Victorie in de laatste minuten MIDDELKAMP degrooteman in Criterium van Scheveningen Weekeinde vol evenementen Zwaarbevochten zege op N.A.C. na 1-0 achterstand r Nederl. zwemploeg wint van Denemarken en Zweden SLIJKHUIS sneller dan ooit STERK MOREEL Haarlem leidt nu met drie punten Geel-Wit blijft H.V.B.-er Waterpolo-tournooi voor Zweden Twee nieuwe records Kleefstra winnaar bij de amateurs Haarl. Sportweek een succes MAANDAG 8 JULI 1946 PAGINA 3 V» Monsterzege van Ajax in de honkbalcompetitie PL Schulte vooraanop jacht naar Middelkamp in het Criterium van Scheveningen Ook Schulte niet Haarlem-Excelsior(cricket) Kampioensconi petitie: NACHaarlem 12 LimburgiaAjax 52 HeerenveenNEC 42 Promotie-degradatie. TOG—'t Gooi 2—1 Unitas—VUC 1—2 Rigtersbleek—Labor 10 PEC—Vitesse 1—0 TSC—RB'C 0—1 HelmondjaGoes 21 FrieslandLSC 00 De ontmoeting tusschen de aloude rivalen In liet fraaie Sportpark was er een van het goede soort en gaf in de eerste helft een sterk overwicht van Geel-Wit te zien, dat zich mid dels Schoorl en Broerse twee fraaie doelpunten wist te verschaffen. De oud-Geel-Witter Vernooy zorgde voor een tegenpunt. Na de pauze bleek dat Geel-Wit te veel van zijn krachten had gevergd, want nu gaf BSM den toon aan en nadat eerst Pover met een prachtigen kopbal gelijk had gemaakt, gelukte het diens naamgenoot twee minuten voor het einde den uitstekend spelenden Geel-Wit-keeper Heemskerk met een effectvol schot te passeeren, zoodat BSM nog juist met 32 won en daarmee z'n plaats in den KNVB behield. (Van onzen specialen verslaggever) BREDA, 7 Juli. Stevenen de roodbroeken regelrecht op den Neder- landschen kampioenstitel aan? Deze vraag meenen wij wel te mogen opwerpen, nu een zeer massieve klip (Breda) is omzeild. In het Zuiden heeft deze overwinning den Haarlemmers meer inspanning gekost, dan de 41 in Heemstede. Steunend op een geweldig enthousiasme ver hinderde N.A.C. den tegenstander in zijn spel te komen, tengevolge waarvan het Haarlemsche doel geruimen tijd onder grooten druk kwam te staan, en dat de thuisclub tenslotte met 10 de leiding nam, ver baasde dan ook allerminst. De tweede helft beloofde aanvanke lijk een getrouwe copie van de eerste te zullen worden, doch geleidelijk nam Haarlem het initiatief over. In deze periode kwam duidelijk tot uitdruk king over welk een sterk moreel de roodbroeken thans beschikken, terwijl bij het Bredasche elftal geleidelijk teekenen van vermoeidheid vielen waar te nemen. Nadat eerst de gelijkmaker was gescoord en N.A.C. een opgelegde kans om weer de leiding te nemen onbenut liet, viel vijf minuten voor het einde de beslissing. De meer dan duizend Haarlemmers, die hun favo rieten hadden vergezeld, waren uitge laten van vreugde. Nauwelijks was de strijd begonnen of er brak een gejuich los, dat hooren en zien verging. Deze bezieling had de N.A.C.-ploeg blijkbaar noodig. Di rect nam het elftal het Initiatief en kwam de achterhoede van Haarlem onder grooten druk. Vooral de zwart witte linkervleugel, die in Heemstede zoo voortreffelijk door Van Gooi en Van der Hulst in toom kon worden gehouden, was veel beweeglijker, ook gevaarlijker, dank zij vooral het on berekenbare element in het spel van Rijvers. Hoewel hij nauwlettend door Van Gooi werd bewaakt, slaagde hij er herhaaldelijk in de Haarlem-verde diging open te breken. Uit een zijner uitnemende passes schoot Pirard te gen den paal. Vormde bij N.A.C. geestdrift de kurk waarop het elftal voornamelijk dreef, hiertegenover demonstreerden de Haar lemmers een betere techniek.^ Voorloo- pig zonder succes, want eerst zorgde linksbuiten Bouwmeester voor #»cn doelpunt. Deze goal ontstond voor namelijk door Rijvers, die na een zwerftocht Bouwmeester in staat snel de om Kluit kansloos te passeeren. Ondanks het feit, dat N.A.C. ook direct na de hervatting tot den aan val overging, kon de nauwlettende waarnemer duidelijk zien, dat dit spel niet hetzelfde vurige element bezat. Het leek of de spelers tijdens de eer ste helft te veel van hun krachten hadden gevergd, zoodat het duo Van der HulstVan Bakel niet zoo onder druk kwam te staan. Van Gooi en Visser kregen steeds meer gelegenheid om den aanval op te duwen, terwijl Kick Smit steeds meer in de eigen voorhoede werd waargenomen. De kan sen keerden, niettegenstaande de N.A.C.-achterhoede voortdurend tracht te om door buitenspel-zetten den druk te weerstaan. Toch kwam de gelijk maker nog tamelijk onverwacht. Smit- wist twee tegenstanders handig te ontwijken en dreef naar rechts af, om vlot den bal naar Groeneveld te plaat sen. Deze geraffineerde manoeuvre hr.d de N.A.C.-achterhoede niet doorzien, doch Groeneveld plaatste zonder be denken het leder keurig voor het doel. Kools snelde zijn doel uit, doch juist toen hij den bal uit de lucht wilde plukken, dook het hoofd van Roozen op, die over K00I9 den bal inkopte: 11. Het leek erop, dat een gelijk spel het eindresultaat zou worden. N.A.C. zakte terug, daarentegen be schikten de roodbroeken blijkbaar no» over voldoende reserves. Bij een dier aanvallen wrong Smit zich langs Van der Linden en Dielemans; zijn schot was zoo zuiver en laag ingeschoten, dat Kools er tevergeefs naar dook: 12. Het Bredasche elftal toonde over het algemeen genomen beter voetbal dan in Heemstede. Hierbij is geest drift wel zijn voornaamste wapen. District I. Promotie derde klasse-: ZaandijkAlcmaria 5-3; SDWHRC 11; BFCDe Kennemers 43; LeerdamAllen Weerbaar 21. Promotie vierde klasse: Watervo gelsZaanland ia 10; DTSTerras vogels 22; JHKw.Assendelft 40; IV'VOranje Zwart 22; Amstel Electra 3—0; APGS—JOS 3—0; MSV '19Kampong 12. Cricket. Eerste klasse: VRAVVV gew. door VRA (9282); Haarlem Excelsior gew. door Haarlem 4 wickets (107 voor 673); Hermes DVSRood en Wit gew. door Her mes (11786); PWACC gew. door ACC 7 wickets (7078 vöor 3). Één moment heeft Zondag do Westelijke suprematie op haar grond vesten gebeefd, doordat een van haar trotsche zuilen in scherven viel op een Limburgsch voetbalveld. Ajax verloor bij Limburgia op verrassende wijze, maar liefst met 52. Maar 's avonds kwam er al weer een pleis ter op de Westelijke wonde1, toen Haarlem een prachtige 21-zege be vocht bij NAC en daardoor zijn voor sprong op de Bredanaars en Amster dammers tot drie punten vergrootte. NEC had nu de tweede plaats kun nen bezetten, maar de Nijmegenaren verloren thuis van Heerenveen (34) en zoo heeft Haarlem nu een waarlijk schitterende kans gekregen op den landstitel. Haarlem 6 4 1 1 9 14—15 Ajax 6 3 0 3 6 16—11 NAC 6 3 0 3 6 8—9 Heerenveen 6 3 0 3 6 16—19 NEC 6 3 I 3 5 17—16 Limburgia 6 2 0 4 4 13—14 In de promotie-competitie ziet het er minder goed uit voor 't Gooi, nu het ook tegen TOG het zoet van de- overwinning niet heeft mogen smaken, ja erger, met 21 de meer derheid van de tweede klassers heeft moeten erkennen. De Hilversummers hebben hun kans nog in eigen hand, maar AFC TOC 't Gooi 2 110 3 3—1 2 10 12 34 2 0 111 1—2 In district II heeft VUC zich beter geweerd en door een 21-zege bij Unitas zijn kansen op behoud, in theorie aithan: ten verbeterd. Excelsior VUC Unitas Rigtersbleek PEC Vitesse Labor Goes Helmondia RBC TBC Emmen Friesland LSC met enkele procen- 2 2 0 0 4 7—1 2 1 0 1 2 3—4 2 0 0 2 0 16 3 3 0 0 6 8—2 3 2 0 1 4 6—5 3 1 0 2 2 7—6 3 0 0 3 0 3—11 5 2 2 1 6 8—7 4> 2 1 1 5 4—4 4 1 2 1 4 4—4 5 1 1 3 3 56 2 2 0 0 4 6—0 3 1 1 1 3 2—3 3 0 1 2 1 1—6 (Van onzen specialen verslaggever). AMSTERDAM, 7 Juli. De Xeder- landsche zwemploeg heeft een uit stekende prestatie geleverd door den zwemwedstrijd tegen Denemarken en Zweden, waarmee het internationale tournooi besloten werd, op fraaie wijze te winnen. De Nederlanders behaalden 108jr) punt tegen de Zwe den 9654 en Denemarken 95 punten. De overwinning werd in feite door onze dames behaald. De meisjes won nen drie van haar vijf nummers, de heeren slechts één. Daaruit blijkt, dat onze lieeren op internationaal gebied nog steeds een achterstand hebben. Op de 100 meter borstcrawl zorgde Hoving voor een lichtpuntje, door te winnen; tijd: 1.08. Scheffer was op den rugslag beter op dreef dan de vorige week en werd slechts met handslag door den Zweed persson ge klopt. De Dcensche meisjes excelleer den op de nummers 100 m. rug en 400 meter borstcrawl. Deze werden in respectievelijk 1.17.4 en 5.27 ge wonnen door de all-round zwemster Karen Harup vóór Iet van Feg,gelen en Hannie Termeulen. De 100 meter borstcrawl is altijd een schier on aantastbaar bezit, van 0112e dames geweest en ook nu werd het weer een Nederlandsehe affaire met Han nie Termeulen als eerste in 1.08.3. De 200 meter was voor Wil Haverlag, die zonder eenigeX moeite in 3.02.9 Jo de Groot versloeg. Bij de heeren kon Smitshuyzen het echter niet ROTTERDAM, (internationale den van het Patria hebben sportief succes 7 JULI. De athletiekwedstrij- jubileerende Pro een schitterend opgeleverd, door de opmerkelijke prestaties die er geleverd zijn. De mooiste ervan bracht Slijkhuis op zijn naam Niet alleen verbeterde hij met niet minder dan 15.6 sec. zijn eigen record op de 5000 meter door den geduchten Zweed Andersson met grooten voorsprong te verslaan in 14.34.4, maar tevens voerde hij op de 3 Éngelsche mijlen zijn eigen record van 14.25.5 op tot 14.09.5. Dat hij dit bij zoo'n ongunstigen wind heeft klaargespeeld, houdt nog vele beloften in! Slijkhuis heeft de race over 5 KM bijzonder tactisch geloopen. Vrijwel voortdurend lag hij in tweede posi tie achter den Zweed en pas in de laatste ronde ging hij hem voorbij. Maar toen deed hij dat dan ook op zoo'n fantastische wijze, dat de Zweed in een minimum van tijd vol slagen kansloos was. Het enthousi asme van de ongeveer 5000 toe schouwers kende geen grenzen, toen Slijkhuis bij eiken pas zijn voor sprong vergrootte en tenslotte met zeker 75 meter verschil door de fi nish ging Maar niet alleen Andersson heeft de suprematie van een Nederlana- schen athleet moeten erkennen. Op de 800 meter liep de Ruyter even eens een prachtigen koers. Eerst bleef hij 'n tijdje achter den Rotter dammer Kroft hangen, maar spoedig nam hij de leiding over en met een zekerheid die eenieder verbaasde, won hij in den zeer fraaien tijd van 3.54. Van het met zooveel spanning tegemoet geziene duel tusschen hem en den Zweed Lund Is niets geko men. Lund werd zevende. Ook op de 100 meter verloor de favoriet. De jonge Scholten, een van onze coming men op de sprint ze gevierde met bijna één meter ver schil vóór den bekenden Zweed Strandberg in 10.9. Derde werd Jo Zwaan. Bij de dames nam Gerda Koudijs revanche voor haar jongste nederlaag op mej. Timmer, door nu te winnen in den tijd van 12.7. tot een Nederlandsehe zege brengen. Na een bijzonder feilen strijd won de Zweed Rothmann in 2.51,3. De waterpolowedstrijd tegen De nemarken was een walk-over voor de onzen, die met 112 wonnen. Interessanter was het verloop van den wedstrijd NederlandZweden De spanning was gedurende den ge- heelen wedstrijd zeer groot en de beslissing viel pas in de laatste mi nuten ten gunste van de Zweden bij wie Ohlsson de gevaarlijkste map was. Hij scoorde alle drie de doel punten en de score zou hooger ge weest zijn, wanneer Storm zijn doel niet 200 prachtig verdedigd had. Aan den andeten kant heeft zijn col lega Oberg fantastische saves ver richt b(j schoten van Van Feg'gelen en Rootselaar. ohlsson en Van Feg- gelen hadden vóór rust ieder één maal gescoord. Na rust werd het 12 door Ohlsson, maar v. Feg'gelen kon uit een strafworp gelijk maken. Verzwemmen van Rootselaar kostte dezen zijn plaats in het veld en dank zij dé numerieke meerderheid kon dén de Zweden het winnende doel punt maken23. Dit week-end is voor Blauw-Wit wel zeer gunstig geweest, want niet alleen won het zelf van een geduch ten concurrent, EDO, maar ook VVGA verloor beide punten aan HHC. De Blauw-Witters hadden In de eerste innings reeds een 40-voor- sprong verkregen, waarna EDO den achterstand in de 2e en 3e innings terugbracht tot 43, dank zij een home-run van Schijvenaar. In de 4e innings liepen de Amsterdammers tot 73 uit, maar EDO gaf geen krimp, haalde weer op om in de 6e innings een 97-voorsprong te ne men! De twee laatste innings wer den EDo echter noodlottig, want Blauw-Wit scoorde hierin 7 runs, waar tegenover EDO slechts één run wist te stellen, HHC was tegen VVGA wel in prima vorm en v. d. Holst, goéd gesteund door zijn veld, belette zijn tegen standers het scoren, terwijl de Haar lemmers zelf 9 runs bij elkaar sloe gen en daarmee hun eerste no-run zege behaalden. Ook Ajax behaalde een no-run zege op het zwakke zusje uit de afdeeling Quick: 280! SC Haarlem zag kans om Schoten, dat met Keulemans op de plaat verscheen, de punten afhandig te maken in een op laag peil staanden wedstrijd. De vele veldfouten waren hiervan de oorzaak. BI.-Wit 7 13 Ajax 7 10 EDO 7 9 VVGA 7 8 SC Haarl. 7 6 HHC 7 6 Schoten 8 6 Qiuick 8 0 le kl. A: VVGA—HHC 0—9, Bl - Wit—EDO 14—10, Quick—Ajax 028, SC HaarlemSchoten 138, Overg. kl. A.: TYBBCeleri- tas 17—4. HCK—Bl.-Wit 2 8—7, HHC 2—DWS 3—2, RCH—Spartaan 7—3. B: DOS!—EDO 2 15—4, Ajax— OVVO 47 o. p. van Ajax, Zee- burglaABC 3112, HilversumSC Haarlem 2 329. r- (Van onzen sportredacteur) SCHEVENINGEN, 6 JULI Middelkamp juichte het publiek, vooruit Middelkamp En op de nog lang niet in hun ouden luister herstelde boulevards trapte Mid delkamp de pedalen onder zich weg; éénzaam, vér voor het pele- ton, waar jacht op jacht werd ontketend om dezen vermetelen kampioen terug te halen. Maar deze jachten mislukten alhaastop het moment dat zij ontketend wer den. Zij sloegen stuk op het onver zettelijk élan van den tengeren athleet in rood, wit en blauw, die het verstond, wat nog niemand had klaargespeeld: wegloopen van een peleton, dat meer dan 41 kilo meter per uur draaide. Hoeveel hadden dat er al niet ge probeerd! Eerst Middelkamp met Schulte samen, maar die poging was speelsch en werd niet doorgezet. Toen durfde Verschueren, die taaie Rotterdammer hij wiens deelname elke koers aan attractie wint. Maar hoewel hij geholpen werd door den uit het peleton teruggevallen Wij- denes, hij klaarde het niet en werd ingehaald door Van Steenbergen De Hoog, Evers, De Korver en Bakker. Dertig ronden 11a het begin het waren er tachtig, ofwel 100 K.M. In totaal was alles weer bijeen, óók Masson, die zich moest laten afzak ken, maar die ln een prachtige spurt, later bijgestaan door Bruneel, spoedig terugkwam. En het daarbij liet, want noch hij, noch de befaam de Belgische kèrmiskoerser Van Steenbergen heeft dezen middag het zwaard uit de scheede getrokken. Dit lieten ze over aan Middelkamp. Maar Middelkamp trok dan ook van leer als een moderne d'Artagnan. Na een door hem gewonnen sprint sprong hij onmiddellijk weg. Achter hem aan Van Steenbergen, Evers. Verschueren, die het nog niet opgaf en later ook Schulte. Een sterk vijf tal, dat inderdaad kansen moest hebben tegen dezen eenzamen vluch teling op het winderig traject. Maar Middelkamp nam het tegen allen op. Onverzettelijk duwde hij tegen den wind voort en sneed ér doorheen scherp als een mes. Het groepje was in twee ronden tljds vermorzeld. Doch daarmee bleek de strijd nog niet gewonnen. Keiler, de actieve Zwitser en eigenlijk de eenige bui tenlander die een rol heeft gespeeld, ging op het oorlogspad. Ook Keiler sneefde. Maar Middelkamp kreeg het niet cadeau, want onmiddellijk daarop liep Schulte weg. Schulte onstuimig en fel op revanche 11a Middelkamp'» triomf in Breda. De tienduizend langs liet parcours roken den strijd en 1111 daverde liet „Schulte, Schul te" lioven liet loeien van den wind en liet ruischen van de branding uit. Als één liet, kon, dan zou liet dezen middag Schulte zijn. Maar ook Schulte zou Middelkamp'» triomftocht niet stuiten. Even scheen er kans op, liep Schulte's achterstand van 3o tot 20 seconden terug. Maar onmiddellijk herwon de vluchteling het verloren terrein en demonstreer de duidelijk zijn grooten vorm en zijn suprematie op dit goed bezette deel nemersveld. Toen hij eindelijk het peleton In den rug keek. was zoowel zijn strijd gewonnen ale die van Schulte verloren. Ondanks Lam- brichs. Lambrichs was uit de groep weggevallen en had een tijdlang knechtendienst voor Middelkamp ver richt. Toen Middelkamp hem nietT meer noodig had, kwam hij bij Schulte en ook hier zou hij helpen. Maar Schulte was met Lambrichs niet gebaat. Niet lang nadat Middel kamp zijn aansluiting gekregen had, werd Schulte de prooi van de voor ste groepjes uit datzelfde peleton en er waren nog vele ronden te rij den, toen ook hij door zijn grooten rivaal gedubbeld werd. Onmiddellijk ging Middelkamp vóórin het peleton zitten om daar t.e waken tegen iedere uitlooppoging. En toen enkele ronden vóór het einde Steenhakkers op jacht ging naar de tweede plaats, was deze zelfde Mid delkamp, de eenzame van tientallen ronden, als eenige nog mans genoeg om mee te gaan. Hij won den strijd in 2 uur 22 min. 46 sec. op één ronde vóór Steenhakkers. Daarachter volgden Franken, Keiler (Zwitser land), de Belg Cools (als snelstte sprinter uit het peleton). Sijen en Schulte. Bij de amateurs werd de strijd 11a een betrekkelijk saaien koers kort voor het einde beslist door de vlucht van Kleefstra, Van Beek en Voorting, die in deze volgorde door de finish gingen. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der roei- en zeilvereeniging „Het Spaarne'' werden op het Zuider Buiten-Spaarne nationale jeugdwed strijden gehouden. Het roeien en zei len, bij uitstek ln den zomer beoe fend, kwam op het breede watfer langs een schilderachtige omgeving prachtig tot zijn recht. En dat die ranke bootjes met' zooveel menschen erin niet omsloegen, was een raadsel, maar dat zal wel te danken zijn aan het feit, dat het varen ons 'ln het bloed zit. Nietwaar, onze geachte voorouders kwamen toch ook ons land binnen roeien, in uitgeholde boomstammen nog wel. Maar ze zul len wel nooit die snelheden bereikt hebben, die Zaterdagmiddag op het Spaarne gemaakt zijn. Van de nieuwe jachthaven af werd Zaterdagavond een stertocht voor motorbooten gehouden, waaraan niet minder dan 70 gepavoiseerde booten deelnamen. Dat de watersport in Ne derland graag gezien en beoefend wordt, bleek wel uit de groote be langstelling, die Jong en oud bij deze gelegenheid betoonde. Langs de ge- heele route had men zich opgesteld en de uitroepen van bewondering, die weerklonken, getuigden wel, dat deze stertocht aan de verwachtingen, die men te voren had gekoesterd, vol deed. Groote en kleine, smalle en breede booten, alle getooid met een wapperende Nederlandsehe driekleur, schoten, als pijlen, snorrend door het golvende water van het Spaarne. Degenen, die uit kano's den tocht wilden aanschouwen, hadden met groote moeilijkheden te kampen door de onstuimige golven, die de motor booten achter zich lieten. Ook de gondelvaart, die later ln den avond gehouden werd, viel bii de steeds grooter wordende menigte zeer in den smaak. Een zeventigtal met vlaggetjes versierde en met lampions geïllumineerde vaartuigen deinde over het rumoerige water. Het helder schijnende maantje, de flonkerende sterren en de fantastische weer kaatsing van de kleurige lichtjes op de wltkoppige golfjes gaven de gon delvaart een romantisch tintje. Nadat des Zaterdagsmiddags eeni ge demonstraties waren gegeven in kleinere takken van sport, zooals kaatsen en handbal, werd Zondag middag op 't EDO-terrein een bonds- keurnlvoering van thet K.N.G.V. ge houden. die ongetwijfeld een van de hoogtepunten der sportweek genoemd mag worden. Niet alleen het feit, dat de lcampioensvereenigingen van het Gymnastiek Verbond en de Neder landsehe keurcorpsen aan de wed strijden deelnamen, verleende een speciaal cachet aan deze schitterende sportmanifestatie, maar ook de bij zonderheid, dat de uitvoering werd georganiseerd ter gelegenheid van de jubilea van drie Haarlemsche turrivereenigingen, n.l. Concordia, Bato en Kennemer Turnkring, en tenslotte de aanwezigheid van een aantal autoriteiten, o.a. dr J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, Commis saris der Koningin, burgemeester Reinalda en eenige Éngelsche gasten, die Zaterdag in Haarlem zijn gear riveerd. om aan enkele wedstrijden in het kader van de sportweek deel te nemen. De prestaties van de tur ners waren over het algemePn zeer goed. Het was een prachtige demon stratie. Kralingen (Rotterdam) on derscheidde zich in tafelspringen en paardspringen, Aspasia (eveneens uit Rotterdam) door knotsoefeningen en WIK. (Den Haag) door klassikale oefeningen aan de brug. Haarlem behaalde tegen het Schie- damsche Excelsior een royale zege. Excelsior bracht het niet verder dan 73 runs. waarvan W. Oosterholt 12, J. Oosterholt 15, F. Westerholt 13 en. A. Hoenderkamp met 16 in de dub bele cijfers kwamen. W- Peschar bowlde 437, A. Harmsen 428 en H. Boeree 1—6. Haarlem antwoord de met 107 voor het verlies van 6 wickets. Harmsen 32, Kleefstra 25, W. Peschar 16, Van Tiggelen 16. Bow- lingcijfers Etxcelslor: J. Oosterholt 119, H. Zoetmulder 325 en A. Hoenderkamp 213.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3