchttheater de plechtige Hoogmis op, waaronder aalmoezenier Beel een toespraak hield. Dr. Feron sprak op het congres de Kajotters toe. „Dat het heldendom veld wint, hebben de laatste ver kiezingen bewezen" aldus spr. Hl} hield vervolgens een vurig pleidooi voor de K. A. J. Dr. Poels wees er met nadruk op, dat het losmaken uit katholiek verband van de ar beidersbeweging een ramp zou be- teekenen. De ministers van Buitenlandsche Zaken van de Groote Vier hebben Zaterdag ongeveer vijf uur gedebat teerd over den vorm van procedure, welke bi) de komende vredesconferen tie gevolgd zal moeten worden. Zij werden het niet eens. Molotov staat er op, dat de ministers het eerst eens worden over de procedure, voordat de uitnoodigingen rondgaan. De andere drie verzetten zich daartegen, omdat, zooals Beviii zeide, de afgevaardigden ter conferentie zelf dienden te be slissen langs welke lijnen zli wilden werken. Molotov bleef bij zijn Idee, dat eerst het reglement in orde moest komen en door de Groote Vier goed gekeurd moest worden. Hij verwierp ieder ander voorstel met den uitroep: „Shtamplrushchaya mashina'' (een rubberstempelmachine) Achtereenvolgens kwamen de vol gende compromisvoorstellen ter ta fel: van Fransche zijde: een alge- meene commissie van de hoofden der 21 delegaties om het vergaderings reglement op te stellen. "Molotov: „Een rubberstempel." Eveneens van Fransche zijde: een beroep op Molotov om tot een com promis over de procedurekwestie te komen, omdat Frankrijk als gastland voor de conferentie op deze manier in een moeilijke moreele en politieke positie wordt gebracht. Van Russische zijde: het principe van een bindend vergaderingsregle ment, aangezien anders het beeld van de vredesconferentie in een „rubberstempel" zou worden vastge legd. Molotof becritiseerde voorts de Idee, dat de algemeene commissie der delegatieleiders in geheime zit ting bijeen zou moeten komen. Byr nes stelde daarom onmiddellijk voor om alle zittingen openbaar te la ten houden. Molotof sprak weer over het rubberstempel en gebruikte ge durende de vergadering dit woord zeker twee dozijn keer. Bevin tot Molotof: „U ver breekt de afspraak. Opnieuw blokkeert Rusland de uitnoodi gingen voor de vredescoferen-, tie". Bevin en Byrnes verklaar den beiden opgewonden, dat de ministers der Groote Vier het recht niet hadden om aan de komende conferentie een regle ment op te dringen. Byrnes zeide tenslotte dat hij in het geheel niet meer over dit onder werp wenschte te spreken indien niet duidelijk voorop werd ge-, steld, dat overwegingen over de procedure niet verder zou den gaan dan voorstellen, welke voor geen enkel lid der confe rentie noch voor eenige re geering bindend zou zijn. Te Essen werd driekwart ton uia- nium-erts gevonden onder de puin- hoopen van de Krupp-fabrlek. Uranium werd gebruikt voor experimenten ter verkrijging van hard staal. Moeder Cabrini, de eerste Ame- rikaansche heilige, van wie de canonisatie Zondag j l. in den St. Pieter te Rome plaats vond 12.000 Personen kwamen te Wil lemstad bijeen om aan te dringen op herziening van den kolonialen status van Nederlandsch West-lndië en een grooter mate van zelfbestuur voor de eilanden. Verscheidene sprekers voer den het woord en zij legden er den nadruk op, dat de eilanden geen vol ledige onafhankelijkheid wenschen. maar wijziging van het tegenwoordige systeem. Telegrammen, waarin deze verlangens tot uiting komen, werden H. m. de Koningin gezonden. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin Zaterdag jj. prof. en mevr. Schermerhorn ten afscheid aan het noenmaal ontvangen. De bonnen voor huishoud- of toiletzeep 430 en 930 algemeen zijn geldig tot en met 13 Juli. In een vier en een half uur durend grootsch schouwspel van majestueus ritueel heeft Paus Pius de Twaalfde gisteren in den St. Pieter de eerste bur ger der Ver. Staten, wijlen moeder Frances Cabrini, ver heven tot de gemeenschap der heiligen. Naar schatting der tigduizend personen, onder wie vooraanstaande kardinalen en prelaten, duizenden leden van religieuze ordes en duizenden geloovigen woonden de histo rische ceremonie, die 's mor gens om acht uur begon, bij. De climax van de uitgebreide ceremonie kwam toen de Paus om 9.11 oor in het latijn de aankondiging deed dat de feestdag van de heilige Fran ces Cabrini de twee-en-twin- tigste December zou zijn, de dag van haar dood. Toen de groote menigte de basi liek, waarvan het balcon behangen was met een cabriniwapen in plaats van dat van den Paus, ver liet, kwam voor het eerst in de geschiedenis een klein twee-moto- rig vliegtuig boven het plein van den St. Pieter, een goede vijftig me ter boven de hoofden der men- schen. Er werden kaarten uit gestrooid met de beeltenis van de nieuwe heilige en heilige teksten. Priesters, kinderen, Amerikaan- sche soldaten en burgers snelden enthousiast toe om de souvenirs op te rapen Klokslag acht uur trad de prachtvolle veertig minuten in be slag nemende pauselijke processie de basiliek binnen langs rijen Ca- pucijner en Dominicaner monni ken in bruine en zwarte en witte pijen, elke orde banier en kruis dragend. Toen de pauselijke garde om 8.40 uur de processie sloot, werd de Paus gekleed in witte gewa den op de sedia gestatoria binnenge dragen, glimlachend en de me nigte zegenend die de kathedraal tot de dagspanten met donderen den bijval vulde. Nadat de laatste juichkreet „lang leve de Paus" was weggestorven, had de Paus tien minuten later zijn troon bereikt. De Paus werd voorafgegaan door een triomfale processie van bis schoppen, aartsbisschoppen en kardinalen, die zich momenteel te Rome bevinden. De pauselijke draagstoel werd geflankeerd door Zwitsersche gardisten met zilveren borstplaten, helmen en hellebaar den en de garde van edelen in roode jassen, kniebroek van herte- vel, hooge laarzen en helmen met pluimen van paardehaar. Nadat de Paus op zijn troon, die in de absis was opgesteld, had plaats genomen, werd het „Veni Creator" gezongen, waarna Zijne Heiligheid de gebruikelijke for mule der heiligverklaring voorlas en besloot met het aanheffen van het „Te Deum", dat onder het beieren der klokken werd gezon gen. Vervolgens droeg de Paus de eerste mis ter eere van de nieuwe heilige op. In ziin homilie op de heilige, welke hij in het latijn uitsprak, wees de Paus op het vergankelijke der aardsche dingen, waartegen over hij de werken der heiligen stelde, wier verdiensten blijvend zijn. Gondelvaart op het Spaarne in het kader van de Haarlemsche Sportweek Gistermiddag is in de gemeente Haarlemmerliede een boerderij aan den Ringdijk in brand geraakt. En kele kinderen waren in de nabij heid van den hooiberg aan het spe len met lucifers. Het hooi geraakte aan het branden en binnen enkele minuten stond de hooischelf in lichterlaaie. De vlammen sloegen daarna over op het rieten dak van de boerderij. Direct na het uitbre ken van den brand was de brand weer van Haarlem gewaarschuwd, doch deze kon niet verhinderen dat de boerderijmet enkele stal len tot den grond toe afbrandde. Met 4 stralen op het open water zag men evenwel kans een schuur, die naast de boerderij stond, te be houden, zoodat de bewoners deze als woonhuis zullen kunnen gebrui ken. De brandweer van Haarlem merliede zorgde voor de nablus- sching. De onderwijzeres A. A. C. G. uit Overveen die 14 dagen geleden voor het Tribunaal te Haarlem terecht stond wegens het lidmaatschap der N.S.B. en die gedurende de bezet ting propagandiste was geweest hoorde vanmorgen intemeering tot Dec. 1946 tegen zich uitspreken, en verbod van het bekleeden van open bare ambten. De smid J. C. P. lid N.S.B., W.A.- man, landwachter en colporteur van Vova, zal geïnterneerd blijven tot 15 Mei 1947. Beide kiesrechten werden hem ontzegd. De loswerkman, A. de E„ lid van de N.S.B. en arbeider bij de O. T„ zal geïnterneerd blijven tot 1 Juli 1948; ook hem werden de beide kiesrechten ontzegd. De radio-reporter J. d. V., die reportage en artikelen over de Deutsche Rundfunk had voorgele zen. zal tot 16 Mei 1950 geïnter neerd blijven. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is t ennadeele van den di recteur van Volksherstel afd. Haar lem uit een garage aan de Middel laan een luxe auto merk Chevrolet ontvresmd. Na aangifte zond de Haarlemsche politie telex berich ten door het geheele land. Even daarna werd de wagen gesignaleerd in de omgeving van Bolsward. De politie aldaar sommeerde de be stuurder stil te staan, doch toen hfj hieraan geen gevolg gaf, zond men he mwat kogels na met het gevolg, dat een der banden werd De zoo juist verschenen gemeen tebegrooting van Heemstede ver toont een tekort van f 120.000, het welk uit de reserve zal worden gedekt. De algemeene prijsstijging komt scherp tot uiting, want er zijn slechts weinig geraamde uitgaven die niet beduidend hooger zijn dan in 1945. Tegenover dezen bezwaren- den factor staat de geraamde winst van de drie gemeentebedrijven (gas, water en electriciteit) van f 151.342,46, waarbij de tarieven niet verhoogd worden. Een tweede factor, die van be- slissenden invloed is geweest op het tekort van de begrooting 1946, is het zeer lage saldo van 1944 dat slechts f 28.000 bedroeg, iets meer dan het tiende gedeelte van het ba tig saldo van 1943. De oorzaak hier" van is het N.S.B.-beheer, terwijl voorts het ontbreken van gas en stroom van zeer grooten invloed is geweest. In de memorie van toelichting wordt verder gewezen op de zeer hooge uitgaven voor de politie ais gevolg van de regeeringsmaatre- gelen. Het heeft weinig nut, hier een aantal cijfers en getallen te geven, omdat geen vergelijking gemaakt kan worden met vroegere begroo tingen. Wel is er een mogelijkheid dat de rekening 1944 in verband met allerlei onzekere factoren een zeer ongunstlgen invloed kan uit oefenen op de begrooting 1947, wat in December wel aan het licht zal komen. Verwacht mag worden, dat om streeks 20 Juli de begrootingszitting van den noodraad zal plaatsvinden. lek geschoten. Hierdoor werd het den agenten, die zich overal langs de wegen in deze omgeving hadden opgesteld, mogelijk gemaakt de auto op 10 km. van Bolsward tot stilstand te brengen. De daders P. N. R. en C. P. S. z n direct naar Haarlem overgebracht. Hecht u niet te sterk aan aardsch bezit. Dit maakt uw hart koud en kil. Er is een zeer groot verschil tusschen enkele opgepotte goudstuk ken als hart, en een hart van goud hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1